English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رييس گروه زبان فارسي دانشگاه دهلي:

ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود

علیم اشرف خان، در آيين افتتاحيه سمينار دوروزه «منشی نولکشور و انتشارات در هند استعماری» گفت: در زمان‌هاي نه چندان دور، ندانستن زبان فارسی در هند، بی‌سوادی محسوب می‌شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سمینار بین‌المللی «منشی نولکشور و انتشارات در هند استعماری» به همت گروه فارسی دانشگاه دهلی و رایزنی فرهنگی ایران در هند و با همکاری خانه کتاب ایران، مؤسسه مطالعات فارسی هند و شورای ملی گسترش زبان اردو هند، برگزار شد.

علیم اشرف خان، رییس گروه فارسی دانشگاه دهلی در آيين افتتاحيه اين سمينار با تأكيد بر اهمیت فارسی در گذشته هند، گفت: در زمان‌هاي نه چندان دور، ندانستن زبان فارسی در هند، بی‌سوادی محسوب می‌شد.

وی گفت: در 700 سال رسمیت زبان فارسی در دربار و دیوان و دادگاه هند، آثار بسیاری توسط علما، ادبا، فقها، صوفیان به صورت کتاب، سند، دیوان، فرمان، سفرنامه و حتی یادداشت شخصی به زبان‌های فارسی، عربی و اردو یادگار ماندند که منشی نولکشور در نشر و حفظ آنها بسیار مؤثر است.

عليم اشرف خان ادامه داد: چاپ 90 عنوان كتاب فارسی در کتابخانه مرکزی دانشگاه هند نگهداري مي‌شود و در دسترس محققان و دانشجويان قرار دارد.

میرزا شریف جلالف، سفیر جمهوری تاجیکستان در هند هم در سخنراني خود در اين سمينار گفت: آثار  و برکات خدمات منشی نولکشور در سرزمین‌های دوردست و فراتر از هند و در آسیای میانه هم به چشم می‌خورد و شایان تقدیر است.

وی ادامه داد: در دوره‌ای که شاهد بی‌توجهی به کتاب و کتاب‌خوانی و به نوعی شاید دوره زوال نشر مکتوب مثل کتاب و روزنامه و جایگزینی‌اش با نشر دیجیتال هستیم، برگزاری اینگونه سمینارها و پاسداشت خادمان نشر، نوعی بزرگداشت میراث مکتوب محسوب مي‌شود. اين سمينارها ارزشمندند و نتایج آن نیز برای توجه دادن نسل امروز و آینده لازم و سودمند است و نقش راهنمای ما در سیلاب اطلاع‌رسانی دیجیتال را خواهد داشت.

هند، خاستگاه چاپ نخستين روزنامه‌هاي ايران

علي دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در هند هم ضمن مرور اجمالی برخی از اقدامات خانه فرهنگ ایران در بیست سال گذشته در خصوص بزرگداشت منشی نولکشور، این برنامه را گامی دیگر در تداوم اقدامات و لزوم پرداختن به خدمات او به عرصه علم و نشر عنوان کرد.

دهگاهی تلاش منشی نولکشور را از آن جهت ارزنده دانست که وی در زمان گذر و انتقال از زبان فارسی به زبان انگلیسی و آن هم پس از قریب 700 سال حضور زبان  فارسی به عنوان زبان رسمی و دیوانی در هند، با خدمات خود در زمینه چاپ آثار فارسی برای حفظ میراث ادبی و علمی فارسی و نشر آن اهتمام ورزید.

وي گفت: البته انگلیسی‌ها به خاطر نیازشان، در آغاز مطالبه زیادی از مهاجرین برای آموزش فارسی در مدارس انگلستان را داشتند مثل دعوت از میرزا ابوطالب اصفهانی برای تدریس فارسی در دانشگاه آکسفورد و «تشریح الاقوام» که یک کتاب هندشناسی معتبر است و توسط مرکز تحقیقات فارسی دانشگاه علیگر به چاپ رسیده را فردی انگلیسی به نام اسکینر نوشته است.

رايزن فرهنگي كشورمان همچنين سرزمین هند را مهد نشر آثار مکتوب فارسی خواند و گفت: چاپ بسیاری از اولین روزنامه‌های فارسی ایران نیز ابتدا در هند رقم خورد.

مجید غلامی‌جلیسه، مديرعامل مؤسسه خانه كتاب هم جمع‌آوری حجم بسیار زیادی از آثار نخبگان در شعر، تذکره‌ها و فرهنگ‌ها توسط منشی نولکشور و کتبی که تنها یک نسخه از آن موجود است و آن هم در مطبعه او چاپ شده را خدمتی بسیار ارزشمند نه تنها در پهنه هند بلکه در کل دنیا در زمان خودش خواند و بزرگداشت آن شهیر را یک دین، دانست.

عارف المزغول، استاد فارسی از دانشگاه یرموک اردن نیز اهتمام منشی در نجات کتاب‌های مرجع و نسخه‌های خطی نادر را ارزنده و مایه صیانت علوم آن زمان و فراهم كردن امکان دسترسی امروز ما به آنها دانست.

چندرا شیکهر، رییس سابق گروه فارسی دانشگاه دهلی نیز منشی نولکشور را فردی بسیار با ایمان خواند و گفت: او در  چاپ آثار، نهایت امانت‌داری را به خرج می‌داد و به مقدسات همه ادیان احترام والایی می‌گذاشت و حتی اجازه نمی‌داد که دورریزهای چاپی آیات قرآن، زیر دست و پا باشد.

وی افزود: منشی نولکشور کاتبان و خطاطان طراز اول را استخدام کرده بود تا کارها با کیفیت بیشتری تولید شود.

چندرا شيکهر، خدمات منشی نولکشور را محدود به فارسی نخواند و گفت: او به دیگر خطوط و زبان‌ها همچون انگلیسی، فرانسه، دیوناگری، اردو و عربی هم کتاب‌های زیادی را در تیراژ بالا تولید کرده است.

پروفسور ای کی سرکار، استاد فارسی از دانشگاه داکا بنگلادش، منشی نولکشور را از ابعاد انسانی نیز مردی ستودنی خواند و گفت: وي برای رفاه بیش از 2 هزار کارمندش بسیار می‌کوشید و علاوه بر دستگیری در مناسبت‌هایشان و یا بازسازی خانه‌هایشان، برای رفاه کارمندانش یک کشتی تفریحی بزرگ خریده بود.

وي افزود: در عظمت منشی نولکشور، برخی او را یک ملت، یک شهر و حتی یک کشور خوانده‌اند. برخی نیز در دیگر کشورها به خاطر این همه توصیف واقعاً فکر می‌کنند که نولکشور یک شهر بزرگ، زیبا و قشنگ در هند است.

ای کی سرکار ادامه داد: نولکشور به ما یاد داد که ما چطور باید دین و مذهب دیگران احترام بگذاریم. مثلاً او برای چاپ قرآن، لباس سفید و پاکیزه بر تن می‌کرد و وضو می‌ساخت و بعد وارد چاپخانه می‌شد و به کارمندانش نیز دستور می‌داد چنین کنند و حتی ماشین‌ها نیز کاملاً تمیز باشند.

اين استاد بنگلادشي زبان فارسي همچنين منشی نولکشور را از پیشگامان چاپ دقیق و بی‌نقص قرآن در عصر خود خواند و با وجود تعدد کشورهای اسلامی، خدمات او را در این زمینه سرآمد زمان خود دانست.

شریف حسین قاسمی، ديگر سخنران سمینار نیز به مرور برخی از خدمات ارزنده منشی نولکشور و عناوین مهم چاپی توسط او پرداخت. وی گفت: برخی آثار اگر توسط منشی نولکشور چاپ نمی‌شد از بین رفته بود و ما حفظ آن علوم را مدیون او هستیم.

وي جنبه انتفاعی چاپ را برای نولکشور چندان مهم ندانست و گفت: منشی نولکشور در تلاش چاپ حداکثری و ارزان کتب بوده تا تعداد خوانندگان و بهره‌برداران بیشتری را برای علوم پوشش دهد.

شريف حسين قاسمي اصالت کارهای چاپی منشی نولکشور را آنچنان خواند که در خیلی از کتابخانه‌ها نسخ چاپ نولکشور در بخش ویژه نگهداری می‌شود. وي افزود: منشی نولکشور دارای وسواس زیادی در انتخاب عناوین و مطالب ارزشمند داشت و می‌توان گفت؛ مهم‌ترین منابع آموزشی فارسی نیز جزو چاپ‌های او به شمار می‌روند.

موهان، رییس دانشکده هنر (ادبیات) و گروه زبان هندی دانشگاه دهلی به عنوان آخرين سخنران افتتاحيه نيز گفت: منشی نولکشور در زمانی با نشر کتب به بیداری سیاسی و دینی مردم پرداخت که هند تحت تسلط استعمارگران و زبان انگلیسی بود. وي با اين كار خود همچنين ادبیات فارسی را که در حال فراموش شدن بود احیا کرد.

بنا بر اعلام اين گزارش، پس از پايان سخنراني‌هاي آيين افتتاحیه، از تندیس منشی نولکشور و چندین کتاب چاپی جدید توسط مؤسسه خانه کتاب ايران و آثاري از اساتید هندی در ارتباط با منشی نولکشور، رونمایی شد.

مراسم افتتاحیه این سمینار روز پنجم اسفند با حضور میرزا شریف جلالف، سفیر تاجیکستان در دهلی‌نو، علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در هند، مجيد غلامی‌جلیسه، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، موهان، رییس دانشکده هنر و گروه  هندی دانشگاه دهلی، علیم اشرف خان، رییس گروه فارسی دانشگاه دهلی، شریف حسین قاسمی، رییس اسبق گروه فارسی دانشگاه دهلی، آذرمیدخت صفوی، رییس اسبق گروه فارسی دانشگاه اسلامی علیگر و رییس مرکز تحقیقات فارسی آن دانشگاه و اساتیدی از کشورهای ایران، اردن، بنگلادش و افغانستان و رؤسای دیگر گروه‌ها و مراکز تحقیقاتی زبان فارسی دانشگاه‌های سراسر هند و صدها تن از دانشجویان برگزار شد.

در این سمینار بین‌المللی طی دو نشست علمی عصر پنجشنبه (پنجم) و روز جمعه (ششم) اسفند، حدود 26 مقاله علمی از سوی اساتید و محققین 5 کشور ایران، هند، بنگلادش، اردن و افغانستان، ارایه شد.

از ایران نیز هیأتی 6 نفره از خانه کتاب به سرپرستی مجيد غلامی‌جلیسه، مدیرعامل خانه کتاب در این سمینار شرکت و مقالات خود را ارايه دادند. قلیچ‌خانی، پژوهشگر کتابخانه ملی، کاشفی‌خوانساری و علی بوذری، سردبیران کتاب‌های فصل «"کودک و نوجوان» و «هنر» و محسن جعفری، عضو هیأت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از جمله اعضای حاضر در هیأت ایرانی بودند.

منشی نولکشور، از خادمان نشر میراث مکتوب فارسی در هند است که هزاران عنوان کتاب را ابتدا با چاپ سنگی و بعد ماشین‌های چاپی در مطبعه خود به چاپ رسانده و مایه حفظ و صیانت از منابع عظیم شامل یادداشت‌ها، کتاب‌ها و نسخههای نادر خطی و ارزشمند ادبی و علمی به زبان فارسی شده است.

انتهاي پيام/


١٨:١٤ - 1395/12/07    /    شماره : ٦٧٢٩٠٧    /    تعداد نمایش : ١٤٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری نشست تربیتی زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند (خبر)
 تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور (خبر)
 برگزاري سمینار «اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار تبادل علمی فرهنگی ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در هند (خبر)
 تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند (خبر)
 اعزام شخصیت‌های مذهبي و فرهنگی هند به ايران (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «ارزش ادبی و اجتماعی سفرنامه‌ها» در هند (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل تعالي ادبيات ايران شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «بررسی زندگی، آثار و عصر عرفی شیرازی» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «جامعه و فرهنگ در ادبيات هند و ايران در دوره سلطنت» در هند برگزار شد (خبر)
 مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 اهدای بیش از 1700 جلد کتاب به دانشگاه های هند (خبر)
 مراسم گراميداشت آیت الله مهدوی کنی در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 فصلنامه "راه اسلام" ویژه نامه حضرت فاطمه زهرا(س) منتشر شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هنر کتاب آرایی در جشنواره ادبی دهلی نو (خبر)
 نشست علمی پیرامون ایران پس از انقلاب در هند برگزارشد (خبر)
 سمینار بین المللی "حج در قرآن و سنت" در هند افتتاح شد (خبر)
 دوشماره مجله «قند پارسی» منتشر شد (خبر)
 هشتمین دوره آموزش نسخه شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري آیین گشایش دورة جدید آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 برگزاری نمایشگاه شاهنامه فردوسی در دهلی نو (خبر)
 جشنواره و کارگاه های آموزشی سینمای ایران، هند و ژاپن (خبر)
 اهدا 100 جلد كتاب يه كتابخانه رضا رامپور (خبر)
 زبان فارسی، ستاره‌ای درخشان بر تارک تاریخ و ادبیات هند (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در حیدرآباد هند (خبر)
 شركت قاري و حافظ هندي در مسابقات بين‌المللي قرآن تهران (خبر)
 انتشار کتاب روابط هند و ایران در سایه مسأله هسته‌ای در هند (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلی فارسی‌آموزان دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه هند (خبر)
 برنامه فرهنگی ـ اجتماعی خانه فرهنگ ايران براي ایرانیان مقیم بمبئي برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران در هند با رییس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام موسی کاظم (ع) در دهلی‌نو (خبر)
 بررسی میراث ادبیات فارسی در قرن‌های ۱۴ و ۱۵ در هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري نمايشگاه خوشنويسي در دانشگاه عليگر هند (خبر)
 برپايي نمایشگاه «ایران از نگاه لنز دوربین» در هند (خبر)
 اکران «بچه‌های آسمان» در بمبئي هند (خبر)
 انتشار فصلنامه «راه اسلام» در هند (خبر)
 سمینار صلح جهانی و توسعه پایدار از طریق زبان و ادبیات در هند (خبر)
 برگزاري سی‌وپنجمین سمینار سالانه انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در جشنواره دانشجویی دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «انعکاس اخلاق در ادبیات فارسی» در هند (خبر)
 طنین موسیقی ایراني در هند (خبر)
 اجرای گروه هنري «آلامتو» در دهلی‌نو (خبر)
 سمینار «اخلاق در ادیان» در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 هفتمین نشست تربیتی ـ دینی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 شرکت ايران در نمایشگاه «کتاب و هنر» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري كنفرانس جهاني طب سنتي در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «سیاست در اشعار علامه اقبال» در دهلی‌نو (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند (خبر)
 سخنراني رئيس جمهور ايران در نمازجمعه حيدرآباد هند (خبر)
 بازدید دکتر روحانی از آثار تاریخی قطب شاهیان در حیدرآباد هندوستان (خبر)
 تبيين خط‌شناسي فارسي در هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه حیدرآباد هند (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای دانشجویان هند (خبر)
 برگزاري شصت‌وچهارمین جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری ششمین نشست «زندگی قرآنی» در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در کنگره بین‌المللی ناشران دهلی‌نو (خبر)
 «شب شاد زمستانه» در هند/ تهيه مستند «ايران در آن سوي مرزها» (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در بيست‌وششمين نمایشگاه کتاب دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري 714اُمین عرس نظام‌الدین اولیاء در هند (خبر)
 کنفرانس «فلسفه آسیایی» در هند برگزار شد (خبر)
  برگزاری نشست تخصصی «هند و ایران: تاریخ مناسبات» در هند (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی شیوه‌های نوین آموزشی در هند (خبر)
 پنجمین اجلاس بین‌المللی خسرو در هند برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی‌ (خبر)
 پايان هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هند (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات قرآن كريم هند آغاز شد (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار کتاب «تاريخ ایران» به زبان هندی (خبر)
 انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند (خبر)
 نمایشگاه عکس «از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «ادبیات فارسی در اواخر دوره مغولان هند» در دهلي‌نو (خبر)
  رونمايي از كتاب «نهضت‌هاي صد ساله اخير» به زبان اردو در دهلي‌نو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در دهلی‌نو (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: حب نفس مشکل اصلي جوامع انساني (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایرانی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سومين المپياد «هندسه ايراني» در آلماتي قزاقستان (خبر)
 برگزاري سمینار «عقل و دین، کلام جدید در ایران و هند» در هند (خبر)
 برگزاري نشست «آثار شکرگزاری در آموزه‌های اسلامی» در هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه روهیلکند هند (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
  تلاوت قاری ایرانی در هند طنين‌انداز شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «حکمت و گفت‌وگو در دیدگاه امام رضا (ع)» در دهلي‌نو (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان هندی در دهمين دوره ليگ «پايا» (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 سفر ريیس دانشگاه مولانا آزاد جودپور هند به ايران (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندي در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 برگزاري همایش «حفظ قبله اول و اتحاد بین مسلمین» در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه «راه اسلام» در دهلی‌نو (خبر)
 اندیشه‌های امام خميني (ره) متعلق به همه ملت‌هاست (خبر)
 تدريس کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» در دانشگاه هند (خبر)
 تجليل از دانشجویان گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلي‌نو (خبر)
 شركت مدیر جشنواره‌ هنری هند در جشنواره فیلم فجر (خبر)
 شرکت حافظان هندی در مسابقات بین‌المللی قرآن كريم تهران (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت پدر معاصر زبان فارسی در هند (خبر)
 سمینار «مکتب ادبی لکهنو» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمينار زبان‌های پشتو، دری و اردو میراث مشترک در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی مطالعات ایرانی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «حکیم فردوسی و شاهنامه» در دهلي‌نو (خبر)
 ششمین دوره اهدای جایزه سعدی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري نشست «اهمیت کلام بیدل در عصر حاضر» در دهلی‌نو (خبر)
 بررسي آثار «سدارنگانی» خادم زبان فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «هند در ادب فارسی» در دهلي‌نو (خبر)
 بررسي روابط تاریخی هند، ایران، افغانستان و آسیای مرکزی در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «کلیات فارسی غالب و عصر وی» در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري مراسم یادبود شهدای آتش‌نشان در دهلي‌نو (خبر)
  اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه‌های ایران و هند (خبر)
 رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال (خبر)
 زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند (خبر)
 جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک (خبر)
 تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند (خبر)
 گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است (خبر)
 ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام (خبر)
 برگزاري کارگاه‌هاي آموزشی ویژه مدیران و معاونان مدارس در دهلي‌نو (خبر)
 جامعةالمصطفی(ص) نقش بی‌بدیلي در معرفي صلح‌طلبانه بودن اسلام دارد (خبر)
 ديدار ابراهيمي تركمان با نماینده ولی فقیه در هند (خبر)
 مثنوی پادشاه‌نامه در دهلي‌نو منتشر شد (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی ايران و هند در دهلی‌نو (خبر)
 گشايش نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 دانشجويان زبان فارسي افتخار دانشگاه دهلي نو هستند (خبر)
  سفر اساتيد زبان فارسي و ايران‌شناسان هندي به ايران (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلي‌ (خبر)
 برگزاري هفدهمین دوره مسابقات قرآن کریم هند (خبر)
 ایران مهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی هند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنری ایرانی ـ اسلامی در هند (خبر)
 بررسي داستان‌نویسی معاصر ایران و هند در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «خدمات ادبی امیرخسرو» در هند (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی ایران با كشورهاي شبه قاره برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري شصت‌وسومين جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی از كتاب بال جبرئیل و ضرب کلیم اقبال لاهوری در دهلی‌نو (خبر)
 سمينار«وحدت اسلامی، احیای تمدن نوین اسلامی» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید نماينده مجلس ايران از دانشگاه‌هاي ملیه اسلامی و دهلی هند (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگی دانشگاه‌هاي پیام نور و ملیه اسلامی دهلي‌نو (خبر)
 شناخت‌ ما از هند کم است (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فیلم ایرانی در هند (خبر)
 بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) از خانه فرهنگ ایران در دهلی نو (خبر)
 مولاناشناسي در هند (خبر)
 تعامل علمي با ايران از اولويت‌هاي ماست (خبر)
 هفدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن در دهلی نو برگزار مي‌شود (خبر)
 دهرمیندرنات شاعر هندی دوستدار اهل بیت (ع) درگذشت (خبر)
  بررسي اندیشه امام صادق (ع) در ادبیات فارسی در دهلی‌ نو (خبر)
 برگزاري آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 آيين بزرگداشت شهداي منا در هند برگزار شد (خبر)
  استعمارگران تشیّع انگليسي را ترويج مي‌كنند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «فلسطین» در هند (خبر)
 جشنواره «فیلم ایرانی» در چنای هند برگزار شد (خبر)
 جشنواره فیلم ایرانی در چنای هند برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري همایش «خورشید ولایت» در هند (خبر)
 جشنواره فرهنگی و هنری ایران در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 فستیوال فیلم ایرانی در دهلی نو (خبر)
 همایش «قدس و اتحاد بین‌ مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 انتشار قند پارسي ويژه ادبيات فارسي (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.