English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» در هند

به همت رایزنی فرهنگی كشورمان، سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» با سخنراني آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دانشگاه همدرد هند برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت رایزنی فرهنگی ایران در هند، سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» با همکاری دانشگاه همدرد هند و با حضور آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، علما و استادان دانشگاه از ایران و هند و صدها نفر از اهالی علم و اندیشه، در محل دانشگاه همدرد برگزار شد.

در اين سمپوزیم كه منوچهر متکی، معاون‌بین الملل مجمع تقريب مذاهب، غلامرضا انصاری، سفیر و علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ايران در هند، احتشام حسنین، رییس دانشگاه همدرد، غلام یحیی انجم، رییس گروه مطالعات اسلامی دانشگاه همدرد، مفتی محمد مکرم احمد، امام جماعت مسجد بزرگ فتح‌پوری دهلی نو نیز در آن حضور داشتند، پژوهشگرانی از ایران و هند، با قرائت مقالات علمی خود درباره وحدت اسلامی به عنوان یک پیش‌شرط و لازمه پیشرفت تمدن نوین اسلامی و ضرورت آن در  عصر حاضر، به تبادل نظر پرداختند.

اتحاد عملي است

در آغاز اين سمپوزيوم، ابرو امان، عضو هیأت علمی گروه مطالعات اسلامی دانشگاه همدرد با اشاره به این نکته که اسلام دین انسانیت است، تأکید کرد: تفاسیر و برداشت‌های مختلف از اسلام باعث اختلاف بین پیروان این دین الهی شده است.

وي در ادامه به بررسی عقب‌ماندگی سیاسی و اقتصادی کشورهای مسلمان پرداخت و  تأکید کرد: کشورهای مسلمان باید هرچه زودتر متحد شوند وگرنه هویت خود را از دست خواهند داد.

خانم ابو امان با رد این نظریه که اتحاد عملی نیست، گفت: پیغمبر اسلام (ص) در صدر اسلام بین مهاجرین و انصار عقد اخوت بست که باعث پیشرفت جامعه مسلمانان مدینه شد و امروز نیز باید به همان طرز مسلمانان با محور قرار دادن  قرآن باید متحد و یکرنگ شوند.

تمدن‌ها همواره در زادگاه ادیان شکل گرفتند

منوچهر متکی، معاون بین‌الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی هم در سخنان خود در اين سمپوزيوم، در ابتدا به تعریف فرهنگ و تمدن پرداخت. وي گفت: فرهنگ شامل باورها، اعتقادها و رسم و رواج‌های موجود در یک جامعه خاص است که به مرور و به صورت تدریجی شکل می‌‌گیرد.

وی در ادامه افزود: شناخت تمدن‌ها از دو طریق؛ یکی مطالعه آثار مکتوب برجای مانده و دوم مشاهده آثار آن در عرصه های هنری، معماری، شهرسازی و قانون‌سازی امکان پذیر است که از طریق اول، منظومه فکری و از طریق دوم برخی از جنبه‌های ساختاری جامعه مورد شناسایی قرار می‌گیرند.

معاون بین‌الملل مجمع تقريب مذاهب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه تمدن‌ها همواره در زادگاه ادیان شکل گرفتند و این مذاهب هستند که نقش اساسی در تشکیل تمدن ها دارند، گفت: با نگاهی به ادیان موجود در هند، چین و غرب آسیا درمی‌یابیم که قاره آسیا مهد ادیان و تمدن‌های بزرگ بشری بوده است.

وی در ادامه به برخی از آموزه‌های ادیان اشاره کرد و تأکید كرد: در همه ادیان نوعی هارمونی و اتحاد وجود دارد و توجه به قدرت برتر یعنی خالق خاصه آنها است.

متكي در بخش دیگر از سخنان خود به تعلمیات مشترک ادیان اشاره کرد و گفت: توجه به قدرت برتر یعنی خالق، پیروی از فرستادگان الهی این نکته که زندگی مادی خاتمه نیست، از خصوصیات مشترک ادیان است.

وی با  اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم بيان كرد: قرآن نیز تدکید دارد که بر کلمه مشترک متحد شوید و اگر همه پیغمبران یک جا جمع شوند، باز هم اختلافی در آنها نخواهد بود.

متکی در ادامه گفت: ویژگی‌های تمدن اسلامی را می‌توان در ادبیات امام خامنه‌ای به وضوح مشاهده کرد.

وی تأکید کرد: به جز یونان و روم، کشورهای دیگر غربی هیچ نقشی در تمدن‌سازی ندارند و تنها در صد سال اخیر و بعد از رنسانس به فکر تمدن‌سازی افتادند.

معاون مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به تخریب آثار تمدنی در عراق و سوریه توسط گروه‌های تکفیری متذکر شد: این رخداد نشان‌دهنده دشمنی حامیان تروریست‌ها با تمدن اسلامی است. نمونه بارز آن این است که حامیان تروریست‌ها، ابوبکر البغدادی را از زندان آزاد و زمینه تشکیل گروه‌های تروریستی را فراهم کردند.

اتحاد برای دنیای اسلام یک ضرورت قطعی است

علی احمد فردوسی، استاد دانشگاه همدرد هم در مقاله خود با تأکید بر اینکه اتحاد برای دنیای اسلام نه صرفاً یک پیش‌نیاز؛ بلکه یک ضرورت قطعی است، گفت: مسلمانان اشتراکات فراوانی دارند که می‌توانند بر مبنای آن این خواسته را جامه عملی بپوشانند.

وی در بخش دیگری از مقاله خود با اشاره به تاریخ صدر اسلام، قرون هفتم تا دوازدهم را عصر درخشان تمدن اسلامی خواند و افزود: در این زمان مسلمانان در بیشتر زمینه‌های علوم و فرهنگ و تمدن پیشرفت چشمگیری به دست آوردند.

فردوسي در ادامه با تأکید بر اینکه در طی سه قرن اخیر اختلاف اجتماعی بین مسلمانان مذاهب مختلف افزایش پیدا کرده است، گفت: باید راهکارهایی برای رهایی از این اختلافات به دست آوریم.

وی در پایان با اشاره به چند راه‌حل برای اتحاد بین مسلمانان اظهار کرد: باید به آرا و نظریات یکدیگر احترام بگذاریم و به یکدیگر اعتماد کنیم و با هم‌افزایی حاصله، موجبات شکوفایی تمدن اسلامی را بیش از پیش فراهم سازیم.

حمله به وحدت از مهم‌ترین چالش‌های امت اسلامی است

آيت‌الله محسن اراكي، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هم در سخنراني خود در اين سمپوزیوم گفت: مردم جهان از تمدن مادی شرقی و غربی خسته شده‌اند و این تمدن‌ها با تحمیل چندین جنگ به آنها پیامدی جز خرابی و ویرانی برایشان در پی نداشته‌اند.

آیت‌الله اراکی همچنين گفت: تمدن اسلامی با در اختیار داشتن تمامی عناصر قدرت می‌تواند جامعه بشری را از انحرافات اخلاقی، فرهنگی و اقتصادی نجات دهد و سعادت او را تضمین کند.

وی تفرقه و حمله به وحدت و یکپارچکی را از مهم‌ترین چالش‌های امت اسلامی در بازیابی هویت و تمدن اسلامی دانست و تأکید کرد: این تفرقه است که مانع شکل‌گیری عظمت مسلمان‌ها می‌شود.

اراكي در بخش ديگري از سخنانشان، تشکیک در مبانی امت اسلامی و اصول فکری، نداشتن بصیرت وآگاهی‌های لازم و همچنین نفاق را از دیگر چالش‌های جدی عظمت مسلمین خواند.

افراطی‌گری هیچ‌گونه نسبتی با اسلام ندارد

مولانا مفتی محمد مکرم احمد، امام جمعه مسجد فتح‌پوری دهلی‌نو هم در سخنان خود با طرح این سؤال که چرا کشورهای مسلمان با اینکه از نظر ثروت طبیعی غنی هستند؛ اما باز هم از نظر اقتصادی و سیاسی  پیشرفت چندانی ندارند، گفت: این عدم پیشرفت، ناشی از اراده و ایمان ضعیف آنهاست.

مفتی مکرم محمد در ادامه با تأکید بر لزوم وحدت مسلمانان، تروریست‌ها را عامل ایجاد تفرقه و جنگ و خونریزی و باعث بدنامی اسلام و مسلمانان خواند. وی گفت: افراطی‌گری و اقدامات تروریست‌ها هیچ‌گونه نسبتی با اسلام یعنی دین صلح و آرامش ندارد.

وی در ادامه تأکید کرد: کشورهای اسلامی باید از طریق گفتمان، راه‌حل مناسبی برای مشکلات خود بیابند.

ایران برای کمک به کشورهای مظلوم پیشرو است

اقتدار محمد خان، رییس گروه مطالعات اسلامی دانشگاه مرکزی جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو هم در مقاله خود با اشاره به اینکه زمانی که ما در اقلیت بودیم، بر همه دنیا حکومت می‌کردیم؛ ولی حالا با این که بیشتر ثروت جهان در دست ماست، عقب‌مانده هسیتم، گفت: این عقب‌ماندگی نتیجه دور شدن از تعالیم قرآنی است.

وی سهم ایران و به ویژه امام راحل (ره) را در اتحاد اسلامی بسیار مهم خواند و افزود: کشور اسلامی ایران همواره برای کمک معنوی، سیاسی و اقتصادی به کشورهای مظلوم پیشرو بوده و تمام توان خود را در این زمینه به کار می‌برد. به نظر من ایران تنها کشوری است که به طور عملی و رسمی و نه صرفاً شعاری، پرچمدار وحدت در جهان است.

محمد خان در ادامه به بررسی مسأله اتحاد از منظر امام خمینی (ره) پرداخت و گفت: ایشان تأکید داشتند که مسلمانان با تکیه بر اشتراکات خود، در مقابل دشمن استعماری متحد شوند تا نقشهظهای آنها را خنثی كنند.

وی تأکید کرد: مسأله وحدت در نظر امام خمینی (ره) فقط یک نصیحت اخلاقی و یا محدود به فرهنگ و اجتماع نبود؛ بلکه یک سیاست همه‌جانبه علیه استعمارگران و تقویت جنبه اقتصادی و سیاسی کشورهای مسلمان بود.

ایمان از ویژگی‌های تمدن اسلامی است

همایون همتی، استاد دانشگاه تهران و رایزن فرهنگی اسبق جمهوری اسلامی ایران در آلمان، در مقاله خود تحت عنوان «ویژگی‌های تمدن اسلامی» تمدن را جدای از بربریت و هرج و مرج خواند و گفت: تمدن مراتب بالاتری از جوامع بشری را شامل می‌شود که در آن مردم در یک حد قابل قبولی از سازماندهی و آسودگی در کنار هم زندگی کرده و راجع به هنر و آموزش نیز می‌توانند تفکر کنند.

وی علم، هنر، فلسفه، معماری، فناوری، اقتصاد و توسعه را عناصر تمدن خواند و گفت: ایمان اسلامی، یکتاپرستی و اعتقاد به عالم بالا، از ویژگی‌های تمدن اسلامی است که به آن جایگاه منحصر به فردی داده است.

وی گفت: تمدن اسلامی یک تمدن باز است که از اسلام به عنوان جمع‌گراترین دین منشأ گرفته است. دینی که دارای همزیستی با دیگر ادیان است. تمدن اسلامی یک تمدن کاملاً متعادل است که بین ابعاد جسمانی و روحانی انسان موازنه قائل است و به هر دو بعد توجه می‌کند.

همتي تمدن اسلامی را عاری از زیاده خواهی، افراطی‌گری و یا بی‌توجهی به هم‌نوعان دانست و آن را تمدنی جاودان تحت صیانت باری تعالی خواند که فراتر از قومیت‌ها یا یک ملیت قرار دارد؛ بنابراين تنها متعلق به مسلمانان نیست.

اين استاد دانشگاه تهران تأکید کرد: ممکن است مسلمانان ضعیف یا قوی شوند؛ اما اسلام همچنان به عنوان راهنمای جاویدان برای نوع بشر خواهد ماند.

وی در ادامه سخنرانی خود به تعریف و ابعاد 16 ویژگی برتر تمدن اسلامی شامل یکتاپرستی، حقوق بشر، آزادی، برابری، اخلاق، رفاه اجتماعی، بردباری، صلح و عدالت، همزیستی مسالمت‌آمیز، عقلانیت، تعلیم و تربیت، تعاون و همکاری با دیگر ملل، توسعه اجتماعی ـ اقتصادی، صلح جهانی، امنیت و نظم، پرداخت.

بزرگ‌نمايي اختلافات مذهبي از موانع تمدن‌سازي اسلامي است

حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند، مسئول هيأت علمي فرهنگستان علوم اسلامي قم و کارشناس دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم در مقاله خود با عنوان «موانع و الزامات وحدت در تمدن‌سازي اسلامي» پس از تعریف مفاهيم اصلي به موانع وحدت تمدني امت اسلامي، الگوي پايه در تمدن‌سازي اسلامي و الزامات وحدت تمدني امت اسلام پرداخت.

وی گفت: تمدن اسلامي یعنی ايجاد محيط زيست عيني توسط مسلمين که طي آن جريان نياز و ارضاي نياز بر اساس فرهنگ اسلام انجام مي‌شود و افزون بر اعتقادات مشترک، انجام فعاليت مشترک براي ايجاد و بقاي وحدت لازم است که مهم‌ترين و فراگيرترين اقدام مشترک، خيزش جهاني براي ايجاد تمدن اسلامي است.

پيروزمند بزرگ‌نمايي اختلافات مذهبي، بي‌ارتباط نشان دادن اسلام با تمدن‌سازي و ارايه نسخه انحرافي از تمدن‌سازي اسلامي را به عنوان سه مورد از اهم موانع تمدن‌سازي اسلامي و وحدت اسلامی خواند.

اين محقق در ادامه در ارايه الگوي پيشنهادي برای تمدن‌سازی گفت: این الگو از ارتباط سه دسته متغير به دست مي‌آيد که شامل ارکان تمدن‌سازي (دانش‌ها، ساختارها، محصولات)، آثار تمدن‌سازي (رشد جامعه، رشد خانواده، رشد فرد) و جهت تمدن‌سازي (باورهاي اسلامي، ارزش‌هاي اسلامي، رفتارهاي اسلامي) مي‌شود که همگی با هم در ارتباطند و بر روی هم تأثير دارند.

عليرضا پيروزمند در پایان سخنانش در بیان الزامات ايجاد وحدت تمدني، گفت: پيشنهاد مي‌شود انديشمندان مسلمان با استفاده از الگوي پيش‌گرفته در برداشتن 3 گام زیر با يکديگر همفکري و همکاري كنند. 1- درک جامع و نظام‌مند از وضعيت موجود مواجهه تمدني دنياي اسلام با تمدن غربي از طريق شناخت چگونگي نفوذ و ضريب نفوذ فرهنگ مهاجم (مادي) در شکل‌دهي به هويت فرد، خانواده و جامعه، 2- ايجاد جبهه تدافعي در مقابل تمدن مادي (جهاني‌سازي غربي) از طريق شناساندن آثار مخرب غرب زدگي و نيز تحجّر در دنياي اسلام و شناساندن ناکامي‌هاي تمدن مادي در تحقق وعده‌هاي آزادي، امنيت، عدالت، کرامت انساني و ... و 3- ايجاد جبهه تهاجمي با حرکت در مسير تمدن‌سازي اسلامي.

اسلام دین تروریسم و جنگ و غارت نیست

سخنران پایانی اين سمپوزیوم علمي احتشام حسنین، رییس دانشگاه همدرد بود. وی با اشاره به اوضاع جاری جهان و دامن زدن به اسلام‌هراسی از سوی کشورهای غربی و اقدام اخیر رییس جمهور آمریکا به عنوان یکی از مصادیق بارز این امر كه اعتراض گسترده مردم و مقامات آن کشور را نیز در پی داشت، تأکید کرد: ما باید اسلام اصیل را به مردم معرفی کنیم تا آنها دریابند که اسلام دین تروریسم و جنگ و غارت نیست.

وی در جمع‌بندی مطالبش تصریح کرد: برگزاری اینگونه نشست‌ها و همکاری با گروه‌های مختلف یکی از گام‌های مهم در این راستاست.

احتشام حسنين در پايان اظهار كرد: ما نه فقط به طور گروهی؛ بلکه باید به صورت فردی نیز اسلام را با عمل و شخصیت خود به جهانیان معرفی کنیم.

انتهاي پيام/

 

 


٠٨:٠١ - 1395/12/04    /    شماره : ٦٧٢٦٨١    /    تعداد نمایش : ٩١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند (خبر)
 تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور (خبر)
 برگزاري سمینار «اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار تبادل علمی فرهنگی ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در هند (خبر)
 تبيين خط‌شناسي فارسي در هند (خبر)
 برگزاري شصت‌وچهارمین جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری ششمین نشست «زندگی قرآنی» در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در کنگره بین‌المللی ناشران دهلی‌نو (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در بيست‌وششمين نمایشگاه کتاب دهلی‌نو (خبر)
  برگزاری نشست تخصصی «هند و ایران: تاریخ مناسبات» در هند (خبر)
 تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی‌ (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات قرآن كريم هند آغاز شد (خبر)
 اعزام شخصیت‌های مذهبي و فرهنگی هند به ايران (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار کتاب «تاريخ ایران» به زبان هندی (خبر)
 انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند (خبر)
 نمایشگاه عکس «از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «ادبیات فارسی در اواخر دوره مغولان هند» در دهلي‌نو (خبر)
  رونمايي از كتاب «نهضت‌هاي صد ساله اخير» به زبان اردو در دهلي‌نو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در دهلی‌نو (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمینار «ارزش ادبی و اجتماعی سفرنامه‌ها» در هند (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «حکمت و گفت‌وگو در دیدگاه امام رضا (ع)» در دهلي‌نو (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 سفر ريیس دانشگاه مولانا آزاد جودپور هند به ايران (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندي در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 برگزاري همایش «حفظ قبله اول و اتحاد بین مسلمین» در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه «راه اسلام» در دهلی‌نو (خبر)
 اندیشه‌های امام خميني (ره) متعلق به همه ملت‌هاست (خبر)
 تدريس کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» در دانشگاه هند (خبر)
 تجليل از دانشجویان گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلي‌نو (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت پدر معاصر زبان فارسی در هند (خبر)
 سمینار «مکتب ادبی لکهنو» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمينار زبان‌های پشتو، دری و اردو میراث مشترک در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی مطالعات ایرانی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «حکیم فردوسی و شاهنامه» در دهلي‌نو (خبر)
 ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري نشست «اهمیت کلام بیدل در عصر حاضر» در دهلی‌نو (خبر)
 بررسي آثار «سدارنگانی» خادم زبان فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «هند در ادب فارسی» در دهلي‌نو (خبر)
 بررسي روابط تاریخی هند، ایران، افغانستان و آسیای مرکزی در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «کلیات فارسی غالب و عصر وی» در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري مراسم یادبود شهدای آتش‌نشان در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه‌های ایران و هند (خبر)
 رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال (خبر)
 زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند (خبر)
 جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک (خبر)
 تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند (خبر)
 گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است (خبر)
 ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام (خبر)
 برگزاري کارگاه‌هاي آموزشی ویژه مدیران و معاونان مدارس در دهلي‌نو (خبر)
 جامعةالمصطفی(ص) نقش بی‌بدیلي در معرفي صلح‌طلبانه بودن اسلام دارد (خبر)
 مثنوی پادشاه‌نامه در دهلي‌نو منتشر شد (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی ايران و هند در دهلی‌نو (خبر)
 دانشجويان زبان فارسي افتخار دانشگاه دهلي نو هستند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلي‌ (خبر)
 برگزاري هفدهمین دوره مسابقات قرآن کریم هند (خبر)
 ایران مهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی هند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنری ایرانی ـ اسلامی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «خدمات ادبی امیرخسرو» در هند (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی ایران با كشورهاي شبه قاره برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري شصت‌وسومين جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی از كتاب بال جبرئیل و ضرب کلیم اقبال لاهوری در دهلی‌نو (خبر)
 سمينار«وحدت اسلامی، احیای تمدن نوین اسلامی» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید نماينده مجلس ايران از دانشگاه‌هاي ملیه اسلامی و دهلی هند (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگی دانشگاه‌هاي پیام نور و ملیه اسلامی دهلي‌نو (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 شناخت‌ ما از هند کم است (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فیلم ایرانی در هند (خبر)
 بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) از خانه فرهنگ ایران در دهلی نو (خبر)
 مولاناشناسي در هند (خبر)
 تعامل علمي با ايران از اولويت‌هاي ماست (خبر)
 هفدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن در دهلی نو برگزار مي‌شود (خبر)
 دهرمیندرنات شاعر هندی دوستدار اهل بیت (ع) درگذشت (خبر)
  بررسي اندیشه امام صادق (ع) در ادبیات فارسی در دهلی‌ نو (خبر)
 برگزاري آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 آيين بزرگداشت شهداي منا در هند برگزار شد (خبر)
  استعمارگران تشیّع انگليسي را ترويج مي‌كنند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «فلسطین» در هند (خبر)
 جشنواره «فیلم ایرانی» در چنای هند برگزار شد (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 جشنواره فرهنگی و هنری ایران در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 فستیوال فیلم ایرانی در دهلی نو (خبر)
 همایش «قدس و اتحاد بین‌ مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 انتشار قند پارسي ويژه ادبيات فارسي (خبر)
 بررسي اشعار عرفاني امام خميني (ره) در دهلی‌نو (خبر)
 دانشگاه دهلي آماده تدريس زبان فارسي مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 پايان دوره چهارم آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «سفر فکری امیر خسرو دهلوی در پرتو آثار او» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «اشتراک زبانی و ادبی فارسی و اردو» در هند (خبر)
 بزرگداشت روز سعدي در هند (خبر)
 نگاهي به چاپ كتاب «فلسفه امامت در دانش اسماعیله»در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 ريیس گروه زبان فارسی دانشگاه هندوي بنارس درگذشت (خبر)
 برنامه معرفي سينماي ايران در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 ديدار معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه علیگره هند (خبر)
 سمینار بین‌المللی «فرهنگ و ادبیات هند و ایران در عصر مغولان» در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 سعادت و شقاوت يك كشور با زنان آن ارتباط دارد (خبر)
 برگزاري نشست ادبي «ادبيات انقلاب اسلامي» در دهلي‌نو (خبر)
 جشن انقلاب اسلامي در دهلي‌نو (خبر)
 بازديد اساتيد ادبيات فارسي كشورمان از رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 بررسي نقش ادبا در مبادلات فرهنگی آسیای مرکزی در هند (خبر)
 فعاليت بيش از 40 گروه زبان فارسي در دانشگاه‌هاي هند (خبر)
 استقبال از غذاهای ایرانی در دهلي نو (خبر)
 كتابخانه پتناي هند؛ گنجینه‌ای از نسخ خطی فارسی (خبر)
 سفرنامه‌های فارسی در هند (خبر)
 «یک حبه قند» بهترین فیلم از نگاه تماشاچیان هندي (خبر)
 رونمايي کتاب «القمر المنیر» مجموعه اشعار امام حسین(ع) در دهلي نو (خبر)
 شهر پتناي هند از قدیم فارسی‌دوست و فارسی‌پرور بوده است (خبر)
 برپايي نمايشگاه بین‌المللی كتاب دهلي‌نو (خبر)
 سی‌وچهارمین سمینار انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار شد (خبر)
 «وحدت» پشتوانه اصلی توسعه اسلام است (خبر)
 کارگاه پیشرفته نسخه‌شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 بازديد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از رايزني فرهنگي ايران در دهلي نو (خبر)
 روز دانشجو در دهلی‌نو گرامي داشته شد (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «داستان راستان» به زبان اردو در دهلي نو (خبر)
 معرفي هنر ايراني در سومین نمایشگاه بین‌المللی هنر جیپور هند (خبر)
 کارگاه خوشنویسی ويژه اساتيد در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزش پیشرفته نسخه‌شناسی در هند (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 شماره جديد فصلنامه راه اسلام در دهلي نو منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «پیام عاشورا» در هند برگزار شد / بنياد بين‌المللي عاشورا تأسيس مي‌شود (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 واسپاري نسخ خطي فارسي در پایگاه اطلاع‌رسانی رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 نمایشگاه قرآن و هنر اسلامی در هند به كار خود پايان داد (خبر)
 نمایشگاه قرآن و هنر اسلامی در دهلي‌نو افتتاح شد (خبر)
 نمایشگاه «قرآن و هنر اسلامی» در دهلي نو افتتاح مي‌شود (خبر)
 آغاز ترم جديد آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 جلد پنجم فرهنگ واژگان فارسی در هند چاپ شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 گردهمایی متولیان مساجد هند در خانه فرهنگ ايران برگزار شد (خبر)
 اكران 6 فيلم‌ ايراني در دهلي نو (خبر)
 پایان دوره‌‌هاي آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 مراسم سالگرد رحلت امام(ره) در شهرهاي مختلف هند برگزارمي شود (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در دانشگاه همدرد دهلي نو (خبر)
 نسخه الكترونيك کتاب «احوال و آثار حزین لاهیجی» منتشر شد (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ايالت آسام هند برگزار مي‌شود (خبر)
 كتاب «اخبار الجمال» در دهلي نو منتشر شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 انتشار كتاب «تشریح الاقوام» در دهلي نو (خبر)
 انتشار شمارگان 65 و 66 فصلنامه «قند پارسی» در دهلي‌ نو (خبر)
 کتاب «سجاده‌نشینان بیهار» در هند منتشر شد (خبر)
 استاد ادبیات فارسی دانشگاه هندو بنارس جایزه ريیس جمهور هند را دريافت كرد (خبر)
 پنجاه‌وهفتمین جلسه انجمن ادبی بیدل در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 انتشارکتاب «فقه و فقها در هند» در دهلی نو (خبر)
 سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد (خبر)
 اشعار شعرای اردو و فارسی زبان در دهلي نو معرفي شد (خبر)
 بازديد مطهری، جعفرپور و نوباوه از گروه فارسی دانشگاه دهلی (خبر)
 برنامه‌هاي فرهنگي - هنري در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 ديوان «تراب » به زبان فارسي در دهلي‌ نو منتشر شد (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل تعالي ادبيات ايران شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «بررسی زندگی، آثار و عصر عرفی شیرازی» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «جامعه و فرهنگ در ادبيات هند و ايران در دوره سلطنت» در هند برگزار شد (خبر)
 انتشار مجله تحقیقات فارسی در دهلي‌نو (خبر)
  انتشارکتاب«مقام مهدی اخوان ثالث در حماسه سرایی فارسی معاصر»در هند (خبر)
 آيين افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در دهلی نو (خبر)
 انتشار كتاب «پرواز تفكر» به زبان فارسي در هند (خبر)
 انتشار کتاب «دستور زبان فارسی» در دهلي نو (خبر)
 پنجاه و ششمین جلسه انجمن ادبی بیدل در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجویان و استادان زبان فارسی هند به ایران (خبر)
 مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه و کارگاه هنر اسلامی در خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
خبرهاي مهم
نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند
نگاه اجمالی به روابط نوین فرهنگی ایران و آذربایجان
شركت هنرمند ايراني در نمایشگاه بین‌المللی آیینه داکار
برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند
شبی با فرهنگ و سینمای ایران در يونان
برگزاري سمینار «دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» در اوگاندا
پخش مستند «تبار دموکراسی» در ونزوئلا
نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی برگزار مي‌شود
آموزش قرآن كريم در دارالقرآن امام حسین (ع) بانکوک
افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در کتابخانه «ایساهاکیان» ارمنستان
برگزاري همايش «نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی» در اسپانيا
ديدار رايزن فرهنگي ايران با نماینده اجرایی یونسکو در آلمان
برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند
فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.