English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

رويكرد همكاري‌هاي فرهنگي با هند

ابوذر ابراهیمی‌تركمان با شناخت از ظرفیت گفت‌گوهای دینی و فرهنگي با ديگر كشورها که در سا‌ل‌های اخیر و از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي  رشد و تاثیر گذاری قابل توجهی داشته است، ضرورت توسعه روابط فرهنگي با هند را از اولويت‌هاي اين سازمان مي‌داند. نخستين گفتگوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند با حضور وي برگزار شد.

سفر ​​​​​​​رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هیئت فرهنگی ایران به هند

تلاش برای توسعه همکاری‌های فرهنگی گسترده‌تر با هند

مقدمه:

هند مقصد سفری بود که ابوذر ابراهیمی ترکمان به منظور برگزاری اولین دور گفتگوی فرهنگی ایران و شبه قاره هند، در ادامه برگزاری موفقیت آمیز اولین دور گفتگوهای ایران و اروپا در ایتالیا که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برنامه ریزی و به اجرا درآورده بود به انجام رسید و هیئتی علمی و فرهنگی متشکل از کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، رضی رئیس دانشگاه گیلان، اسماعیل آذر استاد زبان و ادبیات فارسی، هاشمی معاون دانشگاه فردوسی مشهد، سهراب رئیس اداره شبه قاره معاونت بین الملل و دانش نیا از مرکز مطالعات فرهنگی - بین المللی معاونت آموزش و پژوهش و اینجانب رئیس سازمان را در این سفر  از تاریخ ۲۴ تا ۲۹ دی ماه همراهی نمود.

حضور در بمبئی و دهلی نو و بازدید از برخی مراکز علمی و فرهنگی و ملاحظه بسیاری از نمادهای تمدنی این کشور که نشانه های عمیقی از ارتباطات باسابقه فرهنگی و تمدنی با فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی دارد بسیار قابل توجه بود.

ابراهیمی ترکمان این سفر را به دعوت رسمی رئیس شورای روابط فرهنگی هند به منظور توسعه روابط فرهنگی به انجام رساند که با حضور حامد انصاری معاون نخست وزیر هند در مراسم افتتاحیه رسمی گفتگوی فرهنگی ایران و هند، نشانه ای از عزم و اراده جدی مسئولان عالی ایران و هند را برای گسترش همه جانبه روابط و از جمله فرهنگی داشته و سفر چند ماه قبل نخست وزیر این کشور به ایران و دیدار با رئیس جمهور کشورمان نیز شاهد دیگری بر این مهم است.

هندوستان با پایتختی دهلی نو کشوری در جنوب آسیا، پرباران، مرطوب، دارای خاک بسیار حاصلخیز و در مجموعه شبه قاره هند است و با پاکستان، برمه، بنگلادش، نپال ، بوتان و چین مرز مشترک دارد و در آخرین پیام آقای نارندرا مودی نخست وزیر به مناسبت درگذشت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، خود را نماینده یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون نفر هندی اعلام کرد که به این ترتیب دومین کشور پر جمعیت دنیا پس از چین  است و بندر بمبئی (معروف به مومبای)، دهلی، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدر آباد، اگرا، میسور، جی پور، گوا، پونا، برپال، تریواندروم، سورات و کانپور از دیگر شهرهای مهم هند است.

تاریخ و فرهنگ طولانی سه هزار ساله هند مهمترین ویژگی این سرزمین با مجموعه متنوعی از نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها، صدها زبان، هزاران گویش و لهجه است و علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که در قانون اساسی این کشور به صورت رسمی اعلام شده‌، ۲۲۲ زبان دیگر در یک یا چند ایالت موقعیت زبان رسمی را دارند هر چند که درهند ۴۲۸ زبان وجود دارد که ۴۱۵ زبان زنده و ۱۳ زبان امروزه منسوخ شده‌اند.

ادیان مختلف و فرقه‌های مذهبی گوناگون و متنوع و فراوان و بی شماری در هند وجود دارد که اغلب از  هندوئیسم، اسلام و آیین بودایی نشات گرفته‌اند و حدود ۸۰٫۵٪ مردم هند پیرو آئین‌های هندو و حدود ۱۳٫۴٪ مسلمان هستند. مسلمانان بیشتر در دهلی، بنگال غربی و نواحی شمال غربی کشور زندگی می‌کنند و در کشمیر، بیشتر حضور را دارند که به این ترتیب هند پس از اندونزی و پاکستان پرشمارترین جمعیت مسلمان جهان را داراست.

زرتشتیان معروف به پارسیان، از مهمترین اقلیت‌های دینی هند هستند  و طی بیش از پنج سده اولیه حمله اعراب به ایران به هند مهاجرت کرده‌اند و بیشتر در مناطق مختلف گجرات و مهاراشترا به مرکزیت بمبئی اقامت دارند. اگر چه جمعیت آنان کمتر از۲۰۰ هزار نفر است، اما نزدیک به ۱۷۷ ٪ اقتصاد هند را در دست دارند.

در حال حاضر تعداد قابل توجهی از ایرانیان به ویژه دانشجویان نیز در این کشور حضور دارند و البته تمرکز بیشتر آنان در بمبئی، دهلی و پونا دارند که ضرورت توجه بیشتر به آنان را همواره یادآوری می نماید و در طول این سفر نیز بارها در این زمینه و اقدامات و فعالیت هایی که می توان برای آنان به انجام رسانید بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

ابوذر ابراهیمی ترکمان ترکمان در ابتدا به بمبئی و سپس به دهلی نو سفر نمود.

 حضور در بمبئی شهری فرهنگی و سینمایی

 • استقبال ، دریافت گزارش اقدامات و هماهنگی برای توسعه روابط فرهنگی

بمبئی یکی از بزرگترین شهرهای هند است که دارای ارتباطات گسترده فرهنگی با ایران بوده و هست و به دلیل همین اهمیت از دیرباز، علاوه بر رایزنی فرهنگی کشومان در دهلی، دفتر دیگری نیز در بمبئی که فاصله حدود دو ساعت و نیم را با دهلی دارد به عنوان وابسته فرهنگی تاسیس نموده که نشانه ای از اهمیت دادن به توسعه روابط فرهنگی با کشوری است که درحوزه تمدنی ایران قرار دارد. شهری که می توان در آن به وضوح تفاوت های فقیر و غنی را مشاهده کرد .آنچه که در بدو ورود به وضوح جلب توجه می کرد و بعد از آن هم در دهلی، بوق زدن های ممتد و مستمر اتومبیل ها بود و اگر می توانست میهمان تازه وارد را ناراحت و خسته کند اما در میان مردمان مقیم آن چندان تاثیری نداشت و هر چند بر اساس گفته ها دولت در تلاش برای فرهنگ سازی به منظور کاهش این معضل اجتماعی است اما هنوز راه و مسیر یافتن توآم با بوق زدن های ممتد است و برخی هم جمله "بوق بزن" را در پشت اتومبیل ها حک کرده بودند.

دکتر ابراهیمی حدود یک روز و نیم در این شهر حضور یافت و علاوه بر بازدید از منطقه بالیوود و ملاقات با برخی از مقامات سینمایی این کشور ، با برخی از مقامات فرهنگی برای توسعه روابط دیدار و گفتگو نمود. در ابتدای ورود جناب آقای خالدی سرکنسول محترم کشورمان در بمبئی که روزهای پایانی دوران ماموریت خود را سپری می کرد به همراه جناب آقای زارع وابسته محترم فرهنگی کشورمان به استقبال آمده بودند. برای صرف ناهار به رستورانی ایرانی به ریاست جناب حسینی رفتیم. ایرانی ها در این شهر و دیگر شهرهای هند سابقه حضور بسیار طولانی دارند و توانسته اند ارتباطات بسیار خوب توام با تاثیر گذاری جدی در عرصه های مختلف بازرگانی، تجارت، حوزه های فرهنگی و ... را به خود اختصاص دهند.

غذاهای هندی با تمام سفارش های میزبان برای کم بودن میزان فلفل و ادویه جات برای افرادی که کمتر به غذاهای تند عادت دارند باز تند و سوزنده هستند و به تعبیر ظنز آمیز یکی از همراهان، ظاهرا اصل غذا فلفل و ادویه جات است و به آن کمی غذاهای گوشتی و یا سبزیجات اضافه می شود.

به هر حال فرصت مغتنمی بود تا ابراهیمی‌تركمان در جریان آخرین اقدامات و فعالیت های فرهنگی در این شهر و برخی ضرورت ها قرار گیرند هر چند که در ادامه نیز در جلسه جداگانه ای با وابسته محترم فرهنگی که در مدت حضور توانسته بود ارتباطات بسیار خوب و نزدیکی را با مراکز علمی ، فرهنگی و دانشگاهی این شهر برقرار نمایند، گزارش کاملی از اقدامات انجام شده ارائه نمود و دکتر ابراهیمی هم با توجه به سابقه فراوان در این زمینه، ملاحظات مربوطه را به ویژه برای کشوری با سابقه تمدنی هند ارائه کردند.

 • بازدید از موسسه بالیوود و دیدار با دست اندرکاران

بالیوود بر خلاف هالیوود و تصور مرسوم یک شهرک سینمایی نیست، هر چند که در منطقه ای کوهستانی عنوانی به نام بالیوود را می توان بازدید کرد اما این عنوان یک شرکت بزرگ سینمایی در بمبئی است که توانسته در سطح جهانی نقش آفرینی داشته باشد و سالانه بیش از هزار فیلم را به بازارهای جهان عرضه می کند. مسئولان و از جمله معاون اجرایی این مجموعه علاوه بر نشان دادن لوکیشن برخی از فیلم های در حال ساخت، توضیحاتی در ارتباط با فعالیت ها و اقدامات مجموعه ارائه نمود و ریاست محترم سازمان هم به ظرفیت های فراوان سینمایی ایران اشاره و به دلیل وجود اشتراکات فراوان فرهنگی خواستار توجه به تولید محصولات مشترک گردید که مورد استقبال قرار گرفت. البته در گذشته مجموعه فارابی اقداماتی انجام داده بود که ظاهرا در سال های اخیر کمرنگ تر شده و باید برای حضور سینمای ایران در هند هم برنامه ریزی منسجمی صورت پذیرد.

 • دیدار با رئیس فستیوال فیلم های هند

شانترام رئیس یکی از مهمترین مجموعه های فرهنگی در هند است که مسئولیت فستیوال های فیلم در کنار تولید و ارائه امکانات به تهیه کنندگان فیلم های سینمایی را برعهده دارد و علیرغم حضور در بمبئی اما مسئولیت ملی دارند و دکتر ابراهیمی در مدت حضور کوتاه خود در این شهر به دلیل اهمیت توسعه روابط سینمایی با وی دیدار کرد و از بخش های مختلف مجموعه و فعالیت های آنان بازدید نمود .

http://media.dolat.ir/uploads/org/148758282003376200.jpg

در ابتدای جلسه آن چه بسیار مهم به نظر می رسید علاقه مندی طرف هندی برای توسعه همکاری های سینمایی بود که ظاهرا در سال های اخیر اندکی کمرنگ شده و با تاکید بر این که فیلم های ایرانی علیرغم آن که می تواند در این کشور مخاطبان فراوانی را داشته باشد اما در این زمینه نیازمند همکاری های بیشتر هستیم و رئیس سازمان هم به ظرفیتهای فراوان فرهنگی و سینمایی در کشور اشاره کرد و بر پیگیری این مهم تاکید نمود و البته در بازگشت به ایران هم برای برنامه ریزی در این زمینه هماهنگی هایی را به انجام رسانید و وابسته فرهنگی کشورمان در هند را مامور برگزاری هفته فیلم ایران در بمبئی نمود که امیدواریم شاهد تعامل بیشتر دو کشور فرهنگی برای توسعه تبادلات سینمایی که در دوره معاصر به صنعت مهم و تاثیر گذاری تبدیل شده باشیم که البته موضوعات مزبور از سوی رئیس سازمان هم مورد تاکید قرار داد.

ابراهیمی‌تركمان بعد از بخش های مختلف مانند استودیوی ویژه این موسسه به منظور صداگذاری مدرن و به روز دنیا بازدید کرد.

رئیس سازمان روز شنبه ۲۵ دی ماه بمبئی را به مقصد دهلی ترک کرد.

سفر به دهلی نو، نماد فرهنگی طولانی و موثر و تقسیمی از شهر نو و سنتی

ابراهیمی‌‍تركمان روز شنبه ۲۵ دی ماه با استقبال انصاری سفیر ایران و دهگاهی رایزن فرهنگی وارد دهلی شد. بخشی از دوران ماموریت دکتر ابراهیمی به عنوان رایزن فرهنگی در روسیه همزمان با سفارت انصاری در آن کشور بود و رد و بدل شدن برخی از خاطرات و تطبیق اقدامات فرهنگی در آن کشور و ضرورت برنامه ریزی برای توسعه تعاملات فرهنگی در هند نشان از همکاری های فراوان آن دوران می داد. در دهلی نو البته سهراب رئیس اداره شبه قاره و دانش نیا از مرکز مطالعات فرهنگی - بین المللی سازمان که مسئولیت برگزاری این دور از گفتگوهای فرهنگی را برعهده داشتند هم به هیئت ریاست سازمان پیوستند و با توجه به اهمیت این برنامه و ضرورت پیگیری جدی موضوعات مرتبط شاهد تلاش فراوان دهگاهی رایزن محترم فرهنگی، عابدی معاون و اسداللهی کارشناس رایزنی در کنار کارکنان محلی نمایندگی بودیم.

 • حضور در سفارت و دیدار با مسئولان و دست اندرکاران بخش های مختلف

انصاری در مراسمی هم که در سفارت با حضور مسئولان بخش های مختلف به افتخار حضور دکتر ابراهیمی برگزار کرده بود، گزارش دقیقی از زمینه های مساعد فرهنگی هند و ایران برای همکاری های بیشتر ارائه کرد و همکاران نیز توضیحات کاملی از حوزه های فعالیت های خود ارائه نمودند و جناب سفیر با توجه به شناختی که از دکتر ابراهیمی داشته اند، بر امیدواری به دوره ای جدید از تعاملات فرهنگی با هند تاکید کردند.

http://media.dolat.ir/uploads/org/148758297348072400.jpg

نکته ای که باید بر آن تاکید کرد آن که دهگاهی به عنوان معاون رایزنی، دو نوبت دیگر هم به این کشور اعزام شده بودند و این بار هم  برای نوبت سوم در این کشور به عنوان رایزن فرهنگی حضور یافته بودند و همین امر موجب شده بود که بتوان وی را یکی از افراد متخصص در زمینه هند دانست که تحصیل در رشته تاریخ هم بر این ظرفیت ارزشمند افزوده بود و می توانست برای ادامه مسیر و اقدامات بهتر در این کشور مورد بهره برداری قرار گیرد. البته جالب تر آن که بسیاری از همکارانی که در این کشور ماموریت داشتند نیز برای دوره های مختلف به هند آمده بودند و همین مهم نشان از توجه و اهمیت جمهوری اسلامی ایران به توسعه روابط با هند دارد.

 • دیدار با رئیس شورای روابط فرهنگی هند

ابراهیمی‌تركمان سفر به هند را با دعوت رسمی رئیس شورای روابط فرهنگی هند که از سوی نخست وزیر این کشور منصوب می گردد و در واقع مسئولیت فعالیت ها و اقدامات فرهنگی در این کشور را برعهده دارد به دهلی سفر کرده بود و از جمله برنامه هایی که به انجام رسانید ملاقات با آقای پروفسور لوکیش چاندرا بود که علیرغم سن بالا از جایگاه ویژه و تسلط کافی در ارتباط با فعالیت های فرهنگی برخوردار است.

در این ملاقات ابراهیمی‌تركمان در زمینه فعالیت های جمهوری اسلامی ایران با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای توسعه همکاری های فرهنگی با همه کشورها و از جمله مهمترین آنان هند مطالبی را ارائه کرد و به برگزاری اولین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و اروپا و در ایتالیا اشاره نمود و برگزاری این دور گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره به میزبانی وی را نقطه عطف مهمی در این زمینه دانست.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با شناخت دقیق از ظرفیت گفتگوهای دینی که در سال های اخیر و از سوی سازمان رشد و تاثیر گذاری قابل توجهی هم داشته است، پیشنهاد برگزاری گفتگوهای دینی اسلام و هندوئیزم را با توجه به موضوعات روز و ضرورت های امروز جامعه بشری برای آشنایی هر چه بیشتر و نزدیکی دیدگاه ها مطرح کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و رایزن فرهنگی کشورمان را مامور پیگیری این مهم در تعامل و همکاری با شورای روابط فرهنگی هند نمود و البته تاکید کرد که این برنامه باید در کمترین زمان ممکن نیز برنامه ریزی و اجرایی گردد.

رئیس شورای روابط فرهنگی هند هم ضمن خوش آمدگویی، گزارشی از فعالیت های این مجموعه ارائه کرد و برگزاری این سمینار با حضور شخصیت های برجسته کشورهای ایران، هند، بنگلادش،افغانستان و بنگلادش را نقطه عطف در این ارتباط دانست.

هر دو مقام ایرانی و هندی هم پس از این دیدار به سئوالات خبرنگاران صدا و سیما و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) پاسخ گفتند.

 • اولین سمینار گفتگوی ایران و شبه قاره هند ، نماد تلاش برای توسعه روابط فرهنگی موثر

مرکز مطالعات فرهنگی - بین المللی معاونت آموزش و پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عنایت به تجربیات ارزنده در اختیار بعد از گذشت حدود ۲۰ سال از فعالیت های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاسیس دبیر خانه مستقل در دوران ریاست جناب آقای دکتر ابراهیمی تلاش جدی را برای بستر سازی و رشد و توسعه گفتگوهای فرهنگی تدارک دیده است که نمونه موفق و تاثیر گذار آن را در گفتگوهای فرهنگی ایران و اروپا درایتالیا شاهد بودیم که این مهم در کنار گفتگوهای دینی می تواند اثربخشی جدی را به دنبال داشته باشد. 

این دور گفتگوها با مشارکت شورای روابط فرهنگی و همت رایزنی فرهنگی کشورمان و حضور شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از ایران، هند، بنگلادش، افغانستان و پاکستان در مرکز بین المللی هند در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه برگزار شد و حضور جناب آقای انصاری معاون نخست وزیر هند، دکتر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر مقامات عالی بر اهمیت مراسم افتتاحیه افزود.

ابراهیمی رئیس سازمان در مراسم افتتاحیه سخنرانی دقیقی از روابط دو کشور ارائه نمود و پس از سخنرانی حامد انصاری معاون نخست وزیر هند، دقایقی را با یکدیگر ملاقات نمودند و بر ضرورت توسعه این گونه رفت و آمدها و برنامه های فرهنگی تاکید نمودند.

http://media.dolat.ir/uploads/org/148758292555468600.jpg

سفیر کشورمان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و شخصیت های علمی و دانشگاهی مدعو هم در دو روز برگزاری برنامه به ارائه مقالات و دیدگاه های خود پرداختند و در بیانیه اختتامیه هم بر ادامه این گونه نشست ها در ایران و هند تاکید شد و مقرر شد دور بعدی نیز به میزبانی دانشگاه گیلان برگزار گردد.

به هر شکل گفتگوهای فرهنگی و دینی بستر مناسبی است برای آشنایی با دیدگاه ها، نزدیک تر شدن نقطه نظرات، آمادگی بیشتر برای توسعه همکاری ها در تمامی زمینه ها با استفاده از بسترهای فرهنگی و دینی ، هماهنگی برای گسترش روابط منطقه ای و بین المللی و ... که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی اصلی فعالیت های فرهنگی نظام در خارج از کشور، این مهم را به طور جدی در دستور کار قرار داده و امیدواریم با رشد این فعالیت ها شاهد جهانی مملو از صلح، امنیت، آرامش و همزیستی مسالمت آمیز باشیم ان شاء الله.

 • جلسه مشترک با نماینده محترم ولی فقیه در هند

از جمله برنامه های ابراهیمی ‌تركمان در هند، برگزاری جلسه مشترک به دعوت حجت الاسلام و المسلمین مهدوی نماینده ولی فقیه در هند بود که با حضور سفیر و مسئولان ایرانی دستگاه های مختلف، به جلسه ای برای بحث و تبادل نظر در خصوص بررسی برنامه های متنوع فرهنگی تبدیل شد و نماینده ولی فقیه در سخنانی، بر تأثيرگذاري سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به این منطقه و ضرورت هماهنگی و هم‌افزایی دو كشور در جهت توسعه همکاری‌ها تأكيد كرد و نقش سازمان را در راستاي ايجاد برنامه‌ریزی بلندمدت و تقسیم وظایف و هم‌افزایی مورد توجه قرار داد.

http://media.dolat.ir/uploads/org/148758286759143600.jpg

ابراهیمی‌ترکمان هم به وجود اشتراکات فرهنگی، دینی و سابقه تمدنی دو کشور اشاره و بر ضرورت تدوین برنامه‌های بلندمدت و کلان به منظور تقسیم وظایف و هم‌افزایی هرچه بیشتر تاکید کرد و البته به فعالیت های سازمان و توجه لازم به این گونه زمینه ها نیز اشاره نمود.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی تجربه ارزنده ای از فعالیت های دینی و فرهنگی در کشورهای مختلف دارند و حضور ایشان در هند برای همکاری های بهتر، موثرتر و مفید تر فرصت ارزشمندی است.

 • بازدید از جامعه المصطفی (ص) هند ، مرکزی برای تعاملات هر چه بیشتر علمی و دینی

ابراهیمی به رسم معمول خود به عنوان عضو هیئت امنای جامعه المصطفی (ص) العالمیه، در تمامی سفرها بازدید از نمایندگی های جامعه الصطفی(ص) در کشورهای مختلف را در دستور کار خود دارد و در این سفر هم به دعوت حجت الاسلام والمسلمین صالح رئیس دفتر نمایندگی این موسسه در دهلی، در جمع مدیران، اساتید و تعدادی از طلاب حضور یافت و گزاش جامع ارائه شده را فعالیتی ارزشمند در جهت معرفی چهره نورانی، صلح طلب و مترقی اسلام به همه علاقه مندان دانست و ضمن اظهار خشنودی از اجراي برنامه‌هاي ديني و فرهنگي و فعالیت‌های ارزشمند اين مركز در دهلي‌نو تاکید کرد با توجه به شرایط حساس امروز جهان و منطقه، لازم است تا در جهت معرفی هرچه بهتر و دقیق‌تر نگاه متعالی و صلح‌طلبانه اسلام و اهل بیت (ع) تلاش كنيم كه در اين زمينه، جامعةالمصطفی (ص) العالميه می‌تواند نقش بی‌بدیلی ايفا كند.

در ادامه هم رئیس سازمان به دلیل ارتباطات نزدیک با بخش های مختلف فرهنگی داخل کشور و شناخت از مجموعه این فعالیت ها در خارج از مرزها، پیشنهادات و مطالبی را بیان کرد و بر حمایت از پیشنهادات مطرح شده در هند از سوی دست اندرکاران در مرکز هم تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح رییس جامعةالمصطفی (ص) العالمیه دهلي‌نو هم که شخصیتی فعال و آشنا به حوزه های فعالیت های فرهنگی و دینی است ، حضور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي را فرصت ارزشمندی برای توسعه همکاری ها دانست و با توجه به روابط رو به رشد و اشتراکات فراوان دو کشور هند و ایران در حوزه دینی و فرهنگی و نقشی که می‌توانند در اين مسير داشته باشند، حمایت و پشتیبانی از اين برنامه‌ها را ضرورتی انکارناپذیر اعلام کرد.

همچنین رییس جامعةالمصطفی (ص) العالمیه از آمادگی کشور هند و فعالان فرهنگی آن به منظور توسعه و گسترش ارتباطات دینی و فرهنگی برای معرفی و شناخت هر چه بیشتر و دقیق تر چهره مترقی و صلح طلب اسلام واقعی خبر داد.

 • بازدید از رایزنی فرهنگی با قدمتی طولانی و تاثیر گذار در روابط دو کشور

ابراهیمی‌تركمان علیرغم رفت و آمدهایی که در میان برنامه ها به رایزنی داشت اما در فرصتی مناسب و با حضور تمامی همکاران اعزامی و محلی ، در رایزنی فرهنگی که هم به لحاظ قدمت و هم به لحاظ سابقه فعالیت و تاثیر گذاری، دوره طولانی را به نام ایران در این کشور به ثبت رسانده است حضور یافت و از بخش های مختلف بازدید کرد.

مجموعه رایزنی در زمینی با مساحت حدود ده هزار متری قرار دارد که ساختمان های مختلفی نیز در آن به مرور ساخته شده است و هم اکنون علاوه بر رایزنی که متاسفانه ساختمانی بسیار قدیمی و فرسوده را در اختیار دارد، مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی، نمایندگی ولی فقیه در هند، سالن اجتماعات، تعدادی از ساختمان های مسکونی و ... را در خود جای داده است و رئیس سازمان هم پس از بازدید، اقدامات لازم و ضروری را برای بازسازی بخش های مختلف ارائه کردند .

ملاقات با کارکنان محلی هم که برخی از آنان حدود ۳۰ سال را در رایزنی به فعالیت مشغول بودند در جوی صمیمانه و مطلوب برگزار شد و رئیس سازمان به نکته ها و مطالب مطرح شده از سوی آنان توجه ویژه نمود و البته بعد از جلسه هم بر اقدامات ضروری برای فعالیت مطلوب تر و بهره برداری بهینه از آنان را به رایزن محترم یادآوری و تاکید نمود.

رئیس سازمان البته در نوبت دیگری هم با حضور در رایزنی جلسه ای مشترک با اساتید اعزامی برای شرکت در سمینار گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند برگزار نمود تا برای توسعه همکاری ها با مراکز علمی هند نیز بحث و تبادل نظر صورت پذیرد و فرصتی بود تا از حضور این اساتید برای هم افزایی در برنامه های علمی و دانشگاهی  بهره برداری گردد و در مراسم دعای کمیل هم که از سوی رایزنی، با حضور ایرانیان و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین زارع وابسته فرهنگی در دهلی برگزار گردید حضور یافت.

حاشیه های سفر و بازدید از مراکز سنتی هند

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به دلیل علایق شخصی و مطالعات در حوزه جامعه شناسی و مردم شناسی، معمولا در صورت وجود فرصتی کوتاه، از مراکز تجمع مردم بازدید می کند و به همین دلیل در بمبئی و هند هم با حضور در بازارهای سنتی، برخی معابد و ... زمینه این ارتباطات و آشنایی فراهم گردید که نمونه های آن بازار سنتی دهلی، دیوار هند در بمبئی، تاج محل در آگرا و ... بود که در فرصت های بین برنامه ای از این اماکن هم بازدید شد.

سفر به شهر اگرا و بازدید از نماد معماری بی نظیر اسلامی - ایرانی تاج محل در فاصله حدود سه ساعته از دهلی نو، اتفاق جالبی بود که در این سفر محقق شد تا شاهد مجموعه ای بی نظیر و زیبا باشیم که اجتماع فراوانی از بازدید کنندگان را به سوی خود جذب کرده بود و جاده منتهی به تاج محل هم شناخت مناسبی از جامعه هند ارائه می کرد.

در مسیر، برای ادای نماز از مزار قاضی نورالله شوشتری معروف به شهید ثالث هم زیارت مختصری شد و آثار تلاش ایران برای مرمت و نگهداری از آن هم به چشم می خورد اما متاسفانه به ظاهر رها شده بود و برخی افراد هم در اتاق های نه چندان مناسب در اطراف آن سکنی گزیده بودند.

جامع مسجد، قبر امیر خسرو دهلوی و همچنین مزار خواجه نظام الدین اولیاء که در انتهای مسیری از بازار سنتی قرار داشت و مملو از گل بود که زوار بر روی آن ریخته بودند هم از جمله مراکزی بود که در دهلی مورد بازدید قرار گرفت و البته تمام این مراکز مملو بود از افرادی که دچار فقر بودند و دائما از مراجعه کنندگان درخواست کمک می کردند و البته به معبد لوتوس متعلق به زرتشتیان هم به صورت جداگانه مراجعه شد که در محیطی زیبا به شکل نیلوفر ساخته شده بود.

در بمبئی هم از دیوار هند که زمانی به عنوان مسیر ورود به شهر و همچنین استعمارگران انگلیسی بود بازدید شد.

به واقع فرصت ارتباطات با هند که در مرز فرهنگی و تمدنی ایران قرار دارد نکته قابل توجهی است که در کنار عزم و اراده جدی مقامات عالی دو کشور می تواند تاثیرات مثبتی را در منطقه به دنبال داشته باشد و البته نکته مهم در این ارتباطات ضرورت توجه به حوزه های فرهنگی است که می تواند برای تقویت و استحکام دیگر حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... مفید واقع گردد و این نشست تخصصی و دیگر برنامه های فرهنگی ضرورتی انکارناپذیر در رشد و توسعه تعاملات دو ملت ایران و هند از یک سو و شبه قاره از سوی دیگر محسوب می گردد.

استقبال طرف هندی از اولین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره و تاکید جمهوری اسلامی ایران برای تکرار این برنامه و رفت و آمدهای فرهنگی در کنار سابقه ارزشمند تاریخی و فرهنگی تعاملات دو کشور از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که امیدواریم شاهد تلاش روزافزون دست اندرکاران و هم افزایی هر چه بیشتر متولیان امور در این ارتباط باشیم ان شاء الله.

تهيه كننده: حسین دیوسالار/مدیر کل ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی


١٦:١٥ - 1395/12/02    /    شماره : ٦٧٢٥٤٧    /    تعداد نمایش : ١٠٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
 تلاش برای توسعه همکاری‌های گسترده‌تر فرهنگی با گرجستان (خبر)
 ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 بازديد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از مرکز اهل البیت (ع) گرجستان (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری بين سازمان فرهنگ و کانون وکلای دادگستری (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان تداوم حسن همجواري است (خبر)
  ريشه تاريخي ايران و تركمنستان يكي است/دعوت از ايران براي شركت در كنفرانس موسيقي سنتي (خبر)
  بازديد ابراهيمي‌تركمان از موزه ملي تركمنستان (خبر)
 برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ايران و تركمنستان است/توجه به كرامت انساني تنها راه حفظ فرهنگ (خبر)
 تنوع فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي معنوي كشور است/ نقطه اتكاي سازمان فرهنگ به ظرفيت‌هاي استان‌هاي كشور/برند سازي فرهنگي ايران در خارج از كشور (خبر)
 رسالت مأموران فرهنگي در خارج از كشور توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي است (خبر)
 نماينده اسقف اعظم يونان:قدرت‌هاي غربي جنگ نويني را عليه جهان به راه انداخته‌اند/ طرد ديگران با اغواي تعصب مذهبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحريف دين خرد ستيزي است/سكوت در برابر انحرافات ديني مقبول نيست (خبر)
 روابط فرهنگي با ايران از اهداف مهم اتريش است/ ريشه دار بودن گفت‌وگوي اديان بين ايران و اتريش/كسب قدرت هدف داعش (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در عشق‌آباد افتتاح شد (خبر)
 ايران كشور تركمنستان را خويشاوند خود مي‌داند (خبر)
 آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسيه با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آگاهي‌بخشي و غفلت‌زدايي، رسالت اصلي دانشگاه است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است (خبر)
 برپايي جشن انقلاب اسلامی در ۶۰ کشور/ برپايي نمایشگاه‌ کتاب و اعزام هنرمندان به 25 كشور/ رونمايي از ۵۰ کتاب ترجمه شده/ تهيه بسته‌هاي فرهنگي به 14 زبان زنده دنيا (خبر)
 ایران کشوری بیدار و تأثیرگذار در فرهنگ جهاني است /ايران پيشگام در مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 علاقمند به نمایش فیلم‌های ایرانی هستيم (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان از موفقيت اجراي طرح تاپ گفت (خبر)
 واقعيت‌هاي ايران غير قابل انكار است (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي پايان يافت (خبر)
 گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد (خبر)
 ابراهیمی ترکمان: تعمیق روابط ایران و الجزایر همبستگی امت اسلامي را به دنبال دارد (خبر)
 با فرهنگ ایران احساس قرابت فراواني دارم (خبر)
  توسعه گفت‌وگوها با ادیان مختلف در دستور کار قرار دارد/ظرفیت توسعه همکاری های فرهنگی ایران و اروپا (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان: جهالت مدرن عدم توجه به باطن دين است/ علاج غفلت‌زدگي توجه به عقلانيت/ زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع/ مشروعيت بخشي افراط‌گرايان به انگيزه خشونت (خبر)
 تلاش ايران براي معرفي اسلام حقيقي قابل تقدير است (خبر)
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان در رُم برگزار مي‌شود (خبر)
 تداوم گفت‌وگوهاي ديني منجر به شناخت اسلام حقيقي مي‌شود (خبر)
 دهمين اجلاس گفت‌وگوي ديني اسلام و مسيحيت ارتدوكس به پايان رسيد (خبر)
  برگزاري دومين روز از دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس (خبر)
  تعامل با 30 كليسا از دستاورد گفت‌وگوي‌هاي اسلام و مسيحيت است (خبر)
 منتسب کردن افراط‌گرايان به ادیان اشتباهی بزرگ است/ تروریسم فاقد چهره انسانی (خبر)
  دبيرخانه دايمي بخش بين‌الملل جشنواره امام رضا (ع) راه‌اندازي شد/ جشنواره امام رضا (ع) در 77 كشور (خبر)
 «روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران» افتتاح شد (خبر)
 ايران دروازه ورود تايلند به مبادلات فرهنگي در منطقه است (خبر)
 برگزيدگان دومين جايزه جهانی اربعين معرفی شدند (خبر)
 ايران و هند گفت‌وهاي فرهنگي خود را آغاز مي‌كنند (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايشگاه «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 60 كشور ميزبان جشن انقلاب/ اعزام 160 هنرمند/ توزيع 290 بسته فرهنگي (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحقق صلح پايدار، نيازمند عزم جهاني است (خبر)
 مراسم اربعين حسيني در هالکالی استانبول (خبر)
 عباس خامه‌يار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي شد (خبر)
 نخستين نشست ستاد بين‌الملل «مشهد پايتخت فرهنگي جهان اسلام» برگزار شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: دین اجازه استخراج قرائت‌هاي خشونت‌آمیز را نمی‌دهد (خبر)
 از خواهرخواندگي شهرهاي ايران و الجزاير تا تعامل فرهنگي دو ملت (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت كيومرث اميري را تسليت گفت (خبر)
 تجديد ميثاق رئيس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري جشن‌هاي انقلاب با 450 برنامه متنوع در خارج از كشور (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي رايزني‌هاي فرهنگي را مأمور تبيين محورهاي پيام ولي امر مسلمين جهان كرد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: به دنبال پژوهش هاي تاثير گذار و كاربردي در خارج از كشور هستيم (خبر)
 ساختمان جديد رايزني فرهنگي ايران در لبنان بازگشايي شد (خبر)
 رئيس و معاونين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با دكتر ولايتي ديدار كردند (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.

 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.