English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با اجراي گروه موسيقي «كوك»؛

جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد

وابستگي فرهنگي كشورمان در لاهور، جشن‌ها و برنامه‌هاي متعدد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامي را با هنرنمايي گروه موسيقي «كوك» اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به پاكستان، برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، وابستگي فرهنگی ایران در لاهور پاكستان، به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، جشنواره هنری گروه موسیقی سنتی « کوک» (اعزامی از ایران) را طی برنامه‌های مختلف به اجرا گذاشت كه در ادامه گزارش، به برخي از آنها اشاره مي‌شود.

مراسم اختتامیه جشنواره هنری دهه مبارک فجر

با همکاری وابستگي فرهنگی كشورمان در لاهور و مؤسسه هنری «والد ستی لاهور» به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، برنامه هنری موسیقی سنتی ایران و موسیقی عرفانی پاکستان، با حضور شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی، هنری، ادبی، ایرانیان مقیم و هنردوستان لاهوری در سالن فرهنگی و هنری «الحمرا» لاهور برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم هنرمندان گروه موسيقي «کوک» ترانه «ای ایران، ای مرز پرگهر» را اجرا كردند. در ادامه اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ ایران در لاهور با بيان سخناني ضمن تبریک سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: اگر موسیقی همراه با کلام عرفانی و الهی باشد، تأثیر بیشتری دارد.

وي افزود: موسیقی سنتی، آمیخته با کلام الهی و اشعار عرفانی است. موسیقی سنتی تنها غذای روح و روان نیست؛ بلکه درمانی برای جسم و برطرف‌کننده خستگی و افزایش طراوت است.

برخورداري همچنين با معرفی هنرمندان گروه موسیقی هنری «کوک » از دست اندرکاران برگزاري اين مراسم قدرداني كرد.

در ادامه و پس از اجرای چند قطعه از موسیقی سنتی ایرانی، نور خان، هنرمندان جوان پاکستان و شیر میانداد خان، از قوالان شهیر  پاکستان، به اجرای برنامه پرداختند.

تداوم برنامه‌هاي جشن انقلاب در لاهور

بنا بر اعلام اين گزارش، دیگر برنامه‌های جشنواره موسیقی دهه مبارک فجر لاهور كه به همت وابستگي فرهنگي كشورمان برگزار شد، شامل نشست اختصاصی با رسانه‌های گروهی ایالت پنجاب و ایرانیان مقیم، اجرای موسيقي گروه «كوك» در برنامه زنده برای شبکه تلويزيوني سي 42، برگزاری جشنواره موسیقی سنتی ایرانی در مسجد شاهی لاهور و برگزاری جشنواره موسیقی مشترک، مي‌شد.

در نشست اختصاصی رسانه‌های گروهی ایالت پنجاب و ایرانیان مقیم كه با حضور شخصیت‌های برجسته علمی، دانشگاهی، ادبی، فرهنگی، هنری لاهور و ایرانیان مقیم و نمایندگان رسانه‌های گروهی ایالت پنجاب، در سالن اجتماعات امام رضا (ع) خانه فرهنگ ایران و به منظور معرفی گروه  هنری «کوک» برگزار شد، اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی ايران در لاهور، در خصوص ماهیت، اهداف و ره‌آوردهای انقلاب اسلامی ایران مطالبي را بیان کرد.

در ادامه نيز یوسف صلاح‌الدین، نمایده رسانه‌های گروهی لاهور با تبریک سي‌وهشتمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از فعالیت‌های هنری نمایندگی فرهنگی ایران در لاهور و همکاری‌های شایسته آن با رسانه‌هاي پاكستان، تقدیر كرد.

همچنين با همکاری وابستگي فرهنگی ایران در لاهور با شبکه تلويزيوني سي 42 و شبكه سراسری 24 پاكستان، گروه «كوك» برنامه‌ای را به مدت 35 دقیقه اجرا كرد كه به صورت زنده از اين شبكه‌ها پخش شدند.

همچنين برنامه موسيقايي گروه «كوك» در محل تاریخی «شاهی حمام» لاهور برگزار شد. کامران لاشاری، مدیرمسئول بنیاد مسجد شاهي، با ابراز سخناني، از توجه و همکاری وابستگي فرهنگی ایران در خصوص اشاعه مشترکات فرهنگی و هنری دو کشور دوست ایران و پاکستان، قدرداني كرد.

اکبر برخورداری نيز گفت: برنامه‌های فرهنگی به دلیل مشترکات تمدنی و فرهنگی همواره از سوی مردم دو کشور با استقبال مواجه شده است؛ بنابراين امیدواریم اشاعه این قبیل برنامه‌ها موجب ارتقاي سطح روابط و مناسبات دو کشور را فراهم سازد.

سپس هنرمندان گروه «کوک» قطعاتی از موسیقی سنتی ایرانی را نواختند که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

در ديگر برنامه مناسبتي ويژه دهه فجر در لاهور، وابستگي فرهنگي كشورمان، مراسمی را با مشارکت «فدراسیون فرهنگی و تجاری ایران ـ پاک» و با حضور گروه موسیقی «کوک» و شخصیت‌های برجسته علمی، ادبی، فرهنگی، هنری لاهور و ایرانیان مقیم در محل سالن اجتماعات امام رضا (ع) خانه فرهنگ برگزار كرد.

در این مراسم امجد چشتی، دبیرکل حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی، الیاس فتیانه، از شخصیت‌های سیاسی پاکستان، جوجی علی خان، از خوانندگان  معروف قوالی در لاهور، شیر میانداد خان، قوال شهیر پاکستان، خواجه عتیق‌الرحمان، ريیس فدراسیون فرهنگی و تجاری ایران ـ پاک، اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ ایران در لاهور، احمد مرجانی‌نژاد، کارشناس فرهنگی خانه فرهنگ ایران و نمایندگان رسانه‌های گروهی لاهور، شرکت داشتند.

امجد چشتی، دبیرکل حزب جمعیت علمای پاکستان در اين مراسم گفت: امروز من به جرأت می‌توانم بگویم که انقلاب اسلامی ایران بزرگ‌ترین انقلاب در قرن بيستم است كه طي آن حضرت امام خمینی (ره) با پیروی از احکام الهی و تعلیمات حضرت رسول (ص) و با قربانی‌های مردم غیور ایرانی نظام طاغوتی شاه را برکنار ساخت.

وي افزود: انقلاب اسلامی ایران نه تنها برای مردم ایران؛ بلکه برای تمامی مسلمانان جهان الگویی نمونه است و به ما مسلمانان می‌آموزد که هیچ‌گاه نباید زیر بار ظالمین قرار بگیریم.

سپس خواجه عتیق‌الرحمان، ريیس فدراسیون فرهنگی و تجاری ایران ـ پاک، ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: فدراسیون فرهنگی و تجاری ایران ـ پاک به عنوان پل رابط برای گسترش روابط تجاری و فرهنگی دو کشور دوست و برادر ایران و پاکستان فعاليت مي‌كند.

وي ادامه داد: در زمینه روابط فرهنگی و به همت اين انجمن، گروه‌های مختلفی از صنعت فیلم، گردشگری، موسیقی و ... بین دو کشور سفر كرده و برنامه‌های مختلفی را به اجرا خواهند گذاشت.

اکبر برخورداری ، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ ایران هم پس از معرفی هنرمندان گروه موسیقی «کوک» گفت: انقلاب اسلامی ایران دستاوردهای زیادی داشت که به چند نمونه اشاره مختصری مي‌كنم؛ از بین بردن طاغوت زمان که یکی از مزدوران غرب به رهبری آمریکا و رژیم جعلی و جنایتکار اشغالگر در منطقه بود، تبدیل کشور دشمن فلسطین به کشوری دوست و حامی آرمان فلسطین، درهم شکستن قدرت پوشالی آمریکا و اسرائیل غاصب و تحمیل شکست‌های پی‌درپی به ارتش آهنین اسرائیل، بیدار ساختن مردم و برملا ساختن چهره حکومت‌های ضدمردمی منطقه به طوری که اخیراً برای نجات خود به رژیم جنایتکار کودک‌کش اسرائیل متوسل شده‌اند، مبارزه با جریان‌های ضداسلامی و دفاع از مظلومین جهان به ویژه مسلمانان و همچنين احیای ارزش‌های اسلامی و دعوت مسلمانان برای بازگشت به خویش و تکیه به داشته های خود و قطع وابستگی به غرب.

وي سپس با بيان اينكه یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی، احیای فرهنگ و هنر اسلامی است، ادامه داد: موسیقی سنتی ریشه در تاریخ کهن ما و شما دارد و در واقع میراث مشترک ماست و می‌تواند موجب استحکام پیوندهای فرهنگ دو کشور شود. موسیقی هنر بیان احساسات و اندیشه‌های آدمی به وسیله صدا و مبین حالات درونی وی است.

در ادامه برنامه جوجی علی خان یکی از خوانندگان و قوال معروف پاکستان برنامه زیبای قوالی را برای شرکت‌کنندگان به اجرا گذاشت. گروه موسیقی «کوک» نیز برنامه‌ موسيقايي خود را به اجرا گذاشت. سپس شیر میانداد خان، یکی از قوالی‌سرایان معروف پاکستان برنامه قوالی را به اجرا گذاشت.

اعضاي گروه موسيقي «كوك» كه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به منظور اجراي برنامه در مراسم‌هاي گرامي‌داشت دهه فجر انقلاب اسلامي ايران، به سرپرستي سعيد گودرزي به لاهور اعزام شده‌اند، عبارتند از: سید علی صحفی، رهبر گروه، زمان خیری، نی‌نواز، سعید جلالیان، تنبک‌نواز، امیرپرویز احمدی، دف‌نواز، محمدباقر زینالی، بربط‌نواز و امیر مردانه، خواننده.

انتهاي پيام/


١٦:٥٢ - 1395/11/20    /    شماره : ٦٧١٧٤٨    /    تعداد نمایش : ١٨٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 تأسیس اتاق مولوی‌شناسی در لاهور پاکستان (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود (خبر)
 بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در پاکستان (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در لاهور (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی و هنر ایرانی در لاهور (خبر)
 همایش «نقش عرفان در صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز» در لاهور (خبر)
 روابط پاکستان و ایران فراتر از مرزهای دیپلماسی فرهنگی است (خبر)
 طنين سرودهاي انقلابي توسط گروه «دستان گویا» در لاهور (خبر)
 راه‌اندازي كرسي فردوسي‌شناسي در لاهور (خبر)
 برگزاری کنفرانس رحمت‌للعالمین (ص) در لاهور (خبر)
 اتاق فردوسي‌شناسي در لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده بانوان بلال گنج لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی«فکر اقبال، نیاز امروز» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش «الزامات و نیازهای وحدت‌گرایانه در جهان اسلام» در لاهور (خبر)
 ولايت‌پذيري و بصيرت، كليد وحدت امت اسلام است (خبر)
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
  برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
خبرهاي مهم
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
تدريس زبان و ادبیات فارسی در دانشكده دولتی بانوان تاون شیپ پاكستان
پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بلاروس
اعلام برگزیدگان مسابقه مقاله‌نویسی ماه مبارک رمضان در اوگاندا
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.