English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور

به همت خانه فرهنگ  کشورمان، کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» با حضور اساتید زبان فارسی دانشگاه‌های ایالت پنجاب پاكستان در لاهور برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور و با مشارکت دانشکده دولتی تاون شپ لاهور، به منظور گرامیداشت مفاخر ادبی مشترک ايران و پاكستان، کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» با حضور اساتید زبان فارسی دانشگاه‌های ایالت پنجاب پاكستان و همچنين شخصیت‌های ادبی، فرهنگی، علمی، دانشجویان شهر لاهور برگزار شد.

عرفي‌شيرازي، سرمايه مشترك ايران و پاكستان

نخستين سخنران اين كنفرانس علی مزمل، ريیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده دولتی تاون شپ لاهور بود كه طي آن گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس، معرفی سرمایه‌های ادبی ایران و پاکستان به مردم ادب‌پرور پاکستان است.

وي در ادامه با بيان اينكه زبان فارسی جزيی از تاریخ و فرهنگ کشور پاکستان است، گفت: زبان فارسی گنجینه علم و دانش است و کسانی که می‌خواهند این گنجینه عظیم را کسب کنند، لازم است با زبان و ادبیات فارسی آشنا شوند.

مزمل ادامه داد: نه تنها در کشور ایران آثار گرانبهایی در حوزه زبان فارسي نگارش شده؛ بلكه در پاكستان هم بزرگانی همچون علامه محمد اقبال لاهوری، سید علی بن عثمان هجویری (داتا گنج بخش) و برخي ديگر آثار خود را به زبان فارسی نوشته‌اند. همچنين عرفی‌شیرازی که از شهر شیراز ایران به شبه قاره مهاجرت كرد و در شهر لاهور، به جایگاه علمی و ادبی بالایی رسيد.

محمد اعجاز بت، ريیس دانشکده دولتی تاون شپ لاهور هم در سخنراني خود با تأكيد بر اينكه خانه فرهنگ ایران در لاهور، خدمات بسیاری در آشنایی عموم مردم با بزرگان و اندیشمندان است و در این خصوص در بسیاری از مراکز فرهنگی، علمی و آموزشی لاهور، کنفرانس‌ها و سمینارهای مختلفی را برگزار كرده است، اظهار كرد: کنفرانس امروز که توسط خانه فرهنگ ایران و با همكاري دانشکده دولتی تاون شپ لاهور برگزار مي‌شود، زنجیره‌ای از این فعالیت‌هاست که برای معرفی شاعر برجسته ایرانی و شبه قاره‌، عرفی‌شیرازی برپا شده است.

در ادامه هما ناصر، شازیه شعیب، انجم طاهره، شبانه سحر، ظهیر بابر، شاهده عالم، چاند بی چاند و نیز سید محمد اکرم اکرام، اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌هاي پاكستان، خلاصه‌ای از مقالات علمی خود را در  موضوع «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» ارايه دادند.

فارسي را از مدارس پاكستان حذف نكنيد

در ادامه سخنراني‌هاي ميهمانان ويژه ادامه يافت و بر اين اساس، دلاور چوهدری، سردبیر روزنامه نوای وقت پاكستان در سخنراني گفت: امروزه جای بسی تأسف است که برخی از عناصر شرور سعی بر این دارند که زبان و ادبیات فارسی را از متون درسی مدارس، دانشکده و دانشگاه‌ها حذف کنند.

وي تأكيد كرد: آثار بسیار گرانبهایی در اندرون زبان و ادبیات فارسی نهفته است و برای استفاده از این گنجینه نیازمندیم که اين زبان را بیاموزیم. من تحصیلات خود را در رشته روزنامه‌نگاری تکمیل كرده‌ام؛ اما علاقه بسیاری به تاریخ دارم و کتاب‌هایی را در خصوص تاریخ ایران به زبان انگلیسی خوانده‌ام.

وي افزود: زبان و ادبیات فارسی از زمان مغول‌ها تا چندی پیش، زبان رسمی این منطقه بوده است، حالا چرا باید من و امثال من برای خواندن تاریخ منطقه، محتاج به زبان و کتاب انگلیسی باشیم؟ بسیاری از بزرگان ما چون میرزا غالب، علامه محمد اقبال لاهوری، حضرت داتا گنج‌بخش و ... بیشتر آثار خود را به زبان فارسی بر جای گذاشته‌اند. حتی اشعار فارسی علامه محمد اقبال لاهوری و میرزا غالب بیشتر از زبان اردو هستند. پس چرا اساتید و عالمان ما به آن صورت که باید نتوانسته‌اند زبان فارسی را معرفی و ترویج كنند؟ چرا ما باید برای آشنایی  فرهنگ و زبان خود به دیگران محتاج باشیم؟

دلاور چوهدری در ادامه سخنانش بيان كرد: از تمامی محققین، مقاله‌نویسان و اساتید درخواست دارم که در این خصوص بیش از پیش سعی و تلاش كنند؛ زیرا برای زنده نگه‌داشتن هر زبانی، تحقیق و بررسی بسیار ضروری است.

وي افزود: جهان غرب برای گسترش فرهنگ خود، افکار اندیشمنداني همچون شکسپیر که به نظر من بیش از  35 تا 40 جمله، چیزی برای گفتن نداشت را بی‌نهایت ترویج كردند و بیش از 800 جلد کتاب برای وی نوشته‌اند؛ ولی متأسفانه ما با وجود داشتن اندیشمندان و شخصیت‌های بزرگی همچون اقبال، داتا گنج بخش، بابا فرید گنج شکر، میان محمد بخش و ...  متأسفانه موفق نشدیم منابع و شخصیت‌های خودمان را به طور شایسته معرفی و تبلیغ کنیم.

فارسي زبان ملي پاكستان است

راجا سهیل، ريیس بخش مطالعات رسانه‌ای دانشگاه سپیریر لاهور هم گفت: امروز  متأسفانه زبان غرب یا همان انگلیسی، نسبت به زبان ملی ما در این منطقه بیشتر و بهتر ترویج می‌شود. اگر به تاریخ گذشته خود نگاهی بیندازیم، شاهد بزرگانی خواهیم بود که برای خود نام و اثری را برجای گذاشته‌اند که سال‌های سال باقی خواهد ماند و اگر کمی دقت کنیم و دریابیم که راز باقی ماندن آنها چه بوده است، متوجه خواهیم شد که آنان هیچ‌گاه زبان ملی خود را کم نشمردند و تمامی آثار خود را به زبان ملی نوشته‌اند.

وي ادامه داد: متأسفانه امروز کسی را که در صف و در سطح بزرگان باشد را نمی‌بینیم. البته یکی از مهم‌ترین دلایل عدم ترویج زبان و فرهنگ ملی ما، همانا وابستگی و تکیه بر زبان غرب يعني انگلیسی، است. منظور از زبان ملی ما، همان زبان فارسی است که زبان رسمی این منطقه بوده است و ما زبان اردو را از آن اخذ كرده‌ایم.

راجا سهيل در بخش ديگري از سخنان خود خطاب به چهره‌هاي دانشگاهي حاضر در كنفرانس گفت: از  اساتید و دانشجویان حاضر در این کنفرانس درخواست دارم که درباره زبان ملی ما و بزرگان ما بیش از پیش  تحقیق کنند و آثار آنان را به دقت بخوانند.

آثار بزرگان پاكستان به زبان فارسي است

سلمان حافظ، مقاله‌نویس روزنامه اکسپرس پاكستان هم با گفتن اينكه؛ در کودکی از بزرگان خود می‌شنیدم که اگر می‌خواهی چیزی یا مطلبی از گذشته خود را به درستی بفهمی، بدون آشنایی با زبان و ادبیات فارسی این کار ممکن نخواهد بود، گفت: آثار همه بزرگان و اندیشمندان ما که در صفحات تاریخ درج شده است، همگي به زبان فارسی است.

وي افزود: برگزاری چنین کنفرانس‌هایی بسیار ضروری و مفید هستند؛ زیرا این مجالس حاوی هدف، پیام و شناسایی منابع هستند و برای نوجوانان و جوانان که بتوانند با مفاخر و بزرگان علمی خود آشنا شوند نیز رهگشاست. هم‌چنین از دانشجویان درخواست می‌کنم که حتماً زبان و ادبیات فارسی را بیاموزند و آثار بزرگان خود را مطالعه كنند.

عرفي‌شيرازي گوهر مشترك ايران و پاكستان

اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، ديگر سخنران اين كنفرانس هم گفت: عرفی‌شیرازی از شعرا و ادبا و مشاهیر قرن دهم هجری در شهر شعر و ادب شیراز به دنیا آمد و در آنجا با علوم روز آشنا شد و در لاهور به کمال رسید. او نه تنها در شعر و ادب که در فلسفه، موسیقی و حتی خوشنویسی نيز تبحر داشت و در دربار جلال‌الدین اکبر، پادشاه هند به مقام و موقعیتی عالی دست یافت.

وي افزود: یکی از ویژگی‌های بارز عرفی، مناعت طبع این شاعر بود. او مقام آدمیت را برتر از آن می‌دانست که برای نان در برابر کسی اظهار عجز کند و مدح آنان را بگوید. او مدح را شایسته کسی می‌داند که محبوب دل‌هاست. او مدح رسول اعظم (ص) و ائمه مطهر (ع) گفتن را برای خود سعادت می‌دانست و گاه در مدح رسول (ص) گفتن، خود را عاجز می‌شمارد. همچنين عرفی در به کارگیری ظرایف، معنی و صنعت شعر، کم‌نظیر است تا جايی که خود را در این زمینه برتر از دیگران می‌داند.

برخورداري ادامه داد: عرفی‌شيرازي شاعری اجتماعی بوده و در اشعار خود نابرابری‌های اجتماعی و بی‌عدالتی‌ها و حق‌کشی‌ها را به بهترین وجه به تصویر می‌کشيد.

وی در پایان سخنانش تأكيد كرد: اگر مي‌خواهیم پیوندهای دو ملت بزرگ و برادر ایران و پاکستان مستحکم‌تر شود، باید تلاش کنیم غبار از چهره این گوهرهای مشترک نهفته در تاریخ را بزدايیم و مردم و به ویژه جوانان را با اندیشه بزرگانمان آشنا سازیم.

در پایان کنفرانس به ارايه‌کنندگان مقاله و همچنين میهمانان ویژه، به رسم یادبود لوح همایش عرفی‌شیرازی تقدیم شد.

بنا بر اعلام اين گزارش، در این مراسم كه شنبه نهم بهمن، در محل سالن همایش‌های دانشکده دولتی تاون شپ لاهور برگزار شد، شخصیت‌های برجسته علمي و فرهنگي همچون محمد اعجاز بت، ريیس دانشکده دولتی تاون شپ لاهور، سید محمد اکرم اکرام، ريیس بخش اقبال‌شناسی دانشگاه پنجاب لاهور، دلاور چوهدری، سردبیر روزنامه نوای وقت، راجا سهیل، ريیس بخش مطالعات رسانه‌ای دانشگاه سپیریر لاهور، سلمان حافظ، مقاله‌نویس روزنامه اکسپرس، علی مزمل، ريیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده دولتی تاون شپ لاهور و ظهیر بابر، استاد زبان و ادبیات فارسی اين دانشکده و همچنين اساتید زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مختلف شهر لاهور از جمله شبانه سحر، انجم طاهره، شاهده عالم، هما ناصر، شازیه شعیب، چاند بی چاند و تعداد زیادی از دانشجویان حضور داشتند.

انتهاي پيام/


٠٩:٢٠ - 1395/11/12    /    شماره : ٦٧٠٩٩٨    /    تعداد نمایش : ١٩١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 تأسیس اتاق مولوی‌شناسی در لاهور پاکستان (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود (خبر)
 بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در پاکستان (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در لاهور (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی و هنر ایرانی در لاهور (خبر)
 همایش «نقش عرفان در صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز» در لاهور (خبر)
 روابط پاکستان و ایران فراتر از مرزهای دیپلماسی فرهنگی است (خبر)
 طنين سرودهاي انقلابي توسط گروه «دستان گویا» در لاهور (خبر)
 راه‌اندازي كرسي فردوسي‌شناسي در لاهور (خبر)
 برگزاری کنفرانس رحمت‌للعالمین (ص) در لاهور (خبر)
 اتاق فردوسي‌شناسي در لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده بانوان بلال گنج لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی«فکر اقبال، نیاز امروز» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش «الزامات و نیازهای وحدت‌گرایانه در جهان اسلام» در لاهور (خبر)
 ولايت‌پذيري و بصيرت، كليد وحدت امت اسلام است (خبر)
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
خبرهاي مهم
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
تدريس زبان و ادبیات فارسی در دانشكده دولتی بانوان تاون شیپ پاكستان
پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بلاروس
اعلام برگزیدگان مسابقه مقاله‌نویسی ماه مبارک رمضان در اوگاندا
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.