English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

بررسي روند آموزش زبان فارسي در جمهوري آذربايجان

سید محمدرضا دربندی، معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی در سفری سه روزه به جمهوری آذربایجان، در جریان فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ايران در حوزه زبان و ادبیات فارسی در جمهوری آذربایجان قرار گرفت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با هماهنگی‌های به عمل آمده توسط رايزني فرهنگی کشورمان در باکو، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی طی نشستی با اساتید و نخبگان زبان و ادبیات فارسی و همچنین دیدار با ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو، رایزن فرهنگی ايران، نماینده ولی فقیه و سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان، مسائل و موارد مبتلابه آموزش زبان فارسی را مورد بررسی قرار داد كه گزارش اين ديدارها در ادامه منتشر مي‌شود.

دیدار با رایزن فرهنگی ایران

سيد محمدرضا دربندي، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی با حضور در محل رایزنی فرهنگی كشورمان در جمهوري آذربايجان با سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی کشورمان دیدار و گفت‌وگو كرد.

در این دیدار رایزن سيد ابراهيم ابراهيمي‌نائيد، با ارایه گزارشی از فعالیت‌های به عمل آمده در خصوص آموزش، ترویج و گسترش زبان و ادبیات فارسی از سوی رايزني فرهنگی کشورمان در جمهوری آذربایجان به بیان اهمیت زبان فارسی در این کشور پرداخت.

وي با اشاره به وجود صدها نسخه فاخر خطی در مراکز اسناد و کتابخانه‌های جمهوری آذربایجان که به زبان فارسی نگاشته شده‌اند، ضرورت حمایت و پشتیبانی از فعالیت‌های در حال انجام در این حوزه را مورد تأکید قرار داد.

ابراهيمي‌نائيد همچنین در بخشی دیگر از گزارش خود در خصوص ارتباط تنگاتنگ بین رايزني فرهنگی با کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو و سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی توضیحاتی ارایه داد.

برگزاری سالانه المپیاد زبان و ادبیات فارسی به صورت استاندارد، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای دانشجویان سایر رشته‌ها در دانشگاه‌ها که درس زبان اختیاری را زبان فارسی انتخاب کرده‌اند، برگزاری دوره‌های آموزشی در رایزنی فرهنگی و خانه فرهنگ شهریار، برگزاری دوره آموزش زبان فارسی در فضای مجازی، اعزام منتخبین المپیاد زبان فارسی به دانشگاه تبریز براي شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی، حمایت و پشتیبانی از چاپ و تألیف کتب و مقالات مرتبط و همچنین چاپ مجله مشترک «مسایل زبان و ادبیات فارسی» با همکاری دانشگاه دولتی باکو، از ديگر مواردی بود که رایزن فرهنگی ايران آنها را مورد اشاره قرار داد.

در ادامه اين ديدار نيز سيد محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی با تقدیر از فعالیت‌های به عمل آمده از سوی رایزنی فرهنگی ايران در باکو در خصوص برخی از دستوالعمل‌ها و همچنین شرایط برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی مطالبی بیان كرد.

وي همچنین با بیان این موضوع که جمهوری آذربایجان یکی از اولویت‌های کاری بنیاد سعدی است، خواستار ارتباط بیشتر مراکز علمی مرتبط با آن بنیاد شد.

در این دیدار همچنین مقرر شد در آینده‌ای نزدیک تعداد 18 نفر از اساتید زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان براي شرکت در دوره‌های تخصصی آموزش شیوه‌های نوین تدریس زبان فارسی در بنیاد سعدی به تهران اعزام شوند.

همچنین معاون بین‌الملل بنیاد سعدی به دليل وجود محدودیت در ظرفیت پذیرش دانشجویان آذربایجان برای حضور در دوره دانش‌افزايی در دوره تابستان، از آمادگی اين بنیاد برای برگزاری یک دوره فشرده دانش‌افزایی ویژه دانشجویان زبان و ادبیات فارسی جمهوری آذربایجان، در تهران خبر داد.

دیدار با ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو

سید محمدرضا دربندی، معاوت بين‌الملل بنياد سعدي و سيد ابراهيم ابراهيمي‌نائيد، رایزن فرهنگی ايران در آذربايجان با حضور در محل دانشگاه دولتی باکو، ضمن بازدید از اتاق ایران و امکانات کرسی زبان و ادبیات فارسی آن، با مهدی کاظم‌اف، ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو دیدار و گفت‌وگو كردند.

در ابتداي این دیدار سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد درباره اهداف سفر معاون بين‌الملل بنياد سعدي و بازدید از دانشگاه دولتی باکو توضیحاتی ارايه داد و از ارتباط نزدیک بین رایزنی فرهنگی ايران و کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه باكو، ابراز رضايت كرد.

در ادامه نيز دربندي، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی با تشریح اهداف، وظایف و ساختار بنیاد سعدی به بیان اهمیت زبان فارسی و فعالیت‌های رایزنی‌های فرهنگی در دنیا پرداخت و با اشاره به اینکه در سال‌های آینده زبان و ادبیات فارسی با توجه به جایگاه خاص آن در حوزه شعر و ادبیات جهان رونق و ماندگاری بیشتری پیدا خواهد کرد، از تلاش‌های ارزنده اساتید و مسئولان کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو قدردانی کرد.

وي همچنين خواستار برنامه‌ریزی و تلاش هر چه بیشتر برای گسترش و ترویج زبان فارسی در جمهوری آذربایجان شد.

دربندي در بخش پاياني سخنانش، آمادگی بنیاد سعدی را برای کمک به ارتقاي سطح دانش اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه باكو اعلام كرد.

در ادامه این دیدار نيز مهدی کاظم‌اف، ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو در خصوص روند آموزش زبان و ادبیات فارسی در اين دانشگاه گزارشی ارایه داد.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر میزان ارتباط و همکاری‌های مشترک بین رایزنی فرهنگی ايران و کرسی زبان و ادبیات فارسی گسترش یافته است، به برخی از این همکاری‌ها از جمله همکاری در برگزاری المپیادهای زبان و ادبیات فارسی و چاپ نشریه دوزبانه «مسايل زبان و ادبیات فارسی» اشاره كرد و از رایزنی فرهنگی کشورمان به دليل فعالیت‌های مستمر و همکاری‌های نزدیک با مسئولان و استادان کرسی زبان فارسی دانشگاه دولتی باکو تشکر كرد.

کاظم‌اف در ادامه به آسیب‌شناسی آموزش زبان فارسی در آذربایجان پرداخت و یکی از مسایل و مشکلات عمده در این بخش را عدم وجود انگیزه در اقبال فراگیر دانشجویان آذری و ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی دانست.

ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی و اتاق ایران در دانشگاه دولتی باکو همچنين گفت: هم‌اکنون سایر رشته‌ها جذابیت‌های خاص اقتصادی برای دانشجویان و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کنند؛ ولی دانش‌آموختگان زبان فارسی در حال حاضر شغلی برای امرار معاش ندارند.

وي این موضوع را مانع اساسی در گسترش زبان فارسی در حیطه و چارچوب دانشگاهی برشمرد و خواهان به کارگیری فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در شرکت‌های ایرانی شد.

در پايان این دیدار، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و رایزن فرهنگی کشورمان در باکو به اتفاق ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو، ضمن بازدید از آزمایشگاه آموزش زبان فارسی ـ که تجهیزات آن بیش از ده سال پیش توسط غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي اهدا شده بود ـ بر ضرورت بروزرسانی سیستم موجود تأکید كردند و مقرر شد؛ بنیاد سعدی با اختصاص بودجه‌ای برای بهسازی و بروزرسانی سیستم موجود در آن دانشگاه اقدام كند.

همچنین برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت دانش‌افزايی برای تقویت بنیه علمی اساتید و شیوه‌های نوین آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیرایرانی و نیز اعزام اختصاصی دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی از جمهوری آذربایجان به ایران برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزايی، از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود که مقرر شد نسبت به اجرای آنها برنامه‌ریزی لازم به عمل آید.

دیدار با نخبگان و استادان زبان و ادبیات فارسی

در ادامه برنامه‌های سفر سيد محمدرضا دربندي، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی به جمهوري آذربايجان، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ايران در باکو نشستی با حضور استادان و نخبگان زبان و ادبیات فارسی در محل رایزنی فرهنگی كشورمان برگزار شد.

در ابتداي این نشست سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رايزن فرهنگي ايران به معرفی معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و همچنين نخبگان و استادان حاضر در این نشست پرداخت. وي سپس در خصوص برخی از خدمات ارزنده علمی پژوهشگران حاضر در این نشست توضیحاتی ارايه داد.

ابراهیمی‌نائيد اظهار امیدواری كرد که با همکاری بیش از پیش با بنیاد سعدی، شاهد پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه آموزش زبان فارسی در جمهوری آذربایجان باشیم.

در ادامه سید محمدرضا دربندی، به جایگاه زبان و ادبیات فارسی در جهان و آذربایجان از نگاه بنیاد سعدی پرداخت. وي به دو دلیل زبان و ادبیات فارسی را برای جمهوری آذربایجان مهم تلقی کرد؛ اول اینکه زبان و ادبیات فارسی بخشی از فرهنگ، تاریخ و ادبیات مشترک این کشور با ایران را تشکیل می‌دهد و دوم اینکه زبان فارسی به عنوان زبان دوم دین اسلام محسوب می‌شود.

وی افزود: با توجه به مسلمان بودن مردم این کشور و اینکه آذربایجان دومین کشور شیعه جهان است و با در نظر گرفتن همجواری آذربایجان با ایران و علاقه بخش اعظمی از مردم به زبان فارسی و استقبال آنان از فیلم‌ها و سریال‌های ساخت ايران که به زبان فارسی ساخته و تولید می‌شوند و همینطور قابلیت دریافت شبکه‌های تلویزینی کشورمان در اکثر شهرهای آذربایجان، ضرورت ترویج زبان فارسی در این کشور را دوچندان می‌کند.

وی وجود شعرای آذری پارسی‌گوی را از دیگر دلایل اهمیت زبان فارسی در این کشور دانست. دربندی همچنین به جایگاه جمهوری آذربایجان در برنامه‌ریزی‌ها و اولویت‌های کاری بنیاد سعدی اشاره كرد و گفت: در تعیین اولویت‌های در نظر گرفته شده در بنياد سعدي برای منطقه آسیای مرکزی، آذربایجان از اهمیت و درجه ممتازی برخوردار است.

معاون بين‌الملل بنياد سعدي در ادامه به گروه‌بندی‌های در نظر گرفته شده و مخاطبان بنیاد سعدی در سراسر جهان اشاره كرد و به برخی از اقدامات انجام شده از سوی آن بنیاد در خصوص گسترش و تعمیق آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف پرداخت.

دربندی همچنين برگزاری دوره‌های دانش‌افزايی برای 240 نفر از دانشجویان زبان فارسی از سراسر جهان، آموزش اینترنتی زبان فارسی، تألیف کتاب و قراردادن آنها در اختیار استادان زبان فارسی را از دیگر اقدامات بنیاد سعدی برشمرد.

در این جلسه استادان و محققان زبان فارسی جمهوری آذربایجان نیز هر کدام در خصوص مسايل مرتبط با شیوه‌های تدریس و منابع و کتب آموزشی و دیگر موضوعات، توضیحات و سؤالاتی را مطرح كردند که معاون بین‌الملل بیناد سعدی و رایزن فرهنگی کشورمان در باکو به آنها پاسخ دادند.

دیدار با سفیر ايران

سيد محمدرضا دربندي، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی به اتفاق سيد ابراهيم ابراهيمي‌نائيد، رایزن فرهنگی کشورمان در محل سفارت ایران در جمهوری آذربایجان حضور یافتند و با جواد جهانگیرزاده، سفير كشورمان در باكو دیدار و گفت‌وگو كردند.

در این دیدار سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، نحوه همکاری رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در اقصی نقاط جهان با بنیاد سعدی را در آموزش زبان فارسی توضیح داد و گفت که رایزنان فرهنگی، نمایندگان بنیاد سعدی نیز هستند.

پس از آن معاون بین‌الملل بنیاد سعدی نیز از چگونگی تأسیس بنیاد سعدی و اعضاي هیأت امناي آن و اهداف و فعالیت‌های بنیاد سعدی گزارشی ارايه داد و بنیاد سعدی را متولی اصلی ترویج و گسترش زبان فارسی در جهان معرفی کرد.

سید محمدرضا دربندی همچنين در خصوص برگزاری المپیادهای زبان فارسی و دوره‌های دانش‌افزايی ویژه استادان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی و تألیفات و همچنین فعالیت‌های بنیاد سعدی در فضای مجازی برای آموزش زبان فارسی توضیحاتی ارايه داد.

جواد جهانگیرزاده، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نيز با استقبال از فعالیت‌های ارزشمند بنیاد سعدی از ریاست و استادان و کارکنان آن و همچنین از رایزنی فرهنگی ايران در باکو تقدیر و آمادگی خود را برای بسط و توسعه فعالیت‌های رایزنی در حوزه آموزش زبان فارسی اعلام کرد.

دیدار با نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان

سید محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی و سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو در محل نمایندگی ولی فقیه در باکو حضور یافتند و با حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو كردند.

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در اين ديدار در خصوص اقدامات و فعالیت‌های جدید و نرم‌افزارهای تولیدی و کتب درسی جدید بنیاد سعدی توضیحاتی ارايه داد.

در پایان این دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در باکو نقش بنیاد سعدی در ترویج و گسترش زبان فارسی در جهان را بی‌بدیل خواند و از ریاست، معاونین و استادان بنیاد سعدی تقدیر كرد.

حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد نيز با توجه به آشنايي كاملي كه از فعاليت‌هاي بنياد سعدي دارد، فعاليت‌هاي اموزشي اين بنياد را مورد تمجيد قرار داد.

انتهاي پيام/


١٦:٤٠ - 1395/11/10    /    شماره : ٦٧٠٨٧٦    /    تعداد نمایش : ٢١٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس جمهور كشورمان وارد باکو شد (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 بازديد ابراهيمي‌تركمان از رايزني فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 ایران مدافع صلح و روابط دوستانه میان ملت‌هاست (خبر)
 شعر خيال انسان را به پرواز درمي‌آورد (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد باكو شد (خبر)
 نگاه اجمالی به روابط نوین فرهنگی ایران و آذربایجان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 روزهای فیلم‌های ایران در جمهوری آذربایجان افتتاح می‌شود (خبر)
 انتشار كتاب «پشت دیوار شب» به زبان آذری (خبر)
 انتشار كتاب «بررسی مکاتب اخلاقی» به زبان آذری (خبر)
 ایران مایه افتخار دنیای اسلام است (خبر)
  فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان براي سال 2018 تشريح شد / آذربايجان ميزبان هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره «رنگین کمان دوستی» در باكو (خبر)
 نشست ستاد سیاست‌گذاری المپیاد زبان و ادبیات فارسی باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان (خبر)
 انتشار کتاب «درآمدی بر روان‌شناسی دين» به زبان آذری (خبر)
 قدس نگین جهان اسلام در باكو (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي «قدس» در باكو (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «تجلی وحدت در هنر و تمدن اسلامی» در باكو (خبر)
 رونمايي از کتاب «مساجد: عظمت اسلام» در باكو (خبر)
 انتشار کتاب «رحمت نبوی خشونت جاهلی» در باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاري همایش ادبی «رحمت نبوی» در باكو (خبر)
 زائران اربعین حسینی جمهوری آذربایجان عازم كربلا شدند (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مدرسه «شهریار» باكو (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی ايران در باكو در سال 2018 (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در باكو (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 همایش اهمیت زبان فارسی در پیوندهای فرهنگی ایران و آذربایجان در باكو (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز افتتاح مي‌شود (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري همايش «کاروان عشق» در باكو (خبر)
 همایش «نقش زبان فارسی در پیوند‌های ایران و جمهوری آذربایجان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از رُمان «آن بیست و سه نوجوان» به زبان آذری (خبر)
 انتشار کتاب «خانه دوست کجاست» در جمهوري آذربایجان (خبر)
 نمايش جلوه‌های صنایع دستی ایران در نمایشگاه گردشگری باکو (خبر)
 مراسم«روزی با ادبیات معاصر ایران» در باکو مي‌شود (خبر)
 شركت ایران در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه گردشگري (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش هنری و فرهنگی در باكو (خبر)
 گسترش همکاری‌های هنری ايران با آکادمی نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
 همکاری‌هاي دانشگاهی ايران و جمهوری آذربایجان توسعه مي‌يابد (خبر)
 ديدار برگزیده آذربايجاني جشنواره امام علی (ع) با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 جشنواره مشترك فیلم کوتاه جوانان و دانشجویی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي برديا كيارس در باكو نواخته مي‌شود (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان در باكو با مدیر مؤسسه فیلم‌سازی «آذربایجان فیلم» (خبر)
 اعزام برگزیدگان مسابقات رضوی باكو به مشهد مقدس (خبر)
 شركت فارسي‌آموزان باكويي در دوره دانش‌افزايي دانشگاه تبريز (خبر)
 آغاز دوره تابستانه آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 آثار مشاهير ايران و آذربايجان ترجمه مي‌شود (خبر)
 امضای یادداشت تفاهمنامه فرهنگي در حوزه نشر بین ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 گشايش گوشه ایران در کتابخانه آکادمی علوم جمهوري آذربايجان (خبر)
 «شهریار» عشق به ایران را در دل آذری‌ها جوشاند (خبر)
 شگفت‌زدگي وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از جاذبه‌هاي تاريخي ايران (خبر)
 كميته مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر تشكيل شود (خبر)
 برگزاري همايش روز جهانی قدس و همبستگی جهان اسلام در باكو (خبر)
 آزمون پاياني دوره‌های آموزش زبان فارسی در باكو (خبر)
 برگزاری دوره آموزش خوشنویسی در باكو (خبر)
 کنفرانس «روز جهانی قدس و همبستگی اسلامی» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن و عترت در باكو (خبر)
 بخش معرفي آثار ايران در كتابخانه آکادمی ملی علوم آذربایجان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 تبیین وصیت‌نامه الهی و سیاسی امام خمینی(ره) در باكو (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با ريیس آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تقدير از برنده آذربايجاني جايزه جهاني اربعين (خبر)
 پايان جشنواره فرهنگی و هنری ایران در باكو (خبر)
  آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي منادی اتحاد جوامع اسلامي است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کتابخانه ملی آذربایجان (خبر)
 مراسم «ایران مهد موسیقی فولکلور» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خيام در جمهوري آذربایجان (خبر)
 برگزاری جشنواره «ایران سرزمین صلح و دوستی»/ نقاره‌خواني در باكو (خبر)
 موسیقی نواحی ایران در جمهوری آذربایجان طنين‌انداز شد (خبر)
 بازی‌های همبستگی اسلامی فرصت خوبی برای معرفی فرهنگ ایرانی است (خبر)
 نمایشگاه بانوان نقاش ایرانی در جمهوری آذربایجان برپا مي‌شود (خبر)
 ورود اولین کاروان اعزامی ورزشی کشورمان به باكو (خبر)
 هنر و فرهنگ ايراني جايگاه رفيعي در جهان دارد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در باكو با رييس دانشگاه بین‌المللی خزر (خبر)
 نواي موسيقي بوشهری در جمهوری آذربایجان طنین‌انداز مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس انیستیتوی شرق‌شناسی آذربایجان (خبر)
  گردهمایی فارسی‌آموزان جمهوری آذربایجان (خبر)
 تشكيل «كميته بازی‌های کشورهای اسلامی ـ باكو» در آذربايجان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس هنرستان موسیقی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تجليل از پیشکسوت زبان فارسی در جمهوری آذربایجان (خبر)
 اعطاي ديپلم افتخار پيانو به هنرمند ايراني (خبر)
 شركت گروه موسیقی ايراني در جشنواره همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 شركت قاريان آذربایجاني در مسابقان بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 همایش همبستگی اسلامی در باكو (خبر)
  شركت سينماگر جمهوري آذربايجان در جشنواره جهاني فيلم فجر (خبر)
 شركت ايران در جشنواره فرهنگ و هنر دانشگاه دیپلماتیک آذربایجان (خبر)
  879 ورزشکار ايراني در بازی‌های همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به ايران (خبر)
 ديدار ريیس انجمن سیمرغ جمهوري آذربايجان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در باكو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در عرصه سينما (خبر)
  برپايي كارگاه آموزشي حسن نجفي در باكو (خبر)
 آیین شب شعر ریحانةالنبی (س) در باكو (خبر)
 اعطاي دکترای افتخاری به خیّر ایرانی جمهوري آذربایجان (خبر)
 هنر زبان مشترک همه ملت‌هاست (خبر)
 ترجمه کتاب «کریم‌خان زند» به زبان آذري (خبر)
 همایش‌ بین‌المللی «چشم‌انداز روابط بین‌الملل» در باکو برگزار مي‌شود (خبر)
  بررسي ظرفیت‌های عملي ايران و جمهوري آذربایجان (خبر)
 معرفي دستاورد انقلاب اسلامي در تلويزيون جمهوري آذربايجان (خبر)
 تجلیل آتش‌نشانان جمهوری آذربایجان از شهدای پلاسکو (خبر)
 بررسي شخصیت و آثار «صائب تبریزی» در دانشگاه تبریز (خبر)
 هفته فرهنگي تبريز در شهر گنجه آذربايجان برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي راه تازه‌ای برای ارتقای همکاری‌های فرهنگی مي‌گشايد (خبر)
 انتخاب نشدن دانشمندان جهان اسلام برای دريافت جایزه نوبل تأسف آور است (خبر)
 حضور هنرمندان جمهوري آذربایجان در دومین جشنواره تئاتر فجر (خبر)
 نمایش باكويي «طلاق پر دردسر» در تبريز (خبر)
 هنرمندان جمهوري آذربايجان راهي تبريز شدند (خبر)
 اتاق‌هاي «ايران» و «تبريز» در موزه نظامي جمهوري آذربايجان تأسيس مي‌شود (خبر)
  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سیاستمداري دوراندیش بود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در شهرهاي ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آذربايجان در تئاتر (خبر)
  برگزاري نشست «نگاه اسلام به موضوع چند فرهنگ‌گرایی» در باكو (خبر)
 تقدیر از نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
  توسعه همکاری‌هاي دانشگاه معماری آذربایجان و دانشگاه‌های ایران (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن و ادبیات آذربایجان» در باكو (خبر)
  همكاري ايران و جمهوري آذربايجان براي مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی سنن همزیستی دینی در قفقاز در باکو (خبر)
 رونمایی از رُمان «روی ماه خداوند را ببوس» در باکو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در ثبت ميراث مشترك (خبر)
 برگزاري همایش كثرت گرايي فرهنگي و اسلام در آذربایجان (خبر)
 اداي احترام به آیت‌الله موسوی‌اردبیلی و سلیم مؤذن‌زاده در باكو (خبر)
 انتشار پيام تسليت ريیس اداره مسلمانان قفقاز به مقام معظم رهبري (خبر)
 ايران و آذربایجان تمبر مشترك چاپ مي‌كنند (خبر)
 برگزاری فستیوال نان در باکو (خبر)
 نمایش فیلم «حوض نقاشی» در باکو (خبر)
 برگزاري همایش «پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان» در تبریز (خبر)
  دومين همایش بین‌المللی ادبیات عاشورايی آذربایجان در تبریز برگزار می‌شود (خبر)
 ظرفيت‌ همكاري‌هاي مشترك ايران و جمهوري آذربايجان بي‌نظير است (خبر)
 همايش «نقش زن در اسلام» در باكو برگزار شد (خبر)
 اجراي تئاتر موزيكال ايراني و آذربايجاني در تبريز و باكو (خبر)
 نمایشگاه آثار هنرمندان آذربایجان در تبریز و اردبیل برپا مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «موسیقی دوستی ایران و آذربایجان» در باکو (خبر)
 همایش «اسلام، دین صلح و دوستی» در باکو برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در آذربايجان ستودني است (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزشي با الفباي فارسي در باكو (خبر)
 ديدارهاي خداحافظي سفير ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در تبريز برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت یکصدودهمین سال تولد استاد شهریار در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در شهرهاي ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد هيأت علمي و رسانه‌‌اي ايران از اماكن فرهنگي باكو (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تبريز (خبر)
 برگزاري جشنواره امام رضا (ع) در سه شهر جمهوری آذربایجان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران 8 عنوان کتاب در آذربايجان ترجمه و چاپ كرده است (خبر)
 اختصاص نخستین شماره مجله «ادبیات جهان» باكو به ادبیات معاصر ایران (خبر)
 همايش اتحاد جهان اسلام علیه اشغالگری در جمهوري آذربايجان (خبر)
 شب شعر علوي در باكو برگزار شد (خبر)
 همايش «صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره)» در جمهوري آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري کنفرانس «دنیای سعدی شیرازی» در آکادمی ملی علوم آذربایجان (خبر)
 آيين بزرگداشت فردوسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 اقبال آذربایجانی‌ها به «شیار 143» (خبر)
 برگزاري نشست «ایران‌شناسی» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه دولتي باکو تأسیس مي‌شود (خبر)
 «جشن الفباء» ویژه دانشجویان زبان فارسی در باكو برگزار شد (خبر)
 «هفته‌ فرهنگی گیلان» درجمهوری آذربایجان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري دوره تكميلي زبان فارسي دانشجویان دانشگاه باکو (خبر)
 ريیس سازمان میراث فرهنگی در آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی موسیقی کلاسیک کشورهای اسلامی پايان يافت (خبر)
 روابط علمي دانشگاه پیام نور ايران و دانشگاه دولتی باکو توسعه مي‌يابد (خبر)
 سيزده بدر ايرانيان در باكو (خبر)
 رایزن فرهنگی كشورمان از جايگاه روابط فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان مي‌گويد (خبر)
 رونمايی از کتاب «تبریز گهواره فرهنگ» در باكو (خبر)
 بزرگداشت مرحوم «فرج‌الله سلحشور» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 گسترش مناسبات بين موزه‌ها، جديدترين همكاري فرهنگي ايران و آذربايجان (خبر)
 كشورهاي منطقه هم از لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران بهره‌مند خواهند شد (خبر)
 در سفر الهام علي‌اف به ايران روابط دو كشور توسعه مي‌يابد (خبر)
 آيين بزرگداشت سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب اسلامي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باكو (خبر)
 تمجيد اساتید جمهوری آذربایجان از ايران اسلامي (خبر)
 ايران و آذربايجان کنفرانس «گفت‌وگوی ادیان» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 آمادگي همكاري انستیتوي شرق‌شناسی با مراکز علمی ايران (خبر)
 همايش بزرگداشت سعدی شیرازی در باكو برگزار مي شود (خبر)
 نمایش آثار 60 نقاش آذربایجاني در تبریز و تهران/ ايران داراي ظرفیت‌های سازنده هنري است (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 ساخت فيلم شاه اسماعيل صفوي (خبر)
 برگزاري مراسم جشن ميلاد امام حسن عسكري(ع) در جمهوري آذربايجان (خبر)
 جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) درباكو (خبر)
 سرود «دوستی ایران و آذربایجان» در باکو اجرا شد (خبر)
 نشریه «بررسی مسائل زبان و ادبیات فارسی» در باكو رونمايي شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت اربعین حسینی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 همایش «جایگاه زن از دیدگاه اسلام» در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 جمهوري آذربایجان به دنبال دوستی و برادری با ایران است (خبر)
 همكاري هاي علمي دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آذربایجان مقام نوازده‌اش را گرامي داشت (خبر)
 تبادل گروه‌های نمایشی ايران و آذربايجان (خبر)
 اشعار «عطار نیشابوری» به زبان آذري ترجمه مي‌شود (خبر)
خبرهاي مهم
بانوي مسلمان تايلندي جايزه جهاني گوهرشاد را دريافت كرد
نمایشگاه مشترک فرهنگی ايران و آلمان در قرقيزستان برگزار مي‌شود
ایران ميهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تورین در سال 2020
كرسي زبان فارسي در دانشگاه كشمير را بازگشايي كنيد
دیدار رایزن فرهنگی ایران با مسئولین وزارت آموزش ملی ترکیه
فعاليت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در گفت‌وگوي اديان تبيين شد
هم‌اندیشی «ضرورت‌ها و ظرفیت‌های گفت‌وگوی اسلام و شینتوئیزم» در ژاپن برگزار شد
انتشار ترجمه کتاب «شمس تبریزی» به زبان ترکی استانبول
تأكيد فعال فرهنگي پاكستان بر ضرورت گسترش روابط فرهنگي و هنري با ايران
روزنامه‌نگاران پاكستاني به تهران سفر مي‌كنند
تقدير رهبر ديني طريقت قادريه نيجريه از فعاليت‌هاي وحدت‌آفرين جمهوري اسلامي ايران
انتشار کتاب «فلسفه سیاسی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» به زبان ترکی استانبولی
منتخب غزلیات حافظ به زبان سندی ترجمه و منتشر شد
مستند «شرقي» در توكيو رونمايي مي‌شود
انتشار ترجمه كتاب «امام مهدي (عج) موجود موعود» به زبان اردو
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.