English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه

نخستين کنفرانس اندیشه‌ای با عنوان «وحدت ادیان آسمانی و نقش آن در صلح جهانی» به همت رايزني فرهنگي كشورمان در کتابخانه ملی اسد دمشق برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رایزنی فرهنگی ایران در سوریه با همکاری وزارت اوقاف اين كشور، نخستين کنفرانس اندیشه‌ای را با عنوان «وحدت ادیان آسمانی و نقش آن در صلح جهانی» برگزار كرد.

سخنران افتتاحیه اين كنفرانس محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه بود. وي ضمن قدرداني از حضور و مشارکت علما و شخصیت‌های اسلامی و مسیحی دینی در این کنفرانس، اين کنفرانس را به صورت رسمي افتتاح كرد.

سپس مطران نیکولا بعلبکی از کلیسای رم ارتدکس، با بيان سخناني درباره اهمیت گفت‌وگوی بین ادیان آسمانی صحبت كرد.

سخنران بعدی محمد سعید رمضان البوطی، ريیس اتحادیه علمای بلاد شام و ريیس دانشکده الهیات، بود. وي در سخنان خود ضمن تلاوت آیاتی از قرآن که به اهمیت گفت‌وگو با ادیان آسمانی تأکید می‌کند، به همزیستی مشترک بین ادیان مختلف در سوریه اشاره كرد و گفت: پیروان ادیان آسمانی در سوریه همواره در کنار هم زندگی می‌کردند و روابط خوبی با هم دیگر داشته‌اند.

سپس مطران متی خوری از کلیسای سریان انطاکیه و مشرق، به روابط مثبت بین مسیحیان و مسلمانان در سوریه اشاره كرد و گفت: سوریه مهد تمدنظهای جهان بوده و هست و امیدواریم با شکست خوردن تکفیری‌ها و تروریست‌ها در سوریه، این کشور دوباره جایگاه دینی و تمدنی خود را بازیابد و همه مردم آن با صلح و آسایش در کنار هم زندگی کنند.

سپس آیت‌الله محمدعلي تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام سخنراني كرد. وي گفت: همانگونه که مشترکات بین مذاهب اسلامی به بیش از 90 درصد می‌رسد، مشترکات بین ادیان الهی نیز بسیار زیاد است.

وي افزود: گفت‌وگوی بین ادیان آسمانی براي تبیین و رسیدن به مشترکات بسیار ضروری است. ادیان الهی به ایمان در نظریه فطرت، با هم مشترک هستند و این خیلی مهم است؛ چرا که به وسیله آن می‌توان به مفهوم حق، عدالت و آزادی رسید.

آيت‌الله تسخيري در پایان سخنان خود گفت: تمدن بشری محتاج این نوع گفت‌وگو بین ادیان در جهان است تا مشکلات تمدن بشریت را حل کند و با این عمل ثابت خواهد شد که دین به محبت و انسانیت دعوت می‌کند؛ در حالیکه نزاع‌های دایر در مناطق مختلف جهان منشأ سیاسی دارد نه دینی. بنابراين معتقدم که مردان دینی اسلام و مسیحیت می‌توانند خدمت برگی به بشریت و ادیان در جهان ارايه دهند.

سپس مونسینیور میشیل فریفر، ريیس دادگاه‌های کلیسای مارونی و نماینده مطران سمیر نصار، ريیس کلیسای مارونی در دمشق، صحبت كرد. وی با الهام گرفتن از عنوان کنفرانس درباره وحدت ادیان آسمانی گفت: معتقدم که هیچ صلحی جز در وحدت بین بشریت ایجاد نمی‌شود؛ چراکه در پایان هدف ادیان آسمانی اجرای احکام خداوند بر روی زمین است. پس انسان باید به طرح صلح جهانی پایبند باشد.

وی در پایان سخنان خود تأكيد كرد: اگر همه ما برای صلح کار نکنیم خائن خواهیم بود، بنابراین ما باید چه در کلیسا یا در مساجد به مسئولیت خود عمل کنیم و به خاطر ایجاد صلح در جهان بکوشیم.

سخنران بعدی شیخ حسان عبدالله، ريیس هیأت مدیر مجمع علمای مسلمان در لبنان بود. وي در سخنان خود به این نکته اشاره كرد که ظلمی که در طول تاریخ معاصر به این منطقه وارد شده به علت اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی است. وي گفت: این رژیم هموار می‌کوشد تا با ایجاد تفرقه و خلاف بین ادیان و مذاهب و با سوءاستفاده از دین، بر منطقه ما مسلط شود. بنابراين بقای این رژیم و استکبار جهانی در منطقه ما مرهون ایجاد اختلاف بین مردم و ادیان مختلف موجود در این منطقه است.

مطران سیبوه سرکیسیان، اسقف کلیسای ارامنه در ایران و نماینده کاتلیکوس آرام اول پاتریک ارامنه در جهان هم در سخنراني خود در اين كنفرانس با اشاره به اینکه هدف اصلی ادیان در جهان ترسیخ صلح در بین پیروان و همزیستی با دیگران است، گفت: حضرت مسیح (ع) می‌گوید؛ خوشا به حال صلح‌گرایان. و در این باره حضرت علی (ع) نیز می‌گوید؛ مردم دو نوع هستند، یکی برادر تو در دین است و دیگری مثل تو در خلقت.

وی افزود: با اینکه این منطقه مهد تمدن و ادیان الهی است؛ ولی برپایی حکومت عبری، باعث تفکیک منطقه و باعث تفرقه بین ادیان و مذاهب شده است.

سيبوه سركيسيان در ادامه با اشاره به اینکه در ایران مسیحیان حقوق ویژه‌ای داراند و این امر در قانون اساسی ایران آمده است، افزود: مسیحیان و اقلیت‌های دینی دیگر در ایران آزادند تا مراسم دینی خود را به طور کامل اجرا کنند.

در ادامه برگزاري اين كنفرانس شیخ زهیر جعید، هماهنگ‌کننده کل جبهه کار اسلامی در لبنان، با ذکر آیه‌هایی از قرآن مجید که به نزدیک بودن مسیحیان نسبت به مسلمانان و دشمنی یهود با مسلمانان اشاره می‌کند، گفت: اسلام در منطقه خاورمیانه از وجود مسیحیان محافظت كرد و مشکلات کنونی حاصل بین مسیحیان و مسلمانان به علت مشکلات و منافع سیاسی اطراف است نه به علت اختلاف دینی.

سخنران بعدی هم اسقف فایز محفوظ، بود. وی در سخنان خود با اشاره به عنوان کنفرانس گفت: تمام جهانیان درباره صلح جهانی صحبت می‌کنند و لی با این حال جنگ و خونریزی ادامه دارد؛ زيرا صلح آنان مبتنی بر ادیان آسمانی خدا نیست بلکه مطابق مصالح و سیاست‌های آنان است.

آيت‌الله ابوالفضل طباطبایی، نماینده مقام معظم رهبری در سوريه نیز در سخنان خود در این کنفرانس، ضمن اشاره به اینکه خداوند متعال پیامبران را برای هدایت تمامی بشر فرستاده است، اظهار كرد: در ادیان مشترکات زیادی وجود دارد و این امر دارای تأثیرات مثبتی است که حتی در قرآن به صراحت درباره گفت‌وگوی ادیان اشاره شده و مسلمانان را به گفت‌وگو با اهل کتاب دعوت كرده است.

وی در ادامه سخنان خود افزود: گفت‌وگو بین مسلمانان و مسیحیان، گفت‌وگوی بین اهل ایمان به خداوند و ایمان به معاد و امر به معروف است و این نوع گفت‌وگو باعث ایجاد تمدن واحدی در جهان می‌شود که باعث احترام پیروان ادیان مختلف به همدیگر می‌شود.

آيت‌الله طباطبايي ادامه داد: ما امروزه شاهد این هستیم که مسیحیان در کنار مسلمانان در کشور سوریه زندگی می‌کنند و همراه با آنان از وطن خود دفاع می‌کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در سوريه در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم جهانیان با هم متحد شوند و رژیم صهیونیستي اسرائیل را از نقشه جهان محو کنند؛ چرا که معتقدم صلح جهانی در صورتي ممکن است تحقق یابد كه نام اسرائیل از نقشه جهان محو شود.

سخنران بعدی شیخ محمد شریف الصواف، ريیس آموزشگاه اسلامی شیخ کفتارو در دمشق، بود. وی در سخنان خود به موقعیت سوریه و شام در تاریخ تمدن و ادیان الهی اشاره كرد و گفت: مسیحیان پس از حضرت مسیح (ع) به علت ظلمی که بر آنها وارد شد به دمشق مهاجرت و در صلح و امنیت زندگی کردند. با آمدن اسلام نیز که به صلح و امنیت دعوت می‌کند، حمایت آنان تضمین شد و آنان توانستند در کنار مسلمانان با صلح و عدالت زندگی کنند.

سپس ژرژ جبور، ريیس انجمن سوریه در سازمان ملل سخنرانی كرد. وی با اشاره به سالگرد مرور صد سال از وعده بلفور به یهود، اشغال فلسطین توسط صهیونیست‌ها را یک عمل تروریستی دانست و خواستار تشکیل جبهه مشترکی از علمای دیني مسیحی و مسلمان شد تا در مقابل صهیونیست‌ها بايستند.

سخنران بعدی شیخ خضر شحرور، مدیر اوقاف حومه دمشق هم در سخنان خود با اشاره به اینکه اسلام دین رحمت است، مسیحیت را دین محبت دانست و گفت: هر دوی این ادیان با هم مشترکند؛ ولی نظام سلطه در جهان سعی دارد با ایجاد تروریسم در جهان، منطقه را تحت تصرف خود درآورد و ثروت‌های آنان را غارت کند.

سپس آیت‌الله سید مجتبی حسینی، نماینده مقام معظم رهبری در عراق سخنراني كرد. وي ضمن اشاره به اینکه اسلام در حقیقت برای همه ادیان آسمانی است و این ادیان در حقیقت یک دین هستند و منبع آن خداوند متعال است، بيان كرد: قرآن به محبت و وحدت دعوت كرده و به همه مسلمانان و مسیحیان که به خدا ایمان دارند و کار نیک انجام می‌دهند، بشارت داده است.

نماینده مقام معظم رهبری در عراق، افزود: من به همه علمای مسیحی سفارش می‌کنم که نامه‌ای به علمای مسیحی در غرب بنویسند و از آنان بخواهند سیاستمدارانی حاکم را که از تروریست حمایت می‌کنند، از این عمل بازدارند، تا جهان در صلح و آسایش زندگی کند.

مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوریه هم با بيان سخناني در این کنفرانس اظهار كرد: از بشار اسد، ريیس جمهوری سوریه و محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه تشکر كرد که این فرصت را به وجود آوردند تا این کنفرانس برگزار شود.

وي همچنين در سخنان خود به این نکته اشاره كرد که دشمن اصلی همه ما صهيونيست‌ها هستند. وي ادامه داد: دشمن ما یهودیان متعصبي هستند كه به اشغال اماکن مقدس مسلمانان و مسیحیان در فلسطين اقدام كرده‌اند و به مردم فلسطين ظلم مي‌كنند.

بنابراعلام اين خبر، در این کنفرانس  آیت‌الله ابوالفضل طباطبایی، نماینده مقام معظم رهبری در سوريه، آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، آیت‌الله سید مجتبی حسینی، نماینده مقام معظم رهبری در عراق، محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه، محمد سعید رمضان البوطی، ريیس اتحادیه علمای بلاد شام و رييس دانشکده الهیات دمشق، حجت‌الاسلام تهرانی، ريیس جامعه المصطفی (ص) در سوریه، شیخ حسان عبدالله، ريیس هیأت مدیر مجمع علمای مسلمان در لبنان، زهیر جعید، هماهنگ‌کننده کل جبهه کار اسلامی در لبنان، شيخ محمد شریف الصواف، ريیس آموزشگاه اسلامی شیخ کفتارو در دمشق، مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی و محمدهادی تسخیری، وابسته فرهنگی ایران در سوريه، همچنین شخصیت‌های دینی مسیحی همچون مطران نیکولا بعلبکی از کلیسای رم ارتدکس، مطران متی خوری از کلیسای سریان انطاکیه و مشرق، مونسینیور میشیل فریفر، ريیس دادگاه‌های کلیسای مارونی و نماینده مطران سمیر نصار، ريیس کلیسای مارونی در دمشق، مطران سیبوه سرکیسیان، اسقف کلیسای ارامنه در ایران و نماینده کاتلیکوس آرام اول پاتریک ارامنه در جهان، اسقف فایز محفوظ، ژرژ جبور، ريیس انجمن سوریه در سازمان ملل و جمع زيادي از روحانیون و مشلمانان حضور داشتند.

انتهاي پيام/


١٧:٤٤ - 1395/11/09    /    شماره : ٦٧٠٨٣٥    /    تعداد نمایش : ١٢٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
 83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم! (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
 بررسي «جایگاه انقلاب اسلامی ایران در رشد جامعه جهانی» در سوريه (خبر)
 تأسيس انجمن فارغ‌التحصيلان سوری از دانشگاه‌های ایران (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربي در سوريه (خبر)
 انتشار یکصدونوزدهمین شماره فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوریه (خبر)
 برگزاري نشست «نقش عقلانیت و استقامت در ارتقای جامعه» در سوريه (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با دبیر علمای شام در سوریه ديدار كرد (خبر)
 بزرگداشت شهداي سوريه برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس «خبرنگاران ضدتروریست» در سوريه برگزار شد (خبر)
 استاندار لاذقيه از كمك‌هاي ايران به سوريه قدرداني كرد (خبر)
 مقاومت امروز سوريه نتيجه تدبير امام خمینی (ره) است (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 بررسي «تكفيري‌ها و تروریسم توحش» در لاذقيه سوريه (خبر)
 تجهيز دانشگاه‌هاي سوريه به كتاب‌هاي آموزش زبان فارسي (خبر)
 تبيين فلسفه عاشورا در لاذقیه سوريه (خبر)
 رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي افتخارآميز است (خبر)
 ايران و شهرداري منطقه زینبیه دمشق سند همكاري امضا كردند (خبر)
 ایران را بايد به عنوان کشوري قدرتمند در جهان پذيرفت (خبر)
 برگزاري مراسم تکریم از شهدای مدافع حرم در سوريه (خبر)
 نشست «انتفاضه فلسطین در آستانه عاشورای حسینی» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و سومین دوره زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه دمشق (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه دمشق (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در سوريه در محكوميت فاجعه منا (خبر)
 مراسم افتتاح سال تحصيلي جدید جامعه المصطفی العالمیه در دمشق برگزار شد (خبر)
  پایان هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رييس سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 فارسي‌آموز سوريه‌اي :درود بر فرهنگ و زبان فارسی (خبر)
 ضرورت وجود حاکمیت دین در عرصه‌های بشری (خبر)
 ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر آموزش عالی سوريه (خبر)
 جایزه جهانی حقوق بشر اسلامی ایران به مفتي اعظم سوريه اعطا شد (خبر)
 کتاب‌خوانی سن ندارد/ شبکه‌های مجازی از عوامل پایین آمدن سرانه مطالعه است (خبر)
 مراسم يادبود شهید خالد الاسعد در سوريه برگزار شد (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات اسب‌دوانی سوريه با عنوان «شکراً یا ایران» برگزار شد (خبر)
 گلچین دیوان شمس با نام «ید العشق» در سوریه منتشر شد (خبر)
 دانشگاه بعث سوريه كتاب فارسي «ادبيات عرفاني» را منتشر كرد (خبر)
 براي تقويت زبان فارسی در سوریه تلاش مي‌كنيم (خبر)
 نشست «روز جهانی قدس و رسانه‌های مقاوم» در سوريه برگزار شد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي روز جهاني قدس در سوريه (خبر)
 رسالت جهانی پیامبر اكرم (ص) فارغ از ترور و خشونت است (خبر)
 آغاز هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نشست ادبی و شب شعر «ادبیات مقاومت» در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی و هنری «مقاومت» در سوريه افتتاح شد (خبر)
 چاپ ترجمه جديد «دیوان حافظ شیرازی» در سوريه (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ايران با رؤسای مؤسسات مردم‌نهاد سوریه (خبر)
 نشست «حضرت زهرا (س) اسوه ایمان و عطا» در سوريه برگزار شد (خبر)
 افتتاح سی‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسي در لاذقيه سوريه (خبر)
 نشست فکری «فلسطین و جایگاه آن در قرآن، حدیث و تاریخ» در سوريه برگزار شد (خبر)
 نشست «عبدالرحمن جامی؛ آثار و نمونه‌های هنری از شعر» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و یکمین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نمایشگاه«سوریه در آستانه فجر» در سوريه برگزار شد (خبر)
 نشست فکری «جوانان در اندیشه امام خامنه‌ای» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آیین گرامیداشت شهدای رسانه سوریه برگزار شد (خبر)
 خانواده شهدای رسانه در سوریه تجليل مي‌شوند (خبر)
 یازدهمين اجلاس علماي مسلمان در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفته فیلم مقاومت در سوريه گشايش يافت (خبر)
 نشست ادبی «تأثیر ادبیات فارسی بر ادبیات عرب» در سوريه برگزار شد (خبر)
 هشتادمین دوره آموزش زبان فارسي رايزني فرهنگي ايران در سوريه آغاز شد (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در سوريه (خبر)
 ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از رایزنی فرهنگی ايران در سوريه بازديد كرد (خبر)
 هفته‌ي فيلم مقاومت در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برنامه‌ي «عاشورا در نگاه کودکان» براي كودكان دمشق برگزار شد (خبر)
 نشست فکری «هویت قدس و خطر یهودی‌سازی آن» در سوريه برگزار شد (خبر)
 مراسم روز جهانی گردشگری در سوريه برگزار شد (خبر)
 قدردان حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشور و مردم سوریه هستيم (خبر)
 انتشار یکصد و چهاردهمین شماره از فصلنامه «الثقافه الاسلامیه»در سوريه (خبر)
 همایش ادبی روز شعر و ادب فارسی در رايزني فرهنگي ايران در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفتادونهمین دوره‌ي آموزش زبان فارسی در سوريه آغاز شد (خبر)
 نشست فکری و سیاسی به مناسبت سالروز به آتش کشیدن مسجدالاقصی برگزار شد (خبر)
 شاهنامه فردوسي جزئي از ميراث جهاني بشريت است (خبر)
 انتشار یکصد و دوازدهمین شماره فصلنامه "الثقافه الاسلامیه" در سوريه (خبر)
 برگزاري نشست 35 سال ثبات در سوريه (خبر)
 هفتاد و هفتمين دوره آموزش زبان فارسى در سوريه افتتاح شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سوريه (خبر)
 انتشار یکصد و یازدهمین شماره از فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسي در لاذقيه سوريه (خبر)
 گشايش هفتادوششمين دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار ويژه نامة روز جهاني قدس" الثقافه الاسلاميه" در سوريه (خبر)
 برگزاري نشست"تحولات فکری وسیاسی منطقه وتأثیرات اجتماعي آن"در سوريه (خبر)
 سومین هفته دوستى كودكان ايرانى، سورى و فلسطينى افتتاح شد (خبر)
 امضای قرارداد همکاری فیما بین صدا و سیمای ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري مراسم سوگواري شهادت امام سجاد(ع) در حرم حضرت رقيه(س) (خبر)
 برگزاري مراسم سوگواري و عزاداري سيد سالار شهيدان (ع) در حرم حضرت رقيه(س) (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت چهلمين روز شهادت خبرنگار شبكه پرس تي وي در دمشق (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.

 • دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  دومين روز از نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم از صبح امروز (4 آبان ماه) در مركز بين‌المللي در دهلي‌نو برگزار شد.