English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه

نخستين کنفرانس اندیشه‌ای با عنوان «وحدت ادیان آسمانی و نقش آن در صلح جهانی» به همت رايزني فرهنگي كشورمان در کتابخانه ملی اسد دمشق برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رایزنی فرهنگی ایران در سوریه با همکاری وزارت اوقاف اين كشور، نخستين کنفرانس اندیشه‌ای را با عنوان «وحدت ادیان آسمانی و نقش آن در صلح جهانی» برگزار كرد.

سخنران افتتاحیه اين كنفرانس محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه بود. وي ضمن قدرداني از حضور و مشارکت علما و شخصیت‌های اسلامی و مسیحی دینی در این کنفرانس، اين کنفرانس را به صورت رسمي افتتاح كرد.

سپس مطران نیکولا بعلبکی از کلیسای رم ارتدکس، با بيان سخناني درباره اهمیت گفت‌وگوی بین ادیان آسمانی صحبت كرد.

سخنران بعدی محمد سعید رمضان البوطی، ريیس اتحادیه علمای بلاد شام و ريیس دانشکده الهیات، بود. وي در سخنان خود ضمن تلاوت آیاتی از قرآن که به اهمیت گفت‌وگو با ادیان آسمانی تأکید می‌کند، به همزیستی مشترک بین ادیان مختلف در سوریه اشاره كرد و گفت: پیروان ادیان آسمانی در سوریه همواره در کنار هم زندگی می‌کردند و روابط خوبی با هم دیگر داشته‌اند.

سپس مطران متی خوری از کلیسای سریان انطاکیه و مشرق، به روابط مثبت بین مسیحیان و مسلمانان در سوریه اشاره كرد و گفت: سوریه مهد تمدنظهای جهان بوده و هست و امیدواریم با شکست خوردن تکفیری‌ها و تروریست‌ها در سوریه، این کشور دوباره جایگاه دینی و تمدنی خود را بازیابد و همه مردم آن با صلح و آسایش در کنار هم زندگی کنند.

سپس آیت‌الله محمدعلي تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام سخنراني كرد. وي گفت: همانگونه که مشترکات بین مذاهب اسلامی به بیش از 90 درصد می‌رسد، مشترکات بین ادیان الهی نیز بسیار زیاد است.

وي افزود: گفت‌وگوی بین ادیان آسمانی براي تبیین و رسیدن به مشترکات بسیار ضروری است. ادیان الهی به ایمان در نظریه فطرت، با هم مشترک هستند و این خیلی مهم است؛ چرا که به وسیله آن می‌توان به مفهوم حق، عدالت و آزادی رسید.

آيت‌الله تسخيري در پایان سخنان خود گفت: تمدن بشری محتاج این نوع گفت‌وگو بین ادیان در جهان است تا مشکلات تمدن بشریت را حل کند و با این عمل ثابت خواهد شد که دین به محبت و انسانیت دعوت می‌کند؛ در حالیکه نزاع‌های دایر در مناطق مختلف جهان منشأ سیاسی دارد نه دینی. بنابراين معتقدم که مردان دینی اسلام و مسیحیت می‌توانند خدمت برگی به بشریت و ادیان در جهان ارايه دهند.

سپس مونسینیور میشیل فریفر، ريیس دادگاه‌های کلیسای مارونی و نماینده مطران سمیر نصار، ريیس کلیسای مارونی در دمشق، صحبت كرد. وی با الهام گرفتن از عنوان کنفرانس درباره وحدت ادیان آسمانی گفت: معتقدم که هیچ صلحی جز در وحدت بین بشریت ایجاد نمی‌شود؛ چراکه در پایان هدف ادیان آسمانی اجرای احکام خداوند بر روی زمین است. پس انسان باید به طرح صلح جهانی پایبند باشد.

وی در پایان سخنان خود تأكيد كرد: اگر همه ما برای صلح کار نکنیم خائن خواهیم بود، بنابراین ما باید چه در کلیسا یا در مساجد به مسئولیت خود عمل کنیم و به خاطر ایجاد صلح در جهان بکوشیم.

سخنران بعدی شیخ حسان عبدالله، ريیس هیأت مدیر مجمع علمای مسلمان در لبنان بود. وي در سخنان خود به این نکته اشاره كرد که ظلمی که در طول تاریخ معاصر به این منطقه وارد شده به علت اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی است. وي گفت: این رژیم هموار می‌کوشد تا با ایجاد تفرقه و خلاف بین ادیان و مذاهب و با سوءاستفاده از دین، بر منطقه ما مسلط شود. بنابراين بقای این رژیم و استکبار جهانی در منطقه ما مرهون ایجاد اختلاف بین مردم و ادیان مختلف موجود در این منطقه است.

مطران سیبوه سرکیسیان، اسقف کلیسای ارامنه در ایران و نماینده کاتلیکوس آرام اول پاتریک ارامنه در جهان هم در سخنراني خود در اين كنفرانس با اشاره به اینکه هدف اصلی ادیان در جهان ترسیخ صلح در بین پیروان و همزیستی با دیگران است، گفت: حضرت مسیح (ع) می‌گوید؛ خوشا به حال صلح‌گرایان. و در این باره حضرت علی (ع) نیز می‌گوید؛ مردم دو نوع هستند، یکی برادر تو در دین است و دیگری مثل تو در خلقت.

وی افزود: با اینکه این منطقه مهد تمدن و ادیان الهی است؛ ولی برپایی حکومت عبری، باعث تفکیک منطقه و باعث تفرقه بین ادیان و مذاهب شده است.

سيبوه سركيسيان در ادامه با اشاره به اینکه در ایران مسیحیان حقوق ویژه‌ای داراند و این امر در قانون اساسی ایران آمده است، افزود: مسیحیان و اقلیت‌های دینی دیگر در ایران آزادند تا مراسم دینی خود را به طور کامل اجرا کنند.

در ادامه برگزاري اين كنفرانس شیخ زهیر جعید، هماهنگ‌کننده کل جبهه کار اسلامی در لبنان، با ذکر آیه‌هایی از قرآن مجید که به نزدیک بودن مسیحیان نسبت به مسلمانان و دشمنی یهود با مسلمانان اشاره می‌کند، گفت: اسلام در منطقه خاورمیانه از وجود مسیحیان محافظت كرد و مشکلات کنونی حاصل بین مسیحیان و مسلمانان به علت مشکلات و منافع سیاسی اطراف است نه به علت اختلاف دینی.

سخنران بعدی هم اسقف فایز محفوظ، بود. وی در سخنان خود با اشاره به عنوان کنفرانس گفت: تمام جهانیان درباره صلح جهانی صحبت می‌کنند و لی با این حال جنگ و خونریزی ادامه دارد؛ زيرا صلح آنان مبتنی بر ادیان آسمانی خدا نیست بلکه مطابق مصالح و سیاست‌های آنان است.

آيت‌الله ابوالفضل طباطبایی، نماینده مقام معظم رهبری در سوريه نیز در سخنان خود در این کنفرانس، ضمن اشاره به اینکه خداوند متعال پیامبران را برای هدایت تمامی بشر فرستاده است، اظهار كرد: در ادیان مشترکات زیادی وجود دارد و این امر دارای تأثیرات مثبتی است که حتی در قرآن به صراحت درباره گفت‌وگوی ادیان اشاره شده و مسلمانان را به گفت‌وگو با اهل کتاب دعوت كرده است.

وی در ادامه سخنان خود افزود: گفت‌وگو بین مسلمانان و مسیحیان، گفت‌وگوی بین اهل ایمان به خداوند و ایمان به معاد و امر به معروف است و این نوع گفت‌وگو باعث ایجاد تمدن واحدی در جهان می‌شود که باعث احترام پیروان ادیان مختلف به همدیگر می‌شود.

آيت‌الله طباطبايي ادامه داد: ما امروزه شاهد این هستیم که مسیحیان در کنار مسلمانان در کشور سوریه زندگی می‌کنند و همراه با آنان از وطن خود دفاع می‌کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در سوريه در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم جهانیان با هم متحد شوند و رژیم صهیونیستي اسرائیل را از نقشه جهان محو کنند؛ چرا که معتقدم صلح جهانی در صورتي ممکن است تحقق یابد كه نام اسرائیل از نقشه جهان محو شود.

سخنران بعدی شیخ محمد شریف الصواف، ريیس آموزشگاه اسلامی شیخ کفتارو در دمشق، بود. وی در سخنان خود به موقعیت سوریه و شام در تاریخ تمدن و ادیان الهی اشاره كرد و گفت: مسیحیان پس از حضرت مسیح (ع) به علت ظلمی که بر آنها وارد شد به دمشق مهاجرت و در صلح و امنیت زندگی کردند. با آمدن اسلام نیز که به صلح و امنیت دعوت می‌کند، حمایت آنان تضمین شد و آنان توانستند در کنار مسلمانان با صلح و عدالت زندگی کنند.

سپس ژرژ جبور، ريیس انجمن سوریه در سازمان ملل سخنرانی كرد. وی با اشاره به سالگرد مرور صد سال از وعده بلفور به یهود، اشغال فلسطین توسط صهیونیست‌ها را یک عمل تروریستی دانست و خواستار تشکیل جبهه مشترکی از علمای دیني مسیحی و مسلمان شد تا در مقابل صهیونیست‌ها بايستند.

سخنران بعدی شیخ خضر شحرور، مدیر اوقاف حومه دمشق هم در سخنان خود با اشاره به اینکه اسلام دین رحمت است، مسیحیت را دین محبت دانست و گفت: هر دوی این ادیان با هم مشترکند؛ ولی نظام سلطه در جهان سعی دارد با ایجاد تروریسم در جهان، منطقه را تحت تصرف خود درآورد و ثروت‌های آنان را غارت کند.

سپس آیت‌الله سید مجتبی حسینی، نماینده مقام معظم رهبری در عراق سخنراني كرد. وي ضمن اشاره به اینکه اسلام در حقیقت برای همه ادیان آسمانی است و این ادیان در حقیقت یک دین هستند و منبع آن خداوند متعال است، بيان كرد: قرآن به محبت و وحدت دعوت كرده و به همه مسلمانان و مسیحیان که به خدا ایمان دارند و کار نیک انجام می‌دهند، بشارت داده است.

نماینده مقام معظم رهبری در عراق، افزود: من به همه علمای مسیحی سفارش می‌کنم که نامه‌ای به علمای مسیحی در غرب بنویسند و از آنان بخواهند سیاستمدارانی حاکم را که از تروریست حمایت می‌کنند، از این عمل بازدارند، تا جهان در صلح و آسایش زندگی کند.

مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوریه هم با بيان سخناني در این کنفرانس اظهار كرد: از بشار اسد، ريیس جمهوری سوریه و محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه تشکر كرد که این فرصت را به وجود آوردند تا این کنفرانس برگزار شود.

وي همچنين در سخنان خود به این نکته اشاره كرد که دشمن اصلی همه ما صهيونيست‌ها هستند. وي ادامه داد: دشمن ما یهودیان متعصبي هستند كه به اشغال اماکن مقدس مسلمانان و مسیحیان در فلسطين اقدام كرده‌اند و به مردم فلسطين ظلم مي‌كنند.

بنابراعلام اين خبر، در این کنفرانس  آیت‌الله ابوالفضل طباطبایی، نماینده مقام معظم رهبری در سوريه، آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، آیت‌الله سید مجتبی حسینی، نماینده مقام معظم رهبری در عراق، محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه، محمد سعید رمضان البوطی، ريیس اتحادیه علمای بلاد شام و رييس دانشکده الهیات دمشق، حجت‌الاسلام تهرانی، ريیس جامعه المصطفی (ص) در سوریه، شیخ حسان عبدالله، ريیس هیأت مدیر مجمع علمای مسلمان در لبنان، زهیر جعید، هماهنگ‌کننده کل جبهه کار اسلامی در لبنان، شيخ محمد شریف الصواف، ريیس آموزشگاه اسلامی شیخ کفتارو در دمشق، مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی و محمدهادی تسخیری، وابسته فرهنگی ایران در سوريه، همچنین شخصیت‌های دینی مسیحی همچون مطران نیکولا بعلبکی از کلیسای رم ارتدکس، مطران متی خوری از کلیسای سریان انطاکیه و مشرق، مونسینیور میشیل فریفر، ريیس دادگاه‌های کلیسای مارونی و نماینده مطران سمیر نصار، ريیس کلیسای مارونی در دمشق، مطران سیبوه سرکیسیان، اسقف کلیسای ارامنه در ایران و نماینده کاتلیکوس آرام اول پاتریک ارامنه در جهان، اسقف فایز محفوظ، ژرژ جبور، ريیس انجمن سوریه در سازمان ملل و جمع زيادي از روحانیون و مشلمانان حضور داشتند.

انتهاي پيام/


١٧:٤٤ - 1395/11/09    /    شماره : ٦٧٠٨٣٥    /    تعداد نمایش : ١٨٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 انتشار شماره 128 فصلنامه «الثقافة الاسلامیة» در سوریه (خبر)
 اعلام برندگان مسابقه ادبي ـ هنري امام خميني (ره) در سوريه (خبر)
 نقش امام خمینی (ره) در بیداری اسلامی (خبر)
 برگزاری پانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 برگزاري جشنواره «گردهمايي فرهنگ‌ها»در لاذقیه (خبر)
 برگزاري همایش ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و سوريه (خبر)
 بررسی ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در سوریه (خبر)
 برگزاری دوازدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 گشایش چهل‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 مسابقه ادبی و هنری امام خمینی (ره) در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح دوره بهاره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه «پیامبر رحمت» در سوریه (خبر)
 نشست «ویژگی‌های روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه» در دمشق (خبر)
 مراسم «قدس پایتخت ابدی فلسطین» در سوريه برگزار شد (خبر)
  برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سوریه (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با وزیر اطلاع‌رسانی سوریه (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 بازديد هنرمندان تجسمی ایران از انستیتوی هنرهای تطبیقی دمشق (خبر)
 دیدار هنرمندان ایرانی با ريیس اتحادیه هنرمندان تجسمی سوریه (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «دمشق در عمق نگاه‌ها» در سوريه (خبر)
 برگزاري ششمین نشست فارسی‌دوستان سوريه (خبر)
 بررسي نقش زن در نشر فرهنگ اعتدال و شهروندی در سوریه (خبر)
 پنجمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 آغاز نود و دومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 چهارمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 دبيرخانه شعر مقاومت در سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس دانشکده ادبیات دانشگاه دمشق (خبر)
 توسعه روابط دانشگاهی ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري دوره دانش‌افزایی زبان فارسي در سوريه (خبر)
 بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه (خبر)
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
 83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم! (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
 بررسي «جایگاه انقلاب اسلامی ایران در رشد جامعه جهانی» در سوريه (خبر)
 تأسيس انجمن فارغ‌التحصيلان سوری از دانشگاه‌های ایران (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربي در سوريه (خبر)
 انتشار یکصدونوزدهمین شماره فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوریه (خبر)
 برگزاري نشست «نقش عقلانیت و استقامت در ارتقای جامعه» در سوريه (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با دبیر علمای شام در سوریه ديدار كرد (خبر)
 بزرگداشت شهداي سوريه برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس «خبرنگاران ضدتروریست» در سوريه برگزار شد (خبر)
 استاندار لاذقيه از كمك‌هاي ايران به سوريه قدرداني كرد (خبر)
 مقاومت امروز سوريه نتيجه تدبير امام خمینی (ره) است (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 بررسي «تكفيري‌ها و تروریسم توحش» در لاذقيه سوريه (خبر)
 تجهيز دانشگاه‌هاي سوريه به كتاب‌هاي آموزش زبان فارسي (خبر)
 تبيين فلسفه عاشورا در لاذقیه سوريه (خبر)
 رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي افتخارآميز است (خبر)
 ايران و شهرداري منطقه زینبیه دمشق سند همكاري امضا كردند (خبر)
 ایران را بايد به عنوان کشوري قدرتمند در جهان پذيرفت (خبر)
 برگزاري مراسم تکریم از شهدای مدافع حرم در سوريه (خبر)
 نشست «انتفاضه فلسطین در آستانه عاشورای حسینی» در سوريه برگزار شد (خبر)
 آغاز هشتاد و سومین دوره زبان فارسي در سوريه (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه دمشق (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه دمشق (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در سوريه در محكوميت فاجعه منا (خبر)
 مراسم افتتاح سال تحصيلي جدید جامعه المصطفی العالمیه در دمشق برگزار شد (خبر)
  پایان هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رييس سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 فارسي‌آموز سوريه‌اي :درود بر فرهنگ و زبان فارسی (خبر)
 ضرورت وجود حاکمیت دین در عرصه‌های بشری (خبر)
 ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر آموزش عالی سوريه (خبر)
 جایزه جهانی حقوق بشر اسلامی ایران به مفتي اعظم سوريه اعطا شد (خبر)
 کتاب‌خوانی سن ندارد/ شبکه‌های مجازی از عوامل پایین آمدن سرانه مطالعه است (خبر)
 مراسم يادبود شهید خالد الاسعد در سوريه برگزار شد (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات اسب‌دوانی سوريه با عنوان «شکراً یا ایران» برگزار شد (خبر)
 گلچین دیوان شمس با نام «ید العشق» در سوریه منتشر شد (خبر)
 دانشگاه بعث سوريه كتاب فارسي «ادبيات عرفاني» را منتشر كرد (خبر)
 براي تقويت زبان فارسی در سوریه تلاش مي‌كنيم (خبر)
 نشست «روز جهانی قدس و رسانه‌های مقاوم» در سوريه برگزار شد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي روز جهاني قدس در سوريه (خبر)
 رسالت جهانی پیامبر اكرم (ص) فارغ از ترور و خشونت است (خبر)
 آغاز هشتاد و دومین دوره آموزش زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نشست ادبی و شب شعر «ادبیات مقاومت» در سوريه برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی و هنری «مقاومت» در سوريه افتتاح شد (خبر)
 چاپ ترجمه جديد «دیوان حافظ شیرازی» در سوريه (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ايران با رؤسای مؤسسات مردم‌نهاد سوریه (خبر)
 نشست «حضرت زهرا (س) اسوه ایمان و عطا» در سوريه برگزار شد (خبر)
 افتتاح سی‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسي در لاذقيه سوريه (خبر)
 نشست فکری «فلسطین و جایگاه آن در قرآن، حدیث و تاریخ» در سوريه برگزار شد (خبر)
 نشست «عبدالرحمن جامی؛ آثار و نمونه‌های هنری از شعر» در سوريه برگزار شد (خبر)
خبرهاي مهم
پايان كلاس‌های آموزش زبان فارسی در ترکمنستان
معرفی «شبکه فرهنگی کشورهای آسیایی» در پرتوریا
فیلم‌های ایرانی به زبان‌های ملی و رسمی سنگال برگردانده می‌شود
دیدار هنرمندان کشورمان با رایزن فرهنگی ایران در مالزی
بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان
رونمایی از کتاب «خوشنویسی اسلامی؛ هنر خوشنویسی ایرانی» در یونان
پنجاه‌‌وپنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری مركز گفتگوی ادیان برگزار شد
شرکت ایران در جشنواره «نلسون ماندلا» آفریقای جنوبی
اعطای بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران
بزرگداشت آغاز دهه چهارم از تأسیس نشریه «اشپکتروم ایران» در آلمان
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان
غنای تاریخی و فرهنگی ایران بی‌نظیر است
دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.