English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور

به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور و با همکاری گروه‌های اسلامی پاكستان، سمینار «اهمیت و تأثیر عفاف زن در جامعه» در سالن اجتماعات امام رضا (ع) خانه فرهنگ كشورمان برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سمینار «اهمیت و تأثیر عفاف زن در جامعه» به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور با همکاری گروه‌های اسلامی و حضور شخصیت‌های برجسته علمی، ادبی، دینی، مذهبی و سیاسی در سالن اجتماعات امام رضا (ع) خانه فرهنگ كشورمان برگزار شد.

انتخاب درست الگوهاي زندگي

امت الزهرا، یکی از طلاب مؤسسه اسلامی المهدی لاهور، به عنوان نخستين سخنران اين سمينار گفت: حجاب و عفاف نه تنها مهم‌ترین عامل موفقیت زنان در جامعه است؛ بلکه حفظ حجاب یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عامل موفقیت و امنیت جامعه است؛ زیرا نقش زن در جامعه موفق، بی‌نهایت است چون زنان آینده‌سازان یک جامعه را تربیت می‌کنند.

وی در ادامه افزود: متأسفانه امروزه در جامعه ما دشمنان با نهایت زیرکی طرز تفکر زنان جوامع اسلامی را تغییر داده‌اند. امروزه اگر از زنان بپرسیم که الگوی شما کیست؟ شاید در جواب نام یک زن هندی یا آمریکایی به گوشمان برسد که فاجعه‌ای بسیار غم‌انگیز است.

امت الزهرا ادامه داد: خواهران من! ما به عنوان مسلمان باید الگو و نمونه‌های خود را به درستی انتخاب کنیم. اگر به تاریخ اسلامی خود نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد زنانی چون حضرت فاطمه زهرا (س)، حضرت خدیجه الکبری (س)، حضرت معصومه (س) و ... بهترین نمونه و الگو برای زنان جوامع اسلامی هستند و همانگونه که قبلاً اشاره كردم؛ حجاب و عفاف مهم‌ترین عامل موفقیت جامعه اسلامی است.

تفاوت‌هاي حجاب و عفاف

نرجس نقوی، مدرس جامعه علمیه خدیجه الکبری هم در سخنان خود با عرض تسلیت به مناسبت سالروز وفات حضرت معصومه (س) و درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی، گفت: حجاب و عفاف دو واژه‌ای هستند که همیشه در کنار هم بکار برده می‌شوند و بسیاری از افراد بر این باورند که هر دو کلمه حجاب و عفاف مترادف یکدیگر هستند که در حقیقت اشتباه است. حجاب به معنی پوشش ظاهری و عفاف به معنای پوشش داخلی است.

وی در ادامه افزود: امروزه غربی‌ها حجاب زنان مسلمان را مورد هجمه خود قرار داده‌اند و آن را مانع پیشرفت و ترقی بیان می‌کنند. در این خصوص باید ذکر کنم؛ کشور عزیز و برادر ما جمهوری اسلامی ایران نمونه‌ای بارز است. ترقی و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران بر کسی پوشیده نیست. زنان ایران با حفظ حجاب در بخش‌های سیاسی، ورزشی، علمی و ... فعال هستند.

وي تأكيد كرد: حجاب مانع نیست و ما می‌توانیم با حفظ حجاب در پیشرفت و ترقی جامعه، نقش خود را به نحو احسن ایفا كنیم.

از نظر اسلام زنان محدود نيستند

میمونه نذیر، مدیر امور پروژه‌ای بخش بانوان اداره منهاج‌القرآن لاهور هم در خصوص نقش زنان در جوامع مدرن و سنتی پاکستان، سخنانی ایراد كرد. وي گفت: در جامعه سنتی پاکستان زنان از کمترین حقوق برخوردار بودند و فرهنگ غربی با دستمایه قرار دادن آن تلاش می‌کند فرهنگ مبتذل خود را به عنوان دفاع از حقوق زن ترویج کند. در حالیکه اسلام برای زن احترام ویژه‌ای قائل است.

وي افزود: ما در تاریخ اسلام زنانی بزرگ داریم که هر کدام از آنها میظتوانند الگوی زنان یک جامعه باشند. ما در اسلام زنانی چون حضرت فاطمه (س)، حضرت زینب (س) و حضرت خدیجه (س) داریم که هر یک از آنها در ترویج و رساندن پیام اسلام نقش بزرگی ایفا کردند.

ميمونه نذير با تأكيد بر اينكه اسلام هرگز برای زن محدودیت قائل نشده است، ادامه داد: اسلام زنان را تشویق به حضور در اجتماع و ایفای نقش در توسعه و سازندگی کشور می‌کند.

زن در قرآن

زینب حسن، ريیس منطقه‌ای بخش تبلیغات سازمان امامیه پاکستان هم در سخنراني خود اظهار كرد: خداوند متعالی در قرآن مجید، آیات متعددي درباره حجاب و عفاف آورده است. به خصوص در سه سوره مبارکه نساء، نور و احزاب كه خداوند متعال به نهایت زیبایی و ظرافت وظایف و حقوق زنان مشخص فرموده است.

وي افزود: خداوند متعال در سوره مبارکه احزاب آیه شماره 59 می‌فرماید: «اى پيامبر! به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‌هاى خود را بر خود فروتر گيرند. اين براى آنكه شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديك‌تر است و خدا آمرزنده مهربان است.» خداوند متعال این آیات را بر پیامبر مکرم اسلام (ص) نازل فرمود و فرمان داد که این پیغام را به مردم برساند و این پیغام ابتدا به زنان و دختران خود و سپس به زنان م.منین برساند. بنابراين ما می‌توانیم از این پیغام نتیجه اخذ کنیم که ابتدا باید از خانه خود آغاز کنیم و سپس به دیگران.

وي ادامه داد: همچنین هر گاه زنی با حجاب بیرون از خانه می‌رود، شناخته می‌شود که این زن مؤمن و با ایمان است و در نتیجه آن از نگاه مردان شرور در امان می‌ماند و همین عامل می‌تواند مانع فساد و فحشا در جامعه باشد.

حجاب دستور خداوندي

صوبیه نقوی، از اعضاي سازمان امامیه پاکستان هم گفت: دستور دین مبین اسلام برگرفته از آیات قرآنی است. این آیات قرآنی از جانب خداوند متعال بر حضرت محمد مصطفی (ص) نازل و به عموم مردم منتقل شدند. ما تمامی فریضه‌ها، سنت‌ها، دستورالعمل‌های اسلامی را از همین آیات قرآنی اخذ كرده‌ایم. به عنوان مثال ادای نماز، حج، زکات، روزه و ... پس چرا زمانی که سخن از حجاب می‌شود آن را به عنوان یک دستور خداوند جدی نمی‌گیریم؟

وي ادامه داد: در نتیجه این عدم عمل و پیروی بی‌پردگی و بی‌حیایی در جامعه امروزی روز به روز افزوده می‌شود که جای بسی تأسف است.

نقوي در ادامه افزود: زمانی که ما آیات قرآنی را به صورت حکم الهی می‌خوانیم اطاعت از آن بر ما واجب می‌شود و زمانی که به آن عمل می‌کنیم صاحب ایمان می‌شویم و یک شخص صاحب ایمان با رفتار و کردار خود دین خود را نشان می‌شود.

وي سپس با بيان اينكه دین در حقیقت پایه و اساس اعتقاد است، تأكيد كرد: اعتقاد ما دین ماست، دین ما ایمان است و ایمان ما حکم به اطاعت امر الهی می‌دهد. شخص تا زمانی که از حکم الهی نافرمانی کند نمی‌تواند صاحب ایمان شود. در اینجا بانوان با نماز خواندن، روزه گرفتن، حج و ... نصف ایمان خود را کامل می‌کنند؛ ولی متأسفانه در خصوص حجاب کوتاهی می‌ورزند و دلایل مختلفی چون قلب من پاک است، نگاه من درست است و ... فرمان الهی را نادیده می‌گیرند.

در شرح فضايل حضرت معصومه (س)

هما نقوی، از بخش بانوان حزب مجلس وحدت مسلمین هم در سخنراني خود اظهار كرد: شخصیت و عصمت حضرت فاطمه معصومه (س) آنچنان بزرگ و والاست که زبان این حقیر توان بیان گوشه‌ای از آن را ندارد. امام رضا (ع) می‌فرمایند: «آن کسی که معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده است.» در جایی دیگر می‌فرمایند: «کسی که حضرت معصومه (س) را زیارت کند، پاداش او بهشت است.»

وي افزود: یکی دیگر از فضایلی که حضرت فاطمه معصومه (س) دارند این است که خداوند به زنانی که اختیار داده است بهشت را به مردم عطا کنند، حضرت فاطمه معصومه (س) یکی از آن زنان است. معرفت حضرت معصومه (س) که فاطمه ثانی (س) نیز خوانده می‌شوند، آن چنان والاست که فرموده شده است آن کس که معرفت حضرت معصومه (س) را کسب کند، گویا معرفت حضرت فاطمه الزهرا (س) را کسب كرده است.

اسلام، سبك كامل زندگي

افعان بابر، محقق بخش تحقیق و پژوهش منهاج‌القرآن لاهور هم در سخنراني خود گفت: دین مبین اسلام یک دستورالعمل کامل برای زندگی است. ما در زندگی خود در هر مرحله‌ای که دچار مشکل و گرفتاری شویم، می‌توانیم با دستورات اسلامی آن را رفع کنیم. ولی جای بسی تأسف است که برخی از افراد برای منافع شخصی خود این دستورالعمل را به بخش‌های مختلف تقسیم كرده و به آن عمل می‌کنند و در این بخش‌ها و در جایی که فضای خالی می‌بینند از فرهنگ‌های دیگر استفاده می‌کنند.

وي ادامه داد: در اینجا منظور از فرهنگ‌های دیگر، فرهنگ غرب است. در نتیجه آن آهسته آهسته فرهنگ غرب به قدری در زندگی ما نفوذ می‌کند که خود ما کاملاً از بین می‌رویم. این تغییرات بیشترین اثر را بر زن گذاشته و زن، شخصیت اصلی خود را از دست داده و در ذهن وی چنین تفکراتی گنجانده شد که اسلام نمی‌خواهد زن امروزی آزاد باشد و باید در یک محیط تنگ خانه، زندانی شود.

بابر ادامه داد: تمامی این تفکرات غلط و نادرست هستند. دین مبین اسلام که دین رحمت است هیچگاه به کسی آسیب نمی‌رساند. ما چگونه می‌توانیم فراموش کنیم در حضرت رسول اکرم (ص) در زمانی که عرب‌ها به خرید و فروش زنان مشغول بودند و فرزندان دختر را زنده به گور می‌کردند، مقام زن را بیان کردند که مرد و زن در برابر خداوند با یکدیگر برابر هستند و نه تنها این بلکه وظیفه زن بیشتر از یک مرد است؛ زیرا این زن است که به عنوان یک مادر فرزند خود را تربیت می‌کند.

وي تأكيد كرد: پس نقش زنان در اسلام و جوامع اسلامی بسیار مهم است و در این راه شخصیت‌هایی چون حضرت فاطمه الزهرا (س)، حضرت فاطمه معصومه (س) و ... بهترین الگو و نمونه برای زنان هستند.

حجاب و عفاف در فطرت انسان است

اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ ایران در لاهور هم در اين سمينار گفت: حجاب و عفاف به عنوان دو ارزش در جوامع بشری و اسلامی مطرح است و عامل اصلی سلامت یک جامعه است و محدود به اسلام نیست؛ چون حجاب و عفاف در فطرت انسان است.

وي ادامه داد: قرآن مجید بر حجاب که اصل و ریشه عفاف است تأکید بسیار كرده و مفسرین، تفاسیر مختلفی از حجاب ارايه داده‌اند. بر اساس اين تعاريف مي‌توان گفت كه حجاب، پنهان ساختن و یا در پرده قرار دادن معنی شده است. پس حجاب ظاهری و در ارتباط با جسم است. در واقع حجاب یعنی پوشاندن جسم زن از چشمان  نامحرم.

برخورداري افزود: اما عفاف یا عفت که میوه حجاب است، حالتی درونی و نفسانی دارد و آن کنترل و غلبه بر شهوت است. قرآن مجید عفاف و عفت را پاکدامنی و خودنگهداری و دوری از کارهای ناشایست دانسته است. به هر حال حجاب و عفاف از اصول انسان‌ساز و از احکام حیات‌بخش در زندگی و منطبق با فطرت بشر است. این امر مختص به اسلام نیست چون امری ذاتی و فطری است.

وي در پايان تأكيد كرد: اگر مردان و زنان یک جامعه دارای عفت باشند و بر شهوات نوسانی خود تسلط یابند آن جامعه پرهیزگار و به دور از خشونت و فساد خواهد بود.

در ادامه برگزاري اين سمينار كه با اجراي برنامه‌هاي مذهبي به مناسبت سالروز وفات حضرت معصومه (س) و همچنين شعرخواني همراه بود، سیده فایزه نقوی، ريیس بخش بانوان جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی، سکینه مهدوی، ريیس بخش زنان مجلس وحدت مسلمین، خانم بنی‌اسدی همسر سرکنسول ایران در لاهور، به بيان ديدگاه‌هاي خود پرداختند.

انتهاي پيام/


١٦:٥٠ - 1395/10/22    /    شماره : ٦٦٩٤٦٤    /    تعداد نمایش : ١٦٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 تأسیس اتاق مولوی‌شناسی در لاهور پاکستان (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود (خبر)
 بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در پاکستان (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در لاهور (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی و هنر ایرانی در لاهور (خبر)
 همایش «نقش عرفان در صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز» در لاهور (خبر)
 روابط پاکستان و ایران فراتر از مرزهای دیپلماسی فرهنگی است (خبر)
 طنين سرودهاي انقلابي توسط گروه «دستان گویا» در لاهور (خبر)
 راه‌اندازي كرسي فردوسي‌شناسي در لاهور (خبر)
 برگزاری کنفرانس رحمت‌للعالمین (ص) در لاهور (خبر)
 اتاق فردوسي‌شناسي در لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده بانوان بلال گنج لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی«فکر اقبال، نیاز امروز» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش «الزامات و نیازهای وحدت‌گرایانه در جهان اسلام» در لاهور (خبر)
 ولايت‌پذيري و بصيرت، كليد وحدت امت اسلام است (خبر)
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
  برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
خبرهاي مهم
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
تدريس زبان و ادبیات فارسی در دانشكده دولتی بانوان تاون شیپ پاكستان
پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بلاروس
اعلام برگزیدگان مسابقه مقاله‌نویسی ماه مبارک رمضان در اوگاندا
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.