English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» را در تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش در مرکز شهر داکا برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این برنامه كه تعدادی از علمای اهل سنت و تشیع، استادان دانشگاه، دانشجویان و طلاب حضور داشتند، محمد فضل ربی میا، نایب‌ ريیس پارلمان بنگلادش، نواب عباس علی خان، عضو سابق پارلمان، مولانا  فهیم الرحمن، خطیب مسجد بنانی و امام جماعت مسجد گلشن داکا و حجت‌الاسلام امیر انصاری، نماینده جامعه المصطفی در بنگلادش، به ايراد سخنراني پرداختند.

لزوم شناخت دسيسه‌هاي دشمنان بيش از هر زمان ديگري محسوس است

سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی كشورمان در بنگلادش در آغاز اين سمينار با عرض تبریک به مناسبت سالروز ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) و نیز ولادت امام حعفر صادق (ع)، نیاز و ضرورت امت اسلامی به وحدت و همبستگی در جهان امروز را در چند محور مورد بحث قرار داد.

وی ضمن اشاره به ویژگی‌های جامعه جاهلی قبل از بعثت پیامبر اسلام (ص)، آثار و برکات بیشمار رسالت پیامبر برای بشریت، از جمله دعوت به یکتاپرستی و اتحاد و پرهیز از شرک و بندگی طاغوت را تشريح كرد. وي گفت: برای شناخت هر چه بیشتر وحدت امت در آموزه‌های پیامبر اسلام (ص)، ابتدا مطالعه و بررسی این امر لازم است که ویژگی‌ها و خصوصیات جامعه‌ای که رسول‌الله (ص) در آن مبعوث شد شناخته شود تا پس ازآن روشن شود که پیامبر (ص) در دوره رسالت خود چگونه جامعه‌ای را به بشریت تحویل داد.

حسینی افزود: گرامیداشت میلاد پیامبر (ص) و بیان ارشادات آن حضرت در اینگونه محافل، این پیام را به همراه دارد که ضرورت بازگشت به تعالیم وحدت‌بخش پیامبر بزرگ اسلام (ص)، شناخت و مقابله با دسیسه‌های دشمنان در به جان انداختن مسلمانان با یکدیگر و پرهیز از تفرقه، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

وي تأكيد كرد: بنابراین برای مبارزه با جاهلیت نوین، مسلمانان باید بیش از پیش، وحدت و هوشیاری خود را در قبال دشمنان اسلام حفظ کنند.

با تقوا توطئه‌هاي دشمنان خنثي مي‌شود

محمد فضل ربی میا، نایب‌ ريیس پارلمان بنگلادش، سخنران بعدي سمينار نيز اظهار كرد: می‌خواهم بگویم که خداوند متعال پیامبر اکرم (ص) را به عنوان رحمت للعالمین فرستاده، نه رحمن للمسلمین. ایشان در زمانی به دنیا آمد که مردم جزیره عرب در جهالت به سر می‌بردند.

وي افزود: ما که به وی ایمان آوردیم باید به کتاب وی هم ایمان کامل بیاوریم. قرآن می‌گوید: «ذلک الکتاب لا ریب فیه». مفهوم این جمله این است که در کتاب‌های دیگر راه شک وجود دارد؛ یعنی کارهایی انجام شده تا این راه شک به وجود بیاید. بنابراين در ادیان دیگر اختلافات زیادی پیش آمده است؛ ولی کتاب ما قرآن، از این لحاظ کاملاً سالم و دست نخورده باقی مانده است.

محمد فضل ربی میا، ادامه داد: به نظر من این نکته می‌تواند عامل بسیار قوی در وحدت و همبستگی بین مسلمانان جهان باشد. چون امروز آنچه از همه بیشتر ضروری است؛ ایجاد اتحاد و همبستگی در بین مسلمانان است و در این راستا ما به سه چیز نیاز داریم که برگرفته از تعلیمات آسمانی دین اسلام است؛ یکی احترام متقابل بین برادران مسلمان، دوم ایمان راسخ و خالص به تعلیمات دینی‌مان و سوم تقوی که در حقیقت از همه مهم‌تر همین موضوع آخری است.

نايب رييس پارلمان بنگلادش افزود: همه ما می‌دانیم كه یهود و نصاری عامل اصلی ایجاد تفرقه بین مسلمین جهان هستند و اگر تقوای ما بالا رود، تنها در این صورت است که ما می‌توانیم بر توطئه‌های آنان فائق آییم و متحد باشیم.

وحدت، ارزشمندترين ميراث پيامبر (ص) است

مولانا  فهیم الرحمن، خطیب مسجد بنانی و امام جماعت مسجد گلشن داکا، ديگر سخنران سمنار هم با استفاده از آیات قرآن، درباره اهمیت و راه‌های وحدت اسلامی به ایراد سخن پرداخت. وي گفت: نعمت‌هایی که خداوند بر بنده‌های خود ارزانی داشته قابل شمارش نیست؛ ولی از میان این همه نعمت‌ها آنچه از همه ارزشمندتر بوده است، نعمت خاتم‌الانبياء (ص) است که ما توفیق داریم از چنین نعمت خدایی بهره‌مند باشیم.

وي افزود: پیامبر اکرم (ص) امروز از میان ما رفته ولی سیرت پاک ایشان را برای ما باقی گذشته است. اگر ما سیرت ایشان را بررسی کنیم خواهیم دید که سرشار از اخلاق و فضایل انسانی بوده است. ولی از همه مهم‌تر تأکید پیامبر (ص) بر وحدت و همبستگی بین مسلمین بوده است. نمونه بارز این سیرت پیامبر (ص) را می‌توانیم در عقد اخوت بین مسلمین انصار و مهاجر پس از هجرت مشاهده کنیم.

مولانا فهیم الرحمن در ادامه با ذکر تعدادی از آیات قرآنی که بر واژه «امت» اشاره دارد، تأکید كرد: قرآن، مسلمانان را به عنوان یک امت می‌شمارد و این خواست قرآنی بدون وحدت و همبستگی بین ملل اسلامی میسر نخواهد بود.

وحدت نياز ضروري جهان اسلام است

نواب عباس علی خان، عضو سابق پارلمان بنگلادش سخنران بعدی بود. وي اظهار كرد: در سمینارها و کنفرانس‌های زیادی حضور یافته و سخنرانی كرده‌ام. اما موضوعی که برای سخنرانی در سمینار امروز تعیین شده است واقعاً مرا ناتوان ساخته است؛ زیرا با تمام وجود احساس می‌کنم كه مقوله وحدت برای اسلام و مسلمین امروز در جهان، بی‌نهایت لازم و ضروری است.

وي افزود: در دنیای امروز می‌بینیم كه انواع تفرقه و برادرکشی و بی‌انصافی همه جا را فرا گرفته است. اغلب این مظالم نیز مسلمانان را نشانه رفته است.

وی با اشاره به تاریخ استعمار انگلیس در شبه قاره که با سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» حکومت  کرد، گفت: امروز ما آزاد شده‌ایم؛ ولی متأسفانه هنوز در تفرقه و اختلاف به سر می‌بریم. در حالی که ما همه یک قرآن و یک پیامبر داریم پس اختلاف برای چیست؟

نواب عباس علي خان افزود: بنده از سفری که به ایران داشتم تجربه‌ای به دست آوردم که فکر می‌کنم مي‌توان از آن به عنوان رمز وحدت ياد كرد. اینکه؛ امام خمینی (ره) از محبت به خاندان اهل بیت پیامبر (ص) براي هت ایجاد وحدت بین ملت ایران بسیار استفاده کرد. از این رو، اگر از این طریق حرکت کنیم فکر می‌کنم رسیدن به مقصد وحدت برای ما آسان‌تر خواهد شد.

وي از تلاش‌هایی که براي ایجاد وحدت اسلامی از طرف ایران در سراسر کشور صورت می‌گیرد قدردانی و آرزو كرد تا مسلمانان با ایجاد وحدت و همبستگی اسلامی بر تمام عوامل تفرقه و اختلافات پیروز شوند.

داعش بهره‌اي از اسلام نبرده است

حجت‌الاسلام امیر انصاری، نماینده دانشگاه جامعه المصطفی در بنگلادش نيز در سخنرانی خود در اين سمينار به تشریح مضمون آیه «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لاتَفَرَّقُوا» پرداخت و با اشاره به نقش مخرب گروهک داعش و حامیان آنان، گفت: طبق این آیه می‌خواهم اثبات کنم؛ کسانی که با نام اسلام به گردن برادران مسلمان خنجر می‌کشند، در حقیقت بهره‌ای از اسلام نبرده‌اند.

وي افزود: چرا که در قبل از اسلام بین مردم عداوت و دشمنی‌ها و خنجرکشی‌ها بود؛ اما اسلام که آمد، بین آنان تألیف قلوب ایجاد کرد. پس اگر الفت و محبت باشد آیا کسی می‌تواند به برادرکشی دست بزند؟ آنان که چنین جنایاتی را مرتکب می‌شوند، معلوم است که همچنان در دوره جهالت به سر می‌برند و اسلام بر آنان تأثیری نگذاشته است.

برنامه‌هاي وحدت‌آفرين توسعه يابند

سخنان مولانا عبدالرزاق به عنوان ریيس جلسه، پایان‌بخش اين سمينار بود. وي با ارایه جمع‌بندی جالب از سخنرانی‌های ارایه شده، از مسؤلین رایزنی فرهنگی و سفارت جمهوري اسلامي ایران در داکا درخواست كرد که برنامه‌های وحدت‌بخش بین مسلمین جهان را باشکوه و گستره بيش‌تري برگزار كنند.

وي تأكيد كرد: اين خواسته را مطرح مي‌كنم؛ چون نیاز جهان اسلام به وحدت، یک نیاز ضروری است و هرگونه تلاش و همت در این راستا ممدوح خواهد بود. بنده سعی می‌کنم از طریق برنامه‌های تلویزیونی، مردم مسلمان این کشور را به وحدت و همبستگی دعوت کنم.

مولانا عبدالرزاق سپس با اشاره به سالروز پیروزی جنگ استقلال کشور بنگلادش، اظهار كرد: 46 سال قبل، ملت ما با دست خالی بر علیه نیروهای مسلح پاکستانی ایستادگی کردند و در ظرف نه ماه توانستند پیروزی را به دست آورند. این واقعه تاریخیِ این ملت دلیر، به خوبی اثبات می‌کند که اگر ملتی و یا امتی متحد باشند در مقابل هر قدرتی می‌توانند ایستادگی کنند و پیروزی را از آن خود سازند.

بنا بر اعلام اين خبر، در طول برگزاري اين سمينار در کنار ايراد سخنرانی‌ها، گروه‌های سرود و نعت، به شکل گروهی و انفرادی در شأن حضرت پیامبر اکرم (ص) به اجراي برنامه پرداختند. گروه سرود دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در داکا و گروه دانشجویان جامعه المصطفی العالمیه در داکا، به طور جداگانه نعت و سرودها را اجرا كردند و در بخش انفرادی نیز شاه نواز طبیب، در شأن پیامبر اکرم (ص) نعت‌خوانی کرد.

انتهاي پيام/


١٦:٢٨ - 1395/09/29    /    شماره : ٦٦٧٧٢٧    /    تعداد نمایش : ١٤٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 حضور خالق «چالش شادی جهانی» در رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش (خبر)
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تولید فيلم سینمایی مشترک ایران و بنگلادش با موضوع تروريسم تكفيري (خبر)
 گسترش همکاری‌های ایران و بنگلادش در امور قرآنی (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت جلال‌الدین رومی در بنگلادش (خبر)
 انتشار جديدترين شماره نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت یکصدمین سال تولد مترجم شاهنامه فردوسی به زبان بنگلا (خبر)
 اعزام استادان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به ايران (خبر)
 از سوي رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش اهميت گردشگري تبيين شد (خبر)
 برگزاري سمينار «تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بر بیداری امت اسلامی» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش (خبر)
 آغاز شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 حافظان و قاریان بنگلادشي در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران شركت مي‌كنند (خبر)
 بازديد آيت‌الله اعرافي از بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی صوفی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گراميداشت روز جهاني زبان مادري در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش (خبر)
 برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تلاوت قاری ایراني در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب‌» به زبان بنگالی (خبر)
 بنگلادشي‌ها ايران را سرزمين برتر مي‌دانند (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است (خبر)
 گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
  برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
 بازديد هيئت ايراني از بنیاد اسلامی بنگلادش در «چيتاگنگ» (خبر)
 شماره جديد «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست«نقش امام خميني «ره» در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 نشست و کارگاه آموزشی "تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات" (خبر)
 بیست و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن (خبر)
 نشست «بررسي نقش امام خميني (ره) در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 چهارمین کنفرانس ملی «نذرالاسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دهمین دوره دانش‌افزايي زبان فارسي و ايران شناسي (خبر)
 انتشار مجموعه چهار جلدی آموزش دین برای کودکان دربنگلادش (خبر)
 دوماهنامه «نيوزلتر بزرگسال» با موضوع انقلاب اسلامي (خبر)
 الواح يادبودي به سه وزیر كابينه بنگلادش اهدا شد (خبر)
 كارت پستال «روز شهيد» به زبان فارسي و بنگالي (خبر)
 سمینار "انقلاب اسلامی ایران و اتحاد اسلامی، میراث نبوت و ولایت" (خبر)
 دپارتمان زبان و ادبيات فارسي «دانشگاه چيتاگنگ» بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 كتاب گلستان سعدي در مدارس بنگلادش تدريس مي شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس دانشگاه آسيايي بنگلادش (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.