English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور

به مناسبت هفته وحدت همایش «اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص)، منشور امنیت» به همت خانه فرهنگ كشورمان  و با همکاری جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی و تحریک وحدت اسلامی پاکستان، در لاهور برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين همايش با شرکت تعداد زیادی از شخصیت‌های شهیر دینی، فرهنگی، علمی، سیاسی، دانشگاهی، رسانه‌ای و علاقمندان به وحدت اسلامی در محل سالن همایش امام رضا (ع) وابستگی فرهنگی كشورمان در لاهور، برگزار شد.

در اين مراسم مفتی لیاقت علی صدیقی، رئیس جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی بخش لاهور در سخناني گفت: ذات مقدس حضرت رسول اکرم(ص)، ذاتی است که خداوند متعال خود در قرآن مجید از ایشان ذکر می‌کنند و می فرمایند: "و ما ارسلناک الا رحمة للعالمین" توصیف کامل شخصیت حضرت رسول (ص) امکان ناپذیر و خارج از توان لفظ بشری است. ایشان نمونه و الگویی کامل برای بشریت هستند. همه تعالیم پیامبر(ص) قائم به قرآن و فرامین الهی است. در اخلاق و کردار نیز ایشان الگو و نمونه هستند. 

لعل مهدی خان، رئیس سازمان امامیه پاکستان نيز در سخناني گفت: امروز حضور و مشارکت با برکت جمع عظیمی از علماء و مشایخ از مسالک مختلف  در این محفل جای بسی خوشحالی است و این از نشانه های همبستگی، وحدت اسلامی است.

وي افزود: مرکز و محور اصلی اتحاد و وحدت، ذات مقدس حضرت رسول اکرم(ص) است. اگر نقطه اصلی اتحاد ما مسلمانان سیرت حضرت رسول اکرم(ص) و قوت این اتحاد عشق به حضرت محمد مصطفی(ص) باشد، هیچ قدرتی در جهان نمی تواند بین ما تفرقه بیاندازد و ما را پراکنده کند.

رئیس سازمان امامیه پاکستان اظهار كرد: فتوی وحدت آفرین مقام والای رهبر اهل تشیع حضرت آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این که «توهین و اهانت به حضرت عائشه و نمادهای برادران اهل سنت حرام است»،  نشانه عظیم این اتحاد و همبستگی است که بسیار شایسته تحسین و تقدیر است.

علامه حسن رضا همدانی،  مسئول حزب مجلس وحدت مسلمین بخش ایالت پنجاب نيز در سخناني گفت: خداوند نعمت‌های فروانی را به انسان ها عطا نموده است و هیچگاه برای این نعمت‌ها منت ننهاده است. اما در خصوص  شخصیت والای حضرت رسول اکرم(ص)، خداوند لفظ منت نهادن را بکار برده است " لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَى المُؤمِنينَ إِذ بَعَثَ فيهِم رَسولًا " خداوند بر مؤمنان منت نهاد ( نعمت بزرگی بخشید)، هنگامی که در میان آنها، پیامبری از خودشان برانگیخت. اعلام هفته وحدت از جانب رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خمینی(ره)، به دشمنان اسلام نشان داد که امت مسلمین دارای اتحاد و همبستگی هستند و هیچ قدرتی نمی تواند بین آنها تفرقه بیاندازد و اگر کسی مرتکب چنین کاری شد بدانید که او از ما نیست بلکه از دشمنان سرسخت مسلمانان است. لذا ما باید چنین عناصری را شناخته و علیه آنان ایستادگی کنیم.

پیر سید معصوم حسین شاه، رئیس حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی در سخناني گفت: حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی  با توسل و اقرار به عشق رسول (ص) و اهل بیت (ع)، برای خدمت به مسلمانان، تاسیس گردید. دین مبین اسلام، دین صلح و امنیت است. دین اسلام مخالف قتل و غارت، خشونت است.

وي افزود: امروز در کشورهایی چون سوریه و عراق، گروه های منحرفی  چون داعش تحت عنوان اسلام و در راستای اسلام هراسی جنایت و ظلم می‌کنند و خون مسلمانان بی‌گناه را می‌ریزند. در واقع آنان، دشمن و یا حداقل، عامل و ابزار دشمنان اسلام هستند، ما باید چنین عناصر پلیدی که در صدد خدشه‌دار کردن دین اسلام هستند را شناسایی، معرفی  و در برابر آنان ایستادگی کنیم.

در ادامه منیب اقبال، نوه علامه محمد اقبال لاهوری در سخناني گفت: علامه محمد اقبال لاهوری، از شاعران برجسته پاکستان همیشه مي‌‍‌گفت:  همه عزت و شهرتی که از جانب خداوند متعال نصیب‌اش گردیده، به دلیل بندگی و عشق به حضرت رسول(ص) ، می‌باشد. علامه محمد اقبال لاهوری، همیشه از مخالف تقلیدکورکورانه بود. اما در خصوص حضرت رسول اکرم(ص)، لزوم اطاعت مطلق و تقلید کامل  از سیره رسول الله (ص) را گوشزد می‌کرد.

اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی كشورمان در لاهور در سخنراني خود در اين مراسم، اظهار كرد: اگر چه بیش از یکهزار و چهارصد سال از طلوع نور رحمت می‌گذرد، اما در عصر جاری، بیش از هر زمان دیگر، جهان بشریت به تعمق و تفکر در شخصیت و سیره سیاسی و رحمانی پیامبر رحمت (ص) نیازمند است؛ زيرا سیره نبوی سرشار و غنی و درس زندگی و بر قراری امنیت در جهان است.

وي افزود: اگر سیره نبی اکرم اسلام (ص) را مشعل راه قرار دهیم، قطعاً نیازهای روحی و روانی جامعه انسانی رفع و امنیت در سراسر گیتی برقرار خواهد شد. چون «لقد کان لکم فی اسوة الحسنه» او بهترین سرمشق و الگو برای همه انسان‌ها در همه اعصار و نسل‌هاست. یکی از مشکلات جهانی و منبع نزاع‌ها و جنگ‌های جوامع بشری به ویژه در جوامع اسلامی، فاصله گرفتن مسلمانان از دستورات اسلام و سیره نبوی و نداشتن درک درست از وجود مقدس رحمت للعالمین است.

برخورداري ادامه داد: امروز کسانی که با شمشیر برّان با مخالفان برخورد می‌کنند و همه را جز خود، کافر تلقی می‌کنند، یا چیزی از اسلام و سیره پیامبر (ص) نمی‌دانند و یا این که گمراه و منحرف شده و نادانسته به دشمن خدمت می‌کنند. 

وی افزود: یکی از ویژگی‌هایی که در میان همه پیامبران الهی مشترک است، داشتن شرح صدر و توانایی تحمل گفتار و آرای مخالفان است. پیامبر اعظم (ص) از طریق برهان و استدلال، منطق و حسن خلق، مردم را به اسلام دعوت کرد و مکتب الهی را به جهانیان معرفی کرد نه با زور شمشیر.

وابسته فرهنگي كشورمان در لاهور ادامه داد: امروز دشمنان اسلام و در رأس آن طاغوت‌های جهانخوار و صهیونیسم، با همه امکانات گسترده مادی و ابزارهای مدرن چنین تبلیغ می‌کنند که دین اسلام در سایه زور، شمشیر، قتل و غارت ترویج شده است. و از طرف دیگر، گروه‌های خشونت‌طلب و هراس‌افکن، زیر پرچم اسلام با کشتار زنان و کودکان، مهر تأیید بر تبلیغات ضداسلام دشمنان می‌زنند و این فاجعه‌ای بس عظیم است.

برخورداري ادامه داد: گروه‌هایی هم ناآگاهانه به ابزاری در دست آنها تبدیل و به اسلام‌هراسی خدمت می‌کنند. در حالیکه اسلام دین رحمت، صلح، امنیت و زندگی مسالمت‌آمیز است و پیامبر اعظم (ص)، رحمت للعالمين خطاب شده است.

بنا بر اعلام اين خبر، در پايان اين همايش، وابستگي فرهنگي كشورمان در لاهور کتاب فتوای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در خصوص لزوم وحدت بین مسلمین جهان و نظرات علمای جهان اسلام درباره این فتوای تاریخی که توسط این نمایندگی فرهنگی به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است را بین شرکت‌کنندگان توزیع كرد.

در این مراسم پیر سید معصوم حسین شاه، ريیس حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی، مولانا ملک محمد جاوید اکبر ساقی، ريیس تحریک وحدت اسلامی پاکستان، امجد چشتی، دبیرکل حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی، پیر سید حبیب عرفانی، سجاده‌نشین دربار وجیه السیما عرفانی، دیوان عظمت  سید محمد چشتی، سجاده‌نشین دربار حضرت بابا فرید پاک پتن شریف، حضرت خواجه فریدالدین فخری، سجاده‌نشین اورنگ‌آباد شریف در هند، حجت‌الاسلام سید علی رضا نقوی، روحاني بلندپايه شيعي، لعل مهدی خان، ريیس سازمان امامیه پاکستان، پندت بهگت لال، شخصیت برجسته مذهب هندو در لاهور، علامه رای مزمل و علامه عبدالوهاب روپری، رهبران جمعیت اهل حدیث، نبیره عندلیپ، نماینده مجلس ایالت پنجاب و ريیس جامعه علمیه سراجیه لاهور، پیر سعید احمد صابری، از رهبران اهل سنت، فاروق سعیدی، از رهران اهل سنت، مفتی لیاقت علی صدیقی، ريیس جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی بخش لاهور، حسن رضا همدانی، مسئول مجلس وحدت مسلمین ایالت پنجاب، پیرزاده علی احمد، سلیمان رفیق  از شاعران و اساتید برجسته زبان انگلیسی دانشگاه لاهور، بریستر منیب اقبال، نوه علامه محمد اقبال لاهوری، احمد اعوان، ريیس کالج بازرگانی، شبیر انجم، محمدحسین بنی‌اسدی، سرکنسول و نیز کارشناسان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور، اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، حضور داشتند و به ايراد سخنراني پرداختند.

انتهاي پيام/


٠٩:٤١ - 1395/09/29    /    شماره : ٦٦٧٦٧٣    /    تعداد نمایش : ١٤٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 تأسیس اتاق مولوی‌شناسی در لاهور پاکستان (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود (خبر)
 بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در پاکستان (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در لاهور (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی و هنر ایرانی در لاهور (خبر)
 همایش «نقش عرفان در صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز» در لاهور (خبر)
 روابط پاکستان و ایران فراتر از مرزهای دیپلماسی فرهنگی است (خبر)
 طنين سرودهاي انقلابي توسط گروه «دستان گویا» در لاهور (خبر)
 راه‌اندازي كرسي فردوسي‌شناسي در لاهور (خبر)
 برگزاری کنفرانس رحمت‌للعالمین (ص) در لاهور (خبر)
 اتاق فردوسي‌شناسي در لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده بانوان بلال گنج لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی«فکر اقبال، نیاز امروز» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش «الزامات و نیازهای وحدت‌گرایانه در جهان اسلام» در لاهور (خبر)
 ولايت‌پذيري و بصيرت، كليد وحدت امت اسلام است (خبر)
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
  برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
خبرهاي مهم
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
تدريس زبان و ادبیات فارسی در دانشكده دولتی بانوان تاون شیپ پاكستان
پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بلاروس
اعلام برگزیدگان مسابقه مقاله‌نویسی ماه مبارک رمضان در اوگاندا
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.