English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٢ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با قرائت بيانيه؛

هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي پايان يافت

هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي كه در روزهاي 23 و 24 آذر و با عنوان نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افرا‌گرايي در تهران برگزار شد، با قرائت بيانيه، به كار خود پايان داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي كه عصر امروز چهارشنبه 24 آذر در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان، جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي جهان، ژرژيك آبراهاميان، نمانيده ارامنه اصفهان و جنوب ايران در مجلس شوراي اسلامي، اسقف اعظم سيبوه سركيسيان، خليفه ارامنه تهران و شمال ايران و جمعي از انديشمندان مسلمان و مسيحي از ايران و لبنان، حضور داشتند.

مشكل خشونت‌گرايان در فهم نادرست از دين است

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين آيين، با اظهار اينكه افلاطون نظريه‌اي دارد مبني بر اينكه نزاع در جهان بر سر خير قليل است و بر سر خير كثير نزاعي صورت نمي‌گيرد، گفت: اتفاقي كه امروز در دنيا رخ داده، اين است كه عده‌اي احساس مي‌كنند؛ چيزي كه دنبالش هستند خير قليل است و بايد با خشونت و جنگ آن را به دست بياورند. يعني فكر مي‌كنند كه نمي‌توانند با آرامش و صلح آن را به دست بياورند.

وي افزود: انسان هميشه فكر مي‌كند كه «داشتن» مي‌تواند جاي «بودن» را بگيرد. به همين دليل وقتي چيزي ندارد، ناراحت است و هنگامي كه به آن خواسته‌اش مي‌رسد باز هم ناراحت است. اريك فروم، فيلسوف آلماني كتابي دارد به نام «داشتن يا بودن». در اين كتاب عنوان مي‌كند؛ انسان نخستين به دنبال «بودن» بود؛ اينكه عادل باشد، صلح‌جو باشد، خوشرفتار باشد و ... اما انسان، امروز به دنبال «داشتن» است. داشتن ثروت، مدرك و داشتن قدرت.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: نزاعي كه امروز در دنيا ايجاد شده، براي داشتن قدرت است. قدرت هم تنها چيزي است كه نمي‌تواند در خارج، خير كثير باشد. چون هر قدرت بيروني، محدودكننده قدرت ديگري است. قدرت بيروني در عالم ماده و در خارج، حتماً قدرت ديگري را محدود مي‌كند. همين موضوع براي حل كردن اين مسأله، ما را به داشتن قدرت دروني دعوت مي‌كند؛ يعني اينكه از درون انسان قدرتمندي باشيم و قوي‌ باشيم.

وي افزود: همه رهبران اديان در توصيه به پيروان خود، آنها را دعوت مي‌كنند به عمل به دانسته‌هاي خودشان. اما آيا همه دينداران در جهان به آنچه مي‌دانند عمل مي‌كنند؟ پاسخ منفي است. شرايطي به وجود مي‌آيد كه انسان نمي‌تواند به همه دانسته‌هاي خود عمل كند. اين عمل نكردن به آموزه‌هاي ديني گاهي در حوزه‌هاي فردي و برخي اوقات هم در حوزه‌هاي اجتماعي است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه اين بخش از سخنانش اظهار كرد: امروز خشونت‌گرايان در مرحله «عمل» مشكل ندارند، مشكل آنها در مرحله «دانستن» است. يعني دين را اشتباه فهميده‌اند و به آن اشتباه عمل مي‌كنند. بنابراين كار خيلي مشكل‌تر از زماني است كه كسي درك صحيحي داشته باشد؛ اما عمل نكند. ارتباط گيري با كسي كه درست مي‌فهمد و عمل نمي‌كند، آسان است و مي‌توان عمل او را اصلاح كرد؛ اما ما در جهان با يك جهالت مواجهيم و سخت بتوان شخص جاهل را اصلاح كرد.

ابراهيمي‌تركمان سپس با گفتن اين موضوع كه؛ كسي كه بد مي‌فهمد يا درست نمي‌فهمد، حس دانستن مطلق دارد، ادامه داد: گروهي در دنيا به وجود آمده‌اند كه دانسته‌هايشان هم كم و هم اشتباه است؛ اما در عمل كردن بسيار جدي رفتار مي‌كنند. اين گروه‌ها مانند داعش، دچار بيماري هستند و ما بايد به معالجه آنها بپردازيم.

وي در بخش پاياني سخنانش با تأكيد بر اينكه گفت‌وگوهاي ديني كه با همديگر انجام مي‌دهيم، براي اصلاح فهم بد، خيلي مفيد است، بيان كرد: ما امروز از برخي افراد بشر به دليل اعمال و رفتاري كه دارند، متنفر شده‌ايم، اما نبايد عشق ما به بشريت كاهش يابد، بايد اين عشق را در خود افزايش دهيم.

قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي تداوم گفت‌وگوهاي ديني

جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي جهان ديگر سخنران اين آيين اختتاميه نيز در سخنراني خود با تأكيد بر اينكه در جهان، زندگي در انزوا امكان ندارد و نمي‌توان گفت‌وگوي صرفاً يك‌جانبه را انجام داد، انجام گفت‌وگوهاي دوجانبه و چندجانبه را شرط رسيدن به دانش و ايجاد حس مسئوليت و افزايش مسئوليت‌هاي مشترك، دانست.

وي گفت: گفت‌وگو، صحبت كردن راجع به موضوعات نظري نيست؛ بلكه ايجاد و توسعه يك درك مشترك و تعميق زمينه مشترك است كه آن را از گذشته در اختيار گرفته‌ايم و آن اديان توحيدي است. گفت‌وگو ما را به چالش مي‌كشد براي ديدن آينده، براي رسيدن به فهم عميق و دريچه‌اي مي‌گشايد براي درك ديگران.

رهبر ارامنه حوزه سيليسي جهان در بخش ديگري از سخنان خود بر استمرار برگزاري گفت‌وگوهاي ديني با ايران تأكيد كرد و ضمن گفتن اين نكته كه با آغاز گفت‌وگوهاي ديني با ايران در 15 سال پيش، شناخت ما از اسلام به طور عام و از شيعه به طور خاص و از مردم ايران، زياد شده است، گفت: بدون اغراق مي‌گويم كه كشيشان ما در تهران و اصفهان و تبريز، سفراي قابل اعتماد و اطمينان ايرانيان، مسلمانان و شيعيان در ديگر نقاط جهان هستند.

جاثليق آرام كشيشيان در پايان با تشريح اهميت انجام گفت‌وگوهاي ديني و با تمجيد از اقدامات جمهوري اسلامي ايران در پرداختن عملي به موضوع گفت‌وگوهاي بين‌الادياني، گفت: برگزاري اين دور از گفت‌وگوها فرصت مناسبي است تا از دكتر ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات براي تداوم گفت‌وگوهاي ديني با كليساي حوزه سيليسي تشكر كنم.

سخنان جاثليق آرام كشيشيان با اهداي كتاب «تاريخ كليساي ارمني حوزه سيليسي» به ابراهيمي‌تركمان، تمام شد.

قرآن‌خواني خليفه ارامنه تهران

اسقف اعظم سيبوه سركيسيان، خليفه ارامنه تهران و شمال ايران، سخنران بعدي اين آيين هم سخنراني خود را با بيان اين عبارت كه به عنوان انسان، بدون توجه به اينكه از چه مذهبي هستيم، بايد همديگر را بشناسيم، آغاز كرد.

وي سپس با قرائت آيه 13 سوره حجرات، گفت: خداوند در قرآن كريم مي‌فرمايد: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ‌ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ‌ مِنْ‌ ذَکَرٍ وَ أُنْثَى‌ وَ جَعَلْنَاکُمْ‌ شُعُوباً وَ قَبَائِلَ‌ لِتَعَارَفُوا إِنَ‌ أَکْرَمَکُمْ‌ عِنْدَ اللَّهِ‌ أَتْقَاکُمْ‌ إِنَ‌ اللَّهَ‌ عَلِيمٌ‌ خَبِيرٌ» (ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (اینها ملاک امتیاز نیست،) گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است). پس ما همه متعلق به يك خدا هستيم با هر مذهبي داشته باشيم. وظيفه ما اين است كه همديگر را بشناسيم و همديگر را بفهميم و بتوانيم مشكلاتي كه با آن مواجهيم را به چالش بكشانيم.

اسقف اعظم سيبوه سركيسيان در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، پنجره بازي است به روي دنيا، گفت: تلاش ما اين است كه شناخت خارجي‌ها از ايراني‌ها بيشتر شود و ايراني‌ها هم خارجي‌ها را بيشتر بشناسند.

سخنان خليفه ارامنه تهران و شمال ايران در اين مراسم اينگونه پايان يافت: اعتقاد داريم كه رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان اين سازمان، در بحث گفت‌وگوهاي ديني، ما را به خوبي رهبري خواهند كرد و با كمك اين سازمان، به سمت بهبودي‌ها و شكوفايي‌ بيشتر و فعاليت‌هاي بهتر و تحقق اهداف نهايي خود يعني شناخت از همديگر حركت خواهيم كرد.

جديت جمهوري اسلامي ايران براي انجام گفت‌وگوهاي ديني

ژرژيك آبراهاميان، نمانيده ارامنه اصفهان و جنوب ايران در مجلس شوراي اسلامي، آخرين سخنران اين مراسم بود كه هم‌انديشي جمعي در قابل گفت‌وگوهاي ديني اسلام و كليساي ارامنه حوزه سيليسي در زماني كه در اتاق فكر ديگري در گوشه‌اي از دنيا براي از بين بردن ابناي بشر همفكري مي‌كنند را قابل تقدير ارزشمند دانست.

وي همچنين گفت: نبايد تعجب كرد كه گفت‌وگوهاي ديني در جمهوري اسلامي ايران برگزار مي‌شود؛ زيرا ايران در زمينه گفت‌وگو و تعامل با اديان ديگر، پيگيري‌هاي بسياري دارد. امروز هم نمايندگام مسيحيان و زرتشتيان و روحانيون در اين اجلاس گرد هم آمده‌اند كه اتفاق بسيار مثبتي است.

آبراهاميان همچنين با ذكر اينكه اغييرات دنيا سبب شده تا پيروان اديان به هم نزدي‌تر شوند، بيان كرد: البته در اين گفت‌وگوها از مذاكره كه كار سياستمداران است، اجتناب مي‌كنيم و از همچنين از مجادله هم اجتناب مي‌كنيم؛ چون قبلاً توافق كرده‌ايم كه اين گفت‌وگوها براي ديدن درون هم برگزار مي‌شود.

وي هم‌انديشي پيروان اديان براي مقابله با يورش‌هايي كه از سوي دشمنان اديان و تفكر ديني انجام مي‌شود را طبيعي دانست و افزود: كج‌فهمي يك گروه كوچك كه شايد عمل‌كننده‌هاي كمي داشته باشد ولي پيروان آن بسيار و در تمام جهان پراكنده‌اند، اتفاق ساده‌اي نيست.

نمانيده ارامنه اصفهان و جنوب ايران در مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت: بايد با اين افكار نادرستي كه به خون انسان تزريق مي‌شود، با استفاده از همفكري، همدلي و ايجاد منافع مشترك، مبارزه كرد.

قرائت بيانيه

بنا بر اعلام اين گزارش، هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي كه در روزهاي 23 و 24 آذر و با عنوان نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افرا‌گرايي در تهران برگزار شد، با قرائت بيانيه، به كار خود پايان داد.

متن اين بيانيه كه توسط حجت‌الاسلام محمدمهدي تسخيري، رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قرائت شد، به اين شرح است:

«هفتمين اجلاس گفت‌وگوهای مشترك اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي با موضوع «نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي» طي دو روز در تاريخ 23 و24 آذر ماه 1395 برابر با 13و 14 دسامبر 2016 در تهران برگزار شد. نشست مذكور با حضور عاليجناب آقاي دكتر ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از جمهوري اسلامي ايران و عاليجناب جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي لبنان انجام گرفت.

شرکت کنندگان مسلمان و مسيحي مقالاتي با موضوعات فرعی زیر ارايه دادند و با طرح پرسش و پاسخ،  اين موضوعات مورد بررسي و تبادل نظر قرار گرفت:

1- دين و خشونت؛ برداشت‌هاي متفاوت و تأثيرگذاري اجتماعي

2- رسانه و آموزش و نقش آنها در ريشه‌كن‌سازي خشونت از جامعه و خانواده با بهره‌گيري از اخلاق و عقلانيت

3- نقش رهبران ديني در اشاعه صلح و احترام متقابل و پذيرش يكديگر و مقابله با افراطي‌گري و خشونت

4- احترام به حقوق بشر براي جلوگيري از برداشت‌هاي نادرست از دين

طرفين گفت‌وگو پس از ارايه مقالات بر موارد زير تأكيد كردند:

- هر خشونتی که به دنبال توجیه دینی باشد بايد محکوم شود چرا که خداوند متعال، خواهان زندگی و صلح شرافتمندانه است. بنابراين استفاده از دین یا استفاده ابزاری از مفاهیم دینی را برای مشروعیت بخشیدن به اعمال غیر عادلانه و خشونت‌زا به نام دین،  محکوم مي‌كنيم.

- متأسفانه امروزه شاهديم كه برخي دين را عامل تنش و خشونت مي‌دانند در حاليكه اشاعه جهالت و استكبار مدرن در جهان است كه موجب خشونت و افراط‌گرايي مي‌شود و بر رهبران ديني است كه با دعوت پيروانشان به اصول اوليه ديني به آنان يادآوري كنند كه دين منشأ خدايي دارد و بنابراين چيزي جز محبت، عشق، عدالت و صلح نيست.

- يكي از مهم‌ترين مسئوليتظهاي رهبران ديني تلاش براي آشكار كردن زیبایی‌های واقعی و جنبه‌های حقیقی همه ادیان است تا این هدیه خدادادی به جایگاه واقعی‌اش برگردانده شود.

- از همه جوامع ديني درخواست مي‌شود تا براي استقرار صلح عادلانه و فراگير و پايدار در سرزمين مقدس، که خاستگاه سه دین ابراهیمی و شاهدی بر وحدت در کثرت و نماد پیام گفت‌وگو، همزیستی و احترام است، تلاش بيشتري معمول دارند.

- خشونت‌هاي كور و اعمال تروريستي گروهك داعش و ديگر گروه‌هاي افراطي در عراق و سوريه موجب آسيب جدي به انسان‌هاي بي‌گناه و اماكن عبادي و ميراث مشترك بشريت شده است و اين مسأله مسئوليت ما را براي همکاری‌هاي مشترك در زمينه مقابله با انديشه‌ها و رفتارهاي افراطي خشونت‌زا و نيز ارايه کمک‌های انسان‌دوستانه افزایش مي‌دهد تا بتوانیم ضمن از بين بردن انديشه‌هاي افراطي خشونت‌زا، فقر، بیماری و عدم دسترسی به نیازهای اساسی را برطرف و شبکه‌ای برای همکاری میان مسیحیان و مسلمانان در زمینه کمک‌رسانی ایجاد کنیم.

- شركت‌كنندگان در اين اجلاس حمایت از اقلیت‌ها به ويژه اقوام ديني را كه در اغلب جوامع مختلف در معرض خشونت و تبعيض هستند، مورد تدكيد قرار دادند و اتخاذ هرگونه سياست‌ نابرابر، توهين و تحقير، تغيير در تركيب جمعيتي و كوچ اجباري، جلوگيري از انجام مراسم و فرايض ديني را كه عوامل زمينه‌ساز خشونت‌هاي قومي و مذهبي است،  محكوم كردند.

- شركت‌كنندگان هرگونه اقدام خشونت‌آميز يا تروريستي را كه منجر به آوارگي گسترده مردم، كشتار آنها و يا نسل‌كشي شود قوياً محكوم كردند.

شركت‌كنندگان در اين نشست فضاي اين دور از گفت‌وگو را بسيار مثبت و سازنده ارزيابي كردند. هر دو طرف بر لزوم توسعه همكاري‌هاي ديني و علمي به منظور آشناسازي مسلمانان و مسيحيان با اصول ديني، اخلاقي، تاريخي و الهيات و آيين ديني تأكيد كردند.

دو طرف رضايت خود را از گفت‌وگوي بين جامعه مسلمان جمهوري اسلامي ايران و جامعه مسيحي ارمني حوزه سيليسي كه با موفقيت همراه بوده است، ابراز كردند و خواستار ادامه گفت‌وگوي براي همكاري‌ در عرصه جهاني و منطقه‌اي هستند و اعلام مي‌دارند كه هشتمين دور گفت‌وگوي ميان انديشمندان مسلمان ايران و كليساي ارمني حوزه سيليسي در سال 2018 در بيروت برگزار خواهد شد.»

انتهاي پيام/

 

 


١٨:٤٦ - 1395/09/24    /    شماره : ٦٦٧٤٠١    /    تعداد نمایش : ٢٦٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 واقعيت‌هاي ايران غير قابل انكار است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد (خبر)
 با فرهنگ ایران احساس قرابت فراواني دارم (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان: جهالت مدرن عدم توجه به باطن دين است/ علاج غفلت‌زدگي توجه به عقلانيت/ زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع/ مشروعيت بخشي افراط‌گرايان به انگيزه خشونت (خبر)
 تلاش ايران براي معرفي اسلام حقيقي قابل تقدير است (خبر)
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان در رُم برگزار مي‌شود (خبر)
 تداوم گفت‌وگوهاي ديني منجر به شناخت اسلام حقيقي مي‌شود (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
 ديني كه «گوگل» مي‌سازد (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
 تلاش برای توسعه همکاری‌های گسترده‌تر فرهنگی با گرجستان (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 بازديد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از مرکز اهل البیت (ع) گرجستان (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری بين سازمان فرهنگ و کانون وکلای دادگستری (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان تداوم حسن همجواري است (خبر)
  ريشه تاريخي ايران و تركمنستان يكي است/دعوت از ايران براي شركت در كنفرانس موسيقي سنتي (خبر)
  بازديد ابراهيمي‌تركمان از موزه ملي تركمنستان (خبر)
 برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ايران و تركمنستان است/توجه به كرامت انساني تنها راه حفظ فرهنگ (خبر)
 تنوع فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي معنوي كشور است/ نقطه اتكاي سازمان فرهنگ به ظرفيت‌هاي استان‌هاي كشور/برند سازي فرهنگي ايران در خارج از كشور (خبر)
 رويكرد همكاري‌هاي فرهنگي با هند (خبر)
 آيت‌الله بهشتي: پيروان اديان ايران را موطن اجدادي خود مي‌دانند (خبر)
 اسقف اعظم سركيسيان: گفت‌وگو براي فهم متقابل و زندگي مسالمت آميز است (خبر)
 يونسي: گفت‌وگوي ديني هم‌انديشي براي مقابله با خشونت است (خبر)
 رسالت مأموران فرهنگي در خارج از كشور توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي است (خبر)
 مراسم افتتاحيه ششمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كليساي ارتدكس يونان (خبر)
 نماينده اسقف اعظم يونان:قدرت‌هاي غربي جنگ نويني را عليه جهان به راه انداخته‌اند/ طرد ديگران با اغواي تعصب مذهبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحريف دين خرد ستيزي است/سكوت در برابر انحرافات ديني مقبول نيست (خبر)
 روابط فرهنگي با ايران از اهداف مهم اتريش است/ ريشه دار بودن گفت‌وگوي اديان بين ايران و اتريش/كسب قدرت هدف داعش (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در عشق‌آباد افتتاح شد (خبر)
 ايران كشور تركمنستان را خويشاوند خود مي‌داند (خبر)
 آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسيه با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آگاهي‌بخشي و غفلت‌زدايي، رسالت اصلي دانشگاه است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است (خبر)
 برپايي جشن انقلاب اسلامی در ۶۰ کشور/ برپايي نمایشگاه‌ کتاب و اعزام هنرمندان به 25 كشور/ رونمايي از ۵۰ کتاب ترجمه شده/ تهيه بسته‌هاي فرهنگي به 14 زبان زنده دنيا (خبر)
 ایران کشوری بیدار و تأثیرگذار در فرهنگ جهاني است /ايران پيشگام در مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 علاقمند به نمایش فیلم‌های ایرانی هستيم (خبر)
 ششمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كره‌جنوبي برگزار شد (خبر)
  ششمين دور گفت‌وگوي ديني سازمان فرهنگ با كنفراس اديان براي صلح كره جنوبي برگزار مي‌شود (خبر)
 تمجيد كشيش آمريكايي از گفت‌وگوهاي ديني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 نخبگان فرهنگي جوامع در برابر افراط‌گرايي ايستادگي كنند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان از موفقيت اجراي طرح تاپ گفت (خبر)
 افتتاحيه هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي (خبر)
 خليفه ارامنه تهران: گفت‌وگوها راهكاري براي همزيستي مسالمت‌آميز است (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: بدون عقلانيت خشونت نهادينه مي‌شود/افراط‌گرايي از مظاهر طاغوت/تحقق خردورزي در چارچوب دين (خبر)
 جاثليق كشيشيان: بشريت واحدي با گفت‌وگو و تعامل ايجاد كنيم/ اسلام و مسيحيت متعلق به يك منبع واحد (خبر)
 گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين (خبر)
  آغاز هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي (خبر)
 هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي افتتاح مي‌شود (خبر)
 ابراهیمی ترکمان: تعمیق روابط ایران و الجزایر همبستگی امت اسلامي را به دنبال دارد (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان (خبر)
  توسعه گفت‌وگوها با ادیان مختلف در دستور کار قرار دارد/ظرفیت توسعه همکاری های فرهنگی ایران و اروپا (خبر)
 خشونت و افراط گرایی با اصل دین در تضاد هستند (خبر)
 مظاهري: هدف ادیان توحیدی برقراری صلح و عدالت در جهان است (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 آیت‌الله علیدوست: اشتراکات مذهبی زمینه‌ساز ساخت خانه مشترک بشریت است (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  خسروپناه: تفسیر ظاهري از دین منجر به فهم متحجرانه شده است/ به حاشيه راندن عقلانيت مهمترين عامل افراط‌گرايي (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان در رُم آغاز شد (خبر)
 رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد ايتاليا شد (خبر)
 اختتاميه چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي (خبر)
 دستاوردهاي گفتمان انديشمندان ديني 4 قاره در تهران تشريح شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آرامش آدمي در توجه به معنویت است/ خشونت‌ ريشه در جهل دارد/ اختلافات «درون‌ديني» بيش از اختلافات «برون‌ديني» (خبر)
  اختتاميه چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاحيه چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي (خبر)
 رييس مركز بهاءالدين العاملي لبنان: با همكاري يكديگر در نجات بشريت سهيم باشيم (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: براي تحقق گفتمان انسانيت تلاش كنيم (خبر)
 مفتی عام اهل سنت عراق: علماي اهل سنت از تكفيري‌ها برائت مي‌جويند (خبر)
 اسقف اعظم اوبايجا از نيجريه: گفت‌وگوي بيناديني بشريت را به سمت صلح رهنمون مي‌‍‌كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: افراط‌گرايان خود را مالك جان انسان‌ها مي‌دانند/ ناباوري منشأ پيدايش جهالت مدرن/ همزيستي شعار اديان الهي (خبر)
  اسقف اعظم كليساي كتدرال واشنگتن: ايران پايه‌گذار مجمع اسلامي ـ مسيحي است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: ايران اسلامي سرزمين گفت‌وگوهاست (خبر)
 آغاز چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي (خبر)
 چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي در تهران افتتاح مي‌شود (خبر)
 چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران و كانادا گفت‌وگوهاي ديني خود را آغاز مي‌كنند (خبر)
 بايد خشونت و افراطي‌گرايي ديني مهار شود (خبر)
 دهمين اجلاس گفت‌وگوي ديني اسلام و مسيحيت ارتدوكس به پايان رسيد (خبر)
  برگزاري دومين روز از دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.