English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در گفت‌وگو با روزنامه ايران:

قزاق‌ها تاریخ خود را در نسخه‌های خطی فارسی جست‌وجو می‌کنند

قزاق‌ها تاریخ خود را در نسخه‌های فارسی جست‌وجو می‌کنند و این از اینجا نشأت می‌گیرد که ما  حدود 700 واژه مشترک داریم که هر دو ملت ایران و قزاق از آنها استفاده می‌کنند.

مريم گوشه/ کشورهای آسیای میانه پیوندهای بی شماری با ما دارند. جمهوری‌هایی که در این منطقه جغرافیایی بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسیدند، به نسبت‌های متفاوت، در گذشته تاریخی، وامدار و تحت‌ تأثیر حوزه تمدنی و فرهنگی ایران بودند و امروز این تأثیرات در بافت اجتماعی این سرزمین، بخوبی قابل مشاهده است. با این حال این منطقه برای ما ایرانیان هنوز فضایی رمز‌آلود و پر از پرسش است و بخوبی و به اندازه کافی از آنها اطلاعات نداریم. از زبانی که به آن تکلم می‌کنند، ساختار سیاسی‌شان و بافت جامعه‌شان که بنیان دولت‌ ـ ملت‌های این جمهوری‌ها را شکل داده‌اند و سنت‌ها، رسوم و فرهنگ‌هایی که ساختار زندگی اجتماعی در این 5 کشور مشترک‌المنافع را ایجاد کرده است. در دیدار و گفت‌ وگویی که با مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان فراهم شد، پاسخ برخی از این پرسش‌ها را دریافت کردیم.


شاید بتوان این ادعا را مطرح کرد که کشورهای مشترک‌المنافع آسیای مرکزی، دولت‌هایی به عمر استقلال‌شان یعنی  حدود 25 سال دارند. در صورت پذیرش این فرض و ادعا، لطفاً توضیح دهید که کشوری مانند قزاقستان، مناسبات سیاسی خود را بر چه اصولی بنا کرده‌است؟
دولت قزاقستان در سیاست خارجی خود که به طور طبیعی سیاست‌های داخلی کشور هم تحت تأثیر آن قرار می‌گیرد، به دنبال موازنه مثبت است یعنی تعامل با شرق و غرب. طبق استراتژی تعریف شده در این کشور، قزاقستان برای پیشرفت و رسیدن به جمع کشورهای مرفه و تأثیرگذار جهان، تفاوتی در برقراری ارتباط با کشورهای مختلف نمی‌بیند و برای پیشرفت و توسعه بدون توجه به دین، سیاست، ‌نژاد، جایگاه و حتی سابقه‌ تاریخی کشورها، به دنبال تعامل با تمام جهان است به‌طوری که رئیس جمهوری قزاقستان صراحتاً اعلام کرده است که اولویت ما مسأله اقتصادی است و بعد مسائل معنوی.
در دنیای کنونی علاوه بر تعاملات و دیپلماسی سیاسی، دولت‌ها با توجه به افکار عمومی منبعث از ملت‌ها، دیپلماسی فرهنگی را هم در دستور کار خود قرار داده‌اند. با این توضیح و با توجه به حضور فرهنگی ایران که در جهان از جمله قزاقستان گسترده است، دولت این کشور نسبت به فعالیت‌های فرهنگی ایران حساسیت خاصی را نشان می‌دهد؟
قزاقستان در خصوص فعالیت‌هایی که با نام فرهنگ به معنای عام آن یعنی فعالیت‌هایی در رشته‌های مختلف فرهنگی، هنری، سینمایی، نمایشگاه‌های فرهنگی، آموزش زبان فارسی و... انجام می‌شود، مشکلی ندارد. لذا برای انجام این گونه فعالیت‌ها وزارت فرهنگ و ورزش قزاقستان و سایر نهادهای فرهنگی این کشور کمال همکاری را با مرکز فرهنگی ایران دارند.
کمی هم از مردم قزاقستان بگویید. از نژادشان، از زبانشان، قزاقستان چه تاریخ و گذشته‌ای دارد؟
مردم قزاقستان از‌نژاد ترک و مغول هستند ولی خود را ترک می‌دانند. در تاریخ این کشور که می‌نگریم، زمانی در آنجا اردوی زرین مغولی وجود داشت (بعد از چنگیز، مغول‌ها سه اردو تشکیل دادند که یکی از آنها اردوی طلایی است که در قزاقستان شکل گرفت). اما در قرن 15 میلادی یعنی سال 1465 میلادی قزاقستان تحت حکومت احمد کرِی خان قرار گرفت و پس از وی جانی بیک خان، ابوسعید، بر این کشور حکومت کرد. از سال 1680 تا 1718 آخرین خانی که بر تمام قزاقستان حکمرانی کرد توکل محمد قاضی بهادر بود که پس از وی قزاقستان به سه اردو تقسیم شد که در هر بخش یک خان حکومت می‌کرد. اردوی کوچک در غرب قزاقستان به حکومت ابوالخیرخان، اردوی وسط در مرکز و شمال قزاقستان به حکومت آبلای خان و اردوی بزرگ در جنوب و شرق قزاقستان به حکومت بولاد خان. این اردوها معمولاً مورد هجوم قوم جونگارهای ترکستان شرقی (غرب چین، منطقه اویغورهای‌های فعلی) قرار می‌گرفتند تا اینکه خان اردوی وسط یعنی آبلای خان ابوالمنصور تمام آنها را متحد و تهاجم جونگارها را سرکوب کرد. ولی در قرن 18 میلادی با توجه به روحیه کشورگشایی روس‌ها در زمان تزارها، ابتدا اردوی کوچک به ریاست ابوالخیر خان تحت حمایت روس‌ها قرار گرفت و سپس در قرن 19 میلادی اردوی وسط و بزرگ نیز به تصرف روس‌ها درآمد و در واقع تمامی قزاقستان به تصرف روسیه درآمد.
در بحث هویت‌، مردم گرایش به چه مکتبی دارند، ملی‌گرایی، اسلام‌گرایی، روس‌گرایی یا غرب‌گرایی؟
در این کشور همان‌طور که پیش از این گفتم، هیچ گرایشی به اسلام‌گرایی صرف وجود ندارد. مفتیات قزاقستان دین را به صورت سکولار معرفی می‌کند. بدنه جامعه هم این موضوع را پذیرفته است. اما در بحث قزاق‌گرایی، این کشور بعد از استقلال بشدت روی این موضوع کار می‌کند. بیش از 100 ملیت از اوکراینی، آلمانی، روس، کره‌ای، اویغور، ازبک، آذری، قرقیز، تاجیک، ایرانی و... در این کشور زندگی می‌کنند. حدود 60 درصد از جمعیت، قزاق هستند و بعد از آن هم جمعیت روس‌ها در اکثریت است که بیشتر در شمال و شرق کشور زندگی می‌کنند.
مردم قزاقستان به دلیل اینکه برای سال‌های طولانی با روس‌ها زندگی کرده‌اند همگی به زبان روسی آشنا هستند اما بعد از استقلال اهمیت آموزش زبان قزاقی در اولویت قرار گرفت و از سال آینده هم مدارس موظف به آموزش زبان انگلیسی در کنار زبان‌های قزاقی و روسی خواهند بود. ناگفته نماند ارزش‌های غربی نیز در میان مردم قزاقستان رواج پیدا کرده است.
زبان فارسی چطور؟ آموزش آن جایگاهی در قزاقستان دارد؟
با شروع فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در قزاقستان در سال 1373 آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌ها سرعت خوبی پیدا کرد اما به دلیل حضور نداشتن شرکت‌های تجاری و بازرگانی ایرانی که نقش مهمی در توسعه و تشویق دانشجویان قزاق برای فراگیری زبان فارسی می‌توانند داشته باشند، این سرعت کاهش پیدا کرد. لذا به دلیل حضور چشمگیر بازار چین و کره در این کشور دانشجویان برای یافتن شغل، گرایش به آموزش این دو زبان دارند. اما در هر صورت دانشگاه الفارابی و دانشگاه آبلای خان در شهر آلماتی دارای کرسی زبان فارسی هستند، به این معنی که در این دو دانشگاه رشته زبان فارسی داریم و در پایان دوره لیسانس، دانشجویان به دریافت لیسانس زبان فارسی مفتخر می‌شوند. همچنین در دانشگاه «تربیت معلم بانوان» معروف به ژمپی، زبان فارسی به‌عنوان زبان دوم و به صورت اختیاری آموزش داده می‌شود. در دانشگاه اقتصاد و روابط بین‌الملل در شهر آکتائو نیز زبان فارسی به‌عنوان زبان اختیاری آموزش داده می‌شود. ضمن اینکه در دانشگاه اوراسیا در شهر آستانه در محل اتاق ایران نیز زبان فارسی به‌ صورت آزاد برای داوطلبان فراگیری زبان فارسی آموزش داده می‌شود.
باز هم به بحث زبان فارسی بپردازیم. به نظر می‌رسد که از میزان استقبال مردم در آموختن فارسی در قزاقستان کم شده باشد. درست است؟
متأسفانه این گفته درست است. دلیل آن هم نبود بازار کار برای فارغ‌التحصیلان زبان فارسی است. در حال حاضر جوانان در آموختن زبان‌های خارجی به سمت زبان‌های چینی، کره‌ای و ترکی استانبولی گرایش دارند؛ زیرا شرکت‌های اقتصادی و تجاری این کشورها در قزاقستان بسیار فعال هستند و بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این زبان‌ها مهیاست و تا زمانی که حضور اقتصادی و تجاری ما در این کشور تقویت نشود، در اقبال به آموختن زبان فارسی در قزاقستان تحول ویژه‌ای رخ نخواهد داد.
ایران و قزاقستان چه وجوه اشتراک فرهنگی با هم دارند؟
دو ملت ایران و قزاقستان دارای مشترکات فرهنگی متعددی هستند چراکه اولاً هر دو مسلمانند لذا در بسیاری از مسائل و فرایض دینی مانند برگزاری اعیاد فطر و قربان و نیز برپایی میلاد النبی و شرکت در فرایض دینی مشترکند و ثانیاً به  دلیل اینکه در گذشته مرزهای قدیمی ایران تا جنوب قزاقستان امتداد داشته، هر دو ملت دارای ریشه‌های فرهنگی مشترک هستند مانند بزرگداشت نوروز، همچنین شخصیت‌های بزرگ فرهنگی مشترک بین دو کشور وجود دارد مانند فارابی، که محل تولد وی بنابر بر قولی در شهر اُترار سابق، آریس فعلی (فاراب اسبق) واقع در جنوب قزاقستان است.
می‌توان گفت قزاق‌ها تاریخ خود را در نسخه‌های فارسی جست‌وجو می‌کنند؛ این خصوصاً از اینجا نشأت می‌گیرد که ما  حدود 700 واژه مشترک داریم که هر دو ملت ایران و قزاق از آنها استفاده می‌کنند مانند ایام هفته شنبه، یکشنبه، دوشنبه، ... با این تفاوت که آنها به جای حرف «ش» از «س» استفاده می‌کنند و می‌گویند سنبه، یکسنبه، دوسنبه و...، همچنین کلماتی مانند پیاز، قند، قاشق، پیاله، دوست، درست، قبول باشه، پیغمبر، آخرزمان، دوزخ، .... همچنین همان‌طور که گروهی از ایرانیان در استان قزاقستان جنوبی در شهرهای چیمکنت و مرکه و... به‌ عنوان ایرانیان قزاق زندگی می‌کنند. گروهی از قزاق‌ها نیز در استان گلستان ایران در شهرهای گرگان، بندر ترکمن و گنبد کاووس به‌عنوان قزاق‌های ایرانی زندگی می‌کنند.

انتهاي پيام/


١٠:٣٣ - 1395/09/24    /    شماره : ٦٦٧٣٣٠    /    تعداد نمایش : ١٦٠٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 افتتاح بناي يادبود قربانيان ايراني در دوران استالين در قزاقستان (خبر)
 نمایشگاه «شاهنامه فردوسی در زادگاه تور محمد» در قزاقستان برپا شد (خبر)
 بازدید معاون کتابخانه ملی ایران از مرکز آرشیو نسخ خطی قزاقستان (خبر)
 برپای نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان» در قزاقستان (خبر)
 شرکت ایران در نمایشگاه «تاریخ پایتخت‌های جهان» قزاقستان (خبر)
 نمایشگاه «آبای؛ شاعر بزرگ دشت بزرگ» در قزاقستان برپا شد (خبر)
 رونمایی از کتاب‌های جدید رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان (خبر)
 شرکت ایران در سومین نمایشگاه کتاب اوراسیا قزاقستان (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای مرکزی (خبر)
 برگزاري «هفته فیلم ایران» در شهر آلماتی قزاقستان (خبر)
 برگزاری همایش «بزرگداشت فارابی، فیلسوف فرهنگ و اندیشه مدینه فاضله» در قزاقستان (خبر)
 ريیس دانشگاه بهشتی از دانشگاه نظربایف قزاقستان ديدن كرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم دانشگاه شهید بهشتی و مرکز برنامه‌های بین‌المللی قزاقستان (خبر)
 برگزاري همايش علمي «نقش آبای در بیدارگری قوم قزاق» در قزاقستان (خبر)
 همايش مُشابهت‌های فكری «آباي» و «نيما» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 انتشار كتاب «تاريخ و ادبيات قزاق» در قزاقستان (خبر)
 اجراي گروه موسيقي «دنیز» در قزاقستان (خبر)
 بزرگداشت نوروز در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 برگزاری المپیاد زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 تجليل از برگزيدگان المپیاد زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 نشست «تأثیر نسح خطی قرون وسطی بر فهم دینی معاصر» در قزاقستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس روند معاصر در احیای شرق در قزاقستان (خبر)
 همکاری رایزنی فرهنگی ایران با مؤسسه کنفوسیوس قزاقستان (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزش مینیاتور ايراني در قزاقستان (خبر)
 تقدیر از دانش‌آموخته زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
  برپایی نمایشگاه «مولانا و سماع» در قزاقستان (خبر)
 اهداي كتاب ايران به مراكز علمي و آموزشي قزاقستان (خبر)
 همايش بزرگداشت «مولانا جلال‌الدين محمد بلخي» در قزاقستان (خبر)
 افتتاح «اتاق پژوهشی ادیان» در قزاقستان (خبر)
 آموزش خوشنویسی در دانشگاه اوراسیاي قزاقستان (خبر)
 آموزش خوشنویسی در وزارت فرهنگ قزاقستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه خوشنویسی ایرانی در قزاقستان (خبر)
 تجليل از برگزيدگان سومين المپیاد هندسه ایرانی در قزاقستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عكس «شاهنامه بایسنقری» در قزاقستان (خبر)
 آغاز کلاس آزاد آموزش زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 افتتاح باشگاه دوستداران زبان فارسی در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 ساخت بنای یادبود قربانیان ایرانی در اردوگاه‌های کار اجباری شوروي (خبر)
 اهداي مجموعه‌ای نفیس از موسیقی قزاقی به رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 همایش کتابداران جوان در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 شركت هنرمند كشورمان در جشنواره «روح دشت قپچاق» قزاقستان (خبر)
 برگزاري سومين المپياد «هندسه ايراني» در آلماتي قزاقستان (خبر)
 رونمایی از دو پایان‌نامه دانشجویی در زمینه اسلام‌شناسی در قزاقستان (خبر)
 اجرای موسیقی نواحی ایران در شهر اسکیمن قزاقستان (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان قزاقستان در المپیاد هندسه ایران (خبر)
 همکاری ارکسترهای ملی ایران و قزاقستان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 انتشار كتاب «آموزش زبان فارسي» براي فارسي‌آموزان قزاقي (خبر)
 امضاي برنامه مبادلات فرهنگي ايران و قزاقستان (خبر)
 روز ایران در اکسپو 2017 قزاقستان (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد فصلنامه «ایران نامه» در قزاقستان (خبر)
 شركت هنرمند ایرانی در جشنواره موسیقی «آراکائو» قزاقستان (خبر)
 برگزاري همایش شفافیت فرهنگی در قزاقستان (خبر)
 اهداي کتاب از سوی رایزنی فرهنگی ایران به کتابخانه ملی قزاقستان (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی كتابخواني در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 وجود واژه‌های فارسی در آثار بزرگان قزاق (خبر)
 برپايي «روز فرهنگ ايران» در قزاقستان (خبر)
 رونمایی از دو کتاب با موضوع ادبيات فارسي در قزاقستان (خبر)
 انتشار «تاريخ ادبيات معاصر ايران » در قزاقستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه بین‌المللی کتاب اوراسیا در قزاقستان (خبر)
 جشنواره موسیقی تركي قزاقستان برگزار مي‌شود (خبر)
 «شاهنامه» مظهر شکوه فرهنگ و تمدن ایران است (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «جهان فردوسی» در قزاقستان (خبر)
 كلمات قصار حضرت امام (ره) در قزاقستان جاري و ساري است/اشارات وحدت بخش امام (ره) همانند اكسيژن (خبر)
 افتتاح نقاشی رعد و برق در قزاقستان (خبر)
 تكثر افراط‌‌گرايي ديوار بلندي بين جوامع انساني مي‌كشد (خبر)
 شب شعر فارسی در قزاقستان برگزار شد (خبر)
  برپايي نمایشگاه قهرمانان شاهنامه فردوسی در قزاقستان (خبر)
 انتشار کتاب «رودکی و هزار سال شعر پارسی» در قزاقستان (خبر)
 نشست بررسی روابط ایران و قزاقستان در آستانه برگزار شد (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در قزاقستان (خبر)
 اجراي موسيقي ايراني «آراز» در قزاقستان (خبر)
  هنرنمايي گروه موسيقي «آراز» در سایرام قزاقستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي نوروز 1396 در قزاقستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار باستانی ايران در موزه ملی قزاقستان (خبر)
 تقدير از هنرمندان ایرانی در موزه ملی قزاقستان (خبر)
 آموزش مینیاتور و نقاشی ـ خط در قزاقستان (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشی ـ خط هنرمند ایرانی در قزاقستان (خبر)
 قزاقستان كتاب را پیوند معنوی مردم جهان معرفي كرد (خبر)
 نخستين نمایشگاه هنری ایران در موزه ملی قزاقستان برپا مي‌شود (خبر)
 تقدير دانشگاه قزاقستان از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 برگزاري دوره ایرانشناسی در دانشگاه فارابي قزاقستان (خبر)
 جست‌وجوي تاريخ در نسخه‌هاي فارسي (خبر)
  آموزش فارسی در دانشگاه فارابي گامي براي دوستي ميان دو ملت است (خبر)
  برگزاري کنفرانس منطقه‌ای خواجه احمد یسوی در قزاقستان (خبر)
 پروژه مطالعاتي «ايران و توران» در قزاقستان برگزار مي‌شود (خبر)
 زبان فارسی به عنوان زبان شرقی تدريس شود (خبر)
 بیش از سه هزار کلمه فارسی در زبان قزاقی است (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در قزاقستان (خبر)
 آغاز آموزش خوشنویسی در قزاقستان (خبر)
 ديدار رييس گروه زبان فارسي دانشگاه فاربي قزاقستان با وابسته فرهنگي ايران (خبر)
 برگزاري کارگاه ایران‌شناسی برای دانشجویان قزاق (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 انتشار کتاب فردوسی و رشد حماسه‌های ملی در قزاقستان (خبر)
 دیدار دانشجویان ایران‌شناسی قزاقستان از رایزنی فرهنگی ايران (خبر)
 راه اندازي مجدد گروه ایران‌شناسی در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 بورسیه دانشجویان زبان فارسی براي ايران اهميت بسزايي دارد (خبر)
 كنفرانس بین‌المللی کتابداران در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 اجراي خواننده معروف قزاق در جشنواره پیامبر مهرباني (خبر)
 آموزش کارشناسان نسخ خطی کتابخانه ملی قزاقستان در تهران (خبر)
 افتتاح جشنواره موسيقي «آرقائو» در قزاقستان (خبر)
 اعطاي مدارك فارغ‌التحصيلان دانشگاه اوراسياي قزاقستان (خبر)
 برگزاري همايش «تاريخ، توسعه و گسترش دين اسلام در منطقه» در قزاقستان (خبر)
 علاقه‌مندی دانشکده روابط بین‌الملل جهت راه‌اندازی گروه ایرانشناسی (خبر)
 برگزاري کنفرانس معنویت و عقلانیت در قزاقستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «ادیان علیه تروریسم» در قزاقستان (خبر)
 افزايش پذيرش دانشجوي زبان فارسي در دانشگاه فارابي قزاقستان (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در قزاقستان (خبر)
 خواهان مشاركت ايران در مستند «مارکوپولو» هستيم (خبر)
 امضاي تفاهم نامه همكاري با رادیو قزاق (خبر)
 آموزش «مرمت نسخ خطی» در تهران و آستانا (خبر)
 گفت‌وگوی رادیویی رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان (خبر)
 طرح «ايران و توران از نگاه شاهنامه» در قزاقستان بررسي شد (خبر)
 اعطاي بالاترين نشان دانشگاه فارابي قزاقستان به معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 90 درصد منابع تاريخي قرون وسطي در معرفي قزاق‌ها به زبان فارسي است (خبر)
 تاكيد معاون بين الملل سازمان فرهنگ بر توسعه روابط فرهنگی با قزاقستان (خبر)
 رونمايي پایان‌نامه‌ دانشجویان دانشگاه اوراسياي قزاقستان (خبر)
 تاريخ ادبيات معاصر ايران به زبان قزاقي ترجمه مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسي در قزاقستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 آموزش هنر خوشنویسی فارسي در قزاقستان (خبر)
 اجرای هاي مختلف گروه موسیقی «ژوانا» در قزاقستان (خبر)
 «موسیقی سنتي ایرانی» در قزاقستان اجرا شد (خبر)
 تبيين «موسیقی کردستان» در قزاقستان (خبر)
 «روز فرهنگ و هنر ايران اسلامي» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 اجراي برنامه گروه موسيقي كردي «ژوانا» در قزاقستان (خبر)
 برگزاري ویدئو کنفرانس «ایران در فضای سیستم روابط بین‌الملل اوراسیا» در قزاقستان (خبر)
 کنفرانس «ایران در سیستم و فضای روابط بین‌الملل اوراسیا» در قزاقستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار فرهنگ‌نويس قزاقستاني با رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي جشن پيروزي انقلاب اسلامي در قزاقستان (خبر)
 سخنرانی سفیر ایران در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 انتشار كتاب «حضرت علي (ع)» در قزاقستان (خبر)
 همایش تاریخ شرق‌شناسی در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 شماره‌هاي 31 و 32 فصلنامه «ایران‌نامه» در قزاقستان منتشر شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «مطالعه ملت؛ آینده دشت بزرگ» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزش نگارگری در دانشگاه هنر آلماتی (خبر)
 نمايش هنرهای قرآنی ایران در آلماتی (خبر)
 قدمت ادبيات فارسي در قزاقستان چشمگير است (خبر)
 ساخت مستند تاریخ زندگی ایرانیان در قزاقستان (خبر)
 برگزاری روز موسیقی ایران در انستیتو مطالعات اسلامی آلماتی (خبر)
 «آشنایی با موسیقی ایران» در جشنواره موسیقی ملی جوانان ایران و قزاقستان (خبر)
 روز موسیقی ایران در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 اولین جشنواره موسیقی ملی نوجوانان ایران و قزاقستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري کلاس‌های آزاد زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 قزاق‌ها به هشتادودومين دوره دانش‌افزایی زبان فارسي نمره دادند (خبر)
 اعزام دانشجویان زبان فارسی قزاقستان به ايران (خبر)
 همکاری‌های علمی و دانشگاهی ایران و قزاقستان توسعه می‌یابد (خبر)
 شركت رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان در نمایشگاه قرآنی مسکو (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه با آکادمی هنر قزاقستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار هنري قرآنی در قزاقستان (خبر)
 کتاب «راه به خانه» در قزاقستان منتشر شد (خبر)
 نمایشگاه ماه قرآن در آکادمی علوم قزاقستان برگزار شد (خبر)
 آغاز دومين دوره آموزش «زبان فارسي» در قزاقستان (خبر)
 اتاق پژوهش‌های دینی دانشگاه اوراسیای قزاقستان افتتاح شد (خبر)
 تحقق صلح پايدار به تلاش رهبران ديني و سياسي جهان بستگي دارد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران و دانشگاه اوراسيا قزاقستان تفاهم‌نامه همكاري امضا كردند (خبر)
 کنفرانس منطقه‌ای رؤسا و کارشناسان موزه‌های قزاقستان برگزارشد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران و مرکز علم قزاقستان تفاهمنامه همکاری مشترک امضا كردند (خبر)
 دوره آموزش تخصصي «نسخه‌هاي خطی» در قزاقستان برگزار مي‌‌شود (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «نقش و تأثیر خانات قزاق در تاریخ دولت قزاقستان» برگزار شد (خبر)
 پايان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 نمايش «هنر خوشنویسی و نگارگری ايران» در قزاقستان (خبر)
 اعزام دانشجویان برتر قزاقي به دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در ايران (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش «خواجه احمد یسوی» در قزاقستان (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌هاي رسانه‌اي فيمابين رايزني فرهنگي ايران و شبكه تلويزيوني آلماتي (خبر)
 ايجاد فرصت‌های مطالعاتی براي دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي و دانشگاه فارابي قزاقستان (خبر)
 شب شعر سعدی در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 کاشت «نهال دوستی ایران» در دانشگاه فارابی آلماتی (خبر)
 نمایشگاه صنایع دستی و سنتی ایران در قزاقستان برپا شد (خبر)
 همكاري سه‌جانبه بنياد مطالعات اسلامي مسكو و رايزني فرهنگي ايران و مراکز علمی قزاقستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه ملي اوراسيا قزاقستان و رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «جهان معاصر و زبان‌های شرقی» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 «شب شعر فرهنگ و ادب ایران» در قزاقستان (خبر)
 آيين بزرگداشت ايران‌شناس قزاقستاني برگزار شد (خبر)
 نمايش آثار فرهنگي ايران در نمایشگاه «کتاب و صنعت چاپ» قزاقستان (خبر)
 برپايي جشنواره نوروزی و «هفته فیلم ایران» در قزاقستان (خبر)
 ایجاد فرصت‌هاي مطالعاتی در قزاقستان (خبر)
 نمایشگاه صنایع دستی ایران در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 انتشار بيست‌وهشتمین شماره فصلنامه «ایران‌نامه» در قزاقستان (خبر)
 انتشار بیست و هفتمین شماره فصلنامه«ایران نامه» در قزاقستان (خبر)
 نماينده فرهنگي ايران در قزاقستان در جمع دانشجويان دانشگاه ابلاي‌خان حضور يافت (خبر)
 برگزاري جشنواره فرهنگی دانش‌آموزان و دانشجویان در آستانا/ تجليل از 3 گروه هنري (خبر)
 المپیاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه ابلای خان آلماتی برگزار شد (خبر)
 گسترش زبان فارسی منجر به تقويت روابط فرهنگي ايران و قزاقستان مي‌شود (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «آلماتی پایتخت فرهنگي جهان اسلام» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 رونمايي از كتاب «مكالمات فارسي، قزاقي و انگليسي» در قزاقستان (خبر)
 انتشار شماره های 27 و 28 فصلنامه ایران نامه در قزاقستان (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي اصيل ايراني در دانشگاه هنر آستانا (خبر)
 معرفي دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در آستانا (خبر)
 همایش «گفت‌وگوی ادیان با تأکید بر اندیشه‌های عرفانی خواجه احمد یسوی» برگزار شد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در قزاقستان همایش «خواجه احمد یسوی» را برگزار مي‌كند (خبر)
 زبان فارسی یکی از راه‌های توسعه روابط فرهنگی ايران و قزاقستان است (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه علوم انسانی و دانشگاه فارابی قزاقستان (خبر)
 نشست «بررسی حقوق بشر در اسلام» در دانشگاه حقوق و علوم قضایی دانشگاه آستانا برگزار شد (خبر)
 نشست‌های علمی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های شهر آستانا قزاقستان برگزار شد (خبر)
  فارابي جهاني است و به سرزمين و ملت خاصي تعلق ندارد (خبر)
 هیأت علمی ایران در دانشگاه فارابی قزاقستان (خبر)
 ديپلماسي علمي با چتر حمايتي ديپلماسي فرهنگي آغاز شد (خبر)
 هفته فیلم ایران در قزاقستان افتتاح شد (خبر)
 امنیت در پرتوي اسلام هدیه‌ای الهی برای بشریت است (خبر)
 ساختمان جدید مرکز فرهنگی ایرانیان در شیمکنت قزاقستان افتتاح شد (خبر)
خبرهاي مهم
اهدای کتاب «خزینه المخطوطات» به خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد سند
هفته فرهنگی ايران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود
پايان كلاس‌های آموزش زبان فارسی در ترکمنستان
معرفی «شبکه فرهنگی کشورهای آسیایی» در پرتوریا
فیلم‌های ایرانی به زبان‌های ملی و رسمی سنگال برگردانده می‌شود
دیدار هنرمندان کشورمان با رایزن فرهنگی ایران در مالزی
بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان
رونمایی از کتاب «خوشنویسی اسلامی؛ هنر خوشنویسی ایرانی» در یونان
پنجاه‌‌وپنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری مركز گفتگوی ادیان برگزار شد
شرکت ایران در جشنواره «نلسون ماندلا» آفریقای جنوبی
اعطای بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران
بزرگداشت آغاز دهه چهارم از تأسیس نشریه «اشپکتروم ایران» در آلمان
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.