English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٧ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» در باکو رونمايي شد

آيين رونمايی از کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» نوشته مرحوم عادل مولائی (از ايران) و آنار اسکندراف (از آذربايجان)، در محل سالن اجتماعات هتل فرمونت باکو، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این مراسم که از سوی کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان و با همکاری اداره مسلمانان قفقاز برگزار و توسط واصیم محمدعلی‌اف، ريیس دانشکده الهیات دانشگاه دولتی باکو مدیریت شد، جمع زیادی از مسئولین اجرايی جمهوري آذربايجان، اساتید دانشگاه، علمای دینی، سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌های متعدد از جمله سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو، حضور داشتند.

نقش شيخ‌الاسلام در ترويج دين در زمان كمونيسم شوروي

شیخ‌الاسلام الله‌شکور پاشازاده، ريیس اداره مسلمانان قفقاز در آغاز اين مراسم از مرحوم حجت‌الاسلام عادل مولائی، از محققین و نویسندگان کشورمان و نیز حجت‌الاسلام‌والمسلمین اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در آذربایجان برای جمع‌آوری اطلاعات کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» تقدیر و تشکر کرد.

وي سپس گفت: شیخ‌الاسلام‌ها خدمات و تأثیرات زیادی از زمان حکومت افشاریان در آذربایجان داشتند و شیخ‌الاسلام‌های قبل از من نیز انسان‌های وارسته و خادمی بودند که آذربایجان از وجود آنها بهره‌مند شده است. من نيز از زمان شوروی سابق، شیخ‌الاسلام آذربایجان هستم و امروز هم در این مسئولیت انجام وظیفه می‌کنم.

در ادامه عاکیف علیزاده، ريیس آکادمی ملی علوم آذربایجان که از نوادگان شیخ‌الاسلام آخوند جواداوغلی علیزاده، اولین شیخ‌الاسلام آذربایجان است، به ايراد سخنران پرداخت. وي ضمن سنگین توصيف كردن مسئولیت شیخ‌الاسلامی، گفت: خادمان دینی نقش اساسی در آرامش جامعه دارند و حفظ و حراست از ارزش‌های دینی از مسئولیت‌های بزرگ شیخ‌الاسلام‌ها بوده و هست.

وی گفت: اسلام موجب گسترش معارف در جوامع شد و قرآن نیز با «اقراء» (بخوان) شروع می‌شود و همین اهمیت علم و دانش در اسلام را بیان می‌کند.

شیخ‌الاسلام‌ها منادیان و مبلغین دین بودند

ريیس آکادمی ملی علوم آذربایجان افزود: دین، اساسی‌ترین منبع و عامل نگرش انسان به جهان است و امروز شاهد هستیم که گفت‌وگوی بین ادیان و مذاهب رو به رشد و گسترش است و شیخ‌الاسلام‌ها همواره منادیان و مبلغین دین در جوامع بودند و امروز هم این نقش را دارند. سیستم شیخ‌الاسلامی حتی در دوران کمونیسم که با دین به طور علنی مخالفت می‌شد، از دین و باورهای دینی حراست کرد و امروز هم الله‌شکور پاشازاده در حفظ و حراست از اعتقادات دینی تلاش می‌کند و در صدد ایجاد و تحکیم صلح و آرامش و دوستی بین ادیان و مذاهب است.

مبارز قربانلی، ريیس کمیته امور دینی آذربايجان نیز در این مراسم با بیان اینکه کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» منبع خوبی برای شناخت تبلیغ دین و آموزش معارف دینی در تاریخ است، گفت: اداره مسلمانان قفقاز تاکنون کتاب‌های زیادی در مورد روابط دین و دولت به چاپ رسانده و منتشر کرده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

در ايران اطلاعات ديني بسياري دريافت كردم

وی در ادامه سخنانش به اهمیت کتاب در نشر معارف دینی پرداخت و اظهار کرد: در سفر به جمهوری اسلامی ایران به من کتاب‌هایی اهدا شد که بسار مفید بودند و در خصوص تاریخ دین اطلاعات خوبی در اختیار من قرار داد و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در باکو برخی از آنها را ترجمه و چاپ کردیم.

ريیس کمیته امور دینی آذربايجان افزود: کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» را خواندم و متوجه شدم که کتاب فقط مربوط به شیخ‌الاسلام ما و زمان شوروی سابق و بعد از آن نیست؛ بلکه سیستم و اداره شیخ‌الاسلامی در طول تاریخ دارای اهمیت بوده و به ویژه این سیستم در زمان صفویه بسیار پررنگ بوده است.

مبارز قربانلی با بیان اینکه ما تلاش می‌کنیم مناسبات دین و دولت در چارچوب قانون برنامه‌ریزی شود و در عین حال برای حفظ ارزش‌های دینی و شناخت تاریخ دینمان کوشش می‌کنیم، از مرحوم عادل مولائی برای تألیف این کتاب قدردانی کرد.

شيخ‌الاسلام و تنظيم روابط دين و دولت

سخنران بعدی این مراسم فتاح حیدراف، نماینده مجلس و ريیس انجمن ریش‌سفیدان آذربایجان بود که با اشاره به نقش مؤثر شیخ‌الاسلام الله‌شکور پاشازاده در اتفاقات معاصر جمهوری آذربایجان و اعتماد حیدر علی‌اف و مشورت‌های دینی شیخ به ایشان حتی در زمان خفقان شوروی سابق، به حضور شیخ‌الاسلام در کنار ريیس جمهور پس از استقلال آذربایجان پرداخت و گفت: الله‌شکور پاشازاده هم در زمان حیدر علی‌اف و هم اکنون در دولت فعلی در تنظیم روابط بین دین و دولت نقش مؤثری ایفا می‌کند.

آبیل محرم‌اف، ريیس دانشگاه دولتی باکو نیز که از سخنرانان مراسم بود با نگاهی گذرا به تاریخ دین در آذربایجان و تاریخچه هزار و سیصد ساله شیخ‌الاسلامی در جهان گفت: پس از انعقاد معاهده‌های گلستان و ترکمنچای، سیستم شیخ‌الاسلامی به صورت تشکیلاتی اداره شده و تا به امروز ادامه داشته است.

ريیس دانشگاه دولتی باکو در ادامه سخنان خود ضمن تقدیر از زحمات ارزشمند مرحوم حجت‌الاسلام عادل مولائی برای تألیف این کتاب که تاریخ شیخ‌الاسلامی از 1823 میلادی تا کنون را به خوبی مورد تحقیق قرار داده است، به خدمات شیخ‌الاسلام‌های پیشین آذربایجان اشاره کرد و گفت: شیخ‌الاسلام ملاآقا علیزاده در تأسیس دانشگاه دولتی باکو نقش بسیار مهمی داشته و امروز هم که الله‌شکور پاشازاده از 36 سال پیش شیخ‌الاسلامی کشورمان را به عهده دارد، منشأ آثار مثبتی در دفاع از حقوق مردم است.

كمك اروپاييان به خشونت ديني

یعقوب محموداف، نماینده مجلس و ريیس انستیتو تاریخ آکادمی ملی علوم آذربایجان ابتدا از محققین و مؤلفین کتاب تشکر کرد و پس از آن گفت: اسلام به عنوان آخرین دین آسمانی، درس اخلاق و مهر و محبت به همه انسان‌ها به ارمغان آورده است؛ ولی متأسفانه امروز شاهد هستیم که برخی دین مبین اسلام را تحریف کرده و آن را دین خشونت و کشت و کشتار معرفی می‌کنند و بعضی از کشورهای اروپايی نیز به آنها کمک می‌کنند.

وي همچنين گفت: حکومت کمونیستی شوروی سابق در طول هفتاد سال تلاش کرد تا در آذربایجان دین را از بین ببرد و خیلی‌ها هم تلاش کردند بین شیعه و سنی اختلاف بیندازند و از این طریق به اهدافشان که تضعیف دین بود برسند؛ ولی نتوانستند.

و در ادامه بیان کرد: شیخ‌الاسلامی همیشه در آذربایجان به دین کمک کرده است و امروز هم شیخ‌الاسلام حامی دین و حکومت است. شیخ‌الاسلام‌های پيشين از جمله پیشنماززاده و آخوند ملاآقا علیزاده هم همیشه در کنار مردم بودند و بین شیعه و سنی آشتی برقرار کردند و امروز هم شیخ‌الاسلام برای تعیین زمان دقیق اذان و رؤیت هلال ماه و انجام امور دینی خدمات زیادی انجام داده است.

بيان گزيده تاريخ شيخ‌الاسلامي

سخنران بعدی ابراهیم مولائی، برادر مرحوم حجت‌الاسلام عادل مولائی بود. وی کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» را منحصر بفرد خواند که برای اولین بار در این موضوع به چاپ رسیده است. وي با اشاره به اینکه شیخ‌الاسلامی بیش از یکهزار سال سابقه دارد، گفت: این سابقه را می‌شود به دو پانصد سال تقسیم کرد که در پانصد سال اول شیخ‌الاسلام‌ها بر اساس علم و فضیلت انتخاب می‌شدند؛ مانند ابونصر قاضی و محمد بن محمد بغدادی مشهور به شیخ مفید، ولی در پانصد سال دوم شیخ‌الاسلام‌ها توسط سلاطین و امرا انتخاب می‌شدند و در کنار معیار علم، قدرت سیاسی هم به آنان اعطا می‌شد. مثلاً، خواجه نصیرالدین طوسی در بین مغول‌ها به قدری نفوذ کرد که امرای آنها حتی بدون مشورت ایشان به سفر هم نمی‌رفتند.

مولائی در ادامه سخنانش گفت: شیخ‌الاسلامی در حکومت عثمانی رسمیت یافت و اولین شیخ‌الاسلام شیعه‌ها در دوران صفویه انتخاب شد. از قرن پانزدهم که شیوخ توسط امرا و سلاطین انتخاب شدند، اختیارات و قدرت بیشتری پیدا کردند تا بیشتر بتوانند به دین خدمت کنند. شیخ بهائی که در زمره شیخ‌الاسلام‌ها بود چندین بار به قفقاز که تحت حکومت صفویان بود سفر کرده و مسجد شاه عباس در شهر گنجه نیز توسط شیخ بهائی ساخته شده است. در آن زمان شیخ‌های قفقاز را امرا و حاکمان انتخاب می‌کردند و در هر قصبه‌ای هم قاضی نصب می‌کردند.

وي در بخش ديگري از سخنانش با بیان اینکه آخوند احمد حسین‌زاده، به عنوان اولین شیخ‌الاسلام شناخته شده است و از سال 1980 میلادی هم الله‌شکور پاشازاده انتخاب شده و به مردم قفقاز خدمت می‌کند، به کتاب تألیفي برادر خود پرداخت و گفت: در این کتاب هفتاد و دو منبع موثق مورد استفاده قرار گرفته و صدها سند در کتابخانه‌های مجلس شورای اسلامی و آستان قدس رضوی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته و خیلی از اسناد بررسی شده در کتاب درج نشده‌اند.

آخرین سخنران مراسم آنار اسکندراف بود که در جمع‌آوری اطلاعات و تألیف کتاب به مرحوم مولائی کمک کرده است. او در مورد هدف از تحقیقات انجام شده گفت: ابتدا قرار بود در اداره مسلمانان قفقاز و مسجد تازه پیر باکو، صرفاً در مورد شیخ‌الاسلام فعلی تحقیقاتي انجام شود که به مطالعات بسط و گسترش داده شد و به وضعیت کنونی درآمد.

وي افزود: شیخ‌الاسلام‌های آذربایجان در کنار بسط علم و معرفت دینی، در تحکیم دولت‌ها نیز نقش ایفا کرده‌اند.

انتهاي پيام/


١٦:١٩ - 1395/09/21    /    شماره : ٦٦٧٠٤٢    /    تعداد نمایش : ١١٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 جشنواره فرهنگ و هنر در جمهوری آذربایجان برپا شد (خبر)
 بررسی راهکارهای همکاری مشترک در حوزه فیلم و تئاتر ایران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاری نشست ستاد هماهنگی ششمین دوره المپیاد زبان فارسی در باکو (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در باکو (خبر)
 امضا سند مبادلات فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان (خبر)
 جشنواره «نوروز پیام‌آور صلح و دوستی» در باکو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در جشنواره نوروزی باکو (خبر)
 برگزاري هشتادمین سالگرد تولد «فرهاد فخرالدینی» در باکو (خبر)
 همایش ادبی «بانوی آفتاب» در باکو برگزار شد (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 همایش «از خورشید تا پروین» در باکو برگزار مي‌شود (خبر)
 «روزی با ایران» در باکو (خبر)
 برگزاري همایش « پیامبر رحمت» در باکو (خبر)
 نمایشگاه نقاشی بانوان ایراني در باکو افتتاح شد (خبر)
 آثار بانوان هنرمند نقاش ایرانی در باکو به نمایش گذاشته می‌شود (خبر)
 برگزاری مراسم 13 آبان در باکو (خبر)
 رونمایی از کتاب «من گنجشک نیستم» در باکو (خبر)
 برگزاري نشست «روزي با کتاب ایران» در باکو (خبر)
 نيازمند منابع ادبیات معاصر ایران هستيم (خبر)
 آموزش خوشنویسی نستعلیق در باکو (خبر)
 همايش بزرگداشت «پروين اعتصامي» و «خورشید بانو ناتوان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از نماهنگ «آقاي من حسین» در باکو (خبر)
 آغاز دور جديد آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 بازديد حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی از رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو (خبر)
 برگزاری محفل انس با قرآن در باکو (خبر)
 شب شعر علوی در باکو (خبر)
 تبیین اسلام‌هراسی از دیدگاه امام خمینی (ره) در باکو (خبر)
 بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در باکو (خبر)
 حمیدرضا دیبازر داور مسابقات موسیقی باکو (خبر)
 همایش بین‌المللی «همبستگی اسلامی، ندای زمان» در باکو برگزار شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از کرسی زبان فارسی دانشگاه دولتی باکو (خبر)
 اتاق تبريز در موزه نظامی باکو افتتاح مي‌شود (خبر)
 برگزاری جشنواره چندفرهنگ‌گرایی در باکو (خبر)
 بررسي راهکارهای تقویت مناسبات فرهنگی ايران و آذربايجان (خبر)
 تئاتر «حضرت زینب (س) قهرمان کربلا» در باکو به روي صحنه رفت (خبر)
 دیدار وزراي فرهنگ ایران و آذربایجان (خبر)
خبرهاي مهم
تانیا آولا: آکادمی ولوس در حوزه الهیات تحقیق می‌کند
ابراهيمي‌تركمان: غفلت و جهالت دو عامل اصلي دوري انسان از معنويت است
مترو پلتین دمتریاس یونان: گفت‌وگوهای دینی روشی برای عبور از تعصب‌گرایی است
هفتمين دور گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس يونان افتتاح شد
برگزاري همایش ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق
شركت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب شهر سوسه تونس
بزرگداشت شیخ بهايی در کراچی
دوره آموزشي زبان فارسی در استانبول پايان يافت
دیدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس شرکت سینمایی زفیرا الجزاير
برگزاري «هفته فیلم ایران» در شهر آلماتی قزاقستان
دیدار امام جمعه اردبيل با ريیس شورای عالی امور دینی سازمان دیانت ترکیه
انتشار ترجمه كتاب «تولد دوباره عمان؛ تعادل سنت و مدرنیته»
گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت نقش مهمی در تعاملات یونان و ایران دارد
اشتراکات فراوان فرهنگی ایران و یونان عامل پیوند روابط دو کشور است
بزرگداشت سعدی شیرازی در مزارشریف افغانستان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.