English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگوی فارس با رایزن فرهنگی ایران در سوریه/۱

83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم!

حجت‌الاسلام رنجبر شیرازی رایزن فرهنگی ایران در سوریه تأکید کرد حضور ما در سوریه نباید محدود به حوزه سیاسی باشد بلکه باید با توسعه تبادل فرهنگی و تمدنی بین دو کشور حضور فرهنگی بیشتری در سوریه داشته باشیم.


سوریه از پنج سال پیش وارد جنگ ناخواسته داخلی شد. جنگی که توسط مخالفان حکومت بشار اسد بر مردم سوریه تحمیل شد و نتیجه آن قربانی‌شدن حدود 300 هزار سوری و آواره‌شدن بیش از 7 میلیون شهروند بی‌گناه است. در این میان، اکثر سازمان‌های حقوق بشری و کشورهای ابرقدرت دنیا طرف مخالفان را گرفته و همصدا با گروه‌های تکفیری در پی براندازی حکومت مشروع بشار اسد هستند. در مقابل‌، معدود کشورهایی از جمله ایران ضمن اعلام حمایت از هرگونه اصلاحات به نفع مردم سوریه، مخالفت خود با دخالت آمریکا و کشورهای دنباله‌روی آن را در مسائل داخلی سوریه اعلام کرده‌اند.

اما دلیل این موضع‌گیری‌ها چیست؟ در این باره با حجت‌الاسلام مصطفی رنجبر شیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوریه گفت‌وگو کردیم که بخش نخست آن را با هم می‌خوانیم.

*با توجه به وضعیتی که امروز سوریه دارد و تلاشی که شما در عرصه فرهنگی در این کشور دارید، لطفا درباره شرایط آنجا توضیح دهید و اینکه مهمترین وظیفه رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها در داخل و خارج کشور را در چه می‌دانید؟

- عن الامام علی علیه السلام: فإنما البصیرمن سمع وتفکر، ونظر فأبصر، وانتفع بالعبر، ثم سلک جدداً واضحة یتجنب فیه الصرعة فی المهاوی.

جریان‌شناسی و واکاوی امور سوریه نیازمند یک بصیرت ویژه و نگاه همه جانبه است و این مهم با یکدستی و همگرایی جمعی میسور است.

هنگامی که در ماه مارس 2011 میلادی و در امتداد آنچه که برخی نام «بهار عربی» و برخی دیگر عنوان «بیداری اسلامی» بر آن گذاشتند، برخی از مناطق کشور سوریه نیز وارد این معرکه شد کمتر کسی فکر می‌کرد که آنچه این کشور شاهد آنست چیزی نیست جز امتداد یک توطئه برنامه ریزی شده که می‌توان ریشه‌های آن را از شکست رژیم صهیونیستی در جنگ سی و سه روزه با مقاومت اسلامی در لبنان یافت.

از سال 2006 میلادی اگر با دقت به تحرکات نرم کشورهای عربی بالاخص عربستان سعودی و قطر در کشور سوریه می‌نگریستیم در می‌یافتیم که کمک‌های مالی و ساخت و سازها و مشارکت در طرح‌های اقتصادی توسط این دو کشور در ورای خود چیزی بیش از سرمایه گذاری اقتصادی را در بر دارد، این دو کشور با برنامه از پیش تعیین شده توسط استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی توانستند با دلارهای نفتی خود در کالبد جامعه سوریه بخصوص در بین جوانان و نظامیان رخنه کنند و به سمتی حرکت نمایند تا در ساعت صفر مورد نظر بتوانند از آن‌ها بهره برداری کنند.

امکان سنجی توسعه اقتدار معنوی و مقابله با جنگ نرم در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران براساس وظیفه بر عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بوده و هست.

بخش اساسی دیگری که نقش تکمیلی در حضور همه جانبه فرهنگی در عرصه بین‌الملل دارد وجود خبرگزاری‌ها هستند چرا که  فعالیت پیچیده رسانه‌ای در عرصه فرهنگ و ارتباطات از یک نظر بایستی در قالب رسمی و دیپلماتیک صورت بگیرد که این کار هم محدودیت‌های خاص خود را دارد و از یک طرف با عبور از محدودیت‌های جهان ساخته به بیان آزادانه حقایق بپردازند به طور مثال ما نمی‌توانیم به عنوان یک خبرگزاری در کشور دیگری حضور داشته باشیم بنابراین خبرگزاری‌هایی مثل فارس نقش مکمل برای فعالیت ما در رایزنی‌ها را دارند ما هم باید در عرصه مبارزه با جنگ نرم در دنیا که بر علیه تفکر اسلام ناب و انقلاب اسلامی طراحی‌شده پاسخگو باشیم.

یکی از افتخارات ما این است که در  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تلاش می‌کنیم انقلاب اسلامی ایران را با بیان اختصاصی آن و امکان سنجی منطقه‌ای به دیگر کشورها منتقل کنیم اینجاست که بررسی چالش‌ها، حرکت‌ها و مسائل سوریه در همه ابعادی که با انقلاب اسلامی و تفکر ما رابطه وجود دارد، مورد توجه قرار می‌گیرد.

مقدمتاً عرض کنم که به نظر من هر چه در دنیا جنگ و ناهمسازگاری بین ملت‌ها، دولت‌ها، نظام‌ها، اقوام، افکار، مذاهب و اقوال پیدا می‌شود به علت فقدان بصیرت است چرا که اگر بشر به یک بصیرت کافی برسد جنگ به کمترین حد می‌رسد.

عن رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم: «لیس الأعمى من یعمى بصره، إنّما الأعمى من تعمى بصیرته». میزان الحکمه- ج 1 ص 266.

عده‌ای اسلام عزیز را بد معنا کرده‌اند . یک پزشک ارتوپد مسئول قطع استخوان مریض نیست این دکتر صدها اقدام دیگر نیز دارد ولی یکی از آخرین اقداماتش قطع استخوان است.

در نتیجه صحیح‌ترین معنای اسلام همان سلام، سلم و امنیت می‌آید (قال رسول الله: المسلم من سلم المسلمون من لسانه و یده) حال اگر کسی کلمه اسلام (Izslam) را سرچ‌ اینترنتی کند شاهد سرهای بریده و چاقو بداند (که این هم توسط غربی‌ها در ادامه پروژه اسلام هراسی تنظیم شده و به همین دلیل دو بنگاه خبر پراکنی استعماری فرانسه و انگلیس نام داعش را به زبان نمی‌آورند و مداوم جنگجویان دولت اسلامی از آنها نام می‌برند!)

در حالی‌که اسلام یک منبع و سرچشمه اساسی -و بقول امروزی‌ها مانیفستی- دارد که شروعش با «بسم‌الله الرحمن الرحیم» است، یعنی از نام خدایی که خالق مهربانی و بخشندگی است آغاز می‌شود این خدا خود را رب ایرانیان، رب عجم‌ها و عرب‌ها، پروردگار فقط زن و مرد و یا .... نمی‌داند بلکه «الحمدلله رب العالمین» است و یکبار دیگر پس از این عبارت جمله: (الرحمن الرحیم) تکرار شده تا یادمان نرود اسلام دین رحمانیت و رحیمیت خداوند است و نیز همین قرآن کریم پایان زیبایش با عبارت «من الجنة والناس» به انتها می‌رسد که اشاره به جهان شمولی دین حنیف برای جن و انس است.

نکته دوم این است که نسخه علاج امروز بشر نه موشک و نه جنگ است ما به اندازه ضرورت از اینها استفاده می‌کنیم، دشمن بی بصیرت، انسان‌های بی بصیرت بشریت را به خاطر سلطه گری بر روی زمین گرفتار کرده‌اند برای دفع این بی بصیرتی گاهی نیاز به قطع عضو داریم.

ما امروز باید این را برای بشریت بیان کنیم که نسخه علاج امروز بشر بازگشت به فرهنگ ، ارزش‌ها و جایگاه اساسی انسانیت است. اگر قدرت سرشاخه باشد و زیرشاخه آن فرهنگ، اقتصاد، سیاست و ... باشد بلایی است که امروز بر سر دنیا آمده ولی اگر فرهنگ و ارزش‌های خدایی در رأس قرار بگیرد همه دنیا به آرامش می‌رسد.

این جمله که می‌گویند حضرت محمد ص «آخرین پیامبر آسمانی مسلمانان است»، این مشهورترین غلطی است که درباره اسلام بیان شده است چرا که اسلام مفهومی جامع و شامل برای همه شریعت‌های آسمانی است.

لطفا این آیات را بنگرید:

«ان الدین عندالله الاسلام»

«اسلمت مع سلیمان لله رب العالمین»

«مله ابیکم ابراهیم هو سماکم مسلمین من قبل .... »

 همه این آیات الهی یک بیان داشته اینکه همه انبیای الهی مسلمان‌اند و از حضرت آدم (ع) تا آخرین پیامبر برمبنای اسلام عزیز زیسته‌اند (لا تموتن الا و انتم مسلمون) پس همه مجموعه وحی در یک کلمه خلاصه شده آن هم کلمه شریف اسلام است. در سوره ابراهیم (ع) آمده که تمام انبیا بعد از حضرت ابراهیم همگی مسلمان هستند پس مقصود از اسلام همان قانون و نظامنامه هستی است که از آسمان برای بشر ارزانی یافته و شامل همه ابعاد زندگی بشر اعم از اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی، صلح و ... است.

در مقابل اسلام اصیل و صحیح،  وهابیت تکفیری است که  در تمام کشورها بلای روز جهان اسلام شده است درحالی که دین مقدس اسلام همان منبع اساسی وحی از دستگاه آسمان است: «کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام». مرگ برای انسان مسلمان نابودی نیست بلکه انتقال از دنیایی به دنیای دیگر است ان‌شاءالله که بتوانیم با خدمتی که داریم و شما دارید در خدمت این اسلام باقی باشیم تا  بمانیم وگرنه خیلی قدرت‌ها آمدند، ظلم کردند و از آنها جز نام سوء باقی نماند.

*بفرمایید که چرا حافظ اسد که 35 سال پیش در جهان عرب بسیار طرفدار داشت و به شدت مورد احترام ملک فهد بود اما یک‌باره در جنگ ایران و عراق به آنها پشت کرد و طرف ایران را گرفت؟

- بنده در سخنرانی‌های مکرر خودم نزد مسئولان سوری، خانواده شهدا و اخیرا در بین دانشگاهیان دمشق به این موضوع اشاره کرده‌ام که مرحوم حافظ اسد بصیرت امروز را داشت و می‌دید که تمام حکام جهان عرب متأسفانه عاملان نظام سلطه و امپریالیسم جهانی هستند اینها فقط کارگران غرب بوده و فاقد هرگونه بصیرت هستند!

و به همین دلیل رهبر فقید کشور سوریه در جنگ ظالمانه گذشته ایران و عراق، از صدام حسین حمایت نکرده و از جمهوری اسلامی ایران و مظلومیتش دفاع کرد!

وقتی امروز آخرین حاکم عربستان از گرفتن یک مدرک ابتدایی اولیه مردود مانده و ملک عربستان شده است که حتی از روی نوشته هم یک متن ساده را نمی‌تواند بخواند!! یا ولی عهد او در مصر که عالی‌ترین دکترای الازهر را دریافت کرده است درحالی‌که فاقد هرگونه معرفت علمی و حکمی است ولی در سفرش به مصر در ماه‌های گذشته با دسیسه های غربی و فشارهای سعودی به الازهر مصر (که روزی جایگاه بلندی به لحاظ دینی و مدیریت دینی در جامعه جهانی دارا بود) به جای پستی سقوط کرده، و با به بازی گرفتن این ام القرای علمی جهان اسلام وادار می‌شود تا به ولی عهد سعودی عالی ترین دکترای علمی را اختصاص دهند!

جمهوری اسلامی ایران امروز پاسخ رفتار انسان دوستانه مرحوم حافظ اسد را در دفاع از مظلومیت سوریه می‌دهد و حضور ما در سوریه نباید محدود به حوزه سیاسی و امنیتی و نظامی باشد بلکه با توسعه تبادل فرهنگی و تمدنی بین دو کشور دوست و برادر می بایست حضور فرهنگی بیشتری در سوریه داشته باشیم و متأسفانه امروز حضورمان در عرصه فرهنگی به وضع مطلوب نرسیده چرا که شبکه‌های امپراتوری نظام سلطه که حاکم بر رسانه‌های عربی هستند با خبر پراکنی کذب، اکثریت جهان اسلام و حتی مردم سوریه را تحت پوشش گرفته‌اند و ما تنها توانسته‌ایم درصد کمی از این خلاء را با وجود شبکه‌های عربی خودمان پاسخگو باشیم.

در عرصه زبان عربی هنوز در خبرگزاری‌هایمان ضعف داریم. دنیای عرب امروز گرفتار آمریکا اتکایی و وحشت از نظام سلطه غرب و صهیونیزم است و آنها سال‌هاست که اسلام جدای از سیاست را در جهان عرب القا کرده‌اند و حتی در عربستان سعودی زمانی که به حج مشرف می‌شوید به مجردی که کوچکترین کلامی با فرد دیگری صحبت کنی، دوربین‌ها ثبت کرده و پلیس شما را بازداشت می‌کند و می‌گویند که اینجا محل عبادت است و عبادت نیز از سیاست جدا است.

یک بار در ایام حج از پلیس خواستم که مرا نزد عالمشان ببرد و او هم مرا نزد امام جمعه مسجدالنبی(ص) برد من از او سوال کردم که مگر اینجا مسجد النبی و منزل پیامبر خدا نیست؟ مگر پیامبر سفیرانش را از اینجا اعزام نمی‌کردند؟ مگر فرماندهان خود را از این مکان به سراسر دنیا نمی‌فرستادند؟ او هم تأیید کرد و همانجا از وی سوال کردم: پس بعد از پیامبر اسلام عبادت از سیاست جدا شده است؟

حضور ما در سوریه برای احیای امپراتوری ایران نیست! دشمنان اسلام با ظرافت این نکته را طراحی کرده ‌تا پروژه ایران‌هراسی به اوج خود رسیده و همسایگان ما نتوانند روابط خوبی با ما داشته و حتی به کشور های عربی القا میکنند تا کلمات، فرهنگ و سیاست غیر عربی مورد توجه آنان نباشد چون در میان مفاهیم انقلاب اسلامی مفهوم مقابله با صهیونیزم و امریکا اصل اول است  و انها تلاش کرده تا جهان عرب را سوار کشتی صلح با اسراییل کنند.

الان رسانه‌های سخن‌پراکن غرب مثل بی‌بی‌سی 90 درصد اخبار صحیح را منتشر می‌کنند تا در جای خودش 10 درصد تحلیل‌های دروغین خویش را القای کنند و حتی در سایر رسانه‌ها مثل الجزیره، العربیه و ... نیز بر همین مبنا عمل می‌کنند.

در سنین کودکی در یادم هست که در سال اول دوره راهنمایی ـ بیش از چهل و اندی سال پیش ـ بعد از یک هفته خانم مهندسی از تهران به قم آمدند این خانوم بی حجاب بودند ما هم به حجاب حساس بودیم و او را به کلاس راه نمی‌دادیم او هم عرب ستیزی شدید داشت و خود را دوست آلمانی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌دانست و بچه‌ها را تشویق می‌کرد که نسل عرب‌ها باید از بین برود! عین این تفکر در دوران جنگ، توسط دشمنان اسلام و ایران طراحی شد و جمعیت خلق عرب در اهواز و در مرز تبریز خلق ترک ایجاد کردند تا با سیاست «تفرقه بیانداز حکومت کن» مردم ایران را از هم جدا سازند.

امروز دشمنان اسلام حساسیت جدا سازی جهان عرب از عجم را برای جدایی بین نسل بزرگ بشری عرب زبان از تفکر انقلاب اسلامی ایران دامن زده و متأسفانه موفق هم بوده است.

لذا خواهشم از دوستانی که در بخش عربی خبرگزاری‌ها کار می‌کنند این است که کارگزاران رسانه عربی تنها شامل درس عربی یاد گرفته‌ها نباشد و بایستی فرهنگ عربی را فرا گرفت تا در خدمت این جیل بزرگ و ارزشمند در جهان اسلام باشیم و بدیهی است که فرهنگ عربی غیر از لغت عربی است ما باید این تفکر را با زبان نرم و شیرین قرآنی، الهی و اسلامی به مردمان عرب زبان‌مان منتقل کنیم اصلا نباید بگوییم ما بالاتر یا شما بالاترید این تعبیرات را گاهی در شبکه‌های مجازی می‌شنویم و بسیاری از این مباحث تخریب کننده هستند ما باید در بخش خبری و رسانه و در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و در نهایت انقلاب اسلامی ایران با استفاده از دوستان خود در این عرصه فعال شویم.

امروز یک میلیارد و ششصد میلیون انسان در دنیا مسلمان هستند از این تعداد فقط 350 تا 400 میلیون شیعه و بقیه اهل سنت هستند ما باید با ادبیاتی همگرا با این عزیزان صحبت کنیم متأسفانه فتنه سوریه نشانه این غیرهمگرایی‌ها است.

* پس با این حساب چرایی حضور ایران در سوریه چیست؟

1- سوریه تنها کشوری است که در 8 سال دفاع مقدس زمانی که همه دنیا بر ضد ایران متحد شده بودند پشت سر ایران ایستاد و حتی گاهی اوقات خاکش را در اختیار رزمندگان ایرانی جهت انجام عملیات و آموزش قرار می‌داد.

2 - سوریه خط مقدم مقابله ایران با اسراییل(به عنوان دشمن درجه یک ایران) است چه از نظر فیزیکی و چه از نظر معنوی.

3- سوریه تنها حامی گروه‌های مقاومت حامی انقلاب ایران مانند حماس و حزب الله است. و تقویت این گروه‌ها یعنی تقویت پایه های انقلاب ایران در منطقه خاورمیانه.

4- سوریه سپر دفاعی ایران است پیروزی در برابر آمریکا و اسراییل در خاک سوریه کم هزینه‌ترین جنگ احتمالی است.

5- بشار اسد و اکثر هیئت حاکمه سوریه از علویان هستند و ارادت زیادی به اهل بیت(ع)دارند و حقد و کینه حکام عرب از این موضوع به خوبی پیداست.

6- اسراییل و آمریکا دریافته‌اند که اگر نوک نیزه تهاجمی ایران یعنی سوریه بشکند حمله به ایران بسیار راحت تر خواهد بود.

7- پل ارتباطی ایران و گروه‌های مقاومت که نقش سپر دفاعی ایران را دارند تنها کشور سوریه است که آمریکائی‌ها و اسرائیلی‌ها بعد از شکست در جنگ 33روزه لبنان و22 روزه غزه این را به خوبی دریافته‌اند و از این رو قطعا عقده‌های شکست در جنگ‌های قبلی را در سوریه تخلیه خواهند کرد.

8-امروز آمریکایی‌ها در دنیا به بی‌وفایی در مقابل دوستانشان مشهورند و چشم تمام حاکمان دنیا به وفاداری ایران در مقابل دوستانش (سوریه) دوخته شده است و اگر ایران بتواند در حمایت از نظام سوریه سربلند بیرون بیاید قدرت جذب ایران صدها برابر خواهد شد و تمرکز کشورهای منطقه به دنبال حمایت های معنوی ایران به جای آمریکائی‌ها خواهد بود.

پس مسئله سوره مسئله امنیت ملی ماست و لاغیر  و این را آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها به خوبی دریافته‌اند و اینکه یادمان نرود همیشه برد با کسانی است که در خاک دیگری غیر از خاک خود نبرد می‌کنند.

*به همین دلیل است که امروز جمهوری اسلامی ایران از بشار اسد دفاع می‌کند؟

ابتدا تأکید کنم که ما از بشار اسد دفاع نمی‌کنیم حدود هفت و نیم سال پیش ملک عبدالله در کنفرانس جهان عرب بیروت صحبت‌هایی با بشار اسد داشت آنها در یک اتاق تنها صحبت کردند و محتوای این جلسه را از خواص شنیدم که ملک عبدالله در این اتاق به بشار اسد سه راهکار برای ادامه همکاری پیشنهاد می‌کند:

اینکه سوریه را ترک کرده و با مبلغ زیادی دلار در جزیره‌ای در فرانسه به همراه خانواده خودش با حمایت سعودی ها زندگی کند! یا حضور ایرانی و مقاومت اسلامی حزب الله را به صفر رسانده و با حمایت آنها سوریه را بیش از گذشته آباد کند! و اگر نمی تواند ایران و مقاومت را رها کند بایستی تاوان آنرا پاسخگو باشد!

بشار اسد در این جلسه سوال کرده که: این مبالغ جهت فروش کشورم سوریه است یا خرید من؟! ملک عبدالله اظهار کرده من فلسفه بلد نیستم یا زیر بار ما می‌روی و یا ...؟! که در نهایت دکتر بشار اسد به وی می‌گوید: من و خانواده‌ام که خریدنی نیستیم و حتی مردم سوریه نیز قیمتشان بیش از قیمت پیشنهادی تو و ملک عبدالله است بنابراین ما خاک و مردم سوریه را با هیچ چیزی تعویض نکرده و با افتخار در کنار مردمم و مقاومت اسلامی فلسطین جان خود را نیز فدا خواهم کرد لذا نتیجه نیز همین می‌شود که الان شاهد آنیم!

فتنه‌ای که امروز در سوریه شاهد هستیم با نهضت‌ها، انقلاب‌ها، ربیع العربی‌ها و بیداری اسلامی تفاوت اساسی دارد:

اول: اینکه همه انقلاب‌ها اصولا از پایتخت‌ها شروع شد درحالیکه در سوریه از مرزها آغاز شد. دوم تمام انقلاب‌ها برای این است که عده‌ای با اسرائیل و آمریکا رابطه دارند درحالیکه بشار اسد کاملا ضد اسرائیل و آمریکا عمل می‌کند.

سوم اینکه اگر دست خارجی از انقلاب سوریه قطع شود کمتر از یک ماه این بساط برچیده می‌شود در حالیکه انقلاب‌های اصیل فاقد دست خارجی است.

امروز طبق آمار گذرنامه‌های بدست آمده از تروریست های بدست آمده در خاک سوریه، گزارش سایت‌های خارجی، افراد دستگیر شده، جنازه‌ها و ... نشان می دهد که بیش از 83 کشور در جنگ سوریه حضور مستقیم دارند. درحالی‌که در هیچ انقلابی از کشورهای دیگر عنصر خارجی برای جنگ برده نمی‌شود!

نکته دیگر اینکه رهبران انقلاب‌ها از درون ملت‌ها و داخل کشورها هستند ، اما اینها در سوریه اصلا رهبری ندارند و فردی که اتفاق نظر بر او داشته باشند وجود ندارد در نهایت ملک عبدالله دو خواسته از بشار اسد داشت نخست کم کردن رابطه با ایران و دوم جمع کردن بساط حزب الله از سوریه بود که او هم موافقت نکرد.


ادامه دارد...


١١:٢٣ - 1395/09/06    /    شماره : ٦٦٥٩١١    /    تعداد نمایش : ٢١٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نمایشگاه «دمشق در عمق نگاه‌ها» در سوريه (خبر)
 برگزاري دوره دانش‌افزایی زبان فارسي در سوريه (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 مراسم افتتاح سال تحصيلي جدید جامعه المصطفی العالمیه در دمشق برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی و هنری «مقاومت» در سوريه افتتاح شد (خبر)
 برگزاری بیستمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 راه‌اندازي گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تشرین (خبر)
  راه‌اندازی بخش زبان فارسی در دانشگاه تشرین سوریه (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با روزنامه «تشرین» سوریه (خبر)
 برگزاری نخستین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه سوریه (خبر)
 درخشش اساتید سوری در نخستین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 مفاهیم فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را نشر مي‌دهيم (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر اوقاف سوریه (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از موزه ملی سوریه (خبر)
 افتتاح چهارمین جشنواره فرهنگ مردمی در طرطوس سوريه (خبر)
 برگزاری نوزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «حزب‌الله؛ فلسفه قدرت» در سوريه (خبر)
 افتتاح نمایشگاه بین‌المللی كتاب دمشق (خبر)
 جشن میلاد امام رضا (ع) در سوریه (خبر)
 اعلام آمادگي مرکز فرهنگی شهر طرطوس سوريه براي آموزش زبان فارسي (خبر)
 بزرگداشت روز میلاد امام رضا (ع) در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاری هجدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برگزاری هفدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ايران در لاذقيه با رییس دانشگاه تشرین سوريه (خبر)
 افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 بررسی میراث تمدنی و راه‌های حمایت از آن در دمشق (خبر)
 شانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 انتشار شماره 128 فصلنامه «الثقافة الاسلامیة» در سوریه (خبر)
 اعلام برندگان مسابقه ادبي ـ هنري امام خميني (ره) در سوريه (خبر)
 نقش امام خمینی (ره) در بیداری اسلامی (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در دمشق برگزار شد (خبر)
 برگزاری پانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 برگزاری چهاردهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 برگزاری سیزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برگزاري جشنواره «گردهمايي فرهنگ‌ها»در لاذقیه (خبر)
 برگزاري همایش ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و سوريه (خبر)
 بررسی ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در سوریه (خبر)
 برگزاری دوازدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 انتشار شماره 127 فصلنامه «الثقافه‌الاسلامیه» در دمشق (خبر)
 گشایش چهل‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 مسابقه ادبی و هنری امام خمینی (ره) در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح دوره بهاره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نخستین گردهمایی شعر مقاومت در دمشق (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه «پیامبر رحمت» در سوریه (خبر)
 نشست «ویژگی‌های روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه» در دمشق (خبر)
 مراسم «قدس پایتخت ابدی فلسطین» در سوريه برگزار شد (خبر)
  برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سوریه (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با وزیر اطلاع‌رسانی سوریه (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 بازديد هنرمندان تجسمی ایران از انستیتوی هنرهای تطبیقی دمشق (خبر)
 دیدار هنرمندان ایرانی با ريیس اتحادیه هنرمندان تجسمی سوریه (خبر)
 افتتاح نمایشگاه آثار هنرمندان تجسمی ایران در دمشق (خبر)
 برگزاري ششمین نشست فارسی‌دوستان سوريه (خبر)
 بررسي نقش زن در نشر فرهنگ اعتدال و شهروندی در سوریه (خبر)
 پنجمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 آغاز نود و دومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 چهارمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 دبيرخانه شعر مقاومت در سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس دانشکده ادبیات دانشگاه دمشق (خبر)
 توسعه روابط دانشگاهی ایران و سوریه (خبر)
 بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه (خبر)
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت ايران در بیست‌ونهمین نمایشگاه کتاب دمشق (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 آغاز مسابقات قرآن كريم در دمشق (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 نشست همبستگی با آزادگان فلسطین در دمشق برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 نمايش بادیگارد در سوریه (خبر)
 برگزاري جشن آغاز سال تحصيلي ايراني‌ها در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
 بررسي «جایگاه انقلاب اسلامی ایران در رشد جامعه جهانی» در سوريه (خبر)
 تأسيس انجمن فارغ‌التحصيلان سوری از دانشگاه‌های ایران (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربي در سوريه (خبر)
 انتشار یکصدونوزدهمین شماره فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوریه (خبر)
 برگزاري نشست «نقش عقلانیت و استقامت در ارتقای جامعه» در سوريه (خبر)
 آغاز هشتادوچهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 نشست علمی «جایگاه آرمان‌های تربیتی در مقابله با تفکر تکفیری» در سوريه برگزار شد (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با دبیر علمای شام در سوریه ديدار كرد (خبر)
 بزرگداشت شهداي سوريه برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس «خبرنگاران ضدتروریست» در سوريه برگزار شد (خبر)
 استاندار لاذقيه از كمك‌هاي ايران به سوريه قدرداني كرد (خبر)
 مقاومت امروز سوريه نتيجه تدبير امام خمینی (ره) است (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.