English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رايزني‌هاي فرهنگي و علمي ايران در تونس

رايزن فرهنگي كشورمان در تونس به منظور توسعه روابط فرهنگي و علمي با شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي اين كشور، با تعدادي از مسئولان فرهنگي تونس، ديدار و گفت‌وگو كرد

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمد اسدي‌موحد، رايزن فرهنگي ايران در تونس در هفته گذشته به منظور توسعه روابط فرهنگي به ويژه در موضوعاتي همچون حوزه نشر و كتاب، اكران فيلم محمد رسول‌الله (ص)، برنامه‌هاي مشهد پايتخت فرهنگي 2017 جهان اسلام، همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي و ... با تعدادي از مسئولان فرهنگي، نويسندگان، فعالان فرهنگي و مديران دانشگاهي تونس، ديدار و گفت‌وگو كرد كه گزارش اين ديدارها در ادامه منتشر مي‌شود.

ديدار با استاد دانشگاه تونس

محمد اسدي‌موحد، رايزن فرهنگي ايران، با منير رويس، از اساتيد و شخصيت‌هاي علمي دانشكده اصول ديني دانشگاه تونس، ديدار و گفت‌وگو كرد.

منير رويس، در اين ديدار با اشاره به اينكه آمادگي انجام برنامه‌هاي فرهنگي و علمي با رايزني فرهنگي ايران را دارد، گفت: مناسب مي‌دانيم كه همايش‌هاي علمي دانشكده اصول با شركت اساتيد ايراني برگزار شود و در اين راه نيازمند همكاري رايزني فرهنگي ايران هستيم.

وي همچنين تأكيد كرد كه برگزاري نمايشگاه قرآني مشترك و عرضه نسخه‌هاي خطي و چاپي ايران و تونس، گامي شايسته در معرفي تلاش‌هاي ايران در ترويج قرآن كريم خواهد بود.

در ادامه نيز محمد اسدي‌موحد، با قدرداني از همكاري‌هاي همه‌جانبه منير رويس در زمينه‌هاي علمي و فرهنگي با رايزني فرهنگي ايران، و تقدير از همكاري‌‌ و پيگيري‌هاي وي براي تأسيس مركز مطالعات قرآني با مشاركت دانشگاه جامعه المصطفي، آمادگي رايزني فرهنگي ايران براي دعوت از اساتيد و نخبگان ايراني براي شركت در همايش‌هاي علمي دانشگاه تونس را اعلام كرد.

 

ديدار با رييس دانشكده تمدن اسلامي در دانشگاه زيتونه

محمد اسدي‌موحد، رايزن فرهنگي كشورمان همچنين به منظور ارتقاي روابط علمي، آموزشي و فرهنگي، با عبداللطيف بوعزيزه، رييس دانشكده تمدن اسلامي دانشگاه زيتونه، ديدار و گفت‌وگو كرد.

اسدي‌موحد در اين ديدار با بيان اينكه رايزني فرهنگي ايران در تونس، فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و علمي خود را بر اساس تعامل و تبادل تجارب بين انديشمندان و نخبگان دو كشور انجام مي‌دهد، گفت: بحث احياي تمدن بزرگ اسلامي در جمهوري اسلامي ايران در حال پيگيري و انجام است. در اين راه خواستار همكاري و مشاركت دانشگاه زيتونه هستيم.

وي گفت: در عصر حاضر، جامعه اسلامي نياز شديد به گفت‌وگو و شناخت بيشتر از يكديگر دارند؛ زيرا با گفت‌وگو و تبادل انديشه، تمام مشكلات جهان اسلام حل خواهد شد.

وي تأكيد كرد: جهل و ناداني از يك طرف و توطئه‌هاي دشمنان اسلام از طرف ديگر، باعث شده است كه امروزه جهان اسلام در بدترين وضعيت قرار گيرد و آتش فتنه هر روز شعله‌ورتر شود و عامل اصلي آن هم جهل و ناداني است.

اسدي‌موحد افزود: گفت‌وگو بين انديشمندان و سرايت دادن آن به متن جامعه اسلامي، يكي از راهكارهاي عملي است كه نمونه آن موضعگيري بعضي از علما است.

وي ادامه داد: برخي از علما فيلم محمد رسول‌الله (ص) را بدون آنكه آن را ببينند، تحريم كرده‌اند. با شناختي كه از علماي زيتونه دارم، اطمينان دارم كه در صورت ديدن اين فيلم، نظر مثبت خواهند داشت.

اسدي‌موحد همچنين از رييس دانشكده تمدن اسلامي دانشگاه زيتونه و علاقمندان براي مشاركت در همايش بين‌المللي گفت‌وگوي فرهنگي ايران و عرب كه بهمن ماه اينده در تهران برگزار خواهد شد، دعوت كرد.

رايزن فرهنگي كشورمان در پايان اظهار كرد: مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و مراجع تقليد شيعه، همواره بر وحدت مسلمانان تأكيد دارند و فتاواي مقام معظم رهبري و ديگر مراجع درباره احترام به اعتقادات مذاهب اسلامي موجود است و افراط و خرافات را محكوم مي‌كنند. همچنين جمهوري اسلامي ايران، حركات بعضي از شيعيان انگليسي را محكوم كرده و پيام اخير رهبري معظم انقلاب هم ناظر به اين موضوع است.

در ادامه اين ديدار نيز بوعزيزه، رييس دانشكده تمدن اسلامي دانشگاه زيتونه با تأكيد بر اينكه ضرورت دارد تا هر چه بيشتر ارتباطات علمي و فرهنگي دو طرف افزايش يابد تا سوء‌تفاهم‌ها نسبت به هم برطرف شود، گفت: در رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي، شاهد بعضي مطالب درباره ايران و شيعه هستيم كه طبعاً نگاه و برداشت منفي نسبت به ايران ارايه مي‌كند.

وي افزود: از ايجاد ارتباط علمي با نخبگان ايران استقبال مي‌كنم و اميدوارم روابط علمي و فرهنگي بين نخبگان افزايش يابد.

ديدار با رييس جمعيت ابصار تونس

خبر ديگر از تونس اينكه محمد اسدی‌موحد، با محمد منصوري، ريیس جمعیت ابصار (روشندلان) تونس ديدار و گفت‌وگو كرد. این ديدار در خصوص دعوت از تعدادی از روشندلان ایرانی برای اجرای برنامه موسیقی در دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی روشندلان تونس و ارايه توضيحاتي توضیح در خصوص نحوه برگزاری آن، تشکیل شد. جشنوار موسيقي روشندلان تونس از تاریخ 11 تا 14 آذر برگزار خواهد شد.

محمد منصوری در ابتداي اين ديدار آماری از جمعيت نابینایان و معلولان تونس (حدود 60 هزار نابينا و 800 هزار معلول و ناتوان جسمی) ارايه داد و افزود: در کشورهای همسایه مثل الجزایر و مصر، به دلیل جمعیت و مشکلات اجتماعی و ازدواج‌های فامیلی، اين آمار بالاتر است؛ براي نمونه جمعيت معلولان در مصر به هفت ميلیون تن مي‌رسد.

وي در ادامه آمادگی پذیرایی براي گروه هشت نفره موسیقی روشندلان ایرانی را اعلام كرد و افزود: تجربه گروه موسیقی ایرانی در سال گذشته هنوز در خاطره‌ها باقي مانده است. امیدوارم امسال، هنرمندان روشندل ایرانی بهتر از سال قبل حاضر شوند.

ديدار با رييس اداره نشر و كتاب وزارت فرهنگ تونس

محمد اسدي‌موحد، رايزن فرهنگي ايران در تونس به منظور توسعه فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي كشورمان در حوزه نشر و كتاب، با هلا الوردي، رييس اداره نشر و كتاب وزارت فرهنگ تونس و نويسنده كتاب «آخرين لحظات زندگي پيامبر (ص)» ديدار و گفت‌وگو كرد.

اسدي‌موحد در اين ديدار با يادآوري اينكه مسئوليت در حوزه كتاب و نشر، يكي از موضوعات مهم و چالشي در تونس است، گفت: به شما تبريك مي‌گويم كه با شجاعت، كتابي درباره وفات پيامبر (ص) تأليف كرده‌ايد و در آن سؤالاتي بسيار مهم از جمله موضوع كاغذ و قلم، موضوع بي‌احترامي بعضي از اصحاب به پيامبر (ص) موضوع بي‌توجهي به پيكر پاك پيامبر (ص) را مورد توجه قرار داده‌ايد.

وي ادامه داد: با اين حال برخي مطالب نقل شده در اين كتاب و روايات وارده از منابع اهل سنت در خصوص چگونگي ازدواج امام علي (ع) و حضرت زهرا (س) و همچنين ارايه شخصيتي بسيار معمولي از علي (ع) چون با منابع شيعيان تضاد دارد، ممكن است آنان را ناراحت كند.

رايزن فرهنگي كشورمان با اظهار اينكه پديده انديشه وهابيت همچون غده سرطاني در جامعه اسلامي است و نخبگان و انديشمندان بايد بيشتر وارد صحنه شده و با آن مقابله كنند، ادامه داد:مي‌خواهيم از هدف و انگيزه‌ شما از تأليف اين كتاب بدانيم؛ با اين توضيح كه به دليل همسويي با مواضع شيعه، شما و كتاب شما مورد هجوم بعضي علما به ويژه علماي سلفي‌، قرار گرفته‌ايد.

آمادگي براي شركت ناشران تونسي در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در بهار سال آينده، همكاري در عرصه‌هاي فرهنگي در خصوص مشهد مقدس پايتخت فرهنگي اسلام در سال 2017 و برگزاري همايش بين‌المللي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و عرب در بهمن ماه 95 در تهران، ديگر موضوعات مطرح شده از سوي اسدي‌موحد در اين ديدار بود.

در ادامه نيز هلا الوردي، با اعلام اينكه در خصوص بلاي انديشه تكفيري و سلفي موافق رايزني فرهنگي ايران هستم، گفت: به تازگي كتابي به زبان فرانسه درباره تاريخ وهابيت و خاستگاه آن تأليف شده كه در حال ترجمه شدن به زبان عربي است.

وي افزود: بعد از اخذ دكتراي خود از فرانسه، به فكر تأليف و خلق يك اثر علمي كه كمتر به آن پرداخته شده است بودم. روزي به مركز مطالعات علوم اسلامي در پاريس رفتم و در بخش مطالعات اسلام به موضوع «سقيفه بني ساعده» و «الرزيه يوم الخميس» برخورد كردم. همان زمان تصميم گرفتم در اين باره تحقيق كنم؛ ولي متوجه شدم قبل از آن موضوع احتضار و موت پيامبر (ص) نيز بسيار جالب است و موضوعاتي بايد بيان شود كه در منابع اهل سنت هست؛ ولي به آن توجه نشده است؛ بنابراين از تأليف درباره سقيفه منصرف شدم و به مقدمه آن كه جريانات واقع شده در خانه پيامبر (ص) است، پرداختم كه خود يك كتاب شد.

الوردي ادامه داد: در اين كتاب بيشتر سؤالاتي را مطرح كرده و قضاوت را به عهده خواننده گذاشته‌ام. سؤالاتي از قبيل اينكه چرا مانع نوشتن وصيت پيامبر (ص) شدند؟ چرا او را مجنون خطاب كردند؟ چرا همه خلفا جانشين خود را انتخاب كردند، ولي پيامبر انتخاب نكرد؟

وي افزود: هدف از مطالبي كه درباره علي (ع) و فاطمه (س) بيان شده، اين است كه خواننده خودش قضاوت كند كه چرا احاديث اهل سنت، از علي (ع) و فاطمه (س) شخصيت ديگري ارايه داده‌اند و اين روايات با اهداف سياسي ترويج شده است و بنده فقط از منابع اهل سنت نقل كرده‌ام و هيچ قضاوتي انجام نداده‌ام.

رييس اداره نشر و كتاب وزارت فرهنگ تونس در بخش ديگري از سخنانش بيان كرد: با توجه به استقبال زياد از اين كتاب، هم در فرانسه و هم در تونس، جلد دوم آن كه درباره واقع سقيفه و يوم الخميس است و جلد سوم كه به تاريخ حوادث بعد از فوت علي (ع) و قتل حسن (ع) و حسين (ع) مي‌پردازد، را تأليف خواهم كرد.

هلا الوردي در پايان سخنانش آمادگي خود براي همكاري فرهنگي با ايران را اعلام كرد و گفت: درباره اكران فيلم محمد رسول‌الله (ص) در تونس با وزير فرهنگ مذاكره كرده‌ام و وي قول داده تا موانع را براي اكران عمومي اين فيلم برطرف كند.

انتهاي پيام/


١٣:٢٤ - 1395/07/12    /    شماره : ٦٦١٠٠٣    /    تعداد نمایش : ١٣٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه هنر خطاطی هستيم (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و تونس (خبر)
 ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است (خبر)
 پايان سیزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 تمجيد چهره دانشگاهي تونس از راه‌اندازي كتابخانه ايراني در كشورش (خبر)
 دهمین جشنواره تئاتر عربی در تونس (خبر)
 بزرگداشت روز جهاني زبان عربي در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايران در جشن ميلاد‌النبي (ص) تونس (خبر)
 تقدیر از گروه موسیقی روشندلان اعزامی از ایران در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در راديو فرهنگ تونس (خبر)
 اجراي موسیقی ایرانی در جشنواره روشندلان تونس (خبر)
 برگزاري نشست «آشنایی با ادبیات و شعر معاصر» در تونس (خبر)
 برگزاری سي‌وهفتمين جشنواره شعر توزر در تونس (خبر)
 شب شعر «زيبايي و معنويت در شعر فارسي» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «جامعه و فرهنگ تونس» (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 فرقانی: سازمان ملل متحد «روز روزنامه‌نگاری صلح» را اعلام کند (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 سومین مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 سومين مجمع علمي دانشگاه ايران و جهان عرب در تونس (خبر)
 سليماني: کشورهای اسلامی در جهان جدید سرنوشت مشترکی دارند/ مسلمانان برای تغییر سرنوشت مشترک خود باید با هم همکاری کنند (خبر)
 سومین مجمع علمی دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس آغاز به کار کرد (خبر)
 سومين مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس افتتاح مي‌شود (خبر)
 جشنواره هنري و صنايع دستي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 نخبگان تونسي علاقه وافري به فراگيري زبان فارسي دارند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در تونس توسعه مي‌يابد (خبر)
 نشست آشنايي با فرهنگ و تمدن ايراني در تونس (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 هفته فرهنگی تونس در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري «هفته فرهنگي سوريه» در تونس (خبر)
 ارايه كتاب‌هاي ايران‌شناسي در خانه فرهنگ نجم‌المدينه تونس (خبر)
 برگزاری همایش «چشم‌انداز وحدت اسلامی و چالش‌های آن» در تونس (خبر)
 برگزاری همایش «وحدت از منظر تمدن مدرن اسلامی» در تونس (خبر)
 قدرداني پدر شهید تونسی دفاع مقدس از جمهوري اسلامي ايران (خبر)
 دوره جديد آموزش خوشنويسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 شبي با فرهنگ و هنر ايراني در تونس (خبر)
 بررسی چالش‌های فرهنگی جهان اسلام در تونس (خبر)
 برگزاري نشست «ایران فرهنگی در جهان معاصر» در تونس (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه تواشیح «بصائر» در تونس (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «القدس تناديكم» در تونس (خبر)
 برگزاري نشست علمی نقش عرفان از منظر امام خمینی (ره) در تونس (خبر)
 برگزاري نمايشگاه «راه قدس» در تونس (خبر)
 پايان دوازدهمين دوره آموزش خط نستعليق در تونس (خبر)
 تأثير شاهنامه فردوسي بر شعر جهان عرب (خبر)
 فرهنگ و تمدن ايران منحصر بفرد است (خبر)
 همايش مبارزه با فساد در تونس (خبر)
 شركت هيأت سينمايي تونس در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر (خبر)
 قاریان و حافظان تونسي در تهران (خبر)
 کسب مقام دوم قاري ايراني در مسابقات تونس (خبر)
 پانزدهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس آغاز شد (خبر)
 پايان هفته فیلم ایران در تونس (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در تونس (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی خط و تذهیب در تونس (خبر)
 نمايشگاه كتاب تونس با شركت ايران افتتاح شد (خبر)
  تونس بازار مستعدی برای فعالین فرهنگی هنری ایران است (خبر)
 تنها خواسته پدر شهيد كمال كورسل (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 تجليل از شهيد محمد الزواري در تونس (خبر)
 برپايي نمايشگاه دستاوردهاي انقلاب اسلامي در تونس (خبر)
 هنرمند تونسي برج آزادي را به تصوير كشيد (خبر)
 اعلام برنامه‌های دهه فجر در تونس (خبر)
 افتتاح نمايشگاه جلوه‌هاي تمدن ايران اسلامي در تونس (خبر)
 روزنامه‌نگار تونسی: طرح راهبردي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران منجر به اعتلاي جهان اسلام مي‌شود (خبر)
 پژوهشگر تونسي: ایران نقش مهمی در دفاع از امت اسلامی دارد/ تكيه بسیاری از مسلمانان به ایران (خبر)
 تمجيد نخبگان تونس از دستاوردهاي ايران اسلامي (خبر)
 نمايش آخرين برگ در تونس (خبر)
 اختتاميه جشنواره تئاتر كودكان تونس (خبر)
 موسيقي ايران نياز جوانان تونسي است (خبر)
 ايران قدرت رسانه‌اي خود را در جهان عرب افزايش دهد (خبر)
 انتشار كتاب سازگاري انديشه‌‍‌هاي خضر حسين و امام خميني (ره) در تونس (خبر)
 آخرین برگ در تونس (خبر)
 هنرهاي نمايشي ايران فاخر است (خبر)
 سفر متخصص كلام اسلامي تونس به ايران (خبر)
 درخشش هنرمندان ايراني در جشنواره موسيقي روشندلان تونس (خبر)
  برگزاري نشست بين‌المللي «صوفيه و جهاد» در تونس (خبر)
 درخشش گروه تئاتر «سيمرغ» ايران در تونس (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با فرهيختگان تونسي (خبر)
 پيشرفت علمي زنان ايراني قابل تحسين است (خبر)
 معرفي فرهنگ ايران از شبکه رادیو مجازی تونس (خبر)
 گروه موسيقي ديني و صوفي تونس در راه تهران (خبر)
 ايران زادگاه تصوف و عرفان است (خبر)
 ايران در عرصه‌ فرهنگي در تونس بسيار فعال است (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي تاريخ اباضيه در تونس (خبر)
 علاقه هنرمندان تونسی به هنر ایرانی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مدیرکل فرهنگ استان الکاف تونس (خبر)
 پايان‌ كار جشنواره موسیقی سوسه تونس با اجراي هنرمندان ایرانی (خبر)
 بررسی مقامات مشترک موسیقی ایرانی و عرب در تونس (خبر)
 تشريح تاریخ موسیقی ایران در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 بررسي به تصويركشيدن چهره انبياء در تونس (خبر)
 تازه‌هاي نشر بازار كتاب تونس (خبر)
 شعر عاشورایی و مرثیه‌خوانی در تونس بررسي مي‌شود (خبر)
 تقدير از فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 حمايت وزارت فرهنگ تونس از فعاليت هاي فرهنگي ايران (خبر)
 جشنواره تئاتر قرطاج تونس ميزبان تئاتر ايراني (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با نويسنده تونسي (خبر)
 جایگاه والاي ایران در عرصه هنر بر كسي پوشيده نسيت (خبر)
 حكام سعودي به دنبال اختلاف بین صفوف مسلمانان هستند (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه منوبه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 زنان ايراني الگوي خوبي از زن مسلمان هستند (خبر)
 جوانان تونسي متأثر از افكار شهيد مطهري هستند (خبر)
  حضور سادات حسني در شمال آفريقا سد انتشار افكار وهابيت است (خبر)
 نويسندگان و ايران‌شناسان تونسي تكريم شوند (خبر)
 ذائقه فرهنگي مردم تونس به فرهنگ ايراني بسيار نزديك است (خبر)
  انديشه‌هاي حضرت امام (ره) فانوسي براي جوامع اسلامي است (خبر)
 تمدن ايران و اسلام در تونس بررسي می‌شود (خبر)
 گرامیداشت عباس کیارستمی در جشنواره فیلم قلیبیه تونس (خبر)
 ايران در برگزاري هفته فرهنگي تونس همكاري كند (خبر)
 ايران اسلامي پیشرو در فعاليت‌هاي قرآنی است (خبر)
 نشر انديشه‌هاي حضرت امام (ره) در نشريه «جوهر‌الاسلام» تونس (خبر)
 نشست «جایگاه خط نستعلیق در جهان اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 راه‌اندازي فراكسيون بين‌المللي حمايت از فلسطين در پارلمان تونس (خبر)
 بزرگداشت عبدالله الزواري از رهبران حزب النهضه تونس (خبر)
 حمایت انجمن و اتحادیه ناشران تونسی از مقاومت فلسطين (خبر)
 شعرخواني جمال نصاری در راديو تونس (خبر)
 ساخت نمايشنامه «داله» در تونس (خبر)
 سینمای ایران داراي ظرفیت و پتانسیل بالایي است (خبر)
 زندگی امام خميني (ره) درس بزرگی برای جامعه اسلامی است (خبر)
 بررسي زندگی حضرت امام (ره) در راديو «وطنيه» تونس (خبر)
 بررسي جايگاه شاعران پارسي‌گوی ایرانی در تونس (خبر)
 گراميداشت دهمين سال تأسيس رادیو فرهنگ در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی تونس آغاز به كار كرد (خبر)
 بررسي مسابقات بين‌الملي قرآن ايران در راديو تونس (خبر)
 تمجيد انديشمند تونسي از انديشه‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري دومین جشنواره بین‌المللی هنر معاصر در تونس (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با فرهيختگان تونسي (خبر)
 برگزاري دوازدهمين دوره آموزشی خط نستعلیق در تونس (خبر)
 حضور حافظان قرآن کریم تونس در مسابقات قرآن كريم ايران (خبر)
 معرفي کتاب «آخرین روزهاي زندگي پیامبر(ص)» در تونس (خبر)
 دوره آموزش فیلمنامه‌نویسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره فیلم «قرطاج» تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 مصاحبه راديويي رايزن فرهنگي كشورمان با راديو تونس (خبر)
 ایران را با هنر و فرهنگ برتر می‌شناسیم (خبر)
 پايان جشنواره شعر مقاومت دانشجويي در تونس (خبر)
 هفته فرهنگي تونس در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در «روز فرهنگ» تونس (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان كارگاه آموزش هنر و تذهيب ايراني ـ اسلامي در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس برگزار شد (خبر)
 رونمایی «مصحف شریف» و «صحیح بخاری» در تونس (خبر)
 کارگاه آموزش «فیلمنامه‌نویسی» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 كارگردان تونسي از «سلحشور» تمجيد كرد (خبر)
 بزرگترین جشنواره موسیقی آفریقا در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري آيين جشن سی‌وهفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در تونس (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت دهه فجر در مدرسه ايران در تونس (خبر)
 معرفي پل طبیعت تهران در جشنواره هنر تونس (خبر)
 پايان دهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برگزاري نشست گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در تونس (خبر)
 طراح پل طبیعت تهران مهمان ويژه جشنواره میراث فرهنگی تونس است (خبر)
 برگزاري جشنواره‌هاي بين‌المللي تئاتر تونس (خبر)
 شرکت علما و اندیشمندان تونسي در کنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 ريیس جدید بیت‌الحکمه تونس منصوب شد (خبر)
 نمایشگاه عکس «تونس در قلب‌های ما» برگزار شد (خبر)
 تمدن ایران غنی‌ترین تمدن‌ها در طول تاريخ است (خبر)
 تعامل دانشگاه زیتونه تونس با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 جشنواره موسيقي روشندلان در تونس برگزار شد (خبر)
 نگاه جهان اسلام به ایران و دستاوردهای آن است (خبر)
 ایران جایگاه رفیعی در دنیا و جهان اسلام دارد (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه سوسه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 نشست «گفت‌وگوهاي ايران و عرب» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته فیلم ایران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 شبکه رادیويی مجازی تونس با برنامه‌هاي ايراني غني مي‌شود (خبر)
 آماده پخش سريال هاي ايراني و آموزش زبان فارسي از تلويزیون تونس هستيم (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللي «تاریخ اباضیه» در تونس (خبر)
 تعاملات فرهنگی بین ملت‌ها راه مقابله با افراط‌گرايی است (خبر)
 آسيب‌شناسي دوره‌هاي آموزش زبان فارسي در تونس (خبر)
 سياست‌هاي حكيمانه ايران باعث افتخار علماي جهان اسلام است (خبر)
 همايشي براي محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي در تونس برگزار شد (خبر)
 جشنواره قرطاج تونس خواستار نمايش فيلم «محمد رسول الله (ص)» (خبر)
 تونس خواستار راه‌اندازي مركز مطالعات علوم قرآني معاصر با ايران شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مركز فرهنگي ابن خلدون تونس (خبر)
 دوره جديد آموزش زبان فارسي در تونس آغاز شد (خبر)
 آمادگي انجمن تونسي براي ميزباني از هنرمندان ايراني (خبر)
 هيأت دانشگاهي تونس در راه ايران (خبر)
 امروز عالی‌ترین روابط را با ایران داریم/ برگزاري هفته فرهنگی تونس در تهران (خبر)
 عرضه كتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» در تونس (خبر)
 انتشاركتاب «مقامات مشرقی در موسیقی معاصر تونسی» در تونس (خبر)
 تمجيد مربي تونسي از فوتبال ايران (خبر)
 جشنواره «شعر انقلاب» در تونس برگزار شد (خبر)
 تمجيد رایزن فرهنگی ایران از نقش زنان مسلمان در ارتقای سطح فرهنگ تونس (خبر)
 «مفهوم فلسفی وجود» در نگاه قاسم شعیب (خبر)
 فیلم کوتاه «آق گل» از ایران جایزه دوم را به خود اختصاص داد (خبر)
 نمايش فیلم‌هاي کوتاه ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم غیرحرفه‌ای تونس (خبر)
 نخستين دوره بازآموزی زبان فارسی در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش «خط نستعلیق» و «زبان فارسی» در تونس (خبر)
 جشنواره‌هاي ماه مبارك رمضان در تونس اجرا شد (خبر)
 تقدير وزارت فرهنگ تونس از خوشنویس كشورمان (خبر)
 كتاب «قطره‌هایی از دریای اندیشه‌های گوهربار امام و رهبری» در تونس منتشر شد (خبر)
 امام خميني(ره) الگويي برای هر آزاده‌ای است (خبر)
 نمايشگاه تابلوهاي هنري در تونس برپا مي‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی «حقیقت زن در نگاه اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 نهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس آغاز شد (خبر)
 تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در برنامه زنده رادیویی در تونس (خبر)
 قيام امام خميني (ره) زمينه‌ساز دولت جهاني اسلام است (خبر)
 «اتاق ایران» در دانشگاه المنار تونس راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 امام خامنه‌ای مسیر امام خمینی (ره) را دنبال می‌کند (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.