English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

هنرمند ايراني مقيم ايتاليا:

مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند

موسيقي اروپا در قرون وسطي، با الهام از موسيقي شرقي و ايراني تغيير و با حضور مسلمانان در اروپاي جنوبي، موسيقي كليسايي و سازهاي آنها تفاوت پيدا كرد و به رشد رسيد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، پژمان تدين، هنرمند جوان كشورمان كه چند سالي است در ايتاليا زندگي، تحصيل و فعاليت هنري مي‌كند، دست به تلفيق دو هنر نقاشي و موسيقي زده است. اقدامي كه در تاريخ هنر براي نخستين بار عملي شده است و سيم‌ها و تارهاي تعبيه شده در تابلوهاي نقاشي، امكان نواختن قطعه‌اي موسيقايي را فراهم مي‌كند. تدين كه دنياي هنر از او به عنوان نخستين هنرمند در اين حوزه هنري ياد خواهد كرد، نخستين نمايشگاه رسمي خود در اين هنر را با ارايه و نمايش بيش از 30 تابلو و با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي كشورمان در ايتاليا، در تهران برگزار مي‌كند. به اين بهانه با پژمان تدين هم‌صحبت شديم و از وي پرسش‌هايي درباره هنر جديدش و راه‌هاي جهاني شدن هنرمندان كشورمان و آثارشان پرسيديم.

از شما اطلاعات كلي در دست داريم؛ زاده اصفهان هستيد، پدربزرگ شما هنرمند بود و پيش او و اساتيد ديگر مفاهيم اوليه هنر را آموختيد. براي ادامه تحصيل به ايتاليا رفتيد و حالا در تهران نمايشگاهي را از آثار نقاشي موزيكال خود برگزار مي‌كنيد. آيا شما در نقاشي سبك ابداع كرده‌ايد؟

در نقاشي، امروزه آنقدر سبك‌هاي متفاوت كار شده كه ديگر شايد بتوان گفت كه ديگر هيچ نقاشي نمي‌تواند سبك جديدي ارايه دهد. در صد سال اخير تمام سبك‌هاي نقاشي اجرا شده و اگر كسي مدعي شود كه من سبكي در نقاشي ابداع كرده‌ام، به نظرم كمي زياده‌گويي است. كار تنها من اضافه كردن موسيقي به نقاشي است. نقاشي‌هاي من در سبك سمبوليسم و يا هنر كانسپ‌توآل رسم مي‌شوند. كاري كه من كردم اين بود كه با گذاشتن تعدادي سيم كه روي تابلوها به ارتعاش مي‌آيند، موسيقي را به فلسفه نقاشي اضافه كردم.

ما در رشته‌هاي مختلف هنر شاهد تلفيق بوده‌ايم؛ مخصوصاً در موسيقي كه موسيقي‌هاي تلفيقي در اين چند سال اخير هم رشد بسياري داشته است. با اين حال فكر مي‌كنم كه پيش از اين تلفيقي بين موسيقي و نقاشي، نشده بود. پيش از شما اين كار صورت گرفته بود؟

اين كار تنها به صورت فلسفي و تئوري شده بود. بيش از صد سال قبل، نقاشي روسي به نام واسیلی کاندینسکی، تابلوهايي مي‌كشيد و نام‌هاي آنها را از اسامي همچون سمفوني شماره 2 انتخاب مي‌كرد. نقاشي بود كه درباره موسيقي صحبت مي‌كرد. ادعايش اين بود كه وقتي نقاشي مي‌كنيم، از رنگ‌ها بايد صداي موسيقي بشنويم و اصلاً نقاشي هدفش اين نيست كه حقيقت را به ما نشان مي‌دهد. همانند اينكه وقتي موسيقي گوش مي‌دهيم و تصاويري به ذهنمان مي‌آيد، مي‌گفت كه نقاشي هم بايد موسيقي را تداعي كند. معتقد بود وقتي كه بيننده رنگ و شكل و فرم را مي‌نگرد، يك موسيقي را بشنود. ولي به صورت فيزيكي و واقعاً اينكه از تابلو نقاشي، نواي موسيقي را بشنويم، اولين كسي هستم كه در دنيا اين كار را انجام داده است. البته در حوزه‌هاي ديگري مانند مجسمه‌سازي قبلاً اين كار شده است. مجسمه‌هايي بودند كه تعدادي سيم و لوله‌هاي ارتعاشي داشتند و نواهايي از آن خارج مي‌شد. الان هم مجسمه‌هايي هستند كه وقتي باد مي‌وزد، از لوله‌هاي تهعبيه شده در آن صدايي مانند «هوووووو» خارج مي‌شود.

با وجود اينكه تئوري اين نقاشي موزيكال ارايه شده بود، چرا نقاش‌ها آن را عملي نكرده بودند؟

بيشتر نقاشي‌ها روي بوم كشيده مي‌شود و جنس بوم هم از پارچه است و نمي‌توان با پارچه اين تجربه را كسب كرد و نقاش‌ها هم هيچ‌وقت اين كار را نكرده‌اند كه آن را با راه‌حلي ساده برطرف كردم. من قبلاً در ايران كه بودم، ساز مي‌ساختم. سه‌تار و سنتور مي‌ساختم. با استفاده از اين تجربه، تابلوها را روي چوب‌هاي خيلي نازك درست كردم و روي آن نقاشي‌هايم را كشيدم كه خيلي شبيه به نقاشي‌هاي كشيده شده روي بوم‌هاي پارچه‌اي هستند. وقتي كسي به اين تابلو نزديك مي‌شود، سيم‌هاي ظريفي را مي‌بيند و حتي مي‌تواند با دست آنها را به ارتعاش دربياورد و صداي موسيقايي را بشنود كه ارتباط با مفهوم اثر نقاشي دارد.

مانند اين تابلو كه در مقابل ماست. تصاوير اين اثر درباره داوير موسيقايي است كه در ايران قديم، تمام تئوري‌هاي دستگاه‌هاي موسيقي ما در اين دايره‌ها با حروفي مانند ابجد نوشته مي‌شدند. من همان را روي تابلو كشيده‌ام. روي دواير بالايي آن، درباره يك دستگاه موسيقي صحبت شده كه من آن دستگاه موسيقي را در سيم‌هاي زير كوك كرده‌ام و مي‌توان با اين سيم‌ها، اين دستگاه موسيقي را نواخت.

پس با اين سيم‌هاي شما مي‌توان يك قطعه موسيقايي را نواخت؟

دقيقاً، ولي به صورت خيلي ساده. البته هدف من اين نبود كه يك ساز موسيقي ابداع كنم. براي من نقاشي مهم است و به همين دليل اين آثار خيلي ظريف به بخش موسيقايي وارد مي‌شوند. برخي از تابلوها 8 و برخي ديگر هم 5 سيم دارد. با اين حال مي‌توان برخي از قطعات را به صورت ساده اما مناسب با اين سيم‌ها اجرا كرد.

شما بعد از چند سالي كه اين تابلوها را خلق مي‌كنيد، آثارتان را اولين بار در ايران نمايش مي‌دهيد. تا حالا در ايران مشابه اين كار انجام شده است؟

خوشبختانه نه. تا الان كه نبوده؛ ولي بعد از اين فكر مي‌كنم كه از آن استقبال شود و شاهد كارهاي مشابه باشيم.

در خارج از كشور در چه كشورهايي اين هنر خود را معرفي كرده‌ايد؟

فقط در ايتاليا و آنهم به صورت محدود اين كار انجام شده است.

ايده اين كار از چه زماني با شما بود و از چه سالي آن را اجرا كرده‌ايد؟

از حدود 10 سال قبل ايده اين كار را در ذهنم پروراندم؛ ولي از 3 سال پيش آن را به مرحله عمل آوردم و به صورت رسمي آن را با برگزاري نمايشگاهي در ايتاليا معرفي كردم. در اين مدت هم با حدود 8 نمايشگاه خيلي معروف در ايتاليا براي معرفي اين هنر همكاري كرده‌ام.

استقبال چطور بود؟

خيلي خوب و عالي بود. به زودي هم قرار است با يكي از نمايشگاه‌هاي خيلي معروف رم، همكاري كنم و نمايشگاهي در آن داير كنيم. قرار است در اين نمايشگاه به عنوان نخستين كسي كه تلفيق نقاشي و موسيقي را ابداع كرده است، معرفي شوم.

نمايشگاهي از اين آثار در خارج از ايتاليا هم برگزار كرده‌ايد؟

تا كنون نه؛ ولي مذاكرات مقدماتي با چند گالري بزرگ در فرانسه، كانادا و آمريكا انجام داده‌ايم تا در اين كشورها هم نمايشگاه‌هايي را برگزار كنيم.

پس هنوز برگزار نشده‌اند؟

راستش را بخواهيد، نمايشگاه‌هايي تنظيم شده بودند؛ ولي من آنها را عقب انداختم، زيرا مي‌خواستم حتماً از ايران اين كار را آغاز كنم تا ايران به عنوان مهد تولد اين هنر، معرفي شود. نمي‌خواستم هنرمندي باشم كه از ايتاليا اين كار را آغاز كرده است.

به هر حال شما در ايتاليا چند نمايشگاه برگزار كرده‌ايد؟

اين نمايشگاه‌ها با همكاري بخش‌هاي خصوصي و به صورت محدود بوده و نه نمايشگاه‌هايي كه از طرف دولت ايتاليا برگزار شده باشد. به من از يك ارگان دولتي ايتاليا پيشنهاد برگزاري نمايشگاهي را ارايه دادند و حتي تاريخ آن را هم اعلام كردند كه مخالفت كردم و گفتم بعد از نمايشگاه ايران و چاپ و انتشار كاتالوگ اين هنر، با برگزاري نمايشگاهشان موافقت خواهم كرد.

دعوت به برگزاري نمايشگاه در كشورهاي ديگر، بازخورد برگزاري نمايشگاه‌ها در ايتالياست؟

بله، بعد از اينكه تصاوير اين نمايشگاه‌ها را در سايت شخصي من و يا گارلري‌ها ديده‌اند، از من دعوت به برگزاري نمايشگاه كرده‌اند كه آنها را بعد از نمايشگاه تهران، اجابت خواهم كرد.

با نگاهي كه به اين آثار، متوجه مي‌شويم كه در بيشتر آنها يك روح شرقي و ايراني نهفته است. درست متوجه شده‌ام؟

اين كارها در چند سبك توليد مي‌شوند. يكسري از آنها به صورت مينيمال و بسيار ساده هستند. در اين تابلوها رابطه ادبيات، رنگ و موسيقي ايران استفاده شده‌اند. رنگ‌هاي همه نقاشي‌ها همه از رنگ‌هاي به كار رفته در كاشيكاري‌هاي مساجد و بناهاي اصفهان است. درست است، نقاشي‌ها اغلب روح شرقي دارند.

شما در ايتاليا كه مهد رنسانس است، اصرار بر استفاده از قالب هنر ايراني ـ اسلامي داريد، علت آن چيست؟

در هنر اسلامي، از رياضيات و نجوم، بهره بسيار شده است. من سال‌ها در اروپا زندگي كرده‌ام. آنها دم از رنسانس مي‌زنند اما خودشان هم معتقدند كه اگر هنر اسلامي در شهرهاي مهم آن مانند ايران و بغداد نبود، اروپاييان هنر يوناني را نمي‌شناختند، چون مسلمان‌ها هنر و كتاب‌هاي يوناني را ترجمه كردند و اروپاييان از آن بهره بردند. به همين دليل براي من مهم است كه تمام اين سابقه هنر ايراني را در آثارم نشان دهم. تمام دست‌نوشته‌ها (كه از نسخه‌هاي اصيل قديمي ايران تهيه شده‌اند) را در آثارم آورده‌ام. در يكي از تابلوها نقاشي كليسايي قرون وسطايي را در كنار دو اثر از نقاشي ايرانيان در همان دوره را آورده‌ام تا نشان دهنده غناي هنر ايراني باشد. اين را هم بگويم كه موسيقي اروپا در قرون وسطي، با الهام از موسيقي شرقي و ايراني تغيير و با حضور مسلمانان در اروپاي جنوبي، موسيقي كليسايي و سازهاي آنها تفاوت پيدا كرد و به رشد رسيد. اين تابلوها درباره تمام اين مسايل بحث مي‌كند.

اين ايده كه از معرفي هنر خود را از ايران شروع كنيد و بعد به تمام دنيا گسترش دهيد، مال خود شماست؟

بله، اين ايده شخص خودم بود و آرزويم بود كه اين كار از ايران شروع شود.

كجا مطرح كرديد؟

در حقيقت براي اولين بار موزه موسيقي تهران اين موضوع را مطرح كرد. تماس گرفتند و خبر دادند كه كار من را ديده‌اند و ابراز علاقه كردند كه اين نمايشگاه در موزه موسيقي برگزار شود. من با رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا اين موضوع را مطرح كردم كه آنها هم استقبال كردند و گفتند كه حاضرند من را معرفي كنند كه اين نمايشگاه حالت رسمي پيدا كند كه اين اتفاق هم افتاد. بعد هم با هماهنگي اداره‌كل فرهنگي ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به اين مقطع رسيد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رايزني‌هاي فرهنگي ايران و اداره‌كل فرهنگي ايرانيان خارج از كشور اين سازمان، چقدر مي‌توانند در معرفي آثار شما مؤثر باشند؟

بگذاريد درباره حقيقتي صحبت كنم. شايد 99 درصد هنرمندان ايراني كه خارج از كشور زندگي مي‌كنند، از اين مسأله گله مي‌كنند كه چرا مسئولين كشورمان، كمكي به ما براي شناساندن هنرمان نمي‌كنند. من خودم هيچ وقت اين گله را نداشتم، با تمام مشكلاتي در مملكت است؛ اما از خداي من است كه به جاي يك ارگان دولتي ايتاليايي، يك سازمان ايراني براي من نمايشگاه برگزار كند. اين افتخار من است. در اين صورت به شكلي رسمي‌تر از من و هنر من در كشورهاي مختلف استقبال مي‌شود و بازخوردهاي آن قطعاً بهتر خواهد بود.

در بحث مالي و درآمدي هنرمند هم تأثير مي‌گذارد؟

در اين بحث نياز به وجود هماهنگي بين سازما‌ن‌هاي ايراني و سازمان‌هاي منطقه‌اي در كشورها دارد. هنرمند نياز به درآمد دارد و نمايشگاهي موفق است كه آثار ارايه شده در آن به فروش برسند. برگزاري اين نمايشگاه‌ها به هنرمند از نظر معنوي كمك مي‌كند؛ ولي بايد مقداري هم از نظر مالي كمك به هنرمند كند زيرا منبع درآمد هنرمند فروش آثارش است. وقتي نمايشگاهي در كشوري خارجي برگزار مي‌كنم كه برگزاركننده آنها سازمان‌هاي بومي هستند، آنها مي‌دانند كه چه كسي را دعوت كنند تا تابلوها به فروش برود. مثالي مي‌زنم؛ رايزني‌هاي فرهنگي ايران، كنسرت‌هاي موسيقي را در كشورهاي مختلف و با دعوت از گروه‌هاي ايراني برگزار مي‌كنند، اما چون كار را خودشان انجام مي‌دهند، بهتر است كه با نهادهاي بومي نيز همكاري بيشتري صورت دهند تا مخاطبان بيشتري جذب اين گونه كنسرت‌ها شوند.

اگر بخواهيم مثلاً نمايشگاه نقاشي در كشور ديگري برگزار كنيم، اين مهم است كه كشور ما و رايزني فرهنگي ما در آن كشور با فعالان بومي آن منطقه ارتباط برقرار كند و اوست كه مي‌تواند كه افراد زيادي را به آن نمايشگاه بياورد. اين همكاري حتماً بايد باشد. دوست دارم كه سازمان فرهنگ از طريق رايزني‌هاي فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف با موزه‌ها و گالري‌ها در خصوص برگزاري نمايشگاه آثار هنرمندان ايراني در كشورهاي مختلف ارتباط بگيرند و آنها را دعوت كنند و به نوعي اين سازمان بهترين راه معرفي جهاني هنرمندان ايراني است.

پس شروع همكاري شما با اين سازمان به نظر رضايتبخش است؟

بله، اما دوست دارم كه سازمان فرهنگ، به عنوان نهادي ايراني و دولتي، من را به عنوان هنرمند ايراني معرفي كند. اين رسمي‌تر و تأثيرگذارتر است. وقتي ارگاني دولتي از ايران من را دعوت كند، خيلي بهتر خواهد بود و نتايج كار خيلي بهتر خواهد شد. در اين صورت هنر ايران هم معرفي مي‌شود. البته اينها را تنها براي خودم نمي‌گويم و درباره تمام هنرمندان مي‌گويم. وقتي هنرمندي خودش دست به كار مي‌شود و با ارگان‌هاي دولتي كشورهاي مختلف رابطه ايجاد مي‌كنند، نتايج حاصل در خيلي از ابعاد راضي‌كننده نيست.

شما در نمايشگاه‌هاي خود چند تابلو به نمايش مي‌گذاريد؟

بستگي به نمايشگاه دارد. مثلاً نمايشگاه روز پنجشنبه 25 شهريور در موزه موسيقي تهران را با حدود 30 تابلو داير مي‌كنم. فروش اين آثار هم بستگي به نمايشگاه و مكاني كه در آن برگزار مي‌شود دارد. گاهي 90 درصد آثار فروش مي‌روند و گاهي در نمايشگاهي در شهركي دورافتاده كه كار تبليغات هم به درستي انجام نشده، فقط يك تابلو به فروش رفته است.

با هم برخي از تابلوهايتان كه براي اين نمايشگاه آماده مي‌كنيد را تماشا كرديم؛ ولي من امضايتان را پاي كارتان نديدم.

امضا، خيلي وقت‌ها ربطي به اثر ندارد و گاهي هم اثر، تحت‌الشعاع امضا قرار مي‌گيرد. به همين دليل امضاي خود را پشت تابلو مي‌زنم.

حرف آخر؟

بعد از اين همه سال حضور در ايتاليا، ارتباطاتي با جوامع هنري اروپا دارم كه از آن مي‌توان براي معرفي هنر ايران بهره برد. به همين دليل و درباره فعاليت‌هاي هنرمنداني كه توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلايم به اروپا اعزام مي‌شوند، اعلام آمادگي براي همكاري مي‌كنم.

 

* پي‌نوشت: با همكاري اداره‌كل امور فرهنگي ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي كشورمان در ايتاليا، نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» آثاري از پژمان تدين، هنرمند نقاش و موزيسين مقيم ايتاليا روز پنجشنبه، 25 شهريورماه جاري ساعت 18 تا 20 افتتاح مي‌شود. در حاشيه برپايي اين نمايشگاه، وركشاپ آواي نقاشي اين هنرمند نقاش و موزيسين مقيم ايتاليا، 27 شهريورماه به مدت دو روز از ساعت 10 تا 17 برگزار مي‌شود و پس از پايان اين كلاس آموزشي، به تمامي شركت‌كنندگان گواهي گذراندن اين كلاس از سوي مدرس و نگارخانه شهر، اعطا مي‌شود. همچنين، از آثار منتخب هنرجويان شركت‌كننده در اين وركشاپ، نمايشگاهي به مدت يك هفته در محل نگارخانه شهر آوا برپا مي‌شود.

نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» به مدت يك هفته از ساعت 10 تا 20 در میدان تجریش، خیابان شهید دربندی (مقصود بیک سابق) خیابان موزه، نگارخانه شهرآوا موزه موسیقی، براي بازديد هنردوستان و عموم علاقمندان، داير است.

گفت‌وگو از جواد شمس٠٨:٢٥ - 1395/06/24    /    شماره : ٦٥٩٦٤٢    /    تعداد نمایش : ١٤١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.