English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود

رييس دانشگاه راجشاهي بنگلادش در ديدار با رايزن فرهنگي كشورمان از اختصاص اتاق ایران‌ در اين دانشگاه خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هیأت رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش شامل سید موسی حسینی، رایزن فرهنگي ايران و اصغر خسروآبادی، کارشناس فرهنگی و ظهیرالدین محمود، مسئول بخش آموزش رایزنی فرهنگي كشورمان، از شهر راجشاهی اين كشور بازديد كرد. دیدار با استادان و دانشجویان دانشگاه راجشاهی و آگاهی از آخرین وضعیت آموزشی و فعالیت‌های گروه زبان و ادبیات فارسی، شرکت در نشست ادبی با حضور دانشجویان و استادان گروه زبان و ادبیات فارسی، دیدار و گفت‌وگو با رییس دانشگاه راجشاهی، دیدار با رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه، نشست ویژه و گفت‌وگو با استادان زبان فارسی درباره راه‌های افزایش تعامل رایزنی فرهنگي ايران و بخش فارسی دانشگاه با یکدیگر و حضور چند برنامه فرهنگي دیگر، از جمله محورهایی بود که در این سفر از سوي هيأت ايراني، به آنها پرداخته شد.

ملاقات با رییس دانشگاه راجشاهي

اعضاي اين هیأت در جريان سفر يك و نيم‌ روزه خود به شهر راجشاهي، با محمد میزان الرحمان، رییس دانشگاه راجشاهی ديدار كردند. سيد موسي حسيني، رایزن فرهنگی كشورمان در اين ديدار با ابلاغ سلام گرم سفیر جمهوری اسلامی ایران به رييس و كاركنان و اساتيد و دانشجويان دانشگاه راجشاهي، گفت: رابطه مردم ایران با بنگلادش، رابطه‌اي ریشه‌دار، فرهنگی، دینی، زبانی و تاریخی است که سابقه‌ای چند صد ساله دارد.

وي افزود: روزانه هزاران واژه فارسی در محاوره زبان بنگالی به کارگرفته می‌شود که چه بسا مردم نمی‌دانند که آن واژه‌ها فارسی هستند، اما احساس ما ایرانیان به هنگام دیدار با مردم شبه قاره و از جمله بنگلادش، همانند دوستان همکلاسی است که ده‌ها سال قبل در یک کلاس درس خوانده و خاطرات خوشی از یکدگر دارند اما به دلایل مختلف میان آنها فاصله افتاده و در دیدارها، خاطرات خوش گذشته را بازگومی کنند.

حسيني در ادامه تأكيد كرد: گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه راجشاهی، یکی از فعال‌ترین گروه‌های این زبان در دانشگاه‌های بنگلادش به شمار می‌رود و از نظر رايزني فرهنگي ايران، شایستگی ارتقا به گروه مستقل به نام زبان فارسی را همانند دانشگاه‌های داکا و چیتاگنگ دارد.

رایزن فرهنگی كشورمان همچنین از رییس دانشگاه تقاضا كرد تا محل مناسبی را در دانشگاه برای بهره‌برداری از اتاق ایران اختصاص و در اختیار رایزنی فرهنگي ايران قرار دهد.

میزان الرحمان، رییس دانشگاه راجشاهي در ادامه اين ديدار گفت: چنانکه اشاره کردید، ایران و بنگلادش، دارای روابط قدیمي و تاریخی‌اند. شعرای بزرگ بنگالی، با ترجمه آثار حافظ، خیام، سعدی، فردوسی و ... ما را با ادبیات، افکار و اندیشه شعرای ایران آشنا ساخته‌اند. حتی مردم عامی بنگلادش نیز شعرای ایران را خوب می‌شناسند. زبان فارسی بیش از 600 سال زبان رسمی و دولتی این خطه بوده است.

وي افزود: اکنون ما در روابط مان با خارج نباید فقط به کشورهای غربی اکتفا کنیم؛ بلکه وقت آن رسیده است که به رابطه با کشورهای شرقی به خصوص ایران که در علم و فناوری پیشرفت‌های فراوانی داشته است اهمیت ویژه دهیم.

ميزان الرحمان سپس با بيان اينكه ایران، مرکز فرهنگ و تمدن آسیاست، ادامه داد: هر چند که گهگاهی و به علل جغرافیایی و سیاسی رابطه ما با یکدیگر کم و زیاد شده؛ اما رابطه مردم ما با مردم ایران رابطه خونی است و نمی‌توان ما را از یکدگر جدا کرد.

وي با ابراز خرسندي از اعلام آمادگی رايزني فرهنگي ايران برای تحصیل دانشجویان بنگلادشی در دانشگاه‌های ایران، گفت: برای کمک به استقلال بخش فارسی دانشگاه راجشاهی از گروه‌های دیگر، آماده هستیم.

بنا بر اعلام اين گزارش، اعضاي هيأت رايزني فرهنگي ايران در زمان حضور در دانشگاه راجشاهي، با سرور چودهری، معاون دانشگاه راجشاهي و شفیق‌النبی صمدی، رییس کتابخانه مرکزی اين دانشگاه نيز ديدار و گفت‌وگو كردند.

شرکت در نشست ادبی دانشجويان

از جمله برنامه‌های ديگر این سفر، حضور در نشست ادبی دانشجویان پرشور رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه راجشاهي بود. در این نشست علاوه بر حضور گرم بیش از 150 دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی، رؤسا و استادان گروه زبان‌های دانشگاه از جمله استادان زبان‌های فارسی، اردو و سانسکریت نیز شرکت داشتند.

این نشست ادبی، فرصتی بود تا دانشجویان مقاطع مختلف زبان و ادبیات فارسی از طریق سخنرانی، خواندن شعر، غزل و اجراي سرود و همچنین نمایشنامه طنز ادبی به زبان فارسی، استعداد و توانمندی‌های شایسته خود را در آموختن فارسي به نمایش بگذارند.

 

در این مراسم، رایزن فرهنگی كشورمان در سخنان خود از تشکیل نشست پربار ادبی و حضور در جمع پرشور و علاقمند دانشجویان زبان فارسی ابراز خوشوقتی كرد و اجراي برنامه‌های ادبی و هنری توسط دانشجویان به زبان فارسی را نشان از علاقه آنان به زبان فارسی و فرهنگ و ادب ایران دانست.

سيد موسي حسيني در ادامه سخنان خود، همدلی و رابطه شاگرد و استاد و احترام ویژه دانشجویان زبان فارسی نسبت به استادان خود را مورد تحسین قرار داد و از گروه زبان‌های دانشگاه راجشاهی به عنوان گروهی منسجم، مسئولیت‌پذیر، با انگیزه و همراه بانشاط، یاد كرد.

اصغر خسروآبادی، کارشناس فرهنگی رايزني فرهنگي كشورمان نیز، پشتیبانی رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش از برنامه‌های گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه راجشاهي را مورد تأکید قرار داد.

حمایت و تقدیر از دانشجویان برتر

از جمله اهداف تعیین شده براي اين سفر، قدرشناسی رایزنی فرهنگی ايران از دانشجویان برتر رشته زبان و ادبیات فارسی در سال تحصیلی 2016 بود. مراسم تقدیر از این دانشجویان در ادامه نشست ادبی انجام شد.

در این مراسم که با حضور رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه راجشاهی برگزار شد، از تعداد 18 دانشجوی برتر (15 دانشجوی مقطع لیسانس و 3 دانشجوی فوق لیسانس) با اهدا کمک‌هزينه تحصيلي تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم، سيد موسي حسيني، رایزن فرهنگی ايران از اعطاي این هدایا به عنوان اقدامی نمادین از سوی جمهوری اسلامی ایران برای قدرشناسی نسبت به دانشجویان برتر زبان فارسی در بنگلادش یاد كرد و ابراز امیدواری کرد که در سال آینده، دامنه کمک و حمایت از دانشجویان برتر زبان فارسی از نظر کمّی و کیفی، وسیع‌تر شود.

اختصاص اتاق برای ایران‌شناسی در دانشگاه راجشاهي

پیگیری‌هایی که طی یک سال گذشته از سوی رایزنی فرهنگي ايران در خصوص تأسیس اتاق ایران در دانشگاه راجشاهی صورت گرفته بود، سرانجام به بار نشست. در همین رابطه با موافقت مسئولان دانشگاه اتاق مناسبي در مجاورت بخش زبان فارسی، به عنوان اتاق ایران معرفی و مقرر شد اقدامات اولیه برای تحویل آن به بخش زبان فارسی دانشگاه به نمایندگی از رایزنی فرهنگي ايران انجام گیرد و سپس از سوی اين رایزنی به وسایل و امکانات مورد نیاز تجهیز شود.

شرکت در میهمانی شام کاری با استادان زبان و ادبیات فارسی، حضور بر مزار شاه مخدوم (از بزرگان تصوف که از ایران برای تبلیغ دین به بنگلادش رفته بود)، از ديگر برنامه‌هاي هيأت رايزني فرهنگي ايران در سفر به راجشاهي بود.

شهر راجشاهی

راجشاهی، در 350 کیلومتری شمال بنگلادش واقع شده و درفاصله 50 کیلومتری با مرز کشور هند قرار دارد. این شهر به داشتن مراکز تاریخی، قبور اولیاءالله، مساجد و معابد قدیمی و پارچه‌های حریر و میوه‌های متنوع از جمله انبه، شهرت دارد.

همچنين دانشگاه راجشاهی دارای مساحتی بالغ بر 36 هکتار زمین، پس از دانشگاه داکا، دومین دانشگاه بزرگ بنگلادش به شمار می‌رود. در این دانشگاه بیش از 33 هزار دانشجو در 56 رشته دانشگاهی تحصیل می‌کنند. آموزش زبان فارسی در دانشگاه راجشاهی از سال 1962 با برگزاری دوره‌های آموزش این زبان (در سطح دیپلم) آغاز شد که در پایان دوره به شرکت‌کنندگان، گواهینامه اعطا می‌شد؛ اما از سال 1996 دانشگاه راجشاهی، آموزش دوره لیسانس زبان فارسی را در کنار آموزش زبان‌های اردو، سانسکریت، پالی و ... زیر نظر «بخش زبان‌های خارجی» راه‌اندازی کرد.

تا کنون دانشگاه راجشاهی فاقد گروه زبان فارسی به صورت مستقل بوده است. به همین سبب، مستقل شدن گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه راجشاهی همانند دانشگاه‌های داکا و چیتاگونگ، از خواسته‌های دیرین استادان و دانشجویان فارسی این دانشگاه به شمار می‌رود.

ياد‌آور می‌شود در سال تحصیلی 2016، تعداد دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه راجشاهی در مجموع 173 نفرند که140 نفر در مقطع لیسانس، 25 نفر فوق لیسانس و 8 نفر در مقطع پیش دکتری و دکترا تحصیل می‌کنند. تعداد استادان نیز 10 نفر است که همه آنها دارای مدرک دکترای زبان فارسی هستند.

انتهاي پيام/


١٠:٥٥ - 1395/06/11    /    شماره : ٦٥٨٦٦٤    /    تعداد نمایش : ١١١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تولید فيلم سینمایی مشترک ایران و بنگلادش با موضوع تروريسم تكفيري (خبر)
 گسترش همکاری‌های ایران و بنگلادش در امور قرآنی (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت جلال‌الدین رومی در بنگلادش (خبر)
 انتشار جديدترين شماره نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت یکصدمین سال تولد مترجم شاهنامه فردوسی به زبان بنگلا (خبر)
 اعزام استادان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به ايران (خبر)
 از سوي رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش اهميت گردشگري تبيين شد (خبر)
 برگزاري سمينار «تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بر بیداری امت اسلامی» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش (خبر)
 آغاز شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 حافظان و قاریان بنگلادشي در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران شركت مي‌كنند (خبر)
 بازديد آيت‌الله اعرافي از بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی صوفی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گراميداشت روز جهاني زبان مادري در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش (خبر)
 برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تلاوت قاری ایراني در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب‌» به زبان بنگالی (خبر)
 بنگلادشي‌ها ايران را سرزمين برتر مي‌دانند (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است (خبر)
 گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
  برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
 بازديد هيئت ايراني از بنیاد اسلامی بنگلادش در «چيتاگنگ» (خبر)
 شماره جديد «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست«نقش امام خميني «ره» در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 نشست و کارگاه آموزشی "تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات" (خبر)
 بیست و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن (خبر)
 نشست «بررسي نقش امام خميني (ره) در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 چهارمین کنفرانس ملی «نذرالاسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دهمین دوره دانش‌افزايي زبان فارسي و ايران شناسي (خبر)
 انتشار مجموعه چهار جلدی آموزش دین برای کودکان دربنگلادش (خبر)
 دوماهنامه «نيوزلتر بزرگسال» با موضوع انقلاب اسلامي (خبر)
 الواح يادبودي به سه وزیر كابينه بنگلادش اهدا شد (خبر)
 كارت پستال «روز شهيد» به زبان فارسي و بنگالي (خبر)
 سمینار "انقلاب اسلامی ایران و اتحاد اسلامی، میراث نبوت و ولایت" (خبر)
 دپارتمان زبان و ادبيات فارسي «دانشگاه چيتاگنگ» بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 كتاب گلستان سعدي در مدارس بنگلادش تدريس مي شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس دانشگاه آسيايي بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه « كودك و نوجوان » در بنگلادش (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم کلکته هند
استقبال وزیر فرهنگ بوسنی از گسترش فعالیت‌های دوجانبه با ایران
اعزام گروه سرود «وطن» جمهوری آذربایجان به ایران
سومین نشريه الكترونيكی «دكن» در هند منتشر شد
رونمایی از کتب «از مبدا واشنگتن به مقصد کابل» و «سیاست خارجی ایران در افغانستان»
بزرگداشت خیام نيشابوري در باکو
گسترش همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی اردبیل و جمهوری آذربایجان
بازدید دانش‌آموزان مدرسه سباستاتسی ارمنستان از مسجد کبود ایروان
برگزاري همایش بین‌المللی «جایگاه اسلام در کشور سکولار» در قرقيزستان
جشن الفبای زبان فارسی در مزارشریف افغانستان
توسعه روابط ايران و بلغارستان در حوزه گردشگري و صنايع دستي
برگزاری کنفرانس «اقبال و بلوچستان» در پاکستان
همایش مقاومت در برابر عادی‌سازی روابط با صهیونیستم در سوريه برگزار شد
تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا
برگزاری سمینار بین‌المللی ادبیات در اندونزی
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.