English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌و‌گوی «ایران» با رایزن فرهنگی كشورمان در ایتالیا؛

اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم

بحث دیپلماسی فرهنگی و روابط بین‌الملل و همچنین اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گسترش فرهنگ و هنر ایران به دنیا از جمله مباحثی است که اکبر قولی رایزن فرهنگی كشورمان در گفت‌و‌گوی با روزنامه ايران به آن پاسخ می‌دهد.

پیشینه تمدن  و فرهنگ ایران، همپایه رم باستان است. تمدنی به وسعت خاورمیانه و دریای مدیترانه. رابطه ایران و ایتالیا قدمتی دیرینه دارد. رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا نخستین ارتباط و مبادلات فرهنگی بین دو کشور را مربوط به دوره ساسانیان می‌داند. او معتقد است نخستین پیمان نامه همکاری در آن زمان منعقد شده است. نگاهی به تاریخ روابط ایران و ایتالیا بیانگر مشترکات بسیاری در حوزه تاریخ، مذهب و فرهنگ است. بحث دیپلماسی فرهنگی و روابط بین‌الملل و همچنین اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گسترش فرهنگ و هنر ایران به دنیا از جمله مباحثی است که اکبر قولی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا در گفت‌و‌گوی حاضر با روزنامه ايران به آن پاسخ می‌دهد.

جناب آقای قولی! در ابتدا و برای ورود به بحث از سابقه روابط فرهنگی ایران و ایتالیا بگویید؟
روابط و مبادلات فرهنگی ایران و ایتالیا از دوره ساسانیان با انعقاد نخستین پیمان نامه همکاری آغاز شد. همچنین در دوران اسلامی نیز به دلیل جایگاه ایران به عنوان مهد تمدن اسلامی و ایتالیا به عنوان قطب مسیحیت کاتولیک این روابط با ترجمه آثار متعددی از دانشمندان ایرانی به زبان ایتالیایی؛ استمرار یافت. کتاب «الاقتصاد فی الاعتقاد» اثر معروف امام محمد غزالی، آثار ابن سینا و «شاهنامه» حکیم ابوالقاسم فردوسی از جمله این کتابها هستند. ادامه این مراودات فرهنگی تا دوران معاصر، منجر به عقد نخستین موافقتنامه فرهنگی دو کشور ایران و ایتالیا در سال 1337 شمسی شد.

در نخستین موافقتنامه بین دو کشور چه مفادی بین دو کشور اجرا شد؟

بیشترین توجه نخستین موافقتنامه فرهنگی ایران و ایتالیا موضوعاتی چون روابط دانشگاهی، تحقیقات باستان شناسی و مطالعات ایران شناسی بوده است.روابط دانشگاهی در قالب تبادل استاد و دانشجو در رشته‌های مختلف؛ از جمله زبان و ادبیات فارسی و ایتالیایی شکل گرفته و دپارتمان‌های زبان و ادبیات در دانشگاه‌های دو کشور تأسیس شد. از طرفی تحقیقات باستان شناسی کاوشگران ایتالیایی در ایران شروع و تحقیقات و مطالعات ایران شناسی و ترجمه برخی متون ادبی از فارسی به ایتالیایی که بیشتر از سوی استادان زبان فارسی و ایران شناسان ایتالیایی  بوده است ،انجام شد.

البته موافقتنامه فرهنگی سال 1337 به عنوان سند مبنایی همکاری‌های فرهنگی دو کشور، همچنان به قوت خود باقی است و در سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز، این همکاری‌ها ادامه یافته و دو کشور بر پایه این سند مبنا، اسناد فرهنگی دیگری با عناوین تفاهمنامه فرهنگی و برنامه مبادلات فرهنگی که در برگیرنده برنامه‌های اجرایی دو کشور در زمینه مراودات فرهنگی است را به امضا رسانده و بر مبنای این اسناد، به همکاری‌های علمی، فرهنگی، هنری، زبان و ادبیات فارسی و باستان‌شناسی توجه ویژه‌ای داشته‌اند.
آیا دولت یازدهم تفاهمنامه‌ای برای مبادلات فرهنگی با مقامات ایتالیایی داشته است؟
بله. آخرین سند برنامه مبادلات فرهنگی- علمی و هنری بین ایران و جمهوری ایتالیا، اسفند ماه سال 1393 در جریان سفر آقای جنتی؛ وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایتالیا و در حضور وزیر فرهنگ ایتالیا به امضا رسید. انعقاد این سند با آغاز فصل نوین روابط سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با غرب مقارن بود. مطابق این سند، فعالیت محور بودن، مبنای مبادلات فرهنگی، هنری، علمی، رسانه‌ای و ورزشی دو کشور طی سه سال آتی خواهد بود و از جمله وظایف و اقدامات اساسی رایزنی فرهنگی نیز، پیگیری و اجرایی کردن مفاد این سند است.
از برگزاری هفته‌های فرهنگی ایران در ایتالیا بگویید که تاکنون چقدر در دیپلماسی فرهنگی دو کشور مؤثر بوده است؟

به نظر می‌رسد، مهم‌ترین عامل موفقیت در دیپلماسی عمومی، انتخاب صحیح زبان گفتمان و توجه به ذائقه مخاطب در فعالیت‌ها باشد همان‌طور که ما هم تلاش کرده‌ایم ذائقه مخاطبان ایتالیایی را بشناسیم. ایتالیا یکی از کشور‌های مهم؛ تأثیر‌گذار و مطرح در عرصه هنر و مهد هنرهایی نظیر نقاشی، معماری، مجسمه سازی، موسیقی و تئاتر است بنابراین زبان گفت‌و‌گو با مردمی که هم شناخت و هم علاقه بسیار زیادی به هنر دارند، زبان هنر است؛ یکی از عمده فعالیت‌های این رایزنی فرهنگی طی سالیان گذشته، برگزاری برنامه‌های نمایشی و نمایشگاهی با هدف معرفی فرهنگ، هنر و تمدن ایران اسلامی بوده است. این فعالیت‌ها شامل برگزاری نمایشگاه‌های عکس، نقاشی، خوشنویسی و...؛ نمایش فیلم در قالب برگزاری هفته‌های فیلم و شرکت در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی فیلم ایتالیا؛ شرکت در جشنواره‌های تئاتر و برگزاری کنسرت‌های موسیقی سنتی و حضور در جشنواره‌های معتبر موسیقی ایتالیا است. مخاطب اصلی ما در این گونه برنامه‌ها اغلب توده مردم هستند. این برنامه‌ها معمولاً با استقبال بسیار خوبی همراه است؛ ولی علی رغم هزینه زیاد انجام این فعالیت‌ها، دامنه نفوذ و تأثیر‌گذاری آنها به دلیل محدودیت مخاطب و عدم پوشش رسانه‌ای مناسب و... محدود است. متأسفانه عدم امکان پوشش رسانه‌ای و تبلیغات وسیع میدانی از نقاط ضعف ما در این فعالیت‌ها به شمار می‌آیند. دشواری حل این دو مشکل اخیر به هزینه بالای تبلیغات میدانی و عدم همراهی رسانه‌های پر مخاطب ایتالیایی برمی‌گردد.
چرا رسانه‌های پرمخاطب ایتالیایی با رایزنی تعامل ندارند؟ از صحبت‌های شما تاکنون این‌طور به نظر می‌رسد که دولت ایتالیا تعامل خوبی در حوزه فرهنگ وهنر با ایران دارد؟

بله اکثر بخش‌های فرهنگی تعامل خوبی با ما دارند. اما اغلب لابی صهیونیست، مدیریت رسانه‌ها را بر عهده دارند و جریان شدید سانسور در رسانه‌ها حاکم است. متأسفانه رسانه‌ها در اروپا در این سال‌ها زیاد روی خوشی به ما نشان ندادند و با ارائه اطلاعات یک سویه یا غلط به موضوع ایران هراسی و اسلام هراسی دامن زدند. برای همین در نظر داریم برای تصحیح این تحریف رسانه‌ای، حضورمان را در رسانه‌های پرمخاطب، بویژه رادیو و تلویزیون پررنگ کنیم. برای همین ارتباط با رسانه‌های ایتالیایی و استفاده از این ظرفیت برای معرفی ایران را به طور ویژه در دستور کار داریم. به این ترتیب که خبرنگاران و مستند سازان ایتالیایی را به ایران جهت تهیه مستند‌هایی از کشورمان و حتی تولید مشترک آثار سینمایی اعزام کنیم و همچنین محصولات سینمایی کشورمان را در تلویزیون ایتالیا نشان دهیم.

 از آنجایی که کتاب، حامل فکر و اندیشه و تمدن یک کشور محسوب می‌شود، چقدر کتاب برای اشاعه فرهنگ ایران اسلامی در ایتالیا عرضه شده و همچنین، چقدر ترجمه شده است؟
یکی از فعالیت‌های مهم رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا ترجمه و انتشار کتاب است. بیش از 150 عنوان کتاب، طی 30 سال گذشته توسط رایزنی فرهنگی ترجمه و منتشر شده است و در میان دیگر نمایندگی‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در کشورهای اروپای غربی، بالاترین آمار از این حیث را به خود اختصاص داده است.موضوعات متنوعی را در ترجمه و انتشار کتاب مورد توجه قرار داده‌ایم. از جمله توجه به ذائقه مخاطب ایتالیایی در انتخاب آثار و بومی‌سازی آنها است. به طوری که تمام فرآیند انتشار کتاب توسط ناشر معتبر ایتالیایی انجام می‌شود. علاوه بر این، از سال گذشته بر مبنای طرح «تاپ» (Translation Of Persia) از مترجمین و ناشران خارجی جهت ترجمه کتب از زبان فارسی به دیگر زبان‌ها حمایت می‌کنیم و امور مربوط به انتشار کتاب بر مبنای این طرح را با هماهنگی مرکز ساماندهی و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به انجام می‌رسانیم.

آخرین فعالیت رایزنی فرهنگی دراین زمینه نیز ، ترجمه و انتشار کتاب « سفر به گرای 270 درجه» آقای احمد دهقان است که توسط یکی از مترجمان بومی علاقه مند در حال ترجمه است.یکی از سیاست های رایزنی فرهنگی معرفی ادبیات دفاع مقدس با ترجمه و انتشار آثاری دراین زمینه است.
برخی از این کتابها موفق به اخذ جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده‌اند که به عنوان نمونه می‌توان به کتاب «یادگارهای شهر رم از ایران» تألیف پروفسور آنجلو میکلِه پیه‌مونتِسِه در سال 1394؛ کتاب «خاندان پیامبر در دوره معاصر» تألیف رافائل مائورلّو در سال 1393 و کتاب «فلات ایران سرچشمه تمدن و الهام» تألیف استفانو روسو در سال 1388 اشاره کرد.

فیلم هم از جمله محصولات هنری فرهنگی کشور ماست که می‌تواند تأثیرات خوبی از نظر بین‌المللی در اذهان عموم بگذارد و همچنین آداب و رسوم ایران را به دنیا معرفی کند. در این زمینه چه اتفاقاتی در ایتالیا رخ داده است؟ غیر از هفته‌های فرهنگی آیا اکران فیلم در خانه سینمای رم یا سایر خانه‌های سینما در ایتالیا داشته‌اید؟

بله. سینمای ایران در ایتالیا شناخته شده است و استقبال بسیار زیادی از نمایش فیلم‌های ایرانی می‌شود. بالطبع یکی از برنامه‌های بخش نمایشی و نمایشگاهی ما برگزاری هفته‌های فیلم ایران است. علاوه بر این در ایتالیا جشنواره‌های بین‌المللی فیلم معتبری با تنوع موضوعی، از دو سالانه فیلم «ونیز» گرفته تا جشنواره‌هایی نظیر «مذهب امروز Religiion Today»، جشنواره بین‌المللی MedFilm، جشنواره فیلم خاورمیانه و.... برگزار می‌گردد که با توجه به برد تبلیغاتی، حضور رسانه‌ها و وجود عرصه رقابت، ترجیح بنده بر حضور هرچه بیشتر در این جشنواره‌های بین‌المللی است تا برگزاری هفته‌های فیلم مستقل؛ این امر در واقع سپردن نمایش فیلم به متخصصان آن است. حضور در چنین جشنواره‌هایی علاوه بر این مزیت که محصولاتمان در سطح بسیار بالا و مطابق با استاندارد‌های لازم و توسط متخصصین این امر به مخاطبین عرضه می‌گردد، به دلیل برد بین‌المللی آن و حضور کشورهای مختلف، از پوشش رسانه‌ای خوبی نیز برخوردار خواهد شد که معمولاً با درخشش آثار سینمای ایران در میان دیگر کشورها همراه بوده و اخبار آن در صدر اخبار فرهنگی هنری ایتالیا به گوش می‌رسد.
هدف اصلی هم برقراری ارتباط میان نهاد‌های سینمایی جمهوری اسلامی ایران با این مجموعه‌ها و جشنواره‌ها و فراهم کردن زمینه حضور سینمای ایران در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم ایتالیا است.
به عنوان نمونه، قریب به 15 سال است که فیلم‌های ایرانی با حمایت نهادهای سینمایی کشور، در جشنواره فیلم «مذهب امروز» که به معرفی سینمای معناگرای کشورهای مختلف می‌پردازد، شرکت کرده و در هر دوره موفق به دریافت نشان‌های افتخار در بخش‌های مختلف این جشنواره بین‌المللی شده است. امسال نیز علاوه بر حضور تعدادی از فیلم‌های ایرانی در این جشنواره، با مذاکرات و هماهنگی‌هایی که با مسئولان برگزاری این جشنواره صورت پذیرفت، مقرر شد با ایجاد بخش ویژه‌ای، فیلم فاخر «محمد رسول الله(ص)» ساخته مجید مجیدی در این رویداد فرهنگی به نمایش درآید.

یکی دیگر از برنامه‌هایی که مد نظر است، حضور دائم سینمای ایران در ایتالیا در قالب نمایش هفتگی یک فیلم ایرانی در یکی از سینماهای معتبر ایتالیا است. مذاکرات اولیه در این خصوص با مسئولان دو نهاد مهم سینمایی ایتالیا؛ از جمله خانه سینمای شهر رم انجام شده که در صورت کمک و حمایت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهای مسئول، بزودی شاهد این رخداد خواهیم بود.

در خصوص فعالیت‌های رایزنی در حوزه تئاتر و موسیقی و همچنین هنرهای تجسمی مثل برگزاری گالری‌ها توضیح دهید؟

دوسالانه هنر ونیز بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی در حوزه تجسمی است که هر دوسال یک بار به مدت پنج ماه در شهر ونیز برگزار می‌شود. در سال 2001، برای نخستین بار با هماهنگی و پیگیری رایزنی فرهنگی، مرکز هنرهای تجسمی ایران در پنجاهمین دور این نمایشگاه بزرگ هنری شرکت کرد و پس از آن هم در هفت دوره بعد حضور داشت.علاوه بر این، نمایندگی ایران، خود نیز برگزار‌کننده نمایشگاه‌های تجسمی بسیاری بوده است مثل نمایشگاه منتخبی از آثار موزه هنرهای معاصر تهران با عنوان «تجلی احساس» در شهر رم؛ یا برپایی نمایشگاه مشابهی از منتخب آثار تجسمی موزه هنرهای معاصر تهران در هفته فرهنگی ایران در ایتالیا. رایزنی فرهنگی در برگزاری بسیاری از نمایشگاه‌ها نقش هماهنگی و پیگیری دارد. مثل نمایشگاه اخیر «شیران و گاوان نر» از آثار باستانی پارسه و... در موزه آکوئیلیا با همکاری موزه ایران باستان که با تمجید وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا نیز مواجه شد.

در حوزه موسیقی از کنسرت‌های مشترک بگویید؟

به عنوان آخرین نمونه از چنین همکاری هایی، می‌توان به کنسرت مشترک ارکستر جهانی جوانان با ارکستر جوانان بنیاد رودکی ایران در آکادمی «سانتا چیچیلیا» شهر رم و ارکستر سمفونیک تهران به رهبری استادان چکناواریان و نصیریان در تالار وحدت اشاره کرد که بر مبنای تفاهمنامه ارکستر جهانی جوانان و بنیاد موسیقی رودکی ایران با هماهنگی این رایزنی فرهنگی انجام شد و شامل برنامه‌های جانبی نظیر برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت دانش‌افزایی موسیقیدانان دو کشور در خصوص موسیقی کشور میزبان است.
استقبال مردم ایتالیا از برگزاری این مراسم و در کل از آثار هنری و فرهنگی ایرانیان چطور است؟
سطح استقبال مخاطبان از نظر کمی وکیفی بسیار چشمگیر بوده است. البته باید توجه داشت که رخدادهای فرهنگی ایران در کشوری اتفاق می‌افتد که تنوع و کثرت رخدادهای فرهنگی‌اش پیشرو است. استقبال از یک برنامه عمومی نظیر نمایش فیلم یا اجرای موسیقی زنده ایرانی یا همایش ایران شناسی در ایتالیا غالباً خرسند‌کننده است.

مراکز فرهنگی ایران در ایتالیا کدامند؟

رایزنی فرهنگی، تنها نهاد فرهنگی دولتی ایران در ایتالیا است. علاوه برآن انجمن‌های مردم نهاد ایرانی و ایرانیان مقیم هم در رابطه با اجرای برنامه‌های فرهنگی فعالند و رابطه بسیار خوبی با آنان داشته است. مثل انجمن «الفبا» که توسط تعدادی از ایرانیان فرهیخته مقیم تأسیس شده و برنامه‌های مختلف فرهنگی را در طول سال به اجرا می‌گذارد.

چقدر با اسلام شناسان ارتباط دارید؟ و نتایج آن چیست؟

مناسبات رایزنــــی فرهنگـــــی با اسلام شناسان ایتالیایی بسیار مطلوب است. علاوه بر ارتباط با کرسی‌های دانشگاهی و مؤسسات تحقیقاتی فعال در این حوزه، با یکایک اسلام شناسان برجسته ایتالیا ارتباط داریم و همکاری در قالب ترجمه، تصحیح و بازبینی و چاپ و نشر کتب این حوزه؛ یا برپایی همایش‌های ادواری و ارائه مقالات نوین تخصصی است. ایتالیا در مطالعات اسلام شناسی در حوزه‌های زبان شناسی؛ فقه و کلام اسلامی؛ عرفان و فلسفه و... پیشرو است و اسلام شناسان قدیمی بسیاری در ایتالیا با ما همکاری دارند. مثل خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورتی و پروفسور رافائله مائوریئلو که در ترجمه ایتالیایی «قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران» با ما همکاری داشته است.

با کدامیک از ایران شناسان مطرح ایتالیایی در ارتباط هستید و نتایج این ارتباط و اهمیت آن برای ایران چیست؟ و همچنین چه کسانی را شناسایی کرده اید برای ارتباط و استفاده از علم و دانش آنها؟

در این راستا بیشترین ملاقات‌ها را با دانشگاهیان این کشور داشته‌ام و در نظر دارم علاوه بر حفظ و تقویت 5 کرسی دانشگاهی زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا، این کرسی‌ها افزایش یافته و دوره‌های آموزشی زبان و ادبیات فارسی و اسلام‌شناسی و ایران شناسی نیز در دانشگاه‌های ایتالیا عرضه شود. در این راستا هم مذاکراتی انجام شده که منجر به امضای تفاهمنامه‌های بین دانشگاهی متعددی میان ایران و ایتالیا شده است.همچنین آثار برندگان بخش بین‌الملل دو دوره ازکتاب سال ایران؛ آقایان پروفسور جووانی ماریا درمه و میکله آنجلو پیه مونته زه، رصد، ارزیابی و در نهایت به دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال ایران معرفی می‌شود. در جریان سفر اخیر قهرمان سلیمانی؛ معاون آموزشی پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایتالیا، مقرر شد دور آتی اجلاس سالانه ایران شناسان اروپا به میزبانی ایران برگزار شود و در حاشیه برپایی دور آتی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همایش‌هایی در حوزه ایران شناسی با مشارکت طرف ایتالیایی برگزار شود.

 برش/ چشم‌انداز برنامه‌های آتی رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا

بنیان فعالیت‌های آتی این رایزنی، سند برنامه اجرایی همکاری‌های علمی، فرهنگی و هنری خواهد بود. در وهله نخست بر آن هستیم تا با پیگیری تشکیل کمیته اجرایی این سند؛ ضمانت اجرایی شدن مفاد آن را تأمین نماییم و در ادامه؛ از برنامه محور بودن سند برنامه اجرایی به فعالیت‌هایی بپردازیم که ساختار آن، لااقل در سه فعالیت فرهنگی اخیر که این رایزنی هماهنگ‌کننده آن بوده است نیز مشهود است. این سه فعالیت اخیر، همکاری ارکستر جهانی جوانان با بنیاد رودکی و ارکستر سمفونیک تهران در رم و تهران؛ برگزاری نمایشگاه «اقوام و سرزمین‌های ریسنده: فرهنگ‌ها، سنن و چشم اندازها در مسیرهای چرگشت ایران و ایتالیا» در پسکارا؛ و برپایی نمایشگاه«شیران و گاوان نر» در موزه آکوئیلیا بوده‌اند. در کلیه این فعالیت‌ها که رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا به عنوان پیگیر و هماهنگ‌کننده مشارکت داشته است، فعالیت به نحوی طراحی شده که ساختار ترکیبی آن همپوشان چشم‌انداز گسترده ای از طرح ها و برنامه‌های مفاد سند اخیر همکاری های فرهنگی ایران و ایتالیا باشد و این ساختار از مجرای همکاری طرفین ایرانی و ایتالیایی ایجاد گردد و هر یک از طرفین نیز، ساختار مشارکتی ای را به خدمت گیرند که موجب هم‌افزایی توان عملیاتی آنها گردد. در چنین ساختاری به عنوان نمونه، تفاهمنامه همکاری ارکستر جهانی جوانان و بنیاد رودکی در چشم‌انداز برنامه‌های سند همکاری‌ها نیز وجود داشت و به سفر متقابل اعضای ارکستر جوانان بنیاد رودکی به ایتالیا و اعضای ارکستر جهانی جوانان به تهران جهت شرکت در کارگاه‌های آموزشی آشنایی با ظرایف موسیقیایی یکدیگر و اجرای مشترک انجامید.
علاوه بر این، بازدید‌های برنامه‌ریزی شده طی این دو سفر، نمونه زنده‌ای از تبادل فرهنگی ای بود که در نهایت به اجرای مشترک در آکادمی موسیقی سانتا چیچیلیای شهر رم و تالار وحدت در تهران با مشارکت ارکستر سمفونیک تهران به رهبری استادان چکناواریان و نصیریان انجامید.
 همچنین، ساختار هم افزای نهاد‌های ذی ربط طرفین در این فعالیت، در همکاری ارکستر جهانی جوانان، دانشگاه ساپینزا و آکادمی موسیقی سانتا چیچیلیا شهر رم و وزارت امور خارجه ایتالیا و... از یک سو و بنیاد رودکی و ارکستر سمفونیک تهران و... از سوی دیگر مشهود است. در خصوص برگزاری نمایشگاه «اقوام و سرزمین‌های ریسنده: فرهنگ‌ها، سنن و چشم اندازها در مسیرهای چرگشت ایران و ایتالیا» در شهر پسکارا؛ که به موضوع معرفی فرهنگ زندگی عشایری دو کشور می‌پرداخت نیز، شاهد همکاری اداره کل همکاری‌های فرهنگی هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس و رایزنی فرهنگی از سمت جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ ایتالیا، استانداری ابروتزو، شهرداری شهر پسکارا از سمت جمهوری ایتالیا بودیم. این برنامه که با استقبال بی‌نظیری از سوی شهروندان ایتالیایی روبه‌رو شد و وزیر فرهنگ ایتالیا نیز طی پیامی آن را ستود، از جمله آخرین فعالیت‌های مشترک فرهنگی دو کشور در سایه سند اخیر برنامه اجرایی همکاری‌های فرهنگی دو کشور بوده است.

منبع: روزنامه ايران/10 شهريورماه 1395/صفحه 12/فرهنگ


١١:٢٦ - 1395/06/10    /    شماره : ٦٥٨٦٢٨    /    تعداد نمایش : ١٧١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.