English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

در سمینار «امت اسلامی در وصیتنامه امام خمینی (ره)»در بنگلادش مطرح شد؛

خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود

سمینار «امت اسلامی در وصیتنامه امام خمینی (ره)» به همت رایزنی فرهنگی ایران، در تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش واقع در داکا برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت بیست‌وهفتمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) سمیناری با عنوان «امت اسلامی در وصیتنامه امام خمینی (ره)» از سوی رایزنی فرهنگی ایران، برگزار شد.

اسدالزمان خان کمال، وزیر کشور بنگلادش و عضو پارلمان، واعظی، سفیر ایران در داکا، انیس الزمان، معاون بخش فلسفه دانشگاه داکا، خضرحیات خان، مدیر بنیاد اسلامی بنگلادش، مولانا دکتر محبوب الرحمن، رییس مدرسه مجیدیه کمال، مولانا خلیل الرحمن صدیقی، مدیر آکادمی امام بخاری و ... از جمله مهمانان و سخنرانان اين مراسم بودند كه در آن بیش از 450 نفر از طبقات مختلف اجتماعی مشتمل بر علمای اهل سنت و روحانیون شیعه، استادان و دانشجویان دانشگاه، طلاب مدارس دینی، اعضای سفارت ایران و نماینده جامعه المصطفی و ... حضور داشتند.

سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش در ابتداي اين مراسم با بيان سخناني گفت: بیست‌وهفت سال از رحلت امام خمینی (ره) می‌گذرد؛ اما یاد این مرد الهی همچنان در خاطره ارادتمندان حضرتش زنده و جاودان است.

رایزن فرهنگی كشورمان افزود: برگزاری گرامیداشت سالروز رحلت امام خمینی (ره) با حضور اندیشمندان و اصحاب فکر و نظر، فرصتی را فراهم می‌سازد تا با افکار و اندیشه‌های آن رهبر محبوب دل‌ها هرچه بیشتر آشنا شویم.

حسینی سپس به تبیین موضوع محوری سمینار پرداخت و گفت: وصیتنامه امام خمینی (ره) از جنس توصیه‌های اشخاص که معمولاً در پایان عمر درباره اموال و فرزندان و مسایل شخصی و ... خود بیان می‌کنند نیست؛ بلکه امام با برخورداری از جهان‌بینی اسلامی و از جایگاه شخصیت فقیه متعهد و مسئول و رهبر دینی و سیاسی که انقلاب اسلامی را رهبری کرد و به ثمر نشاند، در وصیتنامه‌اش به بیان دغدغه‌ها، امید و آرزوها برای نسل حاضر و نسل‌های آینده مردم ایران و امت اسلامی، پرداخته است.

در ادامه برگزاري اين سمينار، اسدالزمان خان کمال، وزیر کشور بنگلادش که ميهمان ویژه مراسم بود، در سخنان خود گفت: ما در عمر خود خیلی چیزها را ندیده و درک نکرده‌ایم؛ اما رهبری امام خمینی را با چشم خود دیدیم. دیدیم که او در حالیکه در تبعید به سر می‌برد، چگونه به دل‌های مردم راه یافت.

وي افزود: آنچه می‌گویم فکر نکنید که کار ساده‌ای بود. همه اینها در زمانی بود که شاه در قدرت بود و کسی جرأت مخالفت نداشت؛ اما امام خمینی در آن شرایط خفقان و در حالی که در تبعید بود مردم را یکپارچه بسیج و منظم ساخت.

اسدالزمان خان كمال، تأكيد كرد: امروز ایرانِ جدید متعلق به امام خمینی است. او نه فقط رهبر ایران بلکه رهبر ملت‌های دیگر نیز هست؛ زیرا خواست امام خمینی، آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود.

وزیر کشور بنگلادش در ادامه سخنان خود، تلاش حضرت امام خمینی برای وحدت مسلمانان را مورد تقدیر قرارداد و گفت: شرط پیشرفت هر ملتی، اتحاد و همدلی است. اگر اتحاد برقرار باشد، هیچ قدرتی نخواهد توانست به آن ملت آسیب برساند. ملت ایران به رهبری امام خمینی این حقیقت را به اثبات رساند. راه را امام نشان داد و ملت هم از آن تبعیت کرد و نتیجه آن پیروزی انقلاب اسلامی درسال 1979 به رهبری امام خمینی، بود.

واعظی، سفیر ایران در بنگلادش هم در آغاز سخنان خود، خاطره شیخ مجیب الرحمن، رهبر مبارز بنگلادش را گرامی داشت و گفت: دو ملت مبارز ایران و بنگلادش، تحت زعامت دو رهبر بزرگ، موفق شدند آزادی را برای ملت‌های خود به ارمغان بیاورند.

واعظی در ادامه سخنان خود، ضرورت دقت در ویژگی‌های امام خمینی (ره) را مورد اشاره قرار داد و برخی از ویژگی‌های امام را اینگونه برشمرد: امام، سرا پا علم و دانش بود و این علم را از سرچشمه وحی و قرآن گرفته بود. امام معتقد بود که اسلام در حقیقت کامل‌ترین دین برای زندگی بشری است. او فیلسوف و جامعه‌شناسی بزرگ بود که توانست نیازهای جامعه را خوب تشخیص دهد و با پرپایی انقلابی موفق به حل آنها بپردازد.

سفير كشورمان در بنگلادش افزود: امام، تحول‌خواه بود؛ بنابراين انقلاب برپا کرد. امام اهل ذوق و شعر و ادب نیز بود؛ تا آنجا که اشعار شعرای بزرگ را به نقد می‌کشید. تمام این اوصاف در وصیتنامه سیاسی الهی امام تبلور پیداکرده است.

وي در بخش دیگری از سخنان خود به تأکید امام بر وحدت امت اسلامی اشاره کرد و از نامگذاری هفته وحدت در فاصله  12 تا 17 ربیع‌الاول و روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه رمضان یاد كرد و با نام بردن از امام خمینی (ره)، به عنوان میراث معنوی ملت‌های اسلامی، سخنان خود را به پایان برد.

انیس الزمان، معاون بخش فلسفه دانشگاه داکا، از دیگر میهمانان سخنران مراسم بود. وی گفت: به نظر من بزرگ‌ترین هدیه اندیشه‌های انقلابی حضرت امام خمینی، مسأله ولایت فقیه بوده است.

وی با برشمردن برخی از ویژگی‌های شخصیت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، اظهار كرد: در شخصیت این بزرگ مرد الهی 3 ویژگی با هم عجین شده بودند. فلسفه، سیاست و معنویت.

انیس الزمان افزود: کار مهم دیگر امام این بود که فاصله میان ایمان و عمل را کم کرد. بدینگونه که امام به هرچه ایمان داشت همان را در عمل نشان داد. سخن امام، از روی منطق و دانش بوده است و این یکی از رموز موفقیت امام بود.

خضر حیات خان، از مدیران بنیاد اسلامی بنگلادش که به عنوان پزشک، سال‌ها در ایران خدمت و زندگي کرده و از نزدیک به خوبی با ايران و جمهوری اسلامی آشناست، مقاله خود با موضوع ابعاد مختلف وصیتنامه امام خمینی (ره) و رویکرد آن درباره امت اسلامی را قرائت كرد.

خلیل الرحمن صدیقی، رییس آکادمی امام بخاری بنگلادش که همه ساله در مراسم رحلت امام نیز سمینار ویژه‌ای برگزار می‌کند، از ديگر سخنرانان بود كه در آغاز سخنانش گفت: علیرغم اینکه مسلمان هستیم؛ اما به سبب نداشتن بصیرت، در دام دشمنان استعمارگر افتاده‌ایم و به تفرقه و کشتار یکدگر دست می‌زنیم.

وي تأكيد كرد: از این وضعیت بیشترین سود را دشمنان اسلام می‌برند و منافعشان تأمین می‌شود؛ اما ما مسلمانان آن را درک نمی‌کنیم.

وی با الهام از آرمان و ندای وحدت امام خمینی برای امت اسلامی، همگان را به وحدت و یکپارچگی دعوت کرد.

سخنراني محبوب الرحمن، در مقام رییس جلسه، پایان‌بخش مراسم بود. وی که توفیق درک حضوری امام خمینی (ره) را در نخستین سال‌های انقلاب داشته است، با گرامی داشت یاد امام، گفت: فقط رهبر معنوی و استاد فیلسوف می‌تواند بر دل‌های نرم حکمرانی کند. بنابراين شرط اول برای رهبر این است که خود عالم و عامل باشد. آنچه من از رهبر ایران درک کردم، این است که او به معنای واقعی کلمه یک مرد عامل بوده است.

وي در پايان با اشاره به فراز پایانی وصیتنامه امام که فرموده است: «با دلی آرام و قلبی مطمئن ...» گفت: این جمله تطبیق کامل با آیه قرآنی «یا ایتها النفس المطمئنه ...» دارد. گویا امام به این ندای الهی لبیک گفت و دارفانی را وداع كرد.

بنا بر اعلام اين خبر، مراسم ديگري به مناسبت گرامیداشت 27اُمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی انجمن روحانیت شیعیان بنگلادش، در حسینیه دالان داکا برگزار شد.

در این مراسم كه طلاب و روحانیون، جمع زیادی از ارادتمندان حضرت امام و دوستداران انقلاب اسلامی شرکت داشتند، واعظی، سفیر  و سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی كشورمان در بنگلادش، خسرو آبادی، کارشناس فرهنگی رایزنی و تنی چند از روحانیون و خطبای شیعه، درباره ابعاد شخصیت امام خمینی (ره)، مبانی فکری و اندیشه‌های امام، وظایف امت اسلامی در حال حاضر و ... سخن گفتند.

انتهاي پيام/


١٥:٣٢ - 1395/03/18    /    شماره : ٦٥٣١٠٣    /    تعداد نمایش : ١٦٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 حضور خالق «چالش شادی جهانی» در رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش (خبر)
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تولید فيلم سینمایی مشترک ایران و بنگلادش با موضوع تروريسم تكفيري (خبر)
 گسترش همکاری‌های ایران و بنگلادش در امور قرآنی (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت جلال‌الدین رومی در بنگلادش (خبر)
 انتشار جديدترين شماره نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت یکصدمین سال تولد مترجم شاهنامه فردوسی به زبان بنگلا (خبر)
 اعزام استادان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به ايران (خبر)
 از سوي رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش اهميت گردشگري تبيين شد (خبر)
 برگزاري سمينار «تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بر بیداری امت اسلامی» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش (خبر)
 آغاز شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 حافظان و قاریان بنگلادشي در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران شركت مي‌كنند (خبر)
 بازديد آيت‌الله اعرافي از بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی صوفی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گراميداشت روز جهاني زبان مادري در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش (خبر)
 برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تلاوت قاری ایراني در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب‌» به زبان بنگالی (خبر)
 بنگلادشي‌ها ايران را سرزمين برتر مي‌دانند (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است (خبر)
 گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
  برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
 بازديد هيئت ايراني از بنیاد اسلامی بنگلادش در «چيتاگنگ» (خبر)
 شماره جديد «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست«نقش امام خميني «ره» در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 نشست و کارگاه آموزشی "تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات" (خبر)
 بیست و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن (خبر)
 نشست «بررسي نقش امام خميني (ره) در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 چهارمین کنفرانس ملی «نذرالاسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دهمین دوره دانش‌افزايي زبان فارسي و ايران شناسي (خبر)
 انتشار مجموعه چهار جلدی آموزش دین برای کودکان دربنگلادش (خبر)
 دوماهنامه «نيوزلتر بزرگسال» با موضوع انقلاب اسلامي (خبر)
 الواح يادبودي به سه وزیر كابينه بنگلادش اهدا شد (خبر)
 كارت پستال «روز شهيد» به زبان فارسي و بنگالي (خبر)
 سمینار "انقلاب اسلامی ایران و اتحاد اسلامی، میراث نبوت و ولایت" (خبر)
 دپارتمان زبان و ادبيات فارسي «دانشگاه چيتاگنگ» بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 كتاب گلستان سعدي در مدارس بنگلادش تدريس مي شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس دانشگاه آسيايي بنگلادش (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.