English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

در سمینار علمی با موضوع امام (ره) در ايتاليا مطرح شد؛

ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد

رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا همایش «مردی که تاریخ خاورمیانه را متحول نمود؛ امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی» را در شهر رم برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این همایش به مناسبت فرارسیدن ایام سالروز ارتحال ملکوتی امام راحل (ره) و قیام خونین 15 خرداد، با همکاری رايزني فرهنگي كشورمان در ايتاليا و مرکز مطالعات بین‌المللی «خانه دانایی» شهر رم برگزار شد.

جوزپه آيللو، مدیر اجرایی مرکز مطالعات بین‌المللی «خانه دانایی» شهر رم، پائولا رادا، رييس دپارتمان مطالعات تاریخی این مرکز، آدولفو مورگانتي، مدیر انتشارات «چرچيو» و رييس انجمن هویت ایتالیایی، كلوديو موتي، محقق سرشناس ايتاليايي، حجت‌الاسلام ابوالفضل امامی، امام جماعت انجمن شیعی امام مهدی (عج) شهر رم و اكبر قولي، رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا، سخنرانان اين همايش بودند.

در آغاز این همایش جوزپه آيللو، مدیر اجرایی مرکز مطالعات بین‌المللی «خانه دانایی» شهر رم، مقاله خود با عنوان «حدیث بیداری، زندگینامه امام خمینی (ره)» را با محتوای معرفی زندگی امام راحل (ره) ارايه داد.

لقب «امام» برای امام خمینی (ره) در مقایسه با ائمه، لقبی افتخاری است

سخنران بعدی این همایش پائولا رادا، رييس دپارتمان مطالعات تاریخی مرکز مطالعات بین‌المللی «خانه دانایی» شهر رم، نيز در مقاله خود با عنوان «از صعود معنوی تا فرود سیاسی»، ضمن ارايه تاریخچه مختصری از مبارزات سیاسی امام خمینی (ره) به مثابه خودآگاهی شیعی به موازات جریان‌های ملی‌گرای دوره پهلوی اول یا جنبش ملی شدن صنعت نفت در دوره مصدق، جنبش امام راحل (ره) را بهره‌گیری ایشان از توانمندی فقه سیاسی شیعه دانست و با خوانش آن در پس زمینه تاریخ سیاسی اسلام و مقایسه آن با فقاهت اهل تسنن، میان ظاهر و باطن آیات قرآن تفکیک و تفسیر شیعی از اسلام را تفسیری باطنی ارزیابی كرد.

وی با ذکر تاریخچه مختصری از انشعاب شیعه و سنی پس از وفات پیامبر اسلام (ص) و معرفی اجمالی اصول عقاید امامیه و امامان شیعه (ع) تا حضرت قائم (عج)، به ذکر احادیت در اثبات امامت پرداخت و تأکید كرد: لقب «امام» برای امام خمینی (ره) در مقایسه با ائمه، لقبی افتخاری بوده که به شأن راهنما و رهبر بودن ایشان اشاره دارد؛ زیرا این راهنمایی و رهبری ماهیت عرفانی نیز داشته است.

رادا در پايان سخنان خود با تأکید بر غلبه ماهیت عملی عرفان امام راحل (ره) بر ماهیت نظری آن، به تببین ریشه‌های عرفانی و فلسفی اندیشه ایشان پرداخت و تجمیع وجوه معنوی و سیاسی شخصیت ایشان را با بهره‌گیری از نظریه اسفار اربعه ملاصدرا، تبیین كرد.

امام خمینی (ره) نمونه شیعی از جنبش انقلابی را به نمایش گذاشت

در ادامه اكبر قولي، رايزن فرهنگي كشورمان در ايتاليا مقاله‌ای با عنوان «امام خمینی (ره) در تاریخ معاصر ایران» را ارايه داد که در آغاز آن ضمن معرفی ساختار شیعه اثنی عشری و مسأله غیبت و مهدویت به تشریح ضرورت فقاهت و ولایت فقیه در عصر غیبت پرداخته و نقش امام راحل در صورت‌بندی نظریه ولایت فقیه را تبیین كرده و خاطر نشان ساخت: جامعیت امام خمینی (ره) در فلسفه، عرفان، کلام و فقه، وی را قادر ساخته است که توانمندی رویکرد ولایی در کلیه این جریان‌ها را با هم بیامیزد و به این نحو، صورت‌بندی خود از نظریه ولایت فقیه را با شخصیت کاریزماتیک خود که جامع ولایت عرفانی ـ فقهی با پشتوانه فلسفی بوده، محقق كند.

وي در ادامه ضمن معرفی موانع تاریخی تحقق نظریه ولایت فقیه پیش از امام راحل (ره) به تشریح پاسخ ایشان به این موانع پرداخت و افزود: امام خمینی (ره) با بهره‌گیری از ساختار مفهومی، ادبیات و نشانه‌شناسی عاشورا، نمونه شیعی برجسته‌ای از یک جنبش انقلابی منبعث از فرهنگ بومی را به نمایش گذاشته است.

قولي همچنین در ادامه با اشاره به حکم تاریخی امام راحل در تحریم تقیه در ایران معاصر و ابعاد حاضر آن، به همراه تشریح نحوه گذار نقش کاریزماتیک ایشان به یک رهبر اجرایی، پاسخ‌گویی آموزه‌های ایشان به مسائل مبتلابه جمهوري اسلامي ایران را گواه کارآمدی الگوی بنیادنهاده ایشان ارزیابی و با ذکر نامه تاریخی امام خميني (ره) به گورباچف یا پاپ، مصادیقی از آینده‌نگری ایشان را نیز بیان كرد.

رايزن فرهنگي كشورمان در پايان با اشاره به ثبات سیاسی ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای منطقه و نقش ایران در برقراری ثبات منطقه در مقایسه با نقش اختلالی برخی کشورهای اسلامی در این خصوص؛ به همراه تأکید بر شاخصه‌های مدنی پیشرو ایران؛ نظیر وضعیت زنان در ایران معاصر در مقایسه با دیگر کشورهای اسلامی، به تشریح نقش معنوی و انتقادی كشورمان در مقابل جریان جهانی‌سازی پرداخت.

ایران، یک قدرت منطقه‌ای است

سخنران بعدی این همایش آدولفو مورگانتي، مدیر انتشارات «چرچيو» و رييس انجمن هویت ایتالیایی هم در مقاله خود با عنوان «اسلام و اروپا در دوره جهانی‌سازی: آموزه امام خمینی (ره)» ضمن اشاره به سابقه آشنایی ایتالیایی‌ها با تاریخ معاصر ایران و غافلگیری‌شان از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 ميلادي، آموزه این انقلاب برای مخاطب ایتالیایی را امکان عدم جدایی دین از سیاست، دانست.

وی در ادامه با اشاره به هشت سال جنگ تحمیلی و موضع ناعادلانه قدرت‌های جهانی علیه ایران، گفت: علیرغم دشواری‌های گذشته، امروز ایران به یک قدرت منطقه‌ای مبدل شده و اگر مسیحیان سوریه هنوز زنده هستند، این امر مرهون حضور و حمایت ایران است.

مورگانتي در ادامه سخنان خود بیان كرد: غالباً پرسش می‌شود که چرا زرتشتیان در ایران آزادی کامل دارند؟ زیرا آيین زرتشتی موحدانه است و این نشان از ریشه داشتن اندیشه توحیدی در این کشور دارد.

وی در پايان سخنانش با یادآوری ملاقات خود در سال 1983 ميلادي با سفیر وقت ایران در واتیکان و اشاره به دعوت ایشان از روشنفکران ایتالیایی براي مقابله فرهنگی با زیادی‌خواهی‌های ایالات متحده آمریکا و جریان دین‌زدایی، اظهار كرد: ایران، کشوری است که از آغاز می‌دانست که چه می‌خواهد و قصد عزیمت به چه نقطه‌ای را دارد و اینک به مقصد خود نزدیک شده است. این امری است که لااقل در خصوص مقابله با جریان دین‌زدایی و جدایی دین از سیاست، باید الگوی جامعه کاتولیک‌ها باشد.

ايران، يك كانون قدرت جهاني است

كلوديو موتي، محقق و پژوهشگر ايتاليايي، سخنران بعدی این همایش بود كه ضمن خوانش مقاله خود با عنوان «نامه‌های امام خمینی (ره) به پاپ و گورباچف» به تشریح ابعاد این مراسلات در پس‌زمینه تاریخ پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تسخیر لانه جاسوسی، پرداخت.

وی با اشاره به نامه امام راحل (ره) به گورباچف و توصیه وی در این نامه به آشنایی با اندیشه‌های اندیشمندان اسلامی در مقابل ماده‌گرایی، خاطرنشان كرد: این نامه‌ها با نامه‌های صدر اسلام به قیصر روم و شاهنشاه پارس، قابل مقایسه است.

سخنران پایانی این همایش، حجت‌الاسلام ابوالفضل امامی، در مقاله خود با عنوان «جایگاه امام در رهبری امام خمینی (ره)» طی سخنانی بیان كرد: نظر به شرایط دشواری که انقلاب شکوهمند اسلامی در آن به پیروزی رسیده و شرایط بغرنج تحولات جغرافیای سیاسی و جهانی‌ای که انقلاب در آن پیش می‌رود، ایران را باید یک کانون قدرت جهانی دانست و گواه این امر، عدم توانایی ائتلاف جهانی در حفظ حکومت اوکراین و توانایی ایران در حفظ حکومت سوریه بوده است.

وی در پايان سخنان خود با تأکید بر این که امام راحل (ره) یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار قرن بوده است؛ به تشریح ابعاد نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی پرداخت و ایشان را ادامه دهنده راه امام راحل (ره) معرفی كرد.

پایان‌بخش این همایش جلسه پرسش و پاسخی بود که از محورهای اصلی پرسش‌های طرح شده در آن می‌توان به پرسش در خصوص فعالیت‌های انسان دوستانه برون‌مرزی ایران، آسیب‌شناسی جهانی‌سازی انقلاب‌های بزرگ نظیر انقلاب کبیر فرانسه، عدم تعهد جامعه جهانی به توافق هسته‌ای علیرغم متعهد بودن طرف ایرانی، فتنه رژیم اشغالگر قدس در منطقه، جریان‌های تکفیری و ... اشاره كرد.

انتهاي پيام/


١٩:٠٧ - 1395/03/16    /    شماره : ٦٥٢٩٣٠    /    تعداد نمایش : ١٥٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.