English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ در روسيه:

اقدامات افراط گرايان همه اديان الهي را هدف قرار مي‌دهد

خامه‌يار در ديدار با رئيس موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ گفت: اقدامات افراط گرايان در هر جايي و به نام هر دين و مذهبي كه باشد، قطعاً همه اديان الهي را هدف قرار مي‌دهد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كه جهت شركت در آيين افتتاحيه رسمي «انجمن دوستي روسيه ـ ايران» در سن پترزبورگ به روسيه سفر كرده بود، ضمن بازديد از موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ با لوبوف موسيينكو، رئيس اين موزه ديدار و در خصوص زمينه‌هاي همكاري گفت‌وگو كرد.

خامه‌يار طي سخناني، ضمن ابراز خرسندي از سفر به روسيه و سن پترزبورگ به ويژه بازديد از موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ به عنوان نخستين برنامه كاري و رسمي خود در اين شهر، آن را از اين حيث كه بوي همزيستي و صلح و دوستي و معرفت اديان استشمام مي‌شود و هم محتواي موزه بايستي بدينگونه باشد، به فال نيك گرفت و اين پيام همزيستي را پيام اديان و پيامبران اصيل دانست.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ افزود: ما بر اين باوريم و آموزه‌هاي ديني هم به ما مي‌گويد كه اساساً جوهره اديان اصيل الهي يكي است و آن هم عبوديت و بندگي خدا و زيست مشترك و صلح‌آميز مردم در كنار يكديگر است.

وي ادامه داد: رسالت پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد(ص) كه فيلم آن اخيراً در سن پترزبورگ به نمايش درآمد و مورد استقبال قرار گرفت، گسترش مكارم اخلاقي بوده چراكه اين هدف همه پيامبران است.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ در سخنان خود، فجايع و جنايت‌هايي كه امروزه (و نيز در گذشته) به نام دين در نقاط مختلف دنيا در فلسطين، عراق، سوريه و ... بر عليه مسلمانان و مسيحيان صورت مي‌گيرد و يا فتواهايي كه برخي رهبران اين گروه‌ها صادر و به اقدامات و جنايت‌ها آنها مشروعيت مذهبي مي‌دهند را ناشي از حس خودخواهي و جاه طلبي بعضي از انسان‌ها دانست كه هيچ ارتباطي به اسلام و مسيحيت ندارند.

خامه‌يار نقش و حمايت قدرت‌هاي غربي در تشكيل و پيدايش گروه‌هاي افراطي و تكفيري را خاطرنشان كرد و گفت: اين اقدامات و خشونت‌ها در هر جايي و به نام هر دين و مذهبي كه باشد، قطعاً همه اديان الهي را هدف قرار مي‌دهد.

وي همچنين، گفت: در چنين شرايطي ما مسئوليت داريم، نقش تاريخي خود را در زدودن غبار از روي اديان الهي و نجات بشريت از اين نوع نگاه ايفا كنيم؛ فلذا ما آمادگي كامل داريم در اين رابطه با موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ به هر شكل و شيوه‌اي كه ممكن است، تعامل و همكاري داشته باشيم.

خامه‌يار در سخنان پاياني خود، در خصوص وضعيت اقليت‌هاي ديني در جمهوري اسلامي ايران و زندگي مسالمت‌آميز آنان در كنار يكديگر و همچنين، حضور در كنار مردم ايران در هشت سال دفاع مقدس،  انجام فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي توسط موزه‌ها در كنار ساير فعاليت‌هاي تعريف شده موزه را حائز اهميت دانست.

وي، ضمن اعلام آمادگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي جهت تعامل و همكاري با موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ به منظور برگزاري سلسله نشست‌هاي علمي ـ پژوهشي، از رئيس و معاون موزه براي سفر به شهرهاي مقدس مشهد و قم دعوت به عمل آورد.

برپايي نمايشگاه اديان ايران در سن پترزبورگ/ تعاملات موزه‌اي با ايران افتخاري بزرگ است

خانم لوبوف موسيينكو، رئيس موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ ضمن خيرمقدم به معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و هيأت همراه به برپايي نمايشگاه هنري موزه‌هاي روسيه در مسكو و شركت رايزني فرهنگي ايران در اين رويداد مهم هنري، اشاره كرد.

وي ضمن تمجيد از حضور ايران در نمايشگاه هنري موزه‌هاي روسيه پيشنهاد داد: طي سال‌هاي آينده، ايران به طور گسترده‌تري نه تنها در قالب غرفه بلكه در بخش‌هاي علمي جشنواره و همايش‌هاي آن حضور فعالانه‌تري داشته باشد.

رئيس موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ در خصوص آثار نگهداري شده در موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ چون «تعداد 20 هزار اثر در موزه كه تنها 1500 اثر آن مربوط به اسلام است» و برخي فعاليت‌هاي آن ارائه كرد.

رئيس موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ افزود: به عنوان نمونه برپايي نمايشگاه «اسلام در سواحل رود نوا» در گروزني مركز جمهوري چچن با همكاري موزه ملي آن جمهوري از جمله فعاليت‌هاي مطلوب موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ به شمار مي‌رود.

وي ضمن تأكيد بر همزيستي، صلح و دوستي اديان، وظيفه و هدف اصلي موزه تاريخ اديان را در همين اين راستا عنوان و آمادگي موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ را جهت برپايي نمايشگاه «اديان ايران» در اين موزه در چارچوب «روزهاي فرهنگي ايران» در شهر سن پترزبورگ اعلام كرد.

خانم لوبوف موسيينكو همكاري و تعاملات موزه‌اي با ايران را افتخاري بزرگ براي خود و موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ دانست و گفت: همكاري و تعامل با مراكز و مؤسسات فرهنگي و علمي براي موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ از اهميت و جايگاه بالايي برخوردار است.

رئيس موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ ضمن قدرداني از دعوت معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ جهت سفر به ايران، آن را فرصتي مهم و مغتنم براي آشنايي هرچه بيشتر با ايران و افزايش و تكميل منابع، كلكسيون و آثار نمايشگاهي بخش ايران و شيعه  موزه برشمرد.

در بخشي ديگر از اين ديدار، در خصوص تأكيد بر رويكرد و فعاليت‌هاي علمي موزه در كنار فعاليت‌هاي موزه‌اي ـ نمايشگاهي، رايزني فرهنگي ايران آمادگي دارد تا در كنار نمايشگاه سمينار «همزيستي اديان» را برگزار كند.

اين نمايندگي فرهنگي كتابي را در خصوص «همزيستي اديان در ايران» به زبان روسي ترجمه كرده و به زودي چاپ و منتشر مي‌شود كه براي موزه تاريخ اديان ارسال خواهد شد و همچنين، در چارچوب برگزاري «روزهاي فرهنگي ايران» در سن پترزبورگ در موزه تاريخ اديان رونمايي شود.

مجموعه مصوري از همزيستي اديان در ايران كه توسط دكتر روحاني، رئيس جمهوري اسلامي ايران در اجلاس سازمان ملل به رؤساي جمهوري ساير كشورها اهداء شد، تهيه و به موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ ارسال مي‌شود.

همچنين، براساس توافق صورت گرفته در اين ديدار، نمايشگاه «همزيستي اديان در ايران» در دهه اول ماه مارس 2017 ميلادي (اسفندماه سال جاري) در محل موزه تاريخ اديان سن پترزبورگ برگزار مي‌شود و زمان سفر رئيس اين موزه و يكاترينا تريوكووا، معاون علمي وي به ايران 16 نوامبر 2016 ميلادي (26 آبان‌ماه سال جاري) تعيين و نهايي شد.

انتهاي پيام/

 


١٢:٣١ - 1395/03/03    /    شماره : ٦٥٢٠٣٥    /    تعداد نمایش : ١٠٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 اجراي پیام عزیزى در مسكو (خبر)
 ایران و روسیه پرچمدار مبارزه با تروریسم هستند (خبر)
 رونمایی از ترجمه روسی کتاب دختر «شینا» (خبر)
 دهمین کنفرانس بین‌المللی الهیات در مسكو برگزار شد (خبر)
 اجرای تعزیه در مسکو (خبر)
 بررسي وضعیت ترجمه و نشر کتاب‌هاي فارسی به روسی در مسكو (خبر)
 گفت‌وگوی ایران و روسیه برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي در مسكو و داغستان برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي برگزيدگان جايزه کتاب روس‌زبان (خبر)
  کنفرانس بین‌المللی ایران‌شناسی اوراسیا در روسيه برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمايي از کتاب «داستان‌های شهر جنگی» در مسکو (خبر)
 آموزش موسیقی سنتی ایرانی در مسكو (خبر)
 اجرای برنامه قرآنی حافظ خردسال ايراني در مسجد جامع مسکو (خبر)
 نمایش فیلم «محمد رسول الله (ص)» در جشنواره مسکو (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مسکو (خبر)
 نمایشگاه عکس خرمشهر در مسکو افتتاح مي‌شود (خبر)
 همخواني گروه تواشيح «ميعاد» در مسكو (خبر)
 جشن ميلاد النبي(ص) در مسكو برگزار شد (خبر)
 اختصاص جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره مسكو به «شیار 143» (خبر)
 «بدون مرز» فيلم اول جشنواره روسیه (خبر)
 بازديد نمايندگان مجلس از رایزنی فرهنگی ايران در مسكو (خبر)
 كتاب «شما که غریبه نیستید» به زبان روسي منتشر شد (خبر)
 زمینه‌های گسترش اندیشه‌های امام خمینی (ره) در روسیه بررسی شد (خبر)
 مسابقه سراسری ایران از نگاه نقاشان روس برگزیدگان خود را شناخت (خبر)
 ویژه نامه دهمین سال انتشار مجله ایران اسلاویکا در روسيه منتشر شد (خبر)
 معرفی ترجمه روسی"مردگان باغ سبز"در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو (خبر)
 "یک هفته با تولستوی" در تهران (خبر)
 نوروز با مولانا در مسکو (خبر)
 یادنامه ایرانشناس روسي منتشر شد (خبر)
 استقبال کم سابقه اهالی مسکو ازشب فرهنگ ایران (خبر)
 کلاس های آموزشی بنیاد ایرانشناسی مسکو رونق بيشتري يافته است (خبر)
 اهدا كتاب" فهرستواره دست نوشته های ایران" به کتابخانه دولتی روسیه (خبر)
 نمایشگاه هنر و صنایع دستی ایران سحر آمیز است (خبر)
 برگزاری روز ایران در خیمه رمضان مسکو (خبر)
 رونمایی ترجمه روسی روی ماه خداوند را ببوس (خبر)
 سومین کنفرانس بین المللی «فلسفه تطبیقی» (خبر)
 تفاهم نامه سه جانبه بين کتابخانه مجلس، رایزنی فرهنگی ايران و بنیاد ایرانشناسی مسکو امضا شد (خبر)
 مراسم «روز فرهنگی ایران» در آنکارا برگزار شد (خبر)
 رونمایی از مثنوی ، گلستان و رباعیات خیام در مسکو (خبر)
 سامانه پاسخگویی به پرسش هاي دینی شیعیان روسیه راه اندازی شد (خبر)
 هفته فیلم معناگرای ایرانی در مسکو برگزار می شود (خبر)
 ابراز همدردی ایران شناسان و وبلاگ نویسان روس با خانواده شهید احمدی روشن (خبر)
 ملاقات رايزن فرهنگي كشورمان با ایران شناسان روس عازم ایران (خبر)
 سفر ایرانشناس روس براي شركت در دوره فرصت مطالعاتی در ايران (خبر)
 سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب " ادبیات تفکری "درمسكو (خبر)
 برگزاري دوره کلاسهای خطاطی در بنیاد ایرانشناسی مسکو (خبر)
 برگزاري دوره دوم کلاسهای حافظ شناسی در مسكو (خبر)
 شركت ايران درنمايشگاه بازار شرقی مسکو (خبر)
 همایش «حافظ در تحقیقات ایرانشناسان روسیه و پژوهشگران ایرانی» (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.