English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور معاون بين‌الملل بنياد سعدي؛

آموزش زبان فارسي در ارمنستان آسيب شناسي شد

با سفر سيد محمدرضا دربندي، معاون بين‌الملل بنياد سعدي به ارمنستان و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در اين كشور، آموزش زبان فارسي در مدارس، دانشگاه‌ها و كلاس‌هاي آزاد ايروان، مورد بررسي و سنجش قرار گرفت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سيد محمدرضا دربندي، معاون بين‌الملل بنياد سعدي (متولي توسعه و آموزش زبان فارسي در داخل از كشور) هفته گذشته با سفر به ارمنستان، در جريان آموزش زبان و ادبيات فارسي در اين كشور قرار گرفت. وي در اين سفر خود با حضور در مراكز آموزش زبان فارسي ارمنستان با برخي از شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي اين كشور نيز ديدار و گفت‌وگو كرد. آنچه در ادامه مي‌آيد، مختصري از گزارش‌هاي اين بازديد‌ها و گفت‌وگوهاست.

بازدید از مدارس فارسی‌آموز ایروان

سید محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در سفر خود به کشور ارمنستان با حضور در مدارس 200 و 136 شهر ایروان، ضمن ديدار و گفت‌وگو با مدیران این مدارس، از کلاس‌های آموزش زبان فارسی بازدید به عمل آورد و با نحوه آموزش معلمان، کتب آموزشی و میزان تسلط فراگیران با زبان فارسی آشنا شد.

دربندی در ديدار با خالاپیان، مدیر مدرسه 200 شهر ایروان، ضمن بیان فعالیت‌های بنیاد سعدی براي ترویج زبان فارسی، آمادگی این بنیاد را برای حمایت بیشتر از مدارس فارسی‌آموز و آموزش مستمر معلمان زبان فارسی اعلام كرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، معلم، کتاب و دانش‌آموز را سه ضلع فرآیند آموزشی دانست و با بیان اینکه با تلاش رایزنی فرهنگی ايران و تصویب وزارت آموزش ارمنستان، کتاب زبان فارسی ایران برای آموزش در مدارس ارمنستان رسمیت یافته و مشکل کتاب حل شده است، بر برنامه‌ریزی برای حل مشکلات آموزشی معلمان و آموزش‌های ضمن خدمت آنان تأکید و از مدیران مدارس خواست تا با تکنیک‌های آموزشی و کمک‌آموزشی، انگیزه و اشتیاق دانش‌آموزان را برای یادگیری زبان فارسی افزایش دهند.

در ادامه این دیدار نیز خالاپیان، مدیر مدرسه 200 ايروان، از فعالیت های آموزشی مدرسه برای ترویج زبان فارسی سخن گفت و به پاره‌ای از مشکلات از جمله نیاز معلمان به آموزش مستمر و استفاده از تکنولوژی‌هایی مانند آزمایشگاه زبان برای گسترش صحیح زبان فارسی تأکید كرد.

وی همچنين از تلاش‌های رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان در دو سال گذشته برای حمایت از مدارس فارسی‌آموز تقدیر و حمایت‌های اين رایزنی را بهترین مشوق مدارس برای ادامه فعالیت در حوزه زبان فارسی ارزیابی کرد.

در ادامه این دیدار معاون بين‌الملل بنياد سعدي با حضور در دو کلاس که آموزش زبان فارسی در آنها جریان داشت، از نزدیک با روند آموزشی، میزان آشنایی فراگیران با زبان فارسی و میزان تسلط معلمان با مسايل آموزشی آشنا شد.

دربندي همچنین با حضور در مدرسه 136 ایروان، ضمن ديدار با تونیان، مدیر اين مدرسه، از این مدرسه که توسط یکی از خیّران ایرانی بازسازی شده است، بازدید و از نزدیک با دانش‌آموزان کلاس زبان فارسی گفت‌وگو كرد و با میزان تسلط آنان به آموخته‌هایشان آشنا شد.

وي در این مدرسه پیشنهاد كرد که جریان آموزش زبان فارسی در مدرسه 136 نیز رسمی شده و از حالت اختیاری خارج شود. در پايان مقرر شد این موضوع از سوی مدیریت مدرسه در هیأت امناي آن مطرح شود و برای تصویب آن پیگیری لازم صورت پذیرد.

ديدار با رييس مركز ايران‌شناسي در قفقاز

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی همچنين در محل رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان با آساطوریان، ريیس مرکز ایران‌شناسی در قفقاز و یکی از ایران‌شناسان ارمنستان دیدار و گفت‌وگو كرد.

طرفين در این ديدار ضمن بررسی فعالیت‌های ایران‌شناسی و زبان فارسی در گذشته، در خصوص زمینه‌های گسترش زبان فارسی در مدارس، دانشگاه‌ها و کلاس‌های آزاد زبان فارسی بحث و گفت‌وگو و در خصوص ایجاد کرسی زبان و ادبیات فارسی در یکی از دانشگاه‌های ارمنستان مذاکره كردند.

در پايان اين ديدار مقرر شد كه زمینه‌های ایجاد این کرسی مورد بررسی بیشتر قرار بگيرد و در صورت مساعد بودن فضا، کمک‌های لازم از سوی بنیاد سعدی ارايه شود.

دیدار با مدیران و معلمان مدارس فارسی‌آموز

سيد محمدرضا دربندي، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی به ارمنستان در ادامه سفر خود به ارمنستان، وي با مدیران و معلمان مدارس فارسی‌آموز دیدار و گفت‌وگو كرد.

در ابتدای این جلسه که با حضور مجيد مشکی، رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان، گاسپاریان، معاون آموزش شهرداری ایروان، ثریا خرمی، کارشناس منطقه آسیای مرکزی و قفقاز بنیاد سعدی و مدیران و معلمان مدارس فارسی‌آموز ایروان (دوین، کارپی و گارنی) برگزار شد، رایزن فرهنگی کشورمان ضمن معرفی متقابل حاضران در جلسه، گزارش مختصری از وضعیت آموزش زبان فارسی در ارمنستان را ارايه داد.

در ادامه دربندی در سخناني ضمن تشریح کارکردها و فعالیت بنیاد سعدی براي ترویج زبان فارسی، به ارزش شغل معلمی و اهمیت زبان فارسی اشاره كرد و در ادامه به توضیح  سه عنصر اساسی در امر آموزش یعنی معلم، دانش‌آموز و کتاب آموزشی پرداخت و موانع پیش روی هر یک از این سه رکن را تشریح كرد.

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در این جلسه همچنين نسبت به برگزاری جلسات انتقال تجربیات تدریس زبان فارسی و آسیب‌شناسی آموزشی تدریس توسط معلمان مدارس به صورت ماهانه تأکید كرد.

در ادامه این نشست مدیران و معلمان مدارس فارسی‌آموز نيز ضمن تقدیر از فعالیت‌های انجام شده توسط رایزنی فرهنگی ايران در ساماندهی امر آموزش زبان فارسی در ارمنستان، به برخی اقدامات ضروری برای بهره‌مندی هر چه بیشتر از ظرفیت‌های موجود در ارمنستان در حوزه زبان فارسی پرداختند و حمایت و پشتیبانی بیشتر بنیاد سعدی را خواستار شدند.

دیدار با معلمان کلاس‌های فارسی مسجد کبود ایروان

معاون بین الملل بنیاد سعدی همچنين ضمن حضور در مسجد کبود ایروان و بازدید از کلاس آزاد آموزش زبان فارسی در این مسجد، با معلمان این کلاس‌ها دیدار و گفت‌وگو كرد.

در ابتدای این جلسه که با حضور مجيد مشکی، رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان، ثریا خرمی، کارشناس منطقه آسیای مرکزی و قفقاز بنیاد سعدی و ظهرابیان، یرانوهی، آبگاریان و بابائیان، مدرسان زبان فارسي كلاس‌هاي مسجد كبود برگزار شد، رایزن فرهنگی کشورمان، از وضعیت آموزشی کلاس‌های آزاد زبان فارسي در ارمنستان، گزارشي را ارايه داد.

سپس سيد محمدرضا دربندی در سخنان خود به تشریح اقدامات بنیاد سعدی برای نشر زبان فارسی در میان علاقمندان در سراسر جهان پرداخت و به نقشه جامع بنیاد برای ارايه آموزش‌های صحیح و لازم به علاقمندان زبان فارسی اشاره كرد و آینده کلاس‌های آزاد آموزش زبان فارسی را امیدوارکننده دانست.

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در این جلسه با اهداي مجموعه کتب آموزشی جدید در عرصه زبان و ادبیات فارسی به کتابخانه مسجد جامع کبود ایروان، نسبت به برگزاری جلسات انتقال تجربیات تدریس زبان فارسی و آسیب‌شناسی آموزشی تدریس به صورت هفتگی و ماهانه تأکید كرد.

در این نشست همچنین مدرسان کلاس‌های زبان فارسی مسجد کبود ايروان، برخی از نیازها و مشکلات سیستم آموزش زبان فارسی را متذکر شدند که مقرر شد برای رفع این مشکلات از سوی بنیاد سعدی برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی لازم صورت پذیرد.

برگزاري نشست با اساتید زبان فارسی دانشگاه دولتی ایروان

در ادامه دیدارهای معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در ارمنستان، سيد محمدرضا دربندی با حضور در کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان، ضمن بازدید از کلاس‌های آموزش زبان فارسی اين دانشگاه، با اساتید این کرسی دیدار و گفت‌وگو كرد.

در ابتدای این دیدار وسکانیان، ريیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتي ايروان، ضمن قدرداني از حضور هیأت بنیاد سعدی در کرسی ایران‌شناسی، به معرفی اساتید و فعالیت‌های کرسی ایران‌شناسی پرداخت.

پس از آن مجيد مشكي، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، ضمن معرفی مختصر بنیاد سعدی، به معارفه هیأت بنیاد سعدی پرداخت و سپس همکاری‌های خوب رایزنی فرهنگی ايران و کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان را تشریح كرد.

سپس معاون بین‌الملل بنیاد سعدی نيز به معرفی این بنیاد، علت تشکیل و فعالیت‌های آن در سراسر جهان پرداخت و کشور ارمنستان  را یکی از کشورهای ویژه و هدف برای بنیاد سعدی اعلام و از ظرفیت‌های خوب ارمنستان در حوزه ایران‌شناسی و زبان فارسی ابراز رضایت كرد.

وي در ادامه جلسه به زمینه‌های همکاری بنیاد سعدی و کرسی ایران‌شناسی اشاره كرد و ارايه فرصت‌های مطالعاتی به اساتید کرسی ايران‌شناسي، استمرار دوره‌های دانش‌افزایی در ایران، ارايه فرصت‌هاي تحصیلی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا، چاپ کتب مورد نیاز به صورت مشترک خرید و ارسال کتب مورد نیاز کرسی را از جمله این زمینه‌های همکاری دانست.

در ادامه تنی چند از اساتید حاضر در نشست، نقطه نظراتی را در خصوص زبان فارسی و ایران‌شناسی در ارمنستان ارايه دادند. در پايان هم مقرر شد تا زمینه‌های همکاری بنیاد سعدي و کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتي ايروان مورد بررسی بیشتر قرار بگيرد و از فرصت‌های پیش رو نهایت استفاده صورت پذیرد.

ديدار با ريیس دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان

سيد محمدرضا دربندي، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در ادامه سفر خود به ارمنستان با حضور در دانشگاه دولتی ایروان، با ملیکیان، ريیس دانشکده شرق‌شناسی این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو كرد. در این دیدار طرفين در خصوص امکانات و فعالیت‌های دانشکده شرق‌شناسی و کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتي ايروان در حوزه زبان فارسی بحث و تبادل نظر كردند.

همچنین در این دیدار دربندی در سخناني ضمن تقدیر از فعالیت‌های صورت گرفته در دانشکده شرق‌شناسی و کرسی ایران‌شناسی، پیشنهاد كرد که در کنار کرسی ایران‌شناسی، کرسی زبان فارسی یا رشته زبان فارسی هم در این دانشکده ایجاد شود.

با استقبال ملیکیان از این پیشنهاد، مقرر شد این پیشنهاد به صورت مکتوب از طریق رایزنی فرهنگی ايران به ریيس دانشکده شرق‌شناسی اعلام شود تا در شورای علمی مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و پس از طی شدن مراحل اداری و علمی دانشگاه، این رشته یا کرسی، به صورت رسمي ایجاد شود.

در این جلسه همچنین در خصوص همکاری بنیاد سعدی و دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتي ايروان در حوزه زبان فارسی و دوره‌های دانش‌افزایی اساتید و فرصت‌های مطالعاتی، توافقاتی به عمل آمد.

دیدار با مدیرکل آموزش شهرداری ایروان

سيد محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی با حضور در محل ساختمان شهرداری ایروان با سقمونیان، مدیرکل آموزش شهرداری ایروان دیدار و در خصوص گسترش زبان فارسی در مدارس ارمنستان گفت‌وگو كرد.

در ابتدای این دیدار مجيد مشکی، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، در خصوص همکاری‌های بسیار خوب بین شهرداری ایروان و رایزنی فرهنگی ایران سخن گفت و تصویب تدریس کتاب خواندن و نوشتن کلاس اول دبستان ایران در مدارس فارسی‌آموز ارمنستان را یکی از نتایج این همکاری‌ها دانست.

پس از آن دربندی ضمن معرفی بنیاد سعدی و روند شکل‌گیری آن، به اقدامات و فعالیت‌های اين بنیاد برای ترویج زبان فارسی در جهان اشاره كرد و ارمنستان را یکی از کشورهای ویژه و هدف برای همکاری‌های گسترده‌تر بنیاد سعدی دانست.

وی با اشاره به سه ضلع معلم، دانش‌آموز و کتاب در هر سیستم آموزشی، از تلاش‌های رایزنی فرهنگی ايران و شهرداری ایروان برای حل مشکلات موجود در این سه حوزه یاد کرد و از اقدام آنها براي اخذ مجوز تدریس کتاب کلاس اول دبستان ایران در مدارس ارمنستان تقدیر و ابراز امیدواری کرد كه با استمرار این همکاری‌ها، سایر مشکلات از جمله آموزش ضمن خدمت معلمان، بازنشستگی آنان، رسمی شدن زنگ زبان فارسی در مدارس و ترغیب و تشویق فارسی‌آموزان به فراگیری این زبان به زودی مرتفع شود.

پس از آن سقمونیان، مدیرکل آموزش شهرداری ایروان، گفت: تا دو سال گذشته و قبل از حضور آقای مشکی، شهرداری ایروان در استمرار جریان آموزش زبان فارسی در مدارس ارمنستان به صورت جدی تشکیک داشت و خود من که 7 سال در این پست خدمت می‌کنم، به صورت جدی برای همکاری در این مسأله دچار تردید بودم؛ اما از زمانی که ایشان به ارمنستان آمدند و کارهای جدی را با هم شروع کردیم، هر روز نسبت به آینده کار آموزش زبان فارسی در ارمنستان امیدوارتر می‌شویم و به جرأت می‌توانم بگویم آنچه در طی دو سال گذشته اتفاق افتاده است در طی ده سال گذشته بی‌سابقه است.

وی همچنين ضمن سپاس از اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش زبان فارسی در ارمنستان، این اقدامات را آغاز راه، ارزیابی كرد و با بیان اینکه ما همچنان مشکلات زیادی داریم، خواستار حمایت بیش از پیش بنیاد سعدی از روند آموزش زبان فارسی در مدارس ارمنستان شد.

سقمونیان در ادامه سخنان خود موضوع نظارت بر کار معلمان را یکی از عرصه‌های مهم و ضروری برای توجه بیشتر دانست و بر ایجاد زمینه‌های لازم برای استفاده از وسایل کمک آموزشی و وسایل مکمل آموزش مانند آزمایشگاه زبان تأکید كرد.

وي همچنین اعزام دانش‌آموزان به ایران، تولید فیلم‌های آموزشی متناسب با کودکان، دوره‌های دانش‌افزایی معلمان در ایروان و ایران و استخدام معلمان مناسب، باسواد و آشنا با فنون نوین آموزشی را از اولویت‌های همکاری اداره‌کل آموزش شهرداری ایروان و رایزنی فرهنگی ایران، برشمرد.

ديدار با اعضای انجمن حافظ

بنابر دعوت رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان جمعي از اعضای انجمن حافظ با حضور در محل سالن اجتماعات مسجد کبود ایروان با سید محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی دیدار و گفت‌وگو كردند.

در ابتدای اين دیدار، مجيد مشکی، رایزن فرهنگی کشورمان طي سخناني، به تشریح فعالیت‌های بنیاد سعدی و انجمن حافظ پرداخت.

پس از آن، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی فعالیت و کارکردهای بنیاد سعدی را بيان و خواستار ترویج و نشر زبان فارسی از سوي اعضای انجمن حافظ شد و گفت: اين انجمن مي‌تواند از طرق مختلفي چون حضور در مدارس فارسی‌آموز، چاپ مقالات علمی و تدریس زبان فارسی ضمن تقویت دانش خود به توسعه اين زبان كهن بپردازد.

دربندي در ادامه سخنان خود، تأكيد كرد: با اتفاق اين مهم زمینه آشنایی شهروندان ارمنستان با فرهنگ ایران‌زمین هرچه بیشتر فراهم مي‌شود.

در ادامه این جلسه، برخی از شرکت‌کنندگان ضمن تقدير از رایزنی فرهنگی ايران و بنیاد سعدی برای حمایت از دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی راههایی را برای استمرار و تنوع  این فعالیت‌ها پیشنهاد كردند که مقرر شد راهکارهای اجرایی مورد بررسی قرار گیرد.

بنابر اعلام اين خبر، انجمن حافظ در سال 1394 با هدف تجمع فارغ التحصیلان و دوستداران زبان و ادب فارسی از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان تأسيس شد.

انتهاي پيام/


١٨:١٨ - 1395/02/05    /    شماره : ٦٤٩٩١٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٨٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نکوداشت مقام معلم در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در ارمنستان (خبر)
 تبيين روابط ايران و ارمنستان از سوي رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس نوروز در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 سمینار کتابخانه‌های قرن بیست‌ویکم و چشم‌انداز پیشرفت در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت شاعر و نویسنده ارمني (خبر)
 بزرگداشت «پروین اعتصامی» در ارمنستان (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در کتابخانه «ایساهاکیان» ارمنستان (خبر)
 نشست بررسی تأثیر انقلاب اسلامی بر ادبیات معاصر ایران در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 بررسی نقش ایران در منطقه خاورميانه در ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي ایران و ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ارمنستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در ارمنستان (خبر)
 كلاس‌هاي زبان فارسي در کتابخانه شهرداری ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 همکاری‌هاي فرهنگی ايران و ارمنستان گسترش يابد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بازديد از كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از ترجمه ارمني کتاب «بازگشت به پنجرود» (خبر)
 اجرای موسیقی سنتي ایراني در ارمنستان (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ارمنستان (خبر)
 تمجيد از اهتمام ایران به حفاظت از آثار باستانی ارامنه (خبر)
 دیدار فارسی‌آموزان مدرسه کارپی ارمنستان با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید رايزن فرهنگي ايران از دانشکده موسیقی کومیتاس ارمنستان (خبر)
 موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان نواخته مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري علمي ايران و ارمنستان (خبر)
 مراسم آخرين شب پاييز در اتريش، تركيه، ارمنستان و قبرس برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از كلاس‌هاي زبان فارسي مدارس ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ارمنستان (خبر)
 سمینار «نقش موزه‌های دینی در گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و ادیان» در ارمنستان (خبر)
 سمینار «صلح منطقه‌ای: وقایع و چشم‌انداز» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 صالحی بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد (خبر)
 کنفرانس «ارمنستان و همسایه‌ها در جستجوی صلح» در ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان بیست‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با شخصيت‌هاي دانشگاهي و فرهنگي ارمنستان (خبر)
 انتشار چهل‌ویکمین  شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «شهریار» به زبان ارمنی (خبر)
 سالانه بیش از هزار و 700 دانش‌آموز ارمني زبان فارسي مي‌آموزند (خبر)
 برگزاري نشست «دین و محیط زیست» در ارمنستان (خبر)
 بررسی موضوع فلسطین و امنیت منطقه در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب فهرست نسخ خطی در ارمنستان (خبر)
 برگزاري محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 بازگشایی مجدد اتاق ایران در دانشگاه «های بوساک» ارمنستان (خبر)
 امام خمینی (ره) همیشه زنده است (خبر)
 آغاز محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 انتشار سی‌وهشتمین ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 جشن فراگیری زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار قائم مقام دانشگاه اسلاوونی با رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت خیام نیشابوری در ارمنستان (خبر)
 دیپلماسی علمی ايران در ارمنستان (خبر)
  مؤلفه‌های زندگی دینی را ترویج كنيم (خبر)
 تجليل از شاعر حماسه‌سرای ایرانی در ارمنستان ‌ (خبر)
 سومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 همایش گردشگری دینی در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ریيس مؤسسه شرق‌شناسی آكادمي ارمنستان (خبر)
 آماده تهيه نرم افزار گردشگري ايران به 9 زبان هستيم (خبر)
 المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «شیعه در اسلام» در ارمنستان (خبر)
 اهداي كتاب به مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 گشايش نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان ارمنستان (خبر)
 انتشار شماره 34 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  ايران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب است (خبر)
 دستاوردهای انقلاب اسلامي ايران كم نظير است (خبر)
 پیام انقلاب اسلامی صلح و دوستی برای جهانیان است (خبر)
  سمينار مشترك ايران و ارمنستان در حوزه زيارت (خبر)
 برگزاري مسابقه مفاهيم قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
  بزرگداشت شهدای آتش‌نشان پلاسکو در ارمنستان (خبر)
 رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان برگزیده نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر (خبر)
  انتشار گزیده اشعار موسوی‌گرمارودی به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار سی‌و‌سومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  انتشار شماره جديد ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس «چشم‌انداز توسعه و همجواری مسالمت‌آمیز» در ارمنستان (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان (خبر)
  آغاز به کار دوره اسلام‌شناسی در دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 راه‌اندازي کتابخانه دیجیتالی رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 ایران الگويي در گفت‌وگوي ادیان است (خبر)
 انتشار سی‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی خاقانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزیر فرهنگ ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن در اسلام» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار شماره سی‌ويکم ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اهداي بيش از 200 جلد کتاب به دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 تجهیز اتاق ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 انتشار قصه‌های گلستان و ملستان به زبان ارمنی (خبر)
 اهداي نشان کانتق به مترجمان ایرانی ـ ارمنی (خبر)
 انتشار شماره 30 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تنديس «خاقاني» در دانشگاه دولتی ایروان نصب مي‌شود (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان با اعضای کانون نمایشنامه‌نویسان ایران (خبر)
 کتاب «مجموعه داستان‌های طلسم» در ارمنستان رونمايي شد (خبر)
 آغاز بیست‌وسومین دوره آزاد آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 افزايش دانش‌آموزان فارسي‌آموز در مدارس ارمنستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدارس ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌ونهمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آيين گرامیداشت شهدای حادثه منا در ارمنستان (خبر)
 برگزاري اردوی فارسي‌آموزان مدارس ارمنستان در ايران (خبر)
 انتشار بیست‌وهشتمین شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشكر دانشجویان ارمني از میهمان‌نوازی ایرانیان (خبر)
 نمایشگاه عکس در ارمنستان برپا شد (خبر)
 ترجمه «کلیله و دمنه» به زبان ارمنی (خبر)
 برگزاری اردوی ویژه فارسی‌آموزان در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وهفتمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 پايان جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی در ارمنستان (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی (خبر)
 فعالان قرآنی مسجد کبود ایروان تجليل شدند (خبر)
 بررسی نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در ارمنستان (خبر)
 انتشار مجله «آقبیور» در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «پروین اعتصامی» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار بيست‌وششمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همايش بررسی تأثیر آراء و اندیشه‌های امام خميني (ره) در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی «شرق‌شناسی» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 اكران فيلم ايراني «حوض نقاشی» در ارمنستان (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ارمنستان آغاز شد (خبر)
 معرفي موسيقي سنتي ايران در تلويزيون ارمنستان (خبر)
 نخستين «هفته فیلم ایران» در ارمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري هفته موسیقی ایرانی در ارمنستان (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی «مسجد کبود ایروان» در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از کتاب‌های مرزبان‌نامه، سندبادنامه و قابوسنامه در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وپنجمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 برگزاری دومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 تجلیل از معلمان پیشکسوت زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در ارمنستان (خبر)
 مراسم معنوی اعتکاف در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقه خوشنویسی «قرآن ناطق» در ارمنستان (خبر)
 رقابت کودکان ایرانی مقیم ارمنستان در مسابقه «مولود کعبه» (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه کتابخانه خنکو آپر ارمنستان و مؤسسه کودک و صلح پایدار ايران (خبر)
 برگزاری مرحله مقدماتی دومین المپیاد شفاهی زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بررسی فعالیت اتاق ایران بخش دوین ارمنستان (خبر)
 اهداي بیش از 200 جلد کتاب به کتابخانه «خنکو آپر» ارمنستان (خبر)
 همكاري دانشگاه پیام نور و بریوسف ارمنستان در حوزه زبان فارسي (خبر)
 رایزن فرهنگی ايران در ارمنستان، تشابهات فرهنگی دو كشور را تشريح كرد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در ارمنستان (خبر)
 اهداي 200 جلد کتاب به اتاق ایران کتابخانه کودکان و نوجوانان ايروان (خبر)
 انتشار بیست‌وچهارمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه نگارگری ایرانی در موزه ملی ارمنستان برپا شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری موزه هنرهای معاصر ایران با موزه ملی ارمنستان (خبر)
 انتشار كتاب «مرزبان‌نامه» به زبان ارمني (خبر)
 انتشار بیست‌وسومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اپرای ارمنستان ميزبان گروه‌هاي موسيقي ايران (خبر)
 تمجيد وزير فرهنگ ارمنستان از غرفه رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 گسترش تعاملات ادبی منجر به استحكام روابط ايران و ارمنستان مي‌شود (خبر)
 الگوی گفتگوي بيناديني سازمان فرهنگ مانع خشونت در جهان مي شود (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 شهداي ارامنه ايران گواهي روشن بر پیوندهاي تاريخي دو ملت هستند/ جامعه ارامنه تجلي ميراث مشترك فرهنگي (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايش دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در ایروان (خبر)
 برگزاري كنسرت «موسيقي سنتي ايراني» در ارمنستان (خبر)
 موزه «آسیای میانه» با گنجينه‌اي از آثار تاريخي ايران در ايروان افتتاح شد (خبر)
 انتشار ترجمه ارمنی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربي در ارمنستان (خبر)
 موزه آسیای مرکزی ارمنستان 20 بهمن افتتاح مي‌شود (خبر)
 شماره جديد ماهنامه «پيام مسجد» در ارمنستان منتشر شد (خبر)
 اتاق‌های فرهنگی استان‌های ایران در مسجد كبود ايروان راه‌اندازي مي‌شوند (خبر)
 مسابقه نقاشی در مسجد كبود ايروان برگزار شد (خبر)
 انتشار بیست‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 انتشار دومین کتاب صوتی «قصه‌های ایرانی» در ارمنستان (خبر)
 ایرانیان مقیم ارمنستان اعدام شهید شیخ نمر را محكوم كردند (خبر)
 برگزاری اردوی آموزشی زبان فارسی دانش‌آموزان ارمني (خبر)
 بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پايان يافت (خبر)
 انتشار بیست و یکمین شماره ماهنامه پيام مسجد در ارمنستان (خبر)
 مسجد جامع کبود ایروان در راه جهاني شدن (خبر)
 کنفرانس «روابط 25 ساله ایران و ارمنستان» برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ریيس سازمان فرهنگی شهرداری تهران از رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیستمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش فنون و زبان فارسی در مدارس ارمنستان رسمي مي‌شود (خبر)
 انتشار نود و ششمین شماره فصلنامه «مهر» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکاسی و نقاشی «سوروگین‌ها» در ارمنستان افتتاح شد (خبر)
 آیین رونمایی از ترجمه ارمنی «صحیفه کامله سجادیه» در ايروان (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني ايران و ارمنستان آغاز مي‌شود (خبر)
 آموزش قرآن کریم در مسجد جامع کبود ارمنستان (خبر)
 ترجمه صحیفه سجادیه به زبان ارمني (خبر)
 نمایشگاه‌های هنری ایران پل دوستی ملت‌هاست (خبر)
 انتشار كمك آموزشی زبان فارسی ویژه مدارس ارمنستان (خبر)
 برگزاري آيين گرامیداشت روز دانش‌آموز در ارمنستان (خبر)
 معاون وزیر فرهنگ ارمنستان: اقدامات ايران در حفظ آثار ارامنه بي‌نظير است (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با رسانه‌هاي ارمنستان (خبر)
 «بخش ایران» در موزه هنر و ادبیات ارمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 آیین نکوداشت 250 امين سالگرد احداث مسجد کبود ایروان در ارمنستان (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مجتمع آموزشی 135 پايتخت ارمنستان (خبر)
 انجمن «حافظ» در ارمنستان تأسيس شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 جشنواره قصه‌های ایرانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 مرکز گفت‌وگوی فرهنگ‌هاي دانشگاه دولتی ایروان به دنبال همكاري با ايران (خبر)
 آغاز بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «حجاج جانباخته منا» در ارمنستان (خبر)
 انتشار هجدهمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 بررسي مسايل آموزشی مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران در مراسم «تقدیس ميورون» ارمنستان شركت كرد (خبر)
 نمایشگاه کتاب ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دانش‌آموزان ارمني خاطرات سفر خود به ايران را منتشر كردند (خبر)
 آیین گرامی‌داشت هفته دولت در مسجد کبود ایروان برگزار شد (خبر)
 فعالان قرآني در ارمنستان تجليل شدند (خبر)
 انتشار ماهنامه «پیام مسجد» ویژه دهه کرامت در ارمنستان (خبر)
 هشتمین نشست قرآنی مسجد کبود ایروان برگزار شد (خبر)
 جشنواره «صلح و وحدت» در اصفهان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح فروشگاه محصولات گوشتی ذبح اسلامی در ارمنستان (خبر)
 شركت دانش آموزان ارمني فارسي آموز در جشنواره «صلح و وحدت» در اصفهان (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.