English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد

نشست معرفی ادبیات معاصر ایران با عنوان «جایگاه زنان در ادبیات معاصر ایران» در محل موزه هنرهای شرقی رم و با حضور چشمگیر علاقمندان و اساتید دانشگاه‌های رم، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این نشست به ابتکار رایزنی فرهنگی ايران در ايتاليا و با همکاری موزه هنرهای شرقی شهر رم و انجمن فرهنگی الفبا با حضور قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان در ايتاليا، محمدخانی، معاون بین‌الملل مؤسسه شهر کتاب،  مصطفی مستور، نویسنده ایرانی، فلیچتا فرارو، رایزن فرهنگی اسبق ایتالیا در ایران و مدیر انجمن فرهنگی سی‌وسه پل و مارینا فورتی، روزنامه‌نگار سرشناس ایتالیایی، با هدف معرفی ادبیات معاصر ایران به ويژه در خصوص داستان‌نویسی، برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، میشل یونگ، به نمایندگی از موزه هنرهاي شرقي رم، از رایزنی فرهنگی ايران برای برگزاری چنین برنامه‌هایی که با هدف افزایش شناخت ایتالیايی‌ها نسبت به فرهنگ ایران برگزار می‌شود، قدرداني كرد.

ميشل یونگ كه ریاست پروژه ايتاليايي مرمت ارگ بم را بر عهده دارد ـ بخشی از ارگ بم توسط باستان‌شناسان ایتالیایی در حال مرمت است ـ در ادامه سخنان خود گفت: سابقه همکاری رایزنی فرهنگي ايران با موزه هنرهای شرقی رم، بسيار طولانی است و به جرأت اذعان می‌کنم که تمامی برنامه‌های اجرا شده در این موزه با همکاری رایزنی فرهنگی ايران از استقبال عمومی چشمگیری برخوردار بوده است و تقاضای ما این است که کماکان به برگزاری چنین برنامه‌هایی در موزه ادامه دهد.

ادبيات، شاخص غناي فرهنگي كشورها

سخنران بعدی قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان در ايتاليا بود. وي گفت: ادبیات هر کشور نشان‌گر فرهنگ، تمدن، ارزش‌ها، آداب و رسوم و عرف هر کشوری است. هرچه غنای فرهنگی و تمدنی کشوری بالا باشد؛ ادبیات آن کشور نیز از زیبایی و غنای بیش‌تری برخوردار خواهد بود. ایران هم با قدمت تمدنی 7 هزار ساله، ادبیات بسیار غنی دارد که برخی از آثار کهن ادبی آن در تمام دنیا شناخته شده هستند و ارزش‌های انسانی را به جهان معرفی کرده‌اند.

وی افزود: ایتالیایی‌ها از ادبیات کلاسیک ایران شناخت کافی دارند؛ ولی آنچه برای عموم ایتالیایی‌ها هنوز ناشناخته باقی مانده است، ادبیات معاصر ایران است. ادبیات معاصر ایران خود دربردارنده ارزش‌های غنی فرهنگ ایرانی اسلامی است که در ایتالیا هنوز چندان شناخته شده نیست؛ بنابراين در طول چند سال گذشته برآن شدیم که با کمک اساتید کرسی‌های زبان فارسی و انجمن‌های فرهنگی بومی، این غنای فرهنگی و حلاوت ادبیات معاصر را به علاقمندان ایتالیایی بشناسانیم.

تحول داستان‌نويسي ايران بعد از انقلاب اسلامي

سخنران بعدی نشست فلیچتا فرارو، ريیس انجمن فرهنگی و انتشاراتی سی‌وسه پل در شهر فلورانس بود كه در سخنان خود گفت: وقتی صحبت از ادبیات ایرانی می‌شود، اولین موردی که به ذهن خطور می‌کند ادبیات کلاسیک ایران به ويژه اشعار شیرین شعرای کلاسیک ایرانی است.

وي افزود: ادبیات داستان‌نویسی در ایران بسیار دیرتر از ادبیات کلاسیک پای گرفت. عملاً ادبیات داستان‌نویسی در ایران در دوران معاصر جان گرفت و در سیر تکامل خویش به انقلاب‌های مشروطه و  اسلامی رسید. این دو انقلاب تحولات ریشه‌ای در ادبیات معاصر ایران به خصوص ادبیات داستان‌نویسی ایجاد كردند. در این دوران بود که زنان پا به عرصه ادبیات معاصر گذاشتند این تحولات با وقوع انقلاب اسلامی چرخه تکامل خویش را کامل كرد و بعد از انقلاب اسلامی حضور چشمگیر دیگر اقشار نیز در ادبیات مشهود بود.

ريیس انجمن فرهنگی و انتشاراتی سی‌وسه پل ادامه داد: در اوایل سال‌های 1900 ميلادي، زنان ايران، به خصوص زنان شاعر پا به عرصه ادبیات گذاشتند و بعد از انقلاب اسلامی، زنان دارنده نقش اصلی در صحنه ادبیات معاصر می‌شوند و شاهد حضور رمان و داستان‌های کوتاه که دست‌نوشته زنان هستند در عرصه ادبیات هستیم.

فرارو در ادامه گفت: با وقوع انقلاب اسلامی ،رفته‌رفته ادبیاتی در ایران شکل می‌گیرد که می‌توانیم آن را ادبیات زنانه بنامیم. زنان نويسنده دست به قلم گرفتند و معضلات و مشکلات جامعه را از دیدگاه زنان جامعه ایرانی برای خواننده توصیف کردند.

وي همچنين بيان كرد: بعد از انقلاب اسلامي، امکان تحصیل در سطح عالی برای دانشجویان زن بیش‌تر فراهم می‌شود و جمعیت دانشگاهی و تحصیلکرده زنان بیش‌تر می‌شود؛ در نتيجه حضور زنان در جامعه و در همه سطوح مشهودتر می‌شود و آثار ادبی نوشته زنان در جامعه افزایش چشم‌گیری می‌یابد. با افزایش سطح آگاهی و دانش در جامعه، تعداد خوانندگان کتب ادبی و رمان نیز افزایش می‌یابد و تعداد افرادی که قلم به دست می‌گیرند نیز زیادتر شده و بازار کتابخوانی در ایران رونق می‌یابد.

فرارو در بخش ديگري از سخنان خود گفت: انقلاب اسلامی باعث شد که بسیاری از افراد از انزوا خارج شده و حضور فعال‌تری در جامعه پیدا کنند و این تحول مختص جامعه نویسنده نیست؛ بلکه در همه عرصه‌ها حضور مردمی به ويژه حضور زنان بیش‌تر می‌شود. گواه این صحبت من تمامی کسانی هستند که به ایران سفر کرده‌اند و یا به گونه‌ای ایران را از نزدیک می‌شناسند و می‌توانند تأيید کنند که جامعه ایران و نقش زنان در جامعه با آنچه در رسانه‌ها گفته می‌شود، کاملاً متفاوت است.

وي تأكيد كرد: این تحولات مختص به نویسندگان و ادبیات نیست؛ کافی است به سینمای ایران نگاهی بکنید تا حضور زنان را در این هنر درک کنید به آثار هنرمندان ایرانی نگاه کنید تا متوجه شوید که حضور زنان در هنر چقدر مشهود است.

جاي پاي آثار ايتاليايي در بازار نشر ايران

محمدخانی، معاون بین‌الملل مؤسسه شهر کتاب، سخنران بعدی نشست بود که در خصوص تاریخ حضور نویسندگان زن در ایران و نوع نوشته‌های آنان به ایراد سخن پرداخت.

محمدخانی در ابتدا به روابط فرهنگی بین ايران و ايتاليا پرداخت و گفت: این روابط همواره در سطح خوبی بود؛ اگرچه در 10 سال اخیر تا حدودی تحت تأثیر روابط سیاسی هم قرار گرفته بود.

وي گفت: در ایتالیا علاوه بر نشر آثار ادبی معاصر ایران، جلسات خوبی با کمک رایزنی فرهنگی ايران برگزار شده که توانسته تا حدودی غنای ادبیات معاصر ایران را به مخاطبان بشناساند. در ایران هم مؤسسه شهر کتاب، ماهیانه جلسات مختلفی را برای شناساندن شخصیت‌های فرهنگی معاصر ایتالیا و زنان اين كشور برگزار کرده و بسیاری از آثار نویسندگان ایتالیایی به زبان فارسی ترجمه و چاپ شده‌اند که بیش‌تر آنها به دلیل استقبال فراوان چندین بار تجدید چاپ شده‌اند.

محمدخانی ادامه داد: مخاطبان ایرانی به خوبی با نویسندگان معاصر ایتالیایی آشنا هستند و مجموعه‌ای غنی از آثار نویسندگان ایتالیایی و به خصوص نویسندگان سده اخیر منتشر شده است و کماکان انتشار این آثار به قوت خویش باقی است. انتشار این آثار این امکان را به ما داده که به تشابهات فرهنگی دو کشور که بسیار زیاد نیز هستند، پی ببریم. آثار نویسندگان ایتالیایی به ويژه نویسندگان زن اين كشور، برای خواننده ایرانی بوی آشنایی می‌دهد و خواننده به خوبی می‌تواند وقایع نقل شده در داستان را در زندگی جامعه ایرانی شاهد باشد.

معاون بین‌الملل مؤسسه شهر کتاب همچنين ابراز امیدواری کرد كه در آینده‌اي نزدیک، شاهد نشر بیش‌تری از آثار ادبی ایتالیا در ایران باشیم چرا که ایتالیا در سال 2017 میهمان ویژه نمایشگاه کتاب ایران است.

وي در ادامه افزود: اگر تاریخ ادبیات معاصر در ایران را صد ساله فرض کنیم، می‌توانیم این دوره را به 4 زیر مجموعه 25 ساله تقسیم كنيم که هرکدام از آنان ویژگی‌های خاص خود را دارند و می‌توان نویسندگان مربوط به این دوران را براساس همین تقسیم‌بندی تفکیک كنيم.

وی نویسندگانی مانند جمالزاده را در بخش اول و بخش دوم را متعلق به نویسندگانی مانند سیمین دانشور و جلال آل‌احمد دانست که به گونه‌ای در آثار آنان بازتاب کودتای سال 1332 مشهود است و ادامه داد: در نسل سوم نویسندگان، آثار نویسندگانی مانند پارسی‌پور، پیرزاد، روانی‌پور، مندلی‌پور و ... منتشر می‌شوند که از شش سال قبل از انقلاب تا سال 1375 آثارشان منتشر شد و حکایت‌گر دوران انقلاب و دفاع مقدس هستند. در نهایت نسل چهارم کسانی هستند که طی 15 سال اخیر اولین اثر خود را منتشر كرده‌اند و هنوز نمی‌توان قضاوت کلی را در موردشان انجام داد چرا که هنوز بایستی آثارشان منتشر شود.

محمدخانی، در ادامه سخنان خود دو پدیده جنگ تحمیلی و حضور زنان داستان‌نویس را در شکل‌گیری ادبیات نسل چهارم بسیار مهم برشمرد. وي در اين باره تصريح كرد: همچنین تغییرات ایجاد شده در بافت جامعه که اجازه بیش‌تری برای حضور زنان در جامعه را می‌داد باعث شد که ادبیات جدیدی به نام ادبیات زنانه در ایران شکل بگیرد.

در ادامه آقای محمد خانی با ذکر این سؤال که آیا نوشتار زنان با نوشتار مردان متفاوت است؟ آیا زنان در موضوعات مشخصی می‌نویسند یا اینکه همان موضوعات ادبیات مردان را با روشی دیگر به کار می‌برند؟ به معرفی نوع ادبیات زنان نویسنده در ایران پرداخت و مواردی که زنان نویسنده ایرانی به آن می‌پردازند را برای حضار تشریح كرد و در پایان هم به معرفی برخی از نویسندگان زن شناخته شده ایرانی و سبک نگارش آنان پرداخت.

زنان، نويسندگاني بهتر از مردان

سخنران ديگر اين نشست، مصطفي مستور، نويسنده كشورمان بود. وي در ابتداي سخنان خود گفت: هر وقت جلسه‌ای با عنوان بررسی ادبیات زنان برگزار شود، این بدان معناست که ما زنان را در گروهی جدا از مردان بررسی می‌کنیم و یا به نظرمان آثار هنری و ادبی زنان یک پله از مردان پایین‌تر هستند؛ تأكيد مي‌كنم و اعتقاد دارم که ادبیات خلق شده از سوی زنان، به مراتب از ادبیات خلق شده توسط مردان قوی‌تر و بهتر است.

مستور افزود: برای بهتر معرفی کردن ادبیات زنان در ایران باید ابتدا به موقعیت و نقش زن در جامعه ایرانی پرداخت. آنچه بدیهی است؛ حضور فعال و گسترده زنان در جامعه ایرانی به دلیل تحولات و پیشرفت جامعه، افزایش سطح آگاهی، گسترش رسانه‌ها و افزایش امید به زندگی است به عنوان پدیده‌ای غیرقابل انکار.

وي با تشریح وقایعی که در نوع نگارش آثار ادبی زنان ایرانی در ارتباط هستند، به توضیح تفاوت‌هایی در آثار نویسندگان زن ایرانی با آثار نویسندگان مرد پرداخت.

مصطفي مستور در پايان سخنان خود، به قرائت بخش‌هایی از داستان‌های خود پرداخت.

ايران شگفت‌آور

آخرین سخنران اين نشست، مارینا فورتی، روزنامه‌نگار شناخته شده ایتالیایی بود كه در سخنان آغازينش گفت: من سه روز پیش از ایران برگشتم و طی سفرهای متعددی که به ایران داشتم، بايد اعتراف کنم که این کشور همیشه و در هر بار سفر، مرا مبهوت خود می‌کند.

وي افزود: ادبیات این کشور را من از طریق آثار ترجمه شده به زبان ایتالیایی می‌شناسم؛ بنابراين مانند دیگران از لذت خواندن آثار ادبی ایرانی به زبان فارسی بهره‌مند نیستم، ولی با مطالعه چند کتابی که به لطف برخی از انتشارات ایتالیایی از زبان فارسی به ایتالیایی ترجمه و چاپ شده‌اند، متوجه شدم که زنان ایرانی نویسندگان ماهری هستند که از همه چیز می‌نویسند.

فورتي ادامه داد: در این جلسه صحبت از این می‌کنیم که زنان نویسنده ایرانی از چه صحبت می‌کنند؟ برای دادن پاسخی مناسب به این سؤال باید بدانیم که در خصوص ایران، مطبوعات و رسانه‌ها بی‌انصافی به خرج داده و اخبار نادرستی را در طول این سال‌ها منتشر كرده و همچنان به این کار ادامه می‌دهند. زماني که صحبت از زنان ایرانی می‌شود بلافاصله تصویری از یک زن محدود شده در چادر که مورد بی‌عدالتی قرار می‌گیرد در اذهان تداعی می‌شود و یا هنگامي که صحبت از جامعه ایرانی می‌شود، سعی می‌شود که جامعه ایرانی به ويژه جوانان را به گونه‌ای نشان دهند که همواره سر عناد و دشمنی با قوانین کشور خود داشته و دارد.

اين روزنامه‌نگار ايتاليايي افزود: هیچکدام از این تصاویر ارايه شده درست نیستند؛ بلکه تصاویری که در این آثار ادبی تهیه شده توسط زنان به خواننده معرفی می‌شود، می‌توانند تصاویر درستی از جامعه ایران باشند. برخلاف ما غربی‌ها که تصور می‌کنیم حجاب یکی از مسايل و مشکلات بزرگ جامعه ایرانی است و انتظار داریم که زنان نویسنده ایرانی در آثار خود از این محدودیت شکایت کنند؛ ولی با مطالعه آثار نویسندگان زن ایرانی، خواه آنانی که در ایران زندگی می‌کنند یا آنانی که در خارج از ایران هستند، می‌بینیم که پرداختن به مسأله مخالفت با حجاب بسیار به ندرت دیده می‌شوند.

فورتی در ادامه به آثار زنان نویسنده زن معاصر  ایرانی که به زبان ایتالیایی ترجمه شده و طی چند سال اخیر منتشر شده‌اند و به تشریح نوع نگارش آنان پرداخت و گفت: زنان نویسنده ایرانی از احساسات درونی خود می‌نویسند و برای همین است که آثارشان موفق بوده است.

در معرفي موزه هنرهای شرقی رم

موزه هنرهای شرقی رم وابسته به وزارت میراث و فعالیت‌های فرهنگی ایتالیاست که در ساختمان باشکوهی متعلق به سال 1886 و در مرکز شهر رم واقع شده است. این موزه در سال 1957 در محل این ساختمان تأسیس شد و میزبان آثار هنری و باستانی جمع‌آوری شده طی مأموریت‌های باستان‌شناسی ایتالیا در سایت‌های مختلف در کشورهایی مانند تبت، افغانستان، پاکستان و ایران، است.

مجموعه نگهداری شده در این موزه بعدها با دریافت مجموعه‌های خصوصی که به این موزه اهدا شدند، غنای بیش‌تری یافت و اکنون آثاری از کشورهای ژاپن، چین و هندوستان نیز در این موزه نگهداری می‌شوند. این موزه یک مجموعه غنی و ارزشمند مربوط به شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان که قدمت آنان به 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد را در خود جای داده است.

سابقه همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ايتاليا با این موزه به سال‌های دور برمی‌گردد و همواره نمایندگی فرهنگی کشورمان در رم، با برگزاری نمایشگاه و سمینارهای مختلف با این موزه در خصوص معرفی فرهنگ و تمدن ایران تلاش كرده است.

انتهاي پيام/


١٤:٢٥ - 1394/09/25    /    شماره : ٦٤٢٤٤٢    /    تعداد نمایش : ١٦٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.