English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر شاخه حزب بعث دانشگاه تشرین سوريه:

مقاومت امروز سوريه نتيجه تدبير امام خمینی (ره) است

دبیر شاخه حزب بعث دانشگاه تشرین در ديدار رایزن فرهنگی كشورمان در دمشق با بيان اينكه در زمان بحران و روزهای سخت، انسان دوست را از دشمن تشخیص می‌دهد گفت: مقاومت امروز سوريه نتيجه تدابير امام خمینی (ره) است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مصطفي رنجبرشيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان در سوريه همراه با نادر آزاد، وابسته فرهنگي ايران و مدير مركز فرهنگي لاذقيه، با حضور در دانشگاه تشرين لاذقيه سوريه و گفت‌وگو با مسئولان اين دانشگاه، راه‌هاي توسعه مناسبات و همكاري‌هاي علمي و فرهنگي را بررسي كردند. گزارش برخي از اين ديدارها در ادامه منتشر مي‌شود.

ديدار با رييس دانشگاه تشرين

رايزن فرهنگي كشورمان ضمن حضور خود در دانشگاه تشرين، همراه با وابسته و مدير مركز فرهنگي لاذقيه و همچنين سيد ايمن زيتون، مدير مجتمع رسول اعظم (ص) با هاني شعبان، رييس دانشگاه تشرين در لاذقيه ديدار و در خصوص پيگيريي ايجاد شعبه‌اي از دانشگاه فارابي در لاذقيه سوريه، با وي گفت‌وگو كرد.

در ابتداي اين ديدار هاين شعبان، در سخناني به ضرورت تبادلات فرهنگي ميان دو كشور اشاره كرد و اعزام دانشجويان سوري به ايران را امري مورد تأييد نظام سوريه دانست و در ادامه هم توسعه روابط علمي و دانشگاهي را با ايران خواستار شد.

سپس رنجبرشيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان به حمايت همه‌جانبه ايران از سوريه در همه زمينه‌ها اشاره كرد و خواستار توسعه روابط علمي و فرهنگي با سوريه شد. وي بيان كرد: تاكنون تعداد زيادي از پرونده‌هاي داوطلبان سوري براي ادامه تحصيل در ايران مورد بررسي قرار گرفته و پرونده داوطلبان واجد شرايط، براي بررسي در شوراي بورس به كشورمان ارسال شده است.

رنجبرشيرازي ادامه داد: البته با توجه به اينكه برخي از داوطلبان سوري براي فرار از سربازي به اخذ بورسيه و حضور در ايران روي آورده‌اند، خطاب به رييس دانشگاه تشرين لاذقيه، گفت: اميد است در سفر شما به ايران و در ديدار با مسئولان، دو مورد را پیگیری كنید؛ یکی در خصوص بورس‌ها و شرايط اخذ آن تا از طريق توافق جامع با وزارتخانه‌هاي ذيربط طرفين امور بورس‌ها روان‌تر شود، دیگری در مورد پیگیری ایجاد شعبه‌ای از دانشگاه فارابی در لاذقیه که پيش از اين توافقات اولیه آن انجام شده است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: امروز خون مردم سوريه و ايران در حمايت از سوريه و محور مقاومت درهم‌آميخته و با همت عالي شما و همكارانتان در عرصه علمي نيز امور رو به جلو در حركت است.

وي همچنين بيان كرد: در صحنه منطقه‌اي و بين‌المللي، همواره مسئولان ايراني نام سوريه را به زبان آورده و پيگير دفاع همه‌جانبه از حقوق مردم سوريه بوده و اجازه دخالت در امور داخلي سوريه را به دولت‌هاي خارجي نمي‌دهند و همين امر دولت‌هاي غربي و برخي دولت‌هاي عربي را عصباني كرده است.

رايزن فرهنگي كشورمان در پايان سخنان خود به ضرورت ايجاد بسيج اساتيد و دانشجو در سوريه تأكيد كرد و اين امر را در قالب فعاليت‌هاي اجتماعي ضروري در دانشگاه‌هاي سوريه برشمرد.

در ادامه نادر آزاد، وابسته و مدير مركز فرهنگي لاذقيه با توجه به ديدار پيشين خود با رييس دانشگاه تشرين، در خصوص ضرورت توسعه زبان فارسي در لاذقيه به امكان تدريس در مدارس فارغ‌التحصيلان زبان روسي مؤسسه عالي زبان‌هاي دانشگاه تشرين اشاره كرد و خواستار ايجاد شرايط مساوي با زبان روسي براي فارغ‌التحصيلان زبان فارسي شد.

ديدار با دبیر شاخه حزب بعث دانشگاه تشرین

رايزن فرهنگي كشورمان در ادامه سفر خود با لاذقيه سوريه و بازديد از دانشگاه تشرين، همراه با نادر آزاد، وابسته و مدير مركز فرهنگي لاذقيه و سيد ايمن زيتون، مدير مجتمع رسول اعظم (ص)، با صلاح علی داود، دبیر شاخه حزب بعث دانشگاه تشرین ديدار كرد.

در اين دیدار که برای اولین بار بین نمایندگان فرهنگی کشورمان و اين مقام سوری انجام می‌پذیرفت، ابتدا مصطفي رنجبرشيرازي، رايزن فرهنگي كشورمان در سوريه، به حمايت همه‌جانبه جمهوري اسلامي ايران از سوريه در زمينه‌های مختلف و از جمله امور فرهنگی و علمی اشاره كرد و خواستار توسعه روابط علمي و فرهنگي كشورمان با سوريه شد.

وی گفت: هم‌اکنون جهان متوجه دوراندیشی مرحوم حافظ اسد می‌شود که چگونه در زمان خود علیرغم بسیاری از مخالفت‌های کشورهای عربی و غربی در داشتن روابط راهبردی با جمهوری اسلامی ایران، آن روابط را ایجاد و تحکیم کرد و هم‌اکنون نتایج آن را مردم سوریه مشاهده می‌کنند.

رنجبرشيرازي ادامه داد: هم‌اکنون همه ما باید به دنبال نسخه درمان برای بحران سوریه باشیم؛ همه باید به راه‌حل عقل برگردند و شکاف‌های ایجاد شده در جامعه سوریه بر اثر تبلیغات دامن زدن به طایفه‌گری یاید ترمیم شود و برای این امر نباید منتظر پایان بحران سوریه ماند و بهتر است نهادها و مؤسسات مرتبط با امور تحقیقاتی به ویژه در دانشگاه تشرین، برای درمان این زخم‌های اجتماعی که وحدت سوریه را هدف قرار داده است، بسیج شوند و دوران پس از بحران حتی از زمان کنونی مهم‌تر است.

در ادامه صلاح علی داود، دبیر شاخه حزب بعث دانشگاه تشرین ضمن تأیید سخنان رایزن فرهنگی كشورمان، هم از مرحوم حضرت امام خمینی (ره) و هم از مرحوم حافظ اسد، به نیکی یاد کرد و گفت: اینکه سوریه الان سرپا ایستاده است، نتیجه تدبیر این دو رهبر است و در زمان کنونی نیز رهبر و دولت جمهوری اسلامی ایران در کنار رهبر و دولت جمهوری عربی سوریه ایستاده‌اند. در زمان بحران و روزهای سخت است که انسان دوست را از دشمن تشخیص می‌دهد و از اینکه ایران به فناوری‌های جدید مجهز شده، مایه خوشحالی مردم و دولت سوریه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأكيد بر اينكه سوریه از ابتدا موضع ضداسراییلی داشت، گفت: همه مردم باید تاریخ اسراییل را خوانده و بلندپروازی‌ها آن را درک کرده و خطر اسراییل را بفهمند.

صلاح علي داود ادامه در بخش ديگري از سخنانخود با تأكيد بر رضايت سوريه از همكاري با ايران و روسيه، اظهار كرد: به این نتيجه رسیده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران دوست سوریه است و این تنها یک دیپلماسی نیست.

پس از آن نادر آزاد، وابسته فرهنگی و مدير مركز فرهنگي لاذقيه نیز ضمن اشاره به فعالیت‌های اين مرکز فرهنگی؛ به ویژه آموزش زبان فارسی، خواستار ایجاد رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تشرین شد.

بازدید از مؤسسه عالی زبان‌ها در دانشگاه تشرین

خبر ديگر از لاذقيه سوريه اينكه نادر آزاد، وابسته فرهنگي و مدیر مرکز فرهنگی لاذقیه، در ادامه رايزني با مسئولان دانشگاه تشرين سوريه، از مؤسسه عالی زبان‌ها در دانشگاه تشرین بازدید کرد و با اوراس عثمان، رییس این مؤسسه در خصوص آموزش زبان فارسی، مذاکره کرد.

مؤسسه عالی زبان‌ها در دانشگاه تشرین، رسمی‌ترین مؤسسه‌ای است که زبان‌های خارجی در آن با استانداردهای لازم و با استفاده از آزمایشگاه‌های متعدد تدریس می‌شود. این مؤسسه از 2 آزمایشگاه از 3 آزمایشگاه مجهز زبان دانشگاه تشرین بهره می‌برد و تک‌تک زبان‌آموزان از امکانات سمعی و بصری نظیر هدفون، رایانه و لوح‌های آموزشی بهره برده و امکان کنترل شیوه پاسخ و حتی کیفیت تلفظ کلمات توسط استاد وجود دارد؛ بنابراين مدرک و گواهی شرکت در دوره‌های آموزشی آن در سوریه معتبر است.

در مذاکرات نادر آزاد، وابسته فرهنگي و مدیر مرکز فرهنگی لاذقیه با اوراس عثمان، رييس مؤسسه عالی زبان‌ها در دانشگاه تشرین، بيان شد كه طبق توافقات خاص با وزارت آموزش سوریه (در سطح وزارتی)، فارغ‌التحصیلان زبان روسی مؤسسه، امکان اشتغال و تدریس زبان روسی را در مدارس این کشور دارند؛ بنابراین علیرغم هزینه‌های بیش‌تری که این مؤسسه از زبان‌آموز اخذ مي‌كند، تعداد چشم‌گیری از داوطلبان، این هزینه‌ها را با دید سرمایه‌گذاری و امکان درآمدزایی از هزینه‌های صرف شده، نگاه کرده و برخی زبان‌ها به ویژه زبان روسی در آن از رونق خوبی برخوردار است.

با توجه به اینکه توسعه آموزش زبان فارسی از اهداف اولیه مرکز فرهنگی لاذقیه بوده و در دیدار وابسته فرهنگی و رییس دانشگاه تشرین به این امر اشاره شده بود، با دستور ریيس دانشگاه به رییس مؤسسه عالی زبان‌ها ـ که از مراکز آموزشی تابعه دانشگاه تشرین محسوب می‌شود ـ  مبنی بر همه گونه همکاری با مرکز فرهنگی کشورمان در لاذقیه، در اين ديدار به تفصیل در مورد شیوه زبان‌آموزی و زبان‌های تحت آموزش و شروط و شهریه‌های دریافتی و ... این مؤسسه گفت‌وگو شد.

بنا بر اعلام اين خبر، در این مؤسسه در آموزش زبان انگلیسی، مهارت‌های چهارگانه با زبان‌آموزان کار شده و زبا‌نآموزان برای اخذ مدرک آیلتس آماده می‌شوند؛ ولی به دلیل وجود بحران در سوریه، مجبورند برای گذراندن امتحان نهایی این دوره و اخذ مدرک آن به بیروت بروند. همچنین برخی افرادی که برای بورس تحصیلی در برخی کشورهای خارجی پذیرفته می‌شوند، دوره فشرده آمادگی زبان آن کشور را در این مؤسسه می‌گذرانند.

همچنین هم‌اکنون در دوره پاییزی اين مؤسسه، 612 نفر مشغول به آموختن زبان روسی هستند و 9 استاد که بيش‌تر آنها خانم و اصالتاً روس هستند، به آموزش این گروه داوطلب اشتغال دارند. ظرفیت هر کلاس از 22 تا 30 نفر در نوسان است و هر زبان‌آموز 5 هزار لیر سوری معادل حدود 15 دلار در هر ترم می‌پردازد.

پس از زبان روسي، برای زبان انگلیسی 458 نفر و زبان آلمانی 169 نفر و برای زبان فرانسه 76 نفر در دوره پاییزی ثبت‌نام کرده‌اند.

انتهاي پيام/


١٧:٠٧ - 1394/09/10    /    شماره : ٦٤١٧٨٧    /    تعداد نمایش : ١٤٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 تبيين فلسفه عاشورا در لاذقیه سوريه (خبر)
 دانشگاه فارابی در استان لاذقیه سوریه تأسیس می شود (خبر)
 انتشار شماره 128 فصلنامه «الثقافة الاسلامیة» در سوریه (خبر)
 اعلام برندگان مسابقه ادبي ـ هنري امام خميني (ره) در سوريه (خبر)
 نقش امام خمینی (ره) در بیداری اسلامی (خبر)
 برگزاری پانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 برگزاري جشنواره «گردهمايي فرهنگ‌ها»در لاذقیه (خبر)
 برگزاري همایش ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و سوريه (خبر)
 بررسی ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در سوریه (خبر)
 برگزاری دوازدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 گشایش چهل‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 مسابقه ادبی و هنری امام خمینی (ره) در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح دوره بهاره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه «پیامبر رحمت» در سوریه (خبر)
 نشست «ویژگی‌های روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه» در دمشق (خبر)
 مراسم «قدس پایتخت ابدی فلسطین» در سوريه برگزار شد (خبر)
  برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سوریه (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با وزیر اطلاع‌رسانی سوریه (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 بازديد هنرمندان تجسمی ایران از انستیتوی هنرهای تطبیقی دمشق (خبر)
 دیدار هنرمندان ایرانی با ريیس اتحادیه هنرمندان تجسمی سوریه (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «دمشق در عمق نگاه‌ها» در سوريه (خبر)
 برگزاري ششمین نشست فارسی‌دوستان سوريه (خبر)
 بررسي نقش زن در نشر فرهنگ اعتدال و شهروندی در سوریه (خبر)
 پنجمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 آغاز نود و دومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 چهارمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 دبيرخانه شعر مقاومت در سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس دانشکده ادبیات دانشگاه دمشق (خبر)
 توسعه روابط دانشگاهی ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري دوره دانش‌افزایی زبان فارسي در سوريه (خبر)
 بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه (خبر)
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 قدس مهد ادیان آسمانی است (خبر)
 برگزاري محفل شعر فلسطین در لاذقیه (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس با موضوع ارتحال حضرت امام (ره) در لاذقیه (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 افتتاح هفته فیلم ایران در لاذقیه (خبر)
 هفته فیلم ایران در لاذقیه برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 همایش «سعدی شاعر انسانیت» در لاذقيه برگزار شد (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 برگزاري هفته فيلم ايران در لاذقیه (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در لاذقيه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 گشایش پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در لاذقیه (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تبيين شبکه‌های اجتماعی در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاری نشست حافظ و نوآوری در شعر در لاذقيه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
 83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم! (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 گشايش سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 بزرگداشت سالگرد شهدای منا در لاذقيه (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 آغاز چهارمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 افتتاح سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 توزيع بروشور «روح‌الله» در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه‌ عکس با موضوع امام (ره) در لاذقیه (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 مولانا شاعر صلح و دوستی است (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 آغاز سی‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 برگزاري نشست حضرت زینب(س) الگوی صبر و مقاومت در لاذقيه (خبر)
 همراهي جشن انقلاب و آزادسازي شهرهاي سوريه (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامی در لاذقیه (خبر)
 بررسي «جایگاه انقلاب اسلامی ایران در رشد جامعه جهانی» در سوريه (خبر)
 تأسيس انجمن فارغ‌التحصيلان سوری از دانشگاه‌های ایران (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربي در سوريه (خبر)
 انتشار یکصدونوزدهمین شماره فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوریه (خبر)
 برگزاري نشست «نقش عقلانیت و استقامت در ارتقای جامعه» در سوريه (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسي در دانشگاه تشرين سوريه (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با دبیر علمای شام در سوریه ديدار كرد (خبر)
 بزرگداشت شهداي سوريه برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس «خبرنگاران ضدتروریست» در سوريه برگزار شد (خبر)
 استاندار لاذقيه از كمك‌هاي ايران به سوريه قدرداني كرد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر سازمان امور خانواده و کودک سوریه (خبر)
 بررسي «تكفيري‌ها و تروریسم توحش» در لاذقيه سوريه (خبر)
 افتتاحیه دومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوریه (خبر)
 فعاليت مجدد اتاق ایران در دانشگاه تشرین لاذقیه سوريه آغاز مي‌شود (خبر)
 تجهيز دانشگاه‌هاي سوريه به كتاب‌هاي آموزش زبان فارسي (خبر)
 رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي افتخارآميز است (خبر)
 ايران و شهرداري منطقه زینبیه دمشق سند همكاري امضا كردند (خبر)
 ایران را بايد به عنوان کشوري قدرتمند در جهان پذيرفت (خبر)
 برگزاري مراسم تکریم از شهدای مدافع حرم در سوريه (خبر)
 رشته زبان فارسي در دانشگاه تشرين سوريه راه‌اندازي شود (خبر)
 نشست «انتفاضه فلسطین در آستانه عاشورای حسینی» در سوريه برگزار شد (خبر)
خبرهاي مهم
پايان كلاس‌های آموزش زبان فارسی در ترکمنستان
معرفی «شبکه فرهنگی کشورهای آسیایی» در پرتوریا
فیلم‌های ایرانی به زبان‌های ملی و رسمی سنگال برگردانده می‌شود
دیدار هنرمندان کشورمان با رایزن فرهنگی ایران در مالزی
بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان
رونمایی از کتاب «خوشنویسی اسلامی؛ هنر خوشنویسی ایرانی» در یونان
پنجاه‌‌وپنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری مركز گفتگوی ادیان برگزار شد
شرکت ایران در جشنواره «نلسون ماندلا» آفریقای جنوبی
اعطای بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران
بزرگداشت آغاز دهه چهارم از تأسیس نشریه «اشپکتروم ایران» در آلمان
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان
غنای تاریخی و فرهنگی ایران بی‌نظیر است
دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.