English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

انتقاد رايزن فرهنگي ايران در پاكستان از تروريست‌ها

شهاب‌الدين دارائي در مصاحبه اختصاصي خود با «پاکستان نیوز» و روزنامه «دنیا شهر» مولتان، از تفكيك تروريست‌ها به تروريست‌هاي خوب و تروريست‌هاي بد، انتقاد كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شهاب‌الدين دارائي، رايزن فرهنگي كشورمان در پاكستان كه به منظور شركت در آيین رونمایی از کتاب دیوان فارسی شهید خواجه حسن مولتانی (به همت خانه فرهنگ ایران در مولتان پاكستان) در مولتان به سر مي‌برد، با هدف توسعه همكاري‌ها، با تعدادي از شخصيت‌هاي فرهنگي اين شهر، ديدار و گفت‌وگو كرد. گزارش برخي از اين ديدارها در ادامه منتشر مي‌شود:

نشست صمیمی با شخصیت‌های فرهیخته مولتان

رایزن فرهنگی ایران در پاكستان، پس از پایان مراسم رونمایی کتاب دیوان شعر شهید خواجه حسن مولتانی در محل خانه فرهنگ ایران، با برخی از شخصیت‌های فرهیخته فرهنگی شرکت‌کننده در مراسم نشستي را برگزار كرد.

در این دیدار سید فخر امام، ريیس سابق مجلس ملی پاکستان، باقر جعفری، ريیس دانشکده سویل لاین، مخدوم محمد احسن، سجاده‌نشین، سید زاهد حسین شمسی، حقوق‌دان برجسته پاكستاني، محمد حسین آزاد، ريیس دانشکده ولایت حسین مولتان، حمید رضا صدیقی، استاد دانشگاه، کاظمی، ادیب و شاعر، احمد عباس، استاد فارسی دانشگاه و دیگر شخصیات علمی و ادبی شهر مولتان حضور داشتند.

رایزن فرهنگی کشورمان در اين نشست در سخنان خود، گفت: بعد از استقلال پاکستان، روابط دیرینه فرهنگی ایران با پاکستان از سال 1949 میلادی با انتصاب اولین رایزن فرهنگی ایران در شهر کراچی، پایتخت اولیه کشور پاکستان برقرار و در سال 1956 میلادی، موافقتنامه فرهنگی دو کشور امضا شد و در پارلمان‌های دو کشور نیز به تصویب رسید. هم‌اکنون در تمام شهرهای مهم پاکستان، خانه‌های فرهنگ ایران حضور داشته و فعالیت فرهنگی دارند.

وی افزود: سرنوشت ایران و پاکستان که دو کشور مسلمان و همسایه هستند، با هم گره خورده است. از رفاه، ترقی و پیشرفت پاکستان، مردم ایران خوشحال می‌شوند و قطعاً مردم پاکستان نیز از پیشرفت و تعالی ایران خوشحال می‌شوند. ما نمی‌توانیم دشمن یکدیگر محسوب شويم و نسبت به سرنوشت یکدیگر غافل بوده و بی‌تفاوت باشیم.

رایزن فرهنگی كشورمان در ادامه سخنان خود گفت: در حال حاضر این سطح از روابط فرهنگی بین ایران  و پاکستان قانع‌کننده نیست و ظرفیت فرهنگی ایران و پاکستان برای تبادل و تعامل، بسیار بیش‌تر از این میزان است. من به عنوان نماینده فرهنگی دولت ایران، دست خود را به سوی شما دراز می‌کنم و دستان پرمهر شما را برای هرگونه همکاری به گرمی می‌فشارم. بیایید برای تقویت روابط فرهنگی ایران و پاکستان تلاش کنیم و نگذاريم كه مسايل دیگر موجب تضعيف روابط دو کشور شوند.

دارایی همچنين گفت: شما رهبران و بزرگان این شهر فرهنگی و تاریخی هستید، دست به دست هم دهیم و فضای همدلی موجود بین دو ملت را به همکاری گسترده‌تر فرهنگی، علمی و آموزشی تبدیل کنیم.

رايزن فرهنگي كشورمان در پايان سخنان خود سروده‌ای از حداد‌عادل در توصیف مردم ایران و پاکستان را خوانش كرد كه با استقبال وصف‌ناپذیر حاضران مواجه شد.

«تاجهان باقیست تاخورشید ومه تابنده است / بین پاکستان و ایران دوستی پاینده است

رشته و پیوند ما حبل‌المتین دین ماست / زان سبب، دل‌های ما از مهر هم آکنده است

آفرین بر خلق پاکستان که از «اقبال» خویش / چشمه اندیشه‌ای دارد که خوش‌زاینده است

چون حدیث عاشقی را در فارسی باید سرود / جامه لفظ دری بر شعر وی زیبنده است

مرگ را در حضرت اقبال هرگز راه نیست / تازبان فارسی زنده است او هم زنده است»

با پايان يافتن قرائت اين شعر، حاضران از سخنان دوستانه، صریح و صمیمی رایزن فرهنگی ايران اظهار خرسندی كردند و چند تن از حاضران دیدگاه‌های خود را در این باره مطرح کردند.

زيارت مرقدهای اولیاءالله و صوفیان برجسته در شهر مولتان

شهاب‌الدین دارائی، همچنين در حاشیه سفر خود به مولتان پاكستان، از مراقد اولیاء و عرفای به نام پاکستان همچون حضرت بهاء‌الدین ذکریا مولتانی (ره) و حضرت شاه رکن عالم (ره)، حضور یافت.

رایزن فرهنگی كشورمان ضمن ادای احترام و ذکر قرائت فاتحه، به مزار اين عارفان، حلقه‌های گل نیز نثار کرد.

همچنين رایزن فرهنگی کشورمان از مرقد حضرت شاه شمس سبزواری، بازدید و با مخدوم سید زاهد حسین شمسی، متولی و سجاده نشین حضرت شاه شمس، دیدار کرد. سيد زاهد حسين شمسی، شال مخصوص بارگاه حضرت شاه شمس سبزواری را به رایزن فرهنگی كشورمان اهدا کرد و پس از آن در سخناني گفت: کتب و نسخ خطی فارسی فراوانی در کتابخانه بارگاه شاه شمس سبزواری وجود داشت که توسط گروه‌های افراطی تکفیری به آتش کشیده شدند و تنها یک نسخ خطی حاوی اشعار فارسی باقی مانده است.

مصاحبه با روزنامه‌نگاران

نمایندگان روزنامه «پاکستان نیوز» و روزنامه «دنیا شهر» مولتان، با حضور در خانه فرهنگ ایران در مولتان، با شهاب‌الدین دارائی، رایزن فرهنگی ایران در پاكستان، مصاحبه مطبوعاتي انجام دادند.

در ابتداي اين مصاحبه، شهاب‌الدین دارائی، در سخناني راجع به ارزش و اهمیت رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها به عنوان چهارمین ستون قدرت یک کشور بعد از قوای مجریه، مقننه و قضاییه به شمار می‌آیند. رسانه‌ها با افکار و اندیشه مردم سر و کار دارند؛ بنابراين اصحاب رسانه بايد کنند تا اخبار و اطلاعات درست در اختیار مردم قرار دهند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تروریسم که امروزه بیش‌تر علیه شیعیان و مساجد شیعیان به کار می‌رود، گفت: تروریست‌ها، دشمن انسانیت هستند. آنان به هیچکس رحم نمی‌کنند چه شیعه باشد چه سنی و یا مسیحی. مگر کشتار دانش‌آموزان بی‌گناه مدرسه پیشاور ربطی به شیعه بودن آنها داشت و همچنین حمله به پایگاه هوایی ارتش و کشتار آنان در حالیکه پرسنل مشغول اقامه نماز صبح بودند؟ حتی عملیات اخیر تروریستی در پاریس و کشتار مردم چه ربطی به حتی مسلمان بودن آنها داشت؟ تروريست‌ها در اساس دشمن انسانیت هستند و باید همه دولت‌ها و ملت‌ها برای از بین بردن تروریست‌ها و خشکاندن ریشه تروریست تلاش جمعی کنند.

وي ادامه داد: امروزه این منطق پذیرفته نیست که تعاریف دوگانه از تروریست‌ها داشته باشیم و بگوییم تروریست خوب و تروریست بد. آن وقت طبق این تعریف، تروریست دولتی اسرائیل می‌شود تروریست خوب و مردم مظلوم فلسطین كه براي احقاق حق مسلم خود و دفاع از سرزمین مقدس مادری فداکاری می‌کنند می‌شوند تروریست‌های بد. این شیوه، بازی خطرناکی خواهد بود با سرنوشت ملت‌ها. هم‌اکنون طولاني شدن وضعیت وخیم مردم سوریه در همین چارچوب ارزیابی می‌شود. عده‌ای با همین تعریف خودساخته و تفکیک تروریست‌ها به تروریست خوب و بد، موجب کشتار وسیع مردم، از بین رفتن زیرساخت‌های کشور و آوارگی حقارت‌آمیز هزاران نفر از مردم مظلوم سوریه به کشورهای مختلف در این سرمای وحشتناک شده‌اند.

دارايي افزود: دشمنان اسلام با ایجاد جریان داعش در خاورمیانه، طالبان در افغانستان و پاکستان و بوکوحرام در نيجريه و ... می‌خواهند چهره مسلمانان را تخریب و کشورهای اسلامی را از نظر سیاسی و اقتصادی تضعیف كنند.

رايزن فرهنگي كشورمان در پاسخ به سؤالی در زمینه چگونگی ارايه تسهیلات برای سفر  زائران پاکستانی به ایران با توجه به ناامنی سفرهای زمینی زائرین پاکستانی در خاک خود به خاطر حملات تروریستی، گفت: با توجه به عملیات ارتش پاکستان با عنوان «ضرب غضب» علیه تروریست‌ها، امید می‌رود روند ناامنی‌ها رو به کاهش بگذارد؛ همچنين ایران نیز تسهیلاتی در زمینه کمک به برقراری ایجاد پروازهای متعدد از مبدأ شهرهای مختلف پاکستان(لاهور، کراچی و مولتان) به ایران در نظر گرفته است و با دولت پاکستان هم برای برقراری خط جدید کشتیرانی مسافری بین بندر کراچی و بندر چابهار، توافقاتی انجام داده است که زائران پاکستانی بتوانند از این طریق به ایران مسافرت كنند.

دارائي همچنين در پاسخ یک سؤال دیگر در خصوص برنامه‌هاي اقتصادي دولت پاكستان، گفت: طرح اقنصادی کریدور پاکستان و چین و اصولاً هر طرحی که موجبات رفاه و پیشرفت مردم پاکستان را فراهم کند، مورد استقبال دولت و مردم ایران خواهد بود و بدون شك، تأثير مثبت در منطقه نیز به دنبال خواهد داشت.

وي درباره تأمین انرژی پاکستان از سوی ایران هم گفت: تفاهمنامه میان ایران و پاکستان برای طرح لوله‌گذاری و انتقال گاز از ایران به پاکستان موسوم به (آی‌پی) به امضا رسیده است. ایران، طبق تعهد خویش در خاک خود تا مرز پاکستان لوله‌کشی گاز را تکمیل کرده است. حالا دولت پاکستان باید سعی کند در خاک خود لوله‌کشی گاز را به انجام برساند تا انتقال گاز ایران به پاکستان آغاز شود.

حضور رایزن فرهنگی کشورمان  در مرقد شهید خواجه حسن مولتانی(ره)

شهاب الدین دارائی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد که برای شرکت درآیین رونمایی کتاب دیوان شهید ملتانی وارد شهر مولتان شدند، جهت ادای احترام وقرائت فاتحه راهی مزار شهید خواجه حسن ملتانی عارف وسالک نامی این شهر شد.

 

دربدو ورود توسط مخدوم محمد احسن و مخدوم زوار حسن، سجاده نشینان و تولیت آستان دربارشریف حضرت خواجه شهید غلام حسن مولتانی(ره) مورد استقبال گرم قرار گرفتند.

مخدوم زوار حسن و محمد احسن سجاده نشینان و متولیان خانقاه حضرت شهید خواجه حسن مولتانی گزارشی از قدمت ساختمان مزار و بارگاه وحضور خیل کثیری ازمریدان ازسراسر پاکستان که همه ساله درمراسم  عرس این شهید(مراسم سالگرد عرفا درشبه قاره ) ارائه نمودند ویادآور شدند که انشالله بزودی مدرسه وکالج آموزشی با نام شهید ملتانی با کمک های مردم علاقمند ومریدان در شهر ملتان ساخته وبه بهره برداری خواهد رسید.

 وی سپس از رایزنی فرهنگی ایران بابت تصحیح و چاپ دیوان فارسی شهید خواجه حسن مولتانی صمیمانه ازطرف خود تقدیر و تشکر کرد و در ادامه رايزن فرهنگي كشورمان در مصاحبه با  شبکه های تلویزیونی آج و کپیتال تی وی گفت: من از استقبال مردم آگاه وفهیم شهر مدینه الاولیا ملتان تشکر و قدردانی می کنم. اسلامی که در این منطقه گسترش و رواج پیدا کرد مدیون زحمات همین صوفیاء و اولیای خدا بود. که بوسیله زبان فارسی به تبلیغ ونشراسلام پرداخت.

انتهاي پيام/

 


٠٨:٥٣ - 1394/09/09    /    شماره : ٦٤١٦٣٩    /    تعداد نمایش : ١٥٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 اجرای برنامه‌های قرآنی گروه تواشيح «ثقلين» در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 برپايي نمايشگاه معرفي فرهنگ بين‌الملل در پاكستان (خبر)
 طنين موسیقی بوشهری در پاكستان (خبر)
 نشست گفتمان‌سازی تصوف در مقابله با پدیده افراطی‌گری در پاكستان (خبر)
 انتشار هفتادودومين شماره فصلنامه «پيغام آشنا» در اسلام‌آباد (خبر)
 سمینار «گفتمان‌سازی تصوف در مقابله با پدیده تکفیری» در اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه ملي هنر خوشنویسی در پاكستان به كار خود پايان داد (خبر)
 استاد ايراني ادبیات فارسی دانشگاه نومل پاكستان معرفي شد (خبر)
 كتاب «حديث سرو و نيلوفر» به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 ديدار نمايندگان فرهنگي ايران و كره‌جنوبي در پاكستان (خبر)
 مصاحبه روزنامه «خبرين» پاكستان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 طنین سرودهاي انقلابي در تلويزيون پاكستان (خبر)
 نمایش هنر ايراني در دانشگاه «كام‌ست» پاکستان (خبر)
 جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 برگزاري مراسم فرهنگي و هنري ايران در موزه هنرهاي ملي اسلام‌آباد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در پاکستان (خبر)
 يافته‌هاي پژوهشي دانشمندان ایرانی به همتايان پاکستاني منتقل شود (خبر)
 انتشار كتاب «اسلام و محیط زیست» به زبان اردو (خبر)
 گراميداشت استاد زبان فارسي پاكستان (خبر)
 سومين دوره مسابقات سراسري قرآن كريم پاکستان پايان يافت (خبر)
 سومين دوره مسابقات قرآن كريم پاكستان برگزار شد (خبر)
 سومين دوره مسابقات قرآن كريم پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار هفتادويكمین شماره فصلنامه «پيغام آشنا» در اسلام‌آباد (خبر)
 پايان جشنواره فیلم‌هاي ایراني در اسلام‌آباد (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه «دانش» در اسلام‌آباد (خبر)
 معرفي مکتوبات فرهنگی ايران در اسلام‌آباد (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسي در مولتان پاکستان (خبر)
 برگزاري «جشنواره فیلم ایران» در پاكستان (خبر)
 معرفي هنر ایراني در دانشگاه دفاع ملي پاكستان (خبر)
 معرفي هنر و فرهنگ ایران در پاكستان (خبر)
 برگزاري محفل ادبی بزرگداشت علامه اقبال در پاكستان (خبر)
 ترويج و گسترش زبان و ادبيات فارسي در پاكستان (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي و هنری ايران در پاكستان (خبر)
 اعطای نشان «سعدی و اقبال» به آثار برتر زبان فارسی در پاکستان (خبر)
 نخستين گردهمایی سراسري استادان زبان فارسی پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی سراسری استادان زبان فارسي در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست ادبي «محفل مسالمه حسینی (ع)» در اسلام‌آباد (خبر)
 ديدار رييس مؤسسه آموزش و صلح پاكستان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 برگزاري مراسم ساليانه «عرس» در راولپندي (خبر)
 بزرگداشت حافظ شيرازي در اسلام‌آباد (خبر)
 نهضت امام خميني (ره) با الهام از حماسه حسيني (ع) پيروز شد (خبر)
 پخش شب شعر عاشورایی از شبكه تلويزيوني پاكستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس مؤسسه تعاون اسلامی پاكستان (خبر)
 انتشار هفتادمین شماره فصلنامه «پیغام آشنا» در پاكستان (خبر)
 نمايش فیلم‌های ایرانی در جشنواره فيلم «صلح» پاکستان (خبر)
 انتشار شصت‌ونهمين شماره فصلنامه «پیغام آشنا» در پاكستان (خبر)
 همايش «صيانت از مسجدالاقصي در پرتو حج ابراهيمي» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 علامه اقبال نماد میراث مشترک ايران و پاكستان است (خبر)
 سمينار «صیانت از مسجد الاقصی در  پرتو حج  ابراهیمی» در پاکستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همايش استادان زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان پاكستاني در دهمين دوره ليگ «پايا» (خبر)
 قرآن مسلمانان را به گردشگري توصيه مي‌كند (خبر)
 همايش «سيره امام رضا (ع) و نيازهاي امروز جهان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 شركت خادمان پاکستاني در نشست مجمع جهاني خادمان رضوي در مشهد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با شخصيت‌هاي فرهنگي مولتان پاكستان (خبر)
 نخستين گردهمايي استادان زبان فارسي پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 پاكستان خواستار همكاري با ايران در حوزه گردشگري شد (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه تواشیح «نور» در اسلام‌آباد (خبر)
  برگزاری همايش «قدس، پیشرو نهضت بیداری اسلامی» در پاكستان (خبر)
 همایش «قدس، پیشرو نهضت بیداری اسلامی» در اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران در اسلام‌آباد با شخصيت‌‌هاي ديني و فرهنگي مولتان (خبر)
 همایش واکاوی اندیشه‌های سیاسی امام خميني (ره) در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 پايان دوره بهاره آموزش زبان فارسي در اسلام‌آباد (خبر)
 همایش «واکاوی اندیشه‌های سیاسی امام (ره)» در اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
  دانش غربي‌ها ريشه ايراني دارد (خبر)
 بازديد استادان و دانشجويان اسلام‌آباد از مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در اسلام‌آباد (خبر)
 دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان خواستار توسعه روابط فرهنگي با ايران شد (خبر)
 ایران الگويي برای جهان اسلام است (خبر)
 برپايي نمايشگاه صنايع دستي ايران در پاكستان (خبر)
 انتشار شماره 68 فصلنامه «پیغام آشنا» در اسلام‌آباد (خبر)
 جشنواره نوروزي در دانشگاه نومل پاكستان برگزار شد (خبر)
 انتشار شماره 67 فصلنامه «پیغام آشنا» در پاكستان (خبر)
 فارسی، زبان روشنفکری فرهیختگان شبه قاره است (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در پاکستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مولتان (خبر)
  آغوش ايران به روي پاکستان باز است (خبر)
 بازديد معاون سازمان فرهنگ از موزه ملي پاكستان (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در پاكستان (خبر)
  بازديد معاون سازمان فرهنگ از بنياد ملي كتاب پاكستان (خبر)
 اجراي متعدد گروه «كوك» در اسلام آباد (خبر)
 برگزاري جشنواره موسيقي سنتي ايران در پاكستان (خبر)
 نشست استادان فارسي دانشگاه‌های اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 انتشار شصت‌وششمين شماره فصلنامه «پيغام آشنا» در پاكستان (خبر)
  تجليل از خادمان زبان فارسي پاكستاني (خبر)
  افتخار حسين: تضعيف زبان فارسي ظلم به مردم پاكستان است (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در جشنواره ملل پاكستان (خبر)
 همايش هفته وحدت در پاكستان برگزار شد (خبر)
  برگزاري دومين دوره مسابقات سراسري قرآن كريم پاكستان (خبر)
 سفر هيأت بانوان اديب پاكستاني به كشورمان (خبر)
  نمايش صنايع دستي ايران در دانشگاه دفاع ملي پاكستان (خبر)
 مسابقات نهایی سراسري قرآن كريم پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 غرفه ايران در كتابخانه ملي پاكستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
  افتتاح «گوشه هنر و تمدن ايران» در موزه ملي پاكستان (خبر)
 خواستار همكاري با ايران در عرصه ورزش بانوان هستيم (خبر)
 از خدمات نيم قرن استاد زبان فارسي در پاکستان تجليل شد (خبر)
  نمايش صنايع دستي كشورمان در پاكستان (خبر)
 هفته فيلم ايران در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمايشگاه فرهنگي و صنايع دستي ايران در پاكستان (خبر)
 پايان دوره مقدماتي آموزش زبان فارسي در اسلام‌آباد (خبر)
 گوشه حافظ در پاكستان افتتاح شد (خبر)
 اهداي 200 جلد كتاب به بنياد ملي كتاب پاكستان (خبر)
 انتشار صدوبيست‌وچهارمين شماره نشريه «دانش» در پاكستان (خبر)
 پخش محفل شعر عاشورايي از شبكه ATV پاكستان (خبر)
 ايران الگويي براي كشورهاي اسلامي است (خبر)
 بررسي تطبيقي حقوق زن در اسلام و غرب در پاكستان (خبر)
  «گوشه حافظ» در پاكستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 انتشار صدوبيست‌وسومين شماره نشريه «دانش» در پاكستان (خبر)
 «گوشه حافظ» در بنياد ملي پاكستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 فرهنگنامه اردو به زبان فارسي منتشر مي‌شود (خبر)
 شركت پاكستاني‌ها در چهاردهمين اجلاس تجليل از پير غلامان حسيني (ع) (خبر)
 گراميداشت هفته دفاع مقدس در اسلام‌آباد (خبر)
 جشن بازگشايي مدارس ايراني در پاكستان برگزار شد (خبر)
 همايش «بررسي تطبيقي حقوق زن در اسلام و غرب» در اسلام‌آباد برگزار مي‌شود (خبر)
 مديريت حج به امت اسلامي واگذار شود/حرمین شریفین ملك شخصي نيست (خبر)
 اختتام صد‌وشصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در پاكستان (خبر)
 گشايش نمايشگاه قرآن كريم در پاكستان (خبر)
 برگزاري سمينار نقش جوانان در ترویج‌مدارای دینی در راولپندی (خبر)
 رونمايي از كتاب «امام رضا (ع) و مشهد» در پاكستان (خبر)
 سند مبادلات فرهنگي ایران و پاکستان اجرایی شود (خبر)
 تأكيد ايران و پاكستان بر توسعه روابط دانشگاهي (خبر)
 17 هزار نسخ خطي فارسي در پاكستان (خبر)
 نگاه ما به حج فرامذهبي است (خبر)
 بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مسلمانان از رخوت خارج شدند (خبر)
 همايش «واکاوي انديشه‌هاي ادبي حافظ و اقبال» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 تأكيد قاضي‌عسكر بر ديپلماسي حج (خبر)
 زبان فارسي زبان دوم ماست (خبر)
 سمینار «بررسي موانع موجود در حل مسأله فلسطين» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 همايش «بررسی موانع موجود در حل مسأله فلسطین» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
  زبان فارسي غني ترين هويت فرهنگي پاكستان است (خبر)
 كتاب احوال و آثار شيخ بهاءالدين زكريا مولتاني در پاكستان رونمايي شد (خبر)
 همايش «اتحاد و وحدت امت» در مولتان پاكستان برگزار شد (خبر)
 پاسداری ايران از میراث گران‌سنگ فارسی ستودني است (خبر)
 همايش بين‌المللي«حقوق زن در اسلام و غرب» در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 برگزاري دومين گردهمايي اساتيد جامعةالمصطفي(ص) العالميه در پاكستان (خبر)
 اعزام قاري و داور پاكستاني به مسابقات قرآن كريم در تهران (خبر)
 نمایشگاه کتاب «سیره حضرت علي(ع)» در پاكستان برپا شد (خبر)
 هفتمين نمایشگاه ملي کتاب اسلام‌آباد گشايش يافت (خبر)
 انتشار شمارگان 62 و 63 فصلنامه «پيغام آشنا» در پاكستان (خبر)
 بايد از تجربيات ايران در حوزه ورزش بانوان استفاده كنيم (خبر)
 ضبط برنامه تلويزيوني ويژه نوروز در پاكستان (خبر)
 كرسي زبان فارسي در دانشگاه منهاج‌القرآن پاكستان راه‌اندازي شود (خبر)
 يكصدوبيست‌ودومين شماره فصلنامه «دانش» در پاكستان (خبر)
 معرفي ايران در نخستين جشنواره علوم اجتماعي آسيا اسلام‌آباد (خبر)
 ملت ايران با وجود مشكلات بسيار راه حق را ادامه دادند (خبر)
 چاپ دوم کتاب «احوال و آثار شیخ بهاءالدین زکریا ملتانی و خلاصةالعارفین» در پاكستان (خبر)
 چترال، منطقه فارسي‌زبان پاكستان (خبر)
 كتابخانه ملي پاكستان به دنبال همكاري با ايران است (خبر)
 برگزاري اختتاميه سمينار «پيوستگي‌هاي فرهنگي و زباني ايران و پاكستان» در اسلام‌آباد (خبر)
 سمينار بين‌المللي «پيوستگي‌هاي فرهنگي و زباني ايران و پاكستان» در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 سمينار بين‌المللي «پيوستگي‌هاي فرهنگي و زباني ايران و پاكستان» در اسلام‌آباد آغاز مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در اسلام‌آباد (خبر)
 شماره جديد فصلنامه «دانش» در پاكستان منتشر شد (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران در اسلام آباد افتتاح شد (خبر)
 آيين نکوداشت استاد احمد منزوی در پاكستان برگزار شد (خبر)
 حضور در جشن انقلاب اسلامي، مايه افتخار ماست (خبر)
 نمایش فیلم ایرانی «رنگ خدا» در اسلام‌آباد پاكستان (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آيين گراميداشت سي و هفتمين سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 سمينار «نقش فرهنگ در ساخت جهان عاري از خشونت» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 قدرداني مشاور ريیس جماعت اسلامی پاکستان از ترجمه قرآن مجيد در ايران (خبر)
 همایش بزرگداشت هفته وحدت در پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري مسابقات سراسری قرآن کریم در اسلام‌آباد پاكستان (خبر)
 سند برنامه مبادلات فرهنگی ايران و پاكستان اجرايي مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه «معرفی فرهنگ بین الملل» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 رونمايي کتاب دیوان فارسی شهید خواجه حسن مولتانی در پاكستان (خبر)
 اعلام آمادگي ايران براي برگزاري هفته فرهنگي پاكستان در تهران (خبر)
 فراخوان نخستين دوره مسابقات سراسری قرآن رايزني فرهنگي ايران در پاکستان (خبر)
 تجربيات ايران در امر موزه‌داري به پاكستان منتقل شود (خبر)
 مسلمانان، ايران را پشتيبان خود مي‌دانند (خبر)
 ديدار هنرمند پاكستاني با رايزن فرهنگي كشورمان در اسلام آباد (خبر)
 انتشار شماره جدید فصلنامه «پیغام آشنا» در پاكستان (خبر)
 مراسم گراميداشت 13 آبان در پاكستان برگزار شد (خبر)
 رتبه نخست غرفه ايران در نمایشگاه «ایمز» اسلام‌آباد (خبر)
 محفل «شعرعاشورایی» در شبکه تلویزیونی پاكستان (خبر)
 فرصت‌های مطالعاتی ويژه پژوهشگران پاکستان (خبر)
 وحدت نماد و هویت جامعه اسلامی است (خبر)
 اعزام بانوان پاکستانی براي شركت در دوره دانش‌افزايي «شجره طوبی» (خبر)
 شركت شاعر آیینی پاکستان در اجلاس تجلیل از پیر غلامان حسینی (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با هیأت قضات آزاد کشمیر پاكستان (خبر)
 فراخوان همايش «پيوستگي‌هاي فرهنگي و زباني، ايران و پاكستان» منتشر شد (خبر)
  آغاز سال تحصيلي جديد در مدرسه ايراني در پاكستان (خبر)
 جهان اسلام، امام خمینی (ره) را تکیه‌گاه خود مي داند (خبر)
 اهدای کتاب به بخش اقبال‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد (خبر)
 نشست فارسی‌آموزان بنیاد فرهنگی الصادق (ع) اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با مسئول امور خارجه حزب جماعت اسلامی پاکستان ديدار كرد (خبر)
 برگزاري جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در پاکستان (خبر)
 برگزاري جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در پاكستان (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با ريیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه قائداعظم پاكستان ديدار كرد (خبر)
 زنان مي‌توانند نقش بسزايي در ارتقاي فرهنگ جامعه داشته باشند (خبر)
 رايزن فرهنگي كشورمان آداب و سنن ايرانيان را براي پاكستاني ها تشريح كرد (خبر)
 برگزاري سمينار «روز جهانی قدس: مسئولیت و وظایف مجامع بین‌الملل در قبال آن» در پاكستان (خبر)
 برگزاري آيين بزرگداشت «سید علی همدانی» در پاكستان (خبر)
 نمایشگاه عکس و پوستر در اسلام‌آباد برگزار شد (خبر)
 محفل انس با قرآن كريم در پاكستان برگزار شد (خبر)
 جایزه جهانی عکس اربعین به برنده پاكستاني اهدا شد (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه «معراج» در شبكه «کپیتال TV» پاكستان (خبر)
 اجرای زنده گروه تواشیح «مشکات» در تلویزیونی «آج» پاكستان (خبر)
 اجرای برنامه گروه تواشیح «معراج» در تلويزيون پاكستان (خبر)
 تفاهم‌نامه همکاری رایزنی فرهنگی ایران و بنیاد ملی کتاب پاکستان امضا شد (خبر)
خبرهاي مهم
ايران و ديگر جوامع اسلامي ريشه در فرهنگي غني دارند
سال 2021، سال گفت‌وگوهاي بين اديان در فيليپين است
گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مؤثر برای دستيابي به صلح پايدار است
سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد
اجرای ارکستر سمفونیک ایران در کنسرواتوری چایکوفسکی مسکو
توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و گرجستان
نمایش آثار هنرمندان ایرانی در کوالالامپور مالزی
جشنواره بین‌المللی موسیقی مقامی ازبکستان برگزار مي‌شود
اجرای گروه تواشیح «سیره النبی» در هند
اقامه نماز عيد فطر در نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در سراسر جهان
تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در گرجستان
از ایران «نفتی» و «هسته‌ای» تا ایران «فرهنگی»
نمایش فیلم‌های ایرانی در جشنواره فيلم چينگ دائو ٢٠١٨
سمینار تخصصی «چهلمین سالگرد انقلاب اسلامي» در کیوتو برگزار می‌شود
نشست «آفرينش ادبي به زبان فارسي بعد از پيدايش اسلام» در روسيه برگزار شد
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.