English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگوهاي ديني ايران و ارمنستان آغاز مي‌شود

در پایان دیدار آيت‌الله اختري، دبيركل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و جاثلیق اعظم جناب گارگین دوم، رهبر مذهبی ارامنه جهان كه در ارمنستان انجام شد، طرفین بر انجام گفت‌وگوهای دینی توافق كردند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيت‌الله اختري، دبيركل مجمع جهانی اهل بیت (ع) كه با دعوت رسمی جاثلیق اعظم جناب گارگین دوم، رهبر مذهبی ارامنه جهان به ارمنستان سفر كرده است، روز چهارشنبه چهارم آذر، در بدو ورود خود به فرودگاه ايروان، مورد استقبال اسقف ناتان هوانیسیان، معاون روابط بین‌الملل کلیسای اچمیادزین، سید کاظم سجادی، سفیر و مجید مشکی، رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان، قرار گرفت.

در این مراسم کوتاه استقبال از دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و هیأت همراه، اسقف ناتان هوانسیان، ضمن خیر مقدم به آيت‌الله اختری، از وي به دليل پذیرش دعوت جاثلیق اعظم ارامنه تقدیر کرد و حضور یک روحانی عالی‌رتبه شیعه در ارمنستان را آغاز سرفصل جدیدی از روابط دینی دو کشور ارزیابی كرد.

در این مراسم همچنین دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) ضمن سپاس از اسقف اعظم ارامنه، ابراز امیدواری كرد که برنامه‌های این سفر، سطح روابط خوب فرهنگی، دینی، سیاسی و اقتصادی دو کشور را هر چه بیش‌تر ارتقا دهد و در شرایط کنونی منطقه پیام صلح و دوستی ادیان را به گوش جهانیان برساند.

دیدار دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با اسقف اعظم ارامنه جهان

آيت‌الله اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، صبح روز پنجشنبه پنجم آذر، با حضور در مقر کلیسای مقدس اچمیادزین، با اسقف اعظم ارامنه جهان جاثلیق اعظم گارگین دوم، دیدار و گفت‌وگو كرد.

در این دیدار ابتدا گارگین دوم، ضمن خوشامدگویی به دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و سپاس از وي براي پذیرش دعوت کلیسای مقدس اچمیادزین، به اهمیت این دیدار اشاره كرد و اینگونه تعاملات بین روحانیان ادیان مختلف را سبب همدلی پیروان آنان و فراهم آوردن زمینه‌های گفت‌وگوی ادیان برشمرد.

وي در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار تأسف از وقایع اخیر در مناطق مختلف جهان؛ به ویژه آسیای مرکزی و خلیج فارس، اظهار كرد: وظیفه روحانیون تمامی ادیان است که برای صلح و آرامش و برای هدایت پیروان خود تلاش كنند تا زمینه خشونت‌های موجود از بین برود.

اسقف اعظم ارامنه جهان ضمن تاریخی خواندن روابط ایران و ارمنستان از زندگی توأم با آرامش و کرامت ارامنه در ایران تقدیر و تمجید و نوع تعامل نظام دینی و حکومت جمهوری اسلامی ایران با اقلیت‌های دینی را برای سایر حکومت‌ها، الگوی خوبی ارزیابی كرد.

وي با بیان مصادیق روابط خوب و صمیمانه بین دو کشور، به تصمیم برای انجام گفت‌وگوهای دینی بین ایران و ارمنستان اشاره و اجرایی شدن آن را در راستای تعاملات دینی دو کشور مهم دانست.

پس از آن آيت‌الله اختري، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در سخناني، آمدوشد بین مسئولان؛ به ویژه مسئولان دینی و روحانیون بلندپایه دو کشور را موجب ایجاد فضای معنوی در جوامع و افزایش علاقمندی پیروان ادیان به دین و خدای متعال ارزیابی كرد.

وي ضمن معرفی فعالیت‌های مجمع جهانی اهل بیت (ع)، یکی از این وظایف اين مجمع را ارتباط‌گیری با بزرگان و پیشوایان ادیان الهی برشمرد و افزود: در جهان معاصر بشر امروز، پیش از پیش خلأ معنویت را احساس می‌كند، بنابراين گرایش به معنویت در جوامع مختلف رو به گسترش است و گرایشات معنوی به ویژه در بین جوانان در همه ادیان به صورت فزاینده‌ای در حال افزایش است.

آيت‌‌الله اختری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پیامبران الهی در دعوت به سوی حق و خدای متعال هیچگونه اختلافی نداشتند و شایسته است رهبران ادیان مختلف و به ویژه علما و اندیشمندان ادیان الهی، همین شیوه و روش را در پیش گیرند.

وي در بخش دیگری از سخنان خود به پدیده داعش و ناامنی در منطقه اشاره کرد و تمامی کسانی که به آتش فتنه دامن می‌زنند را افرادی بی‌دین خواند و بيان کرد: چه کشیشی که قرآن را آتش می‌زند و چه مسلمانی که انسان‌های بی‌گناه را می‌کشد، هیچکدام از روح دین بویی نبرده‌اند و آنان دشمنان دین و دشمن خدا و دشمن خلق خدا هستند.

آيت‌الله اختري مسئولیت روحانیت را در این مقطع حساس محکوم كردن خشونت و ترویج محبت، دوستی و دین اصیل، دانست و با اشاره به جنایات آل سعود در یمن، بحرین و عربستان، به ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در مقابل تمامی قدرت‌های جهان اشاره و بیان کرد: دنیا باید بداند اسلام در مقابل زور و ظلم ایستادگی می‌کند؛ ولی کسانیکه به اسم اسلام جنایت می‌کنند، بویی از اسلام نبرده‌اند و متأسفانه مدعیان حقوق بشر نیز در قبال اینگونه جنایت‌ها سکوت کرده‌اند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) همچنين با اشاره به زمینه‌های خوب همکاری در حوزه مسايل دینی، بر اجرایی شدن گفت‌وگوهای دینی و اعزام اساتید و طلاب هر یک از طرفین برای آشنایی با معارف طرف مقابل تأكید كرد و خواستار عملیاتی شدن توافقات قبلی شد.

در پایان این دیدار طرفین بر انجام گفت‌وگوهای دینی و نیز رفت‌وآمد علماي طرفین، توافق كردند.

ديدار دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با ريیس دانشگاه دولتی ایروان

در ادامه سفر دبيركل مجمع جهاني اهل بيت (ع) به ارمنستان، آيت‌الله اختري روز جمعه ششم آذر، در حاشیه برگزاری مراسم رونمایی از ترجمه ارمنی کتاب «صحیفه کامله سجادیه» همراه با اسقف ناتان هوانسیان، معاون بین‌الملل کلیسای اچمیادزین، سید کاظم سجادی و مجید مشکی سفیر و رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان و وارطان وسکانیان، ريیس دپارتمان ایران‌شناسی دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان، با پروفسور آرام سیمونیان، ريیس دانشگاه ايروان ديدار و گفت‌وگو كرد.

در ابتدای این ملاقات آرام سیمونیان، درباره پیشینه روابط علمی و دانشگاهی دو کشور ایران و ارمنستان سخنانی را ایراد كرد و حضور فعال آيت‌الله اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در دانشگاه دولتی ایروان را بسیار مغتنم دانست.

وي همچنين با اشاره به کاهش حضور دانشجویان ایرانی در این دانشگاه نسبت به سال‌های گذشته، خواستار حضور مجدد دانشجویان در دوره‌های تحصیلات تکمیلی شد و پیگیری این موضوع را از سوی مسئولین ذیربط خواستار شد.

در ادامه آيت‌الله اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در خصوص خواسته ریيس دانشگاه دولتي ايروان، قول پیگیری و مساعدت داد و اعلام كرد كه با توجه به عزم مصمم سید کاظم سجادی، نماینده تام‌الاختیار و سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به مسايل علمی و دانشگاهی، این امر محقق خواهد شد.

در ادامه سفیر كشورمان گفت: با اقدامات صورت گرفته توسط سفارت ایران، به زودی هیأت کارشناسی متشکل از کارشناسان وزارت علوم و تحقیقات و فناوری از ایران براي رسیدگی به امور تحصیلی دانشجویان ایرانی به این کشور سفر خواهند کرد.

با پايان يافتن اين ديدار، طرفين براي شركت در آيين رونمايي از ترجمه ارمنی «صحیفه کامله سجادیه»    در سالن چارنس دانشگاه دولتی ایروان، حاضر شدند.

بازدید از مسجد جامع کبود ایروان

خبر ديگر از حضور دبيركل مجمع جهاني اهل بيت (ع) در ارمنستان اينكه؛ شامگاه پنجشنبه پنجم آذر، آیت‌الله اختری با حضور در مسجد جامع کبود ایروان، از بخش های مختلف این مسجد بازدید و در جمع ايرانيان مقيم ايروان، سخنراني كرد.

وي ضمن بازدید از شبستان اصلی، موزه، نمایشگاه صنایع دستی، حجره‌ها، حسینیه و سالن اجتماعات مسجد كبود ايروان، ضمن ابراز خشنودی از اقدامات سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان در تعمیر، تجهیز و نگهداری این محل، این مسجد را ظرفیت خوبی در راستای معرفی فرهنگ اسلامی ـ ایرانی در منطقه دانست.

در ادامه این دیدار که با همراهي اسقف ناتان هوانسیان، معاون بین‌الملل کلیسای اچمیادزین و جمعی از روحانیون کلیسای مرکزی اچمیادزین صورت گرفت، نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت آیت‌الله اختری با شرکت نمازگزاران ایرانی و اتباع دیگر کشورهای اسلامی در حضور روحانیون ارمنی برگزار شد.

سپس آیت‌الله اختری در خصوص رعایت اخلاق، معنویت و استفاده از فرصت‌های پیش رو از منظر قرآن و اهل بیت (ع) و همچنین کنگره عظیم اربعین حسینی (ع) سخنانی بيان كرد.

بنا بر اعلام اين خبر، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در رأس هیأتی چهار نفره از مشاوران و کارشناسان اين مجمع و بنا بر دعوت جاثلیق اعظم ارامنه جهان، روز چهارشنبه 4 آذر به ایروان سفر كرد و این سفر تا روز یکشنبه 8 آذر ادامه داشت.

انتهاي پيام/


٠٨:٤٥ - 1394/09/09    /    شماره : ٦٤١٦٣٨    /    تعداد نمایش : ٢١٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت امام محمد تقی (ع) در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران‌شناسی» در ارمنستان برپا شد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ايران با شبکه يك تلویزیون ارمنستان (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی کتابخانه ایساهاکیان ارمنستان (خبر)
 آيين جشن پایان سال تحصیلی مدرسه شماره 6 شهر آبویان ارمنستان (خبر)
 اولین دوره آموزش زبان کردی جنوبی در دانشگاه دولتی ایروان برگزار شد (خبر)
 نکوداشت مقام معلم در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در ارمنستان (خبر)
 تبيين روابط ايران و ارمنستان از سوي رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس نوروز در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 سمینار کتابخانه‌های قرن بیست‌ویکم و چشم‌انداز پیشرفت در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت شاعر و نویسنده ارمني (خبر)
 بزرگداشت «پروین اعتصامی» در ارمنستان (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در کتابخانه «ایساهاکیان» ارمنستان (خبر)
 نشست بررسی تأثیر انقلاب اسلامی بر ادبیات معاصر ایران در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 بررسی نقش ایران در منطقه خاورميانه در ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي ایران و ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ارمنستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در ارمنستان (خبر)
 كلاس‌هاي زبان فارسي در کتابخانه شهرداری ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 همکاری‌هاي فرهنگی ايران و ارمنستان گسترش يابد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بازديد از كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از ترجمه ارمني کتاب «بازگشت به پنجرود» (خبر)
 اجرای موسیقی سنتي ایراني در ارمنستان (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ارمنستان (خبر)
 تمجيد از اهتمام ایران به حفاظت از آثار باستانی ارامنه (خبر)
 دیدار فارسی‌آموزان مدرسه کارپی ارمنستان با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید رايزن فرهنگي ايران از دانشکده موسیقی کومیتاس ارمنستان (خبر)
 موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان نواخته مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري علمي ايران و ارمنستان (خبر)
 مراسم آخرين شب پاييز در اتريش، تركيه، ارمنستان و قبرس برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از كلاس‌هاي زبان فارسي مدارس ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ارمنستان (خبر)
 سمینار «نقش موزه‌های دینی در گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و ادیان» در ارمنستان (خبر)
 سمینار «صلح منطقه‌ای: وقایع و چشم‌انداز» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 صالحی بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد (خبر)
 کنفرانس «ارمنستان و همسایه‌ها در جستجوی صلح» در ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان بیست‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با شخصيت‌هاي دانشگاهي و فرهنگي ارمنستان (خبر)
 انتشار چهل‌ویکمین  شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «شهریار» به زبان ارمنی (خبر)
 سالانه بیش از هزار و 700 دانش‌آموز ارمني زبان فارسي مي‌آموزند (خبر)
 برگزاري نشست «دین و محیط زیست» در ارمنستان (خبر)
 بررسی موضوع فلسطین و امنیت منطقه در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب فهرست نسخ خطی در ارمنستان (خبر)
 برگزاري محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 بازگشایی مجدد اتاق ایران در دانشگاه «های بوساک» ارمنستان (خبر)
 امام خمینی (ره) همیشه زنده است (خبر)
 آغاز محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 انتشار سی‌وهشتمین ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 جشن فراگیری زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار قائم مقام دانشگاه اسلاوونی با رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت خیام نیشابوری در ارمنستان (خبر)
 دیپلماسی علمی ايران در ارمنستان (خبر)
  مؤلفه‌های زندگی دینی را ترویج كنيم (خبر)
 تجليل از شاعر حماسه‌سرای ایرانی در ارمنستان ‌ (خبر)
 سومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 همایش گردشگری دینی در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ریيس مؤسسه شرق‌شناسی آكادمي ارمنستان (خبر)
 آماده تهيه نرم افزار گردشگري ايران به 9 زبان هستيم (خبر)
 المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «شیعه در اسلام» در ارمنستان (خبر)
 اهداي كتاب به مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 گشايش نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان ارمنستان (خبر)
 انتشار شماره 34 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  ايران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب است (خبر)
 دستاوردهای انقلاب اسلامي ايران كم نظير است (خبر)
 پیام انقلاب اسلامی صلح و دوستی برای جهانیان است (خبر)
  سمينار مشترك ايران و ارمنستان در حوزه زيارت (خبر)
 برگزاري مسابقه مفاهيم قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
  بزرگداشت شهدای آتش‌نشان پلاسکو در ارمنستان (خبر)
 رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان برگزیده نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر (خبر)
  انتشار گزیده اشعار موسوی‌گرمارودی به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار سی‌و‌سومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  انتشار شماره جديد ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس «چشم‌انداز توسعه و همجواری مسالمت‌آمیز» در ارمنستان (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان (خبر)
  آغاز به کار دوره اسلام‌شناسی در دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 راه‌اندازي کتابخانه دیجیتالی رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 ایران الگويي در گفت‌وگوي ادیان است (خبر)
 انتشار سی‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی خاقانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزیر فرهنگ ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن در اسلام» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار شماره سی‌ويکم ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اهداي بيش از 200 جلد کتاب به دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 تجهیز اتاق ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 انتشار قصه‌های گلستان و ملستان به زبان ارمنی (خبر)
 اهداي نشان کانتق به مترجمان ایرانی ـ ارمنی (خبر)
 انتشار شماره 30 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تنديس «خاقاني» در دانشگاه دولتی ایروان نصب مي‌شود (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان با اعضای کانون نمایشنامه‌نویسان ایران (خبر)
 کتاب «مجموعه داستان‌های طلسم» در ارمنستان رونمايي شد (خبر)
 آغاز بیست‌وسومین دوره آزاد آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 افزايش دانش‌آموزان فارسي‌آموز در مدارس ارمنستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدارس ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌ونهمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آيين گرامیداشت شهدای حادثه منا در ارمنستان (خبر)
 برگزاري اردوی فارسي‌آموزان مدارس ارمنستان در ايران (خبر)
 انتشار بیست‌وهشتمین شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشكر دانشجویان ارمني از میهمان‌نوازی ایرانیان (خبر)
 نمایشگاه عکس در ارمنستان برپا شد (خبر)
 ترجمه «کلیله و دمنه» به زبان ارمنی (خبر)
 برگزاری اردوی ویژه فارسی‌آموزان در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وهفتمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 پايان جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی در ارمنستان (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی (خبر)
 فعالان قرآنی مسجد کبود ایروان تجليل شدند (خبر)
 بررسی نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در ارمنستان (خبر)
 انتشار مجله «آقبیور» در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «پروین اعتصامی» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار بيست‌وششمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همايش بررسی تأثیر آراء و اندیشه‌های امام خميني (ره) در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی «شرق‌شناسی» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 اكران فيلم ايراني «حوض نقاشی» در ارمنستان (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ارمنستان آغاز شد (خبر)
 معرفي موسيقي سنتي ايران در تلويزيون ارمنستان (خبر)
 نخستين «هفته فیلم ایران» در ارمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري هفته موسیقی ایرانی در ارمنستان (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی «مسجد کبود ایروان» در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از کتاب‌های مرزبان‌نامه، سندبادنامه و قابوسنامه در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وپنجمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در ارمنستان آسيب شناسي شد (خبر)
 برگزاری دومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 تجلیل از معلمان پیشکسوت زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در ارمنستان (خبر)
 مراسم معنوی اعتکاف در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقه خوشنویسی «قرآن ناطق» در ارمنستان (خبر)
 رقابت کودکان ایرانی مقیم ارمنستان در مسابقه «مولود کعبه» (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه کتابخانه خنکو آپر ارمنستان و مؤسسه کودک و صلح پایدار ايران (خبر)
 برگزاری مرحله مقدماتی دومین المپیاد شفاهی زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بررسی فعالیت اتاق ایران بخش دوین ارمنستان (خبر)
 اهداي بیش از 200 جلد کتاب به کتابخانه «خنکو آپر» ارمنستان (خبر)
 همكاري دانشگاه پیام نور و بریوسف ارمنستان در حوزه زبان فارسي (خبر)
 رایزن فرهنگی ايران در ارمنستان، تشابهات فرهنگی دو كشور را تشريح كرد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در ارمنستان (خبر)
 اهداي 200 جلد کتاب به اتاق ایران کتابخانه کودکان و نوجوانان ايروان (خبر)
 انتشار بیست‌وچهارمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه نگارگری ایرانی در موزه ملی ارمنستان برپا شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری موزه هنرهای معاصر ایران با موزه ملی ارمنستان (خبر)
 انتشار كتاب «مرزبان‌نامه» به زبان ارمني (خبر)
 انتشار بیست‌وسومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اپرای ارمنستان ميزبان گروه‌هاي موسيقي ايران (خبر)
 تمجيد وزير فرهنگ ارمنستان از غرفه رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 گسترش تعاملات ادبی منجر به استحكام روابط ايران و ارمنستان مي‌شود (خبر)
 الگوی گفتگوي بيناديني سازمان فرهنگ مانع خشونت در جهان مي شود (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 شهداي ارامنه ايران گواهي روشن بر پیوندهاي تاريخي دو ملت هستند/ جامعه ارامنه تجلي ميراث مشترك فرهنگي (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايش دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در ایروان (خبر)
 برگزاري كنسرت «موسيقي سنتي ايراني» در ارمنستان (خبر)
 موزه «آسیای میانه» با گنجينه‌اي از آثار تاريخي ايران در ايروان افتتاح شد (خبر)
 انتشار ترجمه ارمنی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربي در ارمنستان (خبر)
 موزه آسیای مرکزی ارمنستان 20 بهمن افتتاح مي‌شود (خبر)
 شماره جديد ماهنامه «پيام مسجد» در ارمنستان منتشر شد (خبر)
 اتاق‌های فرهنگی استان‌های ایران در مسجد كبود ايروان راه‌اندازي مي‌شوند (خبر)
 مسابقه نقاشی در مسجد كبود ايروان برگزار شد (خبر)
 انتشار بیست‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 انتشار دومین کتاب صوتی «قصه‌های ایرانی» در ارمنستان (خبر)
 ایرانیان مقیم ارمنستان اعدام شهید شیخ نمر را محكوم كردند (خبر)
 برگزاری اردوی آموزشی زبان فارسی دانش‌آموزان ارمني (خبر)
 بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پايان يافت (خبر)
 انتشار بیست و یکمین شماره ماهنامه پيام مسجد در ارمنستان (خبر)
 مسجد جامع کبود ایروان در راه جهاني شدن (خبر)
 کنفرانس «روابط 25 ساله ایران و ارمنستان» برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ریيس سازمان فرهنگی شهرداری تهران از رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیستمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش فنون و زبان فارسی در مدارس ارمنستان رسمي مي‌شود (خبر)
 انتشار نود و ششمین شماره فصلنامه «مهر» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکاسی و نقاشی «سوروگین‌ها» در ارمنستان افتتاح شد (خبر)
 آیین رونمایی از ترجمه ارمنی «صحیفه کامله سجادیه» در ايروان (خبر)
 آموزش قرآن کریم در مسجد جامع کبود ارمنستان (خبر)
 ترجمه صحیفه سجادیه به زبان ارمني (خبر)
 نمایشگاه‌های هنری ایران پل دوستی ملت‌هاست (خبر)
 انتشار كمك آموزشی زبان فارسی ویژه مدارس ارمنستان (خبر)
 برگزاري آيين گرامیداشت روز دانش‌آموز در ارمنستان (خبر)
 معاون وزیر فرهنگ ارمنستان: اقدامات ايران در حفظ آثار ارامنه بي‌نظير است (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با رسانه‌هاي ارمنستان (خبر)
 «بخش ایران» در موزه هنر و ادبیات ارمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 آیین نکوداشت 250 امين سالگرد احداث مسجد کبود ایروان در ارمنستان (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مجتمع آموزشی 135 پايتخت ارمنستان (خبر)
 انجمن «حافظ» در ارمنستان تأسيس شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 جشنواره قصه‌های ایرانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 مرکز گفت‌وگوی فرهنگ‌هاي دانشگاه دولتی ایروان به دنبال همكاري با ايران (خبر)
 آغاز بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «حجاج جانباخته منا» در ارمنستان (خبر)
 انتشار هجدهمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 بررسي مسايل آموزشی مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران در مراسم «تقدیس ميورون» ارمنستان شركت كرد (خبر)
 نمایشگاه کتاب ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دانش‌آموزان ارمني خاطرات سفر خود به ايران را منتشر كردند (خبر)
 آیین گرامی‌داشت هفته دولت در مسجد کبود ایروان برگزار شد (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.