English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠١ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان

خانه فرهنگ ایران با همکاری دانشگاه بانوان لاهور و دبستان اقبال، همايش بين‌المللي «اقبال» را با هدف تبيين فلسفه خودي علامه محمداقبال لاهوري، برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت فرا رسیدن ایام ولادت شاعر، فیلسوف، سیاست‌مدار و متفکر پاکستان، علامه محمداقبال لاهوری، همایش بین‌المللی «اقبال» توسط خانه فرهنگ ایران در لاهور پاكستان با همکاری دانشگاه بانوان لاهور و دبستان اقبال در دانشگاه بانوان لاهور برگزار شد.

نشست اول

عظمی قریشی، ريیس دانشگاه بانوان لاهور در سخنان آغازين اين مراسم در بخش نخست اين همايش، گفت: علامه محمد اقبال در اشعار خود تأکید فراوانی بر نقش زنان جهان اسلام داشته است. وی در بسیاری از شعرهایش می‌گوید كه زن نقش بسیار مهمی در تشکیل یک جامعه اسلامی و مدینه فاضله دارد. با مرور تاریخ پرافتخار خود می‌ببینیم که بانوانی چون خاتون جنت حضرت فاطمه زهرا (س)، چه نقش و مقامی در جهان دارند. ما با الگو قرار دادن سیره سرور زنان دو عالم در زندگی خود، موفق و سرفراز خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: در میان زنان مسلمان پاکستان چهره‌هایی هستند که با الگو قرار دادن سیره زنان صدر اسلام در زندگی موفق بودند.

پس از آن فلیحه زهرا کاظمی، ريیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور هم اظهار كرد: هدف از برگزاری این همایش بزرگ آشنا ساختن نسل جوان به ویژه دختران با افکار و عقاید علامه محمد اقبال لاهوری است؛ زیرا علامه محمداقبال لاهوری، شاعر نوجوانان و جوانان است و روی سخن وی با این قشر سازنده است. همچنين علامه لاهوری در اشعار خویش به نقش بانوان در جامعه تأکید فراوانی دارد و حضرت فاطمه (س) را الگوی یک زن مسلمان می‌داند.

اقبال و اصلاح جامعه اسلامي

اقبال صلاح‌الدین، ريیس دبستان اقبال لاهور هم در سخناني خود در اين همايش گفت: همایش امروز به مناسبت گرامی‌داشت ولادت علامه محمد اقبال و یکصدمین سال تکمیل کتاب «اسرار خودی» است. وی در زمانی به دنیا آمد که مسلمانان در بدترین شرایط به سر می‌بردند. اقبال با طرح فلسفه خودی راه نجات و موفقیت را به آنان نشان داد. وی نشان داد که تحول بیرونی تابعی از تحول درونی است و انسان تا خود را نسازد قادر به اصلاح جامعه نیست.

در ادامه ظهیر احمد صدیقی، یکی از اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی و ريیس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی‌سی لاهور نیز گفت: علامه اقبال لاهوری پس از تکمیل تعلیمات خود در دانشگاه جی‌سی، تدریس را از همین دانشگاه آغاز كرد و او افتخاری بزرگ برای دانشگاه جی‌سی لاهور است.

روابط اقبال لاهوري و فیض احمد فیض

علی هاشمی، ريیس مؤسسه فیض احمد فیض هم گفت: اینجانب و خانواده فیض احمد فیض، شاعر برجسته پاکستان این افتخار را داریم که کتاب مجموعه اشعار فارسی «پیام مشرق» تألیف علامه محمد اقبال لاهوری را فیض احمد فیض به زبان اردو ترجمه كرده است.

وی در ادامه افزود: در گذشته بسیاری از مردم گمان می‌بردند که علامه محمد اقبال لاهوری و فیض احمد فیض نه تنها هیچ نقطه مشترکی ندارند؛ بلکه با یکدیگر در تضاد هستند. دوست داران علامه محمد اقبال لاهوری اشعار و تفکرات فیض احمد فیض را برنمی‌تابیدند و دوست داران و علاقمندان فیض احمد فیض هم عقاید و تفکرات وحدت‌گرای علامه محمد اقبال لاهوری را نمی‌پذیرفتند و او را قابل مقایسه با شعرایی چون غالب نمی‌دانستند.

هاشمي ادامه داد: آنها با مرور زمان به اشتباه خود پی بردند و نزدیکی افکار این دو شاعر برجسته آشکار شد. فیض احمد فیض و علامه محمد اقبال لاهوری ارتباط بسیار دیرین و نزدیکی با یکدیگر داشتند. همانگونه که شما می‌دانید فیض احمد فیض و علامه محمد اقبال لاهوری هر دو اهل سیالکوت بودند و هر دو تعلیمات ابتدایی خود را در این شهر فرا گرفتند. علاوه بر این هر دو شاگر شمس‌العلماء مولوی سید میر حسن بودند. همچنین فیض احمد فیض در زمان درگذشت علامه محمد اقبال لاهوری اشعاری بسیار زیبا را در شأن آن حضرت سروده است.

وي افزود: همچنین فیض احمد فیض احترام خاصی برای  اشعار علامه محمد اقبال لاهوری قايل بود و می‌فرمود كه اشعار و افکار علامه محمد اقبال لاهوری بسیار عمیق و تأثیرگذار است. وی با اشعار خود مردم را به سوی وحدت اسلامی، اتحاد و خودباوری هدايت مي‌كرد.

نگاه ويژه اقبال به نوجوانان

ناصره جاوید قاضی، همسر مرحوم جاوید اقبال (فرزند علامه محمداقبال لاهوری) هم در اين مراسم در سخناني بيان كرد: بیش‌تر سخنان علامه محمداقبال لاهوری با نوجوانان و جوانان مسلمان است. همچنين علامه محمد اقبال برای بانوان جایگاه ویژه‌ای قايل بود. وی خود می‌گوید که آنچه را وی در این جهان کسب كرده است، لطف و عنایت دو شخصیت است. یکی استادش شمس‌العلماء مولوی میر سید حسن و دیگری مادر گرامی‌اش.

وی در ادامه افزود: زن در افکار اقبال همان جایگاه و مقامی را دارد که در قرآن کریم برای او در نظر گرفته شده است. علامه اقبال لاهوري می‌فرماید؛ اگر چه زن به ظاهر مشتی خاک است، اما در مقام و عزت از ثریا هم بالاتر است. زن مانند یک جواهر گرانقیمتی در گنجینه عالم نهفته است.

خودشناسي اقبال

اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور، ديگر سخنران اين همايش، اظهار كرد: علامه اقبال لاهوری، سعادت و یا ذلت را در گرو شناخت و یا عدم شناخت از خود می‌داند. انسان با شناخت خود پی به اسرار خداوندی می‌برد. او بر عشق و محبت تأکید دارد و عشق را هسته مرکزی خودی و پل بین انسان و خدا می‌بیند و می‌گوید انسان با عشق به کمال می‌رسد.

وي افزود: او رابطه خودی و خدا را به گونه‌ای بیان می‌کند که قرآن و احادیث نبوی و ائمه مطهر (ع) مطرح می‌کنند. اقبال می‌گوید كه لازمه شناخت خدا، شناخت خود است.

برخورداري ادامه داد: او غرور نژادی، نسب‌پرستی، نیاز و ... را محکوم می‌کند و برای خود، مراحلی چون اطاعت و فرمانبرداری از فرامین الهی و تزکیه نفس و تسلط بر قوای نفسانی و تقویت نیروی عشق برای رسیدن به خلیفه الهی، قايل است. انسان خودشناس الگوی جامعه است و خودفراموشی به بردگی و بندگی غیرالهی منجر خواهد داشت. اقبال خود‌فراموشی را عامل مهم انحطاط ملل مسلمان می‌داند و دنیاپرستی و فرو غلطیدن در لذات دنیوی و نیز عزلت‌نشینی و ترک دنیا و صوفی‌گری را محکوم می‌کند.

شعر مؤثر

عبدالجبار کاکایی، از شاعران برجسته ایران هم كه در اين همايش حضور داشت، در سخناني گفت: حدود 25 سال پیش کلیات دیوان اقبال را از یکی از کتابفروشی‌های شهر اصفهان خریدم و پنج سال بعد شوق و ذوق آشنایی به اقبال مرا وادار کرد تا سفری به پاکستان داشته باشم و در آن سفر با  آقای دکتر ظهیر احمد صدیقی آشنا شدم. همین سفر باعث شد تا بیش از پیش آثار شاعران گرانقدر پارسی‌گوی لاهور مطالعه و با افکار آنان آشنا شوم. پیام‌ها و مضامین و مفاهیم شعر اقبال با حکیم ابوالقاسم فردوسی در تکیه بر دو عنصر یا دو جوهر در وجود انسان یعنی ذات انسان و گوهر انسان و هنر انسان شباهت دارد. هنر فضایل اکتسابی است و گوهر فضایل ذاتی.

وي افزود: شرایط روزگار فردوسی و اقبال به یکدیگر شباهت داشته است. دعوت به یافتن خویش و تأکید بر هنر و گوهر که هر دو عنصری هستند که می‌توانند در بیداری یک ملت کمک فراوانی کنند.

اکرم شاه، ريیس بخش اقبال‌شناسی دانشگاه پنجاب لاهور هم در بيانات خود گفت: بدون شک تمامی گفته‌ها و سروده‌های علامه محمد اقبال برگرفته از تعالیم قرآن مجید و سنت‌های نبی اکرم (ص) است. اقبال از چهره‌های تأثیرگذار تاریخ اندیشه و شعر معاصر به شمار می‌آید و در قلمرو اندیشه، بسیاری از مسلمانان که طرفدار احیای فکر دینی و تجدید بنای اندیشه مذهبی بودند، از اندیشه‌های او تأثیر پذیرفته‌اند.

مصلحان اجتماعي مسلمان

علی کمساری، شاعرن ایراني هم گفت: اقبال یکی از بزرگ‌ترین مصلحان اجتماعی اسلام است و شاید اگر بر وجه اصلاح‌گرانه شخصیت علامه اقبال توجه بیش‌تری شود، می‌توانیم در شرایط حاضر منطقه، به وحدت جامعه اسلام و پیشرفت جوامع اسلامی بیش‌تر و بهتر امیدوار باشیم. به دانشجویان جوان توصیه می‌کنم که به عمق افکار اساتید بزرگ جهان اسلام از جمله سید جمال‌الدین اسدآبادی، علامه محمد اقبال لاهوری و حضرت آیت‌الله خمینی (ره) بیش‌تر توجه کنند و بیش‌تر درباره آنان مطالعه کنند تا بتوانند به اهداف این بزرگان بهتر دست پیدا کنند.

پس از آن عیسی کریمی، ريیس مرکز تحقیقات ایران و پاکستان نيز در سخنانی گفت: جهان امروز بیش از گذشته کوچک می‌نماید و جامعه جهانی بیش از پیش از کنش و واکنش‌های میان دو یا چند کشور متاثر می‌شود. دامنه‌دارترین و سهمگین‌ترین چالش در عصر  ما همان بیش‌خواهی و سیری‌ناپذیری غرب از آغاز رنسانس بدین سو است. سال‌هاست که جهان اسلام را گرفتار بندهای فریب فرنگ می‌بینیم و شگفت‌زده‌ایم از چاکری و سرسپردگی بیش‌تر سران و حاکمان کشورهای اسلامی که چگونه همه توان و داروندار کشورهای خود را به دست غرب سپرده‌اند.

وي افزود: از سوی دیگر زنجیره پیوسته بیدارگران و مصلحان مسلمان هماره مایه امید و دلگرمی جوامع اسلامی و خیزش آنان در برابر نقشه‌ها و توطئه‌های فرنگ بوده است که پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) نشان داد که آن امید می‌تواند به آرزوها جامه‌ عمل بپوشاند. علامه اقبال لاهوری نیز یکی ازچهره‌های جهانی این زنجیره است که نگاهش به فرنگ از پس 80 سال هنوز از تازگی و آموزندگی بی‌مانندی برخوردار است.

نشست دوم

در ابتدای نشست دوم گروهی از دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور اشعاری زیبا از کلام اقبال را قرائت كردند؛ سپس صفا کاظمیان، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی، محمد ناصر، استاد زبان و ادبیات فارسی و ريیس کرسی فردوسی دانشگاه پنجاب لاهور، اقبال ثاقب، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی‌سی لاهور، قمر فاطمه، شبانه سحر، شازیه شعیب و اقصی، اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی در پاكستان، مقالات خود را در خصوص «فلسفه خودی و نقش آن در موفقت زندگی انسان‌ها» قرائت كردند.

در پايان اين همايش نيز، منیب اقبال، از وکلای برجسته شهر لاهور و نوه علامه محمداقبال لاهوری، با بيان سخناني ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری این همایش، گفت: اگر می‌خواهیم مسلمان واقعی شویم و به سعادت ابدی برسیم، باید حضرت محمد (ص) را به خوبی بشناسیم و به ایشان عشق بورزیم. علامه محمداقبال لاهوری در اشعار خود حضرت رسول خدا (ص) را معشوق نهایی همه مسلمان‌ها قرار داده است.

وي افزود: هدف از بیان این حرف‌ها، بهتر شناختن معارف و مطالب اسلام و قرآن است. علاوه بر این علامه محمداقبال به جوانان و نوجوانان عنایت خاصی داشت؛ زیرا آینده‌سازان جامعه‌اند.

انتهاي پيام/


٠٩:١٣ - 1394/08/24    /    شماره : ٦٤٠٧٢٧    /    تعداد نمایش : ١٣٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 تأسیس اتاق مولوی‌شناسی در لاهور پاکستان (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود (خبر)
 بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری در پاکستان (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در لاهور (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی و هنر ایرانی در لاهور (خبر)
 همایش «نقش عرفان در صلح و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز» در لاهور (خبر)
 روابط پاکستان و ایران فراتر از مرزهای دیپلماسی فرهنگی است (خبر)
 طنين سرودهاي انقلابي توسط گروه «دستان گویا» در لاهور (خبر)
 راه‌اندازي كرسي فردوسي‌شناسي در لاهور (خبر)
 برگزاری کنفرانس رحمت‌للعالمین (ص) در لاهور (خبر)
 اتاق فردوسي‌شناسي در لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشکده بانوان بلال گنج لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی«فکر اقبال، نیاز امروز» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش «الزامات و نیازهای وحدت‌گرایانه در جهان اسلام» در لاهور (خبر)
 ولايت‌پذيري و بصيرت، كليد وحدت امت اسلام است (خبر)
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
  برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.