English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها

قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی كشورمان در ايتاليا، در مصاحبه بلند خود با مجله ايتاليايي‌زبان «ائوراسیا» به معرفي جوانب گوناگون ايران به مردم اين كشور پرداخت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در ايتاليا، چندي پيش گفت‌وگوي مفصل با مجله «ائوراسیا» اين كشور انجام داد و در آن به تشريح جامعه ايران از ابعاد فرهنگي، سياسي و اجتماعي، پرداخت. آنچه در ادامه مي‌آيد، ترجمه فارسي متن اين گفت‌وگوست كه در آستانه سفر دكتر حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان به ايتاليا منتشر مي‌شود.

موضوع اول: معرفی و نشر  فرهنگ ایران در ایتالیا به چه معناست؟

تاریخ امضای اولین قرارداد فرهنگی بین ایران و ایتالیا به سال 1958 برمی‌گردد. این برنامه از سوی ایتالیا ارايه و مورد توافق ایران قرار گرفت که هنوز هم دارای اعتبار بوده و شامل تبادلات فرهنگی و علمی بین دو کشور است.

در خصوص اجرای پروژه‌های فرهنگی ایران در ایتالیا هیچگاه مانعی وجود نداشته و سابقه روابط فرهنگی بین ایران و ایتالیا به 400 سال قبل بازمي‌گردد که در طول زمان دارای افت و خیزهایی هم بوده است.

اساس روابط بین دوکشور قبل از اینکه اقتصادی و سیاسی باشد، فرهنگی است. هنرمندان و اندیشمندان دو کشور همیشه دارای روابط دوجانبه بوده و از طریق رفت و آمدها با هم در ارتباط بوده‌اند.

تمدن ایران و ایتالیا هر دو تمدن‌های باستانی هستند؛ ایران مهد تمدن شرق و ایتالیا مهد تمدن غرب بوده است و طبیعی است که همیشه تمایل به رابطه و تبادل در بین آنها وجود داشته است. روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی رضایت بخش و مثمرثمر هستند، به عنوان مثال می‌توان به همکاری‌های باستان‌شناسی دو کشور و همچنین به رفت و آمد اساتید ایرانی به ایتالیا اشاره کرد که دانسته‌های خود را به ایتالیا منتقل کردند.

تبادل استاد و دانشجو و آموزش زبان‌های دو کشور همیشه ادامه داشته و فعال بوده‌اند. ریشه‌های روابط سیاسی کشور، فرهنگی هستند و نه بالعکس و درست به همین دليل روابط بین دو کشور به دلیل حضور ایتالیا در قلمرو ناتو، هیچگاه تحت تأثیر منفیات نبوده است. در آینده‌ای نزدیک ریاست دوره‌اي اتحادیه اروپا بر عهده ایتالیا خواهد بود و ایران در نظر دارد براي تقویت روابط فرهنگی با دیگر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا از روابط حسنه بین دو کشور استفاده كند. بنابراین مشخص است که دنیای سیاست هم مانند فرهنگ مایل به تقویت روابط فرهنگی است. براي نمونه در زمان سفر وزیر فرهنگ ایتالیا در دولت لتّا (آقای برای)  به ایران در ژانویه 2014 بعد از سال‌ها اولین وزیر فرهنگ از کشورهای اروپایی بود که به ایران سفر كرد. وي از ملاقات‌های انجام شده و از سفر خویش به کشوری که شناخت کمی از آن داشت بسیار راضی بود و به ويژه متوجه شد که در خصوص این کشور اطلاعات ارايه شده صحیح نیستند و شخصاً به صورت مستقل نسبت به شناخت بعضی از وجوه اصلی فرهنگ ایرانی اقدام كرد.

موضوع دوم: وضعیت رسانه‌های جمعی و احزاب در ایران

روزنامه‌ها و رسانه‌ها در ایران تابع قوانین اخلاقی هستند که در قانون اساسی کشور نیز قید شده است.  قانون اساسی که توسط خود مردم و از طریق همه‌پرسی برگزار شده با 5/98 درصد رأی موافق تصویب و تأيید شد؛ بنابراین می‌توانیم بگوییم که قانون اساسی و تمامی قوانین برگرفته از آن، خواست مردم بوده و بر اساس شرع مقدس اسلام است.

در این خصوص قانون، آزادی مطبوعات را تا جایی که به مواردی مشخص (مانند نظم اجتماعی، دین و اخلاق و امنیت ملی) تعرض نشود مجاز شناخته است؛ مانند ممنوعیت پرداختن به سکس و خشونت ـ مگر اینکه در خصوص حوادث باشد ـ و ممنوعیت اهانت به ادیان الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت. نهادهای عالیه کشور از طریق مراجع خاص کنترل می‌کنند که  قوانین اسلامی و شرع نقض نشوند.

شاید غربی‌ها بعضی از محدودیت‌ها را عجیب تلقی یا حتی مبالغه‌آمیز تلقی كنند؛ ولی در حقیقت این محدودیت‌ها دقیقاً در راستای خواست مردم ایران و دین اسلام است. ما در خصوص محدودیت‌ها نقطه نظراتمان با غرب متفاوت است و معتقدیم محدودیت‌های اعمال شده بر رسانه‌ها، به نفع جامعه هستند. براي نمونه والدین در راستای حفظ اخلاق و تفکر فرزندان خویش، این محدودیت‌ها را ترجیح می‌دهند. هر قشر از جامعه حتی آنان که از مصونیت کم‌تری برخوردار هستند مانند کودکان و یا فرد بالغ با مشکلات روانی، می‌تواند برنامه‌های تلویزیون ایران را تماشا كنند بدون آنکه نیاز باشد فرد بزرگ‌تری این برنامه‌ها را کنترل و یا نظارت كند.

این اقدامات وقتی که بخش اعظم جامعه ایران را جوانان تشکیل می‌دهند، بیشتر جلب توجه می‌کنند.

کنترل‌های اعمال شده در جامعه در راستای تأمین سلامت خود جامعه و جلوگیری از نفوذ تأثیراتی که از سوی خارج ممکن است هدایت شده و به داخل آن رخنه کنند و فرهنگ کشور را تحت تأثیر خود قرار دهند. برای همین کمیسیونی مشابه کمیسیون نظارت بر مطبوعات کار رسانه‌های گروهی را کنترل می‌كند.

احزاب و تشکل‌هایی در ایران حضور دارند؛ ولی فقط چند حزب یا ائتلاف هستند که می‌توانند در زندگی سیاسی ایرانیان تأثیرگذار باشند که عمدتاً مذهبی هستند و هر دو دارای ایده‌های متفاوت که اساس نهادهای سیاسی کشور را تشکیل می‌دهند.

به هرحال توجه افکار عمومی بیش‌تر معطوف کاندیداها است نه احزاب. فرهنگ سیاسی در ایران از آنچه در ایتالیا است متفاوت است. در ایتالیا وابستگی فرد به حزب خیلی مهم است در حالی که در ایران خود فرد کاندیدا، مورد ارزشیابی افکار عمومی قرار می‌گیرد.

موضوع سوم: ایران در خصوص مقابله با نقصان اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت داخلی‌اش و بحران سوریه چه اقدامی انجام می‌دهد؟

تحریم‌های ظالمانه علیه ایران به 36 سال پیش برمی‌گردند یا بهتر بگویم درست بعد از پیروزی انقلاب اسلامی. قبل از هر چیز تحریم‌ها در خصوص ارتباطات ماهواره‌ای وضع شد، قبل از اینکه ایران ماهواره‌ای براي ارتباطات خود در اختیار داشته باشد، ایران کانال‌های تلویزیونی متنوعی با زبان‌های مختلف دارد ولی پخش برخی از آنها توسط تحریم‌های وضع شده آمریکا و اروپا علیه ایران با مشکل مواجه شد. بنابراین مردم غرب از دیدگاه ایران در خصوص وضعیت خاورمیانه و ایران به درستی مطلع نمی‌شوند.

موضوع چهارم: مسايل جنسی و تغییر جنسیت در ایران و بالاخره حجاب

از اینجا شروع کنیم که برخی از پزشکان مهم و معروف در آمریکا و اروپا، ایرانی هستند؛ مانند ريیس انجمن متخصصین اعصاب در اروپا. همچنين در ایران پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین عمل‌های جراحی مانند تغییر جنسیت انجام می‌گیرد. موارد نادری هستند که بیمار براي درمان باید به خارج از کشور اعزام شود که در این خصوص وزارت بهداشت و درمان در ایران در مورد پرداخت هزینه‌ها اقدام می‌کند.

در خصوص مواردی مانند همجنسگرایی باید متذکر شویم که در بسیاری از موارد قدرت‌هایی که در مقابل جمهوری اسلامی هستند از این مورد در راستای تضعیف کشورمان سوءاستفاده می‌كنند؛ خواه از بُعد تأثیرگذاری بر آداب و رسوم ما که در خصوص جنسیت با حجب و حیا عمل می‌کند و ما آن را یک ارزش می‌پنداریم، خواه از بُعد سیاسی که سعی می‌کنند آن را در خارج از کشور به عنوان یک عقب‌ماندگی معرفی کنند چراکه ما آزادی بی‌بند و بار غرب را نمی‌پذیریم.

این فقط به منزله تلاشی است در راستای ضربه زدن به فرهنگ و قوانین اسلامی و معرفی دین به عنوان یک مانع و در نهایت انتقاد از جامعه ایرانی که اساس و بنیان آن اخلاق و دین است.

در خصوص حل مشکلات مربوط به جنسیت به هر حال بایستی از مجرای قانونی (قوانین اسلامی) عمل بشود و نه از مجرای سیاسی. در خصوص تغییر جنسیت بایستی بگوییم که فقط در خصوص افرادی اعمال می‌شود که از مشکلات جسمی یا روانی خویش رنج می‌برند و یا اگر رفتارهایی داشته باشد که مربوط به جنسیت خویش نباشد. در عوض اگر فردی در یک زمانی و تحت شرایطی خاص تصمیم بگیرد جنسیت خویش را عوض بکند، امکان چنین کاری به او داده نمی‌

همگان می‌دانند و غرب هم به این موضوع اعتراف داشته که زنان در جامعه ایرانی حضوری چشمگیر دارند. زنان در عرصه علمی، دانشگاهی (تعداد زنان در جامعه دانشگاهی از تعداد مردان بیش‌تر است)، سیاسی خواه در دولت و یا در مجلس حضور دارند، در قوه قضائیه حضور دارند و همچنین در ارتش. حضور زنان در پلیس هم مشهود است؛ به ويژه در خصوص مجرمین زن یا مجرمین که به سن قانونی نرسیده‌اند انجام وظیفه می‌کنند. به صورت کلی هیچگونه محدودیتی برای حضور زنان در جامعه وجود ندارد. غرب در مورد حجاب فعالیتش را متمرکز كرده که بخشی از فرهنگ جامعه ایران است. حجاب برای کلیه بانوان و برای همه ادیان به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی الزامی است. هستند خانم‌هایی که تمایلی به رعایت حجاب ندارند ولی تعداد آنها خیلی در اقلیت است و اقلیت نمی‌تواند برای اکثریت تصمیم بگیرد.

موضوع پنجم: بحران سوریه؛ نقش ایران در خصوص حل این بحران

بحران سوریه ناشی از دخالت غرب در این کشور است. سال‌هاست که غرب به ويژه آمریکا در نظر دارند اساس و ستون مقاومت را تضعیف كنند که هدف شماره یک آنان در بازی خاورمیانه است. برای ضربه وارد کردن به مقاومت تصمیم گرفتند حکومت بشار اسد را ساقط كنند که متحد استراتژیک مقاومت است.

به خیال اینکه حذف اسد به منزله ساقط كردن مقاومت است. اسد یکی از معدود رهبران کشورهای حوزه خاورمیانه است که روابطش را با حزب‌الله ادامه داده است. قدرت‌های جهانی اشتباه کردند که به زور متوسل شدند؛ اتکا به زور هیچگاه کارساز نبوده است.

حتی از بعد تبلیغاتی هم مرتکب اشتباهات مهمی شدند و قربانی نادانی خود شدند. سعی کردند حملات سوریه را به عنوان شورش مردم سوریه علیه حکومت کشور خود وانمود كنند و موقعی که آتش جنگ داخلی فراگیر شد و تبعات جبران‌ناپذیر آن خودفراگیر شد، صحبت از آغاز بحران سوریه كردند. همانگونه که پیش‌بینی می‌شد حضور مزدوران خارجی  از دیگر کشورهای دشمن سوریه با اسلحه‌های آمریکایی و منابع مالی کشورهای خلیج  در این بحران مشهود بود.

مشکل این کشورها توانایی در درک است. دارای اهداف بلندمدت در سیاست خارجی خود نیستند حتی در سیاست داخلی خود هم خوب عمل نکردند و به افراط‌گری مذهبی اجازه رشد دادند. غربی‌ها هم در خصوص ایجاد حس نفرت، خونریزی، ویرانی و جنایت در داخل افراطیون مسئول هستند که هیچ ربطی با منطق ندارد؛ حتی در بدترین دوران گذشته مردم عرب و اسلام این رفتارهای وحشیانه که ریشه در جهل و افراطی‌گری مذهبی دارد را شاهد نبودیم.

آمریکايی‌ها ادعا داشتند که می‌خواهند دموکراسی را در خاورمیانه حاکم كنند؛ ولی بعد این گروه‌ها را حمایت می‌کنند. بعد از حملات 11 سپتامبر تمامی این گروه‌ها که در حلقه القاعده بودند به عنوان تروریست شناخته شدند و الان همان گروه‌ها تبدیل به پیک‌های دموکراسی در سوریه می‌شوند. ایالات متحده در سطح بین‌المللی در یک وضعیت خجالت‌آوری به سر می‌برد که خود قربانی استراتژی‌های خود است. نه می‌تواند این گروه‌های تروریستی را حمایت کند و نه می‌تواند آنان را به حال خود رها کند و در یک بن بست قرار گرفته است و برای حل بحران سوریه صحبت از راهکار سیاسی می‌کند نه نظامی؛ چرا که شاهدند شورشیان در حال شکست خوردن هستند.

ایران همیشه از یافتن راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه حمایت کرده است. الان باید در مرحله اول تروریست‌ها را متوقف كرد و بعد به یافتن راه حلی برای حل بحران داخلی سوریه اندیشید. اسد به صورت قانونی پیروز انتخابات ریاست جمهوری سوریه شد، بايد دید که آیا غرب در نظر دارد خواست مردم سوریه که به صورت دموکراتیک عنوان شده را نادیده بنگارد؟

موضوع آخر: وضعیت جغرافیای سیاسی ایران

داشتن روابط حسنه سیاسی و اقتصادی با کشورهای همجوار برای ایران بسیار مهم است. ايران با هیچکدام از کشورهای عربی مشکلی ندارد. در عین حال به هیچ وجه در نظر ندارد با گروه‌های افراطی که گاهي آنقدر قدرت دارند که حکومت‌های کوچک منطقه  را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند، رابطه‌ای داشته باشد. واضح است که با اسرائیل رابطه‌ای ندارد چرا که این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد و روشن است که این به رسمیت نشناختن، ایران را به سوی یک سری مشکلات در سطح بین‌المللی و عدم ارتباط سیاسی با آنچه به نام هویت صهیونیسم نامیده می‌شود، سوق می‌دهد. هویتی که به دلیل عملکردش از سوی بسیاری از جوامع و نهادها حتی یهودی مورد انتقاد قرار می‌گیرد. ایران با پیروان یهودی هیچ مشکلی ندارد و در ایران حدود 20 هزار یهودی زندگی می‌کنند که با دیگران همزیستی داشته و از زندگی خود راضی هستند و یک نماینده هم در مجلس دارند.»

انتهاي پيام/


٠٩:٠٨ - 1394/08/20    /    شماره : ٦٤٠٤٨٧    /    تعداد نمایش : ١٣٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.