English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

فعاليت‌هاي فرهنگي آذربايجان غربي در جمهوري آذربايجان توسعه مي‌يابد

ريیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی، مدیرمسئول نشریه «دنیز» ارومیه و نماينده خانه عکاسان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، به منظور انجام ديدار با مسئولين فرهنگي آذربايجان در باكو حضور دارند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علیرضا نوروزی، ريیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی، مصطفی قلیزاده، مدیرمسئول نشریه «دنیز» ارومیه و مصطقی کریمی، عضو خانه عکاسان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، در اين سفر علاوه بر ديدار با ابراهيم ابراهيمي‌نائيد، رايزن فرهنگي ايران در آذربايجان، ديدار و گفت‌وگوهايي هم با رافائل حسین‌اف، ريیس موزه نظامی باکو و كريم طاهراف، ريیس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان، داشتند.

دیدار با رایزن فرهنگی ایران

علیرضا نوروزی، ريیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی و مصطفی قلیزاده، صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نشریه «دنیز» ارومیه در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در آذربايجان با سید ابراهیم‌ابراهیمی‌نائيد، دیدار و گفت‌وگو کردند.

در ابتداي اين ديدار رایزن فرهنگی كشورمان در سخناني وضعیت موجود فرهنگی آذربایجان و سطح مناسبات و روابط فرهنگی بین ایران و آذربایجان را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر روابط بین دو کشور به خواست و عزم مسئولین هر دو کشور دوست و همجوار، در سطحی مطلوب و قابل قبول قرار دارد.

وي تأكيد كرد: تلاش می‌کنیم تا با مساعدت همکاران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همیاری سفارت ایران در جمهوری آذربایجان، برای رشد و گسترش مناسبات و توسعه ارتباطات فرهنگی برنامه‌ریزی‌های واقع‌بینانه و عملی داشته باشیم و در چارچوب دیپلماسی فرهنگی، برنامه‌های فرهنگی و هنری کوتاه‌مدت و بلندمدت را در عرصه‌های مختلف ادبی، علمی، موسیقی، فیلم و ... اجرا كنیم.

ابراهيمي‌نائيد اضافه کرد: همکاری با استان‌های همجوار و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌های فرهنگی استان‌ها، از اولویت‌های رایزنی فرهنگی ايران در آذربايجان است و حوزه هنری استان‌های همجوار با هماهنگی‌های مورد نیاز بین سازمان‌های مرکزی در ایران می‌توانند نقشی اساسی در تقویت مناسبات فرهنگی بین دو کشور ایفا كنند.

وي ادامه داد: با همکاری همدیگر می‌توانیم گوشه‌ای از توانمندی‌های فرهنگی و هنری میهن اسلامی‌مان را به مردم و مسئولین جمهوری آذربایجان نشان دهیم.

سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد همچنين نقش رسانه‌ها را در تحکیم و تقویت مناسبات فرهنگی بسیار حايز اهمیت خواند و اظهار امیدواری كرد كه نشریه «دنیز» در انعکاس واقعیت‌ها و فعالیت‌های نهادهای کشورمان و به ويژه فعالیت‌های فرهنگی رایزنی فرهنگي ايران در آذربايجان نقش بی‌بدیل خود را بازی کند و مددرسان مسئولین ایران در جمهوری آذربایجان باشد.

در ادامه هم ريیس حوزه هنری ارومیه با ابراز مسرت از حضور در شهر باکو به بیان فعالیت‌های حوزه هنری ارومیه پرداخت و تعدادی از آثار مکتوب و صوتی آن حوزه را تقدیم رایزن فرهنگی كشورمان در آذربايجان باکو كرد.

علیرضا نوروزی در ادامه برای هرگونه همکاری با رایزنی فرهنگی ايران اعلام آمادگی و به ترجمه و چاپ آثار حسین جاوید از جمله به ترجمه کتاب‌های «منظومه پیغمبر (ص)» و نمایشنامه «شیخ صنعان» اشاره کرد و توضیح داد که اشعار عاشیقی ارومیه در کتابی با عنوان «سوز مولکونون شاعرلری» (شاعران ملك سخن) جمع‌آوری و به زیور چاپ آراسته شده است.

پس از آن مصطفی قلیزاده، مدیر مسئول نشریه «دنیز» ارومیه نیز با اشاره به سفرهای متعدد خود به باکو برای شرکت در همایش‌ها و انجام تحقیقات فرهنگی، کتاب «شوق دیدار» که مجموعه اشعار بیش از بیست تن از شعرای معاصر آذربایجان در وصف مهدی موعود (عج) است و توسط وي گردآوری و به دو زبان فارسی و آذری به چاپ رسیده است را به رایزن فرهنگی كشورمان اهدا كرد.

دیدار با ريیس موزه نظامی باکو

سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی ایران در آذربايجان همراه با عليرضا نوروزی، ريیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی، مصطفی قلیزاده، مدیر مسئول نشریه «دنیز» ارومیه و مصطفی کریمی، عضو خانه عکاسان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در محل موزه ادبی نظامی باكو با رافائل حسین‌اف، ريیس اين موزه و نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان، دیدار و گفت‌وگو کردند.

در ابتدای این دیدار ابراهیمی‌نائيد، سطح مناسبات فرهنگی دو کشور را قابل قبول توصیف و اظهار امیدواری کرد که پس از توافقات به عمل آمده بین ايران و کشورهای 1+5 شاهد رشد و گسترش روابط با همه کشورها به ویژه با کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان در همه زمینه‌ها به ويژه در حوزه فرهنگ و هنر باشیم.

رایزن فرهنگی کشورمان در آذربايجان در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالای نهادها و دستگاه‌های فرهنگی کشورمان در استان‌های همجوار، پیشنهاد کرد كه شب‌های شعر و موسیقی به ویژه موسیقی عاشیق‌ها که از میراث‌های فرهنگی مشترک هر دو کشور است و نیز برگزاری هفته‌های فرهنگ استان‌های همجوار در باکو برگزار شود که مورد استقبال رافائل حسین‌اف قرار گرفت و مقرر شد در آینده‌اي نزدیک برنامه‌ریزی‌های لازم در اين خصوص به عمل آید.

پس از آن رافائل حسین‌اف، ضمن برشمردن فعالیت‌های موزه ادبی نظامی باکو که حفظ آثار شعرا و ادبای آذربایجان در رأس آنها قرار دارد، به ترجمه اشعار بابا طاهر عریان اشاره و اظهار تمایل كرد که رایزنی فرهنگی ایران در این اقدام مؤثر و ماندگار مشارکت کند که با استقبال رايزن فرهنگي كشورمان مواجه شد.

در ادامه این دیدار همچنين علیرضا نوروزی، ريیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی به معرفی حوزه هنری ارومیه پرداخت و فعالیت‌های فرهنگی و هنری آن را توضیح داد.

وي گفت: یکی از فعالیت‌های اخیر حوزه هنری ارومیه، سامان دادن به اشعار عاشیقی و سازماندهی به عاشیق‌های استان آذربایجان غربی است.

نوروزي سپس لوح فشرده «اورمودان گلن سسلر» (صداهای شنیده شده از ارومیه) را که در آن نواهای مختلف موسیقی عاشیقی استان گردآوری شده است را به رافائل حسین‌اف تقدیم كرد.

همچنین در این دیدار مقرر شد تا در اولین فرصت، شب‌های شعر و موسیقی با شرکت شعرا و عاشیق‌های هر دو کشور در ارومیه و باکو برگزار شود.

گزارش دیدار با ريیس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان

همچنين سيد ابراهيم ابراهيمي‌نائيد، رايزن فرهنگي ايران در آذربايجان همراه با علیرضا نوروزی، ريیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی و مصطفی قلیزاده، مدیر مسئول نشریه «دنیز» ارومیه با کریم طاهراف، ريیس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کردند.

رایزن فرهنگی کشورمان در اين ديدار با اشاره به مشترکات متعدد فرهنگی، تاریخی و دینی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار امیدواری كرد که در آینده شاهد رشد و گسترش همکاری بین کتابخانه ملی آذربایجان با کتابخانه ملی کشورمان و نیز کتابخانه‌های بزرگ سازمان‌های فرهنگی کشورمان به ویژه حوزه هنری باشیم.

همچنين با توجه به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو در هفته‌های آینده، رایزن فرهنگی كشورمان حضور فعال ايران در اين نمایشگاه را به اطلاع کریم طاهراف رساند.

سپس ريیس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان نیز با بیان خاطراتی از سفر خود به ایران و بازدید از کتابخانه ملی کشورمان، از ريیس کتابخانه ملی و ريیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کشورمان برای بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو دعوت به عمل آورد. 

همچنين عليرضا نوروزي، فعالیت‌های حوزه هنری ارومیه را خطاب به جمع حاضر تشریح کرد و فعالیت‌های فرهنگی و به ویژه چاپ و نشر کتاب‌های ادبی و هنری در ارومیه را توضیح داد.

دیدار با ريیس اتحادیه نقاشان آذربایجان

سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی كشورمان در آذربايجان، همراه با مصطفی نوروزی، ريیس حوزه هنری استان آذربایجان غربی با فرهاد خلیل‌اف، ريیس اتحادیه نقاشان جمهوری آذربایجان و از هنرمندان و نقاشان به نام اين كشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

 هدف از این دیدار بررسی راه‌های همکاری اتحادیه نقاشان و نگارگران آذری با استان‌های همجوار برای برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی، نگارگری، عکاسی و طرح‌های گرافیکي در باکو و مراکز استان‌های همجوار از جمله ارومیه بود.

 ابراهیمی‌نائيد در ابتداي اين ديدار به معرفی حوزه هنری تبلیغات اسلامی پرداخت و سپس مصطفي نوروزی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری حوزه هنری ارومیه را تشریح کرد و برگزاری گالری‌های نقاشی و مراسم فروش تابلوهای نقاشی (اکسپو) در ارومیه را توضیح داد. 

فرهاد خلیل‌اف كه با هنر و هنرمندان نقاشی در ایران آشنايی دارد و چندين بار در جشنواره‌های متعدد بین‌المللی ایران به عنوان داور حضور داشته است، از پیشنهادات همکاری رایزن فرهنگی کشورمان و ريیس حوزه هنری ارومیه برای برگزاری نمایشگاه‌های نقاشی در باکو و ارومیه استقبال کرد و مقرر شد زمان برگزاری نمایشگاه طرف آذری در اواخر پايیز امسال در ارومیه برگزار شود.

انتهاي پيام/


١٠:١٤ - 1394/05/25    /    شماره : ٦٣٥٤٠١    /    تعداد نمایش : ٢٣٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس جمهور كشورمان وارد باکو شد (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 بازديد ابراهيمي‌تركمان از رايزني فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 ایران مدافع صلح و روابط دوستانه میان ملت‌هاست (خبر)
 شعر خيال انسان را به پرواز درمي‌آورد (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد باكو شد (خبر)
 نگاه اجمالی به روابط نوین فرهنگی ایران و آذربایجان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 روزهای فیلم‌های ایران در جمهوری آذربایجان افتتاح می‌شود (خبر)
 انتشار كتاب «پشت دیوار شب» به زبان آذری (خبر)
 انتشار كتاب «بررسی مکاتب اخلاقی» به زبان آذری (خبر)
 ایران مایه افتخار دنیای اسلام است (خبر)
  فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان براي سال 2018 تشريح شد / آذربايجان ميزبان هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره «رنگین کمان دوستی» در باكو (خبر)
 نشست ستاد سیاست‌گذاری المپیاد زبان و ادبیات فارسی باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان (خبر)
 انتشار کتاب «درآمدی بر روان‌شناسی دين» به زبان آذری (خبر)
 قدس نگین جهان اسلام در باكو (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي «قدس» در باكو (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «تجلی وحدت در هنر و تمدن اسلامی» در باكو (خبر)
 رونمايي از کتاب «مساجد: عظمت اسلام» در باكو (خبر)
 انتشار کتاب «رحمت نبوی خشونت جاهلی» در باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاري همایش ادبی «رحمت نبوی» در باكو (خبر)
 زائران اربعین حسینی جمهوری آذربایجان عازم كربلا شدند (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مدرسه «شهریار» باكو (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی ايران در باكو در سال 2018 (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در باكو (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 همایش اهمیت زبان فارسی در پیوندهای فرهنگی ایران و آذربایجان در باكو (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز افتتاح مي‌شود (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري همايش «کاروان عشق» در باكو (خبر)
 همایش «نقش زبان فارسی در پیوند‌های ایران و جمهوری آذربایجان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از رُمان «آن بیست و سه نوجوان» به زبان آذری (خبر)
 انتشار کتاب «خانه دوست کجاست» در جمهوري آذربایجان (خبر)
 نمايش جلوه‌های صنایع دستی ایران در نمایشگاه گردشگری باکو (خبر)
 مراسم«روزی با ادبیات معاصر ایران» در باکو مي‌شود (خبر)
 شركت ایران در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه گردشگري (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش هنری و فرهنگی در باكو (خبر)
 گسترش همکاری‌های هنری ايران با آکادمی نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
 همکاری‌هاي دانشگاهی ايران و جمهوری آذربایجان توسعه مي‌يابد (خبر)
 ديدار برگزیده آذربايجاني جشنواره امام علی (ع) با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 جشنواره مشترك فیلم کوتاه جوانان و دانشجویی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي برديا كيارس در باكو نواخته مي‌شود (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان در باكو با مدیر مؤسسه فیلم‌سازی «آذربایجان فیلم» (خبر)
 اعزام برگزیدگان مسابقات رضوی باكو به مشهد مقدس (خبر)
 شركت فارسي‌آموزان باكويي در دوره دانش‌افزايي دانشگاه تبريز (خبر)
 آغاز دوره تابستانه آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 آثار مشاهير ايران و آذربايجان ترجمه مي‌شود (خبر)
 امضای یادداشت تفاهمنامه فرهنگي در حوزه نشر بین ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 گشايش گوشه ایران در کتابخانه آکادمی علوم جمهوري آذربايجان (خبر)
 «شهریار» عشق به ایران را در دل آذری‌ها جوشاند (خبر)
 شگفت‌زدگي وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از جاذبه‌هاي تاريخي ايران (خبر)
 كميته مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر تشكيل شود (خبر)
 برگزاري همايش روز جهانی قدس و همبستگی جهان اسلام در باكو (خبر)
 آزمون پاياني دوره‌های آموزش زبان فارسی در باكو (خبر)
 برگزاری دوره آموزش خوشنویسی در باكو (خبر)
 کنفرانس «روز جهانی قدس و همبستگی اسلامی» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن و عترت در باكو (خبر)
 بخش معرفي آثار ايران در كتابخانه آکادمی ملی علوم آذربایجان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 تبیین وصیت‌نامه الهی و سیاسی امام خمینی(ره) در باكو (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با ريیس آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تقدير از برنده آذربايجاني جايزه جهاني اربعين (خبر)
 پايان جشنواره فرهنگی و هنری ایران در باكو (خبر)
  آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي منادی اتحاد جوامع اسلامي است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کتابخانه ملی آذربایجان (خبر)
 مراسم «ایران مهد موسیقی فولکلور» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خيام در جمهوري آذربایجان (خبر)
 برگزاری جشنواره «ایران سرزمین صلح و دوستی»/ نقاره‌خواني در باكو (خبر)
 موسیقی نواحی ایران در جمهوری آذربایجان طنين‌انداز شد (خبر)
 بازی‌های همبستگی اسلامی فرصت خوبی برای معرفی فرهنگ ایرانی است (خبر)
 نمایشگاه بانوان نقاش ایرانی در جمهوری آذربایجان برپا مي‌شود (خبر)
 ورود اولین کاروان اعزامی ورزشی کشورمان به باكو (خبر)
 هنر و فرهنگ ايراني جايگاه رفيعي در جهان دارد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در باكو با رييس دانشگاه بین‌المللی خزر (خبر)
 نواي موسيقي بوشهری در جمهوری آذربایجان طنین‌انداز مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس انیستیتوی شرق‌شناسی آذربایجان (خبر)
  گردهمایی فارسی‌آموزان جمهوری آذربایجان (خبر)
 تشكيل «كميته بازی‌های کشورهای اسلامی ـ باكو» در آذربايجان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس هنرستان موسیقی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تجليل از پیشکسوت زبان فارسی در جمهوری آذربایجان (خبر)
 اعطاي ديپلم افتخار پيانو به هنرمند ايراني (خبر)
 شركت گروه موسیقی ايراني در جشنواره همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 شركت قاريان آذربایجاني در مسابقان بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 همایش همبستگی اسلامی در باكو (خبر)
  شركت سينماگر جمهوري آذربايجان در جشنواره جهاني فيلم فجر (خبر)
 شركت ايران در جشنواره فرهنگ و هنر دانشگاه دیپلماتیک آذربایجان (خبر)
  879 ورزشکار ايراني در بازی‌های همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به ايران (خبر)
 ديدار ريیس انجمن سیمرغ جمهوري آذربايجان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در باكو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در عرصه سينما (خبر)
  برپايي كارگاه آموزشي حسن نجفي در باكو (خبر)
 آیین شب شعر ریحانةالنبی (س) در باكو (خبر)
 اعطاي دکترای افتخاری به خیّر ایرانی جمهوري آذربایجان (خبر)
 هنر زبان مشترک همه ملت‌هاست (خبر)
 ترجمه کتاب «کریم‌خان زند» به زبان آذري (خبر)
 همایش‌ بین‌المللی «چشم‌انداز روابط بین‌الملل» در باکو برگزار مي‌شود (خبر)
  بررسي ظرفیت‌های عملي ايران و جمهوري آذربایجان (خبر)
 معرفي دستاورد انقلاب اسلامي در تلويزيون جمهوري آذربايجان (خبر)
 بررسي روند آموزش زبان فارسي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 تجلیل آتش‌نشانان جمهوری آذربایجان از شهدای پلاسکو (خبر)
 بررسي شخصیت و آثار «صائب تبریزی» در دانشگاه تبریز (خبر)
 هفته فرهنگي تبريز در شهر گنجه آذربايجان برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي راه تازه‌ای برای ارتقای همکاری‌های فرهنگی مي‌گشايد (خبر)
 انتخاب نشدن دانشمندان جهان اسلام برای دريافت جایزه نوبل تأسف آور است (خبر)
 حضور هنرمندان جمهوري آذربایجان در دومین جشنواره تئاتر فجر (خبر)
 نمایش باكويي «طلاق پر دردسر» در تبريز (خبر)
 هنرمندان جمهوري آذربايجان راهي تبريز شدند (خبر)
 اتاق‌هاي «ايران» و «تبريز» در موزه نظامي جمهوري آذربايجان تأسيس مي‌شود (خبر)
  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سیاستمداري دوراندیش بود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در شهرهاي ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آذربايجان در تئاتر (خبر)
  برگزاري نشست «نگاه اسلام به موضوع چند فرهنگ‌گرایی» در باكو (خبر)
 تقدیر از نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
  توسعه همکاری‌هاي دانشگاه معماری آذربایجان و دانشگاه‌های ایران (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن و ادبیات آذربایجان» در باكو (خبر)
  همكاري ايران و جمهوري آذربايجان براي مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی سنن همزیستی دینی در قفقاز در باکو (خبر)
 رونمایی از رُمان «روی ماه خداوند را ببوس» در باکو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در ثبت ميراث مشترك (خبر)
 برگزاري همایش كثرت گرايي فرهنگي و اسلام در آذربایجان (خبر)
 اداي احترام به آیت‌الله موسوی‌اردبیلی و سلیم مؤذن‌زاده در باكو (خبر)
 انتشار پيام تسليت ريیس اداره مسلمانان قفقاز به مقام معظم رهبري (خبر)
 ايران و آذربایجان تمبر مشترك چاپ مي‌كنند (خبر)
 برگزاری فستیوال نان در باکو (خبر)
 نمایش فیلم «حوض نقاشی» در باکو (خبر)
 برگزاري همایش «پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان» در تبریز (خبر)
  دومين همایش بین‌المللی ادبیات عاشورايی آذربایجان در تبریز برگزار می‌شود (خبر)
 ظرفيت‌ همكاري‌هاي مشترك ايران و جمهوري آذربايجان بي‌نظير است (خبر)
 همايش «نقش زن در اسلام» در باكو برگزار شد (خبر)
 اجراي تئاتر موزيكال ايراني و آذربايجاني در تبريز و باكو (خبر)
 نمایشگاه آثار هنرمندان آذربایجان در تبریز و اردبیل برپا مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «موسیقی دوستی ایران و آذربایجان» در باکو (خبر)
 همایش «اسلام، دین صلح و دوستی» در باکو برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در آذربايجان ستودني است (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزشي با الفباي فارسي در باكو (خبر)
 ديدارهاي خداحافظي سفير ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در تبريز برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت یکصدودهمین سال تولد استاد شهریار در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در شهرهاي ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد هيأت علمي و رسانه‌‌اي ايران از اماكن فرهنگي باكو (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تبريز (خبر)
 برگزاري جشنواره امام رضا (ع) در سه شهر جمهوری آذربایجان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران 8 عنوان کتاب در آذربايجان ترجمه و چاپ كرده است (خبر)
 اختصاص نخستین شماره مجله «ادبیات جهان» باكو به ادبیات معاصر ایران (خبر)
 همايش اتحاد جهان اسلام علیه اشغالگری در جمهوري آذربايجان (خبر)
 شب شعر علوي در باكو برگزار شد (خبر)
 همايش «صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره)» در جمهوري آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري کنفرانس «دنیای سعدی شیرازی» در آکادمی ملی علوم آذربایجان (خبر)
 آيين بزرگداشت فردوسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 اقبال آذربایجانی‌ها به «شیار 143» (خبر)
 برگزاري نشست «ایران‌شناسی» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه دولتي باکو تأسیس مي‌شود (خبر)
 «جشن الفباء» ویژه دانشجویان زبان فارسی در باكو برگزار شد (خبر)
 «هفته‌ فرهنگی گیلان» درجمهوری آذربایجان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري دوره تكميلي زبان فارسي دانشجویان دانشگاه باکو (خبر)
 ريیس سازمان میراث فرهنگی در آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی موسیقی کلاسیک کشورهای اسلامی پايان يافت (خبر)
 روابط علمي دانشگاه پیام نور ايران و دانشگاه دولتی باکو توسعه مي‌يابد (خبر)
 سيزده بدر ايرانيان در باكو (خبر)
 رایزن فرهنگی كشورمان از جايگاه روابط فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان مي‌گويد (خبر)
 رونمايی از کتاب «تبریز گهواره فرهنگ» در باكو (خبر)
 بزرگداشت مرحوم «فرج‌الله سلحشور» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 گسترش مناسبات بين موزه‌ها، جديدترين همكاري فرهنگي ايران و آذربايجان (خبر)
 كشورهاي منطقه هم از لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران بهره‌مند خواهند شد (خبر)
 در سفر الهام علي‌اف به ايران روابط دو كشور توسعه مي‌يابد (خبر)
 آيين بزرگداشت سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب اسلامي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باكو (خبر)
 تمجيد اساتید جمهوری آذربایجان از ايران اسلامي (خبر)
 ايران و آذربايجان کنفرانس «گفت‌وگوی ادیان» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 آمادگي همكاري انستیتوي شرق‌شناسی با مراکز علمی ايران (خبر)
 همايش بزرگداشت سعدی شیرازی در باكو برگزار مي شود (خبر)
 نمایش آثار 60 نقاش آذربایجاني در تبریز و تهران/ ايران داراي ظرفیت‌های سازنده هنري است (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 ساخت فيلم شاه اسماعيل صفوي (خبر)
 برگزاري مراسم جشن ميلاد امام حسن عسكري(ع) در جمهوري آذربايجان (خبر)
 جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) درباكو (خبر)
 سرود «دوستی ایران و آذربایجان» در باکو اجرا شد (خبر)
 نشریه «بررسی مسائل زبان و ادبیات فارسی» در باكو رونمايي شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت اربعین حسینی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 همایش «جایگاه زن از دیدگاه اسلام» در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 جمهوري آذربایجان به دنبال دوستی و برادری با ایران است (خبر)
 همكاري هاي علمي دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آذربایجان مقام نوازده‌اش را گرامي داشت (خبر)
 تبادل گروه‌های نمایشی ايران و آذربايجان (خبر)
خبرهاي مهم
انتشار ترجمه كتاب «امام مهدي (عج) موجود موعود» به زبان اردو
تبيين دیدگاه‌های ایران در مدل‌سازی سازمان ملل در کشور آفریقای‌ جنوبی
طنين موسيقي سنتي ايران در پرتغال
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.