English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با هدف بررسي افراط‌گرایی مذهبی در قرقيزستان؛

رايزن فرهنگي ايران با ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» قرقیزستان ديدار كرد

رایزن فرهنگی کشورمان در ديدار با ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» قرقيزستان، به بررسي شرایط فعلي قرقیزستان، افراط‌گرایی مذهبی، مناسبات ایران و قرقیزستان و نوع نگاه حامیان وهابیسم به این کشور پرداخت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این دیدار علی کبریایی‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان در قرقيزستان گفت: بخش وسیعی از منازعات در زمانه ما در خاورمیانه، حوزه عربی و آفریقا، تحت عنوان مبارزه با تروریسم، زنجیره‌ای از نابسامانی‌ها را دامن زده است که حداقل اکنون پایانی بر آن متصور نیست؛ نزاعی که کارشناسان قرقیز تحت عنوان «جنگ ترکیبی» از آن یاد می‌کنند، جنگی که از جهات گوناگون نه تنها جهان اسلام را با چالشی جدی مواجه کرده بلکه دامنه آن اروپا را نیز فراگرفته و نگرانی‌هایی را حتی ميان سامان‌دهندگان و حمایت‌کنندگان اصلی جریانات افراطی فراهم کرده است.

وي ادامه داد: هفته گذشته شاهد چند عملیات تروریستی در بیشکک (پايتخت قرقيزستان) بودیم که با هوشیاری مأمورین امنیتی قرقیزستان خنثی شد. معتقدیم سرمایه‌گذاری هنگفتی از سوی برخی کشورهای عربی برای ترویج تفکر وهابی ـ تکفیری در قرقیزستان صورت گرفته است؛ سرمایه‌گذاری که اکنون ثمر داده و میوه‌اش همین هراس و وحشتی است که در اين كشور مشاهده می‌کنیم. سرمایه‌گذاری که می تواند امنیت و ثبات در قرقیزستان و در دیگر کشور آسیای مرکزی را خدشه‌دار کند.

كبريايي‌زاده افزود: برای جمهوری اسلامی ایران، ثبات و آرامش در آسیای بسیار اهمیت دارد؛ چرا که اکثریت مردم این منطقه مسلمان هستند و از سویی این منطقه همجوار جمهوری اسلامی است. به هر حال اکنون جریانات افراطی در آسیای مرکزی قدرت گرفته‌اند؛ بنابراين با این سؤال مواجهیم كه برای مقابله با این جریان خشن، چه اقدامات مشترکی را می‌توانیم به انجام برسانیم.

وي تأكيد كرد: پوشیده نماند كه مقابله با افراط‌گرایی مذهبی، مسأله مشترک ماست، مسأله همه مسلمانان است و نیازمند به همدلی است.

رایزن فرهنگی کشورمان در قرقيزستان با بيان اينكه براي تأمین ثبات و امنیت منطقه و هم برای مقابله با اقداماتی که درصدد هستند چهره اسلام را خشن نشان دهند، به شکل‌گیری گفتمان مشترک سنی ـ شیعی باور دارم، سخنان خود را اينگونه ادامه داد: متأسفانه از سوی برخی جریانات تندرو مانند وهابیون، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی در قرقیزستان دامن زده می‌شود و می‌دانید كه جمعیت شیعیان در قرقیزستان، جمعیت محدودی است و این عده نیز کسانی هستند که بیش‌تر در زمان استالین به قرقیزستان تبعید شده‌اند و با اهل تسنن قرقیزستان رابطه خویشاوندی برقرار کرده‌اند. سرنوشت این عده قلیل نشان می‌دهد که خطرناک تلقی کردن آنها از سوی جریانات افراطی، در اساس توجیه ندارد و معقول نیست.

وي در تأكيدي دوباره اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران نیز عملاً نشان داده قايل به وحدت فرق اسلامی است و همکاری‌های فیمابین نیز مؤید این ادعاست.

پس از آن مارس ساریف، ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» و کارشناس علوم سیاسی و تحلیل‌گر برجسته در اظهاراتي بيان كرد: به گمان من، کسانی که تحولات منطقه را پیگیری می‌کنند انکار نخواهند کرد که ایران برای ثبات آسیای مرکزی در برابر داعش و جریانات اینچنینی همچون سپر است. اکنون هم مقاومت واقعی از سوی ایران صورت می‌گیرد وگرنه مشخص نبود چه وضعیتی داشتیم.

وي افزود: این یک بخش از کار است و بخش مهم‌تر اینکه طی 20 سالی که از استقلال کشورهای آسیای میانه می‌گذرد؛ عربستان، قطر و امارات، هزینه‌های سرسام‌آوری را در این کشورها و به خصوص در کشور ما صورت دادند. مسجد ساختند اما با هدف خاص خود، نه تنها چیزی به دانسته‌های دینی مردم اضافه نشد؛ بلکه به افزایش تنش‌ها افزود. همینطور ذهنیتی را درباره ایران تبلیغ کردند که بسیار نگران‌کننده است.

ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» قرقیزستان اينگونه ادامه يافت: حتی اطلاع دارم در برخی مساجد، روحانیون ساده‌اندیش و مواجب بگیر، علیه ایران با عنوان کافر خطبه خواندند. اکنون سلفی‌گری در قرقيزستان رایج شده است. به نظرم باید جدی‌تر با مسأله برخورد شود.

وي با بيان اينكه مذهب در قرقیزستان حنفی است که سرچشمه‌هایی در تصوف دارد، گفت: عرفا و متصوفه از قفقاز شمالی تا آسیای مرکزی، نقش مهمی در ترویج اسلام داشتند. در جریانات امروزی هم متصوفه نقش‌آفرینی می‌کنند. نباید نقش فرق صوفیه مانند نقشبندیه را در جریان سوریه ـ عراق و موصل نادیده گرفت؛ اگرچه گاهي اوقات نقش آنها به نفع مردم نبوده تا جاییکه در مواردی افراطیون را یاری کردند؛با اين حال نقش فرق متصوفه را در آسیای مرکزی نباید نادیده گرفت.

مارس ساریف ادامه داد: درباره وهابیت و موفقیت آنها در منطقه و قرقيزستان باید در ریشه تعمق کنیم. متأسفانه بسیاری از روحانیون ما متأثر از خود این جریان سرمایه‌دار هستند. شاید یک راهکار برقراری گفت‌وگوی مذهبی میان علماي ایران و علماي مسلمانان در روسیه و مناطقی مانند قازان و ... و علماي آسیای مرکزی باشد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار كرد: در حوزه فرهنگی، آقاخان در استان نارین قرقیزستان، فعالیت می‌کند و از شیوه های خیلی جالبی هم استفاده بهره مي‌برد. آقاخان فرهنگ عشایری را درک کرده و از آنجا كه روح حاکم بر فرهنگ قرقیزستان، فرهنگ عشایری است، آقاخان برای آن برنامه تدارک دید و اقدامات فراوانی در استان نارین قرقیزستان انجام داد؛ چنانکه قرار است امسال دانشگاه آسیای مرکزی آقاخان نیز افتتاح شود.

وي افزود: كشور چين هم ابتکار جالبی در استان باتکن انجام داد. تا پیش از این مردم قرقیزستان به لحاظ همجواری با چین از این کشور وحشت داشتند و تصور می‌کردند كه چین هر لحظه ممکن است به قرقیزستان تعرض کند؛ اما چینی‌ها در استان باتکن اقداماتی کردند که این نگاه عوض شد. در استان باتکن  دسترسی مردم قرقیزستان به شبکه‌های رسانه‌اي ازبکی راحت بود. دولت هم مایل نبود که مردم قرقیزستان به خاطر مسايل قومی از شبکه‌های ازبکی استفاده کنند. چین از این وضعیت استفاده کرد و در این منطقه هزاران گیرنده ماهواره به مردم و مراکز دولتی اعطا کرد. شبکه‌های چینی را نیز تقویت كرد و مطابق فرهنگ مردم این منطق برنامه‌سازی کرد و طي مدت 5 سال، نگاه مردم به چین عوض شد؛ به نحوي كه حالا چین در نگاه مردم قرقیز به خصوص در استان باتکن، دشمن تلقی نمی‌شود.

مارس ساریف در ادامه سخنان خود به نكته‌اي قابل تعمق اشاره كرد. وي گفت: با وجود اشتراکات فرهنگی، دینی و زبانی ایران و آسیای مرکزی، جمهوری اسلامی ایران شبکه تلويزيوني روس‌زبان ندارد که هم اخبار مربوط به ایران را مردمان آسیای مرکزی مستقیم دریافت کنند و هم فیلم و سریال‌های ایرانی که مورد علاقه بسیاری از مردم این مناطق است در دسترس قرار گیرد.

وي همچنين با بيان اينكه در قرقيزستان در خصوص ایران سرمایه‌گذاری زیادی شده که اين كشور خشن نشان داده شود، افزود: مسأله پوشیده‌ای نیست؛ حتماً شما با آن روبرو شده‌اید؛ اما نخبگان ما براین باورند و این باور درست است که ایران تمدن‌ساز بوده و نمود این تمدن در قرون 15 و 16 در سمرقند و بخارا و خیوه غیرقابل انکار است. ایران منشأ تمدن بوده و آسیای مرکزی هم تحت تأثیر این تمدن بوده است؛ اما اکنون بسیاری از معادلات عوض شده و البته اکنون اين زمینه برای ایران وجود دارد كه بخواهد خود را به طور صحيح در منطقه معرفي كند و این نیازمند برنامه‌ریزی کلان است.

اين کارشناس علوم سیاسی و تحلیل‌گر در بخش پاياني سخنان خود گفت: نکته دیگر تقویت همکاری‌های اقتصادی ایران و آسیای مرکزی و از جمله با قرقیزستان است. ایران چنانچه بتواند در کنار فعالیت‌های فرهنگی، در برخی پرژه‌های اقتصادی در قرقیزستان مشارکت کند و یا در اقدامات خیرخواهانه حضور جدی داشته باشد، می‌تواند با ذهنیت‌های منفی ایجاد شده مقابله کند.

سخنان مارس ساریف اينگونه به اتمام رسيد: مردم قرقیزستان به دلیل آشنایی با مشاهیری همچون خیام، خیلی زود جذب ایران می‌شوند. زمینه‌های دیگری هم وجود دارد از جمله وجود لغات فراوان فارسی در زبان قرقیزی. به هر حال قرقیزستان از فرهنگ غرب استقبال نمی‌کند؛ زیرا آن را مغایر با فرهنگ خود و مضر برای سنت‌های اصیلش می‌داند. از ناسازی مذهبی نیز پرهیز دارد؛ بنابراین با افراط‌گری مذهبی مقابله می‌کند اما گمان می‌کنم قرقیزستان توان زیادی برای این مقابله ندارد.

انتهاي پيام/


١٠:٣٦ - 1394/05/08    /    شماره : ٦٣٤٦٦١    /    تعداد نمایش : ١٦٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در قرقيزستان (خبر)
 نمایشگاه آثار هنری ایران، قرقیزستان و آلمان در بیشکک برپا شد (خبر)
 نمایشگاه مشترک هنری قرقيزستان، ايران و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه مشترک فرهنگی ايران و آلمان در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش مولانا در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 بررسی جایگاه زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک دانشگاهی بین ایران و قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی کتابخانه آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی اساتید زبان فارسی در قرقيزستان (خبر)
 دیدار نماينده فرهنگی ترکیه از رايزني فرهنگی ایران در قرقيزستان (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بین رایزنی فرهنگی ایران و دانشکاه «اوش» قرقیزستان (خبر)
 روزهای فیلم ایران در شهر اوش قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 جشن نوروز در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی براي دانشجویان فارسی‌آموز قرقيزستان (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 برگزاری آزمون دانش‌آموزي زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته فیلم ایران در قرقيزستان (خبر)
 هیأتی از زنان فرهيخته قرقیزستان به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 گسترش همکاری‌های رسانه‌اي ایران و قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایراني در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نقش قرآن کریم در وحدت مردمان آسیای مرکزی و ایران در بيشكك برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت انتشارات الهدی در دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیشکک (خبر)
 رونمایی از آثار جديد اسلام‌شناس قرقیزي (خبر)
 انتشار کتاب «عمر خیام ـ نابغه قرون وسطی» به زبان قرقیزی (خبر)
 دیدار استاد دانشگاه تهران با اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی قرقيزستان (خبر)
 همایش «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گلستان‌خوانی در قرقيزستان (خبر)
 سمينار بررسی تلفیق هنرهای اسلامی و مسیحی در قرقيزستان (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 امضای قرارداد ایجاد راه‌اندازي ایران‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران دو همایش بين‌المللي در قرقيزستان برگزار مي‌كند (خبر)
 همایش تقارب فرهنگ‌ها در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه ملي قرقيزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان (خبر)
 بخش فارسي خبرگزاری رسمی قرقیزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ريیس شبکه تلویزیونی قرقیزستان خواستار پخش فيلم‌هاي ايراني شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی اسلام در آسیای مرکزی در قرقيزستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه مذاهب اسلامی ايران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 برگزاري نشست وحدت و همبستگی مسلمانان در قرقیزستان (خبر)
 معرفي ريیس جديد دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 استقلال ايران منجر به عبور از تحريم‌ها شد (خبر)
 برگزاري محفل قرآن كريم در قرقيزستان (خبر)
 محفل قرآن کریم در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي کمک‌هزینه تحصیلی ايران به فارسی‌آموزان برتر قرقيزستاني (خبر)
 قرقيزها از سريال و فيلم‌هاي ايراني استقبال مي‌كنند (خبر)
 رکن رکین انقلاب اسلامی ايران مردمسالاری است (خبر)
 مطالعات مستقلی در زمینه مشترکات زبانی ايران و قرقيزستان انجام شود (خبر)
 سعدی بر آزادی انسان تأکید می‌کند (خبر)
 اندیشه‌های سعدی به زندگی مردم نزدیک است (خبر)
 زبان فارسي به عنوان زبان دوم مدرسه بیشکک است (خبر)
 برگزاري همايش جنبه‌های اخلاقی سعدی در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري همایش معنویت در قرقيزستان (خبر)
 همايش جلوه‌های فرهنگ ایرانی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 علاقمند پخش سريال‌هاي تلويزيوني ايران هستيم (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در قرقيزستان (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از مدرسه شماره 28 بیشکک (خبر)
 آماده امضاي تفاهم‌نامه با صدا و سيماي ايران هستيم (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه چنگیز آیتماتف قرقیزستان (خبر)
 از تجربيات ايران در موزه استفاده مي‌كنيم (خبر)
  برگزاری سومین آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
  آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همايش عقلانیت اسلامی در برابر افراط‌گرایی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 28 بیشکک (خبر)
 بررسي وضعیت تدریس فلسفه در دانشگاه‌های قرقیزستان (خبر)
 تشريح اهداف برگزاري هفته فیلم ایران در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
  افتتاح هفته فیلم ایران در قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایران در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعاليت‌هاي ایران و قرقیزستان در حوزه تئاتر (خبر)
 برگزاری مراسم سالگرد یوسف بالاساغونی در قرقيزستان (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای ملل قرقیزستان (خبر)
 شهريار يكي از شعرای شهیر دوران معاصر است (خبر)
 برگزاري همایش بیست‌وپنجمین سالگرد ژاپن‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 کتاب «زنان قرقیزستان» رونمایی شد (خبر)
 براي مبارزه با افراطي‌گري احساس تنهايي مي‌كنم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در قرقیزستان استمرار يابد (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان پايان يافت (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهی ايران و قرقيزستان (خبر)
 برگزاری نشست «امام خمینی (ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «بررسی جایگاه زن در اسلام» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 31 بیشکک (خبر)
 برگزاری محفل ادبی بزرگداشت فردوسی در قرقيزستان (خبر)
 پخش «او یک فرشته بود» در قرقيزستان (خبر)
 رسانه‌ها در تحولات فرهنگی نقش مهمي ايفا مي كنند (خبر)
 آثار سینمایی ايران صاحب سبک در جهان است/ چهره زیبای دین را به دنیا معرفی کنیم (خبر)
 بازديد معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ از مراكز علمي قرقيزستان (خبر)
 ايران بهترين الگو براي قرقيزستان است (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران در قاب تصوير» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار بانوان ايراني در بيشكك افتتاح شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامي در بیشکک برگزار شد (خبر)
 انتشار پانزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار «شاه بی شین» به زبان روسی در قرقیزستان (خبر)
 رشد تعداد کاربران اینترنتی موجب افت تیراژ روزنامه‌ها در قرقيزستان (خبر)
 کتاب «خاک‌های نرم کوشک» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 زبان فارسي در راه تدريس در شهر قارابالتای قرقیزستان (خبر)
 علاقه‌ وافر دانش‌آموزان قرقيزي به فراگيري زبان فارسی (خبر)
 نباید نسبت به سهل‌انگاری عربستان سعودی در برگزاری حج بی‌توجه ماند (خبر)
 وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقيزستان بررسي شد (خبر)
 عربستان پيشنهادات كشورهاي ديگر را گوش دهد (خبر)
 انتشار چهاردهمین شماره نشریه «راه ابريشم» در قرقيزستان (خبر)
 دومین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف برگزار شد (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 28بیشکک قرقيزستان (خبر)
 آيين بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در قرقيزستان (خبر)
 اعزام دانشجويان قرقیزي به ايران (خبر)
 پخش سریال «او یک فرشته بود» در سايت سينمايي قرقيزستان (خبر)
 تأكيد بر توسعه همكاري‌هاي فرهنگي در ديدار سفير ايران با وزير فرهنگ قرقيزستان (خبر)
 اختصاص اخبار ايران در خبرگزاری «24» قرقیزستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 66 بيشكك قرقيزستان (خبر)
 مبلغ ايراني در تلويزيون اكوماناس قرقيزستان به بيان آداب ماه رمضان پرداخت (خبر)
 حقیقت روزه‌داری در برنامه رادیويی الماس قرقیزستان (خبر)
 زبان فارسی به عنوان دروس اجباري در قرقيزستان تدريس مي‌شود (خبر)
 انتشار سیزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقيزستان (خبر)
 سفره افطاری ایرانی در نشريه قرقيزستاني (خبر)
 محافل انس با قرآن كريم در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 زبان و ادبیات فارسی در مدرسه شماره 28 بیشکک آموزش داده مي‌شود (خبر)
 کتاب «گزیده تاریخ ایران» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام (ره) در احیاي تمدّن اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 رونمايي کتاب «امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدارس قرقيزستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 انتشار کتاب «جهان اسلام گذشته و امروز» در قرقیزستان (خبر)
 ایران آماده توسعه همکاری‌های خود با کتابخانه ملی قرقیزستان است (خبر)
 ميزگرد «ایران امروز» از تلويزيون قرقیزستان پخش شد (خبر)
 نشست «بررسی اندیشه‌های امام (ره) در توسعه اجتماعی و احیاي تمدن اسلامی» برگزار می‌شود (خبر)
 آيين بزرگداشت روز فردوسی و خیام نیشابوری در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 جايگاه ایران به دليل تلاش مردمش برای برقراری عدالت، ممتاز است (خبر)
 تقويت شاخص‌هاي توسعه تبادل رسانه‌ای في‌مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 هیأت رسانه‌ای قرقیزستان در راه ايران (خبر)
 شاهنامه فردوسی به زبان قرقیزی ترجمه و منتشر می‌شود (خبر)
 شالوده آثار ادبي سعدي «اخلاق‌گرايی» و «انسان‌دوستی» است (خبر)
 دوره‌های آموزشی کارکنان شبکه K.T.R.K در ایران برگزار شود (خبر)
 جشن سالروز ميلاد امام محمد باقر (ع) در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 بررسي «روش تدریس زبان فارسی در مدارس» در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري نشست«مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان/ لزوم افزايش سطح دانش بانوان از اسلام (خبر)
 نشست «سعدی از نگاه شعرا و نویسندگان جمهوری قرقیزستان» برگزار می‌شود (خبر)
 نشست «مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 کتاب امام خمینی (ره) به زبان قرقیزی منتشر شد (خبر)
 انتشار دوازدهمین شماره نشریه الکترونیکی «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار کتاب« جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره)» به زبان قرقیزی (خبر)
 دوره آموزشی قرآن کریم در قرقيزستان آغاز شد (خبر)
 آموزش مرحله مقدماتی «زبان و ادبیات فارسی» در قرقيزستان (خبر)
 ایران در زمینه هنر و ادبیات چهره درخشانی دارد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه تعاملات فرهنگي في مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 تبيين اندیشه و سيره امام خمینی(ره) در قرقیزستان (خبر)
 جشنواره «فرهنگی و هنری» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «وحدت اسلامی، تربیت اخلاقی و دورنمای مطالعات اسلام‌شناسی» برگزار شد (خبر)
 معرفي ويژگي‌‌هاي فرهنگ و تمدّن ايراني در تلويزيون قرقیزستان (خبر)
 دين‌پژوهي در قرقيزستان؛ عامل ثبات جامعه و انسجام ملی (خبر)
 بیش از 2 هزار واژه فارسی در زبان قرقیزی وجود دارد (خبر)
 وجود بیش از 2 هزار لغت فارسی در زبان قرقیزی (خبر)
 دانشگاه آرابایف قرقیزستان از رايزني فرهنگي ايران در اين كشور تجليل كرد (خبر)
 برگزاري همایش «وحدت اسلامی و تربیت اخلاقی» در قرقیزستان (خبر)
 پخش سریال تلویزیونی «او یک فرشته بود» در قرقیزستان (خبر)
 ملت‌هاي مسلمان در مبارزه با عقايد «داعش» رسالت مشترك دارند (خبر)
 آموزش مترجمی فارسی - قرقیزی در دانشکده شرقشناسی قرقیزستان (خبر)
 اذعان وزير فرهنگ قرقيزستان به جايگاه هنري ايران در جهان (خبر)
 واقعيت هاي ايران را به مردم قرقيزستان منعكس كنيم (خبر)
 انتشار نشريه «راه ابريشم» در قرقیزستان (خبر)
 تشريح توان فرهنگي و هنري ايران از رادیو آل ماس قرقيزستان (خبر)
 سينما نمايانگر طرز زندگي و نگرش يك ملت به جهان است (خبر)
 جشنواره فیلم جهان اسلام در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار می شود (خبر)
 معرفي روز حافظ در رسانه‌ي قرقيزستان (خبر)
 حافظ خواني در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
 روز «زبان و ادبیات فارسی» در بیشکک گرامي داشته شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی کشورمان با دبیر اتحادیه نویسندگان قرقیزستان دیدار کرد (خبر)
 مراسم بزرگداشت «روز مولانا» در دانشگاه علوم انسانی بیشکک برگزار شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با اعضاي مؤسس رسانه‌ي دینی روح مدیا در قرقيزستان (خبر)
 اجلاس باشگاه اهل قلم آسیای مرکزی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار نهمين شماره نشريه "راه ابريشم" در قرقيزستان (خبر)
 شکل‌گیری نهضت بازگشت به اسلام در قرقیزستان (خبر)
 ماه رمضان در قرقیزستان؛ ماه صدقات و خیرات (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش تاثیر شخصیت و اندیشه امام خمینی (ره) در قرقیزستان (خبر)
 انتشارنشريه راه ابريشم در قرقیزستان (خبر)
 مراسم اختتامیه دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 مي توانيم با همکاری ايران بازگشتي به فرهنگ اصیل خود داشته باشیم (خبر)
 شمارش معكوس براي چاپ كتاب قرقيزي با موضوع مشاهير ايراني (خبر)
 زبان فارسی از جمله زبان های زنده و پویای دنیا است (خبر)
 مردم قرقیزستان علاقه وافري به شناخت امام خميني(ره)دارند (خبر)
 افتتاح اتاق ایران در دانشگاه دولتی شهر باتکن قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوبله سریال تلویزیونی "او یک فرشته بود" در قرقیزستان (خبر)
 برگزاري همایش"تأثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقیزستان (خبر)
 همایش "تاثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقيزستان برگزار می شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه "فرهنگ و تمدن ایران "در کتابخانه ملی قرقیزستان (خبر)
 برگزاری همایش شاهنامه و ماناس در قرقیزستان (خبر)
 دیدار معاون سازمان رادیو و تلویزیون K.T.R.K قرقیزستان با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 پخش سريال تلويزيوني" او يك فرشته بود" از تلويزيون قرقيزستان (خبر)
 شرکت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بين المللي کتاب بیشکک (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.