English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

ريیس سازمان ادیان چین:

وضع مسلمانان چين بهبود مي‌يابد

رييس سازمان اديان چين در ديدار با رييس سازمان حج و زيارت كشورمان از تلاش دولت كشورش براي بهبود اوضاع مسلمانان استان سين‌ كيانگ اين كشور خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطت اسلامي، حجت‌الاسلام سید علی قاضی‌عسگر،  رييس سازمان حج و زيارت كشورمان که در رأس هیأتی و به دعوت انجمن اسلامی چین به این کشور سفر کرده است، پنجم مرداد با  وانگ زو آن، ريیس سازمان ادیان چین ديدار و گفت‌وگو کرد.

وانگ زو آن در ابتداي اين ديدار از انتشار خبر خوش توافق هسته‌اي ایران با کشورهای 1+5 ابراز خوشحالی کرد و گفت: چین برای امضای این توافق خیلی تلاش کرد و نقش سازنده‌ای در آن ایفا كرد. وي در ادامه ابراز امیدواری کرد که در سفر هیأت سازمان حج و زيارت ايران به چين، دو کشور درباره امور اسلامی به مخصوص در حوزه حج تبادل نظر کنند و نتایج خوبی از آن حاصل شود.

در ادامه قاضی‌عسگر در سخناني گفت: از زمانی که جاده ابریشم ما را به یکدیگر پیوند زد، قلب‌های ما هم به هم پیوند خورده است. دو تمدن بزرگ ایران و چین همیشه با هم روابط صمیمانه و منطقی داشته‌اند. در سال‌های اخیر در دوره تحریم نیز دولت چین همکاری صمیمانه‌ای با ایران داشت. در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و بین‌المللی اقدامات مفیدی انجام شد که مردم و دولت ما فراموش نمی‌کنند. ما هم امیدواریم در ماه‌ها و سال‌های آینده روابط در همه ابعاد توسعه یابد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در خصوص  فعالیت‌های سازمان حج و زیارت ايران گفت: در طول سال 3 میلیون نفر زائر به عربستان و عراق اعزام می‌کنیم. سازماندهی بسیار منظمی داریم که همه امور زائر را از خانه تا خانه برنامه‌ریزی می‌کند. در زمینه‌های مسکن، تغذیه، بهداشت، درمان، امور فرهنگی و ... اقدامات بزرگی انجام داده‌ایم.

وي افزود: در چند سال گذشته با بعثه چین نیز ارتباطات خوبی داشته‌ایم. تلاش کرده‌ایم تا تجربیاتمان را به ديگر مسلمانان و از جمله برادران ديني خود در چين منتقل کنیم.

قاضی‌عسگر در ادامه تأکید کرد: ارتباط ما و شما در شرایط کنونی باید قوی‌تر شود. افراط‌گرایی بشریت را تهدید می‌کند. در گذشته افراط‌گرایی محدود بود ولي الان همه جا را فرا گرفته و شما در اخبار می‌بینید كه جنایاتی به دست این افراطیون انجام مي‌شود که قلب‌ها را جریحه‌دار می‌کند. افراد بی‌گناه اعم از مسلمان و مسیحی و ایزدی ... مورد اذیت و آزار قرار می‌گيرند و خیلی از کشورها مانند فرانسه، نیجریه، سوریه، یمن، افغانستان و ... درگیر افراط‌گراها شده‌اند. اگر مراقبت نکنیم هیچ کشوری در امان نخواهد بود.

وي تأكيد كرد: ما در دو خصوص می‌توانیم همکاری کنیم؛ اول در عرصه مقابله فکری. چون افراط‌گرايان جوانان را فریب و به نام اسلام چنین اعمالی را انجام می‌دهند. جوانان باید هشیار باشند و بدانند كه اسلام دین رحمت و برادری است و با همه مردم مسلمان و غیرمسلمان، رفتار برادرانه دارد. دوم اینکه کشورها باید  برای مقابله با کشورهای تروریست‌پرور همکاری کنند.

قاضی‌عسگر در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار كرد: خوشحالم در سفری که به ایران داشتید موضوع گفت‌وگوی ادیان را مطرح کردید. به عنوان نماینده رهبری آمادگی دارم برای نزدیکی پیروان ادیان با یکدیگر همکاری کنیم.

وي همچنين گفت: این دیدارها لذت‌بخش است؛ اما اگر به نتایج جدی و همکاری‌های عملی منجر شود، لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

قاضی‌عسگر در پايان اين بخش از سخنان خود تأکید کرد: نگاه ما به چین استراتژیک است. احساس می‌کنیم در هیچ زمانی همدیگر را تنها نگذاشته‌ایم. پیوند این دو کشور متمدن می‌تواند آثار زیاد بین‌المللی به همراه داشته باشد.

افراط‌گرايان ديني در چين جايگاهي ندارند

سپس وانگ زو آن در سخنان دوباره‌اي گفت: چین و ایران دو تمدن کهن هستند و در سطح بین‌الملل از جایگاه خوبی برخوردارند. هیچ کسی نمی‌تواند بین ایران و چین جدایی بیندازد. با همکاری بیش‌تر حتماً موافقم. انجمن اسلامی بررسی خواهد کرد که چه همکاری‌هایی را بايد انجام دهیم. در حال حاضر اعزام طلبه و خبرنگار به ایران در حال انجام است.

وي افزود: شما می‌توانید با انجمن اسلامی چين قرارداد داشته باشید. ما از انجمن اسلامی چين برای تبادلات امور اسلامی با شما حمایت می‌کنیم. چین ادیان زیادی دارد؛ اما دین اسلام در این میان دارای جایگاه مهمی بوده و هست. مسلمانان چین 21میلیون نفر هستند. 35 هزار مسجد در چین وجود دارد و 51 هزار امام در این مساجد مشغول خدمت هستند.

وي تأكيد كرد: دولت چین برای عبادت و مراسم مسلمانان احترام قایل است و از آن حمایت مي‌کند. دولت توسعه مناطق  غربی چین را در دستور کار دارد که سین کیانگ (استان مسلمان‌نشين چين) را هم شامل می‌شود. استان‌های دیگر تشویق می‌شوند که برای توسعه سین کیانگ سرمایه‌گذاری کنند. ما هدف‌گذاری کرده‌ایم که تا سال 2020 زندگی مردم در شمال غرب باید بهبود پیدا کند و وظیفه خود می‌دانیم كه نه تنها مراسم و عبادات آنها را حمایت کنیم، بلکه زندگی آنها را نیز رونق دهیم.

ريیس سازمان ادیان چين در ادامه سخنان خود افزود: چند سالی است كه کشورهای غربی همزمان با فرا رسیدن ماه رمضان، تفرقه‌اندازی و دولت چین را متهم می‌کنند که برای مسلمانان محدودیت ایجاد می‌کند و اجازه روزه گرفتن به آنها نمی‌دهد. در حاليكه اینگونه نیست. دولت به رمضان مسلمانان احترام می‌گذارد و مورد توجه ویژه قرار می‌دهد. عید فطر در سین کیانگ تعطیل ویژه است و مسئولان دولت عید دیدنی می‌کنند.

وي افزود: در ماه رمضان رستوران‌هاي اين استان تنها برای افطاری فعال هستند. دولت سعی می کند در ماه رمضان مشکلی پیش نیاید. ريیس حزب در سین کیانگ در عید فطر با مسلمانان جشن گرفت و در جمع آنان حضور پیدا کرد. انجمن اسلامی هر عید فطر، از سفرای کشورهای اسلامی دعوت می‌کند و مسئولان چینی نیز در ميهماني آنها حضور می‌یابند.

وانگ زو آن ادامه داد: هر چند پیروان ادیان در چین در اقلیت هستند؛ اما مثل برادر در کنار آنها هستیم. دولت همچنين سعی می‌کند كه امور حج به بهترین نحو انجام شود. قانون، امور حج را به انجمن اسلامی چين واگذار کرده است. البته امور حج با چند اداره مرتبط است و دستور داده‌ایم كه همه ادارات همکاری کنند.

وي افزود: چین امسال حدود 15 هزار حاجی دارد كه سعی می‌کنیم حجاج راحت باشند. من برای امور اين تعداد زائر نفر نگرانی دارم و برایم جالب است که ایران چگونه امور 3 میلیون زائر را مدیریت می‌کند. مایل هستیم از تجارب شما استفاده کنیم.

وي در ادامه درباره موضوع افراط‌گرایی گفت: متأسفانه افراطیون به سین کیانگ چين هم آمده‌اند. آنها آموزه‌های اصیل اسلام را منحرف کرده‌اند. بعضی مردم نیز حقیقت را نمی‌دانند و از آنها پیروی می‌کنند. موضع چین واضح است. با اسلام اصیل مشکل نداريم و از آن حمایت می‌کنیم؛ اما با آنها که به نام اسلام افراط‌گرایی می‌کنند مخالفیم.

رييس سازمان اديان چين تأكيد كرد: افراط به همه بشر و به خود دین اسلام لطمه می‌زند. افراط‌گرایی دشمن خطرناک اسلام است. انجمن اسلامی چين تفسیر درست قرآن را در دست اقدام دارد و به دنيال آن است تا حقیقت اسلام را بیان کند. افراط‌گراين با نام جهاد خرابکاری می‌کنند.

در بخش پاياني اين ديدار، قاضي‌عسگر در سخناني دوباره پیشنهاد داد كه کمیته مشترکی در خصوص مقابله با افراط‌گرايي ديني تشکیل و مفاد آن به تفاهمنامه همکاری تبديل شود.

وي همچنين گفت: اینکه دست انجمن اسلامی چين را باز گذاشته‌اید بسیار پسندیده است؛ چون اگر کار فرهنگی نکنيد زمینه برای افراط‌گرایی فراهم می‌شود. اینکه یک تبعه عربستان در یک عملیات انتحاری در کویت 30 شیعه را می‌کشد، به خاطر تأثیر گرفتن از تبلیغات سوء است. در همين زمينه 300 کتاب در بطلان اندیشه افراطی منتشر کرده‌ایم كه می‌توانیم گزیده آنها را برای استفاده جوانان چینی در اختیار شما بگذاریم.

قاضي‌عسگر در پايان سخنان خود اظهار كرد: در زمینه‌های حج و زیارت، گردشگری، آموزش قرآن و اسلام و مقابله با افراطی‌گری، آمادگی همکاری مشترک داریم. در صورت ضرورت هیأت‌های کوچکی را می‌توانیم مبادله کنیم تا در مورد اینکه چگونه جوانان تحت تأثیر اندیشه‌های افراطی قرار می‌گیرند مطالعه و بررسی كنند.

انتهاي پيام/


١٨:٣٤ - 1394/05/07    /    شماره : ٦٣٤٦٤٠    /    تعداد نمایش : ٢١٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 گرامیداشت انتشار یکصدمین شماره مجله خبری (Home&Abroad) در پکن (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 هفته فیلم ایران در چین افتتاح شد (خبر)
 بازدید خبرنگاران خبرگزاري شینهوا چين از سفارت ایران در پكن (خبر)
 بزرگداشت فردوسي در دانشگاه پكن (خبر)
 خواهرخواندگي آلاشان چين و سرخس ايران (خبر)
 رونمایی ترجمه کتاب «تنسوق‌نامه طب ختایی»در پكن (خبر)
 ايران تمدن درخشاني در جهان خلق كرد (خبر)
 برگزاري ششمین سمینار بین‌المللی ایران‌شناسی در پكن (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ایران در دانشگاه پکن (خبر)
 متاثر از فرهنگ و تمدن غني ايران شدم (خبر)
 سومین سمینار بانوان ایران و چین برگزار شد (خبر)
 تهران آمادگي تاسيس نمایندگی فرهنگی اوکراین را دارد (خبر)
 انتشار ترجمه چینی بوستان سعدی (خبر)
 برگزاري مراسم جشن انقلاب اسلامي در پكن (خبر)
 مسابقه «آشنایی با قرآن كريم» در پكن برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسي ويژگي‌هاي نگارگری در ایران و چین در دانشگاه پکن (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «ادبیات عرفانی فارسی» در چين برگزار مي‌شود (خبر)
 ششمین نشست جهانی انجمن مطالعات چین برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه مشترک نگارگری ایران و چین در دانشگاه پکن (خبر)
 برگزاري نشست برنامه‌ریزی اکسپوی بین‌المللی فرهنگی جاده ابریشم در چين (خبر)
 مسلمانان چین بايد به دين‌داري امام خميني(ره) تأسی كنند (خبر)
 فارسی، زبان دوم دانشجویان دانشگاه پكن مي شود (خبر)
 بخش فارسي در دانشگاه قوميت‌هاي چينگ‌هاي چين راه اندازي شود (خبر)
 چيني‌ها «قانون» ابن سينا را ترجمه مي‌كنند (خبر)
 استفاده از كالاي همراه با علامت «حلال» بايد براي تمام مردم افتخارآميز باشد (خبر)
 بيستمين سالگرد اجلاس جهاني زنان در پكن برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نوروزی اساتید و دانشجویان رشته زبان فارسی دانشگاه‌های پکن (خبر)
 جشن میلادالنبی(ص) در مساجد پکن برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال مسئول چیني از برگزاری هفته فیلم ایران در اين كشور (خبر)
 تجلي آموزه هاي اسلامي در سبك زندگي مسلمانان چين (خبر)
 آموزش زبان فارسي؛ مهم ترين دستاورد دانشگاه پکن (خبر)
 مترجم چيني «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» با رایزن فرهنگی ایران ديدار کرد (خبر)
 جاده فرهنگي ابريشم؛ فصل جديدي از روابط فرهنگي ايران و چين (خبر)
 آثار سينمايي و تلويزيوني ايراني ـ چيني توليد مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمینار زبان و ادبیات فارسی در پكن (خبر)
 ساز و آواز ايراني در محفل چيني (خبر)
 سمینار اقتصادی، توریستی و هنری جاده‌ي ابریشم در چين برگزار شد (خبر)
 بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب پکن آغاز شد (خبر)
 سمينار «ضرورت به کارگیری ادبیات معاصر در آموزش زبان فارسی در چین» برگزار مي‌شود (خبر)
 از «قانون» ابن سينا تبعيت كنيد (خبر)
 حضور قاریان ايراني در مساجد چين (خبر)
 احياي راه ابريشم بدون ايران معنا ندارد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه نقاشي هنرمند مسلمان خویونگ در دانشگاه پكن (خبر)
 پخش فیلم طلا و مس در دانشگاه تکنولوژی پکن (خبر)
 حضور ایران و زبان فارسی در کشور چین قدمت هزار ساله دارد (خبر)
 فيلم طلا و مس در دانشگاه صنعتی پکن اكران مي شود (خبر)
 برگزاري مراسم جشن عید نوروز در پكن (خبر)
 بيش از پنجاه سال براي مخاطبان فارسي زبان برنامه پخش مي شود (خبر)
 نبايد ترور و نا امنی در بلاد اسلامی گسترش يابد (خبر)
 دیدار معاون انتشارات دانشگاه یونن درچين با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 سیاست های ايران تحت تاثير بادهای موسمی سیاسی قرارنمی گیرد (خبر)
 مراسم اختتاميه سمینار" روابط تاریخی ایران و چین" در پكن برگزار شد (خبر)
 سفربه شهر شين چين (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگی همکاری اروپا و آسیا و فستیوال غذاهای اسلامی درارومچی چين (خبر)
 بررسی متون آموزشی زبان فارسی دردانشگاه مطالعات زبان های خارجی پکن (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با تلویزیون ماهواره ای استان گانسو چين (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در پكن افتتاح شد (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در چین برگزارمي شود (خبر)
 برگزاری سومین دوره جشنواره فستیوال بین المللی فیلم پکن (خبر)
 افتتاح هفتمین مرکز ایران شناسی درچين (خبر)
 افتتاح مرکز ایرانشناسی در دانشگاه مطالعات زبانهای خارجی پکن (خبر)
 دیپلماسی تطبیقی امام خمینی(ره)تاليف مي شود (خبر)
 برگزاري نهمین جشنواره فرهنگی بین المللی دانشگاه پکن (خبر)
 اتاق ایران شناسی در دانشگاه نینگ شیا چين راه اندازي مي شود (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فرهنگی بین المللی دانشگاه جیاتونگ در پکن (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.