English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس روز جهانی قدس در بلغارستان برگزار شد

کنفرانس روز جهانی قدس با حضور سفیران و دیپلمات‌های مقیم و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی بلغاری و فلسطینی در هتل موسکوا بلغارستان برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس به  همت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان با حضور عبد الله نوروزی، سفیر و محمد علی کیانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغاستان و سفیران و دیپلمات‌های مقیم و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی بلغاری و فلسطینی در هتل موسکوا بلغارستان برگزار شد.

در ابتدای مراسم خانم الکساندرا لوزانوا، از اساتید دانشگاه صوفیه در سخنانی درباره روز قدس گفت: امام خمینی (ره) فرمودند در روز قدس اگر یک میلیارد مسلمان فریاد بزنند، اسراییل از همان فریاد می‌ترسد. در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در نقاط مختلف سراسر جهان تظاهرات به مناسبت هم‌دردی با ملت مظلوم فلسطین، در حمایت از حقوق مشروعه‌اش و مبارزه‌اش علیه رژیم غاصب اسراییل برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در این تظاهراتی که هر سال هر چه پرجمعیت‌تر می‌شوند، هرچند از اقوام و دین خود، مردمی طرفداران آزادی و برابری هستند. به نظر آن‌ها هیچ ملتی امتیاز و برتری بر ملتی دیگر ندارد. آن‌ها تجاوز رژیم صهیونیستی را در مقابل ملت فلسطین، سرزمین‌های مقدس و خدا قبول نمی‌کنند.

این استاد دانشگاه صوفیه در ادامه سخنانش گفت: رهبر کبیر انقلاب ایران به عنوان مردی فداکار و با توجه به مشکلات محرومان، نمی‌تواند پراکندگی غیرقانونی سرزمین فلسطین و تحویل دادنش به دست صهیونیستان و پایمال شدن حقوق مشروعه ملتش را تحمل کند.

او ادامه داد: بنا بر این روز هفتم اوت 1979، کمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه رمضان را که موقع پاکسازی روح و بدن و هم‌دردی با مظلومان است، به عنوان روز قدس اعلام می کند.

الکساندرا لوزانوا افزود: به فرموده امام خمینی وقتی که هر سال میلیون‌ها نفر سراسر جهان هم‌دردی خود را با برادران و خواهران مظلوم نشان می‌دهند و مبارزه برای آزادی و استقلال آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند در سرنوشت فلسطین تعیین کننده باشد. هم‌جواری روز قدس با شب قدر امت را زنده می‌کند و منبع بیداری آن است. روز قدس روز مقاومت ستم‌دیدگان، روز مبارزه ملل مظلوم علیه ابرقدرت است. این موقعی است که در آن باید سرنوشت آن‌ها تعیین و وجود آن‌ها اعلام بشود. به نظر امام خمینی، روز قدس باید مسلمانان زنده نگه دارد. او به آن‌ها نصیحت می‌کند قیام بکنند، همانطور که ایران قیام کرد.

در ادامه کنفرانس دکتر احمد المدبوح، سفیر فلسطین در بلغارستان ضمن تشکر از سفارت و رایزنی فرهنگی جهت برگزاری این کنفرانس گفت: در سال 1979، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، امام خمینی، رهبر انقلاب ایران آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به‌عنوان روز جهانی قدس برای همبستگی تمامی مسلمانان جهان با مردم مظلوم فلسطین اعلام کرد و از تمامی پیروان دین اسلام درخواست کرد که آن را گرامی بدارند.

او افزود که کشتارهایی که در غزه توسط نظامیان اسراییلی انجام می‌شوند فراتر از جنایت‌هایی است که فاشیست‌ها در گذشته انجام داده‌اند. باعث شرم است، بازماندگان آن‌هایی که توسط نازی‌های آلمان به قتل رسانده شده‌اند اکنون جنایات سنگین‌تری را مرتکب شوند و مردم بی‌گناه فلسطین را به خاک و خون بکشانند.

سفیر فلسطین در بلغارستان گفت: بنابر آمار به دست آمده بیش از 80 درصد از کشته‌شدگان و بیش از 90 درصد زخمی‌ها زن و بچه هستند و پناهندگان نیز متشکل از همین دو گروه هستند. این نشانگر وحشیگری اسراییل است. علیرغم کشتارهای مردم فلسطین در گذشته و اکنون اسراییل موفق نمی‌شود که به اهداف خود برسد، موفق نمی‌شود که فلسطینی‌ها را به زانو در بیاورد، موفق نمی‌شود که تفرقه میان آن‌ها ایجاد کند و جدایی بین مردم نوار غزه و سایر مناطق فلسطینی به وجود بیاورد. هم‌چنین نمی‌تواند تفرقه‌ای میان مردم و دولت قانونی این کشور ایجاد کند.

المدبوح گفت: تهاجم وحشیانه اسراییل بار دیگر مساله مربوط به مردم مظلوم فلسطین را در راس دستور کار سازمان ملل متحد قرار داد. پس از خروج آمریکا از پروسه مذاکرات برقراری صلح میان فلسطین و اسراییل، صهیونیست‌ها به خود اجازه دادند که مجددا سرزمین‌های فلسطینی را مورد حمله وحشیانه خود قرار دهند. اگر تهاجم و خشونت اسراییل متوقف نشود، هر سه سال یک‌بار ما شاهد صحنه‌های خونین و قتل عام مردم بی‌گناه و بی دفاع مردم، زن و بچه‌های فلسطینی خواهیم شد. سازمان ملل متحد از ابتدای درگیری‌ها تا کنون موفق نشده که قطعنامه‌ای علیه کشتار سربازان اسراییلی صادر کند که این ضعف جامعه بین‌المللی را نشان می‌دهد. کل جامعه بین‌المللی مسوولیت دفاع از مردم مظلوم فلسطین را بر عهده دارد و باید به این مسوولیت عمل کند.

سفیر فلسطین در بلغارستان افزود: تاکید می‌کنم که وجود مردم ما با درگیری‌ها و جنگ‌های منطقه‌ای ارتباط داده نشود. از تمامی کشورهایی که از بیانیه ویژه مربوط به تحقیق اقدامات وحشیانه اسراییلی حمایت کردند، تشکر می‌کنم. از اتحادیه اروپا درخواست می‌کنیم که به نشانه نداشتن رضایت با روش‌های مبارزه اسراییل و کشتار مردم بی‌گناه فلسطین تمامی سفیران صهیونیست‌ها را از کشورهای عضو اخراج کنند و کشورهای عضو سفیران خود را از تل آویو احضار کنند و تا هنگام خاتمه درگیری‌ها این وضعیت ادامه یابد.

سپس حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید امیدی، محقق و استاد دانشگاه طی سخنانی گفت: روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرت‌ها فهماند که دیگر آن‌ها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم... روز قدس، جهانی است و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد، روز مقابله مستضعفان با مستکبران است. این، پیام مردی از تبار بزرگ مردانی است که با قیام خود علیه خوی استکباری و انسان ستیزی ظالمان زمان، همه مظلومان عالم را به مبارزه حق علیه باطل دعوت کرده‌اند؛ امام خمینی(ره) که نامش بر تارک اندیشه والای دفاع از ملت مظلوم فلسطین می‌درخشد.

این محقق و استاد دانشگاه گفت: روز قدس را امام خمینی(ره) در تاریخ به یادگار گذاشت تا مردمان مسلمان جهان از ستمی که بیدادگران بر ملت مظلوم فلسطین روا می کنند، غافل نمانند. این فریاد بیدار باش، نهیبی بر اذهان خفته ملت اسلام بود تا از خواب عمیق غفلت بیدار شوند و در برابر ستمگران تاریخ، با قامتی برافراشته قیام کنند. اکنون که سال‌ها از سخنان پیامبرگونه آن بزرگ مرد الهی می‌گذرد، می‌بینیم که روز قدس، شهرتی جهانی یافته، مرزها را در نوردیده و در اعماق دل و جان ملت‌های آزاداندیش جهان نفوذ کرده است.

امیدی افزود: روز قدس، روز تجلی شکوه و عظمت امت اسلامی، رستاخیز استکبار ستیزی ملل مسلمان جهان، روز وحدت همه انسان‌های حقیقت خواه و عدالت دوست، روز گره خوردن بازوانِ توانای امت اسلامی و روز ستیز همیشگی با صهیونیسم و قدرت‌های استکباری است. روز قدس، روز پیوستن قطره‌ها به اقیانوس جاری انسان‌هاست. روز قدس، روز بازتاب خشمِ خروشانِ خلق‌های ستم دیده و طوفانی شدن غیرت‌های مقدس مردمی است که نفرت خویش را علیه اسراییل غاصب با اندیشه و شعار خود ابراز می کنند. انقلاب اسلامی ایران، حرکتی شکوهمند در عرصه تحولات سیاسی قرن حاضر بود که با تقویت روح استکبارستیزی در میان مستضعفان جهان، از جمله مردم ستمدیده فلسطین، برای مبارزه و رهایی از چنگال استکبار، نشاطی تازه پدید آورد. انقلاب ایران، آرمانِ آزادی قدس را یکی از اهداف جهانی اش نامید. بدون تردید تجربه پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تحولی شگرف آفرید و مبارزاتی جدید را بنیان نهاد. فریاد برائت ملت مسلمان ایران از استکبار و صهیونیسم، تفکری نو در ملت‌های عدالت‌جو پدید آورد و بر توده‌های آزادی خواه فلسطین تأثیری عمیق برجای گذاشت و با ترغیب آنان به حضور سرافرازانه در صحنه‌های نبرد، نخستین بارقه‌های انتفاضه را در اذهان قهرمانان فلسطین شعله‌ور کرد.

او گفت: حضرت آیت اللّه خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در تاکید بر ضرورت مبارزه با اسراییل می‌فرمایند "هریک وجب از خاک فلسطین، یک وجب از خانه مسلمین است. هر حاکمیتی غیر از حاکمیت فلسطین و حاکمیت مسلمین بر کشور فلسطین، حاکمیت غاصب است." حرف، همانی است که امام راحل عظیم الشأن فرمود "اسراییل بایستی محو بشود"... بحث، بحث یهودی ستیزی نیست. مساله، مساله غصب خانه مسلمین است. صهیونیسم پدیده‌ای شوم و محصول مشترک استعمار کهن انگلیس و غرب و عناصر فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی استکبار جهانی است. نظام صهیونیستی با حمایت نظام استکباری آمریکا و با هدف انحراف افکار عمومی از خطر اسراییل و ایجاد تردید و تفرقه در صفوف ملت‌های مسلمان، تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده است و می‌کوشد تا از یاوران اصلی ملت فلسطین، دشمن بتراشد. امروز رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و هم‌پیمانان خود، با ایجاد دشمنی بین ملت‌های مسلمان، آنان را درگیر جنگ و برادرکشی کرده تا از یک سو فکر دعوی مالکیت سرزمین‌های فلسطین را از سر دور کنند و از سوی دیگر رشد سیاسی که در سایه وحدت میسّر است برایشان مقدور نباشد. از طرف دیگر نیز برای گرم‌تر کردن میدان‌های این جنگ، اسلحه‌های خود را به فروش رسانده و ایشان را از نظر نیروی مالی و اقتصادی همیشه بدهکار خود کند تا بدین ترتیب راه برای نفوذ دشمن همواتر باشد.

سخنران بعدی این کنفرانس دکتر هریستوا پائونوف، استاد تاریخ دانشگاه صوفیه در سخنانی گفت: نفرت از صهیونیسم، واقعیتی است که هیچ گاه از فرهنگ و باورهای ملت‌های مسلمانان و آزادی‌خواه جهان زدوده نمی شود. نظام صهیونیسم وصله ناجوری است که با زر و زور و نیرنگ، بر پیکره جهان اسلام تحمیل شده است. از این رو مراسم روز جهانی قدس، تنها آیینی تشریفاتی نیست، بلکه نمادی از نفرت عمومی دنیای اسلام و ملت‌های آزاداندیش علیه تمامی مظاهر صهیونیسم است. روز قدس، گاهِ حرکت و رزمندگی و نماد بیداری و آگاهی جهان اسلام و ملت‌های مسلمان است. حضور یکپارچه مردم روزه‌دار در مراسم روز قدس، به استکبار جهانی و خائنان به آرمان‌های فلسطین خواهد فهماند که مسلمانان جهان، هرگز از اصول و آرمان‌های خود که آزادی فلسطین یکی از آن‌هاست دست نخواهند کشید و به مبارزان فلسطینی، این امید را می‌دهد که در مبارزه خود علیه اشغال گران قدس شریف، تنها نیستند و تمامی مسلمانان و آزادگان جهان همواره یار و یاور آن‌ها خواهند بود.

این استاد دانشگاه صوفیه افزود: رهبر معظم انقلاب ایران می‌فرمایند: «روز قدس لیله القدر تاریخ اسلام است. باید این روز را به بیداری و هشیاری بگذرانیم و تا مطلع الفجر نجات ملت‌های مسلمان و مخصوصا ملت شجاع و مظلوم فلسطین، دست از تلاش نکشیم».

در ادامه سخنرانی دکتر هاجر فیوضی، استاد پیشین دانشگاه صوفیه و نویسنده و مترجم مقیم بلغارستان نیز در مطالبی درباره روز قدس گفت: شصت سال است که دستگاه استکبار برای حذف فلسطین از نقشه جغرافیایی سرمایه گذاری می‌کند.انقلاب اسلامی و برقراری نظام جمهوری اسلامی ایران و اعلان روز قدس که تدبیر امام بزرگوار ما خمینی (ره) است و تبدیل سفارت رژیم غاصب به سفارت فلسطین در تهران حرکت هشدار دهنده و متوقف کننده در قبال نقشه استکباری مهاجمان بود. جمعه آخر ماه رمضان به‌عنوان روز جهانی قدس از سوی امام امت و جمهوری اسلامی ایران مطرح و در دنیای اسلام در میان ملت‌ها جا افتاده و تحکیم شده است. و این حرکت روز به‌ روز بهتر و سال به سال پرشکوه‌تر برگزار می‌شود. روز قدس یکی از برجسته ترین یادگارهای امام عزیز ماست . نشانه هم بستگی انقلاب و وابستگی ملت ما به ماجرای فلسطین است . دستگاه استکبار و صیهونیست‌ها که خواستار محو فلسطین هستند از این که جمهوری اسلامی ایران پرچم فلسطین را برافراشته نگه می‌دارد به شدت نگران هستند.

این استاد پیشین دانشگاه صوفیه گفت: روز قدس روز دنیای اسلام است، مسلمانان در این روز اراده همگانی خود را برای مقابله با ترفندهای آمریکا و اسراییل در فلسطین مظلوم و خونین آشکار می‌کنند. روز قدس روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان مرگبار صیهونیزم است. روز قدس یک روز جهانی است. در این روز مردم دنیا از فلسطین حمایت و دفاع می‌کنند. برگزاری هرچه باشکوه و پرشور روز قدس و فشار هرچه بیش‌تر بر اسراییل به مبارزه فسلطینی‌ها کمک خواهد کرد تا مردم فلسطین که صاحبان خانه‌های‌شان هستند حق خودشان را به‌دست آورند.

فیوضی افزود: روز قدس روز آزمایش ملت‌های مسلمان است. مردم ایران به‌عنوان متولیان روز قدس سرمشق سایر ملل هستند و هر سال در گوشه و کنار ایران و حتی در اروپا و جاهای دیگر روز قدس را گرامی می‌دارند و این روز را پشتوانه امنیت کشور خود می‌دانند. سال گذشته در روز قدس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جمع ایرانیانی که در اعتراض به فاجعه غزه در خیابان‌ها راه پیمایی می‌کردند پیوست و در پیام خود از مردم دعوت کرد تا در این روز اعتراض علیه ظلم شرکت کنند و در بخشی از پیام وزیر فرهنگ آمده بود " کشتار گسترده غیر نظامیان، به آتش کشیدن خانه‌ها، ویران کردن مدارس و مساجد و دریدن سینه‌های کودکان نورس، همه و همه حاکی از آن است که از بی‌پروایی صیهونیزم در تعرض به حقوق بشر و ارتکاب کشتار همگانی نه تنها فروکاسته نشده است، بلکه دامنه‌ای بس وسیع‌تر و دلخراش‌تر یافته است. ولی اعتراض هر ساله ملت‌های آزاد جهان در روز بین‌المللی قدس باوجود غبار حق‌کشی‌ها که بر آینه رسانه‌های جهان نشسته است نشان‌گر وجدان بیدار جهانیان است ."


٠٩:٢٧ - 1394/04/21    /    شماره : ٦٣٣٧٨٩    /    تعداد نمایش : ١٨٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی بلغارستان (خبر)
 رهبران كليساي ارتدوكس بلغارستان در راه ايران (خبر)
 روزنامه‌نگاران بلغار در راه ايران (خبر)
 پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 اولین دوره مسابقات بهترین صفحه اجتماعی فیسبوک برگزار شد (خبر)
 میز ایران رتبه نخست جشنواره «روز دانشجویان بین‌الملل» در بلغارستان را دريافت كرد (خبر)
 هنرنمايي گروه موسيقي نواحي «ورشرنگ» خراسان در بلغارستان (خبر)
 حضور چشمگیر ایران در جشنواره کشورهای آسیایی در بلغارستان (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «صوفیسم در بالکان، پلی میان فرهنگ‌ها» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انجمن دانشجویان دوستدار ایران در بلغارستان راه‌اندازي شد (خبر)
 بزرگداشت سعدي شيرازي در بلغارستان (خبر)
 آیین بزرگداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی صوفیسم در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 جشن نوروز ايران‌شناسان دانشگاه صوفيه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در بلغارستان (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و بلغارستان (خبر)
 اجراي گروه موسیقی «نغمه رود» در بلغارستان (خبر)
  نواي ساز و آواز ايراني در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي ايراني در تلويزيون ملي بلغارستان (خبر)
 سفر جانشين پيشين رييس جمهور بلغارستان به ايران (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 آغاز هفتمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه پلودیف بلغارستان (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ايراني در جشنواره خیریه بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه اثار هنري ايران در بلغارستان (خبر)
 ديدار رييس كتابخانه ملي ایران با مسئولان فرهنگي و دانشگاهي بلغارستان (خبر)
  امضاي یادداشت تفاهمنامه همکاری بين سازمان کتابخانه ملی ایران و بلغارستان (خبر)
 روابط ايران و بلغارستان در حوزه كتاب و كتابخانه توسعه مي‌يابد (خبر)
 یادداشت همکاری ايران و بلغارستان در زمينه گردشگري امضا مي‌شود (خبر)
 درخشش کودکان و نوجوانان ايراني در مسابقات نقاشی‌های کودکان بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه صنايع دستي ايران در شهر گابروا افتتاح شد (خبر)
 سفر کارگردان بلغاری به ایران (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه صنايع دستي بلغارستان (خبر)
 جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان (خبر)
 گروه «آواي تبري» مازندران برنده مجسمه طلايی فستیوال موسیقی بلغارستان (خبر)
 هفتمین فستیوال جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس نگاهي به ایران معاصر در بلغارستان/اهداي ديپلم افتخار به رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 استقبال از نقش و نگار گلیم ايراني در بلغارستان (خبر)
 برگزاري نخستين جشنواره فرهنگی کشورهای آسیايی در بلغارستان (خبر)
 اعطاي گواهینامه به فارسي‌آموزان بلغاري (خبر)
 گرامي‌داشت روز کتابخانه در بلغارستان (خبر)
 اشتراكات فرهنگي ايران و بلغارستان پايه محكمي در روابط فرهنگي است (خبر)
 همدردي بلغارستان با ملت ايران (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان (خبر)
 اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره) در بلغارستان تبيين مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی در بلغارستان (خبر)
 گرامیداشت فردوسی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 شرکت قاريان بلغاري در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاري جشن نوروزی مشترک ایران، آذربایجان و قزاقستان در بلغارستان (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي محلي ايراني در بلغارستان (خبر)
 ايران و بلغارستان روابط و فعاليت‌هاي فرهنگي خود را گسترش دهند (خبر)
 22 بهمن اقیانوسي مملو از انسان‌هاست (خبر)
 فرهنگ ایران سرمایه‌ انسانی و جهانی است (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي كودكان ايراني و بلغاري در بلغارستان (خبر)
 ايران كشوري مدرن و با فرهنگ چند هزار ساله است (خبر)
 برگزاري همایش «نسخ خطی فارسی در بالکان و اروپای مرکزی» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «امام غائب» به زبان بلغاری (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی در بلغارستان (خبر)
 اجرای موسیقی محلی ایرانی در تلویزیون ملی بلغارستان (خبر)
 کنسرت موسیقی مازندرانی در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 پخش موسیقی مازندرانی از رادیو ملی بلغارستان (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 سفر هيأت بانوان رسانه‌اي بلغاري به كشورمان (خبر)
 «نفس» نرگس آبيار در بلغارستان (خبر)
 جشنواره سينمايي ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گشايش دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بلغارستان (خبر)
 رونمايي دايرةالمعارف «حلقه نور» در بلغارستان (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان (خبر)
 چهل‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان برپا مي‌‌شود (خبر)
  معرفي دستاوردهاي ايران در بازارچه خیریه بلغارستان (خبر)
 مقامات اروپایی معترفند با دوری از فرهنگ ایران، خسارت‌زده تحریم‌‌ها هستند (خبر)
 ديدار خامه‌يار با معاون بین‌الملل وزارت فرهنگ بلغارستان (خبر)
 درک مفاهیم عرفانی مستلزم يادگيري زبان فارسی است (خبر)
 نسخه‌شناسان ایرانی در جهان زبانزد هستند (خبر)
 گام‌هاي مثبت ايران و بلغارستان براساس تفاهم‌نامه‌هاي دوجانبه است/ضرورت حضور انديشمندان ايراني در نشست‌هاي تخصصی بلغارستان (خبر)
 علاقه خاصی به ایران داريم (خبر)
 امضاء یادداشت همکاری بین سازمان فرهنگ و دانشگاه صوفیه (خبر)
 صدای زنگ صلح و دوستی ایران در صوفیه (خبر)
 غرب با تحریم ایران ۳۷ سال خود را از فرهنگ غنی این کشور محروم کرد (خبر)
 خواستار استفاده از تجربيات علمي و ديني ايران هستيم (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ از مركز آموزش دينى ارتدوكس صوفيا (خبر)
 امضاي يادداشت همكاري‌‌هاي علمي با دانشگاه دولتى بلغارستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با دانشجويان بلغاري (خبر)
 امضاي يادداشت همكارى سازمان فرهنگ و بنياد اسلاويانى بلغارستان (خبر)
 راهپيمايي اربعین حسینی بيعت با اسلام حقيقي است (خبر)
 شرکت کشیشان مسیحی در اربعین نشان از مسالمت آمیز بودن همه ادیان است (خبر)
 مراسم اربعین حسینی در بلغارستان برگزار می شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 جایزه جشنواره دانشجویان فيلم بلغارستان به ايران رسید (خبر)
 نمایش «خواب زمستانی» نشان طلایی بلغارستان را گرفت (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس اتاق بازرگاني كهگيلويه و بويراحمد (خبر)
 نوازش چشم بلغاري‌ها با گليم ايراني (خبر)
 اعطاي لوح افتخار شهر ابزور بلغارستان به گروه هنری آیلان (خبر)
 شركت هنرمندان ايراني در جشنواره «فولکلور جهانی 2016» بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «ایرانیکا ـ بلغاریکا» در بلغارستان (خبر)
 تبيين روز جهاني قدس در بلغارستان (خبر)
 فرش و گليم ايراني در جشنواره «راه قالیچه» بلغارستان (خبر)
 آيين بزرگداشت «روز جهاني قدس» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 کتاب امثال و حکم مشترک بلغاری و ایرانی به چاپ رسيد (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های امام(ره)» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «زندگي به سبك روح الله» به زبان بلغاري (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی كودكان ايراني و بلغاري در صوفيه (خبر)
 حضور بلغارها در «شبي در باغ شعر و فرهنگ ايراني» (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «اندیشه‌های سیاسی امام(ره) در جهان معاصر» در بلغارستان (خبر)
 اعطاي لوح تقدير به رایزن فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 بلغارستان به دنبال باغ شعر و فرهنگ ایران (خبر)
 گروه كُر شیراز مقام اول فستیوال بین‌المللی فولکلور بالکان را كسب كرد (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايراني در بلغارستان (خبر)
 بررسي فلسفه نوروز در بلغارستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی وزیر فرهنگ بلغارستان (خبر)
 گراميداشت روز سعدی در بلغارستان (خبر)
 ایران، مهد شعر است/ ارتباط هنرمندان دو كشور راهی به سوي صلح پایدار (خبر)
 دورنمای روشني از روابط فرهنگی ایران و بلغارستان (خبر)
 نشست علمی «سیمای زن در شعر معاصر ایران و بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 آيين گرامیداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی و کتابخانه‌اي ايران و بلغارستان (خبر)
 نخستين نشست سيماي زن در شعر ايران و بلغار در صوفيه برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي نشان «اسب مَدارا» به رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 زبان فارسي براي دانشجویان رشته مطالعات ادیان تدريس مي شود (خبر)
 آغاز دوره آموزش آزاد زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 انتشار تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 ترجمه کتاب «دو ستاره از ایران» به زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اختصاص مکان دایمی براي ایران در نمایشگاه اُرشاك بلغارستان (خبر)
 معرفي شعر، عرفان و فرهنگ ایرانی در تلویزیون بلغارستان (خبر)
 سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 رييس دانشگاه کتابداری بلغارستان سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را تبريك گفت (خبر)
 نمایشگاه «لباس اقوام ایرانی» در بلغارستان برپا شد/ پوشش هاي قومي نماد فرهنگي (خبر)
 پخش موسیقی سنتي ایراني روي موج راديو ملي بلغارستان (خبر)
 نمایشگاه «صنایع دستی ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایران با تشویق ممتد تماشاگران بلغاری/رایزن فرهنگی: سیاست هاي فرهنگی ایران، برگرفته از تعالیم اسلامی است (خبر)
 سرود«ای ایران»از تلویزیون ملی بلغارستان طنین انداز شد/ رایزن فرهنگی کشورمان:پیشینیه های مشترک فرهنگی منجر به تقویت روابط ایران بلغار شده است (خبر)
 برگزاري جشن انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ایران در هتل کمپنسکی بلغارستان (خبر)
 موسیقی سنتی ایرانی در پلودیف بلغارستان طنین انداز شد (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و بلغارستان مبتنی بر علائق مشترک است (خبر)
 جشن پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان/ نمایشگاه‌هاي صنایع دستی و اقوام ايراني (خبر)
 داعش دين اسلام را جعل كرده است (خبر)
 آغاز «جشنواره ماه فيلم ايران» در بلغارستان (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان برگزار شد (خبر)
 ماه سینمای ایران در بلغارستان آغاز مي‌شود (خبر)
 نشست علمي «اسلام و مسلمانان بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایرانی و بلغاری برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت جانشین رهبر مسلمانان بلغارستان در كنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 تحميل فرهنگ غربي خشونت خاموش است (خبر)
 قدرداني رهبر مسلمانان بلغارستان از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایي (خبر)
 توزيع نامه دوم مقام معظم رهبری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان (خبر)
 بیست و یکمین دوره بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 استقبال فرهیختگان بلغاری از زبان فارسی در دانشگاه پلودیف (خبر)
 دانشگاه صوفيه از رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان تجليل كرد (خبر)
 تقدير از معلمان، هنرپیشگان و هنرمندان در روز ملي بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «گلستان سعدی» به زبان بلغاري (خبر)
 تبيين فلسفه عزاداري محرم در مركز آموزش ديني مسيحيان بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رهبر مسلمانان بلغارستان (خبر)
 درخواست بلغارستان براي شركت ايران در كنفرانس مهاجرت و پناهندگي (خبر)
 تعامل فعّال با روش‌های آسان فارسی‌آموزی / زبان فارسی در مقام زبان علم (خبر)
 نمايش فیلم ايراني «۳۱۶» در جشنواره «فیلم وارنا» بلغارستان (خبر)
 دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی بلغارستان به ايران اعزام مي‌شوند (خبر)
 افراطی‌گریان دست نشانده قدرت‌های بیگانه هستند (خبر)
 ترم بهاره آموزش فارسي در بلغارستان پايان يافت (خبر)
 همکاری ديني ایران و بلغارستان فرصت مغتنمی برای هر دو کشور است (خبر)
 بررسی اندیشه‌های اجتماعی و انسان‌شناختی امام (ره) در بلغارستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان از تنها مترجم بلغاري قرآن كريم تجليل كرد (خبر)
 آيين گراميداشت «روز فرهنگ و حروف الفبای سریلیک» در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 بیست و دومین جشنواره "طنز" بلغارستان گشایش يافت (خبر)
 راه روشن آینده مناسبات فرهنگی ايران و اروپای شرقی (خبر)
 نمایشگاه عکس «تاریخ ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 سفر قاريان بلغاري به ايران (خبر)
 دیدار هیات زنان ايراني با رئیس کتابخانه ملی بلغارستان (خبر)
 نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری برگزار شد (خبر)
 هفته ادبیات، شعرای ایرانی و نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگی ایران با استان استارازاگورا بلغارستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 توانمندي زنان ايراني در تمامي عرصه‌ها مثال زدني است (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «واژه‌های فارسی در زبان بلغاری» در بلغارستان (خبر)
 هفته شعراي ايراني در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 تبيين راهكارهاي توسعه فرهنگی ايران و بلغارستان (خبر)
 اولین دوره آموزش آزاد زبان فارسی سال 94 در بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 جایزه هيأت داوران «صوفیا فیلم فست» بلغارستان به فيلم ايراني «بدون مرز» رسيد (خبر)
 اجراي برنامه گروه موسیقی محلی «بلغاری» در صوفيه (خبر)
 ابراز علاقه معاون رئیس جمهور بلغارستان به هنر ايراني در نمايشگاه عكس (خبر)
 موافقت معاون شهردار صوفیه از پيشنهادات رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 بدون مرز در بلغارستان (خبر)
 کتاب «روح انسان و چشم‌های شری» در بلغارستان رونمايي شد (خبر)
 چاپ تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 اجراي نخستين كنسرت موسيقي ايراني در شهربورگاس بلغارستان (خبر)
 سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برهمه ایرانیان مبارک باد (خبر)
 بلغاری ها مجذوب موسیقی سنتی ایرانی شدند (خبر)
 آموزش زبان فارسی موجب توسعه روابط فرهنگی می شود (خبر)
 هفته فیلم ایران دربلغارستان برگزارشد (خبر)
 اسلام هر گونه خشونت را مردود مي‌داند (خبر)
 بلغارها خواستار انتقال تجربيات و موفقيت‌هاي زنان ايراني به كشورشان هستند (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس دانشگاه صوفیه بلغارستان (خبر)
 صوفیه، میزبان هفته دوستی کودکان ایران و بلغارستان (خبر)
 فروش شاهنامه فردوسي به زبان بلغاري در جشنواره خيريه بلغارستان (خبر)
 عکاسان استان خراسان رضوی جایزه اول جشنواره عکس بلغارستان را به خود اختصاص دادند (خبر)
 تلاش دوچرخه سوارایرانی برای صلح ستودنی است (خبر)
 ترجمه و چاپ کتاب اصول شیعه به زبان بلغاری (خبر)
 بلغارستان می تواند مروج همزیستی مسالمت آمیز دینی باشد (خبر)
 آغاز بکار هفته فیلم ايران در بلغارستان (خبر)
خبرهاي مهم
سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان به‌ دست یکدیگر است
چاپ مجله «مسایل زبان و ادبیات فارسی» در جمهوری آذربایجان
آموزش زبان فارسی در دانشگاه حلبچه عراق
هفته سينماي ايران در پاكستان برگزار خواهد شد
ايران یک همسایه خوب فرهنگی براي افغانستان است
برگزاری همایش علماء شیعه و سنی عراق در مقابله با اقدام ضدایرانی ترامپ
دوره‌‎های دانش‌افزایی زبان فارسی در پاکستان برگزار می‌شود
برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام محمد باقر (ع) در ارمنستان
فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است
همایش «افراط‌گرایی مذهبی و راهکارهای مقابله با آن» در گرجستان برگزار می‌شود
نشست «عرفان و تصوف ایرانی» در پکن برگزار شد
کنفرانس «گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت» در نیجریه برگزار می‌شود
کتاب «انسان 250 ساله» به زبان پشتو منتشر شد
آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در استانبول
قرقیزی‌ها علاقمندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن ایران آشنا شوند
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.