English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد

سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» با حضور نمایندگان کشورهای ایران و پاکستان و شخصیتهای برجسته سنی، شیعه، اهل حدیث، بریلوی در  لاهور برگزار شد.

 به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سمینار « القدس، محور بیداری اسلامی» 14 تیر ماه به همت سازمان امامیه پاکستان و با همکاری بنیاد یادبود میر خلیل الرحمن ( گروه خبری جنگ) و با حضور نمایندگان کشورهای ایران و پاکستان و شخصیتهای برجسته سنی، شیعه، اهل حدیث، بریلویدر  محل هتل پنج ستاره پی سی لاهور برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم كه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله توسط حسین عبدالملکی قاری اعزامی كشورمان آغاز شد، سهیل ورائچ یکی از روزنامه نگاران برجسته پاکستان در سخناني گفت: پدیده زشت فرقه گرایی پایانی جز جنگ با یکدیگر و نابودی خود نخواهد داشت كه در اين بين مسئله آزادی فلسطین برای مسلمانان همواره اولویت داشته و در این راستا همگي ما باید به تلاش خود بیفزائیم.

وی افزود: اغلب مردم فکر می‌کنند که  به تنهایی و دست خالی نمی توان کاری کرد و این کار وظیفه دولتمردان و حکمرانان است اما نبايد فراموش كرد كه دولتمردان و حکمرانان بدون همکاری و حمایت مردم قادر به انجام  کاری نبوده و نیستند. لذا از همه ملت اسلامی بالخصوص مردم غیور پاکستان می خواهم که با اتحاد و وحدت دست در دست هم دهیم و برای آزادی القدس قبله اول مسلمانان سعی و تلاش کنیم.

در ادامه محمد رفیق رجوانه، استاندار ایالت پنجاب نيز در سخنان كوتاهي اظهار كرد: تمامی مسلمانان مظلوم فلسطین  کشمیر و  دیگر نقاط جهان دچار مشکلات عدیده هستند و در عصر حاضر به مسلمانان به ناروا ظلم و ستم شده و ما شاهد بی عدالتی و تضییع حقوق مسلمانان در اقصي نقاط جهان هستیم، لذا جهان اسلام باید این مسئله را جدی گرفته و برای حل مشکلات مسلمانان ستم دیده چاره جویی کند.

 وی افزود: پاکستان همیشه برای کمک به مسلمانان پیش قدم بوده و هست. پاکستان همیشه مدافع مظلومان کشمیر، فلسطین، برمه و ... بوده و ارتش پاکستان و دولت پاکستان همواره با محکوم کردن جنایات اسرائیل و دفاع از مظلوم ، روحیه‌ای تازه به مبارزات مردم فلسطین بخشیده است.

استاندار ایالت پنجاب خاطر نشان كرد: امروز تمامی فرزندان اسلام نه تنها باید علیه ظلم و ستم اسرائیل فریاد بزنند، بلکه باید به دنیا ثابت کنند که اسلام دین صلح، امنیت، سلامتی، حق و عدالت است؛ چرا كه اسلام برای حقوق انسان و برقراری عدالت  قربانی داده است.

وي ادامه داد: هم اكنون در جهان بیش از یک میلیارد مسلمان وجود دارند و بیش از 58 کشور اسلامی  سرشار از ذخایر معدنی هستند اما با این وجود متاسفانه باز به مسلمانها ظلم و ستم مي‌شود كه یکی از  مشکلات جهان اسلام  بدون شك فاصله گرفتن مسلمانان  از کتاب آسمانی و تعلیمات حضرت رسول اکرم(ص) است.

 حافظ کاظم‌رضا، رئیس مدرسه علمیه قرآن و اهل بیت(ع) نيز به عنوان سخنران بعدي اين همايش گفت: اگر مسلمانان قدس را محور بیداری خود قرار دهند اولین دستاورد آن پاک شدن جامعه از تفکر فرقه گرایی است.

وي ادامه داد: در اين زمينه حضرت امام خمینی(ره) با اعلام  جمعة الوداع به عنوان روز جهانی قدس و حمایت ازمردم مظلوم فلسطین بزرگترین خدمت به جهان اسلام کرد كه انشاءالله در روزهاي آتي اميد مي‌رود تمامی ائمه مساجد اهل سنت، تشیع، اهل حدیث، بریلوی و دیوبندی کشور در خطبات نماز جمعه اهمیت این روز بزرگ را برای مردم تشریح نمايند.

میان محمد اشرف عاصمی، رئیس سازمان بین المللی حقوق بشر پاکستان نيز در اين سمينار تخصصي اظهار كرد: امروز وحدت و باور قلبی به قدرت لایزال الهی ما را از تمامی مشکلات امروزی نجات داده و امت اسلام با تكيه بر همين اتحاد اسلامي می‌توانند کشمیر، فلسطین و تمامی سرزمین‌های اشغالی را آزاد کرده و دشمنان اسلام را نابود کنند.

وی در ادامه افزود: تفرقه زهر ملت و جامعه است. خدا، رسول(ص) و کتاب آسمانی ما یکی است پس چرا به فرقه‌های مختلف تقسیم شده ایم؟ حقيقتا این مسئله جای تامل دارد. آنها مسلمانان را دچار مسایلی بیهوده‌اي کرده و به راحتی سرزمینهای مارا اشغال کرده و به  مسلمانان ظلم و ستم می کنند. بیایید با همبستگی و اتحاد به دشمنان اسلام نشان دهیم که اسلام گهواره ای از صلح و سلامتی است و در دین اسلام چیزی به نام تفرقه، نفرت، کینه و ... وجود ندارد.

در ادامه اين همايش نوید قمر، از روسای حزب جماعة الدعوه در سخناني گفت: مسئله فلسطین و قدس فقط با برگزاری کنفرانس و سمینار حل نمی‌شود؛ ما برای حل چنین مشکلاتی باید به بیداری اسلامی بپردازیم و اتحاد و همبستگی خود را در عمل به جهان نشان دهیم. تا زمانی که ما به گفته های خود عمل نکنیم هیچ گاه نمی توانیم بر چنین مسائل و مشکلات غلبه کنیم.

وی افزود: افکار و اندیشه های امام خمینی(ره) عالی است. ایشان از همان ابتدا می‌دانستند که حل مشکلات مسلمانان در آزادی قدس نهفته است و  به فرموده ایشان، برگزاری روز قدس به حمایت مردم مظلوم فلسطین گامی بسیار موثر برای بیداری امت اسلامی است. مسلمانان باید  در این روز به خیابانها بیایند و علیه رژیم استکبار جهانی شعار دهند.

ناصر شیرازی دبیر کل امور سیاسی حزب مجلس وحدت مسلمین نيز به عنوان سخنران بعدي گفت: موضوعی که برای سمینار امروز انتخاب شده است بسیار زیبا و با معنی بوده و در واقع  قدس محور بیداری اسلامی است. اگر ما مسلمانان مسئله قدس را جدی  بگیریم و به آن فکر کنیم تمامی اختلافات موجود از بین خواهند رفت. چرا كه قدس محور اتحاد جهان اسلام و آزادی مسلمانان است .

 وی در ادامه با مروری بر تاریخ فلسطین اظهار داشت: ما کشوری را با نام اسرائیل نمی شناسیم براي اين موضع هم كافي است اگر به تاریخ 50 ساله فلسطین بنگریم که چطور افرادی از کشورهای اروپایی به این منطقه آمدند و به زور و جبر بر این مناطق تسلط یافتند.

شيرازي ادامه داد:  اروپائیها یهودیان را کشتند چرا ما مسلمانان باید تاوان آن را بدهیم، چرا برخی تبلیغ می‌کنند که روز قدس صرفا متعلق به ایران و شیعه بوده در حالی که اکثر مردم فلسطین از برادران سنی ما هستند.

وی در ادامه گفت: گروهی تکفیری مورد حمایت برخی کشورهای اسلامی در مرز سوریه و اسرائیل علیه مقاومت می جنگند كه اگر آنها برای اسلام می‌جنگند پس چرا با اسرائیل نمی جنگند؟

وی به جنگ عربستان علیه مردم مظلوم یمن وجنایات آل سعود اشاره کرد و گفت: تاریخ گواه است که ظلم پایدار نخواهد ماند و به زودي نام اسرائیل و همه کسانی که علیه بشریت ظلم کردند از صفحه هستی پاک خواهد شد.

در ادامه خورشید کمال، از محققین و شاعر بزرگ زبان پنجابی نيز گفت: امروز در جهان اسلام سمینار های مختلفی در حمایت از مظلومین فلسطین برگزار می‌شود ولی متاسفانه بازهم هیچ گونه اقدامی در جلوگیری از جنایات  اسرائیل غاصب انجام داده نمی‌شود. امروزه مردم فلسطین نیازمند یاری و کمک تک تک افراد در جهان بالخصوص مسلمانان جهان هستند. بیایید به آنچه که می گوییم عمل کنیم.

وی در ادامه افزود: حضرت آیت الله امام خمینی(ره) با اعلام یوم القدس حرکتی بزرگ و سودمند برای مسلمانان جهان آغاز کرد واگر ما نمی‌توانیم به فلسطین برویم و به آنها کمک کنیم، در همین جا در جمعه الوادع به خیابانها علیه استکبار جهانی فریاد بزنیم.

 اکبر برخورداری وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور نيز به عنوان سخنران ايراني اين همايش گفت: هر سال در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان شاهد روزی هستیم که در آن مسلمین علیه دشمنان جهان اسلام بالاخص آمریکا و اسرائیل و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تظاهرات به پا می کنند و با به نمایش گذاشتن شمه ای از وحدت خود در مقابل قدرتهای دنیوی قدرت نمایی می کنند. این روز روزی است که مسلمین اختلافات قومی و مذهبی خود را کنار گذاشته و همه یکدل و یکصدا به صهیونیزم بین الملل و ایادی آن می تازند.

وي ادامه داد: منشاء این روز را فقط و فقط بایستی در اندیشه ناب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) جستجو کرد. امام (ره) از آغاز جوانی خطر صهیونیزم را به مردم  و مخاطبین گوشزد می کردند و با اعلام روز جهانی قدس از جانب امام(ره) ضربه ای کاری بر پیکره امپرالیزم وارد آمده که امروزه در فلسطین اشغالی شاهدیم چگونه رژیم اشغالگر قدس با وحشت از چند ماه قبل تدابیر شدید امنیتی اعمال می کند. نکته اساسی در این است که امام راحل با اعلام جمعه آخر ماه رمضان می خواستند مسلمانان را از ظلم و ستم دشمنان اسلام برهانند.

برخورداري در ادامه افزود: در واقع اندیشه مبارزه با صهیونیزم و علی الخصوص اسرائیل غاصب یکی از پایه های اساسی و اندیشه های حضرت امام (ره) و ازآرمانهای انقلاب اسلامی است. امام مبارزه با اسرائیل را وظیفه شرعی می دانستند چون معتقد بودند که اسرائیل مثل غده ای سرطانی می ماند که اگر آن را ریشه کن نکنیم باعث مرگ آرام و خاموش جهان اسلام می گردد و هر گونه رابطه با آن را حرام می دانستند. اندیشه صهیونیزم نژاد پرستانه و ضد اسلام و انسان است. اسرائیل پرچمدار مبارزه غرب با اسلام است. این جنگ نبرد بین اعراب و اسرائیل نیست بلکه بین اسلام و صهیونیزم غرب است.

علامه علی رضا نقوی علمای برجسته اهل تشیع و عضو شورای نظارت سازمان امامیه پاکستان نيز در پايان گفت: در تمامی  مجالس و  سمینار ها گفته می شود که باید برای حل مشکلات وحدت و اتحاد داشته باشیم، ولی جای سوال است که محور اتحاد ما چه چیزی می تواند باشد.؟ در جواب باید گفت که قدس یکی از بهترین محور های اتحاد جهان اسلام است.

  وي ادامه داد: اعلام روز جهانی قدس از طرف امام راحل (ره) به دلیل وجود همین اختلافات و تفرقه بوده است. این وظیفه همگانی است که در روز جهانی قدس علیه استعمار گران، اشغالگران، و صهیونیزم به خیابانها آمده و برای آزادی قدس از چنگال صهونیسم جهانی تلاش کنند.


١٨:٢٩ - 1394/04/16    /    شماره : ٦٣٣٥٥٢    /    تعداد نمایش : ١٦٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
  برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
 آسيب ها و چالش هاي عزاداري در پاكستان بررسي مي شود (خبر)
 پخش مسابقه نقاشی دانش آموزان از شبکه تلویزیون دولتی پاکستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در لاهور (خبر)
 جشنواره فرهنگی و هنری حضرت امام رضا (ع) در لاهور افتتاح شد (خبر)
 اعزام دانشجویان زبان و ادبيات فارسي لاهور به ايران (خبر)
 مسابقه خوشنویسی در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری نمایشگاه حجاب و عفاف در لاهورپاكستان (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح "باقر العلوم" در لاهور (خبر)
 درخشش قاری قرآن کشورمان در شبکه تلویزیونی لاهور (خبر)
 پخش زنده قرائت قرآن كريم قاری کشورمان از شبکه دولتی پاکستان (خبر)
 قرائت و تلاوت قاری ایران در لاهور (خبر)
 نوای قرآن كريم توسط قاری ایرانی در لاهور طنین انداز شد (خبر)
 اجرای برنامه قرآني توسط گروه تواشيح "معراج" در تانزانيا (خبر)
 برگزاري مراسم اختتامیه دوره مقدماتی دوم آموزش زبان فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاري دوره آموزش قرآن كريم در لاهور (خبر)
خبرهاي مهم
همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است
انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند
معرفي آثار هنري ايران در نمایشگاه دیپلماتیک تایلند
نمایشگاه عکس هنرمندان ایرانی و گرجی برپا شد
درخشش ادبیات دفاع مقدس در همایش جنگ و فرهنگ در ترکیه
نمایشگاه آثار هنری استاد فرشچیان در  نخجوان افتتاح مي‌شود
بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه
امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا
توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه سند پاكستان
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.