English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد

همایش «آخرالزمان و واپسین بازسازی: نظم نوین جهانی، ظهور مهدی (عج)، غیب‌گویی‌ها، معادشناسی‌ها و مکاشفات» با مشاركت رايزني فرهنگي كشورمان در ايتاليا در محل کتابخانه گالری هنرهای جهانی شهر رم برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاعرساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این همایش توسط مرکز مطالعات بین المللی بیت‌الحکمه شهر رم، به مناسبت آغاز فعالیت این مرکز برگزار شد و رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، انجمن اسلامی امام مهدی (عج) شهر رم، انتشارات شیعی «عرفان» در شهر رم و انتشارت «فرهنگ‌ها« نیز در برگزاری آن مشارکت داشتند.

در آغاز این همایش كارلو كاربوچي، وکیل و ريیس افتخاری مرکز مطالعات بین‌المللی بیت‌الحکمه در سخناني با معرفی اجمالی موضوع همایش، آغاز فعالیت مرکز بیت‌الحکمه را به طور رسمي اعلام كرد و در ادامه جوزپه آئيلو، معاون مرکز و مدیر انتشارات شیعی «عرفان» در شهر رم، به معرفی اهداف و چشم‌اندازها، هیأت مؤسسین، دپارتمان‌ها و شیوه عضویت در مرکز پرداخت.

نخستین سخنران رسمي اين همايش هم ادواردو كيامپي،شکسپیرشناس ایتالیایی بود که مقاله خود را تحت عنوان «آفاق جهانی پایان جهان (کالی یوگا) در طریقت یوگا» ارايه داد. وی در سخنان خود ضمن معرفی اجمالی طریقت یوگا و تقسیم‌بندی ادوار تاریخی مطابق آن، به تشریح ابعاد «کالی یوگا»، آخرالزمان طریقت یوگا پرداخت و خصیصه آن مطابق این مکتب را، زوال معرفتی دانست که به شکل‌گیری شرایط مظلمه می‌انجامد.

وی با تشریح شرایط غلبه جهل و شر آخرالزمانی در این مکتب، به موازات شکل‌گیری هسته کوچکی از دانایی کمال یافته بشری، به بازخوانی روایت‌های این مکتب از انجمن‌های آخرالزمانی اهل ایمان و جنگ‌های ایشان با یکدیگر پرداخت و این بحران را  از منظر عدم درک متقابل این فرق و مذاهب در آخرالزمان مکتب یوگا، تأویل كرد.

سخنران بعدی ماريو پوليا، محقق ایتالیایی مردم‌شناسی دینی، با مقاله «مکاشفات آخرالزمانی ادیان باستانی» در این همایش شرکت كرده بود. وی با تأکید بر وجود مکاشفات آخرالزمانی در ادیان باستانی فرهنگ‌های کهنی نظیر فرهنگ ایرانی و یونانی و تأثیر متقابل هر یک از این فرهنگ‌ها بر دیگری در این خصوص، به بازروایی این روایت‌ها در حوزه فرهنگ‌های کهن هندی، ایرانی و یونانی پرداخت و بر اهمیت و محوریت روایت‌های زرتشتی در این خصوص تأکید كرد.

در ادامه این همایش نوچو داننا، محقق و نویسنده تاریخ ادیان، به ایراد سخن پرداخت. وی با تشریح نحوه تغییر روایت‌های آخرالزمانی در تاریخ یک فرهنگ و تحول تاریخی هر یک از آنها به روایتی کامل‌تر، به ذکر مصادیقی از این تحولات روایی و تغییرات درونی آنها در تاریخ میترائیسم، دین دیانا و ... پرداخت و بر بنیادین بودن استعاره‌های نورشناختی در هریک از آنها تأکید مرد.

سخنران بعدی هم جيان‌لوكا مارلتا، محقق ایتالیایی مردم‌شناسی دینی بود ضمن ارايه مقاله خود با عنوان «مکاشفات آخرالزمانی و آخرالزمان‌ها در رستاخیز مسیحی» بر ضرورت تفکیک میان روایت‌های مبتنی بر پایان جهان و پایان زمان تأکید و این روایت‌ها را به سنت یهودی ـ مسیحی پیش‌بینی‌های عهد عتیق، بخش‌های محدودی از ادبیات انجیلی، کتب مکاشفات آخرالزمانی و در نهایت ادبیات شفاهی وابسته به این موضوع تقسیم‌بندی كرد و به تشریح ارتباط هر یک از این روایت‌ها با خوانش کاتولیکی از مسأله رستاخیز و ارتباط آن با تجلی آخرالزمانی حضرت مسیح (ع) پرداخت.

بخش دوم این همایش نيز با ارايه مقاله «راز فاطیما (س)»  توسط خانم آنا ماريا توري، محقق و نویسنده ایتالیایی آغاز شد. محتوای این مقاله، بازروایی نتیجه تحقیقات وی در خصوص مسايل پشت پرده وابسته به واقعه معروف رؤیت بانوی مقدس با نام فاطیما (س) توسط سه شبان خردسال پرتغالی در سال 1917 ميلادي و مسأله به رقص درآمدن خورشید به کرامت این بانو پیش چشم هزاران نفر از زوار مکان این رؤیت بود.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به سنت تاریخی تجلی‌های مریم مقدس (ع)، به تشریح تفاوت ساختاری این تجلی‌ها حسب تفاوت جغرافیایی آنها پرداخت و نحوه تکمیل تاریخی روایت تجلی بانوی مقدس در پرتغال با نام فاطیما (ع) را تشریح كرد.

در ادامه سخنران بعدی این همایش آلبرتو پرامي، محقق ایتالیایی با ارايه مقاله «آسمان‌ها و زمین جدید: آخرت‌شناسی مسیحی در آثار سيلوانو پانونزيو، به معرفی عقاید تنجیمی پانونزيو در خصوص آخرالزمان، مطابق روایت‌های انجیلی پرداخت و اظهار كرد که باور کاتولیک‌ها بر این است که نشانه‌شناسی‌شان از آخر الزمان که عناطر آن در طول ادوار تاریخی رومی، دوره امپراطوری، استیلای پاپ‌ها و واتیکان، سنت قدیس آنجلو و ... فراهم آمده، یک نشانه‌شناسی جهانی است.

سخنران بعدی این همایش خانم انريكا پروچيتتي، روزنامه‌نگار و نویسنده ایتالیایی، مقاله خود با عنوان «راهبردهای نظم نوین جهانی: دستکاری ذهنی، یکسان‌سازی جنسیتی، معنویت‌های نوین و فراانسان‌گرایی» را ارايه كرد.

وی با اشاره به تصویر نوین ضدمسیح که حاوی بسیاری از مؤلفه‌های متناقض با تصویر سنتی آن؛ نظیر گیاه‌خوار بودن و ابهام در جنسیت ظاهری یا دوجنسی بودن است، به تحقیقاتی اشاره كرد که بر مبنای این پیش‌فرض که تعریف اندام‌ها، هویت و عملکرد جنسی، امری انتخابی و وابسته به مناسبات فرهنگی و اجتماعی فرد است، فراهم‌سازی امکان تغییر جنسیت را، محقق ساختن بخشی از آرمان‌های نظم نوین جهانی در خصوص آزادی فردی و انتخاب، حتی در گستره جنسیت و رفتار جنسی فردی می‌دانند.

وی در ادامه با تشریح مطالعاتی که در خصوص آسیب‌شناسی این دیدگاه و صدمات آن بر هویت افراد مورد آزمایش صورت پذیرفته است، به اثرات تخریبی این رویکرد بر نهاد خانواده اشاره و با تأکید بر ضرورت فروریختن نظم قبلی برای ساخت نظمی نوین، در خصوص اعمال چنین تخریبی در نهادهای بنیادینی نظیر خانواده، ابراز تردید كرد.

سومین و آخرين بخش همایش هم كه به بررسی قیامت و آخرالزمان در اسلام؛ به ویژه در مذهب تشیع اختصاص داشت، با سخنان حجت‌الاسلام مبلغی، ريیس دانشگاه مذاهب تهران و از دین‌پژوهان ایرانی آغاز شد. وی سخنان خود را با طرح این پرسش آغاز كرد که آیا سیر تاریخی ادیان در جهت وحدت پیش خواهد رفت یا انشقاق؟ و آیا این سیر تاریخی خود، روندی رو به رشد خواهد بود یا رو به زوال؟

مبلغي در ادامه به تشریح باور شیعه در این خصوص پرداخت که بر مبنای آن، این روند، روندی رو به رشد و کمال است که در جریان آن، خداباوری و تقریب بین‌المذاهب افزایش یافته و علم‌پذیری و اخلاق‌پذیری نیز در پس زمینه‌ای از انفجار اطلاعات رشد خواهد كرد.

وي گفت: تفاوت واقعیت‌های جهان امروز با آخرالزمان شیعی، گویای آن است که ما در نیمه راه تاریخ هستیم؛ تاریخی  که در پایان آن، خداوند چنان در مناسبات زندگانی جهانیان حاضر است که موردی برای اختلاف و جنگ باقی نخواهد ماند و در چنین فضایی، اخلاق حاکم شده و مطابق روایات، با مشارکت مسیحیان و مسلمانان، صلح جهانی برقرار خواهد شد. همچنین، مطابق این روایات در آخرالزمان، حضرت مسیح (ع) و امام مهدی (عج) با یکدیگر ظهور كرده و چون پیش‌فرض قائلین هر دو دین و مذهب بر وحدت است، این روند نیز رو به وحدت و صلح جهانی خواهد بود.

سخنران بعدی شیخ عباس دی پالما، روحانی انجمن اسلامی امام مهدی (عج) شهر رم با عنوان «امام مهدی (عج) در آخرت‌شناسی اسلامی شیعی» به ایراد سخن پرداخت. وي بيان كرد كه مطابق جهان‌بینی اسلامی، دین مبین اسلام جامع و تکمیل‌کننده ادیان پیش از خود است و نافی هیچ یک از ادیان آسمانی نیست.

شيخ عباس دي پالما در ادامه ضمن تشریح شباهت‌ها و تفاوت‌های اصول عقاید اهل تسنن و اهل تشیع در اسلام،  مسأله امامت را به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد مورد اختلاف بین دو مذهب مورد بررسی قرار داد و با ارايه شرح مختصری از تاریخ ائمه (ع) و جایگاه امام‌شناسی در اصول عقاید شیعی، به طرح مسأله غیبت و ظهور امام زمان (عج) پرداخت و مختصری از مباحث نظری، جدلی و روایی در اثبات مهدویت را مطرح كرد.

پس از آن سخنران بعدی این همایش، پيترانجلو بوتافوكو، روزنامه‌نگار و نویسنده ایتالیایی و از مسلمانان اهل سنت اين كشور، مقاله خود تحت عنوان «اسلام و غرب در آخرالزمان» را ارايه داد. وی با ارايه شرح مختصری از مفهوم آخرت در دین مبین اسلام، به تشریح مفهوم قیامت و ظهور امام غائب (عج) در مذهب تشیع پرداخت و آیات و احادیثی را در این خصوص قرائت كرد.

وی در ادامه با تشریح نشانه‌های آخرالزمان شیعی، مفهوم منجی در مذهب شیعه را تشریح كرد و در خصوص روایت‌های شیعی مرتبط با همراهان حضرت مهدی (عج) در آخرالزمان سخن گفت.

سخنران بعدی این همایش، قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی كشورمان در ایتالیا بود که در خصوص «مهدویت در ایران معاصر» سخن گفت. وی در آغاز سخنان خود، این پرسش را مطرح كرد که آیا اندیشه مهدویت در ایران معاصر، به عنوان کشوری دارای حکومت دینی، تحقق عملی نیز یافته است یا خیر؟ پورمرجان در پاسخ به این پرسش، ضمن تأکید بر این که ایده مهدویت در تشیع، ایده تشکیل یک حکومت جهانی بر مبنای عدالت و صلح است، تحقق اندیشه مهدویت در حکومت جمهوري اسلامي ایران را در عین حال، تلاشی برای تحقق چنین عدالت و امنیتی در ایران معاصر دانست.

 سخنران پایانی این همایش، كارلو كابوچي، ريیس افتخاری مرکز مطالعات بین‌المللی بیت‌الحکمه شهر رم بود که مقاله‌ای با موضوع «اندیشه‌های رنه ژونون در خصوص آخرالزمان» را ارايه داد. وی در این مقاله با بازروایی خوانش رنه ژونون، اسلام‌شناس فرانسوی از مسأله آخرالزمان، به تشریح تفاوت جوامع در ادوار مختلف تاریخی از حیث آمادگی یا عدم آمادگی دریافت روح تعالیم اسلام پرداخت و استمرار شرایط عدم آمادگی دریافت روح تعالیم اسلام در عصر حاضر را بحران انسانی زوال توانایی‌های عقلانی انسان، معرفی كرد.

با پایان یافتن سخنان آخرین سخنران، جلسه پرسش و پاسخ آغاز شد که در جریان آن، حضار به همراه سخنرانان این همایش، در خصوص موضوعات مطروحه در مقالات به تبادل نظر پرداخته و مباحث مقایسه‌ای در خصوص دجال و ضدمسیح، یا یافتن مصادیق عینی آنها در جهان معاصر، به همراه هم‌اندیشی در خصوص جریان‌های تکفیری معاصر به مثابه مصادیق محتمل دجال را مطرح كردند.

از دیگر محورهای این هم‌اندیشی،  بررسی جنگ‌های جاری در منطقه خاورمیانه و یادآوری دیگر جنگ‌های سال‌های اخیر در این منطقه، نظیر جنگ تحمیلی عراق عليه ايران و خسارات ناشی از آنها بود.

انتهاي پيام/


١٥:٥٤ - 1394/03/27    /    شماره : ٦٣٢٣٨٠    /    تعداد نمایش : ١٦٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.