English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا در گفت و گو با مهر:

ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند

قربانعلي پورمرجان رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا در گفت و گو با مهر گفت: ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند.

 خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ، روزگاری دور، در گذشته‌های تاریخی و باستانی، وقتی كه یونان، دیگر حرفی و دانشمندی و نظریه‌پردازی برای ارائه نداشت، وقتی كه تمدن مصر به دست جهالت فراعنه نابود شد، هنگامی كه تمدن چین همراه با امپراتوری، می‌خواست تولدش را جشن بگیرد، در سراسر آسیای میانه و فلات ایران، امپراطوری پارس و در اروپای امروزی هم امپراطوری روم، تنها تمدن‌های بزرگ دوران بودند. حالا با گذشت هزاران سال از آن ایام، جهان متمدن امروزی، پارسی‌ها را به نام ایران و رومیان را به عنوان ایتالیا‌یی‌ها می‌شناسد. ایران و ایتالیا از این نظر دارای حس یكسان‌اند كه هر دو دارای پیشینه‌ای قوی، درخشان و افتخارآمیزند و مسیر رسیدن دنیا به مقصد امروزی را از ۲۵۰۰ سال پیش هموار كرده‌اند. حداقل در ایران هم بسیاری خود را مانند ایتالیایی‌ها می‌دانند، در فرهنگ، رفتار، منش و البته در چهره. «قربانعلی پورمرجان»، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا در مصاحبه‌ای تفصیلی از این شباهت‌های فرهنگی ایران و ایتالیا گفته و اینكه آیا آنها هم نسبت به ایرانی‌ها حس قرابت دارند؟

ایران و ایتالیا، بازمانده تمدن‌های پارسی و رومی هستند كه قرن‌های زیادی، تنها قدرت‌ها و تمدن‌های بزرگ جهان بودند. می‌دانیم كه ایرانیان تا حدودی از ایتالیا شناخت دارند، حالا می‌خواهیم بدانیم كه شناخت مردم ایتالیا از ایران و ایرانی تا چه حد است؟

برای پاسخ به این سؤال باید مردم ایتالیا را به دو بخش عام و خاص تقسیم كنیم. درباره نخبگان ایتالیایی باید بگویم كه شناخت خوبی از فرهنگ و تمدن ایران، به ویژه تمدن باستانی ایران دارند. اطلاعات باستانی و تاریخی ایران و در کتاب‌های تاریخی و کتاب‌های دبیرستان این كشور موجود است. حضور باستان‌شناسان ایتالیایی در ایران که سابقه شصت ساله دارد، در ارایه این اطلاعات مؤثر بوده است؛ اما در دوره بعد از انقلاب اسلامی، اطلاعات ایتالیایی‌ها نسبت به ایران زیاد نیست و علت آن هم در سیاست‌های تهاجمی غرب نسبت به ایران و فرهنگ ایران بوده است. پس چون رسانه‌های بزرگ غرب، اطلاعات غلط و گاهی مغرضانه از ایران را اشاعه می‌دادند و هنوز هم بر آن سیاست‌ها پا می‌فشارند، متأسفانه گاهی شاهد این ناآگاهی در بین قشرهای مختلف ایتالیایی در خصوص ایران هستیم و هر چند نخبگان ایتالیایی، خود بر این تعمد و سوءنیت رسانه‌های غرب آگاه هستند و از آن رنج می‌برند؛ ولی چاره‌ای جز تن دادن به این روند نامطلوب ندارند.

علت دوم در عدم آگاهی کافی نسبت به ایران را باید در زبان نادر ایتالیایی جست‌وجو کرد. مردم ایتالیا، رغبتی به زبان‌های غیرایتالیایی نشان نمی‌دهند و تعصب زیادی نسبت به زبان خود دارند؛ بنابراین تلاش می‌کنند تا اطلاعات خود را از رسانه‌های ایتالیایی اخذ کنند و متأسفانه رسانه ایرانیِ ایتالیایی‌زبان هم بسیار کم است و تعداد آنها از تعداد انگشتان دست هم فراتر نمی‌رود.

بنابراین یکی از سیاست‌هایی ایران در ایتالیا در قالب رایزنی فرهنگی، اطلاع‌رسانی و اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی است که با ترجمه اخبار و گزارش‌ها و چاپ و نشر صورت می‌گیرد. اندیشه‌های ادبی و دینی به ویژه شیعی در سال‌های اخیر از سوی رایزنی فرهنگی و برخی از مؤسسات فرهنگی علمی ایتالیا ترویج شده و ده‌ها کتاب در این خصوص چاپ شده است و این امر در شناخت ایتالیایی‌ها از فرهنگ ایرانی اسلامی بسیار خوب و مؤثر بوده است.

رایزنی‌های فرهنگی، محل حضور مردم علاقمند به فرهنگ و تعاملات فرهنگی است. بگوئید كه بیشترین رجوع به رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، از طرف كدام طیف ایرانیان، مسلمانان یا ایتالیایی‌ها صورت می‌گیرد؟

راستش را بخواهید، هر سه طیف با رایزنی فرهنگی کشورمان در رم مراوده دارند؛ ولی حضور ایتالیایی‌ها، به ویژه طیف دانشگاهی و محققین ایتالیا، به همراه هنرمندان و اهل فرهنگ این کشور، بیشترین رجوع را به رایزنی فرهنگی ایران دارند. بعد از آن ایرانیان هستند و مسلمانان در رتبه بعدی قرار دارند. علت این امر در ویژگی خاص جامعه ایرانی در ایتالیاست که با کشورهای دیگر مثل آلمان تفاوت دارد. اگر چه تعداد ایرانیان در ایتالیا را بین بیست تا سی هزار نفر تخمین می‌زنند؛ ولی پراکندگی آنها در شهرهای ایتالیا بسیار بالاست و عمده ایرانی‌ها در شمال ایتالیا زندگی می‌کنند و در رشته‌های مختلف اقتصادی فعالیت دارند. بنابراین رفت و آمد آنها با شهر رم مشکل است. البته این مشکل به نوع دیگری توسط رایزنی فرهنگی حل شده است، بدین نحو که با توجه به گستره فعالیت‌های مجازی توسط رایزنی فرهنگی و تشکیل بانک اطلاعاتی ایرانیان در محل نمایندگی فرهنگی، تلاش ما بر این است تا آنها را در جریان فعالیت‌های خود گذاشته و برخی از بسته‌های فرهنگی را برای آنها ارسال كنیم.

این نقیصه را به چه شكل رفع می‌كنید؟

ابتدا بگویم كه حضور ایرانیان در برخی محفل‌های فرهنگی ملی و یا دینی مثل جشن نوروز و مراسم‌های تاسوعا و عاشورا، بسیار چشمگیر است و تعداد زیادی از آنها در مناسبت‌های رایزنی فرهنگی حضور می‌یابند. البته حضور کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در میلان و فعالیت‌های فرهنگی آنها در شمال ایتالیا توانسته است تا حدودی این نقیصه را جبران كند و ایرانیان مقیم میلان و اطراف این شهر بزرگ که تعدادشان به مراتب بیشتر از رم است، در مناسبت‌های دینی و فرهنگی کنسولگری شرکت می‌كنند. در این برنامه‌ها هم رایزنی فرهنگی تلاش می‌کند تا با دعوت از روحانی و یا شخصیت‌های دینی از ایران، کمکی در این راستا ارایه دهد.

ایرانیان ایتالیایی را شناسایی كرده‌اید؟ چگونه می‌توان از ظرفیت‌های آنان استفاده كرد؟

بله. واقعیت این است که پتانسیل جامعه ایرانی در ایتالیا بسیار بالاست. حضور هنرمندان شهیر ایرانی در ایتالیا که در رشته‌های مختلف فعالیت داشته و عمر خود را در این کشور سپری کرده‌اند و یا شخصیت‌های متعدد دیگر در رشته‌های گوناگون، فرصت بسیار خوبی است تا از این پتانسیل به نحو مطلوبی استفاده کنیم؛ ولی متأسفانه فعالیت‌های خود را در برخی از موضوعات بسنده کرده‌ایم و نتوانسته‌ایم همه طیف‌های مختلف ایرانی را در مناسبت‌های فرهنگی و دینی خودمان جذب کنیم و این امر همت والایی را می‌طلبد که شورای عالی ایرانیان، اداره‌کل امور اجتماعی ایرانیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اداره‌کل ایرانیان وزارت امور خارجه، با تجمیع امکانات و بودجه‌های تخصیصی خود، برخی از فعالیت‌های منسجم و پایداری را در خارج از کشور برای ایرانیان انجام دهند. در غیر این صورت، فعالیت‌های پراکنده‌ای را رایزنی فرهنگی به انجام می‌رساند که قطعاً کافی نیست. البته این وضعیت تنها نختص به ایتالیا نیست و در بیشتر کشورهای اروپایی صدق می‌کند.

دورنمای فعالیت فرهنگی ایران در ایتالیا چیست؟

با توجه به اقدامات ساختاری که انجام شده و روابط حسنه‌ای که بین دو كشور ایران و ایتالیا وجود دارد و تفاهم‌نامه‌های متعددی که بین طرفین به امضا رسیده است، دورنمای بسیار خوب و مثبتی قابل پیش‌بینی است؛ به شرطی که بتوانیم از فرصت‌های موجود استفاده کنیم. سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به ایران در بهمن ماه سال گذشته و توافق طرفین بر امضای برنامه مبادلات فرهنگی، زمینه بسیار مناسبی برای گسترش مناسبات فرهنگی و علمی و هنری را آماده ساخته است. فرهنگ و ادب و هنر ایران در ایتالیا خواهان زیادی دارد و هر وقت برنامه‌ای در معرفی فرهیختگان ادبی و فرهنگی ایران برپا می‌شود، مشتاقان زیادی در آن محافل حضور می‌یابند. به ویژه در سال‌های اخیر، تمایل زیادی از سوی طرفین برای گسترش مناسبات صورت گرفته است که این امر دورنمای روشن و خوبی را به ما نوید می‌دهد. می‌توان گفت كه با در نظر گرفتن جمیع جوانب، دورنمای مناسبی برای حضور فرهنگی ایران در ایتالیا ترسیم شده است.

از علاقمندان به فرهنگ ایران در ایتالیا گفتید. آنها چقدر محصولات و خدمات فرهنگ ایرانی را می‌شناسند؟

فرهنگ و ادبیات کلاسیک ایران در ایتالیا به خوبی شناخته شده است و بیش از پنجاه سال است که برخی از کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های این کشور به نشر آن می‌پردازند و بیش از دویست عنوان از کتاب‌های ادبی به ویژه در حوزه ادبیات کلاسیک فارسی به زبان ایتالیایی ترجمه شده است و هنوز هم اساتید ایتالیایی در این زمینه تحقیق می‌کنند تا جایی‌که در سال گذشته، ترجمه‌ی جدید «دیوان حافظ» توسط پروفسور «ساکونه» ارایه شد و در مراسم جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هم جایزه‌ای را به خود اختصاص داد. همچنین از سال ۱۳۹۲ رایزنی فرهنگی کشورمان در رم، سلسله نشست‌های علمی عصری با مفاخر ادبی ایران را در محافل علمی ایتالیا برگزار می‌کند که مورد استقبال شدید قرار گرفته است. همه اینها نشان دهنده رغبت و تشنگی جامعه فرهنگی و علمی به فرهنگ و ادب فارسی است که بایستی به گونه‌ای مناسب به این درخواست‌ها پاسخ مناسب بدهیم.

 تهدیدها و فرصت‌های فعالیت‌های فرهنگی ایران در ایتالیا چیست؟

فرصت‌های فعالیت‌های ایران در ایتالیا به صورت تیتروار شامل روابط حسنه و خوب سیاسی فرهنگی بین دولت ایران و ایتالیا و اعتماد بالای طرفین به همدیگر در مسایل مشترک، حضور بیش از بیست هزار نفر از ایرانیان همسو و غیرمعاند در ایتالیا، وجود اسناد همکاری در حوزه‌های فرهنگی، علمی و پژوهشی بین مؤسسات علمی و فرهنگی دو طرف، كرسی‌های پنج‌گانه زبان فارسی در دانشگاه‌های رم، ویتربو، ونیز، بولونیا و ناپل، وجود ایران‌شناسان ایتالیایی که تعداد آنها در سراسر ایتالیا به سیصد نفر می‌رسد، حضور مسلمانان معتدل که مراودات خوبی با رایزنی فرهنگی دارند و همچنین استقرار واتیکان و اندیشمندان مسیحی در ایتالیا که زمینه را برای گفت‌وگوهای دو جانبه و چندجانبه در حوزه‌ی دینی باز کرده است، می‌شود.

همچنین معضل و مشکل اقتصادی ایتالیا تا حدی که مجموع بدهی این کشور به بالای دو هزار میلیارد رسیده و به شدت سیاست ریاضت اقتصادی را دنبال می‌کنند و این امر در تمام مؤسسات فرهنگی این کشور هم حاکم شده و فعالیت‌های مشترک فرهنگی را با مشکل مواجه کرده است به همراه رسانه‌های معاند و غیرهمسویی که سیاست‌های ضدایرانی را پیش گرفته‌اند و همواره در مطبوعات و رسانه‌های ایتالیا مردم و مخاطبین خود را بمباران اخبار گزارشات ضدایرانی می‌کنند و همچنین لابی صهیونیستی در اتحادیه اروپا که گاهی از طریق عوامل خود در کشورهای اروپایی در مقام تقابل با جمهوری اسلامی ایران برمی‌آیند، تهدیدهای حضور فرهنگی ایران در ایتالیاست.

بیشترین تعاملات رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا با كدام نهاد فرهنگی یا علمی ایتالیاست؟

در پاسخ به شما باید بگویم كه رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا در تلاش است تا در کنار انجام برخی از برنامه‌های فرهنگی و دینی، مراودات رسمی فرهنگی هنری را با ایتالیا گسترش دهد و طبیعی است که با وزارت فرهنگ و فعالیت‌های هنری ایتالیا، شهرداری رم، موزه‌ها و مراکز هنری رم و دانشگاه‌های ایتالیا از جمله ساپینزا، تورورگاتا، روما، پالرمو، کالیاری و پاویا، بیشترین تعاملات را حداقل در دو سال گذشته داشته است. بر همین اساس است که در سال گذشته برخی از اتفاقات خوب فرهنگی در حوزه رسمی فرهنگی و علمی افتاد که برخی از آنها عبارتند از سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران، سفر رئیس سازمان ملی تحقیقات ایتالیا به ایران و امضای دو سند یادداشت تفاهم با پژوهشگاه‌های علمی در ایران، آماده‌سازی برنامه اجرایی موافقتنامه فرهنگی علمی و آموزشی بین دو کشور که به زودی به امضای طرفین می‌رسد، امضای یادداشت تفاهم همکاری بین دانشگاه پالرمو و مؤسسه مطالعات علوم اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فنآوری، امضای یادداشت تفاهم بین مرکز تبادلات علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با دانشگاه کالاری، اعلام آمادگی اخیر شهرداری رم برای امضای یادداشت تفاهم با شهرداری تهران و ... كه هر کدام از این تفاهمات، زمینه‌ساز اجرای فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی بین دو کشور خواهد بود و موجب می‌شود که مراودات فرهنگی دو سویه با حسن نیت بیشتر به پیش روند.

نهادهای فرهنگی، اجتماعی و علمی ایتالیایی چه نظری درباره‌ی جمهوری اسلامی ایران، انقلاب اسلامی، فرهنگ ایرانی ـ اسلامی و رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا دارند؟

در ابتدا باید بگویم كه به لحاظ تاریخی، ایتالیایی‌ها نسبت به ایران یک حسن ظن دیرینه دارند. البته در حوزه فرهنگی و هنری، روابط دو طرف به صدها سال پیش برمی‌گردد. از نگاه ایتالیایی‌ها، ایران به عنوان یک کشور صاحب تمدن دیرینه و چندهزار ساله است و قرابت‌های زیادی بین تمدن روم قدیم و تمدن ایرانی قائلند. این نگاه در وضعیت حاضر هم به نوعی موجود است. ایرانیان مقیم ایتالیا به عنوان مهاجرین درجه یک به لحاظ رفتاری و فرهنگی ارزیابی می‌شوند و دولت ایتالیا هم رضایت کامل خود را از این امر به کرات اعلام كرده است. حتی بعد از انقلاب اسلامی ایران، هیچوقت روابط سیاسی و فرهنگی دو طرف تنزل پیدا نکرد و همیشه در سطح عالی بوده است؛ ولی به هر حال ایتالیا جزو کشورهای تأثیرگزار و مهم اتحادیه اروپا است و مجبور است برخی از سیاست‌های اعلامی این اتحادیه را در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران اعمال كند؛ بنابراین در برخی از برهه‌ها به ویژه در حوزه‌ی اقتصادی، موجب تنزل روابط دوجانبه شد؛ ولی در حوزه‌ی فرهنگی، شاهد تنزلی در روابط نبوده‌ایم. برای همین است که حتی دولت‌مردان این کشور و اساتید و مؤسسات فرهنگی ایتالیا همواره مترصد فرصت بوده‌اند تا مراودات خود را با ایران گسترش دهند. در ماه‌های اخیر شاهد بودیم که با روی کار آمدن دولت آقای دکتر روحانی، اولین وزیر خارجه اروپایی از ایتالیا به ایران سفر كرد و بعد از آن وزیر فرهنگ ایتالیا و مسئولین عالیرتبه‌ی این کشور رهسپار ایران شدند. اینها نشانگر نوعی علاقه ذاتی ایتالیایی‌ها به ایران و فرهنگ ایران است و هر کس از ایتالیا به ایران سفر می‌کند، چنان شیفته عظمت این فرهنگ می‌شود که حاضر به فراموشی آن نیست.

فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا در قبال مسلمانان و ایرانیان مقیم این كشور چیست؟

برخی از فعالیت‌های رایزنی فرهنگی، مخصوص ایرانیان مقیم در این كشور، است. مثل برنامه جشن نوروز ولی برخی از فعالیت‌های ما در مناسبت‌های اسلامی اختصاص به ایرانیان ندارد و همه مسلمانان از طیف‌ها و ملیت‌های مختلف می‌توانند در آن شرکت کنند. مثل همه مناسبتهای دینی در طول سال.

سؤال آخر را بدون مقدمه می‌پرسم. اسلام را هم برای ایتالیایی‌ها معرفی می‌كنید؟

با توجه به اینکه هنوز شناخت مردم ایتالیا از اسلام کافی نیست؛ الزاماً بایستی مقداری از انرژی خود را صرف همین قضیه بنیم که ترجمه برخی از کتب دینی و برنامه‌های دینی فرهنگی در همین راستاست و سالانه حدود سه تا پنج کتاب با موضوعات اسلامی چاپ می‌كنیم. مثلاً همین اواخر، کتاب‌های «مکاتبات پروفسور هانری کوربن با علامه طباطبائی» «قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران (برگرفته از فقه جعفری)»، کتاب «خداشناسی» آیت‌الله مصباح یزدی و معرفی استان‌های کشورمان به زبان ایتالیایی ترجمه شده‌اند که تمامی آنها تا آذرماه ماه چاپ خواهند شد.

باید تأكید كنم كه معرفی اسلام به عنوان یک دین کامل و صلح‌طلب که آموزه‌های آن، تأمین کننده آرامش برای زندگی فردی و اجتماعی است، یکی از اولویت‌های ماست. متأسفانه زمان زیادی را برای زدودن برچسب‌های افراط‌گرایانه به اسلام که از سوی گروه‌های افراطی اسلامی (وهابی‌ها، تکفیری‌ها، سلفی‌ها، طالبانی‌ها و...) و دنیای غرب به آن زده شده است، صرف كرد تا چهره‌ی نورانی و واقعی اسلام برای دنیا، مکشوف شود.

ممنون از وقتی كه برای ما اختصاص دادید. آماده شنیدن صحبت‌های پایانی شما هستم.

می‌خواهم بگویم وضعیت كنونی جهان كه مملو از درگیری است، یك اقدام جهانی را می‌طلبد تا جهان رنگ صلح و آرامش را ببیند. به نظر من در این زمینه معرفی مکتب اهل بیت (ع) به عنوان اسلام راستین، یقیناً راهگشا و تنها راه ممکن خواهد بود؛ چنانچه در گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت و دیالوگ‌های متفاوت علمی، این واقعیت خود را نشان داده است.


١٧:٤٠ - 1394/03/26    /    شماره : ٦٣٢٣٠٥    /    تعداد نمایش : ١٧٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.