English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رايزني فرهنگي ايران؛

آيين‌هاي گرامي‌داشت نيمه شعبان و 14 خرداد در افغانستان برگزار شد

رايزني فرهنگي ايران در افغانستان با همكاري برخي از مؤسسات فرهنگي اين كشور، آيين‌هاي گرامي‌داشت نيمه شعبان و 14 خرداد را در اين كشور برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رايزني فرهنگي ايران در افغانستان با همكاري برخي از مؤسسات فرهنگي اين كشور، آيين‌هاي گرامي‌داشت نيمه شعبان و 14 خرداد را در اين كشور برگزار كرد. آنچه در پي مي‌آيد، گزارشي از اين آيين‌هاست:

برگزاري سمینار «موعودشناسی و جامعه ایده‌آل از نگاه اسلام»

همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان، سالروز میلاد با سعادت مهدی موعود (عج)، در تاريخ سيزدهم خرداد، سمینار علمی با موضوع «موعودشناسی و جامعه ایده‌آل از نگاه اسلام» با حضور بیش از يكصدتن از دانشجویان، استادان و فرهیختگان در اتاق ایران‌شناسی دانشگاه مرکزی کابل برگزار شد.

در این مراسم دانشجویان با ارايه مقالات علمی خود، موضوع موعودشناسی در ادیان و مذاهب مختلف و همچنین جامعه ایده‌آل و آرمانی از نگاه اسلام را مورد تبیین و بررسی قرار دادند.

شركت‌كنندگان، جامعه ایده‌آل را بر چهار مبنای مهم و اساسی عنوان کرده و اعلام كردند كه جامعه‌ای که در آن نشانی از ظلم و طغیان و عدوان و ستم نیست، جامعه‌ای که در آن اندیشه دینی و اندیشه علمی انسان‌ها در سطح بالاست، جامعه‌ای که در آن همه برکات و همه نعم و همه نیکی‌ها و زیبایی‌های عالم بروز می‌کند و در اختیار انسان قرار می‌گیرد و بالاخره جامعه‌ای که در آن تقوا و فضیلت و گذشت و ایثار و برادری و مهربانی و یک‌رنگی، اصل و محور است؛ چنین جامعه‌ای همان جامعه‌ای است که مهدی موعود (عج) به وجود خواهد آورد و یک جامعه ایده‌آل بر اساس آن شکل گرفته می‌شود.

همچنین در این مراسم تعدادی از دانشجویان با ارايه دکلمه و اشعاری زیبا، فضای سمینار را تلطیف و معنوی كردند که با استقبال گرم حاضرین مواجه گردید.

برگزاري سمینار «امام خمینی (ره) حقیقت همیشه ماندگار تاریخ»

به مناسبت بیست‌وششمین سالگرد رحلت ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) سمیناری با عنوان «امام خمینی (ره) حقیقت همیشه ماندگار تاریخ» به همت مرکز فرهنگی پیامبر اعظم (ص) در تاریخ 15 خرداد در كابل برگزار شد.

در این برنامه که جمع بسياري از طلاب، علما و اقشار مختلف مردم و عاشقان امام خمینی (ره) و همچنین معاون رایزنی فرهنگی ایران در افغانستان حضور داشتند، سخنرانان به تبیین ویژگی‌های فردی، اجتماعی، اخلاقی، سیاسی و علمی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

مسئول مرکز فرهنگی پیامبر اعظم (ص) در سخنان خود در اين سمينار با محور قراردادن هشدارها و دغدغه‌های حضرت امام (ره) نسبت به آینده مسلمانان و کشورهای اسلامی، وضعیت امروز افغانستان را مورد آسیب‌شناسی قرار داد.

همچنین یکی از اساتید فاضل و مطرح حوزه علمیه از دو اقدام انقلابی و ماندگار امام خمینی (ره) یعنی صدور فتوای ارتداد سلمان رشدی و تعیین جمعه آخر ماه رمضان به عنوان «روز قدس» به عنوان نمونه‌هایی از شجاعت و دوراندیشی ایشان نام برد.

برگزاري سمینار«امام خمینی (ره)، وحدت و انسجام ملت‌ها»

به مناسبت بیست‌وششمین سالگرد ارتحال حضرت امام (ره)، سمینار «امام خمینی (ره)، وحدت و انسجام ملت‌ها» به همت شورای عالی قرآنی افغانستان با حضور فرهنگیان، مربیان قرآنی و قرآن‌آموزان در تاریخ سيزدهم خرداد در کابل برگزار شد.

در این سمینار ريیس شورای عالی قرآني افغانستان، گزارشی از روند شکل‌گیری و مناسبت‌های شورای عالی قرآنی را ارايه داد.

سپس مقاله‌ای در خصوص شخصیت حضرت امام خمینی (ره) توسط یکی از خواهران قرآني افغان قرائت شد. در ادامه نيز ناصر جهانشاهی، رایزن فرهنگی ایران در افغانستان، مبانی اندیشه‌های امام (ره) را برای تقویت وحدت و انسجام اسلامی ملت‌های مسلمان بیان كرد.

وي گفت: امام خمینی (ره) تأکید می‌كرد كه با حاکمیت دینی و استفاده از ظرفیت اسلام به عنوان محور اتحاد مسلمین، می‌توان موجبات وحدت ملت‌های مسلمان را فراهم كرد. همچنین امام خمینی (ره) با تعریف دشمن مشترک ملت‌های مسلمان و ارايه الگوی حاکمیتی جمهوری اسلامی برای اداره جوامع اسلامی، فرصت بی‌بدیلی را برای ملت‌های مسلمان فراهم كرد تا با استفاده از آن به سمت سعادت حرکت كنند.

در ادامه سخنرانان به جایگاه امام خمینی (ره) به عنوان منادی وحدت مسلمین اشاره و دیدگاه‌های آن امام بزرگوار را بیان كردند.

برگزاري همایش «امام خمینی (ره) و اندیشه‌های راهگشا»

به مناسبت فرارسیدن بیست‌وششمین سالروز ارتحال امام خمینی (ره)، روز چهارشنبه سيزدهم خرداد همايشي با عنوان «امام خمینی (ره) و اندیشه‌های راهگشا» به همت مؤسسه فرهنگی ـ اجتماعی تبیان، در کابل برگزار شد.

رییس عمومی این مؤسسه به عنوان اولین سخنران، امام خمینی (ره) را نجات‌بخش بشریت در قرون اخیر دانست و گفت: اگر ما بخواهیم عظمت و بزرگی اسلام را بازگردانیم، باید از اسلام ناب محمدی پیروی کرده و به اندیشه‌ها و راهکارهای امام خمینی (ره) که برگرفته شده از اسلام محمدی و ائمه معصومین (ع) است، عمل كنيم.

رییس خبرگزاری صدای افغان «آوا» نيز در سخناني در اين همايش تأکید کرد: در قرن اخیر، امام راحل (ره) برای اولین‌بار و برای عزت اسلام و مسلمین وحدت شیعه و سنی را مطرح کرد که داعیه وی تاکنون توسط جانشین امام خمینی (ره) به پیش برده می‌شود.

وي ادامه داد: فتنه‌ای که امروز توسط استعمار جهانی در کشورهای اسلامی به ویژه سوریه، عراق، اردن، یمن و لبنان، دامن زده می‌شود، از ترس این است که اگر وحدت مسلمانان تأمین شود، استکبار نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد و به همین سبب است که در تلاش برای جلوگیری از بیداری اسلامی است.

سپس رییس کمیته فرهنگی علمای شیعه افغانستان در سخنانی تأکید کرد: اساس مشکلات امروز جهان اسلام، حکام فاسد وابسته به استعمار غرب است که می‌خواهند جهان اسلام را وابسته نگهدارند و برخی از کشورهای اسلامی آلت دست آنها قرار گرفته و به این روند ادامه می‌دهند.

در ادامه یکی از اعضای مجلس سنای افغانستان درباره جایگاه اجتماعی امام (ره) گفت: از آنجا که امام راحل (ره) برای نجات اسلام و فراتر از آن برای ملت‌های دربند و آزاده تلاش می‌کرد، جایگاه اجتماعی وی از مرزهای ایران، کشورهای اسلامی و منطقه فراتر رفته و در سطح جهان طرفداران فراواني پیدا کرده است. امام راحل (ره) برای ایران نمی‌اندیشید که جایگاه وی ایرانی باشد، وی برای جهان می‌اندیشید از همین سبب جایگاه وی جهانی شد.

همچنين مدیرعامل تلویزیون «تمدن» افغانستان هم در سخنان خود اندیشه‌های رسانه‌ای امام خمینی (ره) را مورد بحث قرار داد و گفت: امام (ره) در یک چارچوب بزرگ عمل کرد و بر همین اساس از فردیت عبور کرد و به یک تفکر مبدل شد.

وی نهضت امام خمینی (ره) را نهضت فرهنگی ـ تبلیغی خواند که بدون نیروی نظامی و خشونت و جنگ، انقلاب را به پیروزی رساند.

رییس مؤسسه اهل بیت (ع) هم به عنوان آخرین سخنران، امام خمینی (ره) را مدیری توانا و آگاه خواند که دولت ایران با مدیریت وی، امروز با 5 قدرت بزرگ جهان دست و پنجه نرم می‌کند و هنوز هم در برابر آنان از جایگاه والاتر برخوردار است.

در این مراسم همچنين سرودها و مقالاتی به زبان‌های فارسی و پشتو خوانده شد که در هر یک از آنها بخشی از ویژگی‌های امام راحل (ره) از نگاه آفریندگان این آثار معرفی شده بود.

برگزاری نشست‌ علمي شورای طلوع پیروزی کابل

به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان، سالروز ولادت منجی عالم بشریت حضرت صاحب‌الزمان (عج) و همچنین چهاردهم خرداد، بیست‌وششمین سال ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره)، شورای طلوع پیروزی کابل، اقدام به برگزاری نشستی با عنوان «ازغیبت کبری امام مهدی (عج) تا ولایت فقیه امام خمینی (ره)» كرد.

در این برنامه که در تاریخ دوازدهم خرداد در محل این شورا برگزار شد، مسئول شورا در سخنانی دوران غیبت صغری و غیبت کبرای امام زمان (عج)، وضعیت شیعیان از زمان غیبت کبری به بعد، دیدگاه اهل سنت راجع به امام عصر (عج)، مراحل مختلف زندگی امام خمینی (ره) از ولادت تا رحلت و تأثیر اندیشه‌های امام (ره) در به وجود آمدن نهضت جهانی مقاومت را بیان كرد.

برگزاری نشست مرکز صراط النور

در تاریخ چهاردهم خرداد، مرکز صراط النور، با حضور تعدادی از دانش‌جویان خود نشستی را با موضوع «بررسی سیره اخلاقی حضرت امام (ره)» برگزار كرد.

در این نشست مسئول مرکز به ایراد سخن پرداخت و سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت گفت. وي در سخنان خود همچنين بيان كرد: امام خمینی (ره) دارای اخلاق و سجایای حمیده بود. حضرت امام (ره) در عین آن که بسیار متواضع بود، عزت نفس والایی داشت. امام (ره) هرگز در برابر زورمندان کرنش نکرد؛ بلکه با کمال شکوه، آنها را از خود طرد کرد.

وي افزود: حضرت امام خمینی (ره) حقیقت جاودانه‌ای است که بر تارک جهان انسانیت می‌درخشد؛ چرا که او مظهر کامل انسانیت و مصلحی بزرگ است. سیره عملی او گنجینه پرمحتوا و عظیمی در همه ابعاد انسانی است و در یک جمله او مجموعه‌ای از فرهنگ ناب انسان‌ساز بود.

برگزاري نمایشگاه از «ولادت تا رحلت امام راحل(ره)» در مسجد مالک اشتر کابل

 به مناسبت بیست و ششمین سالگرد ارتحال جانگداز حضرت امام خمینی(ره) نمایشگاه ویژه ای تحت عنوان «از ولادت تا رحلت امام راحل(ره)» در مسجد مالک اشتر برگزار شد.

در افتتاحیه این نمایشگاه رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان ضمن مداحی در رثاء امام راحل(ره) و توسل به چهارده معصوم(ع) رسما نمایشگاه را افتتاح کردند.

این نمایشگاه به مدت دو روز در مسجد مالک اشتر مورد بازدید خواهران و مادران علاقه مند امام(ره) قرار گرفت. در این نمایشگاه تصاویری از دوران کودکی، تحصیلات و دوران مبارزات سیاسی امام خمینی(ره) به نمایش گذاشته شده بود و مورد استقبال مومنین قرار گرفت.

انتشار ویژه‌نامه «هجرت خورشید»

همزمان با ایام بیست‌وششمین سال ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) ویژه‌نامه‌ای 4 صفحه‌ای با عنوان «هجرت خورشید» به همت بنیاد فرهنگی ـ اجتماعی راه امین کابل، چاپ شد.

تأثیر نهضت امام خمینی (ره) بر افکار عمومی، مروری بر ابعاد شخصیتی و مدیریتی حضرت امام خمینی (ره)، فرازی از وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی (ره) و یک غزل در سوگ امام راحل (ره)، بخش‌های مختلف این ویژه‌نامه هستند که در تیراژ يك هزار نسخه چاپ و در بین مراکز و مؤسسات فرهنگی و علاقمندان امام خميني (ره) توزیع شد.

چاپ و توزیع ویژه‌نامه

همزمان با فرارسیدن بیست‌وششمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، ویژه‌نامه‌ای 4 صفحه‌ای  از سوی شورای عالی قرآنی کابل چاپ شد.

این ویژه نامه که به تیراژ يك هزار نسخه در بین مراکز و مؤسسات فرهنگی و قرآنی و علاقمندان توزیع شد، در برگیرنده مطالب متنوع و آموزنده‌ای از ویژگی‌های اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و ...  امام خمینی (ره) است.

همچنین در قسمتی از آن به بیان شخصیت والای امام (ره) از نگاه بیگانگان و اندیشمندان پرداخته شده است.

بخشی از این ویژه‌نامه نیز با عنوان «خورشید شعبان» به مناسبت پانزدهم شعبان، سالروز ولادت امام عصر (عج) به آن حضرت اختصاص یافته است.

 

 

برگزاری مسابقات فرهنگي

همزمان با فرارسیدن پانزدهم شعبان، سالروز ولادت حضرت صاحب‌العصر و الزمان (عج) و همچنین چهاردهم خرداد، بیست‌وششمین سالگرد ارتحال جانگداز حضرت امام خمینی (ره)، شورای طلوع پیروزی کابل، مسابقه‌ای کتبی تحت عنوان «امام خمینی از ولادت تا رحلت» در بین اعضای این شورا برگزار كرد.

برخی از سؤالات این مسابقه عبارتند از: معنا و تاریخچه ولایت فقیه؟ غیبت کبری؟ مبارزات امام خمینی (ره)؟ تکلیف رهبری شیعیان در زمان غیبت کبری؟ وظیفه شیعیان در قبال ولایت فقیه؟ رهبری امام خامنه‌ای (مدظله العالی) بعد از ارتحال امام خمینی (ره) و ... .

برگزاری مسابقه نقاشی

مرکز آموزشی ـ فرهنگی صراط النور کابل، به مناسبت فرارسیدن بیست‌وششمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ دوازدهم خرداد، یک مسابقه نقاشی با موضوع «عشق به امام خمینی (ره) عشق به همه خوبی‌ها» در بین کودکان و نوجوانان این مرکز برگزار كرد.

در آغاز این برنامه یکی از اساتید مرکز، ضمن عرض تسلیت سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام (ره) به شرکت‌کنندگان در سخنانی  بیان كرد: امام خمینی (ره) یک شحصیت جهانی بوده و به تمام مسلمانان خدمت کرده است. هدف ما از برگزاری چنین برنامه‌هایی آشنایی بیش‌تر کودکان و جوانان با شخصیت بزرگ و والای ایشان است تا آنها این شخصیت‌های بزرگ و جاوید را الگوی خودشان قرار دهند.

این برنامه تا روز جمعه پانزدهم خرداد  ادامه داشت.

 انتهاي پيام/


٠٩:٤٨ - 1394/03/17    /    شماره : ٦٣١٧٦٤    /    تعداد نمایش : ١٨٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران در افغانستان تبيين شد (خبر)
 آغاز هفته فيلم ايران در كابل (خبر)
 تعاملات ديني و قرآني ايران و افغانستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 سمينار «عرفان و تصوف در ادبیات فارسی» در كابل برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كارگاه‌هاي نقد شعر اسماعيل اميني در افغانستان (خبر)
 گسترش روابط ايران و افغانستان در زمينه‌هاي فرهنگي و هنري (خبر)
 سفر امام جمعه تربت جام به افغانستان (خبر)
 آغاز سمینار آموزشی «نظارت آموزشی» در افغانستان (خبر)
 برگزاري سمينار آموزشي براي مديران مدارس كابل (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 فرهنگستان زبان و ادب فارسي، میزبان هيأت دانشگاهي افغانستانی (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 فعاليت‌هاي اتاق ايران در دانشگاه غور افغانستان افزايش مي‌يابد (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با مدير شبکه تلویزیونی تمدن افغانستان (خبر)
  سفر هيأت علمي دانشگاه كابل به ايران (خبر)
 رونمایی از کتاب محمود طرزی و صدرالدین عینی در كابل (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه كابل (خبر)
  ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس مؤسسه افغان فیلم (خبر)
 سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «مهرگان» افغانستان پايان يافت (خبر)
 افغانستان خواستار همكاري ايران در توسعه گردشگري شد (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه «عباد» در افغانستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس دانشگاه کابل (خبر)
 افغانستان خواستار همكاري با ايران در زمينه نسخ خطی شد (خبر)
 ملت فلسطین احساس تنهایی نمی‌کند (خبر)
 بزرگداشت مقام فردوسی در افغانستان (خبر)
 تجليل از اساتید دانشگاه پروان افغانستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی و کتاب ایران در كابل (خبر)
 برگزاري شب شعر عطار نیشابوری در كابل (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر حج افغانستان (خبر)
 معرفي نوروز ايراني در تلویزیون افغانستان (خبر)
 پیشرفت‌های علمی ایران بسیار چشمگیر است (خبر)
 زبان فارسی یک معماری باشکوه است/ شعر مایه حیات زبان/شعر پيوند گذشته، حال و آينده (خبر)
  همكاري ايران و افغانستان در حوزه آموزش و پرورش توسعه مي‌يابد (خبر)
 اهتمام ايران به حفظ آثار فرهنگي را مي‌ستاييم (خبر)
  آماده استفاده از تجربيات ايران در هنر تئاتر هستيم (خبر)
 انتشار کتاب نهج‌البلاغه منظوم فارسی در كابل (خبر)
 توسعه علمي دانشگاه كابل با ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم در كابل (خبر)
 برگزاري دومین همایش قرآن و حجاب در كابل (خبر)
 ملت افغان همیشه سپاسگزار همکاری‌ و حمايت ايران است (خبر)
 اتحادیه رادیو تلویزیون‌های افغانستان به دنبال همكاري رسانه‌اي با ايران (خبر)
 برگزاري سمينار نیایش از دیدگاه قرآن در كابل (خبر)
 ديدار بني‌اعتماد با سفير و رايزن فرهنگي ايران در كابل (خبر)
 نيازمند همکاری‌های فرهنگی و علمی ایران هستیم (خبر)
 انتشار کتاب «ابعاد حقوقی فاجعه منا» در افغانستان (خبر)
 خانواده‌ شهداي افغان خواهان پیگیری فاجعه منا هستند (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با شخصيت‌هاي فرهنگي و ديني افغانستان (خبر)
 حج را نخبگان جهان اسلام مديريت كنند (خبر)
 مديريت حج بايد با جهان اسلام باشد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از دانشگاه رهنورد افعانستان (خبر)
 افغانستان به دنبال توسعه فرهنگي با ايران است (خبر)
 آغاز جشن‌هاي دهه كرامت در افغانستان/برپايي نمايشگاه رضوي (خبر)
 قدرداني دانشگاه البیرونی افغانستان از ايران (خبر)
 اهداي بيش‌از 80 هزار جلد كتاب كمك آموزشي به مدارس افغانستان (خبر)
 فلسطین متعلق به همه فلسطینی‌هاست (خبر)
 قديمي‌ترين نسخه خطي «كليات سعدي» در افغانستان نگهداري مي‌شود (خبر)
 برپايي هشتمین نمایشگاه «بهار قرآن» در افغانستان (خبر)
 انتشار کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» در افغانستان (خبر)
 اندیشه‌های وحدت‌گرایانه امام (ره)، متضمن پیشرفت امت اسلام (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رسانه‌اي ايران و افغانستان (خبر)
 نخستين دوره جشنواره فیلم هدی در افغانستان برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگی «ایران سرزمین من» در افغانستان (خبر)
 اساتید زن افغانستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «قرآن و حقوق زن» در افغانستان (خبر)
 تلويزيون‌هاي افغان در تسخير پيام‌هاي تبريك ايران به افغانستان (خبر)
 تأكيد رييس اجرايي دولت افغانستان بر همكاري‌ با ايران (خبر)
 زمينه شرکت انتشارات افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران فراهم شود (خبر)
 همایش «نقش انقلاب اسلامی در پیروزی جهاد ملت افغانستان» در كابل (خبر)
 نخستين جشنواره مشترک موسیقی ایران و افغانستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سالروز انقلاب اسلامي در افغانستان (خبر)
 برگزاري دومین همایش شعر مشترک دوستی ایران و افغانستان (خبر)
 نمایشگاه «کریمه اهل بیت(ع)» در كابل برپا شد (خبر)
 شورای عالی قرآنی افغانستان اعدام آیت‌الله النمر را محكوم كرد (خبر)
 نخستين جشنواره فیلم‌های اسلامی در كابل برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران 750 جلد كتاب به دانشگاه بغلان افغانستان اهدا كرد (خبر)
 اعزام اساتيد دانشگاه كابل به ايران (خبر)
 اهدای 2500 جلد كتاب به کتابخانه‌‌های استان غزنی افغانستان (خبر)
 تجليل اديبان افغان از تلاش‌هاي ايران براي توسعه زبان فارسي (خبر)
 راه‌اندازی شبکه قرآن در تلویزیون کوثر افغانستان (خبر)
 رونمايي از كتاب «مقدمه‌ای بر فردوسی‌شناسی و شاهنامه‌پژوهی» در افغانستان (خبر)
 برگزاري مسابقه عبرت‌های عاشورا در كابل (خبر)
 امام خمینی(ره) جهان را به حیرت انداخت (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه «عاشورا نماد عزت و آزادگی» در افغانستان (خبر)
 نشست «بی‌کفایتی عربستان در اداره حرمین شریفین» در کابل برگزار شد (خبر)
 یاد جانباختگان حادثه منا در کابل گرامی داشته شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «شهادت هنر مردان خدا» در افغانستان (خبر)
 نامه امام علي (ع) به مالك اشتر در كابل توزيع شد (خبر)
 کتاب «جهاد» استاد مطهری در افغانستان به چاپ رسید (خبر)
 چاپ کتاب «راه زندگی 2» در افغانستان (خبر)
 كتاب «خدای کودکان» در افغانستان به چاپ رسيد (خبر)
 جشنواره فرهنگی امام رضا (ع) در کابل آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «تعقل‌گرایی از منظر امام صادق (ع)» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از کتاب‌هاي چاپ شده توسط ایران در کابل برگزار شد (خبر)
 انتشار نخستين فصلنامه «چراغ حکمت» در افغانستان (خبر)
 برگزاری مسابقات قرآن كريم در افغانستان (خبر)
 نمايش نقاشی‌خط از دوبیتی‌های امام (ره) در نمایشگاه بهار قرآن افغانستان (خبر)
 هفتمین نمایشگاه بزرگ بهار قرآن در كابل به كار خود پايان داد (خبر)
 کتاب «روز جهانی قدس» در افغانستان چاپ شد (خبر)
 برگزاري محفل انس با قرآن در كابل (خبر)
 برگزاري سلسله نشست‌هاي ديني و قرآني در افغانستان (خبر)
 افتتاح هفتمین نمایشگاه «بهار قرآن» در افغانستان (خبر)
 چاپ نشریه ادبي - فرهنگی «شعر به شعر» در افغانستان (خبر)
 چاپ کتاب «راه زندگی(1)؛ احترام به والدین» در افغانستان (خبر)
 اهداي بيش از 6 هزار جلد کتاب و نشریات به مراکز فرهنگی افغانستان (خبر)
 نمایشگاه کتاب دانشگاه استان پروان افغانستان برگزار شد (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی دانشگاه غور افغانستان تجهيز شد (خبر)
 برگزیده «مفاتیح الجنان» در افغانستان چاپ شد (خبر)
 رؤسا و اساتید دانشگاه‌های افغانستان به ایران آمدند (خبر)
 کتاب وصیتنامه سیاسی - الهی امام خمینی (ره) در افغانستان توزيع شد (خبر)
 نمایشگاه خط دوبیتی‌های امام خمینی (ره) در افغانستان گشایش یافت (خبر)
 چاپ کتاب «امام خمینی (ره) از ولادت تا رحلت» در افغانستان (خبر)
 محفل شعر «پیام‌آور الهی و بزرگداشت خیام نیشابوری» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 آغاز ششمین دوره تربیت مربی ترجمه و مفاهیم قرآن در افغانستان (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با شبكه يك تلويزيون افغانستان (خبر)
 دومین جشنواره ادبی «بوی باران» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 کتاب «شعر مرز نمی شناسد» چاپ شد (خبر)
 ترجمه رباعیات «حکیم عمر خیام» به زبان پشتو در کابل (خبر)
 ترجمه عهدنامه مالک اشتر به زبان پشتو در کابل (خبر)
 نمایشگاه «کتاب سعادت» در افغانستان افتتاح شد (خبر)
 برگزاري آيين بزرگداشت «روز سعدي» در افغانستان (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در افغانستان راه‌اندازي شد (خبر)
 سمينار «كوثر نور» در كابل برگزار شد/ لزوم بهره‌گيري از سيره حضرت زهرا(س) (خبر)
 جشن تکلیف دختران در كابل برپا شد (خبر)
 آموزش مديريت فرهنگ در كابل (خبر)
 تبيين ابعاد شخصيتي حضرت زهرا(س) در کابل (خبر)
 داستان «اشکی در گورستان» در افغانستان نقد و بررسی شد (خبر)
 دوره آموزش عکاسی در ننگرهار افغانستان برگزار شد (خبر)
 دوره آموزشی مدیران دبيرستان‌هاي افغانستان در شهر مقدس قم پايان يافت (خبر)
 دوره آموزشی عکاسی خبری- هنری در کابل پایان یافت (خبر)
 نشست «حضرت زینب (س) اسوه استقامت» در كابل برگزار شد (خبر)
 کابل ميزبان شعرخواني شاعران انقلاب شد (خبر)
 نشست «نقش خانواده و زنان در ايجاد سبك زندگي اسلامي» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 نشست «رهبر بی‌نظیر» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه عكس ايران در افغانستان برگزار شد (خبر)
 همایش ادبی «خوبان پارسی‌گو» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشنواره هفته فیلم ایران در کابل (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی «ایران سرزمین من» در کابل (خبر)
 اتحّاد و همبستگی مردم؛ مهمترين دستاورد انقلاب اسلامی ايران (خبر)
 نشست تخصصی دستاوردهای انقلاب اسلامی در کابل برگزار شد (خبر)
 کتاب «انقلاب آسمانی» در کابل منتشر شد (خبر)
 ویژه نامه سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کابل منتشر شد (خبر)
 اعزام اساتید افغانستان به جمهوری اسلامی ایران (خبر)
 احیای فرهنگ قرآنی از خدمات بزرگ امام خميني(ره) است (خبر)
 پايان دوره آموزش تربیت مربی احکام در کابل (خبر)
 آموزش شیوه‌های نوین مدرسه‌داری در کابل (خبر)
 نگاهي به اقدامات افغانستان در هفته وحدت (خبر)
 کتاب «فرهنگ بی ریشه» در کابل به چاپ رسید (خبر)
 انتشار کتاب «زن در آئینه اسلام» در افغانستان (خبر)
 ویژه‌نامه «کلام آسمانی» در افغانستان منتشر شد (خبر)
 برگزاري دوره تربيت مربي احكام در كابل (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران، سرزمين من» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه ایجاد اتاق ایرانشناسی در دانشگاه پروان افغانستان (خبر)
 نشست تخصصي «تدبر در قرآن كريم» از ديدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي در كابل (خبر)
 ضرورت توجه به فرهنگ كتابخواني در افغانستان (خبر)
 مراسم رونمایی چهارمین شماره از ماهنامه "در دری" در افغانستان (خبر)
 همايش شیر خوارگان حسینی در کابل برگزار شد (خبر)
 با همکاری اتاق ایران‌شناسی، مقام مولانا در كابل گرامي داشته شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه عاشورا در كابل (خبر)
 برگزاری نمایشگاه " از عاشورا تا ظهور" درکابل (خبر)
 برگزاري اختتامیه سومین دوره مسابقات قرآنی مدارس کابل (خبر)
 چاپ کتاب «جلوه های عاشورا» در افغانستان (خبر)
 مراسم بزرگداشت حافظ شیرازي در دانشگاه بیرونی افغانستان برگزار شد (خبر)
 برپایی نمایشگاه روز جهانی فرهنگ افغانستان در پپشاور (خبر)
 کتاب "شاه شمشاد قدان" در افغانستان منتشر شد (خبر)
 ظرفیت‌های همکاری فرهنگی افغانستان و ایران بسیار گسترده است (خبر)
 سمینار «حج، تجلی وحدت امت اسلامی» در کابل برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه عکس با نام "جمهوری اسلامی ایران" در دانشگاه بیرونی افغانستان برگزارشد (خبر)
 ویژه نامه خورشید خراسان در افغانستان به چاپ رسید (خبر)
 انتشار کتاب گلابی مقبول در کابل (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس " جنگ تحمیلی؛ دفاع در برابر تجاوز " در دانشگاه کابل (خبر)
 روز شعر و ادب فارسی در افغانستان گرامي داشته شد (خبر)
 چاپ کتاب "رنگ آمیزی امید" ویژه کودکان در افغانستان (خبر)
 قرائت شعر و نقد شعر شاعران افغان در كابل (خبر)
 مسابقه حفظ پنج جزء قرآن کریم در كابل برگزارشد (خبر)
 نشست "زندگی حضرت فاطمه معصومه(س) سرمشق زندگی ما" در كابل برگزار شد (خبر)
 جشنواره بین المللی امام رضا در کابل افتتاح شد (خبر)
 برگزاری جشن میلاد حضرت معصومه(س) در افغانستان (خبر)
 نمایشگاه عکس "جاذبه های گردشگری ایران" در افغانستان برگزار شد (خبر)
 چاپ کتاب"شهدای نٌخبه و مرزبانان اندیشه" در افغانستان (خبر)
 چاپ کتاب "بصیرت های اسلامی" در افغانستان (خبر)
 انتشار كتاب « طلوع انوار الهی» در افغانستان (خبر)
 جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را در کابل برگزار مي شود (خبر)
 كابل، ميزبان سمينارهاي علمي با موضوع امام ششم شيعيان بود (خبر)
 چاپ کتاب" مٌهر عنایت حق بر قامت فرشتگان زمین" در افغانستان (خبر)
 اهداي كتاب‌ رايزني فرهنگي ايران به وزارت فرهنگ افغانستان (خبر)
 دوره‌ي آموزش عکاسی خبری ايران در افغانستان به پايان رسيد (خبر)
 برگزاري نخستين دوره آموزش عکاسی خبری ویژه اصحاب رسانه افغانستان در کابل (خبر)
 برگزاری مسابقه بزرگ قرآنی در استان غزنین افغانستان (خبر)
 انتشار کتاب قدس قبله اول مسلمین در افغانستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه خیابانی عکس غزه در آتش در کابل (خبر)
 اجراي همخواني قرآني گروه تواشیح ثقلین در كابل (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس "غزه در آتش" در کابل (خبر)
 شركت رایزنی فرهنگی كشورمان در نمایشگاه بهار قرآن در کابل (خبر)
 استقبال از غرفه‌ ایران در نمایشگاه قرآن کابل (خبر)
 هرات پل ارتباطی شعرا و نویسندگان ایران و افغانستان (خبر)
 ششمین نمایشگاه بزرگ بهار قرآن در کابل افتتاح شد (خبر)
 چاپ کتاب ماه رحمت در كابل (خبر)
 امام خمینی (ره) احیاگر گفتمان دینی در جهان می باشد (خبر)
 ویژه نامه هجرت خورشید در كابل منتشر شد (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.