English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

استاد برجسته دانشگاه‌های تونس:

قيام امام خميني (ره) زمينه‌ساز دولت جهاني اسلام است

عمر التریکی، استاد برجسته دانشگاه‌های تونس در آيين بزرگداشت بيست‌وششمين سالروز ارتحال امام خميني (ره) كه به همت رايزني فرهنگي ايران در تونس برگزار شد، قيام امام خميني (ره) را زمينه‌ساز دولت جهاني اسلام دانست.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رایزنی فرهنگی ایران در تونس با همکاری سفارت کشورمان، روز پنجشنبه 14 خرداد، مراسمی به منظور بزرگداشت بيست‌وششمين سالروز ارتحال امام خميني (ره) را با حضور جمع زياي از سفرا، رؤسا و اساتید دانشگاه‌ها، نخبگان و اقشار مختلف جامعه تونس، در محل هتل گولدن تولیپ در پایتخت تونس، برگزار کرد.

این مراسم که با نمایشگاهی از عکس‌ها، جمله‌نوشته‌ها و فیلم‌هايي از زندگینامه امام (ره) همراه بود، با سخنرانی مجموعه‌ای از اندیشمندان به مدت دو ساعت، به طول انجاميد و در آن ابعاد مختلف سیره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفته شد.

مصلح بزرگ جهان اسلام

از جمله سخنرانان مصطفی بروجردی، سفیر كشورمان در تونس بود كه امام خمینی (ره) را یکی از بزرگ‌ترین مصلحان جهان اسلام معرفي كرد و گفت: ایشان با رهبری انقلاب اسلامی، مسیری مهم را پیش روی ایرانیان و جهان اسلام گشودند و وجود هزاران پژوهش وکتاب در زمینه انقلاب اسلامی به عظمت این حرکت امام (ره) تأکید دارد.

وي افزود: باید این پرسش مهم را مطرح کرد که نظر امام (ره) در مورد تحولات جهان معاصر چه بود و بر اساس چه مبانی و افکاری به آن می‌نگریست؟ برای پاسخ به این سؤال باید به شخصیت فقهی و فلسفی و عرفانی امام (ره) پرداخت و دانست که ایشان، انسان را خلاصه شده در مادیات و زندگی دنیوی نمی‌دیدند؛ بلکه دنیا را بر مبنای آیات و تعالیم اسلامی، مقدمه آخرت می‌دانستند و برای همین منظور، به دنبال کسب رضایت الهی و تلاش برای ایجاد جامعه‌ای اسلامی بودند.

سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود بيان كرد: تشکیل حکومت و یا نیل به قدرت سیاسی، اصل و هدف برای امام (ره) نبود؛ بلکه آن را مقدمه‌ای برای تحقق عدالت و مساوات و مبارزه با تمامی اشکال سیطره و کینه‌ورزی و دشمنی می‌دانستند و بر این اعتقاد بودند که  اسلام‌هراسی از جمله توطئه‌های استکبار جهانی است که از خلال آن تلاش می‌کند چهره اسلام را مخدوش كند.

بروجردی در پایان سخنانش، پیروزی‌های مستمر ملت ایران را در سایه توکل به ذات اقدس الهی و رهبری‌های خردمندانه امام (ره) و رهبری معظم انقلاب اسلامی علیرغم محاصره و تهدید و فشارهای وارده بر نظام اسلامی از سوی دشمنان مورد توجه قرار داد و آن را از جمله دستاوردهای پیوند عمیق میان ملت و رهبری دانست.

پس از آن هم  صادق رمضانی‌گل‌افزانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس، با قرائت فصولی از قانون اساسی ایران به عظمت اندیشه حضرت امام (ره) درطراحی نظامی بر مبنای عدالت و علم با مبارزه با ظلم و جهل اشاره کرد و گفت: انقلاب امام خمینی (ره) نمونه و الگویی برجسته و موفق از پیوند سنت و مدرنیته بود که این مسیر با رهبری‌های حکیمانه امام خامنه‌ای (مدظله العالي) ادامه دارد و هرروزه در جای جای جهان بشری و در میان آزادگان، برتعداد رهروان آن افزوده می‌شود.

امام (ره) زمينه‌ساز دولت جهاني اسلام

عمر التریکی، استاد برجسته دانشگاه‌های تونس هم در سخناني با بیان اینکه امام خمینی (ره) نخستین کسی بود که در عصر حاضر، دولت اسلامی تشکیل داد، گفت: تردیدی نیست که زمینه‌های تشکیل دولت جهانی اسلام با این مقدمه فراهم شده است و باید فراموش نکرد که بشریت امروز؛ برابر چالش‌های بزرگی قرار دارد که تنها با تمسک به انوار محمدی (ص) که امام خمینی (ره) نیزبا همان انوار حرکت خود را آغاز کرد، می‌تواند از این دايره پر پیچ و خم و تاریک عبور کند.

استاد دانشگاه الزیتونه افزود: شناخت امام خمینی (ره) یکی از ضرورت‌های عصر است؛ چرا که او مردی بود که توانست با تزکیه نفس و توکل به حضرت ربوبی و اتکا و اعتماد به ملت خود، بزرگ‌ترین امپراطوری را سرنگون سازد و اقتدار اسلام را در سطح جهانی در شکل حکومتی الهی ارايه كند.

 منیر کبتنی، از اساتید دانشگاه‌ها و امام جمعه مساجد تونس نيزدر سخنراني خود گفت: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) مهم‌ترین حادثه قرن بیستم بود. قرنی که در آن استعمارگران غرب و شرق دندان‌های خود را برای چپاول ملت‌های مستضعف و مسلمان تیز کرده بودند؛ ولی امام (ره) با اتکای به قدرت لایزال الهی و تربیت مردانی بزرگ چون شهید بهشتی، توانست آنچنان مشت محکمی بر دهان این مستکبران بکوبد که برای همیشه تاریخ فراموشش نخواهند کرد.

خطیب نماز جمعه تونس، توجه امام به مسأله فلسطین و وحدت اسلامی را دو شاخصه اصلی اراده ایشان برای پرهیز از هرگونه اختلاف میان امت اسلامی دانست و افزود: با مطالعه دقیق افکار و اندیشه‌ها و بیانات امام خمینی (ره) در قبل و پس از انقلاب اسلامی، حتی یک مورد که دلیلی بر نگرش ایشان به تفرقه مذهبی و قومیتی داشته باشد نمی‌توان یافت. بنابراين با قاطعیت می‌گویم که امام خمینی (ره) فقط رهبر ایرانیان نبود؛ بلکه او امام امت اسلامی بود.

سهام عزوز، استاد روابط بین‌الملل و علوم سیاسی دانشگاه‌های تونس هم در این مراسم، ضمن بیان ویژگی‌های عرفانی حضرت امام (ره) اظهار كرد: هنگامیکه به زیارت مرقد مطهرشان در ایران رفتم در آستانه ورود، احساس حرارتی وصف‌ناپذیر در درونم کردم؛ حرارتی که تمامی ایمان به خدا را در وجودم متجلی می‌کرد و با این عظمت بود که دریافتم امام خمینی (ره) مردی الهی بود که برای نجات بشریت قیام کرد و قیام او مؤید به تايیدات الهی بود.

اين متخصص علوم سیاسی دانشگاه‌های تونس افزود: ابعاد مختلف شخصیتی امام (ره) می‌طلبد که نشست‌های متعددی را برگزار کنیم.

وی با اشاره به ابعاد مختلف شخصیت امام (ره) گفت: ابعاد فقهی و سیاسی ایشان به گونه‌ای مهم است که تحولی را در فقه سیاسی ایجاد کردند که برای اساتید علوم سیاسی دستمایه بزرگی خواهد بود تا با رویکردی متفاوت به جهان سیاست بنگرند.

سهام عزوز افزود: شخصیت امام خمینی (ره)، شخصیت جامع و کاملی است که بین علم و عمل و فقه و عرفان و سیاست، پیوندی عمیقی ایجاد کرد و نمونه‌ای بی‌نظیر از انسانی خداگونه به جوامع بشری ارايه داد. ایشان دارای نگاهی عمیق پیرامون جهان اسلام و به خصوص فلسطین بودند و توانستند با بسیج علما و مردم، بدون ایجاد تزاحم با جهان، فصل جدیدی در مبارزه با ظلم و ستم را بگشایند.

ناجي انسان‌ها از ظلم و جور

حمدی الیوسفی، از حقوقدانان و وکلای برجسته تونسی هم در سخنراني خود، انقلاب امام خمینی (ره) را انقلاب پیروزی مستضعفین بر مستکبرین خواند و گفت: هرگز امام (ره) با اصطلاحاتی چون حقوق بشر و آزادی و دمکراسی و حقوق زن  و ... که در غرب به دروغ به آنها می‌پردازند و خود را پرچمداران آنها می‌دانند، مبارزه و مقابله نکرد؛ بلکه به همه آنها عمقی حقیقی بخشید.

اين حقوقدان تونسی در ادامه سخنانش گفت: انقلاب امام خمینی (ره) با تکیه بر چهار پایه اساسی به پیروزی رسید که اگر این عناصر در نهضت‌های دیگر یافت نشود، محکوم به شکست خواهد بود.

الیوسفی این عناصر چهارگانه را به این ترتیب تشریح کرد که هیچ جنبشی به پیروزی نمی‌رسد مگر آنکه پایه‌های مردمی محکمی داشته باشد، باید منبعث از تمدنی ریشه‌دار باشد، دشمن خود را مشخص کرده باشد و دارای رهبری و نخبگانی همسو با او که دارای بصیرت و آینده‌نگری باشند، باشد.

وي در پايان سخنان خود گفت: اینها از لوازم پیروزی یک قیام و جنبش به شمار می‌رود و امام خمینی (ره) با اطمینان و اعتماد به ملتش و با تکیه به اسلام اصیل محمدی (ص) و داشتن مردانی چون شهید بهشتی و شهید مطهری و امام خامنه‌ای، گام در وادی نجات انسان‌ها از ظلم و جور و فساد نهاد و به همین دلیل راهش ادامه دارد.

انتهاي پيام/


١٧:٢٦ - 1394/03/16    /    شماره : ٦٣١٧١٦    /    تعداد نمایش : ١٧٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه هنر خطاطی هستيم (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و تونس (خبر)
 ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است (خبر)
 پايان سیزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 تمجيد چهره دانشگاهي تونس از راه‌اندازي كتابخانه ايراني در كشورش (خبر)
 دهمین جشنواره تئاتر عربی در تونس (خبر)
 بزرگداشت روز جهاني زبان عربي در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايران در جشن ميلاد‌النبي (ص) تونس (خبر)
 تقدیر از گروه موسیقی روشندلان اعزامی از ایران در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در راديو فرهنگ تونس (خبر)
 اجراي موسیقی ایرانی در جشنواره روشندلان تونس (خبر)
 برگزاري نشست «آشنایی با ادبیات و شعر معاصر» در تونس (خبر)
 برگزاری سي‌وهفتمين جشنواره شعر توزر در تونس (خبر)
 شب شعر «زيبايي و معنويت در شعر فارسي» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «جامعه و فرهنگ تونس» (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 فرقانی: سازمان ملل متحد «روز روزنامه‌نگاری صلح» را اعلام کند (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 سومین مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 سومين مجمع علمي دانشگاه ايران و جهان عرب در تونس (خبر)
 سليماني: کشورهای اسلامی در جهان جدید سرنوشت مشترکی دارند/ مسلمانان برای تغییر سرنوشت مشترک خود باید با هم همکاری کنند (خبر)
 سومین مجمع علمی دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس آغاز به کار کرد (خبر)
 سومين مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس افتتاح مي‌شود (خبر)
 جشنواره هنري و صنايع دستي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 نخبگان تونسي علاقه وافري به فراگيري زبان فارسي دارند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در تونس توسعه مي‌يابد (خبر)
 نشست آشنايي با فرهنگ و تمدن ايراني در تونس (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 هفته فرهنگی تونس در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري «هفته فرهنگي سوريه» در تونس (خبر)
 ارايه كتاب‌هاي ايران‌شناسي در خانه فرهنگ نجم‌المدينه تونس (خبر)
 برگزاری همایش «چشم‌انداز وحدت اسلامی و چالش‌های آن» در تونس (خبر)
 برگزاری همایش «وحدت از منظر تمدن مدرن اسلامی» در تونس (خبر)
 قدرداني پدر شهید تونسی دفاع مقدس از جمهوري اسلامي ايران (خبر)
 دوره جديد آموزش خوشنويسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 شبي با فرهنگ و هنر ايراني در تونس (خبر)
 بررسی چالش‌های فرهنگی جهان اسلام در تونس (خبر)
 برگزاري نشست «ایران فرهنگی در جهان معاصر» در تونس (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه تواشیح «بصائر» در تونس (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «القدس تناديكم» در تونس (خبر)
 برگزاري نشست علمی نقش عرفان از منظر امام خمینی (ره) در تونس (خبر)
 برگزاري نمايشگاه «راه قدس» در تونس (خبر)
 پايان دوازدهمين دوره آموزش خط نستعليق در تونس (خبر)
 تأثير شاهنامه فردوسي بر شعر جهان عرب (خبر)
 فرهنگ و تمدن ايران منحصر بفرد است (خبر)
 همايش مبارزه با فساد در تونس (خبر)
 شركت هيأت سينمايي تونس در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر (خبر)
 قاریان و حافظان تونسي در تهران (خبر)
 کسب مقام دوم قاري ايراني در مسابقات تونس (خبر)
 پانزدهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس آغاز شد (خبر)
 پايان هفته فیلم ایران در تونس (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در تونس (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی خط و تذهیب در تونس (خبر)
 نمايشگاه كتاب تونس با شركت ايران افتتاح شد (خبر)
  تونس بازار مستعدی برای فعالین فرهنگی هنری ایران است (خبر)
 تنها خواسته پدر شهيد كمال كورسل (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 تجليل از شهيد محمد الزواري در تونس (خبر)
 برپايي نمايشگاه دستاوردهاي انقلاب اسلامي در تونس (خبر)
 هنرمند تونسي برج آزادي را به تصوير كشيد (خبر)
 اعلام برنامه‌های دهه فجر در تونس (خبر)
 افتتاح نمايشگاه جلوه‌هاي تمدن ايران اسلامي در تونس (خبر)
 روزنامه‌نگار تونسی: طرح راهبردي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران منجر به اعتلاي جهان اسلام مي‌شود (خبر)
 پژوهشگر تونسي: ایران نقش مهمی در دفاع از امت اسلامی دارد/ تكيه بسیاری از مسلمانان به ایران (خبر)
 تمجيد نخبگان تونس از دستاوردهاي ايران اسلامي (خبر)
 نمايش آخرين برگ در تونس (خبر)
 اختتاميه جشنواره تئاتر كودكان تونس (خبر)
 موسيقي ايران نياز جوانان تونسي است (خبر)
 ايران قدرت رسانه‌اي خود را در جهان عرب افزايش دهد (خبر)
 انتشار كتاب سازگاري انديشه‌‍‌هاي خضر حسين و امام خميني (ره) در تونس (خبر)
 آخرین برگ در تونس (خبر)
 هنرهاي نمايشي ايران فاخر است (خبر)
 سفر متخصص كلام اسلامي تونس به ايران (خبر)
 درخشش هنرمندان ايراني در جشنواره موسيقي روشندلان تونس (خبر)
  برگزاري نشست بين‌المللي «صوفيه و جهاد» در تونس (خبر)
 درخشش گروه تئاتر «سيمرغ» ايران در تونس (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با فرهيختگان تونسي (خبر)
 پيشرفت علمي زنان ايراني قابل تحسين است (خبر)
 معرفي فرهنگ ايران از شبکه رادیو مجازی تونس (خبر)
 گروه موسيقي ديني و صوفي تونس در راه تهران (خبر)
 ايران زادگاه تصوف و عرفان است (خبر)
 ايران در عرصه‌ فرهنگي در تونس بسيار فعال است (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي تاريخ اباضيه در تونس (خبر)
 علاقه هنرمندان تونسی به هنر ایرانی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مدیرکل فرهنگ استان الکاف تونس (خبر)
 پايان‌ كار جشنواره موسیقی سوسه تونس با اجراي هنرمندان ایرانی (خبر)
 بررسی مقامات مشترک موسیقی ایرانی و عرب در تونس (خبر)
 تشريح تاریخ موسیقی ایران در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 بررسي به تصويركشيدن چهره انبياء در تونس (خبر)
 تازه‌هاي نشر بازار كتاب تونس (خبر)
 شعر عاشورایی و مرثیه‌خوانی در تونس بررسي مي‌شود (خبر)
 تقدير از فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 حمايت وزارت فرهنگ تونس از فعاليت هاي فرهنگي ايران (خبر)
 رايزني‌هاي فرهنگي و علمي ايران در تونس (خبر)
 جشنواره تئاتر قرطاج تونس ميزبان تئاتر ايراني (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با نويسنده تونسي (خبر)
 جایگاه والاي ایران در عرصه هنر بر كسي پوشيده نسيت (خبر)
 حكام سعودي به دنبال اختلاف بین صفوف مسلمانان هستند (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه منوبه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 زنان ايراني الگوي خوبي از زن مسلمان هستند (خبر)
 جوانان تونسي متأثر از افكار شهيد مطهري هستند (خبر)
  حضور سادات حسني در شمال آفريقا سد انتشار افكار وهابيت است (خبر)
 نويسندگان و ايران‌شناسان تونسي تكريم شوند (خبر)
 ذائقه فرهنگي مردم تونس به فرهنگ ايراني بسيار نزديك است (خبر)
  انديشه‌هاي حضرت امام (ره) فانوسي براي جوامع اسلامي است (خبر)
 تمدن ايران و اسلام در تونس بررسي می‌شود (خبر)
 گرامیداشت عباس کیارستمی در جشنواره فیلم قلیبیه تونس (خبر)
 ايران در برگزاري هفته فرهنگي تونس همكاري كند (خبر)
 ايران اسلامي پیشرو در فعاليت‌هاي قرآنی است (خبر)
 نشر انديشه‌هاي حضرت امام (ره) در نشريه «جوهر‌الاسلام» تونس (خبر)
 نشست «جایگاه خط نستعلیق در جهان اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 راه‌اندازي فراكسيون بين‌المللي حمايت از فلسطين در پارلمان تونس (خبر)
 بزرگداشت عبدالله الزواري از رهبران حزب النهضه تونس (خبر)
 حمایت انجمن و اتحادیه ناشران تونسی از مقاومت فلسطين (خبر)
 شعرخواني جمال نصاری در راديو تونس (خبر)
 ساخت نمايشنامه «داله» در تونس (خبر)
 سینمای ایران داراي ظرفیت و پتانسیل بالایي است (خبر)
 زندگی امام خميني (ره) درس بزرگی برای جامعه اسلامی است (خبر)
 بررسي زندگی حضرت امام (ره) در راديو «وطنيه» تونس (خبر)
 بررسي جايگاه شاعران پارسي‌گوی ایرانی در تونس (خبر)
 گراميداشت دهمين سال تأسيس رادیو فرهنگ در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی تونس آغاز به كار كرد (خبر)
 بررسي مسابقات بين‌الملي قرآن ايران در راديو تونس (خبر)
 تمجيد انديشمند تونسي از انديشه‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري دومین جشنواره بین‌المللی هنر معاصر در تونس (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با فرهيختگان تونسي (خبر)
 برگزاري دوازدهمين دوره آموزشی خط نستعلیق در تونس (خبر)
 حضور حافظان قرآن کریم تونس در مسابقات قرآن كريم ايران (خبر)
 معرفي کتاب «آخرین روزهاي زندگي پیامبر(ص)» در تونس (خبر)
 دوره آموزش فیلمنامه‌نویسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره فیلم «قرطاج» تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 مصاحبه راديويي رايزن فرهنگي كشورمان با راديو تونس (خبر)
 ایران را با هنر و فرهنگ برتر می‌شناسیم (خبر)
 پايان جشنواره شعر مقاومت دانشجويي در تونس (خبر)
 هفته فرهنگي تونس در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در «روز فرهنگ» تونس (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان كارگاه آموزش هنر و تذهيب ايراني ـ اسلامي در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس برگزار شد (خبر)
 رونمایی «مصحف شریف» و «صحیح بخاری» در تونس (خبر)
 کارگاه آموزش «فیلمنامه‌نویسی» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 كارگردان تونسي از «سلحشور» تمجيد كرد (خبر)
 بزرگترین جشنواره موسیقی آفریقا در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري آيين جشن سی‌وهفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در تونس (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت دهه فجر در مدرسه ايران در تونس (خبر)
 معرفي پل طبیعت تهران در جشنواره هنر تونس (خبر)
 پايان دهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برگزاري نشست گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در تونس (خبر)
 طراح پل طبیعت تهران مهمان ويژه جشنواره میراث فرهنگی تونس است (خبر)
 برگزاري جشنواره‌هاي بين‌المللي تئاتر تونس (خبر)
 شرکت علما و اندیشمندان تونسي در کنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 ريیس جدید بیت‌الحکمه تونس منصوب شد (خبر)
 نمایشگاه عکس «تونس در قلب‌های ما» برگزار شد (خبر)
 تمدن ایران غنی‌ترین تمدن‌ها در طول تاريخ است (خبر)
 تعامل دانشگاه زیتونه تونس با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 جشنواره موسيقي روشندلان در تونس برگزار شد (خبر)
 نگاه جهان اسلام به ایران و دستاوردهای آن است (خبر)
 ایران جایگاه رفیعی در دنیا و جهان اسلام دارد (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه سوسه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 نشست «گفت‌وگوهاي ايران و عرب» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته فیلم ایران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 شبکه رادیويی مجازی تونس با برنامه‌هاي ايراني غني مي‌شود (خبر)
 آماده پخش سريال هاي ايراني و آموزش زبان فارسي از تلويزیون تونس هستيم (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللي «تاریخ اباضیه» در تونس (خبر)
 تعاملات فرهنگی بین ملت‌ها راه مقابله با افراط‌گرايی است (خبر)
 آسيب‌شناسي دوره‌هاي آموزش زبان فارسي در تونس (خبر)
 سياست‌هاي حكيمانه ايران باعث افتخار علماي جهان اسلام است (خبر)
 همايشي براي محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي در تونس برگزار شد (خبر)
 جشنواره قرطاج تونس خواستار نمايش فيلم «محمد رسول الله (ص)» (خبر)
 تونس خواستار راه‌اندازي مركز مطالعات علوم قرآني معاصر با ايران شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مركز فرهنگي ابن خلدون تونس (خبر)
 دوره جديد آموزش زبان فارسي در تونس آغاز شد (خبر)
 آمادگي انجمن تونسي براي ميزباني از هنرمندان ايراني (خبر)
 هيأت دانشگاهي تونس در راه ايران (خبر)
 امروز عالی‌ترین روابط را با ایران داریم/ برگزاري هفته فرهنگی تونس در تهران (خبر)
 عرضه كتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» در تونس (خبر)
 انتشاركتاب «مقامات مشرقی در موسیقی معاصر تونسی» در تونس (خبر)
 تمجيد مربي تونسي از فوتبال ايران (خبر)
 جشنواره «شعر انقلاب» در تونس برگزار شد (خبر)
 تمجيد رایزن فرهنگی ایران از نقش زنان مسلمان در ارتقای سطح فرهنگ تونس (خبر)
 «مفهوم فلسفی وجود» در نگاه قاسم شعیب (خبر)
 فیلم کوتاه «آق گل» از ایران جایزه دوم را به خود اختصاص داد (خبر)
 نمايش فیلم‌هاي کوتاه ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم غیرحرفه‌ای تونس (خبر)
 نخستين دوره بازآموزی زبان فارسی در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش «خط نستعلیق» و «زبان فارسی» در تونس (خبر)
 جشنواره‌هاي ماه مبارك رمضان در تونس اجرا شد (خبر)
 تقدير وزارت فرهنگ تونس از خوشنویس كشورمان (خبر)
 كتاب «قطره‌هایی از دریای اندیشه‌های گوهربار امام و رهبری» در تونس منتشر شد (خبر)
 امام خميني(ره) الگويي برای هر آزاده‌ای است (خبر)
 نمايشگاه تابلوهاي هنري در تونس برپا مي‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی «حقیقت زن در نگاه اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 نهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس آغاز شد (خبر)
 تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در برنامه زنده رادیویی در تونس (خبر)
 «اتاق ایران» در دانشگاه المنار تونس راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 امام خامنه‌ای مسیر امام خمینی (ره) را دنبال می‌کند (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.