English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات با نهادهاي فرهنگي و علمي تركيه

حجت‌الااسلام محمدجواد ابوالقاسمي، معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،به منظور ديدار و گفتگو با برخي از نهادهاي فرهنگي و علمي تركيه، به اين كشور سفر كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الااسلام محمدجواد ابوالقاسمي كه براي شركت در سمپوزيوم دو روزه كربلا، به تركيه سفر كرده بود، در اين سفر علاوه بر ديدار با سفير كشورمان در آنكارا در جلسه هم‌اندیشی اساتید ایرانی با اساتید دانشکده الهیات ترکیه و همچنين در مراسم گرامیداشت فردوسی در آنکارا شركت و با اكرم كلش، معاون حج و فعالیت‌های قرآنی سازمان دیانت تركيه، ديدار و گفت‌وگو كرد. آنچه در ادامه منتشر مي‌شود، گزارشي از اين برنامه‌ها است.

ملاقات با سفیر ایران در آنکارا

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، روز شنبه 26 ارديبهشت، با حضور در سفارت ایران در آنکارا، با بیکدلی، سفیر كشورمان، دیدار کرد.

ابوالقاسمی در این دیدار ضمن قدرداني از حمایت‌های سفیر از برنامه‌های رایزنی فرهنگی و ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف در راستای پیشبرد و توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و ترکیه، اذعان کرد که علاوه بر فعالیت‌های متنوع فرهنگی که از سوی سازمان‌های مختلف داخل کشور در ترکیه انجام می‌گیرد، به صورت رسمی، سه نهاد تعریف شده از ایران، مسئولیت راهبردی فعالیت‌های فرهنگی ایران در ترکیه را بر عهده دارد که عبارتند از: رایزنی فرهنگی در آنکارا و دو وابستگی فرهنگی در استانبول و ارزروم.

وي در ادامه تحلیلی جامع از استراتژی‌ها و برنامه‌های عملیاتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اولویت‌بندی کشورها و همچنین انعطاف برنامه‌های فرهنگی متناسب با شرایط کشورهای مختلف را ارايه داد.

در ادامه بيكدلي،  سفیر كشورمان هم حمایت و پشتیبانی خود را از برنامه‌های  فرهنگی مشترک و برنامه‌ریزی در خصوص توسعه روابط فرهنگی با کشور ترکیه اعلام کرد.

وی تأکید کرد كه به دلیل علايق و فرهنگ مشترک دیرینه بین ملت ایران و ترکیه در حوزه فیلم و کتاب و رسانه و ارتباطات دانشگاهی، بیش‌ترین زمینه همکاری وجود دارد.

شركت در جلسه هم‌اندیشی اساتید ایرانی با اساتید دانشکده الهیات ترکیه

با هماهنگي رایزن فرهنگی ايران در تركيه و ريیس دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا، نشست مشترکی با حضور دین‌پرور، ريیس بنیاد نهج‌البلاغه، ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امیدی، کارشناس دفتر مطالعات و تحقیقات و صفرخانی، رایزن فرهنگی كشورمان در تركيه در دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا برگزار شد.

در ابتداي این نشست، ابوالقاسمی، معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با توجه به مسئولیت خود در سازمان سمت (معاون بين‌الملل اين سازمان) به تشریح فعالیت‌ها و کتب منتشره در حوزه‌های محتلف علوم انسانی و سیر تأسیس سازمان سمت پرداخت و با اشاره به ضرورت بازشناسی علوم انسانی با فلسفه اسلام و مبانی قرآن و سنت پیامبر (ص) و نقد دینی علوم انسانی پرداخت و  فهرست گزیده آثار منتشره سازمان سمت به زبان ترکی استانبولی را در اختیار حاضران قرار داد.

با ملاحظه عناوین آثار منتشره، اساتید دانشکده الهیات آنكارا ضمن ارج نهادن به این اقدام در خصوص ضرورت تدوین کتب علوم انسانی بر مبنای اندیشه‌های دینی و تفکرات اسلامی و تبادل نظر بین اهل تحقیق در دو کشور تأکید کردند و در ادامه در خصوص  نحوه تدوین کتب دانشگاهی و شیوه استفاده از آن و به خصوص کتب و آثاری که به مسایل جدید و مستحدثه نظیر فقه و طب می‌پردازد، مطالبی بیان كردند و درخواست همکاری و بهره‌مندی از تجربه ایران را داشتند.

پس از آن ابوالقاسمی، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، توضیحاتی را در اين باره ارايه داد و مقرر شد كه پس از بررسی عناوین و انتخاب کتب مورد نیاز در خصوص همکاری در ترجمه و نشر آن گفت‌وگو شود.

سپس صفرخانی، رايزن فرهنگي كشورمان در تركيه، به موضوع بعثت پیامبر (ص) اشاره و ضرورت هم‌اندیشی اساتید و فرهیختگان دو کشور در خصوص بررسی شیوه‌های انتقال اندیشه‌ها و آموزه‌های پیامبر اسلام (ص) که هدف از بعثت را توسعه آموزه‌های اخلاقی و اتمام و اکمال مکارم اخلاق بیان می‌کند را مطرح کرد.

در ادامه دین‌پرور، در سخناني به ضرورت توجه به آموزه‌های دینی و اخلاقی و باز نشر آن در میان مردم پرداخت و از اساتید دانشکده الهیات و نقش آنان در این زمینه گفت و از برنامه‌های اين اساتيد در این خصوص سؤال کرد.

ريیس دانشکده الهيات آنكارا این موضوع را از وظایف سازمان دیانت برشمرد و اشاره کرد كه در عین حال، اساتید دانشکده الهیات در این خصوص به سازمان دیانت کمک می‌كنند و خودش و برخی از اساتید دانشكده در هیأت امنای سازمان دیانت حضور دارند.

وی سپس در این خصوص به پروژه بزرگ چاپ و انتشار مجموعه حدیثی اشاره کرد و به معرفی بنیامین، مسئول این پروژه و از اعضای هیأت امنای سازمان دیانت پرداخت.

پس از آن بنیامین، در سخناني ضمن تشریح این پروژه، به انتخاب اساتید مبرز برای این موضوع و انتخاب کتب حدیثی و گزینش احادیث از بین احادیث متعدد اشاره کرد و گفت كه گزینش احادیث از منابع متقن اهل سنت و در حوزه حکمت‌ها و اخلاقیات و کلیات موضوعاتی مانند نماز و حج و وضو و .. است که بیش‌تر ناظر به فلسفه و باورهاست و جزییات را در بر نمی‌گیرد.

وی همچنين اشاره کرد که این مجموعه تا كنون در 10 مجلد منتتشر شده است و در اختیار اندیشمندان به ویژه ائمه جماعات مساجد قرار گرفته و از این طریق برای مردم عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی سپس در این خصوص به سؤالات اساتید ایرانی در خصوص چارچوب انتخاب احادیث اشاره كرد و سپس در خصوص فقه‌الحدیث و شیوه‌های نقد و بررسی احادیث در اهل سنت و شیعه مباحثی مطرح شد.

ابوالقاسمی در این خصوص توضیحاتی را ارايه داد و افراد حاضر در خصوص نحوه بازنشر آموزه‌های دینی در بین مردم و اندیشمندان و علما صحبت كردند و توافق شد در این زمنیه بیش‌تر از گذشته در قالب‌های همایش و نشست‌های علمی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی تبادل نظر صورت بگیرد و قرار شد در صورت امکان سه کارگاه آموزشی از طرف صاحب نظران و متخصصان شیعی و ایرانی در سه حوزه «شیوه‌های تفسیری علامه طباطیایی» «علم‌الحدیث و رجال و درایه‌الحدیث» و «نقد الحدیث» در دانشکده الهیات آنکارا برگزار شود و متقابلاً این سه کارگاه برای بیان شیوه‌های طرف ترک در ایران برگزار شود.

ديدار با معاون حج و فعالیت‌های قرآنی سازمان دیانت

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و صفرخانی، رایزن فرهنگی ايران در تركيه با اکرم کلش، معاون حج و فعالیت‌های قرآنی سازمان دیانت تركيه در محل اين سازمان ديدار كردند.

در ابتداي این نشست اکرم کلش، به روابط فرهنگی و دینی ايران و تركيه و ضرورت همکاری بین دو کشور اشاره و به هم‌فکری و هم‌اندیشی و استفاده از تجربیات دو کشور تأكيد كرد.

در ادامه ابوالقاسمی، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در سخناني به سه حوزه همکاری فرهنگي بين ايران و تركيه اشاره کرد. وي در توضيح اين بخش از سخنان خود، به فعالیت‌های قرآنی در زمینه آموزش روخوانی قرآن، حفط قرآن و آفرینش‌های هنری قرآنی اشاره کرد و تجربه بیش از 30 ساله ایران در زمینه آموزش روخوانی در یک ماه و حفظ قرآن در یک سال و آمادگی برای انتقال این تجربه‌ها را اعلام كرد.

وی سپس به موضوع علوم اسلامی و ضرورت تدوین علوم اسلامی و انسانی با مبانی نظری اسلامی اشاره کرد و تجربه کشورمان در تدوین کتب دانشگاهی با جهت‌گیری اسلامی برای دانشگاه‌ها را يادآور شد و ضمن دراختیار قرار دادن فهرست گزیده کتب منتشره به زبان ترکی استانبولی در ايران، آمادگی انتقال تجربه و همکاری در تدوین و ترجمه کتب مورد توافق را اعلام و بیان كرد: با توجه به مشکلات موجود در جهان اسلام و سوءاستفاده از احساسات پاک دینی جوانان در جهان اسلام و به ویژه دانشگاهیان و فرهیختگان توسط گروه‌های افراطی و تکفیری، ضرورت آشنایی جوانان در قالب کتب آموزشی از اهميت بالايي برخوردار است.

ابوالقاسمي در پايان به ضرور ت همکاری و هم‌فکری دو طرف در حوزه مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی و تقریب مذاهب اشاره

پس از آن اکرم کلش در سخناني دوباره ضمن تشکر از پیشنهادات طرف ایرانی در خصوص آموزش روخوانی و حفظ قرآن و آفرینش‌های هنری قرآنی و ضرورت بهره‌مندی از این تجربیات و همکاری در این حوزه‌ها، از  اقدام ايران در تدوین علوم اسلامی و انسانی منطبق با مبانی تفکر اسلامی تقدیر كرد و ضرورت تبادل نظر و بهره‌مندی از تجربیات دو کشور و همچنين علاقمندی ترکیه را در این خصوص ابراز كرد.

وي همچنين خواستار اعزام دو نفر از سوی سازمان دیانت برای آشنایی بیش‌تر در این حوزه‌ها به ایران شد که مورد موافقت حجت‌الاسلام ابوالقاسمی قرار گرفت و مقرر شد در این خصوص و در حوزه فعالیت‌های قرآنی و هم‌فکری در حوزه تقریب و مبارزه با افراط‌گرایی، با برگزاری جلسات و ملاقات با رایزن فرهنگی ايران در تركيه، برنامه‌های مناسبی طراحی و اجرا شود.

شركت در مراسم گرامیداشت فردوسی در آنکارا

خبر ديگر از تركيه اينكه روز پنجشنبه 25 اردیبهشت مصادف با روز گرامیداشت فردوسی، مراسمی در مرکز آموزش زبان فارسی رايزني فرهنگي ايران در تركيه برگزار شد.

در این مراسم که با حضور ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات و صفرخانی، رایزن فرهنگي ايران در تركيه و جمعی از ترک‌های علاقمند به زبان فارسی برگزار شد، سخنرانان از نقش فردوسی در احیای زبان فارسی سخن گفتند.

در ابتدای مراسم یکی از دانش‌آموزان زبان فارسی مرکز، زندگینامه فردوسی را شرح داد. سپس صفرخانی با ایراد سخنرانی، به جایگاه مهم روابط فرهنگی ایران و ترکیه و اهمیت فراگیری زبان فارسی و نقش و جایگاه فردوسی در زبان و ادبیات فارسی اشاره کرد. 

سپس در ادامه برنامه ابوالقاسمی، به بیان نفش کلیدی فردوسی در زنده نگه داشتن زبان فارسی بعد از ورود اسلام به ایران پرداخت.

وي همچنین به وجود اسلام، توحید و عقل، به عنوان سه عنصر در اشعار این شاعر بزرگ اشاره کرد.

در ادامه برنامه یکی از دانش‌آموزان مدرسه جمهوری اسلامی ایران در آنكارا، با همراهی آهنگ، به نقالی اشعاری از شاهنامه پرداخت.

در قسمت آخر برنامه نيز امامی، استاد مدعو زبان فارسی در دانشگاه آنکارا، درباره مراحل نگارش شاهنامه توضیحاتی داد.

وي با نگاه علمی، بخش‌بندی‌های شاهنامه را برای حضار توصیف کرد و نگاه هستی‌شناسانه و جهان‌شناختی را در اندیشه فردوسی برشمرد و با بیان اشعاری از اولین سروده‌های فردوسی به جایگاه انسان در خلقت و اینکه انسان و انسان کامل ابتدا و انتهای خلقت را به خود اختصاص داده و از نقش و مرتبه بلندی در هستی برخوردار است، سخن گفت.

انتهاي پيام/


١٧:٤٣ - 1394/02/29    /    شماره : ٦٣٠٧٣٨    /    تعداد نمایش : ١٦٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نشست آشنایی با ویژگی‌های عید نوروز در ترکیه (خبر)
 درخشش تاریخ و فرهنگ ایران در دانشگاه آبانت عزت تركيه (خبر)
 معرفي جاذبه‌هاي فرهنگي ايران در نمایشگاه گردشگری تركيه (خبر)
 اختتامیه دوره دانش‌افزایی مدرسین زبان فارسی در تركيه (خبر)
 كارگاه آموزشی بررسی دیدار شمس و مولانا در تركيه (خبر)
 برگزاري چهارمین نشست ادبی در آنکارا (خبر)
 برگزاري مرحله مقدماتی پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در ترکیه (خبر)
 هنر ترکیه متأثر از هنر ایران است (خبر)
 ویژه‌نامه روزنامه «دنیا» در تركيه منتشر شد (خبر)
 برگزاري نشست «بررسی اشعار نیما یوشیج» در آنكارا (خبر)
 اعطای بورسیه تحصیلی و اعزام دانشجويان تركيه به ایران (خبر)
 نشست «تبیین چهار دهه دستاورد انقلاب اسلامی ایران» در ترکیه (خبر)
 اندیشمندان اسلامی ترکیه در کنفرانس فقه و قانون حضور مي‌يابند (خبر)
 نشست «چشم‌انداز ایران‌شناسی در ترکیه» در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار معاون مجمع تقریب مذاهب اسلامی با چهره‌هاي ديني و سياسي تركيه (خبر)
 اجراي موسيقي «نجوا» در آنكارا (خبر)
 تشرح فعالیت‌های رايزني فرهنگي ايران در تركيه به مناسبت دهه فجر (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري شهادت حضرت زهرا (س) در آنکارا (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با معاون امور زنان سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی ايران و تركيه (خبر)
 سفر گردشگران ترکيه‌اي به ایران (خبر)
 هفته‌های فرهنگی ايران و تركيه برگزار شود (خبر)
 کتاب «ماجراهای فکر فلسفی» استاد دینانی در تركيه منتشر مي‌شود (خبر)
 هم‌انديشي گفتمان فرهنگی ایران و ترکیه در آنكارا (خبر)
 تبریز میزبان نگاه هنرمندان ترک به ایران (خبر)
 گسترش همکاری شهر کتاب ايران و انجمن ایران‌شناسی ترکیه (خبر)
 بررسي استعدادهای ادبی بانوان ایرانی در تركيه (خبر)
 بررسی آثار و اندیشه‌های پروین اعتصامي در تركيه (خبر)
 انتشار سومين شماره مجله «ایرانیات» در ترکیه (خبر)
 انتشار کتاب «تاریخ صفوی» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 دیدار سفير و رايزن فرهنگي ايران با رییس دانشگاه ییلدریم بایزید تركيه (خبر)
 انتشار کتاب «داستان‌های ادبیات معاصر ایران» به زبان تركي استانبولي (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «بررسی جایگاه زنان در ادبیات معاصر ایران» در آنکارا (خبر)
 فیلم «آواز گنجشک‌ها» در تركيه اكران مي‌شود (خبر)
 همایش جایگاه زنان نویسنده ایران در ادبیات معاصر فارسی در تركيه برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه کتاب شهر وان ترکیه افتتاح شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 طرح «تاپ» در تركيه توسعه مي‌يابد (خبر)
 نمایشگاه «اردبیل رنگارنگ» در آنکارا افتتاح شد (خبر)
 همكاري شهرهاي خوي ايران و قونيه تركيه در حوزه شمس و مولانا (خبر)
 انتشار دومين شماره مجله «روشنا» در آنكارا (خبر)
 انتشار کتاب «جغرافیای سیاسی ایران» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
  آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 دعوت از ايران براي شركت در نمایشگاه‌هاي کتاب و صنایع دستی ترکیه (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري هنرمند معلول ايراني در تركيه برپا مي‌شود (خبر)
 خواستار حضور سينماي ايران در جشنواره فيلم كودك آنكارا شد (خبر)
 ايران با تکیه بر آموزه‌های اسلام مشكلات جهان را حل مي‌كند (خبر)
 زنان خبرنگار تركيه‌اي مشاهدات خود از ايران را بيان كردند (خبر)
 برگزاري نشست ادبی حافظ‌خوانی در آنكارا (خبر)
 ديدار آيت الله اراكي با ريیس حزب سعادت ترکیه (خبر)
 بی‌‌توجه به اتفاقات جهان اسلام زندگی نكنيم (خبر)
 کنفرانس وحدت اسلامی در آنكارا برگزار شد (خبر)
 تبادل تجربيات ديني ايران و تركيه (خبر)
 آمادگی برج میلاد برای میزبانی از جشنواره فرهنگی کچه اورن تركيه (خبر)
 برگزاري «شب ایران» در جشنواره شب‌های رمضان آنكارا (خبر)
  افتتاح غرفه فرهنگی ایران در جشنواره شب‌های رمضان آنكارا (خبر)
 نوای موسیقی ایرانی در آنکارا طنین‌انداز شد (خبر)
 رمضان فرصتی برای انس بیشتر مؤمنان با قرآن مجید است (خبر)
 اجراي گروه تواشیح «سفیران نور» در مساجد آنكارا (خبر)
 هنرمندان ترکیه‌ای ایران را بسيار زیبا و مدرن یافتند (خبر)
 توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ترکیه (خبر)
 اهداي جوایز چهارمین المپیاد سراسری زبان فارسی تركيه (خبر)
  معرفي فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در جشنواره فرهنگ ملل تركيه (خبر)
 بررسی فعاليت‌هاي مرکز آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 برپايي نمایشگاه هنرمندان ترکیه در تبریز (خبر)
 افتتاح نمایشگاه آثار هنر خطاطی و تذهیب در آنکارا (خبر)
 نمايش آثار هنرمندان ايراني در گالري «گل پرتقال» تركيه (خبر)
 نمايش هنر ایرانی اسلامی در آنكارا (خبر)
 تصویب قانون تدریس زبان فارسی در مدارس ترکیه بسیار ارزشمند است (خبر)
 ارزش‌های فرهنگی ملت‌ها منجر به توسعه همكاري مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسي از راهبردهاي اصلی ایران است (خبر)
 برنامه فرهنگي ايران در فرودگاه بين‌المللي «اسن بوغا» آنكارا برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید معاون رایزنی فرهنگی ايران از دانشگاه کریک قلعه تركيه (خبر)
 دانشجویان ترکیه‌ای واحدهای درسی خود را در ایران می‌گذرانند (خبر)
 شركت قاریان ترکیه‌ای در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاري چهارمین المپیاد زبان فارسی در تركيه (خبر)
 به دنبال راه‌اندازی رشته مطالعات ایران‌شناسی هستيم (خبر)
 نمایشگاه کتاب دنیزلی تركيه پایان يافت (خبر)
 شركت حجاج ايراني در مناسك حج امسال باعث خرسندي است (خبر)
 نمایشگاه هنری ترکیه در تبريز برپا مي‌شود (خبر)
  انتشار کتاب «ایران در یک نگاه» در آنكارا (خبر)
 انتشار کتاب «ایران از نگاه گردشگران ترک» در آنكارا (خبر)
 بررسی شعر و ادبیات فارسی در طرابوزان (خبر)
 انتشار کتاب «نوروز در فرهنگ مشترک ما» در آنكارا (خبر)
 جشن نوروز ايراني در آنكارا با نواي موسيقي گروه «ارديبهشت» (خبر)
 افتتاح دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت گردشگری آنکارا (خبر)
  برگزاري نشست آشنایی با ویژگی‌های نوروز در تركيه (خبر)
 طنین نوای موسیقی ایرانی در قونیه (خبر)
 سفر تورگردانان تركيه‌ به ايران (خبر)
 سفر گردشگران تركيه به ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد مجله «آشنا» به زبان تركي استانبولي (خبر)
 مراسم فارغ‌التحصیلی فارسي‌آموزان در آنكارا (خبر)
 اعزام مدیران مدارس منطقه باقرکوی استانبول به ايران (خبر)
 اعزام اساتيد زبان فارسی ترکیه به ايران (خبر)
 ايران دارای جاذبه‌های گردشگری است (خبر)
 نمایشگاه کتاب آنکارا افتتاح شد (خبر)
 رسائل ایران منتشر مي‌شود (خبر)
 ایران و ترکیه در مسير گسترش روابط فرهنگی (خبر)
 نشست پیامبر اكرم (ص) در نگاه مولانا در آنكارا (خبر)
  برگزاري نشست علمی «مولانا و روابط ایران و ترکیه» در آنكارا (خبر)
 برگزاري کنفرانس «آناتولی شاهراه تمدن‌ها» در تركيه (خبر)
 کنفرانس «آناتولی شاهراه تمدن‌ها» در آنكارا برگزار مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت آیت‌الله موسوی‌اردبیلی در ترکیه (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در آنكارا (خبر)
 دومين هفته فيلم ايران در شهر وان تركيه برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار نقاشي‌ خود را در ايران برگزار مي‌كنم (خبر)
 اکران فیلم محمد رسول‌الله (ص) در آنكارا (خبر)
 شب شعر مولانا در تركيه (خبر)
 فیلم محمد رسول‌الله(ص) در ترکیه اکران می‌شود (خبر)
 تأكيد ریيس سازمان دیانت ترکیه بر حضور ايرانيان در مراسم حج (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان آموزشي رایزنی فرهنگی ایران در آنكارا (خبر)
  آغاز ویژه‌برنامه‌های محرم رايزني فرهنگي ايران در آنکارا (خبر)
 بررسی حقوقی حادثه منا در آنکارا (خبر)
  سمپوزیوم بین‌المللی غدیرخم در تركيه برگزار شد (خبر)
 جهان اسلام نیازمند تفاهم است (خبر)
  نشریه مطالعات ایرانی منتشر مي‌شود (خبر)
 اهداي كتاب هاي ايراني به پاتوق فرهنگی «کتاب و حیات» آنكارا (خبر)
 آغاز ترم تابستانی دوره آموزش زبان فارسي در آنكارا (خبر)
 ديدار ريیس بنیاد فرهنگ تركيه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 ايران و تركيه به دنبال ساخت مشترك فيلم «مولانا» (خبر)
 انتشار كتاب‌شناسي ايران در تركيه در سال 2009 (خبر)
 انتشار نهج‌البلاغه پارسی به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 آغاز چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن كريم ترکیه (خبر)
 موسيقي ايراني در آنكارا طنين‌انداز شد (خبر)
 گشایش نمایشگاه هنر نگارگری و مینیاتور ایران در آنکارا (خبر)
 نمایشگاه گردشگری آنکارا گشايش يافت (خبر)
 بررسي راه‌هاي توسعه آموزش زبان فارسي در تركيه (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمندان ايراني در آنكارا (خبر)
 رؤساي دانشكده الهيات دانشگاه تهران در آنكارا (خبر)
 ردپای پارس‌ها در خاورمیانه (خبر)
 تقدير رییس سازمان دیانت ترکیه از تلاش‌های ايران (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي جديد آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 تأكيد بر اهميت روابط همه‌جانبه ايران و تركيه (خبر)
 اجراي برنامه فرهنگی و هنری «روز ایران» در تركيه (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در آنکارا گشايش يافت (خبر)
 نواي موسیقی سنتي ایراني در آنکارا طنين‌انداز شد (خبر)
 نخستين جلسه مجمع عمومی انجمن ایران‌شناسی ترکیه برگزار شد (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «علمی آشنا» در تركيه (خبر)
 برپايي دهمين نمایشگاه بين‌المللي کتاب آنکارا (خبر)
 ريیس سازمان دیانت ترکیه از دیدار با مقام معظم رهبری به نيكي ياد كرد (خبر)
 «کتابشناسی ایران در ترکیه در سال 2014» منتشر شد (خبر)
 درخشش هنرمندان ایرانی در جشنواره بزرگداشت مولانا در قونیه (خبر)
 «شب‌هاي عرس» در قونيه تركيه پايان يافت (خبر)
 تشریح تفاوت زبان و گفتار فارسی در آنكارا (خبر)
 آغاز «شب‌های عرس» با نمايش آثار هنرمند ايراني در قونيه (خبر)
 تمجيد ريیس کتابخانه ملی ترکیه از كتابخانه‌هاي ايران (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان ایرانی در آنكارا (خبر)
 دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از ریيس سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران در کتابخانه ملی ترکیه افتتاح مي‌شود (خبر)
 نبايد از پنجره غربي‌ها به يكديگر نگاه كنيم (خبر)
 آغاز به كار دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی آنکارا (خبر)
 نمایشگاه و روز معرفی ایران در تركيه برگزار شد (خبر)
 سمفونی «محرم و کربلا» توسط هنرمندان ترک اجرا شد (خبر)
 آشنایی بیشتر با ادبیات فاخر ایراني امری ضروری است (خبر)
 پنجمین همایش«آشوره» در تركيه (خبر)
 حادثه تلخ منا در دنیای معاصر قابل توجیه نيست (خبر)
 میراث مکتوب در توسعه همکاری‌های ایران و ترکیه نقش بسزايي دارد (خبر)
 خوي به دنبال بازشناسي شمس‌تبريزي به جهانيان است (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در آنكارا (خبر)
 ضرورت توسعه ارتباطات فرهنگي ايران و تركيه بررسي مي‌شود (خبر)
 برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزایی در آنكارا (خبر)
 تبيين راه‌های توسعه همکاری‌های دو جانبه ايران و تركيه در آنكارا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 آغاز دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در تركيه (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با معاون فرهنگی شهرداری کچی اورن آنکارا (خبر)
 نهمين «سمپوزیوم روابط تاریخی ایران و ترکیه» برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه نقاشی هنرمندان ترکیه در تبریز برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران و تركيه لوريس سمفوني مولانا را اجرا مي كنند (خبر)
 دوچرخه‌سوار ایرانی پیام صلح و دوستی را به آنکارا رساند (خبر)
 ترجمه و انتشار بخش چهارم کتاب «تاريخ صفوی» در تركيه (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 تبيين فرهنگ ايران در تلويزيون تركيه (خبر)
 همكاري رایزني فرهنگی ايران و شهرداری چانکایاي تركيه (خبر)
 تأسیس «انجمن ایرانشناسی» در تركيه (خبر)
 گسترش گردشگري ايران و تركيه (خبر)
 گردهمایی دانشجویی ـ ايراني در ضيافت افطار آنكارا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «مواد غذایی و فرصت‌های تجاری» در تركيه برپا مي‌شود (خبر)
 مجله علمی «قرآن و زندگی» در ترکیه منتشر شد (خبر)
 «شب ایران» در آنکارا برگزار شد (خبر)
 نمايش آثار خوشنویسی و تذهیب ایران در آنکارا (خبر)
 درخشش مشترک هنر ایران و ترکیه در آسمان آنکارا (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم کربلا با مشارکت رایزنی فرهنگی ايران در آنکارا (خبر)
 آمادگي دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا براي ميزباني اندیشمندان ایراني (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و تركيه در راه است (خبر)
 عاملان جنايت در منطقه هیچ‌گونه پیوندی با اسلام ندارند (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با مدیرکل سینمایی تركيه ديدار كرد (خبر)
 ايران و تركيه فيلم سينمايي «مولانا» را بسازند (خبر)
 نمايش «رابینسون کروزوئه» در آنکارا اجرا شد (خبر)
 پنجمین همایش بین‌المللی دانش‌آموختگان ایرانی در ترکیه برگزار شد (خبر)
 رونمايي از تمبر مشترك ايران و تركيه (خبر)
 همزمان با دهه فجر دومین نمایشگاه آثار دانشجویان ایرانی در آنکارا افتتاح شد (خبر)
 انتشار دو هفته نامه «پیک پارسی»درآنکارا (خبر)
 انتشار کتاب« ایران در یک نگاه» در آنکارا (خبر)
 نمایشگاه هنری دانشجویان ایرانی مقیم آنکارا برپا مي‌شود (خبر)
 سرپرست بنیاد تاریخ ترک به ايران مي آيد (خبر)
 سال تحصيلي مرکز آموزش زبان فارسی در آنكارا آغاز شد (خبر)
 افتتاح اتاق ایرانشناسی و زبان فارسی در دانشگاه کریک قلعه تركيه (خبر)
 ديدار معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در حج با رئیس سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 همايش جايگاه ايران و تركيه در فرهنگ و تمدن اسلامي در آنكارا برگزار مي شود (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.