English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

پاسداشت روز فردوسی در تونس

 ابوالقاسم فردوسی شاعرپارسی گوی و نامدار ایرانی در نشستی با حضور جمعی از شاعران وادیبان، اساتید دانشگاه ها ،علاقه مندان به ادبیات پارسی واصحاب رسانه در منطقه قفصیه در مرکز شهر کهن تونس تکریم شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این نشست فرهنگی ، ادبی و علمی به همت  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس وبا همکاری وزارت فرهنگ و شهرداری پایتخت تونس با عنوان « انسان وانسانیت در شعرابوالقاسم فردوسی و ابوالقاسم شابی) برگزار شد.

الغربی مدیر مرکز فرهنگی طاهرالحداد وابسته به شهرداری پایتخت تونس از برگزاری نشست ادبی و علمی پاسداشت ابوالقاسم فردوسی و ابوالقاسم شابی دوشاعر بزرگ ایران وتونس که دراسم و در معرفت انسان وانسانیت هم نظرهستند ابراز خرسندی کرد وگفت که امیدوار است با ادامه چنین برنامه هایی روابط دو جانبه تونس وایران به ویژه در زمینه فرهنگی و ادبی بیش از پیش توسعه یابد.

بحری العرفاوی از شاعران انقلابی و متعهد تونسی و نویسنده دیوان های شعری در زمینه مقاومت اسلامی با ارائه مقاله ای به بررسی نگرش مفهوم انسان وانسانیت در اشعار فردوسی وشابی پرداخت.

وی گفت که این دو شاعر با وجود اختلاف نهصد ساله در زمان ولادت و دو جغرافیای متفاوت توانسته اند با بهره مندی ازشناخت دقیق اسلام و هوش و ذکاوت فوق العاده به شناختی عمیق از انسان نائل آیند تا جائیکه انسان فردوسی به عالی ترین مقام انسانیت می رسد وزمینه ساز تحولی بزرگ در نسلی می شود که شابی را می پرورد تا او نیز در سرزمینی دیگر با اهتمام وعشق ورزی به کشورش و با همان نگاه الهی جز به تعالی انسان ننگرد.

مصطفی بروجردی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز به نقش این دوشاعربزرگ درتعمیق روابط حوزه اندیشه میان شرق وغرب جهان اسلام اشاره کرد.

وی با نگاهی به شاهنامه افزود : فردوسی از بارزترین چهره های ادبی واجتماعی مو ثر در ایران است که قبل از هزار سال ودر طی سه دهه تلاش کرد تا ایرانیان را با هویتشان آشنا کند.

بروجردی تصریح کرد: فردوسی با فراخواندن ایرانیان به قرائت تاریخ وبهره مندی از دروس وعبرت های آن ،این پرسش اساسی را مطرح کرد، آیا ملتی که تاریخ خود را نشناسد می تواند آینده خود را بسازد؟

سفیر ایران در تونس خاطرنشان کرد: فردوسی خود برای پاسخ به این سوال، با سرودن بیش از پنجاه هزار بیت شعر حماسی با استعانت از مفاهیم دینی ، تاریخی و فرهنگی به ارائه حکمت ها و پندهای ماندگاری پرداخت که در یک عبارت می توان گفت، حکیم فردوسی ،عقل را عالی ترین مخلوقات الهی می دانست وبه همین دلیل دیوان خود را با نام خداوند خالق روح وعقل آغاز کرد.

وی  اظهار كرد: فردوسی معتقد بود که عقل وتعقل ، تبلورتمامی ویژگی های پسندیده انسان، نظیرراستی ،عفت ، آزادگی ، رافت و وفا ... است.

بروجردی ابراز امیدواری کرد تا تمامی ملل جهان با تاسی و بهره گیری از اندیشه حکیمان واندیشمندان معتقدی چون فردوسی، در مسیر تقویت مفاهیم عالی انسانی با توجه به ارزش ها ، فضیلت ها وعواطف بشری گام بردارند وهمچون فردوسی به عالم دنیا وآخرت با تاملی بیشتر بنگرند وبا رویکرد به عدالت از ظلم و جاه طلبی دوری گزینند.

صادق رمضانی گل افزانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس هم از پیوند زبان وادبیات فارسی وعربی به ویژه بعد از اسلام سخن گفت وبا قرائت اشعاری از شاهنامه واشاره به اینکه فردوسی تسلط کامل به زبان عربی داشته است از او به عنوان پدرشعر فارسی و زنده کننده فرهنگ وزبان فارسی یاد کرد.

 وی ترجمه شاهنامه به تمامی زبان های دنیا را دلیلی کافی برای تشنگی جهانیان به فهم معانی بلند انسانی و راهکارهای فردوسی با استناد به قرآن وسیره پیامبر(ص) و ائمه هدی(ع) برای خروج بشر از بن بست ها وباتلاق های خودساخته دانست.

رایزن فرهنگی ایران همچنین با اشره جایگاه ونقش موثر شاعر بزرگ تونسی در ایجاد وحدت ملی گفت:ابوالقاسم شابی که در محضر پدری عالم ، فاضل و فارغ التحصیل الازهرتربیت شده بود، درعمر کوتاه و بیست وپنج ساله اش توانست با دیوان ( اغانی الحیاه=سرودهای زندگی)جامعه استعمارزده تونس را در یک قرن پیش علیه استعمارگران یکدست کند.

رمضانی بخش هایی از این شعر زیبای شابی را قرائت کرد :

اذاالشعب یوما اراد الحیاه فلابد ان یستجیب القدر

ولابد للیل ان ینجلی ولابد للقید ان ینکسر

اگر ملتی اراده زندگانی کند باید به قضا وقدر الهی تکیه نماید وشب باید کوچ کرده و و زنجیرها باید گسسته گردد.

وی خاطرنشان کرد: بر سر زبان هر ادب دوستی در ایران وخارج از ایران جاری است که شابی دقیقا درهمان مسیری پای نهاده که فردوسی نقشه راهش را ترسیم کرده است.

سامی الذیبی رییس مرکز فرهنگی منطقه حمام شط در تونس و از شاعران جوان ومشهورتونسی نیز با قرائت ابیاتی از شاهنامه فردوسی به زبان عربی به مشترکات دو شاعر پرداخت.

وی گفت:واقعیت مطلب این است که من بخاطر این میزگرد مطالعات زیادی برای شناخت حکیم ابوالقاسم فردوسی انجام دادم وهر چه بیشتر می خواندم به اهمیت افکار واندیشه این مرد بزرگ ونگاه ژرف وت یزبینش بیشتر پی می بردم.

الذیبی افزود: خلاصه آنچه فهمیدم این بود که فردوسی نه تنها زبان فارسی را زنده کرد بلکه بشر مرده عصر خویش و زمان های پس از آن را نیز زنده کرد و اگر امروز ما دور هم جمع شده ایم تا بزرگداشت او را برگزار کنیم در حقیقت روز تولد خود را جشن گرفته ایم.

نورالدین صمود ازادیبان ، شعرا و اساتید برجسته تونسی نیز که چندین کتاب ،دیوان و شرح ادبی وی به ویژه در مورد شابی چاپ شده است با توجه به تحصیلات زبان فارسی اش در دانشگاه قاهره در مصر وشناخت دقیقش ازشاعران ایران چون خیام و فردوسی، از ابوالقاسم فردوسی به عنوان شاعر انسانیت نام برد.

وی با تکریم مقام والای این شاعر پارسی گوی ایرانی از تمامی ادیبان کشورش خواست تا دیر نشده با شاهنامه خوی گیرند و به شناخت دقیقی از انسان وابعاد پیچده اش آن هم در قالب نظمی بدیع وخردمندانه دست یابند.

نویسنده برجسته تونسی، فردوسی را شاعر وحدت وانسانیت معرفی کرد واو را اعجوبه زمان خود خواند وگفت:فردوسی هرگز تسلیم پادشاهان وحاکمان نشد وهنرمندانه به پند واندرز آنان اهتمام ورزید وحکیمانه حاکمان جور را در بند حکمت های خود می کشید.

 فرید قطاط استاد زبان فارسی دانشگاه های تونس نیز با ارائه مقاله ای علمی وبا استناد به منابع فارسی وعربی گفت:فردوسی تمامی ارزش های اسلامی را با زبان نظم به زیباترین شکل ممکن بیان کرده است وبا توجه به اینکه اکثربزرگان شعر فارسی پس از او به عرصه ظهور رسیده اند می توان به تاثیر پذیری آنان از سبک شعری واندیشه های او اذعان واعتراف کرد.

 قطاط با قرائت اشعاری از فردوسی به زبان های فارسی وعربی ،جهان بینی این شاعر بزرگ ایرانی را مورد اشاره قرار داد و افزود:آرمان مبارزه دائم نیکی و بدی ،بزرگترین رشته حکمت آمیز سرتاسر شاهنامه به خصوص قسمت اساطیری و پهلوانی آن است.

 وی خاطرنشان کرد: البته در قسمت اساطیری چنین مبارزه ای بر اساس اعتقادات باستانی طراحی شده ودخالت نبوغ فردوسی در این قسمت ناگزیر بسیار محدود بوده ولی در بخش پهلوانی که داستان های حماسی منبع آن بوده ضمن حفظ طرح کلی داستان ها دست فردوسی در پرداختن عالی ترین صورت حماسه ونمایش آن آرمان در والاترین صورت ممکن باز بوده است.

استاد زبان فارسی دانشگاه های تونس با کم جلوه دادن ارزش ادبی وهنری شاهنامه های منظوم پیش از فردوسی همچون شاهنامه مسعودی مروزی و شاهنامه دقیقی افزود:هرگز آنان نتوانسته اند مقامی نزدیک به اثر فردوسی در عرصه فرهنگی واجتماعی ایران احراز کنند زیرا فردوسی در حدود منابع خود با امانت کامل، روایتی منسجم ارائه داده وبا هنر ونبوغ شاعرانه توانسته است بزرگترین مجموعه اساطیری وحماسی ،تاریخی و داستان ملی ایران را از خطر محو وانقراض نجات دهد واین مجموعه عظیم را در قالبی حماسی و بی نظیر برای همیشه جاودان سازد.

سامخانیانی استاد زبان فارسی اعزامی از ایران برای تدریس زبان وادبیات فارسی در دانشگاه های تونس هم با ارائه مقاله ای علمی ضمن شرحی از زندگینامه حکیم ابوالقاسم فردوسی به بیان ابعاد مختلف شعر او پرداخت.

وی با توضیحی در مورد دو جریان مهم در شعر فارسی که به صورت رسمی درعهد رودکی ، عنصری و ناصر خسرو و دومی به صورت جریان ملی در عهد مسعودی ، مروزی ،دقیقی وفردوسی بوده است، گفت: شاهنامه فردوسی صورت نهایی وتجلی نهضتی برخاسته از وجدان اجتماع متحول ایران بوده است.

 سامخانیانی اظهار كرد: فردوسی از همه جهات به اهمیت کار ،هنر و کوشش خود واقف بوده و می دانسته است که با سرودن این حماسه بزرگ نه تنها تاریخ وداستان های کهن و ملی ایران را از خطر محو و فراموشی دور می سازد بلکه با نظم بلند و با شکوه خود به پارسی، عمده ترین سهم را در تثبیت زبان ملی ایران و قراردادن آن در مسیری از ثبات وتکامل قرار داده است.

در این نشست چهار ساعته علمی ،ادبی و فرهنگی، سیف عمارالمدانی شاعر معاصر ومتعهد تونسی به همراه نوازنده عود محمد بن احمد، اشعاری از دو شاعر ایرانی و تونسی را با سبکی زیبا تقدیم کرد که به شدت مورد توجه حاضران قرار گرفت.

انتهاي پيام/


١٤:٤١ - 1394/02/28    /    شماره : ٦٣٠٦٠٣    /    تعداد نمایش : ١٧٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه هنر خطاطی هستيم (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و تونس (خبر)
 ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است (خبر)
 پايان سیزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 تمجيد چهره دانشگاهي تونس از راه‌اندازي كتابخانه ايراني در كشورش (خبر)
 دهمین جشنواره تئاتر عربی در تونس (خبر)
 بزرگداشت روز جهاني زبان عربي در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايران در جشن ميلاد‌النبي (ص) تونس (خبر)
 تقدیر از گروه موسیقی روشندلان اعزامی از ایران در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در راديو فرهنگ تونس (خبر)
 اجراي موسیقی ایرانی در جشنواره روشندلان تونس (خبر)
 برگزاري نشست «آشنایی با ادبیات و شعر معاصر» در تونس (خبر)
 برگزاری سي‌وهفتمين جشنواره شعر توزر در تونس (خبر)
 شب شعر «زيبايي و معنويت در شعر فارسي» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «جامعه و فرهنگ تونس» (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 فرقانی: سازمان ملل متحد «روز روزنامه‌نگاری صلح» را اعلام کند (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 سومین مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 سومين مجمع علمي دانشگاه ايران و جهان عرب در تونس (خبر)
 سليماني: کشورهای اسلامی در جهان جدید سرنوشت مشترکی دارند/ مسلمانان برای تغییر سرنوشت مشترک خود باید با هم همکاری کنند (خبر)
 سومین مجمع علمی دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس آغاز به کار کرد (خبر)
 سومين مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس افتتاح مي‌شود (خبر)
 جشنواره هنري و صنايع دستي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 نخبگان تونسي علاقه وافري به فراگيري زبان فارسي دارند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در تونس توسعه مي‌يابد (خبر)
 نشست آشنايي با فرهنگ و تمدن ايراني در تونس (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 هفته فرهنگی تونس در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري «هفته فرهنگي سوريه» در تونس (خبر)
 ارايه كتاب‌هاي ايران‌شناسي در خانه فرهنگ نجم‌المدينه تونس (خبر)
 برگزاری همایش «چشم‌انداز وحدت اسلامی و چالش‌های آن» در تونس (خبر)
 برگزاری همایش «وحدت از منظر تمدن مدرن اسلامی» در تونس (خبر)
 قدرداني پدر شهید تونسی دفاع مقدس از جمهوري اسلامي ايران (خبر)
 دوره جديد آموزش خوشنويسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 شبي با فرهنگ و هنر ايراني در تونس (خبر)
 بررسی چالش‌های فرهنگی جهان اسلام در تونس (خبر)
 برگزاري نشست «ایران فرهنگی در جهان معاصر» در تونس (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه تواشیح «بصائر» در تونس (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «القدس تناديكم» در تونس (خبر)
 برگزاري نشست علمی نقش عرفان از منظر امام خمینی (ره) در تونس (خبر)
 برگزاري نمايشگاه «راه قدس» در تونس (خبر)
 پايان دوازدهمين دوره آموزش خط نستعليق در تونس (خبر)
 تأثير شاهنامه فردوسي بر شعر جهان عرب (خبر)
 فرهنگ و تمدن ايران منحصر بفرد است (خبر)
 همايش مبارزه با فساد در تونس (خبر)
 شركت هيأت سينمايي تونس در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر (خبر)
 قاریان و حافظان تونسي در تهران (خبر)
 کسب مقام دوم قاري ايراني در مسابقات تونس (خبر)
 پانزدهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس آغاز شد (خبر)
 پايان هفته فیلم ایران در تونس (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در تونس (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی خط و تذهیب در تونس (خبر)
 نمايشگاه كتاب تونس با شركت ايران افتتاح شد (خبر)
  تونس بازار مستعدی برای فعالین فرهنگی هنری ایران است (خبر)
 تنها خواسته پدر شهيد كمال كورسل (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 تجليل از شهيد محمد الزواري در تونس (خبر)
 برپايي نمايشگاه دستاوردهاي انقلاب اسلامي در تونس (خبر)
 هنرمند تونسي برج آزادي را به تصوير كشيد (خبر)
 اعلام برنامه‌های دهه فجر در تونس (خبر)
 افتتاح نمايشگاه جلوه‌هاي تمدن ايران اسلامي در تونس (خبر)
 روزنامه‌نگار تونسی: طرح راهبردي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران منجر به اعتلاي جهان اسلام مي‌شود (خبر)
 پژوهشگر تونسي: ایران نقش مهمی در دفاع از امت اسلامی دارد/ تكيه بسیاری از مسلمانان به ایران (خبر)
 تمجيد نخبگان تونس از دستاوردهاي ايران اسلامي (خبر)
 نمايش آخرين برگ در تونس (خبر)
 اختتاميه جشنواره تئاتر كودكان تونس (خبر)
 موسيقي ايران نياز جوانان تونسي است (خبر)
 ايران قدرت رسانه‌اي خود را در جهان عرب افزايش دهد (خبر)
 انتشار كتاب سازگاري انديشه‌‍‌هاي خضر حسين و امام خميني (ره) در تونس (خبر)
 آخرین برگ در تونس (خبر)
 هنرهاي نمايشي ايران فاخر است (خبر)
 سفر متخصص كلام اسلامي تونس به ايران (خبر)
 درخشش هنرمندان ايراني در جشنواره موسيقي روشندلان تونس (خبر)
  برگزاري نشست بين‌المللي «صوفيه و جهاد» در تونس (خبر)
 درخشش گروه تئاتر «سيمرغ» ايران در تونس (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با فرهيختگان تونسي (خبر)
 پيشرفت علمي زنان ايراني قابل تحسين است (خبر)
 معرفي فرهنگ ايران از شبکه رادیو مجازی تونس (خبر)
 گروه موسيقي ديني و صوفي تونس در راه تهران (خبر)
 ايران زادگاه تصوف و عرفان است (خبر)
 ايران در عرصه‌ فرهنگي در تونس بسيار فعال است (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي تاريخ اباضيه در تونس (خبر)
 علاقه هنرمندان تونسی به هنر ایرانی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مدیرکل فرهنگ استان الکاف تونس (خبر)
 پايان‌ كار جشنواره موسیقی سوسه تونس با اجراي هنرمندان ایرانی (خبر)
 بررسی مقامات مشترک موسیقی ایرانی و عرب در تونس (خبر)
 تشريح تاریخ موسیقی ایران در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 بررسي به تصويركشيدن چهره انبياء در تونس (خبر)
 تازه‌هاي نشر بازار كتاب تونس (خبر)
 شعر عاشورایی و مرثیه‌خوانی در تونس بررسي مي‌شود (خبر)
 تقدير از فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 حمايت وزارت فرهنگ تونس از فعاليت هاي فرهنگي ايران (خبر)
 رايزني‌هاي فرهنگي و علمي ايران در تونس (خبر)
 جشنواره تئاتر قرطاج تونس ميزبان تئاتر ايراني (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با نويسنده تونسي (خبر)
 جایگاه والاي ایران در عرصه هنر بر كسي پوشيده نسيت (خبر)
 حكام سعودي به دنبال اختلاف بین صفوف مسلمانان هستند (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه منوبه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 زنان ايراني الگوي خوبي از زن مسلمان هستند (خبر)
 جوانان تونسي متأثر از افكار شهيد مطهري هستند (خبر)
  حضور سادات حسني در شمال آفريقا سد انتشار افكار وهابيت است (خبر)
 نويسندگان و ايران‌شناسان تونسي تكريم شوند (خبر)
 ذائقه فرهنگي مردم تونس به فرهنگ ايراني بسيار نزديك است (خبر)
  انديشه‌هاي حضرت امام (ره) فانوسي براي جوامع اسلامي است (خبر)
 تمدن ايران و اسلام در تونس بررسي می‌شود (خبر)
 گرامیداشت عباس کیارستمی در جشنواره فیلم قلیبیه تونس (خبر)
 ايران در برگزاري هفته فرهنگي تونس همكاري كند (خبر)
 ايران اسلامي پیشرو در فعاليت‌هاي قرآنی است (خبر)
 نشر انديشه‌هاي حضرت امام (ره) در نشريه «جوهر‌الاسلام» تونس (خبر)
 نشست «جایگاه خط نستعلیق در جهان اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 راه‌اندازي فراكسيون بين‌المللي حمايت از فلسطين در پارلمان تونس (خبر)
 بزرگداشت عبدالله الزواري از رهبران حزب النهضه تونس (خبر)
 حمایت انجمن و اتحادیه ناشران تونسی از مقاومت فلسطين (خبر)
 شعرخواني جمال نصاری در راديو تونس (خبر)
 ساخت نمايشنامه «داله» در تونس (خبر)
 سینمای ایران داراي ظرفیت و پتانسیل بالایي است (خبر)
 زندگی امام خميني (ره) درس بزرگی برای جامعه اسلامی است (خبر)
 بررسي زندگی حضرت امام (ره) در راديو «وطنيه» تونس (خبر)
 بررسي جايگاه شاعران پارسي‌گوی ایرانی در تونس (خبر)
 گراميداشت دهمين سال تأسيس رادیو فرهنگ در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی تونس آغاز به كار كرد (خبر)
 بررسي مسابقات بين‌الملي قرآن ايران در راديو تونس (خبر)
 تمجيد انديشمند تونسي از انديشه‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري دومین جشنواره بین‌المللی هنر معاصر در تونس (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با فرهيختگان تونسي (خبر)
 برگزاري دوازدهمين دوره آموزشی خط نستعلیق در تونس (خبر)
 حضور حافظان قرآن کریم تونس در مسابقات قرآن كريم ايران (خبر)
 معرفي کتاب «آخرین روزهاي زندگي پیامبر(ص)» در تونس (خبر)
 دوره آموزش فیلمنامه‌نویسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره فیلم «قرطاج» تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 مصاحبه راديويي رايزن فرهنگي كشورمان با راديو تونس (خبر)
 ایران را با هنر و فرهنگ برتر می‌شناسیم (خبر)
 پايان جشنواره شعر مقاومت دانشجويي در تونس (خبر)
 هفته فرهنگي تونس در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در «روز فرهنگ» تونس (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان كارگاه آموزش هنر و تذهيب ايراني ـ اسلامي در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس برگزار شد (خبر)
 رونمایی «مصحف شریف» و «صحیح بخاری» در تونس (خبر)
 کارگاه آموزش «فیلمنامه‌نویسی» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 كارگردان تونسي از «سلحشور» تمجيد كرد (خبر)
 بزرگترین جشنواره موسیقی آفریقا در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري آيين جشن سی‌وهفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در تونس (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت دهه فجر در مدرسه ايران در تونس (خبر)
 معرفي پل طبیعت تهران در جشنواره هنر تونس (خبر)
 پايان دهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برگزاري نشست گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در تونس (خبر)
 طراح پل طبیعت تهران مهمان ويژه جشنواره میراث فرهنگی تونس است (خبر)
 برگزاري جشنواره‌هاي بين‌المللي تئاتر تونس (خبر)
 شرکت علما و اندیشمندان تونسي در کنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 ريیس جدید بیت‌الحکمه تونس منصوب شد (خبر)
 نمایشگاه عکس «تونس در قلب‌های ما» برگزار شد (خبر)
 تمدن ایران غنی‌ترین تمدن‌ها در طول تاريخ است (خبر)
 تعامل دانشگاه زیتونه تونس با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 جشنواره موسيقي روشندلان در تونس برگزار شد (خبر)
 نگاه جهان اسلام به ایران و دستاوردهای آن است (خبر)
 ایران جایگاه رفیعی در دنیا و جهان اسلام دارد (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه سوسه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 نشست «گفت‌وگوهاي ايران و عرب» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته فیلم ایران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 شبکه رادیويی مجازی تونس با برنامه‌هاي ايراني غني مي‌شود (خبر)
 آماده پخش سريال هاي ايراني و آموزش زبان فارسي از تلويزیون تونس هستيم (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللي «تاریخ اباضیه» در تونس (خبر)
 تعاملات فرهنگی بین ملت‌ها راه مقابله با افراط‌گرايی است (خبر)
 آسيب‌شناسي دوره‌هاي آموزش زبان فارسي در تونس (خبر)
 سياست‌هاي حكيمانه ايران باعث افتخار علماي جهان اسلام است (خبر)
 همايشي براي محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي در تونس برگزار شد (خبر)
 جشنواره قرطاج تونس خواستار نمايش فيلم «محمد رسول الله (ص)» (خبر)
 تونس خواستار راه‌اندازي مركز مطالعات علوم قرآني معاصر با ايران شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مركز فرهنگي ابن خلدون تونس (خبر)
 دوره جديد آموزش زبان فارسي در تونس آغاز شد (خبر)
 آمادگي انجمن تونسي براي ميزباني از هنرمندان ايراني (خبر)
 هيأت دانشگاهي تونس در راه ايران (خبر)
 امروز عالی‌ترین روابط را با ایران داریم/ برگزاري هفته فرهنگی تونس در تهران (خبر)
 عرضه كتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» در تونس (خبر)
 انتشاركتاب «مقامات مشرقی در موسیقی معاصر تونسی» در تونس (خبر)
 تمجيد مربي تونسي از فوتبال ايران (خبر)
 جشنواره «شعر انقلاب» در تونس برگزار شد (خبر)
 تمجيد رایزن فرهنگی ایران از نقش زنان مسلمان در ارتقای سطح فرهنگ تونس (خبر)
 «مفهوم فلسفی وجود» در نگاه قاسم شعیب (خبر)
 فیلم کوتاه «آق گل» از ایران جایزه دوم را به خود اختصاص داد (خبر)
 نمايش فیلم‌هاي کوتاه ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم غیرحرفه‌ای تونس (خبر)
 نخستين دوره بازآموزی زبان فارسی در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش «خط نستعلیق» و «زبان فارسی» در تونس (خبر)
 جشنواره‌هاي ماه مبارك رمضان در تونس اجرا شد (خبر)
 تقدير وزارت فرهنگ تونس از خوشنویس كشورمان (خبر)
 كتاب «قطره‌هایی از دریای اندیشه‌های گوهربار امام و رهبری» در تونس منتشر شد (خبر)
 امام خميني(ره) الگويي برای هر آزاده‌ای است (خبر)
 نمايشگاه تابلوهاي هنري در تونس برپا مي‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی «حقیقت زن در نگاه اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 نهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس آغاز شد (خبر)
 تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در برنامه زنده رادیویی در تونس (خبر)
 قيام امام خميني (ره) زمينه‌ساز دولت جهاني اسلام است (خبر)
 «اتاق ایران» در دانشگاه المنار تونس راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
خبرهاي مهم
انتشار کتاب‌های «بیداري اسلامی» و «عرفان اسلامی» در کراچی
برگزاری نخستین گردهمایی شعر مقاومت در دمشق
کنفرانس «فاطمه (س) اسوه حسنه بی‌نظیر عالم انسانیت» در کراچی
توسعه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و الجزاير
جشن «سلام بر بهار» در دانشگاه بلگراد
نمايش آثار بانوان هنرمند ایرانی در فیلیپين
برگزاري سمینار «نقش تفکر دینی در سلامت خانواده و جامعه» در تايلند
سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس
زبان فارسی میدان تأثیر فرهنگ ایران در آلبانی است/عجين شدن زبان و فرهنگ مردم آلباني با فارسي
دومین مرحله از جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی آغاز به کار كرد
سمینار «گفتمان‌سازی تصوف در مقابله با پدیده تکفیری» در اسلام‌آباد برگزار مي‌شود
برگزاري مرحله مقدماتی پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در ترکیه
شركت هنرمندان ايران در جشنواره گردشگری استان مطرح عمان
برگزاری همایش «سبك زندگي اسلامي» در حیدرآباد
برگزاري نشست ادبی بررسی اشعار سبزواری و ملیح‌آبادی در كراچي
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.