English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠١ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

روز ايران با نام ابن سينا؛

اکسپوی میلان از نگاهي ديگر

بزرگ‌ترین رخداد نمایشگاهی 2015 ايتاليا، در محل اکسپوی میلان در زمینی به مساحت بیش از یک میلیون متر مربع آغاز به كار كرده است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نقل از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا، اکسپوی میلان با حضور ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا و مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور به همراه وزرائی از کشورهای مختلف جهان، افتتاح شد.

بیش از 140 کشور جهان از جمله ایران و سه سازمان بین‌المللی در این رویداد مهم جهانی با موضوع «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» که از روز 11 اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت شش ماه تا روز 9 آبان ماه ادامه خواهد داشت، شرکت کرده و پیش‌بینی می‌شود كه 20 میلیون نفر از آن بازدید کنند.

روز ايران با نام ابن سينا

در این نمایشگاه معمولاً هر کشور یک روز خاصی را به عنوان روز ملی خود در نظر گرفته و برنامه‌های خاصی را در آن روز به اجرا درمی‌آورد و میهمانانی را برای حضور در آن مناسبت دعوت می‌كند؛ بنابر این روز اول شهریور، مصادف با روز بزرگداشت ابن سینا، حکیم، فیلسوف و پزشک نامدار، به عنوان روز ملی ایران در این نمایشگاه در نظر گرفته شده و قرار است كه یکی از مقامات عالی‌رتبه کشورمان در آن شرکت كند.

سالن ایران در اکسپوی میلان در زمینی به مساحت 2 هزار متر مربع همانند یک سفره طراحی شده است که ریشه در باور ایرانی پیرامون میهمانی الهی و گستردگی نعمات خوان خداوندی است که حاصل تلاش شبانه‌روزی یک تیم 50 نفره و متخصص از کشورمان است.

سطح داخلی این فضا با طرح‌هایی مزین شده که یادآور هنرهای دستی و گلدوزی‌های رنگارنگ سفره‌های سنتی ایرانی است و در تاروپود این سفره، روایت انواع خوراک ایرانی و همچنین کشاورزی مردمان این مرز و بوم را از دیرباز تا به امروز می‌توان یافت.

طبقه اول این نمایشگاه به رستوران ایرانی و عرضه برخی از محصولات کشاورزی مانند پسته و ... اختصاص یافته و در طبقه دوم نمایشگاه درختان و محصولات کشاورزی ایرانی عرضه شده است و صفحات بزرگ نمايش‌گر بر روی دیوارهای آن فیلم‌های مستندی از اقلیم‌های مختلف ایرانی را پخش می‌کنند.

در این نمایشگاه 150 رستوران در 9 منطقه وجود دارد که به طور متوسط هر ساعت 5 هزار و 887 پرس غذا سرو می‌کنند و در طول مدت فعالیت این نمایشگاه، 26 میلیون پرس غذا برای تغذیه 20 میلیون بازدید‌کننده سرو خواهد شد.

وجود 870 میلیون گرسنه در جهان از موضوعات کنونی جامعه جهانی است. در جهان همچنین 2 میلیون و 800 هزار مورد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مربوط به پرخوری و تغذیه ناسالم است؛ همچنین هر سال یک میلیارد و 300 میلیون تن غذا دور ریخته می‌شود.

در داخل این نمایشگاه 12 هزار درخت کاشته شده و در مجموع یک میلیارد یورو از سوی کشورهای شرکت‌کننده هزینه شده است.

افتتاحي براي غرور ايتاليايي‌ها

روز جمعه یازده اردیبهشت برابر با اول ماه می ـ روز جهانی کارگر ـ رأس ساعت 10 صبح علیرغم باران شدید، درهای ورودی اکسپوی میلان به روی عموم باز شد و تعداد 200 هزار نفر در روز اول از این نمایشگاه بازدید کردند.

در مراسم افتتاحیه علاوه بر ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا، رومانو پرودی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، رودولفو سالا، ريیس اکسپوی میلان، وزیر کشور، وزیر دفاع، وزیر راه و ترابری، وزیر کشاورزی، استاندار لومباردیا و شهردار شهر میلان ايتاليا، حضور داشتند و پاپ فرانسیس هم با ارتباط تلویزیونی مستقیم پیام خود را برای حضار قرائت كرد.

ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا، با جمله «امروز فردای ما آغاز شد» سخنرانی خود در آيين افتتاحيه اكسپوي ميلان را آغاز كرد تشکر ویژه خود را از کارگرانی به عمل آورد که با کار شبانه‌روزی خود موفق شدند حیرت همگانی را برانگیزند.

وی گفت: آنها که می‌گفتند «هرگز نخواهیم توانست» دیدید که موفق شدیم؛ این ایتالیاست. امروز زیباترین صفحه این کشور ورق خورد، صفحه‌ای که هنوز باید نوشته شود و همگی با هم آن را خواهیم نوشت. از گذشته پر از فراز و نشیب خود درس گرفته و آینده خود را می‌نویسیم.

وي افزود: کشوری هستیم بزرگ، نیرومند و پراهمیت. مستأصل بودن و فریاد ناامیدی سردادن کافی است. من به تمام کسانی که می‌گفتند ما نمی‌توانیم، از همین جا می‌گویم كه این پاسخ ما به شماست؛ ببینید چه کردیم، پس می‌توانیم. امروز ایتالیا دنیا را در آغوش کشید و دنیا هم ایتالیا را در آغوش خود گرفته است.

نخستـوزير ايتاليا ادامه داد: علیرغم اخبار منفی که در خصوص اکسپو ميلان منتشر شد، من امروز به خود می‌بالم چرا که در 6 ماه آینده ایتالیا ویترین تمامی دنیا خواهد بود. امروز ایتالیا یک میلیارد یورو از محل حضور کشورهای خارجی در اکسپو درآمد خواهد داشت و پیش‌بینی دو میلیارد یورو دیگر هم از محل توریسم که برای دیدن اکسپو به ایتالیا سفر می‌کنند، خبر مسرت‌بخشی است و مهم‌تر از هر چیز، ارتباطاتی است که در این 6 ماه بین ایتالیا و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان دنیا برقرار خواهد شد.

رنتزی همچنین از تمامی نمایندگان مجلس، ریاست جمهوری ایتالیا و همچنین مقامات محلی و استانی لومباردیا تشکر كرد و گفت: به لطف زحمات تمامی افرادی که برای اکسپو متقبل شدند به همگان ثابت کردیم که می‌توانیم.

ايرانيان در اكسپو

بنا بر اعلام اين گزارش، نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران هم روز پنجشنبه 10 ارديبهشت، برای شرکت در مراسم رسمی افتتاح نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 و غرفه ایران در این نمایشگاه، وارد شهر میلان در شمال ایتالیا شد و با برخی از شخصیت‌های اقتصادی ایتالیا هم ملاقات كرد.

وی ضمن بازدید از یک کارخانه تولید رنگ اتومبیل در میلان که مدیر آن یک ایرانی است، در نشست تجار ایتالیایی طرف همکاری با ایران در محل کنسولگری ایران هم شرکت کرد. وزیرصنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران روز جمعه 11 ارديبهشت همچنین پس از دیدار با خانم گوئیدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در محل پاویلیون این کشور در اکسپو، در مراسم افتتاحیه رسمی این نمایشگاه با حضور متئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا و مقامات سایر کشورها شرکت کرد.

همچنين اسفهپدی، ريیس نمایشگاه‌های ایران و مدير غرفه ایران در این دوره از اکسپوی میلان در دیدار با حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی که در برگشت از مراسم دینی فرهنگی 13 رجب در شهر تورینو، از غرفه ایران در این نمایشگاه  بازدید می‌کرد، گفت: فعالیت معماران و مهندسین ایرانی در طراحی و ساخت غرفه ایران ستودنی است. مهندسین ایرانی با تلاش شبانه‌روزی توانستند غرفه ایران را برای افتتاحیه آماده کنند و این امر صرفه‌جويی زیادی را برای ما در بر داشته است. هزینه‌ای که برای طراحی و ساخت این غرفه و شرکت ایران در اکسپو تخصیص داده شده بود 40 میلیارد تومان بوده است.

وي ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هم برای نخستین بار توانست خود اقدام به ساخت و ساز غرفه در این رویداد جهانی کند؛ به گونه‌ای که در هیچ یک از دوره‌های گذشته، اکسپوی ایران سازنده غرفه خود نبوده است.

هنر و فرهنگ و هياهو در اكسپو

در طول 6 ماه برگزاری نمایشگاه اکسپو ميلان، برخی از گروه‌های موسیقی با توجه به موضوع نمایشگاه در این محل حضور یافته و به اجراي برنامه خواهند پرداخت.

نمایشگاه اکسپو ميلان در حالی برگزار می شود که تدابیر شدید امنیتی از روزها و هفته های قبل اتخاذ شده و هزاران مأمور در حالت آماده باش به سر می‌برند و این امر به هنگام ورود به نمایشگاه کاملاً مشهود است. صدها دانشجو و معترض، روز پنجشنبه دهم ارديبهشت در شهر میلان علیه نمایشگاه اکسپو 2015 راهپیمایی کرده و در مسیر تظاهرات به پاشیدن رنگ، پرتاب سنگ، بطری‌های دودزا و تخم‌مرغ به سمت بانک‌ها، کنسولگری ترکیه و آژانس کار «منپاور» پرداختند که منجر ايجاد تنش با نیرو‌های ضدشورش پلیس ايتاليا شد.

معترضین در این راهپیمایی، ضمن دادن شعار علیه اهداف نمایشگاه اکسپو، به اصلاحات کاری دولت متئو رنتزی نیز اعتراض کردند. گروهی بنام «بلک بلوک» با لباس‌های سیاه رنگ و چهره‌های پوشیده با خروج از صف تظاهرات به مقر آژانس کار «منپاور» حمله کردند که به واکنش پلیس منجر شد.

دو معترض نیز با بالارفتن از ساختار «اکسپو گیت» شعار نوشته‌هایی را علیه این نمایشگاه آویختند. برخی دیگر نیز با روشن کردن بطری‌های دودزا مانع عکس‌برداری خبرنگاران شدند. این در حالی است که هزاران نفر از نیروهای ضدشورش پلیس، تدابیر شدید امنیتی را در شهر میلان و در آستانه افتتاح نمایشگاه اکسپو اتخاذ کرده و این شهر به حالت زرهی درآمده بود.

انتهاي پيام/

 

 


١٥:٣٥ - 1394/02/19    /    شماره : ٦٣٠٠٨٨    /    تعداد نمایش : ١٩٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.