English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان؛

نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری برگزار شد

نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری، به همت رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان در محل کتابخانه مرکزی شهرداری صوفیه، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست تخصصي با موضوع «بررسی وضعیت زنان و پیشرفت‌های آنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و جایگاه زنان در ایران» با حضور صدیقه حجازی، مدیرکل امور زنان و خانواده اين سازمان، سوسن مرندی، مدیرکل روابط علمی و بین‌المللی دانشگاه الزهرا و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان و همچنین کوموناوا، معاون دانشکده کتابداری دانشگاه صوفیه، ريیس کتابخانه مرکزی شهرداری صوفیه و هاجر فیوضی، استاد دانشگاه و مترجم، برگزار شد.

اساتید دانشگاه صوفیه و دانشجویان زبان فارسی و ایران‌شناسی اين دانشگاه و زنان فرهیخته بلغاری و سایر علاقمندان به فرهنگ و تاریخ ایران، ديگر شركت‌كنندگان در اين نشست بودند.

نقش جمهوري اسلامي در پيشرفت زنان ايران

در ابتدای این نشست، محمدعلي کیانی، رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان، به تشریح برنامه‌های نشست پرداخت و در سخنانی گفت: اين نشست كه در جهت تكريم مقام انساني زن برگزار مي‌شود، درصدد است به انديشه و رفتار حضرت زهرا (س) كه هزار و چهارصد سال پيش صداي عدالت اجتماعي را طنين‌انداز كرد و الگوي مناسبي براي انسان‌هاي آزادي‌خواه جهان به ويژه زنان است، بپردازد.

رایزن فرهنگی کشورمان گفت: حضرت فاطمه (س)  سمبل زن مسلمان با علم و دانش الهي است كه آموزه‌هاي وي نه تنها براي زمان خود؛ بلكه متعلق به جهان بشريت در همه دوره‌ها و بيان‌گر صداي آزادي و درك حقوق انساني زنان و دفاع از ايشان در همه اعصار است.

وي افزود: پس از انقلاب اسلامي ايران، زنان مسلمان ايراني با الگو قرار دادن حضرت زهرا (س) سعي كردند علاوه بر حفظ عفاف و حجاب در بعد اجتماعي نيز مثمرثمر واقع شوند و به كسب علم و دانش و همكاري در فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي بپردازند.

کیانی گفت: بر اساس آمار موجود هم اكنون بيش از 90 درصد زنان ايراني باسواد بوده و بخش مهمي از آنان درحال طي كردن دوران تحصيلات تكميلي هستند به گونه‌اي كه 63 درصد دانشجويان دانشگاه‌هاي ايران را دانشجويان دختر تشكيل مي‌دهند. جمهوري اسلامي ايران با تأثير از رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خميني (ره) كه در سالروز ميلاد حضرت فاطمه (س) متولد شد، دستاوردهاي مهمي در خصوص رشد علمي و اجتماعي زنان داشته است. 

رایزن فرهنگی کشورمان ادامه داد: جامعه انساني نسبت به بخشي از اين جامعه كه زنان هستند، داراي مسئوليت است و نبايد اجازه دهد كه جامعه بزرگ زنان در سكوت آزاريافته و از بي‌عدالتي رنج ببرند. به نظر مي‌رسد كه مهم‌ترين و اساسي‌ترين اقدام در اين خصوص، توسعه و تقويت جايگاه اجتماعي زنان با پرداختن به امر آموزش و پرورش و فرهنگ جامعه، است.

وي تأكيد كرد: البته خود زنان نيز مسئوليت مضاعف دارند و بايد با بهره‌گيري از تعاليم الهي و توانمندسازي خويش و تقويت استعدادها، با اتحاد و همدلي و يافتن راه‌كارهاي مناسب، در دست‌يابي به كرامت انساني، حقوق واقعي و حفظ ارزش‌هاي اجتماعي خويش، كوشش كنند.

وي ادامه داد: هم‌اينك جايگاه زنان در جمهوري اسلامي ايران نيز با وجودي كه تا رسيدن به نقطه مطلوب و جايگاه واقعي زن مسلمان، فاصله دارد؛ اما مسير رو به پيشرفتي در پيش پاي بانوان در ايران قرار گرفته و زمينه‌هاي حضور فعال و چشم‌گیر سياسي، اجتماعي و فرهنگي در كشور موجود است.

محمد علی کیانی، رایزن فرهنگی كشورمان در بلغارستان در ادامه در خصوص سفر متقابل هیأت بانوان فرهیخته بلغاری  و ايراني اظهار كرد: پيشينه روابط فرهنگي ميان ايران و بلغارستان و لزوم گسترش و ارتقاي اين روابط و ضرورت درک و شناخت عمیق فرهنگی طرفین به خصوص در حوزه زنان ايجاب مي‌كند، ديدارها و ملاقات‌هاي متقابلي ميان بانوان دانشمند، فرهيخته و صاحب‌نظر دو ملت بزرگ ايران و بلغارستان، صورت پذيرد.

وي افزود: البته با توجه به فضای اسلام‌هراسي و ايران‌هراسي که در اثر تبليغات دروغين برخی از رسانه‌های جهاني نسبت به جايگاه زنان در جمهوري اسلامي ايران و سياه‌نمايي و وارونه جلوه دادن حقایق موجود کشور ايجاد شده است، اين گونه تعاملات، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. به همين منظور رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان با ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و اداره‌كل امور زنان و خانواده این سازمان، هيأتي متشكل از بانوان فرهيخته و صاحب‌نظر بلغاري را در شهریور ماه سال گذشته به مدت یک هفته به ايران اعزام كرد تا از نزديك ضمن مشاهده پيشرفت‌هاي كشور، با جايگاه و موقعيت زن ايراني و دستاوردها و فعاليت‌هاي علمي، فرهنگي ، اجتماعي و سیاسی آنان آشنا شوند.

زنان و امور اجتماعی ـ سیاسی ايران

سپس سوسن مرندی، مدیرکل روابط علمی و بین‌المللی دانشگاه الزهرا، در سخنانی گفت: برخلاف آنچه برخی از رسانه‌های خارجی به مردم جهان القا می‌كنند، زنان ایرانی نقش مهمی در امور اجتماعی ـ سیاسی ايران دارند. در سفری که به یکی از کشورهای جنوب شرق آسيا داشتم، زنان گفتند ما در تلویزیون ملی کشورمان مستندی دیدیم مبنی بر اینکه زنان ایرانی حق رأی، کار کردن، تحصیل کردن و رانندگی کردن ندارند، این در حالی بود که من به عنوان مستند زنده پیش آنان بودم؛، ولی از بس که تبلیغات منفی شنیده بودند، باز هم پذیرفتن حقیقت برایشان سخت بود.

مرندی ادامه داد: برخی افراد می‌گویند ما در کشورمان تعدادی ایرانی داریم که حرف‌هایشان با شما خیلی متفاوت است و از وضعیت بدی که زنان ایرانی دارند بسیار شاکی هستند. افراد باید متوجه باشند که در هر کشوری که انقلاب صورت مي‌گیرد، همیشه افرادی وجود دارند که با این تغییرات مخالف هستند و معمولاً همین افراد هستند که در نهایت وطن خود را ترک و زندگی در کشور دیگري را انتخاب می‌کنند؛ ولی عموم مردم ایران با رأی بالای 98 درصدی به جمهوری اسلامي، حمایت خود را از انقلاب اسلامی اعلام كردند.

استاد دانشگاه الزهراء ادامه داد: ذکر این مطلب هم ضروری به نظر می‌رسد که سطح سواد بانوان کشور قبل از انقلاب بسیار پایین بود، در حالیکه اکنون حدود 60 درصد دانشجویان دانشگاه‌های ایران دختر هستند و محدویتی در تحصیل و کار کردن آنان وجود ندارد.

وی گفت: در عین حال کانون خانواده در اسلام از اهمیت بالايی برخوردار است و به خاطر روح لطیف و عواطف مادری بانوان، نقش بی‌بدیل زنان در تربیت فرزندان انکارناپذیر است. اغلب زنان ایرانی ترجیح می‌دهند که تربیت فرزندانشان را تا جای ممکن به مهد کودک‌ها و به غریبه‌ها واگذار نکنند و به همین علت بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند در منزل بمانند.

الگوي زنان ايراني

در ادامه نوبت به سخنراني صديقه حجازی، مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رسيد. وي گفت: الگوی اصلی در این باره با توجه به آنچه در کلمات رهبران انقلاب اسلامی همواره تبیین شده است،  قرآن کریم، سنت پاک پیامبر اسلام (ص) و آن چیزی است که در رفتار دختر بزرگوار ایشان حضرت فاطمه زهرا (س) تجلی یافته است. جامعیت حضرت زهرا (س) در ابراز نقش‌های متعدد و متنوعی است که از یک انسان و یک بانو انتظار می‌رود. حضور مؤثر در هر یک از نقش ‌ا و ایفای آن در بهترین شکل ممکن با رضایت‌مندی از تقسیم طبیعی و حقوقی نقش‌هاست.

مدیر کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 محو بی‌سوادی و آموزش عمومی رایگان از اصلی‌ترین اهداف قرار گرفت؛ به همین منظور سازمانی براي سوادآموزی به افراد بی‌سواد در ایران تشکیل شد. ریشه‌کنی بی‌سوادی زنان و دختران در سال‌هاي گذشته به 99 درصد رسیده است و امید می‌رود در صورت ثبات شرایط، نرخ باسوادی جوانان در سال جاری به طور تقریبی به 100 درصد برسد.

سپس کوموناوا، ريیس انجمن دوستی زنان بلغار و ایران، لیدا لچوا، نماینده یونیسف و نویسنده، زدراوکا اوتیمووا، مترجم و معاون اتحادیه نویسندگان بلغارستان و لودمیلا فیلپوا، نویسنده، در سخنان کوتاهی، اذعان كردند كه از نزدیک شاهد پیشرفت‌ها و حضور زنان در مناصب و عرصه‌های مختلف ايران بوده‌اند.

زنان فرهيخته بلغاري با تأييد سخنان سوسن مرندی و صديقه حجازی، زنان ایرانی را مقتدر و الگویي برای دیگر زنان جامعه خارجی عنوان كردند.

در پایان نيز تعدادی از زنان بلغاری به طرح پرسش‌های خود پرداختند و حجازی و مرندی، به اين سؤال‌ها به صورت کامل و روشن پاسخ دادند.

بنا بر اعلام اين گزارش، در حاشیه این نشست تخصصي، نمایشگاهی از تصاویر ملاقات‌های هیأت زنان بلغاری به ایران با مسئولین کشورمان و همچیین تصاویری از حضور زنان در عرصه‌های مختلف در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

همچنين تعدادی از کتاب‌های شعرا و نویسندگان ایرانی که به زبان بلغاری ترجمه شده بود و همچنین پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکاي شمالي، بین شرکت‌کنندگان توزیع شد.

انتهاي پيام/


٠٨:٣٤ - 1394/02/14    /    شماره : ٦٢٩٦٩٧    /    تعداد نمایش : ٢٧٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی بلغارستان (خبر)
 رهبران كليساي ارتدوكس بلغارستان در راه ايران (خبر)
 روزنامه‌نگاران بلغار در راه ايران (خبر)
 پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 اولین دوره مسابقات بهترین صفحه اجتماعی فیسبوک برگزار شد (خبر)
 میز ایران رتبه نخست جشنواره «روز دانشجویان بین‌الملل» در بلغارستان را دريافت كرد (خبر)
 هنرنمايي گروه موسيقي نواحي «ورشرنگ» خراسان در بلغارستان (خبر)
 حضور چشمگیر ایران در جشنواره کشورهای آسیایی در بلغارستان (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «صوفیسم در بالکان، پلی میان فرهنگ‌ها» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انجمن دانشجویان دوستدار ایران در بلغارستان راه‌اندازي شد (خبر)
 بزرگداشت سعدي شيرازي در بلغارستان (خبر)
 آیین بزرگداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی صوفیسم در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 جشن نوروز ايران‌شناسان دانشگاه صوفيه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در بلغارستان (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و بلغارستان (خبر)
 اجراي گروه موسیقی «نغمه رود» در بلغارستان (خبر)
  نواي ساز و آواز ايراني در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي ايراني در تلويزيون ملي بلغارستان (خبر)
 سفر جانشين پيشين رييس جمهور بلغارستان به ايران (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 آغاز هفتمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه پلودیف بلغارستان (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ايراني در جشنواره خیریه بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه اثار هنري ايران در بلغارستان (خبر)
 ديدار رييس كتابخانه ملي ایران با مسئولان فرهنگي و دانشگاهي بلغارستان (خبر)
  امضاي یادداشت تفاهمنامه همکاری بين سازمان کتابخانه ملی ایران و بلغارستان (خبر)
 روابط ايران و بلغارستان در حوزه كتاب و كتابخانه توسعه مي‌يابد (خبر)
 یادداشت همکاری ايران و بلغارستان در زمينه گردشگري امضا مي‌شود (خبر)
 درخشش کودکان و نوجوانان ايراني در مسابقات نقاشی‌های کودکان بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه صنايع دستي ايران در شهر گابروا افتتاح شد (خبر)
 سفر کارگردان بلغاری به ایران (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه صنايع دستي بلغارستان (خبر)
 جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان (خبر)
 گروه «آواي تبري» مازندران برنده مجسمه طلايی فستیوال موسیقی بلغارستان (خبر)
 هفتمین فستیوال جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس نگاهي به ایران معاصر در بلغارستان/اهداي ديپلم افتخار به رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 استقبال از نقش و نگار گلیم ايراني در بلغارستان (خبر)
 برگزاري نخستين جشنواره فرهنگی کشورهای آسیايی در بلغارستان (خبر)
 اعطاي گواهینامه به فارسي‌آموزان بلغاري (خبر)
 گرامي‌داشت روز کتابخانه در بلغارستان (خبر)
 اشتراكات فرهنگي ايران و بلغارستان پايه محكمي در روابط فرهنگي است (خبر)
 همدردي بلغارستان با ملت ايران (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان (خبر)
 اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره) در بلغارستان تبيين مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی در بلغارستان (خبر)
 گرامیداشت فردوسی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 شرکت قاريان بلغاري در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاري جشن نوروزی مشترک ایران، آذربایجان و قزاقستان در بلغارستان (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي محلي ايراني در بلغارستان (خبر)
 ايران و بلغارستان روابط و فعاليت‌هاي فرهنگي خود را گسترش دهند (خبر)
 22 بهمن اقیانوسي مملو از انسان‌هاست (خبر)
 فرهنگ ایران سرمایه‌ انسانی و جهانی است (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي كودكان ايراني و بلغاري در بلغارستان (خبر)
 ايران كشوري مدرن و با فرهنگ چند هزار ساله است (خبر)
 برگزاري همایش «نسخ خطی فارسی در بالکان و اروپای مرکزی» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «امام غائب» به زبان بلغاری (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی در بلغارستان (خبر)
 اجرای موسیقی محلی ایرانی در تلویزیون ملی بلغارستان (خبر)
 کنسرت موسیقی مازندرانی در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 پخش موسیقی مازندرانی از رادیو ملی بلغارستان (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 سفر هيأت بانوان رسانه‌اي بلغاري به كشورمان (خبر)
 «نفس» نرگس آبيار در بلغارستان (خبر)
 جشنواره سينمايي ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گشايش دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بلغارستان (خبر)
 رونمايي دايرةالمعارف «حلقه نور» در بلغارستان (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان (خبر)
 چهل‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان برپا مي‌‌شود (خبر)
  معرفي دستاوردهاي ايران در بازارچه خیریه بلغارستان (خبر)
 مقامات اروپایی معترفند با دوری از فرهنگ ایران، خسارت‌زده تحریم‌‌ها هستند (خبر)
 ديدار خامه‌يار با معاون بین‌الملل وزارت فرهنگ بلغارستان (خبر)
 درک مفاهیم عرفانی مستلزم يادگيري زبان فارسی است (خبر)
 نسخه‌شناسان ایرانی در جهان زبانزد هستند (خبر)
 گام‌هاي مثبت ايران و بلغارستان براساس تفاهم‌نامه‌هاي دوجانبه است/ضرورت حضور انديشمندان ايراني در نشست‌هاي تخصصی بلغارستان (خبر)
 علاقه خاصی به ایران داريم (خبر)
 امضاء یادداشت همکاری بین سازمان فرهنگ و دانشگاه صوفیه (خبر)
 صدای زنگ صلح و دوستی ایران در صوفیه (خبر)
 غرب با تحریم ایران ۳۷ سال خود را از فرهنگ غنی این کشور محروم کرد (خبر)
 خواستار استفاده از تجربيات علمي و ديني ايران هستيم (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ از مركز آموزش دينى ارتدوكس صوفيا (خبر)
 امضاي يادداشت همكاري‌‌هاي علمي با دانشگاه دولتى بلغارستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با دانشجويان بلغاري (خبر)
 امضاي يادداشت همكارى سازمان فرهنگ و بنياد اسلاويانى بلغارستان (خبر)
 راهپيمايي اربعین حسینی بيعت با اسلام حقيقي است (خبر)
 شرکت کشیشان مسیحی در اربعین نشان از مسالمت آمیز بودن همه ادیان است (خبر)
 مراسم اربعین حسینی در بلغارستان برگزار می شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 جایزه جشنواره دانشجویان فيلم بلغارستان به ايران رسید (خبر)
 نمایش «خواب زمستانی» نشان طلایی بلغارستان را گرفت (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس اتاق بازرگاني كهگيلويه و بويراحمد (خبر)
 نوازش چشم بلغاري‌ها با گليم ايراني (خبر)
 اعطاي لوح افتخار شهر ابزور بلغارستان به گروه هنری آیلان (خبر)
 شركت هنرمندان ايراني در جشنواره «فولکلور جهانی 2016» بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «ایرانیکا ـ بلغاریکا» در بلغارستان (خبر)
 تبيين روز جهاني قدس در بلغارستان (خبر)
 فرش و گليم ايراني در جشنواره «راه قالیچه» بلغارستان (خبر)
 آيين بزرگداشت «روز جهاني قدس» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 کتاب امثال و حکم مشترک بلغاری و ایرانی به چاپ رسيد (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های امام(ره)» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «زندگي به سبك روح الله» به زبان بلغاري (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی كودكان ايراني و بلغاري در صوفيه (خبر)
 حضور بلغارها در «شبي در باغ شعر و فرهنگ ايراني» (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «اندیشه‌های سیاسی امام(ره) در جهان معاصر» در بلغارستان (خبر)
 اعطاي لوح تقدير به رایزن فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 بلغارستان به دنبال باغ شعر و فرهنگ ایران (خبر)
 گروه كُر شیراز مقام اول فستیوال بین‌المللی فولکلور بالکان را كسب كرد (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايراني در بلغارستان (خبر)
 بررسي فلسفه نوروز در بلغارستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی وزیر فرهنگ بلغارستان (خبر)
 گراميداشت روز سعدی در بلغارستان (خبر)
 ایران، مهد شعر است/ ارتباط هنرمندان دو كشور راهی به سوي صلح پایدار (خبر)
 دورنمای روشني از روابط فرهنگی ایران و بلغارستان (خبر)
 نشست علمی «سیمای زن در شعر معاصر ایران و بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 آيين گرامیداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی و کتابخانه‌اي ايران و بلغارستان (خبر)
 نخستين نشست سيماي زن در شعر ايران و بلغار در صوفيه برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي نشان «اسب مَدارا» به رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 زبان فارسي براي دانشجویان رشته مطالعات ادیان تدريس مي شود (خبر)
 آغاز دوره آموزش آزاد زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 انتشار تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 ترجمه کتاب «دو ستاره از ایران» به زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اختصاص مکان دایمی براي ایران در نمایشگاه اُرشاك بلغارستان (خبر)
 معرفي شعر، عرفان و فرهنگ ایرانی در تلویزیون بلغارستان (خبر)
 سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 رييس دانشگاه کتابداری بلغارستان سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را تبريك گفت (خبر)
 نمایشگاه «لباس اقوام ایرانی» در بلغارستان برپا شد/ پوشش هاي قومي نماد فرهنگي (خبر)
 پخش موسیقی سنتي ایراني روي موج راديو ملي بلغارستان (خبر)
 نمایشگاه «صنایع دستی ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایران با تشویق ممتد تماشاگران بلغاری/رایزن فرهنگی: سیاست هاي فرهنگی ایران، برگرفته از تعالیم اسلامی است (خبر)
 سرود«ای ایران»از تلویزیون ملی بلغارستان طنین انداز شد/ رایزن فرهنگی کشورمان:پیشینیه های مشترک فرهنگی منجر به تقویت روابط ایران بلغار شده است (خبر)
 برگزاري جشن انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ایران در هتل کمپنسکی بلغارستان (خبر)
 موسیقی سنتی ایرانی در پلودیف بلغارستان طنین انداز شد (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و بلغارستان مبتنی بر علائق مشترک است (خبر)
 جشن پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان/ نمایشگاه‌هاي صنایع دستی و اقوام ايراني (خبر)
 داعش دين اسلام را جعل كرده است (خبر)
 آغاز «جشنواره ماه فيلم ايران» در بلغارستان (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان برگزار شد (خبر)
 ماه سینمای ایران در بلغارستان آغاز مي‌شود (خبر)
 نشست علمي «اسلام و مسلمانان بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایرانی و بلغاری برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت جانشین رهبر مسلمانان بلغارستان در كنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 تحميل فرهنگ غربي خشونت خاموش است (خبر)
 قدرداني رهبر مسلمانان بلغارستان از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایي (خبر)
 توزيع نامه دوم مقام معظم رهبری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان (خبر)
 بیست و یکمین دوره بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 استقبال فرهیختگان بلغاری از زبان فارسی در دانشگاه پلودیف (خبر)
 دانشگاه صوفيه از رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان تجليل كرد (خبر)
 تقدير از معلمان، هنرپیشگان و هنرمندان در روز ملي بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «گلستان سعدی» به زبان بلغاري (خبر)
 تبيين فلسفه عزاداري محرم در مركز آموزش ديني مسيحيان بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رهبر مسلمانان بلغارستان (خبر)
 درخواست بلغارستان براي شركت ايران در كنفرانس مهاجرت و پناهندگي (خبر)
 تعامل فعّال با روش‌های آسان فارسی‌آموزی / زبان فارسی در مقام زبان علم (خبر)
 نمايش فیلم ايراني «۳۱۶» در جشنواره «فیلم وارنا» بلغارستان (خبر)
 دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی بلغارستان به ايران اعزام مي‌شوند (خبر)
 کنفرانس روز جهانی قدس در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 افراطی‌گریان دست نشانده قدرت‌های بیگانه هستند (خبر)
 ترم بهاره آموزش فارسي در بلغارستان پايان يافت (خبر)
 همکاری ديني ایران و بلغارستان فرصت مغتنمی برای هر دو کشور است (خبر)
 بررسی اندیشه‌های اجتماعی و انسان‌شناختی امام (ره) در بلغارستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان از تنها مترجم بلغاري قرآن كريم تجليل كرد (خبر)
 آيين گراميداشت «روز فرهنگ و حروف الفبای سریلیک» در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 بیست و دومین جشنواره "طنز" بلغارستان گشایش يافت (خبر)
 راه روشن آینده مناسبات فرهنگی ايران و اروپای شرقی (خبر)
 نمایشگاه عکس «تاریخ ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 سفر قاريان بلغاري به ايران (خبر)
 دیدار هیات زنان ايراني با رئیس کتابخانه ملی بلغارستان (خبر)
 هفته ادبیات، شعرای ایرانی و نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگی ایران با استان استارازاگورا بلغارستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 توانمندي زنان ايراني در تمامي عرصه‌ها مثال زدني است (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «واژه‌های فارسی در زبان بلغاری» در بلغارستان (خبر)
 هفته شعراي ايراني در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 تبيين راهكارهاي توسعه فرهنگی ايران و بلغارستان (خبر)
 اولین دوره آموزش آزاد زبان فارسی سال 94 در بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 جایزه هيأت داوران «صوفیا فیلم فست» بلغارستان به فيلم ايراني «بدون مرز» رسيد (خبر)
 اجراي برنامه گروه موسیقی محلی «بلغاری» در صوفيه (خبر)
 ابراز علاقه معاون رئیس جمهور بلغارستان به هنر ايراني در نمايشگاه عكس (خبر)
 موافقت معاون شهردار صوفیه از پيشنهادات رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 بدون مرز در بلغارستان (خبر)
 کتاب «روح انسان و چشم‌های شری» در بلغارستان رونمايي شد (خبر)
 چاپ تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 اجراي نخستين كنسرت موسيقي ايراني در شهربورگاس بلغارستان (خبر)
 سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برهمه ایرانیان مبارک باد (خبر)
 بلغاری ها مجذوب موسیقی سنتی ایرانی شدند (خبر)
 آموزش زبان فارسی موجب توسعه روابط فرهنگی می شود (خبر)
 هفته فیلم ایران دربلغارستان برگزارشد (خبر)
 اسلام هر گونه خشونت را مردود مي‌داند (خبر)
 بلغارها خواستار انتقال تجربيات و موفقيت‌هاي زنان ايراني به كشورشان هستند (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس دانشگاه صوفیه بلغارستان (خبر)
 صوفیه، میزبان هفته دوستی کودکان ایران و بلغارستان (خبر)
 فروش شاهنامه فردوسي به زبان بلغاري در جشنواره خيريه بلغارستان (خبر)
 عکاسان استان خراسان رضوی جایزه اول جشنواره عکس بلغارستان را به خود اختصاص دادند (خبر)
 تلاش دوچرخه سوارایرانی برای صلح ستودنی است (خبر)
 ترجمه و چاپ کتاب اصول شیعه به زبان بلغاری (خبر)
 بلغارستان می تواند مروج همزیستی مسالمت آمیز دینی باشد (خبر)
 آغاز بکار هفته فیلم ايران در بلغارستان (خبر)
خبرهاي مهم
مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با روزنامه «تشرین» سوریه
محكوميت كودك‌كشي سعودي‌ها در يمن
برگزاری نخستین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه سوریه
دیدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر امور خارجه نیجریه
بررسی ظرفیت‌های همکاری علمی و فرهنگی ایران و هند در مشهد
حج مالزیایی‌ها؛ از صندوق پس‌انداز تا هتل‌های نوبتی/ نتیجه سفر ملک سلمان به سرزمین مالایا
مركز فرهنگي ايران را در شهر تماله غنا راه‌اندازي كنيد
انتشار كتاب «ایران ناشناخته» در تركيه
انتشار کتاب «دُردانه‌های ادبیات جهان، نظم الجواهر ایران و توران» به زبان ترکی ازبکی
سمینار «توسعه فرهنگی در پرتو دین؛ در اسلام و مسیحیت» در اوگاندا برگزار شد
دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر اوقاف سوریه
تقدیر از رایزني فرهنگی ایران در نیجریه
نمایش فیلم «شیار 143» در حیدرآباد سند
درخشش اساتید سوری در نخستین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی
انتشار جزوه‌های راهنمای گردشگری ایران در عراق
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.