English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار شد

به همت خانه فرهنگ ايران  و با همکاری اتحادیه بین‌المللی زنان مسلمان و دانشگاه پنجاب لاهور پاكستان، سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» بيست‌ونهم فروردين در سالن سناء دانشگاه پنجاب لاهور، برگزار شد و طي آن تعدادي از انديشمندان در حوزه‌هاي علمی، دینی، مذهبی، سیاسی و ادبی از ايران و پاكستان از جمله سمیعه راحیل قاضی، ريیس اتحادیه بین‌المللی زنان مسلمان، ذکریا ذاکر، ريیس بخش مطالعات اجتماعی و فرهنگی اسلامی دانشگاه پنجاب لاهور، غزاله سعد رفیق، نماینده مجلس ایالت پنجاب، فضه‌سادات حسینی و نفیسه بلندیان از کشور ایران، ناصره جاوید اقبال، ريیس اسبق دادگاه عالی لاهور، فلیحه زهرا کاظمی، ريیس بخش فارسی دانشگاه بانوان لاهور و ... به سخنراني و ارايه نظرات خود پرداختند.

نقش زن در توسعه صلح حقیقتي جهانی است

ذکریا ذاکر، ريیس بخش مطالعات اجتماعی و فرهنگ اسلامی دانشگاه پنجاب لاهور، در آغاز اين سمينار، ضمن تقدیر از نمایندگی فرهنگی ایران در لاهور، گفت: نقش زن در توسعه جامعه صلح‌آمیز، یک حقیقت جهانی است و هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند این حقیقت را انکار کند. نقش زن در توسعه صلح، حیاتی و بنیادین است. از آغاز تاریخ بشر هیچ جامعه و ملتی نتوانست بدون حضور فعالانه زن، صلح و امنیت را برقرار سازد.

سمیعه راحیل قاضی، ريیس اتحادیه بین‌المللی زنان مسلمان نيز در سخناني در اين سمينار، با اشاره به نامگذاري روز ميلاد حضرت زهرا (س) به نام روز مادر توسط امام خمینی (ره)، گفت: انقلاب اسلامی ایران به ما آموخت كه اسلام، قدرت ایجاد تحول فرهنگ جوامع را دارد. قبل از انقلاب در ایران به زنان جامعه بی‌حرمتی می‌شد؛ اما حضرت امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی، ایران را به کشوری تبدیل کرد که در تمامی دنیا  به خاطر احترام به زن و رعایت حجاب اسلامی، از جایگاه ویژه برخوردار است.

وی در ادامه افزود: زن می‌تواند نقش مهمی در دفاع از دین ایفا کند. اگر زینب (س) نبود پیام امام حسین (ع) به مردم نمی‌رسید. در واقع زینب (س) رسالت حسین را تکمیل کرد و نقش او در کربلا، کم‌تر از کسانی که با خون خود از اسلام دفاع کردند، نبود.

کژاندیشان، مخالف حضور زنان در مراکز علمی هستند

در ادامه نوبت به سخنراني فضه‌سادات حسینی رسيد. وي گفت: به نظر من خانواده نقش مهمی در ایجاد صلح در جامعه و زن، نقش کلیدی در ایجاد صلح در خانواده و به تبع آن در جامعه دارد. زن در جامعه  نقش فرزند، همسر و مادر در خانواده دارد و اوست که تنظیم کننده روابط مناسب بین فرزندان، پدر، برادر و همسر است.

سپس عايشه عثمان، مقاله‌ای درباره نقش زنان در ایجاد یک جامعه ایده‌آل ارايه داد. وی در مقاله خود با اشاره به زنان صدر اسلام که علاوه بر همسرداری و تربیت فرزندان، نقش اجتماعی مهمی ایفا کردند، گفت: برخی از کژاندیشان، مخالف حضور زنان در مراکز علمی و آموزشی هستند؛ در حالیکه حضور زن در این گونه محافل تأثیر بسزایی در تربیت انسان و ایجاد صلح در جامعه دارد.

در ادامه حمیرا طارق، استاد اسلام‌شناسی دانشکده کوپر رود لاهور و نبیله اندلیب، عضو مجلس ایالت پنجاب و ريیس دانشکده بانوان جامعه نعیمیه بخش خواهران نیز در خصوص سیره حضرت فاطمه (س) و لزوم پیروی از آن حضرت برای ایجاد صلح در جامعه و توسعه و پیشرفت بیان كردند.

پس از آن، غزاله سعد رفیق، نماینده مجلس ایالت پنجاب، گفت: سیره حضرت فاطمه (س) الگویی کارآمد برای تمامی مردان و زنان عالم است. حضرت فاطمه زهرا (س) در طول زندگی خود از چنان شأن، منزلت و فضیلتی برخوردار بود که به مقام برترین و والاترین زنان عالم رسید و در طول زندگی خود براي ولایت‌مداری و دفاع از ولایت حرکت کرد و در این راه متحمل سختی‌های زیادی شد. بنابراين تمامی مراحل زندگی ایشان می‌تواند برای زنان مسلمان جهان به خصوص زنان مسلمان پاکستان، درس زندگی باشد.

فاطمه (س) اسوه حقیقی تمام انسان‌ها

ناصره جاوید اقبال، ريیس اسبق دادگاه عالی لاهور هم ديگر سخنران اين سمينار بود. وي گفت: حضرت فاطمه (س) اسوه حقیقی برای تمام انسان‌هاست. زنان و مادران امروزی باید از او درس ایمان، فداکاری و مهربانی را بیاموزند. همانگونه که در انقلاب اسلامی ایران، زنان ایرانی نقش مهم خود را در ایجاد یک جامعه‌ای جدید و اسلامی، به نحو احسن ایفا كردند، زنان پاکستانی باید با پیروی از سیره آن بانوی گرامي، جامعه‌ای نو بر اساس عدل و داد بنا نهند.

در ادامه نفیسه بلندیان، از ايران، در سخناني اظهار كرد: خداوند متعال با خلق انسان برای او رحمت نیز آفرید. برای آنان مادر را آفرید و مادران رحمتی برای فرزندان هستند. زمانی که خداوند حضرت آدم (ع) را آفرید، فرشتگان از خداوند متعال پرسیدند که چرا چنین موجودی را آفریدی که باعث جنگ و فساد خواهد شد؟ خداوند متعال فرمودند که چیزی را که من می‌دانم شما نمی‌دانید. خداوند مطمئن بود که آفرینش مادر، باعث ایجاد صلح، عدالت، رحمت و مهربانی، خواهد بود.

وی در ادامه با بیان نقش زنان  بزرگ تاریخ، افزود: مادرانی چون حضرت حوا، حضرت مریم، حضرت خدیجه، حضرت آسیه و ... و حضرت فاطمه (س)، زنان برگزیده‌ای بودند که در ایجاد جامعه‌ای صلح‌آمیز نقش مهم و اساسی داشتند و همچنین زندگی و سیره این بانوان بزرگ الگو و نمونه برای زنان است. ما امروز می‌توانیم با استفاده از تعلیمات این بانوان بزرگوار و قراردادن آنان به عنوان الگو و نمونه برای خود، جامعه‌ای صلح‌آمیز و جامعه‌ای پر از عدل و انصاف، بسازیم.

نياز به آموزش‌هاي تخصصي

اوریا مقبول جان، هم در سخناني با اشاره به وضعیت زنان در جوامع غربی و اینکه از زن به عنوان کالا استفاده می‌شود، گفت: زن دارای کرامت است. وقتی می‌گويیم زن کلید اصلی ایجاد صلح پایدار در جامعه است، این سؤال مطرح می‌شود که آیا ما وی را برای چنین وظیفه سنگینی آماده کرده‌ایم یا نه؟ آیا ما در این جامعه، خود وی را از روز تولد تا روز ازدواج، برای پذیرفتن این مسئولیت آماده ساخته‌ایم؟ کسب علم برای زن و مرد بسیار ضروری است؛ اما علم زنان و مردان با یکدیگر فرق دارد. ما باید به دختران خود علاوه بر تعلیمات دنیوی، تعلیمات خانه‌داری، بچه‌داری، نگهداری از افراد مسن و ... را نیز آموزش دهیم تا بتوانند یک خانواده که اساس و پایه‌های بنیادین یک جامعه است را به گونه‌ای آماده سازند که در ایجاد صلح پایدار و جامعه ای دور از فساد و جنگ نقش ایفا کنند.

اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ ایران در لاهور، هم در اين سمينار سخنراني كرد. وي گفت: امروز نظام خانواده و جامعه با چالش‌های بزرگ فرهنگی، دینی و اجتماعی روبروست. از یک طرف نظام مادی‌گری و ضددینی سرمایه‌داری غرب با تهاجم فرهنگی خود سعی دارد الگویی مبتذل و غیرانسانی برای زنان و دختران مسلمان ارايه دهد و بنیان و پایه‌های خانواده را که اساس یک جامعه است را سست کند.

وي افزود: از طرفی هم، افراط‌گرایان و خشونت‌طلبان و گروه‌هایی که تحت لوای «لا اله الله» و «محمد رسول الله» با اعمال ضدبشری و دینی خود با ظلم به زنان و کودکان خواسته یا ناخواسته، همان هدفی را دنبال می‌کنند که خواسته دشمنان اسلام است.

وی در ادامه بيان كرد: امروز زنان ما برای ساختن جامعه‌ای برای حفظ کرامت انسان، وظیفه سنگینی دارند؛ چون باید در دو جبهه مبارزه کنند تا به فرموده امام خمینی (ره) از دامن زن مرد به معراج برود.

در پايان اين سمينار، خانم نقوی، مدیر حوزه علمیه دختران عروه الوثقی، درباره نقش زن در ایجاد جامعه‌ای صلح‌آمیز، با اشاره به سیره بانوی دو عالم در خانه‌داری و تربیت فرزند، اظهار كرد: حضرت زهرا (س) با حضور فعال در اجتماع  و دفاع از حق و حقیقت به ما درس چگونه زیستن داد.

بنا بر اعلام اين گزارش، فضه‌سادات حسینی و نفیسه بلندیان كه از ايران براي شركت در اين سمينار در لاهور حضور دارند، در مصاحبه با کانال‌های تلویزیونی و نشریات مختلف پاكستان، وظیفه یک زن مسلمان در پیشرفت جامعه را تشریح كردند و به سؤالات خبرنگاران درباره جایگاه زنان ایران قبل و بعد از انقلاب و فعالیت‌های آنان در عرصه‌های مختلف كشورمان، پاسخ دادند.

انتهاي پيام/

 


١٦:١٢ - 1394/02/02    /    شماره : ٦٢٩١٥٢    /    تعداد نمایش : ٢٤٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بزرگداشت علامه اقبال در لاهور (خبر)
  کنفرانس «امام حسن مجتبی (ع)» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پیام علامه محمد اقبال لاهوری» در پاكستان (خبر)
 راه‌اندازی اتاق ایران‌شناسی در دانشکده دولتی «مناوان» پاكستان (خبر)
 برگزاری کنفرانس منطقه‌ای «اقبال و مقتضیات زمانه» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «هجویری» در لاهور (خبر)
 بيش از 80 درصد نسخ خطي موزه لاهور به زبان فارسی است (خبر)
 آغاز فعالیت اتاق ایران‌شناسی دانشکده دولتی بانوان مناوان لاهور (خبر)
 اتاق فردوسی‌شناسی در كالج بانوان لاهور راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 حمايت از انقلاب اسلامي ايران وظيفه هر مسلماني است (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي اقبال لاهوري در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولین اتاق‌های ایران در ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 ايران و پاكستان همايش «مولانا رومی و اقبال لاهوری» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 اتاق «فردوسی‌شناسی» در دانشگاه بانوان لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 برگزاری همایش « سیره اهل بیت (ع)» در لاهور (خبر)
 مراسم «شب شعر» در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره قرآنی در لاهور (خبر)
 مسابقه قرائت قرآن کریم در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره) در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «سلطان باهو و مولوی رومی» در پاكستان (خبر)
 زبان و ادبيات فارسی بايد در شبه قاره توسعه يابد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در لاهور (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی و علامه اقبال در لاهور (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه «جنوب آسیا» پاكستان تدريس مي‌شود (خبر)
  برگزاری کنفرانس امام علی (ع) در لاهور (خبر)
 جهانیان را با پیام‌های هدایت‌گر اسلام محمدي آشنا كنيم (خبر)
 برگزاری همایش بین‌المللی فردوسی در لاهور (خبر)
  تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي و قرآن كريم در لاهور (خبر)
 افتتاح نخستين جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در لاهور (خبر)
 گشايش نمایشگاه هنر در لاهور (خبر)
 جشنواره فیلم‌ ایران در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای اختلافات تشیع و تسنن را رفع كرد (خبر)
 جشن‌هاي ويژه دهه فجر انقلاب در لاهور برگزار شد (خبر)
 مسلمانان پاکستان حامی انقلاب اسلامی هستند (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در لاهور (خبر)
  برگزاري کنفرانس «بررسی شخصیت و اندیشه عرفی‌شیرازی» در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر عفاف در جامعه در لاهور (خبر)
  انتشار كتاب فتاواي مقام معظم رهبري در خصوص مقدسات اهل سنت در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «رحمة‌للعالمین (ص)» در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش اسوه حسنه پیغمبر اکرم (ص) در لاهور (خبر)
 دومین نمایشگاه «اخوت» در مزارشريف برگزار شد (خبر)
  بررسي موانع اعزام زوار ایالت پنجاب پاكستان به عتبات عالیات (خبر)
 تجلیل از علامه اقبال در لاهور (خبر)
 نشست ادبی بزرگداشت علامه محمد اقبال لاهوری (خبر)
 اقبال لاهوري خودشناسي را زمينه توسعه جامعه مي‌داند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «رومی و اقبال» در لاهور (خبر)
 برگزاري کنفرانس «علامه محمد اقبال و احترام آدمیت» در لاهور (خبر)
 آثار تاریخی پاكستان متأثر از ایران است (خبر)
 برگزاري کنفرانس «مسئولیت اجتماعی دانشجویی» در لاهور (خبر)
 جشن 25 سالگي ترويج عمومي قرآن كريم در لاهور (خبر)
 برگزاري سمینار «سیده زینب (س)» در لاهور (خبر)
  برگزاري مراسم نخستين سالگرد درگذشت جاويد اقبال (خبر)
 ايران از مقام اقبال در لاهور تجليل مي‌كند (خبر)
 معرفی اماکن زیارتی و فرهنگی مشهد مقدس در نشریه اردو زبان پاکستان (خبر)
 حسین (ع) متعلق به همه است/صلح و آزادگي پيام حسين (ع) (خبر)
 از كوفي تا نستعليق و خط معلي (خبر)
 حضرت فاطمه (س) افتخاري براي جامعه زنان است (خبر)
 اسلام ناب محمدی (ص) بر پایه عشق به اهل بیت (ع) است (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني كودكان و نوجوانان در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «فلسطین مسأله اول مسلمانان جهان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 رييس سازمان اماميه پاكستان: قدس، محور بيداري اسلامي است (خبر)
 زبان فارسی در تقویت زبان اردو نقش بسزايي دارد (خبر)
 تجليل استاد ايراني زبان فارسي در لاهور پاكستان (خبر)
 افکار امام خمینی(ره) جاودان است (خبر)
 نوه علامه اقبال لاهوری خواستار همكاري با مراکز فرهنگی ایران شد (خبر)
 رونمایی کتاب زندگینامه فخر کشمیر در پاكستان (خبر)
 كنفرانس «همزيستي صلح‌آميز بين‌الاديان» در لاهور برگزار شد (خبر)
 پايان كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 سمینار «روز زن» در پاکستان برگزار شد/ فاطمه(س)، الگويی براي سعادت ابدی (خبر)
 برگزاري سمینار نقش زن به عنوان مادر و همسر در لاهور (خبر)
 تبيين ارزش‌هاي زبان فارسي در لاهور (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسي در لاهور پايان يافت (خبر)
 رونمايي از كتاب «هنر و شخصیت» در لاهور (خبر)
 نمايش دستاوردهای انقلاب اسلامی در لاهور (خبر)
 محفل شعرخواني انقلاب در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گروه‌هاي تكفيري عاقبتی جز هلاکت و نابودی و رسوايی ندارند (خبر)
 برگزاري نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در لاهور پاكستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه کتاب لاهور (خبر)
 افتتاحيه دوره آموزش زبان فارسي در پنجاب پاكستان (خبر)
 اتاق «ایران‌شناسی و فكر اقبال» دانشکده دولتی اسلامی بانوان کوپر رود لاهور افتتاح شد (خبر)
 محفل مشاعره و جشن میلاد حضرت رسول (ص) در لاهور برگزار شد (خبر)
 تمجيد پاكستان از ايران در مراسم بزرگداشت محمدعلي جناح (خبر)
 بازآموزی زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آيين بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در لاهور برگزار شد (خبر)
 محبت اهل بیت(ع) راه نجات ما در روز قیامت است (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالروز اقبال لاهوري در لاهور (خبر)
 برگزاري كنفرانس «فلسفه قیام کربلا و جهان امن» در لاهور پاكستان (خبر)
 استادان جديد زبان فارسي دانشگاه‌هاي پاكستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري مسابقه شعرخواني در لاهور (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «اقبال» در لاهور پاكستان (خبر)
 ارتباط با دانشگاه‌هاي ايران از اهداف رييس دانشگاه جي‌سي لاهور (خبر)
 عنایت آيت الله خامنه اي به اقبال لاهوري افتخار بزرگي است (خبر)
 گسترش همكاري هاي فرهنگي دانشگاه پنجاب و خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان؛ نقطه عطف ايران (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ایران با سرپرست دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 معرفی بیدل دهلوی در مؤسسه فرهنگی «هست و نیست» لاهور (خبر)
 مثنوی «اسرار خودی» اقبال، صد ساله شد (خبر)
 نشست ادبی استادان زبان فارسی در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 گردهمایی زبان‌آموزان فارسي در لاهور برگزار شد (خبر)
 برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان اجرا شد (خبر)
 برگزاري «شب قرآن كريم» در لاهور پاكستان (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح «شمس» در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار « قدس، محور بیداری اسلامی» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري ميهماني رمضان در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 پيشرفت ايران حاصل پيروي از امام خميني (ره) است (خبر)
 لغتنامه دهخدا به زبان اردو ترجمه شده است (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی علی بن عثمان هجویری در پاكستان برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 كارگردان پاكستاني فستيوال سينماي ايران را برگزار مي‌كند (خبر)
 راه‌اندازي اتاق «ایران‌شناسی» در لاهور (خبر)
 زبان اردو، دختر دلبند زبان فارسی (خبر)
 رايزني‌هاي وحدت در لاهور پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن و خانواده در ایجاد صلح پایدار» در لاهور برگزار مي‌شود (خبر)
 آشنايي دانشجويان لاهور با روش‌هاي گفتاری در زبان و ادبيات فارسي (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشکده دولتی بانوان باغبانپوره لاهور راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 خواهان ارتباط با جمهوري اسلامي براي نگهداري ميراث اسلامي خود هستيم (خبر)
 نمايش آثار هنري و دستاوردهاي علمي ايران در لاهور (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس انجمن «ترقي ادب» در لاهور پاكستان (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ ايران در لاهور از دانشگاه جی سی پاكستان (خبر)
 نمايش هنر ايران اسلامي در لاهور (خبر)
 نمايش مكتوبات فرهنگي و تاريخ كهن ایران اسلامي در نمايشگاه كتاب لاهور (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران در لاهور (خبر)
 همايش «وحدت اسلامي نياز مسلمانان» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 اعدام عامل ترور وابسته فرهنگی ایران درلاهور پاکستان به تعویق افتاد (خبر)
 سمينار «وحدت اسلامی نیاز مسلمانان » در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 وجود بيش‌از 8 هزار سازمان مردم‌نهاد در پاكستان (خبر)
 آزمون پایان‌دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ ايران در لاهور برگزار شد (خبر)
 مقام اقبال لاهوري در پنجاب پاكستان گرامي داشته شد (خبر)
 سمینار «امام حسین(ع) و اقبال لاهوری» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی،غالب دهلوي در دانشگاه بانوان لاهور پاكستان (خبر)
 مجاهد كامران: بايد مراقب توطئه‌ي لابي صهيونيستي باشيم (خبر)
 نخستين کنفرانس بین‌المللی «زبان و ادب فارسی در شبه قاره» برگزار شد (خبر)
 کنفرانس ادبیات فارسی در شبه قاره برگزار مي شود (خبر)
 ترجمه لغت نامه دهخدا تاثیر بسزایی در گسترش زبان فارسی در شبه قاره دارد (خبر)
 نورانیت امام رضا (ع) دل هر انسانی را سرشار از شور و شوق مي كند (خبر)
 مشهد مقدس قبله دل هاست (خبر)
 نجات انسانيت، پيروي ازخط امامت وولايت است (خبر)
 كنفرانس «حجاب» در لاهور پاكستان برگزار شد (خبر)
 آماده‌ي همکاری با ايران برای معرفی اسلام ناب به مردم هستیم (خبر)
 جامعه‌ اسلامی با هم متحد شوند، اسرائیل از صحنه‌ روزگار حذف مي‌شود (خبر)
 اختتامیه اوّلین دوره آموزش زبان فارسی در كويته (خبر)
 اسلام هرگز فرقه گرایی،ترور و کشتن انسان های بی گناه را نمی پذیرد (خبر)
 آغاز آموزش زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار"امام خميني (ره) و بیداری اسلامی"در لاهور (خبر)
 رونمایی از نخستين جلد لغتنامه دهخدا به زبان اردو در دانشگاه لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری مراسم افتتاحیه کلاس های آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 سمینار میلاد حضرت زهرا (س) در لاهور برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز اولین دوره کلاس آموزش زبان فارسی در دانشگاه ملی هنر لاهور (خبر)
 برگزاري آئين اختتاميه كلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري نشست دوستداران زبان و ادبيات فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور (خبر)
 برگزاری نمایشگاه ایرانشناسی در دانشگاه پنجاب لاهور (خبر)
 اتاق ایرانشناسی در دانشکده دولتی فاطمه جناح لاهور تاسيس مي شود (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرهنگ و هنر ايراني در دانشگاه بانوان لاهور (خبر)
 برگزاری مسابقه مقاله نویسی " بیداری اسلامی و وحدت مسلمین " در لاهور (خبر)
 برگزاري جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان در لاهور (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در موسسه فرهنگی و هنری اقبال در لاهور (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگی ایران در دانشگاه ملی هنر در لاهور (خبر)
 برگزاری نشست ادبی بزرگداشت صوفی تبسم در دانشگاه پنجاب (خبر)
 برگزاری مسابقه شعر خوانی اقبال لاهوری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار سید هجویری در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " هفته وحدت ، مظهر اتحاد بین المسلمین " درلاهور (خبر)
 همايش "ميلاد النبي (ص)" در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری سمینار"جشن میلاد پیغمبراکرم(ص)و تقریب مذاهب اسلامی "در لاهور (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لاهور برگزار مي شود (خبر)
 آغاز سیصد و پنجمین دوره آموزش زبان در لاهور (خبر)
 آغاز دوره آموزش تذهیب و خوشنویسی در لاهور (خبر)
 برگزاري همایش " مدحتِ مصطفی(ص) به زبان عرفا در فرهنگ فارسی " در لاهور (خبر)
 برگزاری سمینار " تاجدار ختم نبوت(ص) " در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 برگزاری کلاس آموزش قرآن کریم در لاهور (خبر)
 آغاز کلاس دوره مقدماتی و متوسط زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ديدار رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان لاهور با سرپرست خانه فرهنگ ایران (خبر)
 سمينار "افکار علامه اقبال لاهوري" در پاكستان برگزار مي شود (خبر)
 آغاز دوره کلاس "فارسی گفتاری" درلاهور (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز اقبال لاهوری در دانشکده تاؤن شیپ لاهور (خبر)
 آغاز کلاس هاي آموزش زبان فارسي در لاهور (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت سالروز ولادت با سعادت حضرت امام هادی (ع) در لاهور (خبر)
 ترجمه چاپ چهاردهم مثنوی مولانا درلاهور (خبر)
 برگزاری سمینار" معرفی و تجلیل از امیر خسرو دهلوی" در لاهور (خبر)
 آغاز كلاس آموزش هنر تذهیب و مینیاتور در لاهور (خبر)
 بازدید معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بازديد معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری از حوزه علميه جامعه نعيميه لاهور (خبر)
 آسيب ها و چالش هاي عزاداري در پاكستان بررسي مي شود (خبر)
 پخش مسابقه نقاشی دانش آموزان از شبکه تلویزیون دولتی پاکستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در لاهور (خبر)
 جشنواره فرهنگی و هنری حضرت امام رضا (ع) در لاهور افتتاح شد (خبر)
 اعزام دانشجویان زبان و ادبيات فارسي لاهور به ايران (خبر)
 مسابقه خوشنویسی در لاهور برگزار شد (خبر)
 برگزاری نمایشگاه حجاب و عفاف در لاهورپاكستان (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی درلاهور (خبر)
 اجراي برنامه قرآني گروه تواشيح "باقر العلوم" در لاهور (خبر)
 درخشش قاری قرآن کشورمان در شبکه تلویزیونی لاهور (خبر)
 پخش زنده قرائت قرآن كريم قاری کشورمان از شبکه دولتی پاکستان (خبر)
 قرائت و تلاوت قاری ایران در لاهور (خبر)
 نوای قرآن كريم توسط قاری ایرانی در لاهور طنین انداز شد (خبر)
 اجرای برنامه قرآني توسط گروه تواشيح "معراج" در تانزانيا (خبر)
 برگزاري مراسم اختتامیه دوره مقدماتی دوم آموزش زبان فارسی در لاهور (خبر)
 برگزاري دوره آموزش قرآن كريم در لاهور (خبر)
خبرهاي مهم
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست
اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است
نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان
گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد
برگزاري کنفرانس «فرهنگ همزیستی دینی» در ارزروم
امضاي تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه
«جامعه و فرهنگ مصر»
ديدار هيأت اعزامي از دانشگاه اديان قم با شخصيت‌هاي علمي تانزانيا
برگزاري اولین دوره هم‌افزایی علمی در حوزه زبان فارسي در آنکارا
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.