English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

با همكاري رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا؛

سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد

سمینار تعهد دنیای شیعه درباره گسترش صلح در منطقه خاورمیانه و دنیای امروز، با همكاري رايزني فرهنگي ايران در رم  و انستیتوی تاریخ و فلسفه معاصر سوئيس، در محل کتابخانه شهر لوكارنو مرز ایتالیا و سوئیس  برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سخنران آغازین اين جلسه كه روز شنبه بيست‌ونهم فروردین برگزار شد، پروفسور روسی، ريیس انستیتوی تاریخ و فلسفه اندیشه معاصر ISPEC  در شهر لوکارنو سوئیس بود. وي در سخنان خود اظهار امیدواری كرد که فعالیت‌های مشترک این انستیتو در آینده با رایزنی فرهنگی ايران در ايتاليا، ادامه داشته باشد.

وی گفت: از آنجا که در نزدیکی مرزهای ایتالیا هستيم، از رایزنی فرهنگی ایران در اين كشور خواستیم که در این پروژه ما را یاری كند.

عواقب خشونت‌ها نصيب كودكان است

سپس، سیمونه رومئو، نماینده شهرداری لوکارنو، پیام خانم کارلا اسپتزیالی، شهردار شهر لوکارنو را برای حاضرین قرائت كرد. رومئو همچنين گفت: خصوصیت شهر لوکارنو در سوئیس، این امکان را فراهم می‌كند که رخدادهای فرهنگی متعددی در سطح بین‌المللی در این شهر برگزار شود؛ از فستیوال فیلم لوکارنو گرفته تا سمینارها و کنفرانس‌های متعددی که در طول سال در این شهر همواره برگزار می‌شوند. سمیناری که امروز در محل کتابخانه شهرداری شهر لوکارنو با موضوع صلح برگزار می‌شود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. موضوع صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز، امروزه در صدر اخباری است که از تمامی دنیا به ويژه منطقه خاورمیانه به گوش می‌رسد و از ضروریات زندگی اجتماعی امروزی است.

وي افزود: رخدادهایی که امروزه در اقصی‌نقاط دنیا و به خصوص در منطقه خاورمیانه شاهد آن هستیم، همه را به این فکر وا می‌دارد که ریشه این اختلافات و درگیری‌ها در کجاست؟ اختلافاتی که در نهایت شهروندان غیرنظامی و کودکان بی‌گناه، مجبور به تحمل عواقب هستند. هر وجدان مسئولیت‌پذیری امروزه بایستی از خود سؤال کند كه چگونه می‌توان به این جنگ و خونریزی‌ها پایان داد. شاید برگزاری چنین جلساتی علاوه بر روشن کردن اذهان عمومی در مقابله با جنگ تبلیغاتی عظیمی که علیه مسلمانان در جریان است، گامی براي ریشه‌کن کردن خشونت در منطقه و جهان باشد.

پيشرفتي كه استعمارگران مي‌خواهند

در ادامه روبرتو رولو، فیلسوف سرشناس ایتالیایی و ريیس هیأت تحریریه «میمسیس» ـ نشریه‌ای که در حوزه متون فلسفی و نشر آن در ایتالیا شهرت دارد ـ به مناسبت برگزاری این جلسه پیامی ارايه داده بود که توسط پروفسور روسی، ريیس انستیتوی تاریخ و فلسفه اندیشه معاصر ISPEC  در شهر لوکارنو قرائت شد.

در بخشي از پيام رولو آمده است: یک نظم جهانی استعمارگری وجود دارد  که مدت‌هاست در نظر دارد  به ما آنچه می‌گوید و فکر می‌کند درست است را تحمیل کند. این کشورهای استعمار گر می‌خواهند پیشرفت از دیدگاه خود و دمکراسی که آنان می‌پسندند را به خورد دیگر کشورها بدهند. در نهایت آنچه از تمامی تلاش‌های آنان حاصل شد، فقط تقسیم‌بندی کشورها و ایجاد نفرت و خشونت بود.

در ادامه اين پيام آمده است: اما شجره شیعه، هیچگاه در تعالی و رشد خود توقف نداشته و همچنان در این کره سرتاسر ظلم و ستم، ماهیت خویش را پاک و منزه نگاه داشته است. میوه‌های این شجره برای آنان که به دنبال عدالت و صلح هستند بسیار ارزشمند است. یقین دارم که چنین برنامه‌هایي که در آینده برگزار خواهند شد، کمک مؤثری هستند که تفکرات ناب شیعه را معرفی كنند.

جنگ و صلح در قرآن و تشيع

سخنران بعدی قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در ايتاليا با عنوان «جایگاه صلح در نزد شیعه» بود. وي گفت: سخن در باب صلح، همانقدر شیرین است که سخن در باب جنگ تلخ و نکوهیده است. همه ادیان الهی برای هدایت بشر و برقراری صلح  در روی زمین نازل شده‌اند و اسلام هم به عنوان آخرین دین وحیانی و الهی، این صفت را پررنگ‌تر از سایر ادیان در خود دارد و به همین دلیل خداوند کریم به پیامبر اسلام (ص) فرمود: «و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین» (ما تو را نفرستادیم مگر به عنوان رحمت و رأفت برای جهانیان) یعنی صفت رحمانیت الهی و وجه صلح‌آمیز دین اسلام، از همان ابتدای امر مورد تأکید پیامبر اسلام (ص) و امامان شیعه (ع) بوده است.

وي ادامه داد: بررسی موضوع صلح و تعامل مسلمانان با این موضوع نیازمند مرور تاریخ اسلام و تببین نگرش‌های مختلف علمای اسلام در مورد همزیستی با دیگران در دنیا بعد از پیامبر اسلام (ص) و تفسیر آنها از آیات قرآن کریم در مورد صلح و جنگ است؛ چرا که اختلاف علمای دینی و پیدایش گروه‌های مختلف هم به نوع نفسیر آنها از آیات قرآن برمی‌گردد که یکی از این موارد، موضوع جهاد در قرآن است.

پورمرجان ادامه داد: تبیین و توضیح این موضوع برای درک درست از اسلام بسیار ضروری است؛ چراکه در قرآن کریم دو گروه از آیات را در باب جهاد داریم؛ گروه اول آیاتی است که به طور مطلق امر به قتال و جنگ با مشرکین دارد ـ مثل آیه 5 سوره توبه ـ و گروهی دیگر آیاتی است که فرمان جنگ می‌دهند؛ ولی نه با همه مشرکین و کافران؛ بلکه با آن گروهی که با مسلمانان سر جنگ دارند ـ مانند آیه 190 سوره بقره و آیه 39 سوره حج ـ كه در اين ميان علمای شیعه در برخورد با این آیات روش تفسیری صلح‌آمیزی داشته و معتقدند که در علم فقه و اصول، وقتی دو نوع مطلب داریم که یکی مطلق و عام و دیگری خاص و مقید است، این دسته دوم یعنی مقیدها، مطلق‌ها را تخصیص می‌زنند. یعنی حتی در آن آیاتی که به طور مطلق گفته بود باید با کفار و مشرکین جنگید، مقصود آن گروه کفاری است که قصد ستیز و مقابله با اسلام دارند نه همه آنها.

وي افزود: تفسير‌هاي جديد شيعه تأکيد دارند که بر اساس قواعد فقهي ـ حقوقي، آيات مطلقه حمل بر آيات مقيده مي‌شوند و بدين سان، آيات مقيد به تهاجم و فتنه دشمن، مفسر آياتي تلقي مي‌شوند که مطلق و بي‌قيد و شرط هستند. قاعده حمل مطلق بر مقيد يک قانون عمومي است که در همه سیستم‌های حقوقی  به آن عمل مي‌شود.

رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا، سخنان خود را اينگونه ادامه داد: علماي شيعه در خصوص ديدگاه دوم در خصوص تفسير اين آيات، معتقدند كه رفتار صلح‌آمیز با دیگران در برخی دیگر از آیات قرآن مورد تأکید قرار گرفته‌اند و در بعضی آیات می‌فرماید که اگر آنها درخواست صلح داشتند، توکل به خدا کن و بپذیر. در برخی آیات هم می‌فرماید که اگر غیرمسلمانان با شما سر ستیز ندارند، خداوند از نیکی به آنها نهی نکرده است.

وي افزود: در حالت ديگر هم علماي شيعه اعتقاد دارند كه در سیره و سنت پیامبر اسلام (ص) و امامان شیعه (ع) هم موارد متعددی اتفاق افتاد که قرارداد صلح با دیگران بسته شد که پیمان صلح حدیبیه در زمان پیامبر (ص) و پیمان صلح امام حسن (ع) از جمله آنهاست. هر جا که مصلحت مسلمین اقتضا کند چه در رفع شر و چه در جذب طرف مقابل به دین مبین اسلام، این صلح مجاز شمرده شده است.

وي تأكيد كرد: بنابراین در اسلام، علم فقه و اصول که برای تطبیق حوادث زندگی انسانی با شریعت بر اساس مستندات آیات قرآنی، سنت پیامبر اکرم (ص) و امامان شیعه (ع)، اجماع علما و عقل استوار است، اصالت را به صلح داده و جانب صلح را می‌گیرد که قرآن هم فرموده است «الصلح خیر». مگر در مواردی که جامعه اسلامی مورد حمله قرار بگیرد و به آنها تعدی صورت گیرد که در این صورت دفاع از کیان اسلامی و جامعه اسلامی یک امر ضروری می‌شود که همان جهاد دفاعی است.

پورمرجان در ادامه سخنان خود اظهار كرد: البته باید بدانیم که جهاد در فقه شیعه، همیشه به معنی جنگ با دشمن خارجی نیست؛ بلکه گاهی جهاد به معنی مبارزه با نفس اماره درونی و داخلی انسان است و یا حتی گاهی مفاهیم دیگری همچون تلاش برای رزق حلال هم مفهوم جهاد به خود می‌گیرد.

وي افزود: نگرش‌هاي معاصر در فقه اسلامي، اعم از شيعه و سني، به تفسيرهاي جديدي از آيات جهاد قرآن تمايل پيدا کرده‌اند. از بين متفکران اهل سنت مي‌توان به ديدگاه شيخ محمد عبده در «المنار» و شهید مرتضي مطهري، از متفکران معاصر شيعه، اشاره کرد که معتقدند؛ آيات مقيده مفسر آيات مطلق جهاد هستند و بنابراين به اصالت صلح و ماهيت دفاعي جهاد در اسلام نظر دارند که جهاد را دفاعی می‌دانند و جهاد ابتدايی را منوط به حضور امام معصوم (ع) می‌دانند.

پورمرجان در بخش ديگري از سخنان خود گفت: در افکار عمومي جهان غرب که متأسفانه اسلام‌هراسی به شدت تبلیغ می‌شود و عملکرد گروه‌های افراطی نظیر داعش هم آن را تشدید می‌کند، در برخی از غيرمسلمانان شايد چنين انديشه‌اي در باب دين اسلام به عنوان دين جنگ و خشونت وجود داشته باشد. اساس اين تلقي شايد از دو چيز برخاسته است؛ يکي تفسير‌هاي سنتي اهل سنت از اسلام که در سايه گسترش تاريخي خلافت و جنگ‌هاي گسترش‌طلبانه امرا توسعه يافته است و ديگري آشنايي غرب از اسلام از زاويه راديکاليسم معاصر اهل سنت.

وي در تأكيدي دوباره گفت: در نتيجه این امر، در عمل دو چيز مورد غفلت قرار گرفته و فراموش شده است؛ نخست تفسيرهاي جديد از اسلام توسط علمای معاصر سني که برداشتي مبتني بر اصالت صلح از اسلام دارند و ديگري هم ناشنيده ماندن صداي اسلام  ناب شيعي که با تکيه بر نظريه غيبت، به طور اصولي بر وجه دفاعي جامعه اسلامي در دوره غيبت استوار است. مجموعه بزرگي از جامعه شيعه که بخش بزرگي از خاورميانه را از نظر جغرافيايي در بر مي‌گيرد در سایه این نظریات خود را از هر گونه خشونت دور نگه داشته‌اند.

پورمرجان ادامه داد: فقهای شیعه در طول تاریخ از مبانی فقهی اسلام در کنار عقلانیت و شیوه عقلای قوم بهره گرفته و در استنباطات فقهی و حقوقی از آن استفاده می‌کنند و بر اساس قاعده «کلما حکم به العقل حکم به الشرع» همواره سعی کرده‌اند تا روش صلح‌آمیز و رأفت اسلامی را در جامعه اسلامی پیاده کرده و از افراط بپرهیزند.

وي افزود: شیعه معتقد است که اسلام آنچنان در منطق و استدلال قوی است که در صورت ارايه درست آن، طرف مقابل بر اساس فطرت انسانی آن را می‌پذیرد و نیازی به جنگ و خونریزی در دنیای معاصر نیست. قبح خشونت و جنگ در اسلام آن قدر زیاد است که ریختن خون یک انسان بی‌گناه در قرآن مجید به مثابه ریختن خون تمام بشریت تعبیر شده است «مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْس أَوْ فَساد فِی الاْ َرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النّاسَ جَمِیعاً» (آیه 32 سوره مائده). بنابراین وقتی عقل سلیم انسانی در کنار مبانی فقهی و حقوقی مورد استفاده قرار می‌گیرد پرهیز از جنگ‌طلبی و خشونت به عنوان یک ضرورت جلوه می‌کند. البته این امر نافی امر جهاد مقدس برای دفاع از کیان اسلامی به عنوان آخرین راهکار نيست و با شرايط خاصی تحت نظر ولی امر مسلمین ضرورت پیدا می‌کند.

رايزن فرهنگي كشورمان در ايتاليا، سخنان خود را اينگونه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها حکومت شیعی در جهان همواره با تأسی بر حکمت، عزت و مصلحت و با الهام از منابع معتبر اسلامی، تقویت کیان خود را در حوزه دفاعی سرلوحه کارهای خود قرار داده و نه تنها از جنگ و خشونت بیزار است؛ بلکه دعوت به آرامش و صلح را جزو سیاست‌های اصولی خود قرار داده است.

وي افزود: تاریخ ایران و شیعه هیچگاه شاهد هجوم به ملتی و یا دولتی نبوده است و این امر نه به خاطر ضعف نظامی آنها؛ بلکه به خاطر اعتقاد راسخ آنها به صلح و آرامش است. در طول 8 سال که جنگ بر ایران تحمیل شد، جمهوری اسلامی ایران فقط جنگ دفاعی را پیشه کرد و در مقام دفاع از حرز و کیان خود وارد  شد و در نهایت هم به خاطر مصالح مسلمین و پرهیز از کشتار بی‌گناهان، صلح را پذیرفت.

وي ادامه داد: اعتقاد راسخ به صلح جهانی بود که در سال 2001 میلادی پیشنهاد گفت‌گوی تمدن‌ها از سوی ريیس جمهوری وقت ایران در سازمان ملل مطرح شد و مورد تصویب آنها قرار گرفت و عنان جنگ که با ایده درگیری تمدن‌ها در حال افزایش بود، کشیده شد و بعد از آن، گفت‌وگوهای رسمی فرهنگ‌ها و ادیان مختلف آغاز شد تا جايیکه 9 دور رسمی دیالوگ بین اسلام شیعی به نمایندگی ایران و مسیحیت کاتولیک به نمایندگی واتیکان انجام شده و این گفت‌وگوها با سایر ادیان هم برگزار شده است. همچنین شاهد بودیم که در سال 2013 هم ريیس جمهور منتخب ایران، پیشنهاد جهان عاری از خشونت را در سازمان ملل مطرح کرد که مورد تصویب آن ارگان بین‌المللی قرار گرفت و همه اینها نشان از این دارد که تشیع و دولتمردان شیعی همواره دنبال صلح جهانی بوده و هستند.

پورمرجان همچنين گفت: افراط‌گرايی در مکتب شیعه جايی ندارد و معتقد است عملکرد غیرانسانی گروه‌های تکفیری همچون داعش، سلفی‌ها، القاعده و دیگران، ریشه در اعتقادات افراطی آنها دارد که با دسیسه‌های استعماری از سوی برخی قدرت‌های جهانی و بازکردن زمین بازی برای آنها، اعمال غیرانسانی خود را به منصه ظهور می‌رسانند و به نام اسلام به کشتار بی‌گناهان مشغول می‌شوند.

تفاوت جنگ و جهاد

سخنران بعدی جلسه دکتر شاملی، استاد دانشگاه بین‌المللی المصطفی بود که سخنرانی خود را تحت عنوان «اسلام دین صلح و آشتی» اينچنین آغاز كرد: قرآن در تأیید این حقیقت که اسلام آیین صلح و آشتی و دوستی است فرموده است: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، همگی در صلح و آشتی درآیید و از گام‌های شیطان پیروی نکنید که او دشمن آشکار شماست» اما باید به این نکته توجه داشت که گروهی از انسان‌ها راه طغیان و سرکشی و ظلم و تعدی به دیگران را بر می‌گزینند و به فساد و تباهی می‌پردازند، از این رو یک دین کامل نمی‌تواند نسبت به چنین وضعی دستورالعمل نداشته باشد و در صدد رفع ظلم از ستمدیدگان بر نیاید. این جا است که گفته می‌شود اسلام در برابر دشمنان و کفراندیشان، صلح مشروط را پیشنهاد می‌کند. بله برای مؤمنان، صلح به طور مطلق، یگانه راه انتخابی قرآن است و اسلام با توصیه گذشت و رأفت و بخشش، مؤمنان را به برادری و آشتی فرا خوانده است.

وي افزود: در دین مبین اسلام، روحیه جنگ و ستیزه‌جویی و کشورگشایی نفی و در مقابل آن مسأله جهاد به عنوان اقدامی دفاعی، انسان‌دوستانه و در راستای گسترش صلح و امنیت جهانی، در پرتو حاکمیت الهی و نفی حاکمیت طواغیت و مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی تجویز شده است.

شاملي ادامه داد: اسلام دینی است که براي بیداری و هدایت امت‌های اسلامی و غیراسلامی به منظور مبارزه با ظلم و ستم مستکبران، اهداف عالیه جهانی را دنبال می‌کند. طبیعی است که جریان طاغوت و اربابان زر و زور و تزویر و در رأس آنها استکبار جهانی، اسلام حقیقی را به عنوان بزرگ‌ترین مانع در رسیدن به اهداف شوم و نامبارکشان می‌دانند و با تمام قوا و استعداد، براي سم‌پاشی، تخریب و براندازی آن، از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند و چهره خشنی را از آن ارايه می‌دهند. در این بین مؤمنان باید با پیروی از مکتب اهل بیت (ع) به تبیین چهره واقعی اسلام بپردازند و تلاش كنند تا توطئه‌های وارده را خنثی كنند.

وي تأكيد كرد: از منظر قرآن، صلح پایدار و جهانی و آرامش جوامع بشری جز در سایه ایمان به خدا محقق نمی‌شود و حلقه اتصال همه اجتماعات بشری که از نظر زبان و نژاد و ثروت و منطقه جغرافیایی و ... متفاوت‌ا‌ند، فقط ایمان به خداست و اگر مسلمانان معتقدند که صلح جهانی و عدالت اجتماعی با حکومت امام مهدی (عج) برقرار می‌شود، در حقیقت تأکید بر همین امر است.

استاد دانشگاه بين‌المللي المصطفي، ادامه داد: از آن جا که در دین مبین اسلام، جهاد برای کشورگشایی و توسعه قدرت شخصی تشریع نشده، بنابراین، جهاد یک اقدام رهایی‌بخش است نه اقدامی ستیزه‌جویانه. به همین منظور در صورتی که امکان وصول به اهداف جهاد از طریق غیرنظامی میسر باشد، نباید به جنگ متوسل شد، اصولاً لزوم دعوت کفار به اسلام قبل از آغاز جنگ به همین دلیل واجب شده است.

آیا به راستی اسلام دین خشونت است؟

آخرين سخنران این جلسه، داوید روسی، ريیس انستیتوی تاریخ و فلسفه اندیشه معاصر بود. وي در آغاز سخنان خود ابراز امیدواری كرد که متون قرائت شده از سوی سخنرانان توانسته باشد دریچه‌ای جدید بر روی وقایعی که در گوشه و کنار دنیا در حال رخ دادن هستند، گشوده باشد.

روسی در ادامه سخنرانی خود گفت: این واقعیت که اسلام آینده اروپا است را  همه ما باید بپذیریم. از بعد رشد جمعیت تعداد مسلمانان همواره در اروپا رو به گسترش است و به هیچ وجه نمی‌توان جلوی رشد آن را گرفت؛ پس بهتر است به جای مقابله با اسلام شروع به درک بهتر از آن داشته باشیم و ماهیت آن را بررسی كنیم و از خود بپرسیم آیا به راستی اسلام دین خشونت است؟

وي افزود: هنوز بخش اصلی هویت مردم منطقه مدیترانه، آفریقا و حتی آمریکا، از دین تشکیل شده است؛ پس نمی‌توان حضور دین و بحث گفت‌وگو بین ادیان را نادیده گرفت. باید اعتراف کنیم که غرب در خصوص همزیستی با دیگر ادیان شکست خورده است؛ علیرغم تلاش‌های ظاهری، هنوز هیچگونه موفقیتی در خصوص گفت‌وگو با دیگر ادیان به ويژه اسلام کسب نکرده است؛ چرا که هرگز قادر به درک این نکته نیست که بعد مذهبی در جامعه امروز هنوز بخشی از هویت هر جامعه است. بنابراين در محاسبات خود برای ارتباط با کشورهایی که از بعد فرهنگی و دینی از ما دور هستند همیشه دچار اشتباه شده و در نهایت به جای برقراری ارتباط با آنان شروع به پاشیدن بذر نفرت و خشونت می‌كند و نتیجه آن، وقایعی است که امروزه شاهد آن هستیم.

ريیس انستیتوی تاریخ و فلسفه اندیشه معاصر تأكيد كرد: تفکر شیعه همواره ثابت كرده که با ظلم هیچگاه سر سازش پیدا نخواهد کرد؛ دیر یا زود اندیشه شیعی در برابر ظلم سر بلند کرده و تا زمانی که ریشه آن را بر نکند آرام نخواهد گرفت. مصداق بارز آن را می‌توان در انقلاب اسلامی ایران بر علیه شاه یافت که ادامه داشته و امروز در یمن و بحرین، شاهد هستیم.

وي ادامه داد: واژه جهاد، امر مقدسی است که ریشه در فرهنگ و تمدن اسلامی دارد؛ ولی متأسفانه امروزه بهانه‌ای در دستان آدمکشان در منطقه خاورمیانه برای توجیه کردن اقدامات وحشیانه خود شده است. جهاد در وهله اول یک مسیر شخصی است که هر مسلمانی در راه رسیدن به خدا بایستی طی كند. جهاد یعنی مقابله با هوای نفس خود. هر مسلمانی در مرحله اول باید خود را از شر هواهای نفسانی خود برهاند، این امر هم یک جهاد است و این جهاد از همه جهادهای دیگر مقدس‌تر و واجب‌تر است؛ چرا که اگر انسان بتواند خود را از شر هواهای نفسانی خود برهاند، دیگر دلیلی نمی‌ماند که به دیگران حمله كند و آتش جنگ در گیرد و فرمان جهاد به معنای مقابله با دشمن و دفاع از وطن صادر شود.

روسي همچنين گفت: مکتب شیعه، بخشی از اسلام است که متأسفانه در غرب ناشناخته باقی مانده است. هر وقت صحبت از اسلام می‌شود؛ هیچگاه به تفاوت‌های دو مکتب شیعه و سنی، اشاره نمی‌شود. تفکر شیعه تفکری صلح‌جویانه است که از دیدگاه غرب مخفی مانده است. شیعیان امروز در کشورهایی مانند عراق، یمن، بحرین، لبنان و ایران، در اکثریت هستند.

وي ادامه داد: شیعه بر اساس تفکر پویای خویش، همگام با پیشرفت جامعه بشریت رشد کرده و دستورات خویش را بر اساس نیازهای جامعه امروز بشریت تنظیم می‌كند. شاید این بهترین دلیل باشد که جوامع شیعی توانسته‌اند تا به امروز روح دین را در جوامع خود زنده نگهداشته و دچار افراط و تفریط نشوند؛ درست برعکس برخی از جوامع سنی که در بسیار از موارد به دلیل اینکه نتوانسته‌اند تفکر خود را با نیازهای جامعه بشریت تطبیق دهند، دچار افراط و یا تفریط شده‌اند.

روسي در ادامه اين بخش از سخنان خود اظهار كرد: نکته دیگری که حايز اهمیت است، اهمیت صلح در تفکر شیعه و تاریخ این مکتب است. شیعیان هیچگاه آغازکننده جنگ در هیچ کجای دنیا نبوده‌اند و در نهایت فقط از خود دفاع کرده‌اند.

وي در ادامه به نقشی که در حاضر جمهوری اسلامی ایران برای گسترش صلح در منطقه ایفا می‌کند اشاره كرد و گفت: حضور گروه‌های تروریستی مانند داعش و القائده در منطقه، حاصل سیاست‌های تفرقه‌انگیزی است که سالیان سال توسط غرب در منطقه پیش گرفته شد و امروزه دامن غرب را نه تنها در منطقه بلکه در خود کشورهای غربی فرا گرفته است و منافع آنان را به خطر انداخته است.

وي افزود: دموکراسی پیشنهاد شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، متفاوت با دموکراسی ادعایی غرب است که نه تنها در منطقه جواب ندادهغ بلکه در داخل کشورهای غربی نیز محکوم به شکست شده است. تنها راه برون‌رفت از این مشکلات، داشتن گفت‌وگو با دنیای اسلام است؛ به ويژه دنیای شیعه که از بعد تفکرات دارای دیدگاهی متفاوت با دیدگاه‌های افراطی است.

بنا بر اعلام اين گزارش، انستیتوی تاریخ و فلسفه معاصر سوئيس، در سال 2012 در شهر لوکارنو اين كشور توسط پروفسور روسی، متخصص تاریخ معاصر، تأسیس شد و فعالیت‌های متعدد انتشاراتی و برگزاری سمینارهای متعدد با عناوین مختلف را در کارنامه خود گنجانده است.

انتهاي پيام/


١٥:١٩ - 1394/02/02    /    شماره : ٦٢٩١٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٣٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.