English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

در ادامه برگزاري ماه فرهنگي ايران در رم؛

كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند

رايزني فرهنگي كشورمان در ايتاليا، در ادامه برگزاري ماه فرهنگي ايران در رم، از دو كتاب «به دنبال شناخت 31 استان ایران» و «ایران؛ شهرها، مسیرها و کاروانسراها» در موزه هنرهاي شرقي رم، رونمايي كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ادامه برنامه‌های ماه فرهنگی ایران در شهر رم، جلسه معرفی کتاب استان‌های ایران با عنوان «به دنبال شناخت 31 استان ایران» که به تازگي و به همت رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا منتشر شده است و همچنین کتاب معرفی معماری کاروانسراهای ایرانی با عنوان «ایران؛ شهرها، مسیرها و کاروانسراها» که با همکاری اين رایزنی فرهنگی و به همت اساتید دانشکده معماری دانشگاه «رم لاسپینزا» به زیور طبع آراسته شده است، 21 فروردين ماه در محل موزه هنرهای شرقی رم که میزبان نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران است، با حضور اساتید دانشگاه رم و اعضای انجمن معماران و مهندسین ایرانی مقیم ایتالیا، برگزار شد.

ايران واقعي را بشناسيم

تیتزیانا چاواردینی، مردم‌شناس و روزنامه‌نگار ایتالیایی که به عنوان کارشناس در شبکه‌های خبری ایتالیا حضور دارد و رخدادهای ایران و منطقه را به گونه‌ای واقع‌بینانه برای عموم تجزیه و تحلیل می‌کند، ریاست اين جلسه را بر عهده داشت.

وي در سخناني در ابتداي اين جلسه اظهار كرد: قادر هستم ساعت‌ها در خصوص ایران صحبت كنم و بسیار خوشحال می‌شوم چنانچه بتوانم حقایقی که توسط رسانه‌ها درباره ایران به صورت عمدی از افکار عمومی مخفی می‌ماند را بازگو كنم و برای این کار از هر فرصتی بهره مي‌برم.

وي همچنين با دعوت عمومی از حضار در جلسه خواست که حداقل برای یک بار از ایران دیدن کنند و این کشور زیبا و ملت مهربانش را بشناسند.

تیتزیانا چاواردینی، گفت: چنانچه ایتالیايی‌ها تاریخ و تمدن ایران را نشناسند، نمیتوانند ادعا کنند که در خصوص تاریخ کشور خویش اطلاعات دارند. تمدن ایران باستان و روم از همان زمان تشکیل با هم ارتباط پیدا کرده و در طول تاریخ فراز و نشیب‌های خود را سپری کرده و به گونه‌ای در هم عجین شده‌اند که شناخت آن دو تمدن لازم و ملزوم همدیگر هستند.

وی در ادامه افزود: امروز در جمهوری اسلامی ایران، میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر اسلام (ص) جشن گرفته می‌شود و همین روز نیز در ایران به عنوان روز گرامی‌داشت مادران و کلیه بانوان در نظر گرفته شده است؛ بنابراين از فرصت استفاده کرده و این روز را به کلیه بانوان و مادران حاضر در این جلسه تبریک می‌گویم.

از تمدن 7 هزار ساله ديدن كنيد

سخنران بعدی جلسه، قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا بود. وي گفت: ایران به عنوان یکی از زیباترین کشورهای جهان با هزاران مکان دیدنی، دارای ظرفیت بزرگی برای جذب گردشگر و علاقمندان به طبیعت و آثار باستانی است. حضور تمدن 7 هزار ساله ایران و فرهنگ دیرینه این کشور که با سنت‌های رنگارنگ و شاداب در مناطق بکر و طبیعی سرزمین کهن پارسی خود را نشان می‌دهد، از لابه‌لای جذابیت‌های توریستی و در فصول چهارگانه زمستان، تابستان، پايیز و بهار، خود را به رخ می‌کشد.

وي افزود: ایران به لحاظ جغرافیايی تغییراتی را در طول دهه‌های گذشته به خود دیده است؛ ولی فرهنگ و آداب و رسوم مردم در حوزه تمدنی ایران زمین، گرما و لطافت خود را نگه داشته است. مرزهای شهری و استانی هم در طول چهار دهه گذشته با توجه به رشد جمعیت و سیاست‌های بومی و داخلی ایران، تغییراتی داشته‌اند که این امر شاید در معرفی فرهنگی و تمدنی حوزه‌های مختلف مؤثر و مفید بوده است.

پورمرجان ادامه داد: در فرهنگ و سنت‌های ایران در شهرها و حتی روستاهای ایران، به اذعان همه توریست‌ها از ملیت‌های مختلف، چیزی غیر از محبت، عشق و دوستی، نمی‌توان یافت و همین امر همواره موجب افزايش تعداد توریست‌های خارجی در ایران بوده است.

وي افزود: تنوع در جاذبه‌های دیدنی ایران مثل کویر، دشت، سواحل زیبا، آرامگاه‌های ادبای معروف، غارهای تاریخی، آثار باستانی، بازارهای سنتی، موزه‌های غنی، موسیقی نواحی، موسیقی سنتی، اماکن دینی و مذهبی در کنار معماری‌های بومی و قدیمی که برخی از آنها را در کاروانسراهای قدیمی می‌توان رویت کرد و نیز پراکندگی اماکن تاریخی و توریستی، ایران را در زمره مقاصد مهم گردشگری جهان قرار داده است.

رايزن فرهنگي كشورمان در ايتاليا، همچنين ابراز كرد: فصول چهارگانه در ایران و تنوع غذايی در مناطق مختلف شهری و روستايی که هم در طرز پخت و هم در مواد به کار رفته و حتی نحوه سرو کردن با همدیگر متفاوتند، شهرهای مختلف ایران را در حوزه غذايی از هم منفک كرده و گاهی هم برخی غذاها به نام محل خاص در مناطق مختلف کشور سرو می‌شوند.

وي ادامه داد: افزایش روند سفر گردشگران به ایران در سال‌های اخیر ما را بر آن داشت تا در قالب کتابی مختصر و مفید، استان‌های 31 گانه ایران را در قالب موضوعاتی همچون تاریخ، جغرافیا، اماکن توریستی، هنر و موسیقی، به طور مصور معرفی كنیم تا راهنمای اولیه برای کسانی بشود که قصد سفر به ایران را دارند. اگر چه این نسخه اولیه است؛ ولی امیدوارم در چاپ‌های بعدی بتوانیم نقص‌های احتمالی موجود در آنرا جبران كنيم.

پورمرجان يخنان خود را اينگونه ادامه داد: امروزه در کنار روابط عالی دوجانبه بین ایران و ایتالیا در همه حوزه‌ها، تعاملات فرهنگی و گردشگری بین ایران و ایتالیا از حالت یک طرفه خارج شده و تعادل نسبی به خود گرفته است و هر چند عوامل مختلفی در این امر دخالت دارند؛ ولی به هر حال در طول سال 2014 بیش از 13 هزار ویزا برای گردشگران ایتالیايی برای سفر به ایران صادر شده است که البته انتظار ما عددی بالاتر از این رقم برای سال 2015 است که قطعاً وجود چنین کتابی در دسترس عموم کمک شایان توجهی می‌تواند برای مردم در اين خصوص باشد.

وي ادامه داد: در همین راستا جای خوشبختی است که تعدادی از اساتید دانشگاه ساپینزا از جمله خانم پروفسورالساندرا دچزاریس، لئورا ولریا فرتی و حسن اصانلو که از مدت‌ها پیگیر تهیه و چاپ آن بوده‌اند، کتابی را با عنوان «ایران؛ شهرها، مسیرها، کاروانسراها» منشر و کاروانسراهای ایرانی را به عنوان معرفی نوعی از معماری در اعصار گذشته معرفی كردند. اماکنی که در کنار معرفی معماری خاص و برای دوره‌های خاص، نشان‌گر صلح و صفا در مسیرهای تجارتی مثل جاده ابریشم و ... بوده و رونق تجاری و گردشگری را در خطه ایران رقم زده است. این کار ارزشمند علمی توسط دانشگاه ساپینزا که با همکاری دانشگاه‌های سوره در ایران و ساپینزا در رم و نیز رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا به چاپ رسیده است، نمونه کاملی از همکاری اساتید ایرانی و ایتالیايی در معرفی اماکن تاریخی و گردشگری است که امیدوارم شاهد استمرار این حرکت در سال آينده هم باشیم.

پس از آن خانم چاورادینی، رييس اين جلسه، در ادامه صحبت‌های پورمرجان، گفت: رشد چشمگير ورود توریست به ایران در سال گذشته، ارتباط زیادی به سیاست‌های دكتر روحاني دارد و همچنين تعامل با دیگر کشورها در اولویت سیاست‌های بین‌المللی وي مي باشد و باعث شده توجه افکار عمومی به جمهوري اسلامي ايران بيشتر جلب شود و بالطبع آمار ورود توریست به اين كشور افزايش رشد يابد. البته اینجانب در تائید صحبت‌های آقای پورمرجان عنوان می‌كنم که تعداد توریست‌ها باید باز هم بسیار بیش‌تر از این افزایش یابد چرا که ایران کشوری با منابع غنی است و شایستگی این را دارد که با کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا، رقابت داشته باشد.

چاوردینی همچنين گفت: اقدام رایزنی فرهنگی ایران در ايتاليا در تهیه این کتاب، اقدامی شایسته و به لحاظ زمانی درست و حساب شده انجام گرفته است. همه می‌دانیم که کمبود منابع توریستی در ایتالیا در خصوص ایران کاملاً مشهود است و این کتاب می‌تواند تا حدی در رفع این نیاز مؤثر باشد ولی کافی نیست.

وي افزود: باید فعالیت‌های زیادی به ويژه در ایتالیا برای رفع این کمبود انجام شود. ایتالیا کشوری است که درصد بالایی از توریست‌های دنیا را به خود جلب می‌كند؛ ولی در عین حال تعداد توریست‌هایی که از ایتالیا به دیگر کشورها سفر می‌کنند کم نیست و بایستی در خصوص معرفی جاذبه‌های توریستی ایران اقدام كرده و با اختصاص بودجه‌های مناسب، نسبت به انتشار مطالب توریستی اقدام كرد.

افزايش تعاملات دانشگاهي ايران و ايتاليا

سخنران بعدی جلسه، جيوانی ویانللی، مدیر روابط چندجانبه و تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی دانشگاه رم بود. وی در خصوص روابط دانشگاه رم با دیگر دانشگاه‌های دنیا، به تاریخ دیرینه این دانشگاه در خصوص برقراری ارتباط با دیگر دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: دانشگاه رم در همان بدو تأسیس خود، سیاست ارتباط‌گیری با دانشگاه‌های مختلف دنیا را در صدر سیاست‌های بین‌المللی خود قرار داد و امروز با یکهزار و یکصد دانشگاه در سرتاسر دنیا ارتباط مستقیم دارد.

وي تأكيد كرد: ارتباط با دانشگاه‌های خاورمیانه به ويژه دانشگاه‌های ایران به عنوان کشوری تأثیرگذار در منطقه برای این دانشگاه از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هست. ایران شاید از نظر جغرافیایی از ایتالیا دور باشد؛ ولی از بُعد فرهنگی و تمدنی، ارتباط قوی بین دو کشور از دیرباز وجود داشته و این ارتباط در خصوص دانشگاه‌های دو کشور از اهمیت بیش‌تری برخوردار است.

جيوانی ویانللی، ادامه داد: حضور مقالات علمی تهیه شده توسط محققان دانشگاه‌های ایرانی در محافل و منشورات معتبر آکادمیک در دنیا به خوبی نشان دهنده توان بالای متخصصان ایرانی در زمینه‌های علمی است.

وي افزود: به گفته آقای پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در ايتاليا، روابط دو کشور در بسیاری از موارد از حالت یک طرفه در حال خارج شدن بوده و روابط بین دانشگاهی خود شاهدی است بر این ادعا؛ چرا که در یک سال اخیر روابط دانشگاه رم با دانشگاه‌های ایران به نحو چشم‌گیری قویتر شده و به نظر می‌رسد که در حال بازگشت به حالت اولیه خود است. البته این امر باعث خوشحالی است و امیدوارم که به همین گونه تداوم داشته باشد.

مدیر روابط چندجانبه و تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی دانشگاه رم در ادامه سخنان خود اظهار كرد: دانشکده معماری در این خصوص از دیگر دانشکده‌های این دانشگاه پیشی گرفته است؛ چرا که دارای حضور بیش‌تر دانشجویان خارجی و به خصوص ایرانی است. دانشکده معماری دانشگاه رم به خاطر اهمیت موضوعی همیشه میزبان تعداد زیادی دانشجوی خارجی است و ما بر گسترش ارتباط با مؤسسات علمی ایران و همکاری فرهنگی و علمی با رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا افتخار می‌کنیم و همکاری مشترک این دو مؤسسه در چاپ این کتاب نشان آشکاری بر این مدعاست.

معماري باشكوهي به نام قنات

سخنران بعدی جلسه لودویکو میکارا، استاد معماری دانشگاه پسکارا بود که سخنان خود را با بازگویی خاطرات خویش با دانشجویان ایرانی شروع كرد. وي گفت: در بین دانشجویان من در طول سال‌های تدریس اینجانب در دانشگاه‌های ایتالیا، دانشجویان ایرانی همیشه یک گام از بقیه جلوتر بوده‌اند و به یقین می‌گویم که در بین بهترین دانشجویانم، همواره یک یا دو دانشجوی ایرانی حضور دارد. دلیلش این است که ایرانی‌ها در کشوری زندگی می‌کنند که از هنر زیبای معماری برخوردار است. ایرانی‌ها به گونه‌ای با معماری رشد می‌کنند و به همین دلیل از یک احساس زیباشناسی خاصی برخوردار هستند. در طول چندین سفری که به ایران داشتم همیشه از شکوه و زیبایی معماری ایرانی خواه قبل و یا بعد از ورود اسلام به این کشور حیرت‌زده شده‌ام؛ حتی معماری معاصر ایران که الهام گرفته از معماری سنتی بوده و از زیبایی خاصی برخوردار است.

میکارا در ادامه، به قنات‌های موجود در ایران اشاره کرد و آن را یکی از باشکوه‌ترین و مرموزترین معماری‌هایی نامید که تا امروز به جای مانده و متخصصان همواره با مطالعه سیستم قنات به دقیق بودن و ظرافت آن بیش‌تر پی می‌برند.

وي گفت: هر سانتیمتر قنات، از محاسبه دقیق برخوردار است که با استفاده از سیستم و تکنولوژی که گذشتگان در اختیار داشته‌اند هنوز هم این سؤال باقی است که چگونه می‌توانستند این محاسبات دقیق را به گونه‌ای انجام دهند که اب مورد نیاز خود را کیلومترها جابه‌جا کرده و از نقاط دوردست به شهرهای خود هدایت کنند.

میکارا با اشاره به صحبت‌های رايزن فرهنگي كشورمان گفت: افزایش تعداد توریست باید بین اولویت‌های سیاست ایران قرار گیرد؛ ولی فراموش نکنید که توریست با ورود خویش به کشورهای دیگر ممکن است خساراتی را به میراث فرهنگی وارد كند که دیگر قابل جبران نباشد. توریست‌ها باید بدانند که سفر به ایران یک سفر تفریحی نیست؛ بلکه سفری است در راستای شناخت ریشه‌های تمدنی اجدادمان و از این رو بایستی که احترام مکان‌هایی که مورد بازدید توریست‌ها قرار می‌گیرند حفظ شود.

وي افزود: طبیعت بکر ایران در بعضی از نقاط خیره‌کننده است و نباید اجازه داد که ورود توریست‌ها این زیبایی را از این طبیعت بگیرد.

زيرساخت‌هاي گردشگري توسعه يابد

حسین ماهوتی‌پور، ريیس انجمن مهندسین و معماران ایرانی مقیم ایتالیا، به عنوان آخرین سخنران جلسه هم در سخنان خود به معرفی انجمن مهندسین و معماران ایرانی مقیم ایتالیا پرداخت و گفت: یکی از اهداف انجمن، تقویت روابط دانشگاهی است که در این زمینه موفقیت‌هایی نیز کسب كرده است.

ماهوتی با اشاره به تاریخ معماری در ایران گفت: در ایتالیا متأسفانه در خصوص تاریخ معماری ایران منابع زیادی در دست نیست و برعکس منابع موجود نه تنها هیچ اشاره‌ای به تاریخ معماری ایران خواه قبل و یا بعد از ورود اسلام ندارند؛ بلکه به گونه‌ای عنوان می‌دارند که حضور معماران خارجی در ایران باعث ایجاد تحول در معماری ایران شده‌ است و این در حالی است که به جرأت می‌توان گفت؛ معماری ایران در سیر تحول معماری در دنیا نقش مؤثری داشته و با مراجعه به منابع خارجی می‌توان این ادعا را ثابت كرد.

ماهوتی افزود: معماری ایرانی از غنای خاصی برخوردار است که باید تلاش كرد تا این مهم به مخاطب ایتالیایی شناسانده شود و کتاب کاروانسراهای ایرانی می‌تواند اولین اثری باشد که در این راستا تلاش مي‌كند.

وي در ادامه در خصوص کتاب معرفی استان‌های ایران، گفت: این کتاب مسیر متفاوت با دیگر کتبی که در خصوص معرفی جاذبه‌های توریستی کشورها منتشر می‌شود را برگزیده است. مسیری که به نظر من می‌تواند برای خواننده بسیار جذاب و جالب توجه باشد؛ ولی نکته‌ای که باید به آن اهمیت داد، آماده‌سازی تأسیسات و مراکزی است که باید میزبان توریست‌هایی باشند که به ایران سفر می‌کنند.

با پايان يافتن سخنراني‌ها و در انتهاي این برنامه، شرکت‌کنندگان در این رونمايی، از نمایشگاه فرهنگی و هنری ایران در محل موزه هنرهای شرقی رم که در آغاز برنامه‌هاي «ماه فرهنگي ايران در رم» توسط علي جنتي، وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی كشورمان، 21 اسفندماه سال گذشته افتتاح شده بود، بازدید کردند. اين نمايشگاه به مدت 40 روز داير مي باشد.

انتهاي پيام/

 


٠٩:٤٨ - 1394/01/24    /    شماره : ٦٢٨٥٦٦    /    تعداد نمایش : ١٨٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.