English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اهالي فرهنگ و دين مالزي

حجت‌الاسلام محمدجواد ابوالقاسمي، سال 1394 را با سفر به مالزي و ديدار و گفت‌وگو با شخصيت‌هاي فرهنگي و ديني اين كشور، به منظور بررسي راه‌هاي توسعه‌هاي همكاري‌هاي فرهنگي آغاز كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الاسلام محمدجواد ابوالقاسمي، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سال 1394 را با سفر به مالزي و ديدار و گفت‌وگو با شخصيت‌هاي فرهنگي و ديني اين كشور، به منظور بررسي راه‌هاي توسعه‌هاي همكاري‌هاي فرهنگي آغاز كرد. آنچه در ادامه مي‌آيد، گزارشي است كه برخي از اين تعاملات.

ديدار با جمعی از محبان اهل البیت (ع)

حجت‌الاسلام محمدجواد ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همراهی علی‌اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی، شامگاه پنج‌شنبه 6 فروردین، با جمعی از محبان اهل البیت (ع) در مالزی دیدار کرد.

در این دیدار علي‌اكبر ضیائی، به ذکر مختصری از فعالیت‌ها و تلاش‌های افراد حاضر در جمع پرداخت. وی وي همچنين شناخت عوامل آسیب‌پذیر بر همبستگی جمعی را از مهم‌ترین عوامل رسیدن به  اهداف دانست.

در ادامه معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز عدم توجه به تندروی مذهبی و عدم ضرورت واکنش به این گونه مسايل را در فعالیت‌های جمعی در شرایط حاضر توصیه كرد.

ابوالقاسمی با اشاره به حدیثی از صحیح بخاری در خصوص اقتدای حضرت عیسی (ع) به حضرت مهدی (عج) گفت: این روایت بهترین دلیل برای اثبات عصمت امام مهدی (ع) است؛ زیرا حضرت عیسی (ع) به ایشان اقتدا می‌کنند و دیگر این که امام مهدی (ع) افضل هستند و نیز ولایت آن حضرت با این روایت قابل اثبات است.

ابوالقاسمی در ادامه با بیان روایاتی از امام صادق (ع)، محبان اهل بیت (ع) را به صبر و شکیبايی و شناخت مقتضیات زمان و احترام به قوانین کشور مالزی و عمل در چارچوب‌های قانونی خواند و گفت: اهل بیت (ع) هر کدام بر اساس مقتضایات زمان خویش عمل می‌كردند و اگر امام حسن (ع) در زمان خود همچون امام حسین (ع) می‌جنگید، موفقیت به دست نمی‌آورد و اگر امام حسین (ع) نیز با یزید صلح می‌کرد، اسلام باقی نمی‌ماند.

در پايان اين جلسه حاضران در جلسه که از رؤسای حوزه‌های دینی و مراکز آموزشی مانند حوزه اما ابیها، حوزه امام رضا (ع)، مرکز دارالقربی در جوهور و مربیان حوزه‌های مذکور و نیز سه نفر از بانوان فعال بودند، سخنان حجت‌الاسلام ابوالقاسمي را راهگشای بسیاری از مشکلات دانستند و بر همبستگی و احترام به قوانین و شناخت زمان و بالا بردن سطح کیفی تأکید كردند.

بازدید از مؤسسه کتابت و نشر قرآن کریم مالزی

محمدجواد ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همراهی علی‌اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی، روز جمعه هفتم فروردین، از مؤسسه کتابت و نشر قرآن کریم مالزی (یایاسان رستو ) در شهر شاه‌عالم مالزی، دیدار کرد.

 در این بازدید، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از مجموعه موزه و گالری‌ها و مراکز خط و کتابت و تذهیب این مرکز بازدید به عمل آورد. ابوالقاسمی در ضمن دیدار از این مؤسسه گفت: تجارب یایاسان رستو در چاپ و نشر قرآن کریم و کیفیت انتخاب رنگ‌ها و طراحی صفحات قرآنی جالب توجه هستند.

وي افزود: ظرفیت‌های قرآنی در حوزه آموزش روخوانی، حفظ و قرائت قرآن در جمهوری اسلامی ایران به اندازه‌ای قوی است که می‌توان از آنها برای ارتباط با مسلمانان شرق آسیا و به ویژه مالزی بهره گرفت.

وي ادامه فعالیت‌های قرآنی در رایزنی فرهنگی ايران در مالزي با همکاری مؤسسات قرآنی اين كشور را بهترین راه برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی بین دو مردم دانست و بر ادامه این روند تأکید كرد.

بنا بر اعلام اين گزارش، مؤسسه قرآنی «یایاسان رستو» یک مؤسسه غیردولتی و فعال در حوزه هنر اسلامی، پژوهش، طراحی، کتابت و چاپ قرآن کریم و دارای کالج‌های آموزشی در حوزه هنر اسلامی همچون تذهیب، خوشنویسی است. این مركز قرآنی با تلاش‌های داتوک عبداللطیف میراسا، از 10 سال پیش آغاز به کار كرده و هم‌اکنون با دارا بودن موزه و نمایشگاه قرآن کریم، نسبت به انتشار قرآن کریم به زبان‌ها و طرح‌های مختلف مطابق با فرهنگ کشورهای دیگر اقدام می‌كند.

دیدار با رییس  و برخی از اعضای جمعیت العلمای مالزی

محمدجواد ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با همراهی علی‌اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی، روز جمعه هفتم فروردین با حضور در دفتر جمعیت العلمای مالزی در شهر شاه‌عالم اين كشور، با رییس  و برخی از اعضاي اين جمعیت دیدار کرد.

در این دیدار که داتو شیخ حاج عبدالحلیم شیخ عبدالقادر، رییس جمعیت العلمای مالزی، شیخ عبدالغنی شمس‌الدین، رییس جمعیت العلمای منطقه جنوب شرق آسیا، شیخ محفوظ، نائب‌العلمای حزب اسلامی پاس و جمعی از اعضای جمعیت العلماء مالزی، در فضایي دوستانه برگزار شد، شیخ حاج عبدالحلیم شیخ عبدالقادر، رییس جمعیت العلمای مالزی، سفر خود به ایران را از خاطرات به یاد ماندنی خود بیان كرد.

محمدجواد ابوالقاسمی نیز با بیان پیام و ارسال سلام آیت‌الله تسخیری به دوستان مالایی خود در جمعیت العلمای مالزی، برای علمای اسلام آرزوی سلامتی كرد.

در ادامه این نشست، حاضران به بحث و گفت‌وگو در خصوص مسايل اخیر جهان اسلام پرداختند. ابوالقاسمی سخنانی درباره اهمیت وحدت اسلامی در جهان اسلام و ضرورت شناخت آسیب‌های افراط‌گرايی دینی در میان مسلمانان بیان كرد و گفت: جهان اسلام درگیر تندروی‌ها و افراط‌گرايی‌های گروهی به نام اسلام شده است که اعمال و رفتار آنان با سیره پیامبر اکرم (ص) و علمای اسلام در تضاد است و روح نفرت و تکفیر و فرقه‌گرايی را در میان مسلمانان تبلیغ می‌کنند.

وي ضمن برشمردن سیاست اصولی انقلاب اسلامی بر اساس وحدت امت اسلامی از علمای مالزی خواست تا جوانان و مردم این کشور را از ابعاد سیاست‌های افراط‌گرایان به نام دین آشنا كنند.

حضور در نشست آسیب‌شناسی فعالیت‌های فرهنگی ایران در مالزی

نشست بررسی و آسیب‌شناسی فعالیت‌های فرهنگی ایران در مالزی با حضور معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از نخبگان ایرانی مقیم مالزی، برگزار شد. در این نشست که در محل رایزنی فرهنگی در مالزی برگزار شد، علاوه بر علی‌اکبر ضیایی، رایزن فرهنگی كشورمان، دانشجویان، اساتید ایرانی دانشگاه‌های مالزی و هنرمندان ايراني مقيم مالزي نیز حضور داشتند.

معاون امور بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در اين نشست ضمن گفت‌وگو با نمایندگان قشرهای مختلف ايرانيان مقيم مالزي، به تبیین دیدگاه‌های خود پرداخت.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی در ابتداي اين نشست، هدف از این نشست را صحبت مستقیم با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حوزه‌های مختلف به منظور استفاده در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزهای آینده عنوان کرد.

محمدجواد ابوالقاسمی، معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دو سؤال شامل، کارهایی که نباید انجام می‌شد، ولی شده است؟ و کارهایی که باید انجام می‌شد و نشده است؟ را مطرح کردند.

پس از ارائه این سؤالات، نمایندگان قشرهای مختلف مالزی به بیان دیدگاه‌های خود در مورد بایدها و نبایدهاي فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در مالزي پرداختند.

مشکلات جامعه ایرانی در مالزی و اتخاذ برخی از تصمیم‌ها که این مشکلات را تقویت کرده است، محور اصلی گفت‌وگوهای نمایندگان اقشار مختلف ایرانیان مقیم مالزی در جلسه با معاون امور بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بود.

اصغر یعقوبی، از هنرمندان و فعالان هنری و مدیر گالری مکعب مالزی، ضمن ارايه گزارشی از فعالیت‌های جامعه هنری ایرانیان مقیم مالزي، ابزار هنر را بهترین راه تعامل با جامعه میزبان و تغییر نگاه رسانه‌های مالایی نسبت به ایرانیان دانست.

وی گفت: در بخش فرهنگ و هنر نیز به رغم بهبود شرایط و انجام طرح‌های مشترک متعدد با رایزنی فرهنگی ايران، همچنان فرصت‌های زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد.

دکتر آل ابراهیم، از اساتید دانشگاه مالایا، بدتر شدن وضعیت مذهبی بین شیعیان و سنی‌ها که در سال های گذشته در مالزی افزایش داشت را مطرح و بیان كرد: باید در کارهای فرهنگی وارد مباحث اختلافی نشد؛ حتی دانشجویان در ارتباطات خود به موارد اختلافی وارد نشوند و در این حوزه کاری با مردم مالایی نداشته باشند؛ همدلی بهترین راه ارتباط است و اختلافات مذهبی را نباید دامن زد. 

خانم شکیب، از اعضای فعال تشکل‌های دانشجویی نیز عنوان كرد كه ایرانیان با منش خود باید با جامعه میزبان ارتباط برقرار و بر مشترکات تمرکز كنند.

استفاده از ظرفیت ایرانیان در دورانی که حساسیت خاصی در مورد این گروه وجود نداشت و به ویژه در سال‌های پیش از 2012 که جمعیت قابل توجهی از ایرانیان به ویژه حدود 10 هزار دانشجو در این کشور مشغول به تحصیل بودند، بخش از سخنان کریم دادیان، از دانشجویان و فعال حوزه نشر در این جلسه بود.

وی ضمن تشریح فعالیت‌های خود در حوزه نشر و فروش نزدیک به 70 حق کپی‌رایت کتاب در مالزی، ارتباط بین خانه کتاب ایران و شهر کتاب مالزی و تعامل دوطرفه بین ناشران ایرانی و مالایی را از فعالیت‌های خود با همکاری رایزنی فرهنگی ايران بیان كرد و وجود چنین ظرفیت‌هایي را در جامعه مالزی از فرصت‌های موجود در مالزی دانست.

وی معتقد بودكه نمی شود از تهران درباره مسايل فرهنگی در جامعه میزبان تصمیم گرفت و باید مسئولان نیازها را به صورت مستقیم و استفاده از کارشناسان مقیم، سنجیده و سپس تصمیم بگيرند.

خانم عباس‌زاده، از کارشناسان فرهنگی و دانشجوی مقیم مالزي، مشکلات مالی رایزنی فرهنگی ايران را در عملکرد رایزنی مؤثر دانست و با یادآوری استقبال بی‌نظیر  ایرانیان در برنامه‌های سال‌های 90  و 91 از برنامه‌های بزرگ رایزنی فرهنگی ايران، نگاه به خانواده ایرانيان و پوشش این جامعه آسیپ‌پذیر را متذکر شد.

همچنين محرابی، از دانشجویان و فعال عرصه رسانه، استفاده از ظرفیت رسانه‌های مالزی به منظور ارايه شناخت بهتر از فرهنگ ایران را متذکر شد و در ادامه خزایی، از هنرمندان ايراني مقيم مالزی، برگزاری تداوم نشست نخبگان، برگزاری هفته علمی و هفته فیلم را براي تقویت روابط توصیه كرد.

خانم محرر، از فعالان تشکل‌های دانشجویی، توجه خاص به خانواده به عنوان قشر آسیب‌پذیر، تغییر رویکرد تشکل‌های فرهنگی نسبت به  جامعه ایرانی مقیم مالزی متفاوت با نگاه داخلی و تقویت جاذبه‌های فرهنگی همانند هنر و موسیقی را در جذب ایرانیان و جامعه مالایی نسبت به تشکل‌های فرهنگی مؤثر دانست.

چگینی، ريیس اتحادیه انجمن‌های دانشجویی شرق آسیا هم ضمن تشکر از مساعی رایزن فرهنگی ايران در سال‌های اخیر در بهبود روابط فرهنگی، تشکیل اتاق فکر توسط ایرانیان مقیم مالزی و استفاده از نظرات متفاوت را در تقویت برنامه‌های فرهنگی مؤثر دانست.

شاهینی، مدیر نمایندگی صدا و سیماي ایران در مالزی نيز در سخنان خود بیان كرد که هر کشور با توجه به شرایط اقلیمی، نوع سیاست‌گذاری متفاوتي را می‌طلبد. بر این اساس ضرورت دارد که به نخبگان آن منطقه توجه ویژه شود.

در پاسخ به برخی از بيانات ایرانیان مقیم مالزی، علی‌اکبر ضیایی، رايزن فرهنگي ايران در مالزي، پاسخ‌هايي را ارايه داد.

در ادامه محمدجواد ابوالقاسمی، معاون امور بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پس از شنیدن بیانات ایرانیان مقیم مالزی و همچنین رایزن فرهنگی كشورمان، به نقل حدیثی از امام جعفر صادق (ع) بیان کرد كه فرمود: «خداوند رحمت کند بنده‌ای را که مروج مکتب ماست و سعی می‌کند محبوب‌القلوب باشد.»

وی ضمن تشکر از زحمات علی‌اکبر ضیائی به عنوان یکی از موفق‌ترین رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف گفت: انسانی می‌تواند موفق باشد که جامعه میزبان او را قبول داشته باشد. از این رو نیاز است برای پذیرش در جامعه مالزی به عقاید این جامعه احترام گذاشته شود و جلب محبت مردم جامعه از طریق بیان مطالبی که آن جامعه می پسندد انجام شود.

ابوالقاسمی با اشاره به تأکید امام خمینی (ره) بر نقش دانشجویان، یکی از ظرفیت‌های موجود برای توسعه بهبود روابط ایران و مالزی را حضور دانشجویان به عنوان پرچم‌داران انقلاب اسلامی ایران، شهدا و کشور دانست.

معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: می‌دانیم که از ظرفیت‌های ایرانیان به عنوان یک خانواده به خوبی استفاده نشده است؛ اما امیداریم که در آینده از این ظرفیت‌ها بیش‌تر استفاده شود.

مصاحبه با خبرگزاري ايرنا در مالزي

محمدجواد ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همچنين در ادامه برنامه خود در سفر به مالزي، روز شنبه 8 فروردين در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد كه در حال حاضر 82 رایزنی فرهنگی ایران در 65 کشور فعال هستند و مطالعه و امکان‌سنجی برای افزایش رایزنی‌های فرهنگی به حدود 120 رایزنی انجام شده است.

وی دلیل این مطالعه را نگاه به دیپلماسی فرهنگی ذکر کرد و گفت: دیپلماسی فرهنگی حرف اول را در گفتمان جهانی می‌زند. به هر حال این مطالعه انجام شده؛ اما به دلیل مشکلات مالی افزایش رایزني‌های فرهنگی تاکنون محقق نشده است.

وی که برای بررسی مشکلات و بایدها و نبایدهای رایزنی‌های فرهنگی ایران به جنوب شرق آسیا سفر کرده است، شناسایی مجموعه ارزش‌ها و مسايل جامعه میزبان که برای منافع ملی ایران مفید است و معرفی مزیت‌های نسبی داخل ایران به جامعه میزبان را رسالت اصلی رایزنی‌های فرهنگی خارج از کشور عنوان کرد.

معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه گفت: همانگونه که ما انتظار داریم نمایندگان فرهنگی کشورهایی که در ایران فعالیت می‌کنند، قوانین و مقررات ایران را رعایت کنند و به آن احترام بگذارند، رایزن‌های ما نیز باید قوانین و مقررات جامعه میزبان را محترم بشمارند.

وی افزود: رایزني‌‌های فرهنگی ایران در جامعه میزبان دو رسالت اصلی بر عهده دارند. شناسایی و انتقال مجموعه ارزش‌ها و مسايلی که برای منافع ملی ایران مفید است، نخستین رسالت این افراد است و مدیریت‌های فرهنگی داخل نیز باید از ارزش‌ها و ظرفیت جامعه میزبان برای توسعه فرهنگی داخلی استفاده کنند.

ابوالقاسمی همچنين گفت: رایزنی‌های فرهنگی باید مزیت‌های نسبی که در داخل ایران وجود دارند را نیز به جامعه میزبان انتقال دهند. اگر جامعه میزبان خواستار استفاده از اینگونه مزیت‌های نسبی باشد، رایزن موظف می‌شود زمینه‌ها را مهیا کند، رفت‌وآمدها را شکل دهد و موانع قانونی را برطرف کند تا جامعه میزبان بتواند با هدف توسعه فرهنگی و ملی خود از مزیت‌های نسبی ایران استفاده کند.

وی این دو موضوع را اساس کار رایزنی‌ها فرهنگی ایران دانست و بر لزوم روند مثبت و دوسویه آن با جامعه میزبان تأکید کرد.

معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین با اشاره به برنامه‌های بین المللی این سازمان و رایزنی‌های فرهنگی، اظهار كرد: قرآن مبنای مشترک فعالیت ایران با همه کشورهای اسلامی در سال 1394 است و مباحث قرآنی در اولویت برنامه‌های رایزنی‌ها در سال جاری قرار گرفته است.

وی گفت: زبان مشترک ایران با همه مسلمانان جهان قرآن است و امروز با توجه به توطئه‌ها و تندوری‌هایی از قبیل مسايل تکفیری که در جهان اسلام پدید آمده است، این امر ضرورت دارد.

ابوالقاسمی همچنین با اشاره به همکاری‌های علمی ـ فرهنگی ایران و مالزی، گفت: جمهوری اسلامی ایران ارتباطات علمی و دانشگاهی با کشورهایی از جمله مالزی را مورد توجه قرار داده است تا بتوانیم با برگزاری هفته علم، فرهنگ و هنر، ضمن استفاده از ظرفیت‌های داخلی این کشور، مزیت‌های نسبی ایران را نیز به آنها معرفی کنیم.

وی با توجه به مزیت‌های نسبی ایران در برخی حوزه‌ها از جمله هنر، علم و فناوری، حوزه کودک و نوجوان و بانوان، گفت: ایران در این حوزه‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و در برخی حوزه‌ها نیز رقیب ندارد و می‌توان در این بخش‌ها فعالیت‌های زیادی انجام داد.

انتهاي پيام/


١٧:٠٥ - 1394/01/10    /    شماره : ٦٢٧٩٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٢٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 آغاز جشنواره فیلم‌های ایرانی در شهر جوهور مالزی (خبر)
 برگزاري دومین کارگاه آموزشی سینماگران ایرانی در مالزی (خبر)
 دومین مرحله از جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی آغاز به کار كرد (خبر)
 نخستین کارگاه آموزشی سینمایی در مالزی برگزار شد (خبر)
 نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری کارگاه تصویرگری کتاب کودک توسط ایرانی‌ها در مالزی (خبر)
 آغاز نخستین جشنواره مشترک کودکان ایران و مالزی (خبر)
 اجراي گروه موسيقي «كيميا» در مالزي (خبر)
 «لحظه بی‌پایان» رونمايي مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مالزي (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه تکنولوژی مالزی (خبر)
 اولین فستیوال مشترک کودکان ایران و مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 کارگاه «تکنیک‌های ترجمه فارسی به مالزیایی» در مالزی برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سرنشینان نفتکش سانچی در مالزي (خبر)
 شركت اندیشمندان مالزی و سنگاپور در گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه ملی مالزی تأسیس شود (خبر)
 نمايش فرهنگ و هنر ایران در دانشگاه علوم مالزی (خبر)
 معرفی فرهنگ ایران در مالزی (خبر)
 معرفي هنر ايراني در نمایشگاه پوتراجایا مالزی (خبر)
 برگزاری نشست مشترك دست‌اندرکاران صنعت سینمای ایران و مالزی (خبر)
 درخشش فیلم‌های ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم 2017 مالزی (خبر)
 حضور رسانه‌های مالزی در ایران برای گسترش تعاملات فرهنگی ضروری است (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 برگزاري نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور (خبر)
 نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور برگزار مي‌شود (خبر)
 یازدهمین دوره آرت اکسپو مالزی گشايش يافت (خبر)
 هنر ایرانی بیش از گذشته در جنوب شرق آسیا عرضه شود (خبر)
 دیدار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون وزیر فرهنگ مالزی (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان معاصر ایرانی در مالزی (خبر)
 درگذشت مترجم مثنوی معنوی به زبان مالایی (خبر)
 ایرانیان و شیعیان جنوب شرق آسیا به استقبال ماه محرم می‌روند (خبر)
 موسیقی سنتی ايراني در مالزی طنين‌انداز مي‌شود (خبر)
 اجراي موسیقی فولکلوریک خراسان در مالزی (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل مهم گرايش مالزي به حجاب است/ وجود بیش از ۲۰۰ واژه فارسی در زبان مالایی (خبر)
 رونمایی از نخستین ترجمه مالایی گلستان سعدي (خبر)
 اثر شاعر مالایی به فارسی منتشر می‌شود (خبر)
 نشست روز ادبیات فارسی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 روز جهانی قدس از نمادهای انقلاب اسلامی است (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و مالزی (خبر)
 افتتاح نمایشگاه قرآنی ایران و مالزی در کوالالامپور (خبر)
 آغاز کتابت و تذهیب سوره یاسین در مالزي (خبر)
 کارگاه آموزشی خوشنویسی در مالزی برگزار شد (خبر)
 جشنواره قرآنی در مالزي گشایش یافت (خبر)
 جشنواره مشترک قرآنی ایران و مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 حامد علیزاده نفر اول مسابقات قرآن كريم مالزی (خبر)
  آغاز پنجاه‌ونهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مالزی (خبر)
  برگزاري دومین نشست ادبی و فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 حضور قاري كشورمان در مسابقات قرآن كريم مالزي (خبر)
 اجرای گروه موسیقی سنتي «باران» در مالزی (خبر)
 كشورهاي غير اسلامي در صنعت حلال از ما جلوتر هستند (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسي در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسي آزادی از نگاه روشنفکران مسلمان در مالزی (خبر)
 مراسم جشن میلاد حضرت مهدی موعود (عج) در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مالزی (خبر)
 آيين بزرگداشت روز سعدی در مالزي (خبر)
 بزرگداشت سعدي در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي چهاردهمین نمایشگاه صنعت غذایی حلال مالزی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي با برنده جایزه جهاني کتاب سال ایران (خبر)
 برگزاری کنفرانس میراث مشترک فرهنگی ایران و جهان مالایی در مالزي (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآنی ويژه دهه فجر در مالزی (خبر)
 پخش مستند «از ايران ميهمان‌نواز نترسيد» در مالزي (خبر)
 اجراي گروه موسيقي «هم آوا» در مالزي (خبر)
 مسابقه مفاهیم قرآن كريم در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار میراث تمدنی مشترک ایران و جهان مالایی در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز كنفرانس مذهب و سیاست در حال تغییر امنیتي جهاني در مالزي (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح روزهای فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 بيش از 40 درصد آثار موزه هنرهای اسلامی مالزی متعلق به هنرمندان ایرانی است (خبر)
 آغاز چهارمین جشنواره فرهنگ و هنر اسلامی در مالزی (خبر)
 برپايي جشنواره فرهنگي دانشجویان دانشگاه مالايا مالزي (خبر)
 نمايش صنایع دستی ايران در مالزي (خبر)
 دغدغه دانشجویان مبارک است (خبر)
 برگزاري شب شعر آیینی عاشورا در مالزي (خبر)
 برداشتن گام‌هاي عملي براي ترويح فرهنگ ايراني در مالزي (خبر)
 هنر ساده‌ترین مسیر انتقال مفاهیم در عرصه بین‌الملل است (خبر)
 سفر کارشناسان فرهنگی و هنری مالزی به ایران (خبر)
 دهمين نمایشگاه بین‌المللی هنر مالزی برگزار شد (خبر)
 نمایش هنرهای اسلامی ایران در مالزی (خبر)
 شب شعر آیینی عاشورا در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری سمینار سلفی‌گری در مالزي (خبر)
 توسعه فعالیت‌های فرهنگی ایران و مالزی در حوزه نشر (خبر)
 آغاز مراسم عزاداری محرم در مالزی (خبر)
  بزرگترین مرکز چاپ و نشر قرآن كريم راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 جشن آغاز سال تحصیلی در مدارس ایرانی مالزی برگزار شد (خبر)
 جشن عيد غدير با موسیقی بوشهری در مالزی (خبر)
  هنر ایرانی زینت‌بخش موزه هنرهای اسلامی مالزی (خبر)
 نواي موسیقی بوشهري در مالزي طنين‌انداز مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي كتابخانه‌اي ايران و مالزي (خبر)
 رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي معرفي شد (خبر)
 ديدار اساتید دانشگاه باقرالعلوم (ع) قم با رايزني فرهنگي كشورمان در مالزي (خبر)
 بزرگداشت روز خبرنگار در مالزی (خبر)
 ابراز علاقمندي مرکز آرشیو ملی مالزی براي انعقاد تفاهم‌نامه با ایران (خبر)
 برگزاري مراسم «شكوفه‌هاي قرآني» در مالزي (خبر)
 طرح‌هاي قرآني در مالزی اجرا مي‌شود (خبر)
 كنفرانس بین‌المللی مطالعات تمدن اسلامی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 قاریان مالزیایی شرکت‌کننده در مسابقات قرآن تهران معرفي شدند (خبر)
 جشن میلاد حضرت علی(ع) در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال مالزیایی‌ها از فعاليت مؤسسه فرهنگی قرآنی الهدی (خبر)
 مالزي، نواي موسيقي ايران را شنيد (خبر)
 سمینار علمی «رسانه، دولت و افراط‌گرایی» در مالزی برگزار شد (خبر)
 نقد و بررسی فیلم ايراني «یک سطر واقعیت» در مالزي (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي علمی و پژوهشی ايران و مالزي (خبر)
 مصباحی‌مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را در مالزي تبیین كرد (خبر)
 برگزاري نشست «بررسی افراط‌گرایی در جهان اسلام» در مالزي (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي مالزي با رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 مسابقه ساخت فيلم كوتاه در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي مرکز گفت‌وگوی تمدن‌هاي مالزی و رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 نمايش فيلم ايراني «یك حبه قند» در مالزي (خبر)
 جشن سالگرد پیروزي انقلاب اسلامی در مالزی برگزار شد (خبر)
 درخشش دانشجوياني ايراني در روز بین‌المللی دانشگاه مالایا مالزي (خبر)
 کانون فیلم و نمایش ایرانی در مالزی راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بررسی رابطه بین علم و دین از دیدگاه اسلام در مالزي (خبر)
 مردم فرهیخته ایران همیشه صلح جو بوده‌اند (خبر)
 شركت اساتید دانشگاه‌های مالزی و سنگاپور در نشست‌هاي علمي ایران (خبر)
 مسابقات قرائت قرآن دانشجویان ایرانی مقیم مالزی برگزار شد (خبر)
 معرفي فرهنگ ایران در جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه مالایا (خبر)
 «اسارت شیشه‌ای» در مالزی به روی صحنه رفت (خبر)
 برگزاري سومین جشنواره فرهنگ پوتراجاياي مالزي (خبر)
 سومين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر پوتراجاياي مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در مالزي برگزار شد (خبر)
 آيين گراميداشت «ياد روز حافظ» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 محفل انس با قرآن كريم در مالزي برگزار شد (خبر)
 مراسم گرامي‌داشت جانباختگان فاجعه منا در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت خادم‌الحسين مالزيايي در اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران با انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی همكاري مي‌كند (خبر)
 مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در مالزی برگزار شد (خبر)
 نمایشگاهي از هنرهای تجسمی ایران در مالزی برپا مي‌شود (خبر)
 ايران و مالزي نقش روشنفکران در حوزه تمدن اسلامی را بررسي مي‌كنند (خبر)
 نمايش هنر ایراني در نمایشگاه صنایع دستی مالزی (خبر)
 معرفی ایران به عنوان «مقصد گردشگری» در مالزی (خبر)
 «صدای آهسته برف» در جشنواره بین‌المللی «جورج تاون» مالزی (خبر)
 مدیر موزه هنرهای اسلامی مالزي خواستار برپايي نمايشگاه در ايران شد (خبر)
 تجليل از فعالان رسانه‌اي و خبرنگاران ایراني در مالزی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي با ملي‌پوشان جوان تنيس ‌روي ميز ايران (خبر)
 ساخت دومین مرکز بزرگ چاپ و نشر قرآن جهان در مالزی آغاز شد (خبر)
 همكاري ايران و مالزي اين بار در برنامه‌هاي تلويزيوني قرآني (خبر)
 محسن حاجی‌حسنی درمسابقات بين المللي قرآن مالزي مقام نخست را كسب كرد (خبر)
 پنجاه‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی آغاز شد (خبر)
 آثار هنرمندان ایرانی در مالزی به نمایش درآمد (خبر)
 نخستين نمايشگاه آثار هنرمندان ايراني مقيم شرق آسيا در مالزي آغاز به كار كرد (خبر)
 کنفرانس «نگاهی به شرق‌شناسی فراتر از سیاست شرق و غرب» در مالزی برگزار شد (خبر)
 راهيابي گروه ايراني«سوراخ تو دیوار» به جشنواره «جورج تاون» مالزي (خبر)
 مراسم «انسی با قرآن» در مالزي برگزار شد (خبر)
 محفل انس با قرآن در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 مسابقات فوتسال «جام خلیج همیشه فارس» در مالزی برگزار شد (خبر)
 پنجاه‌وششمین دوره مسابقات ملی قرائت قرآن مالزی گشايش يافت (خبر)
 «حمد» و «قل هوالله» بخوانيد براي «كوثر» (خبر)
 دومین کنفرانس بین‌المللی «قرآن و سنت» در مالزي برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه آثار جمعی از هنرمندان هنرهای تجسمی ایران در مالزی گشايش يافت (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دانشجويان ايراني دانشگاه پيننگ مالزي (خبر)
 برگزاري دوره آموزش قرآن كريم در مالزي (خبر)
 معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از مؤسسه نشر قرآن مالزی بازديد كرد (خبر)
 واكاوي ارتقای جایگاه فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 استفاده از تجربیات ایران براي تألیف دائرةالمعارف مالایی (خبر)
 جشن فجر انقلاب اسلامی در مالزی برگزار شد (خبر)
 اساتيد آکادمی فرهنگ، هنر و میراث ملی مالزی فارسي مي‌آموزند (خبر)
 سمينار «پلی از سنت‌ها در جهان ایرانی و مالایی‌» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «ایران و جهان مالایی» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران در دانشگاه UPMمالزی حضور يافت (خبر)
 اثر هنرمند ايراني به مهاتير محمد اهدا شد (خبر)
 دومین فستیوال بین المللی فرهنگ وهنر اسلامی پورتراجا مالزی (خبر)
 نوشته‌ي رايزن فرهنگي ايران در مالزي، كتاب سال خراسان رضوي شد (خبر)
 جشن عيد غدير در كشورهاي تركيه، مالزي ، هند و فيليپين برگزار می‌شود (خبر)
 آثار هنرمندان ایران در نمایشگاه اکسپو هنر مالزی درخشيد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌هاي مالزي گسترش يافت (خبر)
 نخستین نمایشگاه «گردشگری برتر مالزی» برگزار شد (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان ایران در نمایشگاه آرت فیر گردشگری مالزی برگزار مي شود (خبر)
 تجمع مردم مالزي در حمایت از کودکان غزه (خبر)
 آثارهنري " فتح الله مرزبان" در آرت اکسپو مالزی ارايه مي شود (خبر)
 ايران و مالزي روابط سينمايي خود را گسترش مي‌دهند (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي «مسجد، زكات و وقف» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 ویژه برنامه‌ي مستند «حجاب در مالزی» کلید خورد (خبر)
 برگزاری نشست پایانی کارگاه آموزش مقدماتی زبان فارسی در مالزي (خبر)
 مراسم اختتامیه پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی مالزی برگزار شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران در مالزي از قاري ايراني تقدير كرد (خبر)
 آوای قرائت قاری ایرانی در مالزي طنين‌انداز شد (خبر)
 پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مالزي افتتاح شد (خبر)
 پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مالزی برگزار مي شود (خبر)
 جلسه سخنرانی نخبگان ایرانی در مالزي برگزار شد (خبر)
 نشست هم اندیشی جوانان و دانشجویان ایرانی مقیم مالزی برگزارمي شود (خبر)
 مراسم سالگرد ارتحال امام خميني (ره) در مالزي برگزار مي شود (خبر)
 فیلم سینمایی "چ" در مالزی به نمايش گذاشته شد (خبر)
 فيلم "چ" در دانشگاه يوم ام مالزي به نمايش در مي آيد (خبر)
 اجلاس بين المللي آزادي مسجدالاقصي در مالزي گشايش يافت (خبر)
 تجلیل از بزرگان شعر و ادب فارسی در مالزی (خبر)
 تبيين جايگاه فلسفه اسلامي ايران در دانشگاه ملایو مالزي (خبر)
 برگزاري مسابقات ادبی و هنری ويژه میلاد حضرت فاطمه (س) در مالزي (خبر)
 سمینار "گفتمان روشنفکری با هدف وحدت امت" در مالزی برگزار شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از اردوگاه مسلمانان ميانمار در مالزي (خبر)
 موسیقی ایرانی در مالزی طنين انداز شد (خبر)
 سمینار جهان عاری از خشونت و افراط‌گرایی در مالزی برگزارشد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس مرکز قرآنی" یایاسان رستو" مالزی (خبر)
 سمينار"جهان در مقابل خشونت و افراط گرائی"در مالزي برگزارمي شود (خبر)
 انتشار مجموعه سخنرانی ها و مقالات کنفرانس "مولانا گذشته و حال"در مالزي (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با رییس مرکز گفتگو تمدنهاي دانشگاه مالزی (خبر)
 تقدیر از استاد ایرانی برای اسلامی سازی علوم در مالزي (خبر)
 تلاش رسانه های غربی برای سرپوش گذاشتن بر تمدن غنی ایران بی فایده است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رییس دانشگاه بین المللی هنردرمالزي (خبر)
 آثار برتر ایران در موزه هنرهای اسلامی مالزی رونمایی شد (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.