English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠١ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا

 علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به منظور افتتاح ماه فرهنگي ايران و ديدار با شخصيت هاي فرهنگي به كشور ايتاليا سفر كرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 21 اسفندماه  برای دیدار با مقامات فرهنگی و سیاسی ایتالیا و به دعوت رسمی همتای خود در این کشور و برای افتتاح برنامه های ماه فرهنگی ایران در ایتالیا وارد رم پایتخت ایتالیا شد و در فرودگاه این شهر مورد استقبال سفیر ایران در رم  ، سفیر ایران در واتیکان و رایزن فرهنگی کشورمان در رم قرار گرفت .

رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا در راستای فعالیتهای فرهنگی خود در این کشور ، و با همکاری اداره کل همکاریهای فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و موزه هنرهای معاصر تهران برنامه بزرگ ماه فرهنگی ایران را تدارک دیده است  که برخی از برنامه های ان عبارتند از :

•-         نمایشگاه فرهنگی و هنری در حوزه هنرهای تجسمی ، خط ، نقاشی ، مینیاتور ، خط نقاشی ، عکاسی ، عکسهای تهران قدیم ، عکسهای تهران جدید ، سفال و غیره در محل موزه هنرهای شرقی رم.

این نمایشگاه روز شنبه 23 اسفندماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیرکل موزه های ایتالیا ، نماینده وزیر میراث ، فعالیتهای فرهنگی و توریسم ایتالیا ، سفرای کشورهای پاکستان ، افغانستان ، عراق ، لبنان ، نمایندگانی از 15 سفارتخانه خارجی در رم ، نمایندگان گالریها و موزه های رم  و بیش از 300 نفر از علاقمندان به هنرهای ایرانی و اسلامی  و با سخنرانی جناب آقای جنتی افتتاح شد.

 این نمایشگاه به مدت 40 روز در این محل دایر خواهد بود و ورود برای عموم ازاد است .

 •-         هفته فیلم ایران در خانه سینمای رم

سومین هفته فیلمد ایران در خانه سینمای رم ، روز جمعه  مورخ 22  اسفند ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیرکل سینمای وزارت فرهنگ ایتالیا ، نماینده شهردار رم ، مدیریت خانه سینمای رم و بیش از 250 نفر از علاقمندان به هنر سینمای ایران افتتاح شد و جنتی به سخنرانی پرداختند .

در این هفته برنامه ،  7 فیلم از كشورمان با زیرنویس ایتالیائی به نمایش درآمد و مورد استقبال قرار گرفت.

 •-         امضای سند برنامه اجرائی موافقتنامه فرهنگی علمی و آموزشی بین ایتالیا و ایران که در زمان حضور  جنتی و ملاقات ایشان با همتای ایتالیائی خود به امضای طرفین رسید .

این سند به علت جامعیت  و شمولیت خود ، در حضور وزرای فرهنگی ایران و ایتالیا ، به امضای سفیر ایران در رم ( از طرف ایران ) و مدیرکل همکاریهای فرهنگی و بین المللی وزارت امور خارجه ایتالیا ( از طرف ایتالیا) رسید و توسط وزرای فرهنگ دو کشور مبادله گردید .

 •-         مصاحبه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با روزنامه کثیرالانتشار لارپوبلیکا و خبرگزاری ایتالیا

 •-         برگزاری سمینار ایرانشناسی با موضوع ادبیات معاصر ایران در دانشگاه بلونیا و با حضور اساتیدی از ایران و ایتالیا

دیدار با خانم پروفسور جانینی وزیر آموزش و پرورش و دانشگاههای ایتالیا

 جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین روز ورود خود به ایتالیا با خانم پروفسور جانینی وزیر آموزش و پرورش و دانشگاههای ایتالیا ملاقات کرد .

در این ملاقات جنتی ضمن اظهار خوشحالی از حضور در کشور تاریخی و باستانی ایتالیا گفت : من به دعوت وزیر میراث ، فعالیتهای فرهنگی و توریسم ایتالیا به این کشور آمده ام و قرار است در این سفر سند مهم و جامع برنامه اجرائی موافقتنامه فرهنگی بین دو کشور را به امضا برسانیم که بخش قابل توجهی از این سند مربوط به وزارتخانه آموزش و پرورش و دانشگاههای ایتالیا است .خوشبختانه در ایتالیا ایرانشناسان زیادی وجود دارند و در 5 دانشگاه ایتالیا کرسیهای زبان فارسی دایر هستند و امیدوارم با مساعدتهای شما این کرسیها تقویت گردند .

جنتی در ادامه سخنان خود به موارد زیر هم اشاره نمود :  

-  تلاش ما این است که از کرسیهای زبان ایتالیائی در دانشگاههای ایران حمایت کنیم تا تقویت بشوند .( دانشگاه تهران ، دانشگاه اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران)

-  دانشگاههای ما برای تبادل استادان و دانشجویان دکتری و اعطای فرصتهای مطالعاتی و شرکت درسمینارهای علمی و تخصصی آمادگی دارند.

-   به روز آوری دوره ای اطلاعات درباره جغرافیا، تاریخ و فرهنگ در كتاب هاي درسي ايتاليا و آمادگي طرف ايراني براي ارايه مطلب و تدوین مطالب مربوط به ایران و اسلام در کتب درسی

-   اعلام آمادگی جهت همكاري ميان موزه­هاي علوم و پارک های فناوری دو كشور با اشاره ويژه به ابتكارات آموزشي و گسترش دانش در موضوعات متنوع در ایران

- مشارکت در تبادل اطلاعات پيرامون نظام­هاي دانشگاهي دو كشور و توسعه تبادلات ميان دانشگاه­ها، موسسات آموزش عالی و مؤسسات تحقيقاتي دو كشور

-  اعلام آمادگی به منظور تأسيس و یا تقویت کرسی های اسلام شناسی (گرایش شیعه شناسی ) و ایران شناسی در دانشگاه های ایتالیا ( با اشاره به اینکه بیش از 200 ایرانشناس ایتالیائی در این کشور وجود دارند و ارتباط خوبی با مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی ایران دارند . همچنین چندین کرسی اسلام شناسی در دانشگاههای ایتالیا فعال هستند

-  اعلام آمادگی برای اعزام استاد زبان فارسی برای دانشگاه ساپینزا جهت تدریس زبان فارسی ( که الان دچار مشکل جدی است ولی مقررات دانشگاه اجازه جذب استاد از ایران را نمی دهد ) . رایزنی فرهنگی سفارت ایران می تواند زمینه جذب استاد زبان فارسی از ایران را مهیا نماید .

 خانم جانینی هم ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت :ما با دانشگاههای متعددی در ایران همکاری داریم و امضای این سند برای دو کشور حائز اهمت است و می تواند به عنوان الگوئی برای دیگر کشورها باشد .من معتقدم که در روابط دو جانبه ما با ایران به زمینه های زیر باید توجه بیشتری شود :

•-        گسترش کمک به شناسائی زبان فارسی در ایتالیا چراکه این زبان تعلق به ریشه مشترک ما و شما دارد من و همکارانم بالاخص آقای پروفسور مانچینی ( معاون وزیر ) با علاقه این امر را دنبال می کنیم .

•-        گسترش و درک زبان ایتالیائی در تهران که امیدوارم با کمک وزارت امور خارجه و دانشگاههای ایتالیا فرهنگ و زبان خود را در ایران تقویت کنیم

•-        تقویت تبادل اساتید و دانشجویان در مقطع دکتری بالاخص در حوزه علوم انسانی ، مرمت و باستان شناسی

وی همچنین از اعلام آمادگی طرف ایرانی برای کمک به کرسیهای فارسی در دانشگاههای ایران تشکر کرده و در زمینه همکاریها در موضوع پارکهای فن آوری و موزه ای هم اعلام آمادگی کرد .

 جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت :خوشبختانه اکثر مواردی را که اشاره کردید در سند برنامه مبادلات که فردا امضا می شود وجود دارد و من :

•-        در خصوص تامین استاد برای دانشگاه ساپینزا در موضوع زبان فارسی با وزیر علوم ،تحقیقات و فن آوری صحبت خواهم کرد تا نیاز آن دانشگاه برطرف شود

•-        در مورد پارکهای فن آوری معاون فن آوری رئیس جمهور در ایران مسئول آن است که با آقای ستاری صحبت خواهم کرد تا همکاری وی را جلب کنیم

•-        در حال حاضر همکاری خوبی بین هنرمندان موسیقی دو کشور وجود دارد ولی برای هر گونه همکاری بیشتر اعلام آمادگی می کنیم

•-        پیشنهاد شما در مورد باستان شناسی و مرمت آثار و اعزام دانشجویان در مقطع دکتری بسیار ارزنده است و اگر دانشگاههای شما حاضر به اعطای بورسیه باشند ما از آن استقبال می کنیم

دیدار با کاردینال راوازی  وزیر فرهنگ واتیکان

در این ملاقات که در محل کار راوازی و با حضور سه معاون وی صورت گرفت از وزیر فرهنگ ایران به گرمی استقبال شد و یک جلد کلام الله مجید و مجلد کاملی از نهج البلاغه امیرالمومنین علی(ع) و یکی از صنایع دستی زیبای اصفهان در روی میز ملاقات گذاشته شده بود که نشان از دوستی و علاقه طرف واتیکانی برای گفتگو و توسعه روابط بود .

در این ملاقات جنتی ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات گفت : روابط ایران و واتیکان رو به گسترش بوده و در حوزه دوجانبه و منطقه ای و بین المللی می تواند توسعه پیدا کند .ایران به عنوان یک کشور تاریخی و باستانی ، فرهنگی و دینی در خاورمیانه علاقمند است در چارچوب اشتراکات هنری و دینی با واتیکان روابط خود را توسعه دهد .و این همکاریها می تواند بستر مناسبی برای درک مشترک از ادیان باشد و شناخت مشترکی از یکدیگر را ارائه دهد تا همکاریهای بین المللی خود را گسترش دهیم .ما امروزه در دنیا شاهد بحرانهای مختلفی از جمله دین گریزی در دنیا هستیم و لذا دیپلماسی دینی و گفتگوی ادیان می تواند با توجه به اشتراکات دینی در مواجهه با بحرانهای بین المللی کمک نماید .رهبران دینی بالاخص اسلام و مسیحیت که اشتراکات فراوانی دارند می توانند در مقابه با خشونت و جنگ طلبی نقش آفرینی نمایند و در همین جا لازم می دانم از مواضع عالیجناب پاپ در مبارزه با خشونت و تلاشهای ایشان در حل بحرانهای سوریه و منطقه سپاسگزاری نمایم .

در ایران علاوه بر نهادهای غیر دولتی در حوزه گفتگوی ادیان ، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در داخل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیریت گفتگوهای دینی را بر عهده دارد که چندین دور از این گفتگوها را با کلیساهای شرق و غرب در اطریش ، یونان ، روسیه و غیره انجام داده که در فهم مشترک از مسائل بسیار مفید بوده است .در ایران اقلیتهای دینی مثل زرتشتیها ، یهودیها ، مسیحیان آشوری ، ارامنه و غیره از حقوق شهروندی برابر با مسلمانان برخوردار بوده و نمایندگان خود را در مجلس شورای اسلامی دارند .

ما آمادگی داریم در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری مثل تبادل هیاتهای فرهنگی ، کتب خطی ، فیلمهای دینی با واتیکان همکاری نمائیم و فیلمساران ایرانی آمادگی دارند در جشنواره فیلم مذهبی واتیکان شرکت نمایند .

ما در شهر قم دانشگاه ادیان را داریم که در حوزه ترجمه متون دینی فعال است و حوزه مناسبی برای گسترش همکاریها است .گفتگوهای دینی با واتیکان که 9 دور تا حالا برگزار شده یک مدل مناسب و ارزشمند برای گفتگو ها است .

اشاره به این نکته ضروری است که وظیفه رهبران ادیان الهی برای مبارزه با اهانت به مقدسات و پیامبران الهی سنگین است و ضرورت دارد تا با همکاریهای مشترک در مقابل هر گونه اهانت به مقدسات و پیامبران با عنوان آزادی بیان و غیره در غرب اعلام موضع بکنند .

در خاتمه من از جنابعالی دعوت می کنم که در اولین فرصت از ایران دیدار داشته باشید تا بتوانیم همکاریهای خود را در زمینه های مختلف گسترش بدهیم .

 کاردینال راوازی وزیر فرهنگ واتیکان گفت : ما در حوزه ترجمه متون رابطه خوبی با ایران داشتیم و اخیرا اصول دین کاتولیک به فارسی ترجمه شد .اخیرا ترجمه ای از کتاب اول عهد عتیق ترجمه پیروز سیار دستم رسید که درخواست می کنم مساعدت فرمائید در ایران به چاپ برسد .ما آمادگی داریم که نه تنها در ترجمه کتب دینی بلکه در معرفی تفکرات مسیحی ، کتبی را برای شما معرفی کنیم تا ترجمه شوند .من خودم اخیرا دو جلد کتاب در این موضوعات نوشته ام که تقدیم شما می کنم .

•-        جشنواره هزاره سوم که با مشارکت جوانان در موضوعات اخلاقی و دینی در ماه دسامبر برگزار می شود  فرصت مناسبی برای حضور فیلمسازان ایرانی است

•-        حراست از میراث فرهنگی در دنیا بسیار مهم است و ما از مواضع شما در  محکومیت تخریب کنندگان آثار باستانی در عراق حمایت می کنیم چراکه این آثار متعلق به بشریت است نه فقط یک کشور

•-        در اکسپو میلان ما هم غرفه داریم و در طول 6 ماه مدت برگزاری اکسپو ، ما انتظار داریم که در روز ملی ما در اکسپو شرکت نمائید و تلاش می کنیم که هر ماه یک ابتکار عمل داشته باشیم مثلا گفتگوی ادیان در ماه اکتبر که آمادگی داریم گفتگوئی را بین کاتولیک و شیعیان مقیم میلان برگزار نمائیم

•-        در مورد فعالیتهای مشترک مثل شعر ، موسیقی ، نمایشگاه کتاب ، فلسفه اسلامی و غیره هم آمادگی داریم که با سفارت شما همکاری نمائیم .اگر بتوانیم نمایشگاهی از کتب و متون دینی را در کتابخانه واتیکان برگزار بکنیم بسیار سودمند خواهد بود

•-        از دعوت شما برای ایران هم سپاسگزارم و خیلی مشتاقم که سفری به ایران داشته باشم .

 دیدار با خانم بولدرینی رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا

 در این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اظهار خرسندی از این دیدار به نکات زیر اشاره نمود :

 •-       ایران و ایتالیا از قدیمی ترین تمدنهای بشری هستند و همواره بعنوان دو مهد فرهنگ و تمدن در دو منطقه خاورمیانه و مدیترانه سهم به سزایی در ارتقاء سطح فرهنگی جوامع پیرامونی خود داشته اند؛

•-        دو کشور نقش بسیار مهمی در معرفی و گسترش دو دین ابراهیمی در طول قرنهای گذشته ایفا کرده اند. چنانکه ایتالیا بعنوان مرکز جهان مسیحیت، یک جایگاه خاص در میان پیروان این دین دارد، ایران نیز بعنوان یکی از بزرگترین قطبهای جهان اسلام مطرح بوده و به مانند ایتالیا سهم زیادی در ترویج و تقویت ارزشهای الهی و ابعاد معنوی زندگی بشر داشته است؛

•-       طبیعتا دو ملت با این سابقه دیرینه تاریخی از ظرفیتهای گسترده و فراوانی برای توسعه مناسبات و تعاملات برخوردار هستند. خوشبختانه، نگاهی به تاریخ روابط دوجانبه ایران و ایتالیا نیز بیانگر همین احساس قرابت و درک اشتراکات متعدد تاریخی، مذهبی و فرهنگی است؛

•-    با توجه به این پتانسیل عمده و ظرفیتهای موجود در دو کشور برای گسترش مناسبات در حوزه های مختلف، ما آمادگی کاملی برای گسترش ارتباطات و تعاملات در همه حوزه ها داریم؛

•-    اخیرا هم  ماه فرهنگی ایران در ایتالیا  با برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری و فرهنگی مختلف در موزه هنر های شرقی رم از روز شنبه 14 مارس آغاز می شود که از جنابعالی دعوت می کنم هنرهای اصیل و نورانی ایرانی را در این نمایشگاه ببینید.

 •-    خوشبختانه پس از برگزاری انتخابات اخیر در ایران و آغاز بکار دولت دکتر روحانی، طرف ایتالیایی نیز رویکردی بسیار مثبت و سازنده در قبال کشورم داشته و با تحرک خوبی که در این مسیر مشاهده می شود، می توان روزهای روشن و خوبی را برای روابط دوجانبه در همه زمینه ها پیش بینی کرد؛

•-    یکی از مهمترین موضوعات در مناسبات دوجانبه علمی و فرهنگی، تجدید برنامه مبادلات علمی و  فرهنگی دوجانبه است که در سال 2004 میلادی منقضی شده بود و خوشبختانه قرار است فردا در دیداری که با جناب آقای فرانچسکینی وزیر فرهنگ ایتالیا خواهم داشت، تجدید شود. بسیار امیدوار هستم که با امضای این سند، زمینه و بستر بسیار بهتری برای گسترش مناسبات دوجانبه در حوزه فرهنگی و علمی فراهم شود. حوزه همکاریهای علمی و فرهنگی حتی در زمان رکود همکاریهای سیاسی و اقتصادی نیز ، فعال بوده و با تلاشهایی که در این دوره صورت گرفته و با امضای برنامه مبادلات علمی و فرهنگی می تواند شاهد رونق بسیار بیشتری باشد؛

•-    موضوع دیگر، روند فزاینده حضور دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در ایتالیا است که می تواند فرصت قابل توجهی را برای تقویت تعاملات فرهنگی و تماسهای مردم دو کشور در اختیار قرار دهد و درخواست ما اینست که نهادهای ذیربط در ایتالیا نیز توجه بیشتری به این جمعیت جوان و رو به تزاید داشته باشند. در این ارتباط، می توانیم با تعامل نزدیکتر، سازماندهی بهتری برای تبادل اساتید، محققین و دانشجویان داشته باشیم.

•-    تحولات سياسي خطير و فعل و انفعالات پيچيده و حساس در منطقه ايجاب مي كند كه رايزني و تبادل نظر مستمر با هدف تحكيم صلح، ثبات و امنيت منطقه اي درجريان باشد. ما فکر می کنیم که جریان داعش در عراق و سوریه نه تنها برای منطقه بلکه برای صلح جهانی خطرناک هستند .این گروههای تروریستی تعداد زیادی از جوانهای اروپائی را به منطقه برده و آموزشهای نظامی را به انها ارائه می دهند و این افراد وقتی به کشورهای خود برمی گردند قطعا برای امنیت آن کشورها خطرناک خواهند بود .این جریان ادامه دهنده همان جریان القاعده و طالبان هستند و شاهد بودید که چگونه با میراث فرهنگی افغانستان و عراق برخورد کردند و امروزه میراث تاریخی را از بین می برند و مسیحیان را آواره کرده و کلیساها را تخریب می کنند که متاسفانه همه این کارها با نام اسلام انجام می شود ولی ما خود را بری از آنها می دانیم .

 خانم بولدرینی رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا هم گفت : من با شما هم عقیده ام که ایران و ایتالیا به عنوان صاحبان فرهنگ و تمدن نقطه ثقل در خاورمیانه و منطقه مدیترانه هستیم و طبیعی است که روابط فرهنگی ما تقویت شود .آشنائی با همدیگر یگانه پادزهری است که برای از بین بردن تردیدها باید تقویت شود . جوانان ما امروز در دنیا بیش از هر زمانی نیاز به محافظت دارند . من کشور شما را دیده ام و به شدت به فرهنگ ایرانی علاقه مندم .من در سال 2003 که در کمیسریای عالی پناهنگان کار می کردم به ایران سفر کردم و از فرهنگ زیبای ایرانی حیرت زده شدم .

خوشحالم که به بحث دانشجویان اشاره کردید و این به نفع جوانان ما و شما است .من معتقدم که دیپلماسی پارلمانی را نیز نباید از یاد ببریم .نمایندگان مجلس می توانند از طریق تماسهای مستقیم با همتایان خارجی خود اطلاعات خود را افزایش دهند .

 سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع اندیشمندان و نخبگان فرهنگی در محل دائره المعارف ایتالیا

 •-        در این نشست که با حضور برخی از روسای دانشگاهها ، دانشکده ها و اعضای هیات علمی این دائره المعارف انجام شد ابتدا آقای ماسیمو برای وزیر پیشین فرهنگ ایتالیا که هم اینک به عنوان نماینده پارلمان و سردبیر علمی این دائره المعارف فعالیت می کند سخنرانی کرد و آنگاه جوانی پولیتزی معاون دائره المعارف ترکانی و رئیس دانشگاه IULM در میلان  ضمن خیر مقدم به وزیر فرهنگ ایران توضیحاتی را در مورد دائره المعارف ترکانی ارائه داده و طرح دانشگاه تحت مدیریت خود را در مورد توریسم فرهنگی ارائه داده و برای هر گونه همکاری مشترک اعلام آمادگی نمود . و آنگاه جناب آقای جنتی سخنرانی نمود .

 دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با  فرانچسکینی وزیر میراث ، فعالیتهای فرهنگی و توریسم ایتالیا

 در این دیدار جنتی از دعوت همتای ایتالیائی خود تشکر کرد به برنامه های روز اول ورود خود به ایتالیا اشاره کرد و به محورهای زیر تاکید نمود  :

•-        تاکید بر اهمیت فرهنگ در روابط دو جانبه ایران و ایتالیا و اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو طرف

•-        تاکید بر اهمیت وجود موافقتنامه فرهنگی بین دو طرف و اهمیت سند برنامه اجرائی موافقتنامه فرهنگی که امروز به عنوان یک سند جامع بین دو طرف امضا می شود و موضوعات متنوعی را در حوزه های فرهنگی و هنری و آموزشی شامل می شود

•-        تاکید بر ظرفیتهای فرهنگی و هنری بین ایران و ایتالیا علی رغم اینکه فعالیتهای خوبی در این دو کشور انجام شده است . در زمینه آثار باستانی که ایتالیا پیشتاز بوده و در سایتهای باستانی ایران رد پای باستان شناسان ایتالیائی قابل رویت است و زمینه برای گسترش ارتباط فراوان است .

•-        سیاست دولت دکتر روحانی بر اساس اعتدال در همه زمینه ها و پرهیز از خشونت  و هر نوع افراطیگری در جهان استوار شده است.

 •-        ضرورت تعامل وزرای فرهنگی و شخصیتهای فرهنگی و ادبی و هنری جهان در راستای استقرار صلح و آرامش در دنیا و محکومیت اسلام هراسی و دامن زدن به جریانات افراطی

 •-        تاکید بر تلاش طرفین بر افزایش تسهیلات توریستی برای اتباع دو کشور در راستای شناخت بیشتر از همدیگر ( در یکسال گذشته سفارت و کنسولگری ما در ایتالیا به بیش از 13000 نفر ایتالیائی ویزا صادر کرده است.

•-        تلاش بر تبادل هیاتهای موسیقی و اجرای کنسرتهای هنری موسیقی در حوزه همدیگر که سفرای شما در تهران معمولا از آن استقبال می کنند

 •-        حمایت طرفین از ایرانشناسان و شرق شناسان در مطالعات میدانی و سایتهای باستانشناسی در حوزه های تمدنی و فرهنگی همدیگر و آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در رم برای هر گونه همکاری در این زمینه

•-        تلاش برای ترغیب دو طرف در حوزه چاپ و نشر آثار ادبی فارسی و ایتالیائی بالاخص در حوزه ادبیات معاصر

•-        اعلام آمادگی برای ساخت فیلمهای مشترک در موضوعاتی که طرفین به توافق می رسند .هر دو کشور ایتالیا و ایران در حوزه فیلمسازی به درجه بالائی رسیده اند و حمایت دو وزارتخانه از اینگونه پروژه ها و ترغیب  سرمایه گذاران ایرانی و ایتالیائی می تواند به سود دو طرف باشد . سینمای ایران معنا گرا و بر پایه تحکیم بنیان خانواده هاست و برای مردم ایتالیا هم حائز اهمیت است .

•-        پتانسیل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در ایتالیا شناخته نشده و حضور طرف ایتالیائی در آن خیلی پررنگ نیست و لذا وزارت فرهنگ ایتالیا می تواند در این حوزه فعالتر وارد شود و دبیرخانه نمایشگاه تهران هم مساعدت لازم را می کند.

•-        تبادل هنرمندان بین دو کشور و تشویق آنها برای سفر به حوزه همدیگر می تواند منتقل کننده زیبائیهای آن کشور باشد و ما بر اساس برنامه مبادلات دو کشور در این خصوص آمادگی داریم که برنامه های مشترکی را تدارک ببینیم تا طرفین با هنرهای دستی یکدیگر آشنا شوند و باب تجاری سازی هنرها و صنایع دستی همدیگر را آغاز نمایند که ما برخی از این آثار را در نمایشگاه فرهنگی ایران در موزه هنرهای شرقی رم به نمایش گذاشته ایم .

•-        در زمینه هنرهای تجسمی که شما هم در ان پیشتاز هستید زمینه برای تبادلات هنری بسیار زیاد است و خوشبختانه دولت ایران با درخواست طرف ایتالیائی برای انتقال مجسمه پنه لوپه برای نمایش در ایتالیا موافقت نمود و این امر تاکیدی بر تبادلات موزه ای بین دو طرف است .

•-        در زمینه های منطقه ای هم مثل یونسکو می توانیم با همدیگر همکاری بکنیم .

•-        آثار تاریخی در کشورها متعلق به همه بشریت است .تخریب میراث فرهنگی در عراق تخریب آثار فرهنگی بشریت است و می توانیم در این خصوص همکاریهای خوبی با همدیگر داشته باشیم .

•-        دو طرف ایرانی و ایتالیائی اراده جدی برای توسعه همکاری در حوزه های فرهنگی بین دو طرف را دارند و در ملاقاتهای دو روزه من در ایتالیا این امر کاملا مشهود بود .

 فراچسکینی وزیر فرهنگ ایتالیا  نيز گفت: با همه فرمایشات شما در مسائل عملیاتی و مسائل اصولی و مبنائی کاملا موافقم و برای امضای سند جامع برنامه مبادلات فرهنگی آمادگی کامل داریم .این توافق اصولی برای ما در اجرای برنامه ها کمک می کند .امروز ما وارث فرهنگ و تمدن بزرگی هستیم که ضمن حفاظت از آن ، باید تحویل آیندگان بدهیم .جوانان ما برای ایران علاقه زیادی دارند و می خواهند به عنوان توریست به ایران بروند . ما امروز با امضای این سند تعهد می کنیم که به مفاد این سند عمل کنیم و تردیدی در اجرای آنها نداشته باشیم .من دوست دارم با همدیگر کار بکنیم و در طول سه سال آینده بندهای این توافق را اجرائی کنیم و روابط را گسترش دهیم .

ما با امضای این سند یک هدف بزرگتری را دنبال می کنیم و معتقدیم که آخر این فعالیتها باید منجر به اعزام اتباع خود به کشور همدیگر باشند که در عمل آنرا ببینند و آشنا شوند در این صورت است که فعالیتهای ما واقعی تر می شود .فرمایش شما مبنی بر موافقت با انتقال مجسمه پنه لوپه برای نمایش در ایتالیا حسن نظر شما برای تبادلات هنری  و موزه ای است .

من اخیرا تحولات جدی در سیستم موزه ای ایتالیا ایجاد کرده ام و امیدوارم به مبنائی برای تبادلات فرهنگی باشد و خیلی مشتاقم با شما هم در این زمینه همکاری جدی نمائیم .ایران گنجینه های زیادی از هنرهای معاصر و تجسمی دارد و موزه ماکسی ما در رم می تواند در ارتباط نزدیک با موزه هنرهای معاصر تهران باشد و نمایشگاههای مشترکی با همدیگر بگذارند .

سینمای ایران در ایتالیا بسیار با اهمیت است و ما ایتالیائیها علاقه شدید به آن داریم و موسیقی شما هم بسیار سالم و دیدنی است و آمادگی کامل برای تبادلات در این حوزه را داریم .

در خصوص همکاریهای منطقه ای و بین المللی هم با شما موافقم و برای همکاری آمادگی کامل داریم چون میراث فرهنگی متعلق به همه ما است نه فقط یک کشور .من معتقدم فقط اعتراض به تخریب آثار باستانی کافی نیست بلکه باید بیاندیشیم که چه کنیم که این کار انجام نشود و اینکه با تخریب کنندگان چه برخوردی باید بکنیم ؟

وزارتخانه من و شما خیلی کار داریم که با همدیگر انجام دهیم . ما دو حادثه مهمی در پیش داریم یکی دو سالانه ونیز است و دیگری اکسپوی میلان که شما غرفه خوبی دارید و برای همکاری دوجانبه در این دو واقعه با همدیگر همکاری کنیم .

   ديدار با کازینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان نمایندگان ایتالیا

 در ادامه سفر جنتی به رم ، وی با کازینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان نمایندگان ایتالیا دیدار و گفتگو نمود .

در این گفتگو جنتی ضمن تشریح برنامه های سفر خود و امضای سند اجرائی موافقتنامه فرهنگی علمی و آموزشی روابط فرهنگی دوجانبه را در سطح بسیار خوبی دانست که البته جا برای کار همچنان زیاد دارد و طرفین بایستی با این سند که امروز امضا شد ، جهشی را در مناسبات فرهنگی در سالهای آینده شاهد باشند .

وی اضافه کرد :دکتر روحانی در سال گذشته جهان عاری از خشونت را در سازمان ملل پیشنهاد کرد و مورد موافقت هم قرار گرفت و هدف ما توسعه همین ایده در منطقه است . امروز منطقه خاورمیانه از خشونت رنج می برد و ما شاهد هستیم که نیروهای اروپائی، افریقائی و غیره در سوریه و عراق می جنگند و این عناصر همراه القاعده و داعش هستند که نه فقط برای منطقه بلکه برای کل جهان خطرناک هستند .ائتلاف جهانی علیه داعش در عمل هم باید به نتیجه برسند و برخی از کشورها مثل عربستان و قطر و غیره از کمک مالی به نیروهای تروریستی بازداشته شوند .

کازینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان ایتالیا هم ضمن خیرمقدم به جنتی گفت : توافق ایران با کشورهای 1 بعلاوه 5 از اولویتهای اصلی در اروپا است و این امر تمام کارها را در آینده تسهیل خواهد کرد.نامه ای که اخیرا سناتورهای آمریکائی به رهبران ایران نوشتند ، نوعی توهین به رئیس جمهور خودشان بود که در تاریخ سیاسی آمریکا سابقه نداشته است .و این امر نشان می دهد که چه قدرتهای بزرگی در دنیا با این توافق مخالفند و چقدر رسیدن به توافق برای صلح جهانی مهم است . وی در ادامه صحبتهای خود نقش ایران را در منطقه برای ایجاد صلح و آرامش ستود و در عین حال توصیه نمود که ایران بایستی در عراق با اعتدال برخورد کند تا شائبه اختلافات شیعه و سنی در عراق پیش نیاید . ما قرار نیست که جهان اهل سنت را تحویل داعش بدهیم و ما با تروریسم به هر نحوی که باشد در عراق ، سوریه ، لیبی و نیجریه و هر جای دنیا باشد مخالفیم و با آن مبارزه می کنیم و اقدامات ایران در این زمینه قابل تقدیر است .

 جنتی در ادامه گفت : ما در عراق به درخواست دولت قانونی آن کشور مشاورانی را فرستادیم که کمک کنند و نیروهای تروریستی را به عقب برانند چرا که در حق همسایگی ، این کمترین کمکی است که می توان کرد تا آتش نهفته در جان آنها را خاموش نمود . در یمن هم که اشاره کردید ، ج.ا.ایران نیروئی ندارد بلکه آنها شیعیانی هستند که به لحاظ اعتقادی به ما نزدیکند ولی در رسیدن انها به قدرت ، ج.ا.ایران نقشی نداشته است . ما با دنیای اهل سنت و کشورهای مختلف اسلامی رابطه خوبی داریم و شعار ما همواره شعار وحدت بوده است و هرگونه تفرقه افکنی را محکوم می کنیم .

 کازینی گفت : در عراق، هم آمریکائیها اشتباه کردند و هم دولت مالکی مرتکب اشتباه شد ولی در هر حال ، الان باید به فکر ترمیم اوضاع باشیم و نسبت به اصلاح روند امور اقدام کنیم تا دامنه حضور تروریستها گسترش پیدا نکند .قدرتهای بزرگ در غرب و شرق بایستی در نظم دهی در جهان مشارکت نمایند .ما معمولا  هر جا که آتش می افتد حضور می یابیم تا خاموش کنیم در حالیکه این کافی نیست چون ممکن است مجدد آنرا آتش بزنند لذا بایستی آتش و منابع آتش را ریشه کن کنیم  و این امر نیازمند همکاری همه قدرتها و رهبران دنیا است .

وی افزود : ما ایتالیائیها علاقه خاصی به ایران داریم .اگر امسال 10 هزار نفر به ایران آمده است ، سال دیگر بایستی آنرا ده برابر کنید .برنامه های فرهنگی بسیار مهم بوده و در تبادلات دوجانبه نقش زیربنائی دارند و همین برنامه ها شناخت ما را از همدیگر چند برابر نموده اند .به فکر جوانان امروز خود در ایتالیا و ایران باید باشیم و آینده را سالم تحویل آنها بدهیم .

جنتی در پایان گفت : خوشبختانه ما در روابط فرهنگی با ایتالیا هیچ موقع مشکل خاصی نداشته ایم و با امضای این سند سرعت فعالیتهای فرهنگی خود را افزایش می دهیم .همه مواردی هم که گفته شد در مفاد سند امضا شده رعایت شده است .

 دیدار با جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا

 جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در روز دوم سفر خود به ایتالیا با جنتیلونی وزیر امور خارجه این کشور ملاقات نمود .

در این ملاقات وزیر فرهنگ کشورمان به نکات زیر اشاره نمود :

- اشاره به مناسبات دیرینه دو کشور و اشتراکات متعدد تاریخی، تمدنی، فرهنگی و ظرفیتهای گسترده موجود در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی برای همکاری میان دو کشور؛

- - اشاره به جایگاه ویژه ایتالیا در سیاست خارجی ج.ا.ایران در حوزه اروپا در گذشته و حال و ابراز خرسندی از تحرکات مثبت یک سال و نیم اخیر در مناسبات فیمابین؛

- تاکید بر ضرورت بهره گیری حداکثری از ظرفیتهای موجود در روابط در حوزه های مختلف از جمله در زمینه های اقتصادی و فرهنگی و علمی؛

- - یکی از مهمترین موضوعات معوق در مناسبات دوجانبه علمی و فرهنگی، تجدید برنامه مبادلات علمی و  فرهنگی دوجانبه بود که از سال 2004 بدین سو منقضی شده بود و خوشبختانه امروز در دیداری که با جناب آقای فرانچسکینی داشتم، آنرا تجدید و سند موره اشاره بین طرفین به امضا رسید . بسیار امیدوار هستم که با امضای این سند، زمینه و بستر بسیار بهتری برای گسترش مناسبات دوجانبه در حوزه فرهنگی و علمی فراهم شود. حوزه همکاریهای علمی و فرهنگی حتی در زمان رکود همکاریهای سیاسی و اقتصادی نیز فعال بوده و با تلاشهایی که در این دوره صورت گرفته و با امضای برنامه مبادلات علمی و فرهنگی می تواند شاهد رونق  بیشتری باشد.

من در دیدارهای دیروز و امروز شاهد این بودم که مسئولین ایتالیائی اراده سیاسی خوبی برای گسترش همکاریهای دوجانبه دارند و من معتقدم این همکاریها در عرصه منطقه ای و بین المللی هم باید صورت بگیرد . امروزه گروههای تروریستی که دارای منشاء فکری ارتجاعی هستند آثار باستانی و فرهنگی و تاریخی مردم عراق را منهدم می کنند که این امر موجب نابودی میراث جهانی است و نیاز به همکاری بین المللی برای متوقف کردن آن است .این گروهها نه تنها برای منطقه بلکه برای صلح جهانی خطرناک هستند چراکه تعداد زیادی از نیرونهای اروپائی را در خود جذب کرده و آموزش داده اند و بعد از پایان درگیریها و برگشت آنها به موطن خودشان ، تنش را به آن کشورها خواهند برد .

 - موضوع دیگر، روند فزاینده حضور دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در ایتالیا است که می تواند فرصت قابل توجهی را برای تقویت تعاملات فرهنگی و تماسهای مردم دو کشور در اختیار قرار دهد و درخواست ما اینست که نهادهای ذیربط در ایتالیا نیز توجه بیشتری به این جمعیت جوان و رو به تزاید داشته باشند؛

 وزیر امور خارجه ایتالیا هم ضمن تشکر از حضور جنتی در این وزارتخانه  گفت : روابط ما با ایران همواره خوب بوده و در هر حال در عرصه بین المللی نیاز به همکاریهای بین المللی بیشتری داریم .ما در آستانه توافق هسته ای و مراحل تنش زدائی هستیم و البته من معتقدم که گسترش همکاریهای فرهنگی نیازی به توافقات هسته ای هم ندارد .من در سفر به ایران و بازدید از برخی موزه های تهران به زیبائیهای فرهنگی و تمدنی ایران پی بردم .اخیرا شنیدم که دولت شما با انتقال مجسمه پنه لوپه به ایتالیا موافقت کرده و این امر نشان از عزم دو طرف برای تبادلات فرهنگی و هنری است .  امروزه منافع مشترک ما در مبارزه با داعش و نیروهای افراطی نهفته است که یکی از اسفناکترین کارهای آنها تخریب میراث  فرهنگی در عراق است . این نیروها از یک طرف آثار باستانی را در مقابل دوربینهای تلویزیونی  از بین می برند و از طرف دیگر آنها را دزدیده و می فروشند و لذا ما باید راهکار مناسبی را در مبارزه با آنها پیدا بکنیم .

گفتنی است جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه  بعد از دیدارهای دو جانبه و افتتاح ماه فرهنگی ایران در ایتالیا  ، 23 اسفندماه با بدرقه سفیر ایران و رایزن فرهنگی کشورمان ، ایتالیا را به مقصد تهران ترک نمودند.

انتهاي پيام/


١٤:٢٠ - 1393/12/23    /    شماره : ٦٢٧٤٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٠٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.