English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٦ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان در هند؛

سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد

به همت گروه فارسی و اردو دانشگاه معین‌الدین چشتی در لکهنو هند و با سخنراني رايزن فرهنگي ايران در اين كشور، سمینار بین‌المللی دوروزه «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين سمنيار با حضور علی فولادی، رایزن فرهنگی کشورمان در هند، وفا یزدانمنش، استادیار زبان اردو دانشگاه تهران، سيد تقی عابدی، از کانادا، مولانا کلب صادق، از علمای برجسته هند، اخترالواسع، ريیس پیشین گروه مطالعات اسلامی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، خواجه اکرام‌الدین، ريیس شورای ملی گسترش زبان اردو، علیم اشرف‌خان، استاد گروه فارسی دانشگاه دهلی، عمر کمال‌الدین، ريیس گروه فارسی دانشگاه لکهنو و جمع زيادي از پژوهشگران و علاقمندان در دانشگاه معین‌الدین چشتی در شهر لکهنو هند، برگزار شد.

سید تقی عابدی در سخنان در اين سمينار، تصوف را از فلسفه، منطق و دیگر علوم جدا دانست و آن را راه زندگی خواند.

وی همچنين تصوف را باعث طهارت باطنی خلق دانست و در ادامه با استناد به آیات  قرآنی و فرازهایی از  نهج‌البلاغه و متون کلاسیک فارسی، به مراحل  مختلف خودشناسی، جهان‌شناسی و خداشناسی اشاره کرد.

عابدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) مبنی بر ضرورت قبل از شناخت خدا، خودشناسی را عامل مهمی برای خداشناسی خواند.

وی افکار و نظریات صوفیان را در تشکیل جامعه هم‌گرا، مهم خواند و اشعاری از مولانای روم و اقبال  لاهوری را در این زمینه قرائت کرد.

اين پژوهش‌گر همچنين در ادامه با معرفی چند صوفی هندی همچون خواجه نظام‌الدین اولیا و خواجه معین‌الدین چشتی، آنان را پیشتازان همزیستی مسالمت‌آمیز خواند.

وی افزود: در خانقاه‌های صوفیان، همیشه مردم طبقات مختلف اجتماع می‌کردند و پیروان ادیان مختلف حضور داشتند.

عابدی در ادامه با قرائت اشعاری از شاعران مشهور اردوزبان همچون میر تقی میر، علامه اقبال و نظیر اکبرآبادی، به تشریح مفهوم زهد و ترک دنیا از منظر صوفیان پرداخت و ضمن اشاره به ویژگی‌های اخلاقی و اجتماعی صوفیان، این ویژگي‌ها را در جذب مردم مؤثر دانست.

در ادامه علي فولادي، رایزن فرهنگی کشورمان در هند، در سخناني اظهار كرد: از جمله مفاهیم کلیدی و برجسته در مطالعات اجتماعی و جامعه‌شناختی، مفهوم هارمونی یا وفاق اجتماعی است که در بیان ساده همان احساس مسئولیت متقابل بین چند نفر یا چند گروه است.

وي افزود: بدون‌ شک، رشد و تعالی هر نظام اجتماعی در پرتوي وفاق و همبستگی اجتماعی افراد آن جامعه میسر می‌شود و جامعه‌شناسان ایجاد همبستگی اجتماعی را ناشی از عواملی چون اعتقادات و احساسات مشترک و تعادل و هماهنگی میان باورها و ارزش‌ها می‌دانند. هارمونی اجتماعی در فرهنگ جامعه‌شناسی با معانی مانند وحدت، وفاق، یکپارچگی و نظم اجتماعی، هم‌خانواده هستند.

فولادي ادامه داد: آگوست کنت، جامعه‌شناس فرانسوی، ملاک شکل‌گیری وفاق و همبستگی اجتماعی را بر توافق اذهان آدمیان می‌داند و معتقد است که جامعه به وجود نمی‌آید؛ مگر آنکه اعضای آن اعتقادات واحدی داشته باشند. همچنين امیل دورکیم، جامعه‌شناس دیگر فرانسوی نیز معتقد است که همبستگی اجتماعی و وفاق ملی بر اساس ارزش‌ها و قواعد اخلاقی و پذیرش این ارزش‌ها از جانب بيش‌تر افراد جامعه صورت می‌گیرد و نقش کم‌رنگ مذهب در جامعه و فردگرایی در جوامع جدید، آفت بزرگ وفاق اجتماعی است.

وي تأكيد كرد: دورکیم اعتقاد دارد که همبستگی براساس نوع جوامع سنتی و صنعتی به دو دسته قابل تقسیم‌بندی است. در جوامع سنتی گذشته، اعتقادات و احساسات مشترکی بین تمامی اعضای گروه‌ها حاکم است و هر قدر میزان این اعتقادات و احساساتِ مشترک شدیدتر و قوی‌تر باشد، همبستگی خود به خودیِ استوارتری به وجود می‌آید. در مقابل هر چه جوامع به سوی پیچیدگی و تقسیم کار پیش روند دارای درجات بالایی از استقلال در میان افراد و گروه‌ها می‌شوند و قراردادها روابط داخلی ایشان را تنظیم می‌كند. در این جامعه وجدان جمعی ضعیف و قراردادها حاکم می‌شود.

وي افزود: ابن‌خلدون، دانشمند اسلامی نيز همبستگی اجتماعی را مبتنی بر عصبیت قومی می‌داند و معتقد است که پدیده تعلق اجتماعی و روح یاری‌گری که همان عصبیت است، باعث ایجاد همبستگی اجتماعی می‌شود.

رايزن فرهنگي كشورمان در هند، ادامه داد: حال باید دید این مقومات و شرایط در جامعه هند در دورانی که اسلام به آن وارد شد در چه وضعیتی قرار داشت. بنا بر فلسفه هندوئیسم، نظام طبقاتی بخشی از آفرینش جهان بوده و امری حتمی و غیرقابل اجتناب است. براین اساس اولین مرد و زن جهان آفریده شدند سپس طبقات چهارگانه بشر از اعضای مختلف ایشان به وجود آمد تا هر طبقه وظایف، احکام اخلاقی و جایگاه اجتماعی خاص خود را داشته باشد.

وي افزود: طبق اين فلسفه، روحانیان و آموزگاران از سر، فرمانروایان و جنگ‌جویان از دستان، تجار و کشاورزان از ران و خدمتکارها و افراد پست و حقیر از پاهای ایشان پدید آمدند. هریک از این طبقات دارای تکالیف و امتیازاتی بودند. طبقه، قابل جابه‌جایی نبود و هرکس در هر طبقه‌ای به دنیا می‌آمد، در همان طبقه تا پایان عمر ماندگار بود.

رايزن فرهنگي ايران در هند سخنان خود را اينگونه ادامه داد: آنچه اشاره شد شمه‌ای از وضعیت و شرایط تبعیض‌آمیز حاکم بر جامعه هند بود که وجود هر یک از آنها به تنهایی برای گرایش مردم به اسلام کافی بود. اسلام بهترین معیارها و محورها را برای وفاق اجتماعی و همبستگی معرفی میظکند که از فطرت سلیم بشری نشأت گرفته بود. اگر چه در ابتدا اسلام با محمد بن قاسم بشکب سخت وارد سند شد و بعدها نیز محمود غزنوی و سلاطین دهلی نیز با جنگ و خونریزی وارد هند شده و یا حکومت را به دست گرفتند؛ اما میدانیم که مردم هند استقبال چندانی از ایشان نکردند و به دین اسلام گرایش قابل توجهی پیدا نشد؛ ولي حضور صوفیان و نقش ایشان در توسعه نرم اسلام به ویژه در شرایط سخت حاصل از درگیری‌ها، غیرقابل انکار است و بخش عظیمی از تاریخ اسلام را در این کشور به خود اختصاص داده است.

وي تأكيد كرد: تصوف بر اساس تزکیه نفس و اعراض از دنیا برای وصول به حق  بود که با روش‌هایی مانند اصلاح و کنترل نفس و ترک علایق دنیوی و ریاضت و خویشتن‌داری که با برخی اموزهای هندویی نیز شباهت داشت، شکل گرفت و صوفیان به دلیل نوع مشی انزواگرایانه و عدم دخالت در شئون سیاسی و قدرت بیش از علمای مذهبی که گاه‌گاهی محدودیت‌هایی را در کار سلاطین ایجاد می‌کردند، نزد عوام و حاکمان در هند محبوبیت داشتند و این محبوبیت تا حد کاریزما یا فَرَهْمَندی پیش می‌رفت؛ یعنی داشتن جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصر به ‌فرد که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از افراد انسان‌ها بود. جاذبه‌ای انفرادی که اثری اجتماعی داشت. دلیل این محبوبیت بین عوام را نیز باید در اعتقاد به کرامت این قوم جست‌وجو کرد.

فولادي در ادامه افزود: صوفیان بزرگ مانند معین‌الدین چشتی که طریقه صوفیان چشتیه را بنیان نهاد که امروز یکی از بزرگ‌ترین طریقه‌های تصوف به شمار می‌رود یا میرسید علی همدانی در کشمیر که با برپایی جلسات گفت‌وگو توانست خیل عظیمی را مسلمان کند یا طریقه سهروردیه، قادریه و نقشبندیه، توانستند اسلام را در منطقه نشر دهند.

وي در پايان سخنان خود گفت: این صوفيان در کنار خانقاه‌های خود مدارسی را نیز بر پا می‌ساختند و عموماً زبان فارسی را برای تبلیغ دین مبین اسلام برگزیدند و از این طریق توانستند آموزه‌های اسلامی و در رأس آنها سلم و دوستی، عدالت، رابطه مستقیم میان خداوند و انسان، محبت یعنی موضوعاتی که مورد توجه هندوها بود را در این سرزمین هفتاد و دو ملت به زبان فارسی که خود عامل دیگری برای وحدت و وفاق در جامعه بود تبلیغ كنند و اسباب زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان مختلف را با یکدیگر فراهم آورند.

در  ادامه مولانا کلب صادق، در سخنان خود به بحث توحید و خضوع و خشوع تمامی موجودات برابر خداوند اشاره و تأکید کرد: کسی که برابر خدا سر تسلیم خم کند، در مقابل هیچ کس خم نخواهد شد و به همین علت است که ایران اسلامی که تنها کشور اسلامی در جهان است و احکام قرآن را پیروی می‌کند امروز در مقابل اوباما و نتانیاهو سرخم نکرده و ایستادگی می‌کند.

سخنرانان و پژوهشگران دیگر نیز در سخنان و مقاله‌های خود به اهمیت تصوف و نقش مهم صوفیان در جامعه هندی اشاره و مطالب مهمی در این زمینه بیان کردند.

انتهاي پيام/


٠٩:٠٦ - 1393/12/17    /    شماره : ٦٢٧٠٣٣    /    تعداد نمایش : ١٩٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نشست «تصادم فارسی و ‏هندی در عهد زوال مغولان هند» در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 انتشار صد غزل مولانا به زبان هندی (خبر)
 برگزاری نشست تربیتی زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند (خبر)
 تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور (خبر)
 برگزاري سمینار «اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار تبادل علمی فرهنگی ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در هند (خبر)
 تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند (خبر)
 اعزام شخصیت‌های مذهبي و فرهنگی هند به ايران (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «ارزش ادبی و اجتماعی سفرنامه‌ها» در هند (خبر)
 ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل تعالي ادبيات ايران شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «بررسی زندگی، آثار و عصر عرفی شیرازی» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «جامعه و فرهنگ در ادبيات هند و ايران در دوره سلطنت» در هند برگزار شد (خبر)
 مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 اهدای بیش از 1700 جلد کتاب به دانشگاه های هند (خبر)
 مراسم گراميداشت آیت الله مهدوی کنی در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 فصلنامه "راه اسلام" ویژه نامه حضرت فاطمه زهرا(س) منتشر شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هنر کتاب آرایی در جشنواره ادبی دهلی نو (خبر)
 نشست علمی پیرامون ایران پس از انقلاب در هند برگزارشد (خبر)
 سمینار بین المللی "حج در قرآن و سنت" در هند افتتاح شد (خبر)
 دوشماره مجله «قند پارسی» منتشر شد (خبر)
 هشتمین دوره آموزش نسخه شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري آیین گشایش دورة جدید آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 برگزاری نمایشگاه شاهنامه فردوسی در دهلی نو (خبر)
 جشنواره و کارگاه های آموزشی سینمای ایران، هند و ژاپن (خبر)
 اهدا 100 جلد كتاب يه كتابخانه رضا رامپور (خبر)
 بررسی ظرفیت‌های همکاری علمی و فرهنگی ایران و هند در مشهد (خبر)
 رونمایی از کتاب تاریخ مختصر ادبیات فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از انجمن خیریه امام زمان (عج) حیدرآباد هند (خبر)
 دیدار جمعی از اصحاب رسانه و جراید هند با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 ترجمه کتاب «مفاتیح الحیاة» آيت‌الله جوادي‌آملي در هند (خبر)
 جشنواره موسيقي صوفيانه هند در حيدرآباد برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از حوزه‌های علمیه حیدرآباد هند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مقطع تحصيلات تكميلي دانشگاه حیدرآباد هند (خبر)
 پیامبر اسلام از نگاه پروفسور هندی (خبر)
 بازديد دانش‌آموزان هندي از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 رییس فدراسیون فیلم‌های هند خواستار تداوم جشنواره «نیلوفر آبی» شد (خبر)
 بازديد رهبران متصوفه هند از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد (خبر)
 فیلم‌های ایرانی مهمان تابستان گرم هند می‌شوند (خبر)
 کلاس‌های زبان و ادبیات فارسی در شهر پوناي هند در حال برگزاري است (خبر)
 حمایت مجلس شورای اسلامی از فعالیت‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور (خبر)
 مجمع رؤسای انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها به دنبال فعاليت فرهنگي در بمبئي (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رییس مرکز شورای ارتباطات فرهنگی هند (خبر)
 برگزاري دوره آموزشی مربی قرآن در هند (خبر)
 اجرای گروه تواشیح «سیره النبی» در هند (خبر)
 سمینار «امام خمینی (ره) امید مستضعفان» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست «زندگی قرآنی» در هند (خبر)
 برگزاری دوره‌های زبان فارسی در دانشکده دکن شهر پونا (خبر)
 برگزاری شصت‌وهفتمین ‌نشست انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی‌نو (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی میان ایران، افغانستان و هند (خبر)
 برگزاری سومین نشست تربیتی «زندگی قرآنی» برای ایرانیان مقیم هند (خبر)
 «طرح نور» با حضور دانشجويان نخبه ايراني شاغل به تحصيل در هند انجام شد (خبر)
 برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم ايران در هند (خبر)
 علماي هند نگاه تقريبي به دين دارند (خبر)
 برگزاری دومین نشست تربیتی «زندگی قرآنی» برای ایرانیان مقیم هند (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 همكاري ايران و هند در حوزه سينما و رسانه افزايش مي‌يابد (خبر)
 حافظ هندي رتبه برتر مسابقات قرآن روشندلان (خبر)
 شركت دانشجوی هندی در ششمین مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان ایران (خبر)
 بزرگداشت سعدی در دهلی‌نو (خبر)
 زبان فارسی، ستاره‌ای درخشان بر تارک تاریخ و ادبیات هند (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در حیدرآباد هند (خبر)
 شركت قاري و حافظ هندي در مسابقات بين‌المللي قرآن تهران (خبر)
 انتشار کتاب روابط هند و ایران در سایه مسأله هسته‌ای در هند (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلی فارسی‌آموزان دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه هند (خبر)
 برنامه فرهنگی ـ اجتماعی خانه فرهنگ ايران براي ایرانیان مقیم بمبئي برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران در هند با رییس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت (ع) (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام موسی کاظم (ع) در دهلی‌نو (خبر)
 بررسی میراث ادبیات فارسی در قرن‌های ۱۴ و ۱۵ در هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري نمايشگاه خوشنويسي در دانشگاه عليگر هند (خبر)
 برپايي نمایشگاه «ایران از نگاه لنز دوربین» در هند (خبر)
 اکران «بچه‌های آسمان» در بمبئي هند (خبر)
 انتشار فصلنامه «راه اسلام» در هند (خبر)
 سمینار صلح جهانی و توسعه پایدار از طریق زبان و ادبیات در هند (خبر)
 برگزاري سی‌وپنجمین سمینار سالانه انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در جشنواره دانشجویی دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «انعکاس اخلاق در ادبیات فارسی» در هند (خبر)
 طنین موسیقی ایراني در هند (خبر)
 اجرای گروه هنري «آلامتو» در دهلی‌نو (خبر)
 سمینار «اخلاق در ادیان» در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 هفتمین نشست تربیتی ـ دینی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 شرکت ايران در نمایشگاه «کتاب و هنر» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري كنفرانس جهاني طب سنتي در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «سیاست در اشعار علامه اقبال» در دهلی‌نو (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند (خبر)
 سخنراني رئيس جمهور ايران در نمازجمعه حيدرآباد هند (خبر)
 بازدید دکتر روحانی از آثار تاریخی قطب شاهیان در حیدرآباد هندوستان (خبر)
 تبيين خط‌شناسي فارسي در هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه حیدرآباد هند (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای دانشجویان هند (خبر)
 برگزاري شصت‌وچهارمین جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری ششمین نشست «زندگی قرآنی» در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در کنگره بین‌المللی ناشران دهلی‌نو (خبر)
 «شب شاد زمستانه» در هند/ تهيه مستند «ايران در آن سوي مرزها» (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در بيست‌وششمين نمایشگاه کتاب دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري 714اُمین عرس نظام‌الدین اولیاء در هند (خبر)
 کنفرانس «فلسفه آسیایی» در هند برگزار شد (خبر)
  برگزاری نشست تخصصی «هند و ایران: تاریخ مناسبات» در هند (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی شیوه‌های نوین آموزشی در هند (خبر)
 پنجمین اجلاس بین‌المللی خسرو در هند برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی‌ (خبر)
 پايان هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هند (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات قرآن كريم هند آغاز شد (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار کتاب «تاريخ ایران» به زبان هندی (خبر)
 انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند (خبر)
 نمایشگاه عکس «از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «ادبیات فارسی در اواخر دوره مغولان هند» در دهلي‌نو (خبر)
  رونمايي از كتاب «نهضت‌هاي صد ساله اخير» به زبان اردو در دهلي‌نو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در دهلی‌نو (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: حب نفس مشکل اصلي جوامع انساني (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایرانی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سومين المپياد «هندسه ايراني» در آلماتي قزاقستان (خبر)
 برگزاري سمینار «عقل و دین، کلام جدید در ایران و هند» در هند (خبر)
 برگزاري نشست «آثار شکرگزاری در آموزه‌های اسلامی» در هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه روهیلکند هند (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
  تلاوت قاری ایرانی در هند طنين‌انداز شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «حکمت و گفت‌وگو در دیدگاه امام رضا (ع)» در دهلي‌نو (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان هندی در دهمين دوره ليگ «پايا» (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 سفر ريیس دانشگاه مولانا آزاد جودپور هند به ايران (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندي در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 برگزاري همایش «حفظ قبله اول و اتحاد بین مسلمین» در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه «راه اسلام» در دهلی‌نو (خبر)
 اندیشه‌های امام خميني (ره) متعلق به همه ملت‌هاست (خبر)
 تدريس کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» در دانشگاه هند (خبر)
 تجليل از دانشجویان گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلي‌نو (خبر)
 شركت مدیر جشنواره‌ هنری هند در جشنواره فیلم فجر (خبر)
 شرکت حافظان هندی در مسابقات بین‌المللی قرآن كريم تهران (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت پدر معاصر زبان فارسی در هند (خبر)
 سمینار «مکتب ادبی لکهنو» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمينار زبان‌های پشتو، دری و اردو میراث مشترک در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی مطالعات ایرانی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «حکیم فردوسی و شاهنامه» در دهلي‌نو (خبر)
 ششمین دوره اهدای جایزه سعدی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري نشست «اهمیت کلام بیدل در عصر حاضر» در دهلی‌نو (خبر)
 بررسي آثار «سدارنگانی» خادم زبان فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «هند در ادب فارسی» در دهلي‌نو (خبر)
 بررسي روابط تاریخی هند، ایران، افغانستان و آسیای مرکزی در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «کلیات فارسی غالب و عصر وی» در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري مراسم یادبود شهدای آتش‌نشان در دهلي‌نو (خبر)
  اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه‌های ایران و هند (خبر)
 رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال (خبر)
 زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند (خبر)
 جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک (خبر)
 تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند (خبر)
 گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است (خبر)
 ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام (خبر)
 برگزاري کارگاه‌هاي آموزشی ویژه مدیران و معاونان مدارس در دهلي‌نو (خبر)
 جامعةالمصطفی(ص) نقش بی‌بدیلي در معرفي صلح‌طلبانه بودن اسلام دارد (خبر)
 ديدار ابراهيمي تركمان با نماینده ولی فقیه در هند (خبر)
 مثنوی پادشاه‌نامه در دهلي‌نو منتشر شد (خبر)
خبرهاي مهم
مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با روزنامه «تشرین» سوریه
محكوميت كودك‌كشي سعودي‌ها در يمن
برگزاری نخستین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه سوریه
دیدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر امور خارجه نیجریه
بررسی ظرفیت‌های همکاری علمی و فرهنگی ایران و هند در مشهد
حج مالزیایی‌ها؛ از صندوق پس‌انداز تا هتل‌های نوبتی/ نتیجه سفر ملک سلمان به سرزمین مالایا
مركز فرهنگي ايران را در شهر تماله غنا راه‌اندازي كنيد
انتشار كتاب «ایران ناشناخته» در تركيه
انتشار کتاب «دُردانه‌های ادبیات جهان، نظم الجواهر ایران و توران» به زبان ترکی ازبکی
سمینار «توسعه فرهنگی در پرتو دین؛ در اسلام و مسیحیت» در اوگاندا برگزار شد
دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر اوقاف سوریه
تقدیر از رایزني فرهنگی ایران در نیجریه
نمایش فیلم «شیار 143» در حیدرآباد سند
درخشش اساتید سوری در نخستین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی
انتشار جزوه‌های راهنمای گردشگری ایران در عراق
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.