English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري کنفرانس «پنجاهمین سالگرد روابط فرهنگی و سیاسی ایران و فیلیپین» در مانيل

کنفرانس «پنجاهمین سالگرد روابط فرهنگی و سیاسی ایران و فیلیپین» به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري وزارت امور خارجه فیلیپین در مانيل  برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين نشست كه با همكاري مرکز مطالعات آسیائی دانشگاه دولتی فیلپین، انجمن دوستی ایران و فیلیپین در محل اين دانشگاه برگزار شد، محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران، پروفسور آلفردو پاسکوال رئیس قدرتمند دانشگاه دولتی فیلیپین، قهرمان سلیمانی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ماریانودومیا سفیر سابق فیلیپین در ایران، سفیران و رایزنان فرهنگی چند کشورخارجی، مقامات وزارت خارجه فیلیپین، شماری از رؤسا، استادان و دانشجویان دانشگاه های سنترو سکولار، آگی نالدو، دانشگاه ملی، دانشگاه دولتی، دانشگاه مرکزی و جمعی از ایرانیان و دانشجویان ایرانی در فیلیپین حضور داشتند.

در اين كنفرانس سیزده سخنران ابعاد مختلف روابط فرهنگی و سیاسی میان دو کشور و راه های گسترش و تعمیق آن را مورد بررسی قرار دادند.

مراسم با نواختن سرود ملی فیلیپین و ایران آغاز و پروفسور آلفردو پاسکوال رئیس دانشگاه دولتی فیلیپین در سخناني دوستی و همکاری نزدیک ایران و فیلیپین را ستود و خواستار همکاری بیشتر نهادهای علمی و فرهنگی ایرانی با دانشگاه شد.

وی همچنین گفت: در دوازده سال گذشته، مرکز مطالعات آسیائی دانشگاه دولتی فیلیپین مطالعات گسترده ای پیرامون موضوعات مرتبط با آسیا،غرب آسیا و ایران انجام داده و نسبت به برقراری ارتباط با دانشجویان، مردم و مراکز فرهنگی و گردشگری کوشیده است. دانشگاه تهران از جمله دانشگاه های مهم آسیاست که موافقتنامه همکاری های علمی آموزشی با دانشگاه ما امضا کرده است و امیدواریم این همکاری ها ادامه یابد. ایران دارای تاریخی کهن و طولانی است و امروزه یکی از تولید کنندگان مهم نفت و گاز است و موقعیت استراتژیک خاصی دارد.

رئیس دانشگاه دولتی فیلیپین در ادامه افزود: امروز به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط بین دو کشور به همت رایزنی فرهنگی ایران، انجمن دوستی ایران و فیلیپین، وزارت خارجه فیلیپین و مرکز مطالعات آسیائی دانشگاه ما گرد هم آمده ایم، از این فرصت مغتنم استفاده کرده برپائی این نشست و سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی را به دست اندر کاران کنفرانس و ایرانیان تبریک می گویم و امیدوارم این نشست ها و گفتگوها زمینه را برای گسترش هر چه بیشتر روابط دو کشور فراهم کند.

 کیومرث امیری رایزن فرهنگی ایران در فیلیپین نیز با برشمردن پیشینه تاریخی پیوند و ارتباط ایرانیان با مردم فیلیپین و هشت ویژگی مشترک فرهنگی بین مردمان دو کشور، بر همکاری علمی و دانشگاهی بین نهادهای ایرانی و فیلیپینی تاکید کرد.

علی اصغر محمدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مانیل نیز با اشاره به تاریخ برقراری مناسبات دیپلماتیک ایران و فیلیپین، گفت که در دهه های 60 و 70 میلادی روابط میان دو کشور با حضور دانشجویان ایرانی در فیلیپین مستحکم تر شد و با وقوع انقلاب اسلامی همکاری های گسترده تر دو طرف ابعاد دیگری پیدا کرد و مسئولان دو کشور برای گسترش روابط فی مابین اقداماتی انجام دادند.

وی گفت تاکنون میان ایران و فیلیپین موافقتنامه های زیادی امضاء شده و پارلمان های دو کشور آنها را تصویب کرده اند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین با تاکید بر این که ایران از مذاکرات صلح در میندانائو و تلاش های سازمان همکاری های اسلامی حمایت می کند، گفت: ایران تلاش وافری برای موفقیت مذاکرات صلح میان دولت و مسلمانان جنوب فیلیپین انجام داده است.

محمدی همچنین وجود دورگه های ایرانی را عامل مهمی در گسترش روابط دو کشور دانست و گفت که ایران بازار خوبی برای محصولات فیلیپین است.

قهرمان سلیمانی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این همایش، گفت: ایران در حساس ترین منطقه خاورمیانه و فیلیپین در شرق آسیا می توانند روابط گسترده ای با یکدیگر داشته باشند.

وی با تشریح زیرساخت های دانشگاهی ایران، گفت هم اکنون هزاران دانشجوی خارجی در دانشگاه های ایران سرگرم تحصیل هستند و قرار گرفتن فیلیپین در زمره کشورهای در حال توسعه طلب می کند که دو کشور با نگاه تازه ای ارتباطات علمی و فرهنگی خود را سامان دهند.

معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد توسعه و گسترش روابط فرهنگی مورد توجه مقامات دو کشور بوده که از آن جمله گفت وگوی ادیان است که ششمین دور آن در سال جاری میلادی برگزار می شود.

وی در ادامه با تاکید بر این که ایران و فیلیپین هر دو قربانی خشونت و تروریزم هستند، آن را بیماری دانست که امروزه جهان را در برگرفته است.

ماریانو دومیا، سفیر سابق فیلیپین در ایران و استاد روابط بین الملل دانشگاه مریم مقدس در سخناني توسعه، چالش ها و آینده مناسبات دو کشور پرداخت و گفت: جهانیان، مردم ایران را از طریق قالی و خاویار می شناسند، ولی رسانه های غربی در اقدامی هماهنگ اطلاعات نادرستی از ایران و ایرانیان ارائه می کنند.

50 سال پیش در 22 ژانویه سال 1964 مناسبات دیپلماتیک فیلیپین و ایران برقرار شد و ایران نخستین کشور حوزه خلیج فارس بود که با فیلیپین روابط دیپلماتیک برقرار کرد.

این دیپلمات سابق فیلیپین با اشاره به این که روابط میان این دو سرزمین به دوران باستان برمی گردد، گفت: سوابق تاریخی پیوند بین ایرانیان و مردم فیلیپینی نشان می دهد که به رغم دوری و فاصله بسیار زیاد، مردمان ما با یکدیگر ارتباط و دادوستد داشته و اسلام از طریق ایرانیان وارد جنوب فیلیپین شده است.

وی گفت که به همین دلیل بستر و زمینه های مساعد برای روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بین فیلیپین و ایران وجود دارد وهم اکنون ایرانیان زیادی در فیلیپین هستند و اتباع فیلیپین نیز در ایران و سایر کشورها با ایرانیان ارتباط دارند. این افراد در کنار انجمن های ایرانی - فیلیپینی موجود باید به بسط و تعمیق روابط فیمابین و آشنا کردن مردمان دو کشور با ظرفیت های یکدیگر کمک کنند.

سفیر سابق فیلیپین در ایران، گفت: با توجه به مشترکات اجتماعی و فرهنگی و نزدیکی مردم دو کشور باید دیپلماسی فرهنگی هر دو کشورفعال شود. عوامل بالقوه اقتصادی و ظرفیت های علمی، فرهنگی و هنری هر کشور برای کشور دیگر روشن نیست، این ظرفیت ها باید شناسایی شده و از آنها برای توسعه همه جانبه دو کشور استفاده شود.

دکتر امه وینه سیولتو، استاد مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه دولتی فیلیپین نیز به بررسی تصویر ایران و ایرانیان در یک دوره سه ساله از چهار روزنامه فیلیپین پرداخت و گفت که نتیجه این تحقیق نشان داد منشاء خبرها و گزارشات نشریات فیلیپینی درباره ایران و ایرانیان، خبرگزاری های غربی و فعالیت های تیم های والیبال و بسکتبال ایران است.

جواد حیدریان، استاد دانشگاه دلاسال فیلیپین نیز در مقاله ای به موضوع روابط ایران و فیلیپین: ایجاد مشارکت فعال تر در قرن آسیایی نوپدید پرداخت و با ذکر شواهد عینی و شاخص های اقتصادی و سیاسی و جایگاه دو کشور در بین کشورهایی آسیایی، ضرورت همکاری و مشارکت ایران و فیلیپین را در صحنه سیاسی و اقتصادی خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی خواستار شد.

وی همچنین به مقایسه موقعیت اقتصادی و منافع دو کشور در بین کشورهای آسیایی پرداخت و گفت: اقتصاد ایران و فیلیپین از بسیاری از کشورهای آسیایی شکوفاتر و بهتر است. ایران در منطقه خاورمیانه و فیلیپین در منطقه دیگر آسیا می توانند با اتحاد و مشارکت یکدیگر در این دو منطقه حساس و ژئواستراتژیک به توسعه اقتصادی و منافع ملی دو کشور یاری برسانند.

خانم ماریا پاملا زینب جاویر از نویسندگان مسلمان فیلیپینی نیز مقایسه انقلاب اسلامی ایران و انقلاب مردمی فیلیپین را موضوع مقاله تحقیقی خود قرار داد و گفت: دو ملت ایران و فیلیپین در یک زمان نزدیک به هم، به مبارزه با دو دیکتاتور وابسته به آمریکا برخاستند و با انقلاب خود دیکتاتورها را سرنگون کردند. مردم با دستان خالی، دو انقلاب مردمی اواخر قرن بیستم را به پیروزی رساندند. این دو انقلاب از یکدیگر بی تأثیر نبود.

براساس مطالعات این محقق فیلیپینی، شیوه های مبارزه در این دو انقلاب شبیه یکدیگر بوده است. چون انقلاب ایران قبل از انقلاب فیلیپین بوده، پس انقلاب فیلیپین از ایران تأثیر پذیرفته است.

وی گفت: این دو انقلاب ثابت کرد نیروهای اجتماعی و مردمی با تکیه بر باورهای مذهبی و رهبری هوشمند می توانند ساختارهای قدرتمند را واژگون و ساختار جدید ایجاد کنند. انقلاب ایران، به تشکیل جمهوری اسلامی و تأسیس نهادهای انقلاب منجرشد. در فیلیپین نیز انقلاب به آزادی های بیشتر و تقویت جامعه مدنی منتهی شد.

هنلیتو سیویلیا، استاد دانشگاه دولتی فیلیپین و رئیس انجمن دوستی فیلیپین و ایران نیز در سخنانی برای گسترش مناسبات دو کشور رویکردهای فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را پیشنهاد کرد.

وی معتقد است 50 سال پس از برقراری روابط دیپلماتیک بین فیلیپین و ایران، از تمام ظرفیت ها برای همکاری دو کشور استفاده نشده است. با این که ظرفیت های زیادی برای همکاری وجود داشته ولی در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و تجاری و همکاری های دانشگاهی کوتاهی شده است.

رئیس انجمن دوستی فیلیپین و ایران، گفت: اکنون شایسته است رویکرد و چشم انداز خود از موقعیت کنونی و آینده روابط را روشن کنیم و موانع احتمالی بر سر راه همکاری های فی مابین را شناسایی و از بین ببریم.

جوفیه سانتاریا، استاد دانشگاه فیلیپین نیز توسعه مطالعات فرهنگی با رویکرد آسیایی را مورد بررسی قرار داد و گفت: بر اثر توسعه اقتصادی شماری از کشورهای آسیایی و نقش تعیین کننده آنها در اقتصاد و سیاست جهانی، لازم است این کشورها به ارزیابی جایگاه و منزلت خود در نظام بین الملل وقوف یابند و به جای پیروی از غرب، نظام اقتصادی و فرهنگی آسیایی که ارزش هایش نشان داده شده را مطرح کنند.

رولاندو تالامپاس، استاد مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه دولتی فیلیپین نیز به تشریح موقعیت منطقه ای ایران و فیلیپین در سازمان ملل از سال 1946 تا 2014 پرداخت و گفت: رویکرد تهران و مانیل نسبت به جنبش عدم تعهد شبیه یکدیگر بوده است. یکی از نکات مهم در روایط دو کشور آن است که بر خلاف آمریکا و مبارزه اش با ایران، دولت فیلیپین همواره کوشیده با ایران روابط دوستانه داشته باشد و از سیاست های واشنگتن پیروی نکند.

محمود صادقی تجر، استاد ایرانی مقیم فیلیپین نیز در مقاله ای پیشینه تاریخی روابط فرهنگی ایران و فیلیپین را با تاکید بر واژه های فارسی در زبان تاگالوگ مورد بررسی قرار داد.

وی با توضیح چگونگی ورود اسلام از طریق ایران به هند و چین و از طرف این دو کشور به فیلیپین، دلائل پذیرش اسلام در این سرزمین و گسترده شدن دامنه حضور آن در منطقه میندانائو و پیدایش سلطان نشین های متعدد را با ذکر ده ها نمونه از واژه های فارسی وارد شده در زبان تاگالوگ تشریح کرد.

 وی گفت که حضور واژگان فارسی در زبان مردم فیلیپین نشان دهنده ارتباط و پیوند مردمان دو کشور در زمان های دور بوده است.

پایان بخش کنفرانس پنجاهمین سالگشت روابط فرهنگی و سیاسی ایران و فیلیپین، اجرای موسیقی سنتی ایرانی توسط گروه موسیقی آوای کهن بود که با استقبال استادان و دانشجویان و شرکنندگان همراه بود.

انتهاي پيام/

 

 


١١:٥٤ - 1393/12/07    /    شماره : ٦٢٦٥٦٣    /    تعداد نمایش : ٢١٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 افتتاح شعبه انجمن خوشنویسان ایران در فيليپين (خبر)
 سال 2021، سال گفت‌وگوهاي بين اديان در فيليپين است (خبر)
 تقدير از خادم قرآن در فيليپين (خبر)
 تأكيد بر ضرورت گفت‌وگوی ادیان در فيليپين (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با دبیرکل کنفرانس اسقف‌های کاتولیک فیلیپین (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 تقدير از بانوان قرآن‌آموز فيليپيني (خبر)
 گسترش روابط فرهنگی و هنری ایران و فیلیپین (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی تاریخ هنر ایران در فیلیپین (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه زنان فیلیپین (خبر)
 تقدیر از تلاش‌های رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین (خبر)
 برگزاري جشن نوروزي در فیلیپین (خبر)
 نمايش آثار هنري بانوان ايراني در فيليپين (خبر)
 نمايش آثار بانوان هنرمند ایرانی در فیلیپين (خبر)
 برگزاري دومین نشست انجمن زنان فرهیخته در فيليپين (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایران در فیلیپین (خبر)
 برگزاري چهل‌وسومین دوره مسابقات قرائت قرآن مجید فیلیپین (خبر)
 اجراي موسیقی سنتي ايراني در فیلیپین (خبر)
 برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان ایرانی در فیلیپین (خبر)
 معرفی تاریخ ایران به دانشجویان فيليپيني (خبر)
 آغاز روزهای فرهنگی ایران در فیلیپین (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس «ایران امروز»در فيليپين (خبر)
 گرامیداشت هفته جهانی گفت‌وگوهای ادیان در فیلیپین (خبر)
 ديدار سفير و رایزن فرهنگی ایران با رهبر کلیسای کاتولیک فیلیپین (خبر)
 افتتاح گوشه فرهنگی ایران در دانشگاه سیلیمان فيليپين (خبر)
 آيين گراميداشت میلاد پیامبر (ص) در فیلیپین (خبر)
 برگزاري نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم فيليپين (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسی نقش زبان فارسی در فیلیپین (خبر)
 برگزاري مسابقات حفظ قرآن كريم در فيليپين (خبر)
 نمايش لباس‌های سنتی زنان ایران در فیلیپین (خبر)
 برگزاري نمايشگاه لباس‌هاي ايراني در فيليپين (خبر)
 تجليل از برگزیدگان مسابقه «عاشورا از نگاه هنر» در فیلیپین (خبر)
 مسابقه «عاشورا از نگاه هنر» در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 گردهمایی مبلغین شیعه در مانیل (خبر)
 ديدار اعضاي هیأت مجمع جهانی اهل بیت (ع) با مسئولین کمیسیون امور مسلمین فیلیپین (خبر)
 مراسم فارغ‌التحصیلی قرآن‌آموزان دارالقرآن‌الکریم مانیل برگزار شد (خبر)
  روابط فرهنگي ايران و فیلیپین توسعه مي‌يابد (خبر)
 بازديد نمايندگان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از انجمن دوستي فيليپين و ايران (خبر)
 برگزاری نخستین نشست گردهمایی انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین (خبر)
 بازديد هيأت فرهنگي ايران از دارالقرآن مسجد آبي فيليپين (خبر)
 افتتاح کانون آموزش قرآن کریم در فيليپين (خبر)
 ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی به مناطق محروم شهر مانيل (خبر)
 برپايي كارگاه خوشنويسي در فيليپين (خبر)
 آموزش قرائت قرآن كريم در مانیل (خبر)
 برپايي نمايشگاه خوشنويسي «عيد فطر 2017» در فيليپين (خبر)
 توسعه روابط ديني ايران و فيليپين (خبر)
 اجراي گروه تواشيح «الوارثین» در نماز جمعه مسجد آبی مانیل (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس کتابخانه ملی فیلیپین (خبر)
 برگزاری سمینار مادران بهشتی در فیلیپین (خبر)
 نامگذاري روز قدس توجه جهانیان را به بيت‌المقدس معطوف كرد (خبر)
 هنرنمايي گروه موسیقی «هزار آوای دهلران» در فيليپين (خبر)
 معرفي فرهنگ‌ها در فيليپين (خبر)
 رونمایی کتاب «پنجاه سال روابط فرهنگی ایران و فیلیپین و ماوراي آن»در مانیل (خبر)
  نمايش آثار خوشنويسي قرآني و صنایع دستی ايران در فيليپين (خبر)
 تقدیر دانشگاه ملی فیلیپین از رایزني فرهنگی ايران (خبر)
  گشایش نمایشگاه صنایع دستی در فیلیپین (خبر)
 اجراي گروه موسيقي چاووش در فيليپين (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در مانيل افتتاح شد (خبر)
 برگزاري چهاردهمین دوره مسابقات قرآن کریم در فيليپين (خبر)
 کرسی زبان فارسی در دانشگاه سی‌لی‌مان فيليپين راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 نشست انجمن دوستی زنان ایران و فیلیپین در مانيل (خبر)
 هفته‌هاي فرهنگي ايران و فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 سلسله نشست‌هاي ادبي در مانيل برگزار مي‌شود (خبر)
 همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و فيليپين توسعه مي‌يابد (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلان دارالقرآن محمد رسول الله (ص) فيليپين (خبر)
 اعتراض دانشجويان دانشگاه يو- پي از سياست‌هاي رژيم صهيونيستي (خبر)
 توسعه علوم قرآني با تجربيات ايران در فيليپين ميسر مي‌شود (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی بنیان مناسبي برای روابط ایران و فیلیپین است (خبر)
 تلاوت قاري ايراني در نماز جمعه مسجد آبي مانيل (خبر)
 راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه یو ـ پی فيليپين (خبر)
 بررسي «انقلاب اسلامی و بازتاب جهانی آن پس از سه دهه» در فيليپين (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان کالج بین‌المللی المصطفی(ص) در فيليپين (خبر)
 چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرائت قرآن کریم در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 معرفي ايران با «بچه‌هاي آسمان» در فیلیپین (خبر)
 ايران و فيليپين به دنبال توسعه ارتباطات فرهنگي دوجانبه (خبر)
 بازديد نماينده فرهنگي ايران از كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در دانشگاه يو پي مانيل (خبر)
 دانشجویان فيليپيني به مطالعه فرهنگ و تمدن ايراني علاقه‌مند هستند (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني «بامداد» در فيليپين (خبر)
 مراسم هفته جهانی هماهنگی میان ادیان در فيليپين به كار خود پايان داد (خبر)
 اجراي موسیقی سنتی بامداد در فيليپين (خبر)
 رهبر کلیسای کاتولیک فیلیپین با نمايندگان كشورهاي خارجي ديدار كرد (خبر)
 ايران تحت سيطره هيچ كشوري در نمي آيد (خبر)
 گردهمایی گردشگری سال 2016 «آسه‌آن» در فيليپين برگزار شد (خبر)
 افتتاح اولین گوشه فرهنگی ایران در کتابخانه مرکزی داوائو فیلیپین (خبر)
 تولید مستند کوتاه «زبان فارسی» در فیلیپین (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی دانشگاه دولتی فیلیپین آغاز شد (خبر)
 تشريح ولايت فقيه در «راديو سلام» دانشگاه فیلیپین (خبر)
 اعلام برگزيدگان هشتمين دوره مسابقات قرآني دانشجويان ايراني در فيليپين (خبر)
 شرکت ایران در نمایشگاه «محصولات غذایی و نوشیدنی سیال مرکز تجارت جهانی مانیل» (خبر)
 امام خمینی (ره) نه تنها به شیعه که به تمام مسلمانان عزت داد (خبر)
 تجليل فارغ‌التحصیلان دانشگاه بین‌المللی المصطفی(ص)در فيليپين (خبر)
 سمینار «امام (ره) و احیای تفکر دینی در هزاره سوم» در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 گفت‌وگوي بين‌الادياني ايران و فيليپين توسعه مي‌يابند (خبر)
 جشن پنجاهمين سالگرد انجمن موسيقيدانان فيليپين برگزار شد (خبر)
 آغاز دومین دوره آموزش زبان فارسی در فیلیپین (خبر)
 تفاهم‌نامه همکاری رایزنی فرهنگی ایران و باشگاه خبرنگاران و مطبوعات فیلیپین امضا مي‌شود (خبر)
 هفتمين کنفرانس «گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت» در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 ایران سرزمینی اسرارآمیز و مهیج (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 پیام تبریک وزیر فرهنگ و هنر فیلیپین به مناسبت عید نوروز (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با رایزن فرهنگی چین ديدار كرد (خبر)
 ارائه خدمات پزشكي و دندانپزشكي رايگان در فيليپين (خبر)
 سیزدهمین مسابقات قرائت قرآن کریم فيليپين برگزار شد (خبر)
 درخشش فرهنگ و هنر ایران در جشنواره هفته بین المللی فیلیپین (خبر)
 ايران به مستضعفان فيليپين خدمات پزشكي رايگان ارايه مي‌دهد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایرانی در کانون نویسندگان و هنرمندان موسیقی فیلیپین (خبر)
 به دنبال استحكام پيوندهاي ايرانيان مهاجر با داخل كشور هستيم (خبر)
 نخستين نشست منطقه‌اي ايرانيان شرق آسيا در فيليپين (خبر)
 اجرای زنده موسیقی سنتی ایران در تلویزیون فیلیپین (خبر)
 نخستين نشست منطقه‌اي ايرانيان شرق آسيا در فيليپين برگزار شد (خبر)
 رایزن فرهنگی كشورمان با وزیر فرهنگ و هنر فیلیپین ديدار كرد (خبر)
 برگزاري سمينار «رویکرد اسلام و مسیحیت نسبت به مریم مقدس و زنان» در فيليپين (خبر)
 همكاري‌هاي ايران با يونسكوي فيليپين آغاز مي‌شود (خبر)
 وزارت امور مسلمانان فیلیپین خواستار گسترش همكاري‌هاي ديني با ايران شد (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با ريیس «باشگاه ملی مطبوعات و خبرنگاران فیلیپین» ديدار كرد (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران در مانيل از مرکز فرهنگی کره جنوبی در فيليپين ديدار كرد (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسي در فيليپين برگزار شد (خبر)
 اعطای لوح تقدیر به دو فیلم­ ایرانی در جشنواره فیلم­های کودکان فيليپين (خبر)
 موزه‌ي «هنر مسلمانان بانگسامورو» گشايش يافت (خبر)
 مراسم عید سعید قربان در فيليپين برگزارمي شود (خبر)
 هفته‌ي دفاع مقدس در رايزني فرهنگي ايران در فيليپين گرامي داشته شد (خبر)
 مسيحيان و مسلمانان فيليپين در كنار هم اقدامات داعش را محكوم مي‌كنند (خبر)
 جشنواره فيلم فيليپين با اهداي جايزه به هنر پيشه ايراني پايان يافت (خبر)
 جشنواره فیلم های برتر جهان در فيليپين برگزار می شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه"ایران سرزمین فرهنگ و تمدن" در فيليپين (خبر)
 سمینار «ماپوآ، به سوی ماوراي مرزها، چشم‌انداز جهانی» در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار"امام خمینی(ره) و احیاء تفکر دینی در هزاره سوم"در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه "ایران سرزمین فرهنگ و تمدن"در فيليپين (خبر)
 جام فوتسال خلیج فارس در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاری دوازدهمین دوره مسابقات قرائت قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 اجراي گروه موسيقي سنتي "یوشیج" در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرش ایران و کارگاه آموزشی قلمزنی در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و غذای ایرانی در فيليپين (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی موسیقی ایرانی در فيليپين (خبر)
 برگزاری مراسم پنجامین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک ایران و فیلیپین در مانيل (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه کتاب رایزنی فرهنگی ایران در دانشگاه EU فيليپين (خبر)
 هفته فرهنگی ایران درفیلیپین برگزار شد (خبر)
 جشن نیمه شعبان در فيليپين برگزار می شود (خبر)
 نشست "بحران هویت، نتیجه دوری از معنویت" در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاري سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرائت قران کریم درفیلیپین (خبر)
 سمینار جایگاه زن در اسلام و مسیحیت در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاری یازدهمین دوره مسابقات قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 تاسیس انجمن فرهنگی - علمی ایران و فیلیپین درمانيل (خبر)
 كتاب"نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر" به زبان فیلیپینی (خبر)
 بازدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رایزنی فرهنگی ايران در فیلیپین (خبر)
 حکمت نامه لقمان به زبان فیلیپینی منتشر شد (خبر)
 دهمین شماره فصلنامه تخصصی "چشم انداز فرهنگی" در فيليپين منتشر شد (خبر)
 برگزاري سمینار "پیامبر اکرم (ص) ، وحدت و آگاهی " در فيليپين (خبر)
 رساله "حقوق امام سجاد(ع)" به زبان تاگالوگ در فیلیپین منتشر شد (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در فیلیپین برگزار می شود (خبر)
 مسابقه ؛ ایران اسلامی ، استقلال و توسعه (خبر)
 سومین هفته " ماه هنر سینمای ایران " برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار "فرهنگ عاشورا : دین ، آگاهی بخشی و ایثار" در فيليپين (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی - هنری " ایران گهواره تمدن " درفيليپين برگزار شد (خبر)
 نشست علمی " دین ، آگاهی بخشی و ایثار"در فيليپين برگزارمي شود (خبر)
 سمینار " دین ، آگاهی بخشی و ایثار " درفيليپين (خبر)
 نشست "غدیر ، ولایت و امامت" در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 نشست علمی " ولایت , مهدویت و عدالت در زامبوانگا (خبر)
 نشست هاي تخصصی و جشن غدیر در فيليپين برگزار مي شود (خبر)
 برگزاری نشست " نگاهی دوباره به ایران " در فیلیپین (خبر)
 تظاهرات مسلمانان فیلیپینی علیه پخش فیلم آمریکایی و ضد اسلامی (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هفته دفاع مقدس در فيليپين (خبر)
 كتاب "روز جهاني قدس در فضاي مجازي"در فيليپين منتشر شد (خبر)
 دیدگاه های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد روز قدس (خبر)
 برگزاري نشست های تخصصی با موضوع فلسطین و قدس در فيليپين (خبر)
 طنین زیبای تلاوت قرآن با صدای قاری ایرانی (خبر)
 مراسم احیاء شبهای قدر از سوی رایزنی فرهنگی در فیلیپین برگزار می شود (خبر)
 فصلنامه تخصصی چشم انداز فرهنگی با موضوع ویژه " ایران امروز" (خبر)
 دومین مراسم فارغ التحصیلی دارالقرآن کریم مهارلیکا (خبر)
 بازديد آیت الله اعرافی از رايزني فرهنگي ايران در فيليپين (خبر)
 گسترش همکاری ها و تعاملات علمی ايران و فيليپين (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با وزیر جدید امور مسلمانان فیلیپین (خبر)
 تاكيد بر گسترش همکاری های فرهنگی ايران و فيليپين (خبر)
 فاصله میان واقعیت های امروز ایران وتبلیغات منفی غیر قابل تصور است (خبر)
 مراسم رونمایی کتاب «رهبر از نگاه رهبر» در فيليپين برگزار شد (خبر)
 سمینار تخصصی «نقش رهبران و متفکران دینی در بیداری و توسعه» (خبر)
 ميزگرد تخصصي «‌نقش رهبران و متفکران دینی در بیداری و توسعه» (خبر)
 برگزاري سی و هشتمین دوره مسابقات سراسری قرائت قران کریم در فیلیپین (خبر)
 سمینار نقش رهبران و متفکران دینی در بیداری (خبر)
 کتاب " رهبر از نگاه رهبر "به زبان انگلیسی در فیلیپین (خبر)
 مراسم بزرگداشت رحلت حضرت امام خمینی(ره) (خبر)
 گسترش همكاريهاي فرهنگي ايران و فيليپين (خبر)
 دومین دارالقران شهر «مراوي» در فيليپين تأسيس شد (خبر)
 نشست تخصصی نقش زنان در بیداری دینی درفيليپين (خبر)
 ترجمه و انتشارگزیده اجوبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به زبان تاگالوگ در فیلیپین (خبر)
 معنویت ‌ومدنيت در ایران‌ در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند (خبر)
 دهمین دوره مسابقات قران کریم (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری " ایران در ایینه هنر" (خبر)
 چهارمین دور گفتگوی دینی اسلام و مسیحیت فیلیپین (خبر)
 نشست «زبان فارسی زبان اندیشه و تفکر» (خبر)
 سمپوزیوم "دین، بیداری و توسعه " در فيليپين برگزار مي شود (خبر)
 نشست «زبان فارسی، ‌زبان اندیشه و تفکر» (خبر)
 ترجمه و چاپ سه زبانه دعای کمیل (خبر)
 فيلم سينمايي «روز سوم» در دانشگاه يوپي فيليپين به نمايش در آمد (خبر)
 مسابقات قرائت قرآن كريم در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری همراه با نمایش فیلم های ایرانی (خبر)
 برگزاري نشست " هماهنگی با آفرینش و دیدگاه ادیان "در فیلیپین (خبر)
 امام خمینی، برجسته ترین رهبر احیاگر قرن بیستم است (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مسجد امام خميني (ره) در جنوب فيليپين (خبر)
خبرهاي مهم
پايان كلاس‌های آموزش زبان فارسی در ترکمنستان
معرفی «شبکه فرهنگی کشورهای آسیایی» در پرتوریا
فیلم‌های ایرانی به زبان‌های ملی و رسمی سنگال برگردانده می‌شود
دیدار هنرمندان کشورمان با رایزن فرهنگی ایران در مالزی
بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان
رونمایی از کتاب «خوشنویسی اسلامی؛ هنر خوشنویسی ایرانی» در یونان
پنجاه‌‌وپنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری مركز گفتگوی ادیان برگزار شد
شرکت ایران در جشنواره «نلسون ماندلا» آفریقای جنوبی
اعطای بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران
بزرگداشت آغاز دهه چهارم از تأسیس نشریه «اشپکتروم ایران» در آلمان
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان
غنای تاریخی و فرهنگی ایران بی‌نظیر است
دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.