English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي:

به دنبال استحكام پيوندهاي ايرانيان مهاجر با داخل كشور هستيم

قهرمان سليماني در نخستین همایش منطقه‌ای ایرانیان مهاجر كه در محل دانشگاه سـنترو سکولار مانيل برگزار شد، هدف از برگزاري اين همايش را استحكام پيوندهاي ايرانيان مهاجر با داخل كشور، عنوان كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نخستین همایش منطقه ای ایرانیان شرق آسیا روزهاي پاياني بهمن ماه، با حضور محمدی، سفیر ایران در مانیل، قوام شهیدی دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی و آموزشی و حسین دیوسالار، مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رضا هادی، مدیرکل ارتباطات و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی، نمایندگان ایرانیان مقیم مالزی، فیلیپین، تایلند و ژاپن و گروه کثیری از ایرانیان و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های فیلیپین، به همت اداره كل ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي ايران در فيليپين در محل دانشگاه سـنترو سکولار فیلیپین، برگزار شد.

كيومرث امیری، رایزن فرهنگی ایران در فيلپين، در آغاز اين همايش، در سخناني اهمیت مهاجران ایرانی مقيم خارج از کشور و سرمایه اجتماعی و دلبستگی آنها به میهن اسلامی را يادآور شد و ضرورت توجه به ایرانیان شرق آسیا و دلايل برگزاری این کنفرانس را در این منطقه با اهمبت در شرق آسیا توضیح داد.

نخستین سخنران رسمي این کنفرانس، قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بود. وی با ابراز خرسندی از حضور در بین ایرانیان کشورهای مالزی، ژاپن، تایلند و فیلیپین، اظهارامیدواری كرد كه برگزاری این نشست، موجبات شناخت بهتر از موقعیت و وضعیت ایرانیان ساکن کشورهای آسیای جنوب شرقی را فراهم آورد و پيوند و ارتباط آنها را با داخل کشور مستحکم گرداند.

وي با ذکر مطلبی از مونتسکیو، گفت: مونتسکیو، متفکر بزرگ، در کتاب خود تحت عنوان «نامه‌های ایرانی» می‌نویسد: «چگونه می‌توان ایرانی بود؟» بنده این سؤال را به صورت دیگری طرح می‌کنم که چگونه می‌شود ایرانی نبود؟ زیرا ایرانی ویژگی‌های خاصی دارد و در هر کجای جهان که باشد، به سختی می‌تواند ایرانی نباشد؛ چون ایرانی در روش و منش خویش استوار است. ایرانیان خارج‌نشین، از نظر مکانی جابه‌جا شده‌اند، اما روح فرهنگ ایرانی در آنها زنده مانده و اثرگذار بوده است.

سليماني در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پدیده مهاجرت یکی از پیچیده‌ترین پدیده‌هايی است که با مسايل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، ارتباط دارد. به همین دلیل می‌توان این پدیده را از منظرهای مختلفی مانند توریسم، اشتغال، درآمدزایی، هویت و بحران هویت، نسل دوم مهاجران، استحاله فرهنگی و ده‌ها موضوع دیگر بررسی کرد. برای ما به عنوان سازمانی که متولی امور فرهنگی ایرانیان است، لازم است شناخت درست و دقیقی از وضعیت و ظرفیت علمی و فرهنگی ایرانیان داشته باشیم و نیازها و دغدغه‌های فرهنگی و مسايل و مشکلات آنها را بشناسیم.

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان سخنان خود به فعالیت‌های گسترده این سازمان برای رفع نیازهای فرهنگی و دینی ایرانیان خارج از کشور و تقویت هویت ایرانی اسلامی آنها پرداخت و برپایی این کنفرانس را یکی از اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات برای آشنایی با مسايل و دل‌مشغولی‌ها، بهبود وضعیت ایرانیان شرق آسیا و تقویت ارتباطات و دلبستگی آنها با کشور دانست.

ايرانيان همه جا مايه افتخار هستند

در ادامه این نشست، به ترتیب، پیام‌های شریعتمداری، معاون و نماینده ريیس جمهور در امور ایرانیان خارج از کشور و حجت‌الاسلام محمدعلی نظام‌زاده، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان آسیا و اقیانوسیه قرائت شد.

در پیام معاون ريیس جمهور به این نکته تأکید شده بود که دولت تدبیر و امید، علیرغم مشکلات و وقفه‌هايی که در دادن خدمات به ایرانیان مقیم خارج داشته، خواهد کوشید قدم‌های مؤثری برای تقویت پیوند ایرانیان با داخل کشور برداشته و برای رفع مشلات آنها در زمینه های مختلف کوشا باشد.

 در بخش دیگری از پیام نماینده ريیس جمهور در امور ایرانیان خارج، تخصص و قابلیت‌های ایرانیان خارج از کشور مایه فخر و افتخار قلمداد شده و تأکید شده که دولت تدبیر و امید، متعهد است نسبت به تضمین سرمایه‌گذاری‌ها و بهبود زمینه‌های حقوقی و قضايی برای سرمایه‌گذاری هم‌وطنان مقیم خارج اقدام کند و ایرانی در هر کجای دنیا که باشد مایه افتخار است و دولت یازدهم آماده همکاری در تمام زمینه‌ها با ایرانیان دور از وطن است.

حجت‌الاسلام نظام‌زاده، نماینده مقام معظم رهبری نیز در پیام خود به نخستین کنفرانس ایرانیان شرق آسیا تأکید كرد که مهاجرت پدیده پرسابقه‌ای است و در جنوب شرق آسیا نیز این پدیده سابقه طولانی دارد و سابقه حضور ایرانیان نیز به چند سده پیش باز می‌گردد.

وي در پيام خود همچنین افزود: گفته می‌شود بیش از 5 میلیون ایرانی در نقاط مختلف جهان و در مراکز علمی و پزشکی و صنعتی و رسانه‌ای و تجاری دنیا حضور دارند. این افراد، سفیران عشق و تلاش و نمایندگان شریف ایران و ایرانی در گوشه‌گوشه جهان هستند. گروهی از این افراد نیز در کشورهای شرق آسیا سکنی گزیده‌اند. در میان این گروه‌ها، دانشجویان ایرانی بسیاری جای گرفته‌اند که می‌کوشند با کسب علم و تخصص با افتخار به کشور بازگردند و با خدمات خود در پیشرفت و توسعه کشور سهم شایسته‌ای بر عهده گیرند.

نظام‌زاده در بخش پایانی پيام خود، این همایش را فرصت مناسبی برای شناخت توانايی‌ها و ظرفیت‌ها و مسايل و مشکلات و نیازهای موجود ایرانیان دانسته بود.

پيشنهاد براي تشكيل انجمن فرهنگي ايرانيان شرق آسيا

حسین دیوسالار، مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، از دیگر سخنرانان این کنفرانس بود. وی با شرح وظایف، اهداف و عملکرد اداره‌كل ایرانیان خارج از کشور، شمایی از اقدامات فرهنگی و هنری و خدمات این اداره‌كل را برای ایرانیان در 50 کشور جهان توضیح داد. وي با ابراز امیدواری بر ارتباط و همکاری بیش‌تر ایرانیان شرق آسیا با اداره‌کل ایرانیان خارج از کشور، خواستار تشکیل انجمن فرهنگی ایرانیان شرق آسیا توسط ایرانیان این منطقه شد.

دیگر سخنران اين همايش، قوام شهیدی، دبیرکل شورای ایرانیان خارج از کشور بود. وی با اشاره به سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توجه بیش‌تر به شرق و کشورهای شرقی، گفت: ما در سال‌های اخیر از ارتباطات خویش با غرب کاسته و به ارتباطات خود با آسیا به ویژه شرق این قاره روی آورده‌ایم.

قوام شهیدی سپس به معرفی شورای عالی ایرانیان و وظایف و اهداف آن پرداخت و افزود: کشورهايی که بالای 2 درصد مهاجر دارند، سازمان‌ها و دستگاه‌هایی برای امور مهاجران دارند، ما هم برای ایرانیان خارج سازمان و تشکیلات داریم. شورای عالی ایرانیان کارهای اجرايی ندارد و وظیفه آن، ایجاد هماهنگی بین سازمان‌های مرتبط با مسأله مهاجران ایرانی است. ایرانیان سرمایه‌های گران‌سنگ ما هستند و نیار به یک عزم جدی و جنبش برای خدمت و همکاری با آنان داریم. ایرانیان خارج از کشور یک ثروت هستند و در دیگر کشورها، سرمایه اجتماعی و نماینده فرهنگ و هویت ما و قدرت نرم ما هستند. شورای عالی ایرانیان، دو رویکرد دارد، خدمت‌محور و فرصت‌محور. در این دو محمور، ما به آنها باید خدمت کنیم و از امکانات آنها برای توسعه و پیشرفت کشور مدد بگیرم.

با ايرانيان شرق آسيا

در ادامه این نشست، 9 سخنران از کشورهای فیلیپین، ژاپن، مالزی و تایلند به ترتیب مقالات خود را ارايه دادند. محسن زنجانی، از ایرانیان مقیم و از بازرگانان کارآفرین موفق در فیلیپین، در نوشته خود که با شور و احساس بیان می‌شد، گفت: 37 سال پیش به دنیايی پا گذاشتم که همه چیزش برایم بیگانه بود. هر چه به محیط آشناتر می‌شدم از تردیدم کم و بر اعتمادم افزوده می‌شد تا جايیکه محیط قابل تحمل شد و باعث شد راهم را بشناسم. من در اینجا به افراد لبخند زدم و همین لبخند از فاصله مردم دو کشور کاست. ایرانیان مقیم، همچون کتابی هستند که باید گشوده شوند و اطراف خود را ببینید. اسلحه ما ایرانیان برای فتح قلب‌های این مردم، دانستنی‌های ماست. به مردم فیلیپین و آنهايی که به شما سخنی می‌گویند گوش فرا دهید و به آنها اعتماد کنید، یکدیگر را یاری دهید و محیط خوبی بسازید و از مردمی که قریب نیم قرن ما ایرانیان را از خود دانستند قدردانی کنید و به آنها بگويید که ما ایرانیان چه فرهنگ و تمدن و ادبیات درخشانی داریم.

عنوان مقاله آرش گروئیان، هنرمند مینیاتوریست و استاد هنر دانشگاه مقیم تایلند، «جُستاری در ایرانیان تایلند و مسايل آنها» بود. وی در ابتدای سخنان خود به تشریح وضعیت فرهنگی و اجتماعی تایلند و ویژگی‌های رفتاری مردم تایلند پرداخت. این هنرمند ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود به ورود شیخ احمد قمی در سال 1543 میلادی به تایلند اشاره کرد و تأثیرات او و خاندانش را در معرفی فرهنگ و مذهب ایرانیان را در این منطقه برشمرد.

گروئیان در باب علل مهاجرت به تایلند گفت: کشور تایلند جذابیت‌های توریستی بسیاری دارد و علیرغم نوسانات دلار در ایران، باز شاهد سفر تعداد زیادی از ایرانیان به این سرزمین هستیم.

نماینده ایرانیان تایلند در اين همايش، گفت: ایرانیان مقیم تایلند را نمی‌توان مهاجر خواند، چون در مقایسه با دیگر نقاط جهان از قبیل آمریکا و اروپا نمی‌توانند پس از مدتی اقامت گذرنامه بگیرند و از مزایای آن استفاده کنند. در تایلند انجمن یا بنیادی ویژه ایرانیان نیست که بتواند حامی ایرانیان در آن کشور باشد، به همین دلیل، ایرانیانی که به  فعالیت‌های تجاری اشتغال دارند، می‌کوشند به دور از سر و صدا فعالیت کنند تا دچار مشکل نشوند.

وي در بخش دیگری از سخنانش به وجود مراکز حرفه‌ای تهیه گذرنامه‌های جعلی و باندهای مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی جامعه تایلند اشاره كرد و گفت: تعداد زیادی از ایرانیان در تایلند به خاطر شرکت در فعالیت‌های غیرقانونی و بزهکاری و مواد مخدر، زندانی هستند. امروزه بسیاری از ایرانیانی که در تایلند اقامت دارند در کار صادرات و واردات، حمل و نقل و خرید و فروش کالا بوده و عده‌ای نیز در امر فرهنگ و آموزش فعالند. اکثر جمعیت مهاجران ایرانی را مردان تشکیل داده‌اند و وجود اختلافات در میان ایرانیان مقیم از دیگر معضلات جامعه ایرانی تایلند است.

سومین سخنران، حجت‌الاسلام سید هاشم موسوی، ريیس کالج بین‌المللی المصطفی بود. وی در سخنانش بیان كرد: ایرانیان مهاجر در معرفی فرهنگ ایران و انقلاب اسلامی نقش بالايی داشته و دارند. مهاجرت از جمله امتیازاتی بود که در صدر اسلام از آن به خوبی بهره‌برداری شد. اساسأ نگاه اسلام به مهاجرت، نگاهی مثبت است چرا که هم عامل رشد اقتصادی و هم عامل رشد دین است و حق هرکسی است که هر کجا را می‌خواهد انتخاب کند.

موسوی با استناد به حدیثی از امام علی (ع) گفت: مهاجرت به معنی پشت پا زدن به اعتقادات و عقاید دینی نیست و هیچ شهری از شهر دیگر برتر نیست و بهترین شهر، شهری است که پذیرای شما باشد. این امری قابل تمجید است که ایرانیان با جمعیت اندک خود نقش بزرگی در کشور فیلیپین دارند. قبل از پیروزی انقلاب یک یا دو شیعه در سراسر کشور فیلیپین یافت می‌شد که در میندانائو زندگی می‌کردند، اما امروزه بنا بر آمار موجود قریب به 20 هزار شیعه در این کشور هستند و این کار بزرگ به دست دانشجویانی قدیمی ایرانی انجام شده است.

چگینی، نماینده ایرانیان مقیم مالزی در اين همايش در مقاله‌اش با عنوان «تأملی بر چرایی و چگونگی ایرانیان مالزی» به تشریح موقعیت و مسايل فرهنگی، اجتماعی و علمی ایرانیان مالزی پرداخت و از علل و عوامل مهاجرت و ظرفیت‌های علمی و اقتصادی ایرانیان در این کشور پرده برداشت و با ذکر نمونه‌هایی توانست تصویر نسبتاً روشنی از جایگاه و وضعیت ایرانیان مقیم مالزی ارايه دهد.

به نظر چگینی، در دهه‌های گذشته حضور ایرانیان در مالزی به عنوان کشوری چندقومیتی شتاب پیدا کرد و تعدادی از ایرانیان برای تحصیل و تجارت به مالزی آمدند و تنوع شهرهای این کشور، وجود دانشگاه‌های مختلف و مناطق توریستی از جمله دلایل عمده سفر ایرانیان به مالزی است که در میان آنها برخی خانواده‌های مذهبی نیز دیده می‌شوند.

اجرای مطالعات آسیب‌شناسی در باره ایرانیان مقیم مالزی، یکپارچه‌سازی، سیاست‌گذاری و نظام تصمیم‌گیری در ارتباط با ایرانیان مهاجر شرق آسيا، مهم‌ترین توصیه‌های این سخنران بود.

عنوان مقاله عباس قنبری، استاد دانشگاه تهران و یکی از دانشگاه‌های مالزی «آسیب‌شناسی دانشجویان ایرانی خارج از کشور» بود. وی با بررسی زوایای گوناگون مسايل دانشجویان خارج از کشور، خواستار تدوین سیاست دیپلماسی دانشجويی برای دانشجویان مالزی و دیگر دانشجویان ایرانی خارج از مرز های ایران شد و در این راستا بر لحاظ کردن ملاحظات فرهنگی، علمی و اجتماعی در انتخاب دانشگاه، رشته‌های تحصیلی و کشور محل تحصیل تأکید كرده و با ذکر دلايل گوناگون آسیب‌پذیری دانشجویان، اعلام کرد زمینه‌های آسیب‌پذیری ایرانیان خارج از کشور بسیار بالاست و این امر باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

خانم کیانی‌نژاد، استاد ایرانی مقیم ژاپن، از دیگر سخنرانان این کنفرانس بود که به دلایلی موفق به گرفتن ویزای سفر به فیلیپین نشد. از این رو، مقاله وي با عنوان« تأملی در پیشینه و وضعیت ایرانیان ژاپن» توسط هاشمی، از ایرانیان تحصیل‌کرده در رشته دندانپرشکی، قرائت شد. نویسنده در این مقاله، سیر تحولی حضور ایرانیان قبل و بعد از انقلاب را بررسی کرده و گزارش نسبتاً دقیقی از تعداد ایرانیان در ژاپن، ترکیب جمعیتی و پیشیه و زمینه فعالیت آنها و نیز دانشجویان و کارگران ایرانی در ژاپن را  بیان کرده بود.

عنوان مقاله علیرضا کاظمی‌نسب، دانشجوی رشته دندانپزشکی دانشگاه مرکزی فیلیپین که به بازنمایی وضعیت دانشجویان ایرانی در فیلیپین اختصاص داشت، «دانشجويان ايراني در فيليپين؛ گذشته، حال و آينده» بود. بخشی از مقاله ایشان چنین بود: فیلیپین یک کشور آسیایی است و همواره در زمینه جذب دانشجو و تحصیل دانشجویان خارجی‌ خوشنام بوده است. از نظر خرج و مخارج زندگی‌، فیلیپین در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی بسیار ارزان‌تر است. مردم فیلیپین مردم بسیار مؤدب و آرامی هستند و کمتر بی‌‌احترامی و یا نژادپرستی‌ در رفتار مردم این کشور مشاهده می‌شود.  تقريباً تمام کشورهای دنیا در مانیل سفارتخانه دارند و از نظر سیاسی این کشور با هیچ کشوری دارای مشکل و یا قطعه رابطه نیست. یک عامل برانگیزنده مهاجرت ایرانیان، تعدد دانشگاه، مدارس و مؤسسه‌هاي آموزشي و رشته‌هاي تحصيلي از يك سو و رواج زبان انگليسي به عنوان زبان آموزشی در دانشگاه‌هاست. عامل قابل توجه دیگر، حضور نزدیک به ٤٠ هزار دانشجو از كشورهاي مختلف و بیش‌تر آسيايي در اين كشور در رشته‌هاي مختلف است. اين تعداد دانشجو که به ترتيب متعلق به كشورهاي كره جنوبي، چين، ايران، آمريكا، اندونزي، نپال و برخی کشورهای آفريقایی است، نشان‌گر سطح تحصیلات و محیط آرام دانشجویی در این کشور است. عامل مهم دیگری که دانشجویان را به  سوي فیلیپین کشانده آن است که اكثر دانشگاه‌ها نظام آزمون و ورودي و جذب دانشجوي خارجي خاص خود را دارند و به داشتن مدارك تحصيلي تخصصي یا پایان تحصیلات متوسطه و حتی داشتن دیپلم و مدارک تعیین سطح زبان انگليسي مانند آيلس و تافل توجهی ندارند و آزمون ورودی دانشگاه‌ها فقط در چند ماده درسي عمومي و تست هوش برگزار و پس از قبولي در آزمون و مصاحبه حضوري، دانشجو مشغول به تحصيل مي‌شود و در صورت ضعيف بودن زبان انگليسي، داوطلبان با ارايه چند واحد يا دوره تخصصي زبان براي ثبت‌نام در دانشگاه آماده می‌شوند.

حسین کریمی، دبیرکل انجمن ایرانیان فیلیپینی و دانشجوی دکترای رشته مهندسی، هفتمین سخنران کنفرانس ایرانیان شرق آسیا بود. موضوع مقاله وی، «نسل دوم ایرانیان فیلیپین» بود. وي در مقاله‌اش به دلايل و علل تکوین نسلی از فیلیپینیان ایرانی‌تبار پرداخت که پدران ایرانی و مادران فیلیپینی دارند. کسانی که ریشه‌ای در ایران و پایی و اقوامی در فیلیپین دارند. این افراد ویژگی خاصی دارند و به عنوان پلی میان ایران و فیلیپین می‌توانند مردمان دو کشور را به هم پیوند داده و فرهنگ ایرانی را به اقوام و آشنایان خود در فیلیپین معرفی کنند. تعداد این افراد به هزار و پانصد نفر می‌رسد.

کریمی در بخش دیگری از مقاله خود، به موقعیت علمی و زبان‌دانی و ظرفیت‌های وجودی این افراد و آینده درخشان و ممتاز آنها در جامعه فیلیپین اشاره كرد و خواستار توجه بیش‌تر مسئولان کشور به این گروه از ایرانیان دورگه شد و برای رفع مشکلات تردد خانواده‌ها و اقوام فیلیپیی این افراد به ایران پیشنهاداتی ارايه داد.

آخرین سخنران کنفرانس، مهدی هنرپرور، پزشک ایرانی مقیم فیلیپین بود که مقاله‌ای با عنوان «سیاست مهاجرتی فیلیپین و بایسته‌های آن برای ایرانیان» ارايه داد. خلاصه مهم‌ترین بخش‌های مقاله هنرپرور چنین است: رویکرد سیاست مهاجرتی فیلیپین، دانشجومحور است و هدف آن نیز کسب درآمد و رونق و ایحاد بازار کار برای شهروندان فیلیپین است. یکی از جذابیت‌های سیاست مهاجرتی فیلیپین برای ایرانیان دانشجو، امکان راحت ورود به دانشگاه حتی بدون مدرک دیپلم بوده است. وجه مثبت دیگر سیاست مهاجرتی، امکان ازدواج با زنان فلیپینی بوده است. بر مبنای این سیاست، ایرانیانی که با زنان فیلیپینی ازدواج می‌کنند می‌توانند در این کشور اقامت کنند.

آخرین بخش این کنفرانس، بخش پرسش و پاسخ بود. در این بخش، شماری از ایرانیان با طرح پرسش‌های مختلف مانند: چرا این کنفرانس در این دانشگاه برگزارشده است، چرا دولت مشکل ارز دانشجویان را حل نمی‌کند، شورای عالی ایرانیان و سازمان فرهنگ و ارتباطات در زمینه ارتباط با ایرانیان خارج و حل مشکلات دانشجویان ایرانی چه اقدامی می‌کنند، چرا وزارت بهداشت از تأئید مدرک بیش‌تر دانشگاه‌های رشته پزشکی و دندانپزشکی فیلیپین سرباز می‌زند و ... خواستار پاسخ مسئولان شدند که سلیمانی، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدي، سفیر ایران در فیلیپین و قوام شهیدی، دبیرکل شورای عالی ایرانیان، به پرسش‌ها پاسخ دادند.

همچنين بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، پایان‌بخش اين همايش، اجراي برنامه تسط گروه موسیقی «آوای کهن» اعزامي از ايران، در محل سالن برگزاري کنفرانس با 700 نفر گنجایش، بود.

انتهاي پيام/


٠٨:٣١ - 1393/12/04    /    شماره : ٦٢٦٣٦٨    /    تعداد نمایش : ٣٢٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایش فیلم و سریال‌های ایرانی در فیلیپین (خبر)
 دومین نمایشگاه مشترک «پیشگامان صلح میان ملت‌ها» در فیلیپین برپا شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه خوشنويسي «هنر صلح» در فیلیپین (خبر)
 نشست مشترک ادیان و فرق مختلف مسیحی در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه مشترک خوشنویسی در فیلیپین برپا می‌شود (خبر)
 نمایش چهل آیه از قرآن در کلیسای فیلیپین (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از روزنامه «مانیلا تایمز» فيليپين (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران در برنامه‌هاي هفته ملی خانواده در فیلیپین مشاركت مي‌كند (خبر)
 آموزش قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 مسلمانان فیلیپین حج را پالایش روح می‌دانند/ تفاوت عید قربان در اسلام و مسیحیت (خبر)
 نمایش تابلوهای خوشنویسی سوره حضرت مریم (س) در فیلیپین (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس «طبیعت ایران» در فیلیپین (خبر)
 قدردانی اسقف‌های فیلیپین از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 بازتاب هدیه قرآنی بانوی ایرانی در فیلیپین (خبر)
 بزرگداشت تولد امام رضا (ع) در رایزنی فرهنگی ايران در فیلیپین (خبر)
 آغاز روزهای فرهنگی ایران در فيليپين (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در فیلیپین برگزار می‌شود (خبر)
 نمایشگاه خوشنویسی قرآنی در فیلیپین برپا شد (خبر)
 جشنواره فیلم‌های ایرانی در فیلیپین آغاز به کار کرد (خبر)
 فرصت مطالعاتی استاد دانشگاه فيليپين در ایران (خبر)
 سال 2021، سال گفت‌وگوهاي بين اديان در فيليپين است (خبر)
 تقدير از خادم قرآن در فيليپين (خبر)
 تأكيد بر ضرورت گفت‌وگوی ادیان در فيليپين (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با دبیرکل کنفرانس اسقف‌های کاتولیک فیلیپین (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 تقدير از بانوان قرآن‌آموز فيليپيني (خبر)
 گسترش روابط فرهنگی و هنری ایران و فیلیپین (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه زنان فیلیپین (خبر)
 تقدیر از تلاش‌های رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین (خبر)
 برگزاري جشن نوروزي در فیلیپین (خبر)
 نمايش آثار هنري بانوان ايراني در فيليپين (خبر)
 نمايش آثار بانوان هنرمند ایرانی در فیلیپين (خبر)
 برگزاري دومین نشست انجمن زنان فرهیخته در فيليپين (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایران در فیلیپین (خبر)
 برگزاري چهل‌وسومین دوره مسابقات قرائت قرآن مجید فیلیپین (خبر)
 اجراي موسیقی سنتي ايراني در فیلیپین (خبر)
 برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان ایرانی در فیلیپین (خبر)
 معرفی تاریخ ایران به دانشجویان فيليپيني (خبر)
 آغاز روزهای فرهنگی ایران در فیلیپین (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس «ایران امروز»در فيليپين (خبر)
 افتتاح شعبه انجمن خوشنویسان ایران در فيليپين (خبر)
 گرامیداشت هفته جهانی گفت‌وگوهای ادیان در فیلیپین (خبر)
 ديدار سفير و رایزن فرهنگی ایران با رهبر کلیسای کاتولیک فیلیپین (خبر)
 افتتاح گوشه فرهنگی ایران در دانشگاه سیلیمان فيليپين (خبر)
 آيين گراميداشت میلاد پیامبر (ص) در فیلیپین (خبر)
 برگزاري نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم فيليپين (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسی نقش زبان فارسی در فیلیپین (خبر)
 برگزاري مسابقات حفظ قرآن كريم در فيليپين (خبر)
 نمايش لباس‌های سنتی زنان ایران در فیلیپین (خبر)
 برگزاري نمايشگاه لباس‌هاي ايراني در فيليپين (خبر)
 تجليل از برگزیدگان مسابقه «عاشورا از نگاه هنر» در فیلیپین (خبر)
 مسابقه «عاشورا از نگاه هنر» در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 گردهمایی مبلغین شیعه در مانیل (خبر)
 ديدار اعضاي هیأت مجمع جهانی اهل بیت (ع) با مسئولین کمیسیون امور مسلمین فیلیپین (خبر)
  روابط فرهنگي ايران و فیلیپین توسعه مي‌يابد (خبر)
 بازديد نمايندگان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از انجمن دوستي فيليپين و ايران (خبر)
 برگزاری نخستین نشست گردهمایی انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین (خبر)
 بازديد هيأت فرهنگي ايران از دارالقرآن مسجد آبي فيليپين (خبر)
 افتتاح کانون آموزش قرآن کریم در فيليپين (خبر)
 ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی به مناطق محروم شهر مانيل (خبر)
 برپايي كارگاه خوشنويسي در فيليپين (خبر)
 آموزش قرائت قرآن كريم در مانیل (خبر)
 برپايي نمايشگاه خوشنويسي «عيد فطر 2017» در فيليپين (خبر)
 توسعه روابط ديني ايران و فيليپين (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس کتابخانه ملی فیلیپین (خبر)
 برگزاری سمینار مادران بهشتی در فیلیپین (خبر)
 نامگذاري روز قدس توجه جهانیان را به بيت‌المقدس معطوف كرد (خبر)
 هنرنمايي گروه موسیقی «هزار آوای دهلران» در فيليپين (خبر)
 معرفي فرهنگ‌ها در فيليپين (خبر)
  نمايش آثار خوشنويسي قرآني و صنایع دستی ايران در فيليپين (خبر)
 تقدیر دانشگاه ملی فیلیپین از رایزني فرهنگی ايران (خبر)
  گشایش نمایشگاه صنایع دستی در فیلیپین (خبر)
 اجراي گروه موسيقي چاووش در فيليپين (خبر)
 برگزاري چهاردهمین دوره مسابقات قرآن کریم در فيليپين (خبر)
 کرسی زبان فارسی در دانشگاه سی‌لی‌مان فيليپين راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 نشست انجمن دوستی زنان ایران و فیلیپین در مانيل (خبر)
 هفته‌هاي فرهنگي ايران و فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 سلسله نشست‌هاي ادبي در مانيل برگزار مي‌شود (خبر)
 همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و فيليپين توسعه مي‌يابد (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلان دارالقرآن محمد رسول الله (ص) فيليپين (خبر)
 اعتراض دانشجويان دانشگاه يو- پي از سياست‌هاي رژيم صهيونيستي (خبر)
 توسعه علوم قرآني با تجربيات ايران در فيليپين ميسر مي‌شود (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی بنیان مناسبي برای روابط ایران و فیلیپین است (خبر)
 تلاوت قاري ايراني در نماز جمعه مسجد آبي مانيل (خبر)
 راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه یو ـ پی فيليپين (خبر)
 بررسي «انقلاب اسلامی و بازتاب جهانی آن پس از سه دهه» در فيليپين (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان کالج بین‌المللی المصطفی(ص) در فيليپين (خبر)
 چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرائت قرآن کریم در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 معرفي ايران با «بچه‌هاي آسمان» در فیلیپین (خبر)
 ايران و فيليپين به دنبال توسعه ارتباطات فرهنگي دوجانبه (خبر)
 بازديد نماينده فرهنگي ايران از كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در دانشگاه يو پي مانيل (خبر)
 دانشجویان فيليپيني به مطالعه فرهنگ و تمدن ايراني علاقه‌مند هستند (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني «بامداد» در فيليپين (خبر)
 گردهمایی گردشگری سال 2016 «آسه‌آن» در فيليپين برگزار شد (خبر)
 افتتاح اولین گوشه فرهنگی ایران در کتابخانه مرکزی داوائو فیلیپین (خبر)
 تولید مستند کوتاه «زبان فارسی» در فیلیپین (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی دانشگاه دولتی فیلیپین آغاز شد (خبر)
 تشريح ولايت فقيه در «راديو سلام» دانشگاه فیلیپین (خبر)
 اعلام برگزيدگان هشتمين دوره مسابقات قرآني دانشجويان ايراني در فيليپين (خبر)
 امام خمینی (ره) نه تنها به شیعه که به تمام مسلمانان عزت داد (خبر)
 تجليل فارغ‌التحصیلان دانشگاه بین‌المللی المصطفی(ص)در فيليپين (خبر)
 سمینار «امام (ره) و احیای تفکر دینی در هزاره سوم» در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 گفت‌وگوي بين‌الادياني ايران و فيليپين توسعه مي‌يابند (خبر)
 جشن پنجاهمين سالگرد انجمن موسيقيدانان فيليپين برگزار شد (خبر)
 تفاهم‌نامه همکاری رایزنی فرهنگی ایران و باشگاه خبرنگاران و مطبوعات فیلیپین امضا مي‌شود (خبر)
 ایران سرزمینی اسرارآمیز و مهیج (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با رایزن فرهنگی چین ديدار كرد (خبر)
 سیزدهمین مسابقات قرائت قرآن کریم فيليپين برگزار شد (خبر)
 درخشش فرهنگ و هنر ایران در جشنواره هفته بین المللی فیلیپین (خبر)
 ايران به مستضعفان فيليپين خدمات پزشكي رايگان ارايه مي‌دهد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایرانی در کانون نویسندگان و هنرمندان موسیقی فیلیپین (خبر)
 برگزاري کنفرانس «پنجاهمین سالگرد روابط فرهنگی و سیاسی ایران و فیلیپین» در مانيل (خبر)
 نخستين نشست منطقه‌اي ايرانيان شرق آسيا در فيليپين (خبر)
 اجرای زنده موسیقی سنتی ایران در تلویزیون فیلیپین (خبر)
 نخستين نشست منطقه‌اي ايرانيان شرق آسيا در فيليپين برگزار شد (خبر)
 رایزن فرهنگی كشورمان با وزیر فرهنگ و هنر فیلیپین ديدار كرد (خبر)
 برگزاري سمينار «رویکرد اسلام و مسیحیت نسبت به مریم مقدس و زنان» در فيليپين (خبر)
 همكاري‌هاي ايران با يونسكوي فيليپين آغاز مي‌شود (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با ريیس «باشگاه ملی مطبوعات و خبرنگاران فیلیپین» ديدار كرد (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران در مانيل از مرکز فرهنگی کره جنوبی در فيليپين ديدار كرد (خبر)
 اعطای لوح تقدیر به دو فیلم­ ایرانی در جشنواره فیلم­های کودکان فيليپين (خبر)
 مراسم عید سعید قربان در فيليپين برگزارمي شود (خبر)
 هفته‌ي دفاع مقدس در رايزني فرهنگي ايران در فيليپين گرامي داشته شد (خبر)
 مسيحيان و مسلمانان فيليپين در كنار هم اقدامات داعش را محكوم مي‌كنند (خبر)
 جشنواره فيلم فيليپين با اهداي جايزه به هنر پيشه ايراني پايان يافت (خبر)
 افتتاح نمايشگاه"ایران سرزمین فرهنگ و تمدن" در فيليپين (خبر)
 سمینار «ماپوآ، به سوی ماوراي مرزها، چشم‌انداز جهانی» در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار"امام خمینی(ره) و احیاء تفکر دینی در هزاره سوم"در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه "ایران سرزمین فرهنگ و تمدن"در فيليپين (خبر)
 جام فوتسال خلیج فارس در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاری دوازدهمین دوره مسابقات قرائت قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 اجراي گروه موسيقي سنتي "یوشیج" در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه فرش ایران و کارگاه آموزشی قلمزنی در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و غذای ایرانی در فيليپين (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی موسیقی ایرانی در فيليپين (خبر)
 برگزاری مراسم پنجامین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک ایران و فیلیپین در مانيل (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در فيليپين (خبر)
 برگزاری نمایشگاه کتاب رایزنی فرهنگی ایران در دانشگاه EU فيليپين (خبر)
 هفته فرهنگی ایران درفیلیپین برگزار شد (خبر)
 جشن نیمه شعبان در فيليپين برگزار می شود (خبر)
 نشست "بحران هویت، نتیجه دوری از معنویت" در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاري سی و نهمین دوره مسابقات سراسری قرائت قران کریم درفیلیپین (خبر)
 سمینار جایگاه زن در اسلام و مسیحیت در فيليپين برگزار شد (خبر)
 برگزاری یازدهمین دوره مسابقات قرآن کریم در فیلیپین (خبر)
 تاسیس انجمن فرهنگی - علمی ایران و فیلیپین درمانيل (خبر)
 كتاب"نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر" به زبان فیلیپینی (خبر)
 بازدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رایزنی فرهنگی ايران در فیلیپین (خبر)
 حکمت نامه لقمان به زبان فیلیپینی منتشر شد (خبر)
 دهمین شماره فصلنامه تخصصی "چشم انداز فرهنگی" در فيليپين منتشر شد (خبر)
 برگزاري سمینار "پیامبر اکرم (ص) ، وحدت و آگاهی " در فيليپين (خبر)
 رساله "حقوق امام سجاد(ع)" به زبان تاگالوگ در فیلیپین منتشر شد (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در فیلیپین برگزار می شود (خبر)
 مسابقه ؛ ایران اسلامی ، استقلال و توسعه (خبر)
 سومین هفته " ماه هنر سینمای ایران " برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار "فرهنگ عاشورا : دین ، آگاهی بخشی و ایثار" در فيليپين (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی - هنری " ایران گهواره تمدن " درفيليپين برگزار شد (خبر)
 نشست علمی " دین ، آگاهی بخشی و ایثار"در فيليپين برگزارمي شود (خبر)
 سمینار " دین ، آگاهی بخشی و ایثار " درفيليپين (خبر)
 نشست "غدیر ، ولایت و امامت" در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 نشست علمی " ولایت , مهدویت و عدالت در زامبوانگا (خبر)
 نشست هاي تخصصی و جشن غدیر در فيليپين برگزار مي شود (خبر)
 برگزاری نشست " نگاهی دوباره به ایران " در فیلیپین (خبر)
 تظاهرات مسلمانان فیلیپینی علیه پخش فیلم آمریکایی و ضد اسلامی (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هفته دفاع مقدس در فيليپين (خبر)
 كتاب "روز جهاني قدس در فضاي مجازي"در فيليپين منتشر شد (خبر)
 دیدگاه های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد روز قدس (خبر)
 برگزاري نشست های تخصصی با موضوع فلسطین و قدس در فيليپين (خبر)
 طنین زیبای تلاوت قرآن با صدای قاری ایرانی (خبر)
 مراسم احیاء شبهای قدر از سوی رایزنی فرهنگی در فیلیپین برگزار می شود (خبر)
 فصلنامه تخصصی چشم انداز فرهنگی با موضوع ویژه " ایران امروز" (خبر)
 دومین مراسم فارغ التحصیلی دارالقرآن کریم مهارلیکا (خبر)
 بازديد آیت الله اعرافی از رايزني فرهنگي ايران در فيليپين (خبر)
 گسترش همکاری ها و تعاملات علمی ايران و فيليپين (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با وزیر جدید امور مسلمانان فیلیپین (خبر)
 تاكيد بر گسترش همکاری های فرهنگی ايران و فيليپين (خبر)
 فاصله میان واقعیت های امروز ایران وتبلیغات منفی غیر قابل تصور است (خبر)
 مراسم رونمایی کتاب «رهبر از نگاه رهبر» در فيليپين برگزار شد (خبر)
 سمینار تخصصی «نقش رهبران و متفکران دینی در بیداری و توسعه» (خبر)
 ميزگرد تخصصي «‌نقش رهبران و متفکران دینی در بیداری و توسعه» (خبر)
 برگزاري سی و هشتمین دوره مسابقات سراسری قرائت قران کریم در فیلیپین (خبر)
 سمینار نقش رهبران و متفکران دینی در بیداری (خبر)
 کتاب " رهبر از نگاه رهبر "به زبان انگلیسی در فیلیپین (خبر)
 مراسم بزرگداشت رحلت حضرت امام خمینی(ره) (خبر)
 گسترش همكاريهاي فرهنگي ايران و فيليپين (خبر)
 دومین دارالقران شهر «مراوي» در فيليپين تأسيس شد (خبر)
 نشست تخصصی نقش زنان در بیداری دینی درفيليپين (خبر)
 ترجمه و انتشارگزیده اجوبه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به زبان تاگالوگ در فیلیپین (خبر)
 معنویت ‌ومدنيت در ایران‌ در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند (خبر)
 دهمین دوره مسابقات قران کریم (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری " ایران در ایینه هنر" (خبر)
 چهارمین دور گفتگوی دینی اسلام و مسیحیت فیلیپین (خبر)
 نشست «زبان فارسی زبان اندیشه و تفکر» (خبر)
 سمپوزیوم "دین، بیداری و توسعه " در فيليپين برگزار مي شود (خبر)
 نشست «زبان فارسی، ‌زبان اندیشه و تفکر» (خبر)
 ترجمه و چاپ سه زبانه دعای کمیل (خبر)
 فيلم سينمايي «روز سوم» در دانشگاه يوپي فيليپين به نمايش در آمد (خبر)
 مسابقات قرائت قرآن كريم در فیلیپین برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری همراه با نمایش فیلم های ایرانی (خبر)
 برگزاري نشست " هماهنگی با آفرینش و دیدگاه ادیان "در فیلیپین (خبر)
خبرهاي مهم
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.