English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

با موضوع آثار باستاني سوريه؛

نمایشگاه عكس «آزادی یا تروریسم» در ايتاليا برگزار شد

به همت انجمن مددرسانی Europeo Solidarietà و با همکاری جامعه سوری‌های مقیم ایتالیا و وزارت توریسم سوریه، نمایشگاه عکسی با عنوان «آزادی یا تروریسم» از آثار باستانی سوریه 16 بهمن ماه در محل کلیسای سانتا ماریا کوزمدیا شهر رم، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هدف از برگزاری این نمایشگاه عکس، بیان جنایات گروه‌های افراطی تروریست بود که نه تنها مردم مظلوم سوریه و عراق را هدف گرفته‌اند؛ بلکه به آثار باستانی در این کشورها نیز رحم نکرده و آنها را ویران کرده‌اند.

این نمایشگاه علیرغم وضعیت جوی نامساعد در رم، با  استقبال بسیار خوب مردم مواجه شد و بازدیدکنندگان موفق شدند از زاویه‌ای دیگر با عمق این فجایع آشنا شوند.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه علاوه بر قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا شخصیت‌های فرهنگي بسياري حضور یافتند که در میزگردی در حاشیه این نمایشگاه، به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

از جمله خانم آدا اوپه‌ديسانو، ريیس انجمن مددرسانی Europeo Solidarietà در این مراسم، هدف از برگزاری این نمایشگاه را آشنا كردن مردم شهر رم به عمق فاجعه سوریه برشمرد و گفت: باور کردن این که گروهی تروریستی که خود را مسلمان می‌نامند حتی به اماکن مقدس اسلامی حمله کرده و آنها را ویران کنند، برای من تا وقتی که از نزدیک مشاهده نکرده بودم مشکل بود. کلیساها، مساجد و اماکن زیارتی و مقدس مسیحی و اسلامی که ویران شده‌اند در همه جای شهر دیده می‌شوند. ویرانی برخی از آثار باستانی که در لیست میراث فرهنگی جهانی قرار دارند، باعث تأسف فراوان است. این گروه حتی با تاریخ بشریت نیز مشکل دارد.

وي ادامه داد: جنگی ویران‌گر و غیرقابل درک، چهار سال است مردم مظلوم سوریه را هدف گرفته و باعث کشته شدن صدها هزار بی‌گناه شده است. برای آبادانی ویرانه‌های ایجاد شده سالیان سال وقت لازم دارد. تقریباً تمامی تأسیسات زیربنایی کشور از بین رفته و جاده‌ها، بیمارستان‌ها و کارخانه‌ها نابود شده‌اند. جای جای این کشور گواه تاریخ بشریت بود و امروز فقط ویرانه‌ها دیده می‌شوند. ما در سوریه نه تنها بشریت؛ بلکه تاریخ خود را از دست دادیم که دیگر هیچ وقت قابل جبران نخواهد بود.

سخنران بعدی جلسه، اسقف هیلاریون کاپوچی، اسقف اعظم شهر بیت‌المقدس، بود. وي سخنان خود را با اشاره به تاریخ سوریه آغاز كرد و گفت: سوریه زمانی به عنوان ستون فقرات کشورهای عربی شناخته می‌شد. این کشور به منزله پلی بین کشورهای غربی و عربی بود. تنها کشوری بودکه با ایجاد ثبات مستدام در منطقه توانسته بود به عنوان دروازه ورود به شرق در نظر گرفته شود. الگوی برادری و برابری بود. در بین کشورهای عربی و تمامی ادیان در آن همزیستی مسالمت‌آمیزی داشتند؛ ولی متأسفانه با این جنگ وحشتناک از بهشت به جهنم مبدل شد.

سخنران بعدی این مراسم، آقای حبیب محمد هادی الصدر، سفیر عراق در واتیکان بود كه کشورش را قربانی دیگر این جنگ نابرابر و تروریسم نامید و گفت: مردم عراق مانند مردم سوریه آماج این حملات قرار گرفته و هر روز شاهد کشته شدن ده‌ها کودک و زن و مرد بی‌گناه هستیم. عراق و سوریه در گرداب فراموشی رها شده و کشورهایی که آتش این جنگ را برافروختند در حال حاضر دست روی دست گذاشته و نظاره‌گر این جنایات هستند.

علی حسن رمضان، عضو مجمع عالی اندیشمندان اسلامی سوریه، سخنران بعدی جلسه بود. وي ضمن اشاره به تاریخ سوریه گفت که تاریخ دو کشور سوریه و ایتالیا در هم تنیده است. موقع ورود به شهر رم و حین قدم زدن در خیابان‌های این شهر احساس می‌کردم که در خیابان‌های دمشق قدم می‌زنم. آثار باستانی و تاریخ رم باستان در شهر دمشق مشهود است.

وي در سخنان خود به برخی از جنایات وحشتناک گروه داعش اشاره کرد و گفت: برای اینکه بتوانم عمق ددمنشی و خوی وحشی‌گری این گروه‌ها را به شما نشان دهم، مجبور شدم که برخی از این جنایات را برای شما نقل کنم. شنیدن این جنایات خوش‌آیند نیست چه رسد به اینکه هر روز در مقابل چشمانتان اتفاق افتد. مادری را در نظر بگیرید که هر بار که فرزندش را می‌نگرد، احساس می‌کند که بار آخر است که او را می بیند چرا که خطر همیشه در کمین اوست. همه این جنایات به اسم آزادی و دمکراسی و اصلاحات رخ می‌دهد. اصلاحات آنان در ویران کردن مدارس و دانشگاه‌ها، دمکراسی آنان در از بین بردن مکان‌های مقدس و تاریخی و آزادی آنان در تجاوز به زنان و کودکان و کشتن مردم بی‌گناه نهفته است.

آنها كه به سوريه ضربه زدند

سخنران بعدی اين ميزگرد، قربانعلي پورمرجان، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، بود. وی در ابتدای صحبت خود گفت: سخن گفتن از کشوری که باسابقه تمدنی طولانی و زیبايی‌های خدادادی در آتش کینه و حقد گروه‌های افراطی و تروریستی می‌سوزد، کار دشواری است.

وي افزد: دمشق به عنوان دروازه تاریخ، یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان بوده و از هزاران سال قبل از میلاد مسیح حضور انسان‌ها در این شهر ثبت شده است و به این دلیل آن را اولین  پایتخت  دنیا می‌نامند. شهرهای سوریه، شاهد قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری بوده و بعد از ورود اسلام به آن در قرن هفتم به اوج شکوفايی رسید. در سوریه، فرهنگ، هنر، ادبیات و دست‌آوردهای ملت‌های زیادی، شکل گرفته و مردان و زنان پرآوازه‌ای رشد کردند و بزرگان دینی بسیاری از این خطه برخاستند و در مسیر گسترش و پیشرفت فرهنگ، دانش و تبلیغ ادیان مختلف تلاش‌ کردند. بر همین اساس بود که در سال 2008 میلادی هم دمشق را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب برگزیدند.

پورمرجان ادامه داد: سوریه کشوری با تنوع فرهنگ‌ها، ادیان و هنر بوده و در طول تاریخ مسلمانان سنی در کنار شیعیان، علوی‌ها، مسیحیان، دروزی‌ها و یهودیان، سال‌های متمادی زندگی مسالمت‌آمیزی داشته و با زبان‌های بومی و متنوع خودشان، تجربه همزیستی و با رعایت کرامت انسانی و حقوق دیگران زندگی کرده‌اند.

وي همچنين گفت: سوریه در دوران معاصر و از  سال 1967 با آغاز جنگ‌های رژیم اشغالگر قدس علیه سوریه و تصرف قسمتی از جولان و قنیطره توسط اسرائیل، دچار یک تلاطم و حالت جنگی شد. اين كشور امروز در آتش حقد و جهل زمانه و دشمنی‌های صهیونیستی و افراطی‌گری دینی می‌سوزد. سوریه با حمایت از مقاومت اسلامی همواره توازن را در منطقه برقرار می‌کرد؛ ولی این توازن و مهد هنر و تمدن به نام سوریه برای برخی از دولت‌های غربی و منطقه‌ای و به ويژه رژیم صهیونیستی خوشایند نبود و همواره به فکر ضربه زدن به آن بودند.

رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا، تأكيد كرد: دو گروه در حق سوریه جفا کردند؛ خودی‌های افراطی که گول قول‌های سراب‌گونه دیگران را خوردند و در خط آنها قرار گرفتند و بر مردم خود پشت کردند و امروز به ده‌ها گروه متضاد تقسیم شده‌اند و همچنين برخی کشورهای غربی و عربی حامی تفکرات افراطی و تند دینی که برای پیاده‌سازی ترفند صهیونیستی  و برای تضعیف جبهه مقاومت، اقدام به تجهیز گروه‌های افراطی کرده و چراغ سبز حمله نظامی به سوریه را نشان دادند. در نتیجه آن هزاران نفر از مردم بی‌گناه این کشور کشته شدند؛ ولی غافل از اینکه مردم سوریه برای آزاد زیستن و حمایت از مقاومت و هویت تاریخی و دینی خود از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزند و روزی همین افراطیون، بلای جان خودشان خواهد شد.

وي ادامه داد: امروز حمایت از گروه‌های تکفیری مثل داعش که به ناحق و به غلط اسم دولت اسلامی بر آنها گذاشته شده است و سایر گروه‌های افراطی در منطقه و ویرانی سوریه، نه فقط مردم سوریه؛ بلکه نسل بشر و تمدن انسانی را هدف گرفته و موازین حقوق بشری را زیر پا گذاشته  و اعتبار موازین بین‌المللی را زیر سؤال می‌برد. بنابراین وظیفه ملت‌ها، اندیشمندان و علمای دینی بر این است که از هر راه ممکن مانع خونریزی بیش‌تر در این کشور شوند؛ چرا که علاوه بر کشته شدن هزاران سوری بی‌گناه و تخریب منازل، مساجد و کلیساها، هویت و ریشه‌های تاریخی انسان‌ها در سایت‌های باستانی سوریه در حال نابود شدن هستند که به حق، دست اندرکاران این نمایشگاه آن را دریافته و درصدد اعلان عمومی آن هستند.

پورمرجان سخنان خود را اينگونه پايان برد: به نظر من برای حل این بحران ضروری است که اولاً جامعه جهانی در مقابله با تروریسم (از هر نوع، ریشه، نژاد و مسلکی) با شدت و احساس مسئولیت بیش‌تری برخورد کند، ثانیاً در حل مناقشه سوریه، خواست مردم سوریه در تصمیم‌گیری‌های داخلی خودشان را محترم بشمارد و ثالثاً کشورهای غربی و برخی دول عربی که به تزریق منابع مالی به تروریست‌ها، شهره عام و خاص شده‌اند، از حمایت گروه‌های تکفیری، افراطی و معاند با سوریه دست بردارند.

در ادامه برگزاري اين ميزگرد، تانیوس حداد، کشیش یکی از کلیساهای سوریه، جان میکالیسین از خبرنگاران معروف روزنامه‌های کثیرالانتشار ایتالیا، حسین مورللی، به نمایندگی از انجمن امام‌المهدی (عج) و جمال ابوعباس، ريیس جامعه سوری‌ها در ایتالیا، در سخناني به بيان نظرات خود در خصوص سوريه و حوادث آن پرداختند.

انتهاي پيام/

 


٠٨:٣٥ - 1393/11/19    /    شماره : ٦٢٥٥١٤    /    تعداد نمایش : ١٤٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
  آغاز دوره آموزش زبان فارسي در رم ايتاليا (خبر)
 «ریشه‌های ایمان؛ اسلام» در ايران ساخته مي‌شود (خبر)
  فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» یک موفقیت است (خبر)
 ايتاليا به دنبال توسعه تبادلات فرهنگي و هنري با ايران است (خبر)
 روز ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 میلان برگزار شد (خبر)
 نمايش فيلم «آسمان آبی مادرم» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري نشست «روز جهاني قدس» در ايتاليا (خبر)
 سی‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 همایش «نظام حقوقی در اسلام» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايراني در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 همایش «آخرالزمان در تاریخ ادیان: نظم نوین جهانی و مهدویت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ایتالیایی‌ها نسبت به ایران خوش بین هستند (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري بيژن بصيري در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دوره آموزش قرآن كريم در سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري دانشجويان ايتاليايي در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اكران 6 فيلم ايراني در ايتاليا (خبر)
 نقاشان ايتاليايي اصفهان را به تصوير مي‌كشند (خبر)
 آموزش اجباري زبان فارسي در دانشگاه پالرمو (خبر)
 دوره سوم ایرا‌ن‌شناسی در دانشگاه پالرمو ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اکسپوی میلان از نگاهي ديگر (خبر)
 شش فيلم ايراني در دانشگاه ناپل اكران مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دستی» در فلورانس ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سمینار «صلح در اندیشه‌های شیعی» در لوكارنو برگزار شد (خبر)
 ششمين جشنواره «فيلم خاورميانه» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سي‌وششمين دوره آموزش زبان و ادبيات فارسي در ايتاليا آغاز شد (خبر)
 كتاب‌هايي با موضوع «ايران» در ايتاليا رونمايي شدند (خبر)
 برگزاري «روز ايران» در نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا (خبر)
 نمايشگاه بين‌المللي كتاب كودك بولونيا آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «خشت و آیینه؛ معماری ایران معاصر» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ترجمه ادعيه شيعي به زبان ايتاليايي (خبر)
 سمينار بین‌المللی ایران‌شناسی در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 هفته فيلم ايران در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 سفر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايتاليا (خبر)
 افتتاح ماه فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 افزایش تعداد کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 ماه فرهنگی ايران در ايتاليا افتتاح مي‌شود (خبر)
 نشست رايزنان فرهنگي كشورهاي خارجي در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ماه فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار کتاب«ایران: شهرها، مسیرها، کاروانسرا ها» در ایتالیا (خبر)
 جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 انتشار کتاب«عقائد الإمامیه» به زبان ایتالیائی در رم (خبر)
 آغاز سی و ششمين دوره آموزش زبان فارسي در ايتاليا (خبر)
 انتشار كتاب «خداشناسي» آيت الله مصباح يزدي به زبان ايتاليايي (خبر)
 بازتاب گسترده پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمريكا در رسانه‌های ایتالیایی (خبر)
 آغاز اكران فيلم‌هاي ايراني از نيمه اسفند در رُم (خبر)
 مجموعه مقالات «شراتو» ايران‌شناس برجسته ايتاليايي منتشر شد (خبر)
 آيين رونمايي از ترجمه کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 اعزام دانشجويان برگزيده زبان فارسي دانشگاه كالياري رم به ايران (خبر)
 جشن‌هاي ميلاد پيامبر (ص) در ايتاليا و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 ثبت مؤسسه مطالعاتي ايراني با عنوان «دارالحكمه» در ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.